Tariceanu: Daca nu puteti reconstrui pana la 1 decembrie casele inundate, demisionati si va vedeti de treaba

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2008, 16:19 Actualitate | Esenţial

Premierul Calin Popescu Tariceanu le-a solicitat, marti, responsabililor cu refacerea caselor afectate de inundatii sa isi depuna demisia daca nu termina reconstructia acestora pana la 1 decembrie. "Daca nu puteti reconstrui pana la 1 decembrie casele inundate, demisionati si va vedeti de treaba", a declarat Tariceanu.

"Trebuie sa ducem treaba la capat, la termenul stabilit, adica 1 decembrie 2008", a adaugat premierul.

Seful Executivului a discutat cu ministrii si secretarii de stat responsabili cu lucrarile de reconstructie despre stadiul activitatii de refacere a caselor si a infrastructurii afectate. La reuniune au participat ministrul internelor si reformei administrative, Cristian David, ministrul dezvoltarii, lucrarilor publice si locuintelor, Laszlo Borbely, secretarul de stat de la Ministerul Mediului, Lucia Varga, informeaza un comunicat al Executivului.

Ministrul Cristian David a prezentat participantilor un raport elaborat in urma deplasarii pe care a efectuat-o la sfarsitul saptamanii trecute in zonele inundate. 

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

894 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    O mana forte pentru Romania ! (Marţi, 26 august 2008, 16:35)

    TNT [anonim]

    Bravo Taricene ! Esti un barbat adevarat ! Imi imaginez ca la fel i-ai zis lui David si cand s-au dus cei de la politie acasa la sotie sa-i faca poza pentru buletin . Inca asteptam o astfel de reactie din partea d-voastra si celor care se ocupa de modernizari , reasfaltari , autostrazi , infrastructura , invatamint si economie .
  • 0 (2 voturi)    
    hhhahahhahahah!!!ASDasd HA!! (Marţi, 26 august 2008, 16:40)

    mihai popa [anonim]

    Taricianu cunoaste cuvantul "demisie"???

    Good one!
  • 0 (4 voturi)    
    nu-l luati in seama (Marţi, 26 august 2008, 16:47)

    floresu [anonim]

    nu-l luati in seama pe taricica ca nu stie ce spune. se crede in campanie electorala
  • 0 (2 voturi)    
    Vin alegerile! (Marţi, 26 august 2008, 16:53)

    Jo [anonim]

    Normal...
  • +2 (2 voturi)    
    Asa va vrem domnule Premier (Marţi, 26 august 2008, 16:58)

    Dumitru [anonim]

    Minunata demonstratie de forta din partea premierului cam moale pina acum. Sa fie oare alegerile de vina? Eu cred ca cei amenintati se prapadesc de ris dupa aceasta afirmatie. Ce daca isi dau demisia, ca plinul l-au facut.
    Daca erau ministri pe timpul lui Ceasca si le spunea sa-si da demisia faceau pe ei urgent ca puteau fi trimisi la 'tratament' .
    Cum acum nu se mai poate aplica metoda(din pacate) exista posibilitatea ca dupa demisie sa li se faca dosar pentru ceva ca nu e unul sa nu fi furat. Asa se mai pot speria si pune la munca.
  • 0 (0 voturi)    
    fiecare cu geoana lui (Marţi, 26 august 2008, 17:53)

    golpusca [anonim]

    fiecare intelege ce vrea. Unul care nu stie ce este aceea o demisie onorabila, nu este in masura sa ceara altuia. de ce nu reziliaza contractul cu bechtel? ce interese are el aici? de ce nu ii da pe drumari afara pe capete ca astia chiar merita din plin.
    probabil este inca umflat de adrenalina de la bucuresti city challange si crapa muschii pe el. josnica atitudinea in public fata de unii ce ar fi considerati subalterni. asa ceva se face in spatele usilor nu in fata presei. nu stiu cum de nu vomita cand se uita dimineata in oglinda.
    campanie electorala...bani aruncati degeaba..el nu intelege ca nu il mai voteaza nici naiba...nimeni nu este dispus sa riste cu acest omulet.
    este cel mai prost premier din istoria de dupa '90
    dle pministru dar cu turismul cum ramane? cat mai tineti blocata tara asta?
    nu vad sa fie prin parnaie acei oameni care din neglijenta criminala au realizat inundatii de proportii. de data asta nu te mai scapa becali
    Si inca ceva. americanii aia pe care ii pupati in cur de zor, cu bechtel cu F16 cu baza de la kogalniceanu, trupe prin irak samd.STII IN CE A CONSTITUIT AJUTORUL LOR?
    50.000 dolari cu care poti sa te stergi fix la.....ati ghicit!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Demisie (Marţi, 26 august 2008, 18:04)

    Moliceanu [anonim]

    Da da ... Daca nu puteti reconstrui tara asta atunci demisionati!!! Da' toti inclusiv d'alde Tariceanu asta si tot guvernul si Parlamentul... si duce-ti-va la pascut de vite si oi...

    O zi buna!
  • +1 (1 vot)    
    Fariseiemul taricean (Marţi, 26 august 2008, 19:01)

    Florian [anonim]

    Tariceanu se ratoiestesubalterni!!!! Uita ca nu va mai pupa niciunul fotolii in noul guvern!
    Sau poate deja se gandeste sa amane alegerile legislative pentru primavara!
    Oricum ar terbui sa inceapa cu:
    1. Adormitei - pentru cum au evoluat reparatiile scolilor - este la fel de nesimtit ca si anul trecut - si e constructor de meserie),
    2. Sica "Orbit" - pentru cei 5 km autostrada asfaltati de americani - pe un tronson fara cap si coada,
    3. Varu`Jan - poetul de la finante - pentru modul cum a organizat gestionarea fondurilor comunitare - bocajul SAPARD ii apartine 80 %.
    Bineinteles ca pe el "nu se pune" - pentru modul cum a asigurat coordonarea!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 26 august 2008, 20:53)

    Mda [anonim]

    vin alegerile si trebuie sa fi "facut" si ei ceva, nu? ca de 20 de ani tot "fac" politicienii nostri, dar nu se vede nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    la treaba ta mai mare (Marţi, 26 august 2008, 22:45)

    ia mai du-te si tu [anonim]

    Mai premier afisat pe santiere si care-i pune pe altii la lucru, ce-ai patit, ti-au cazut girofarurile? Sau, ar trebui sa intreb, ca sa pricepi si tu, ti-a cazut girofarele? Ce mai stii de inundatiile din 2006, casele refacute s-au terminat la timp? Digurile sunt refacute, totul e in grafic? Adica ai ajuns sa te ratoiesti la microfoane, sa te vada babele ce shaf esti, manca-ti-as? Dine sa te mai creada, cititor de ziare in coloana oficiala la 9:30, ca deh, esti domn finutz, de la oras, nu se face sa muncesti de la 8:00, s-avem pardon, monser, aveti stil, nu asa....Auzi la neica, demisie... da' matale ce-ai pazit?
  • 0 (0 voturi)    
    tarice. (Miercuri, 27 august 2008, 16:25)

    lebadul [anonim]

    Tariceanu,dealfel un bun balerin si manechin,se dovedeste a fi si un sfatuitor pentru constructori.Dar sfaturile,precum si dispozitiile pe care le da au legatura doar cu maiestria sa in balet ori manechinarie (sau marochinarie),domeniul constructiior fiindu-i deocamdata strain.In inganfarea sa isi imagineaza ca este singurul om din tara care gandeste...BIATA TARA,PE CE MAINI A INCAPUT!