Un turist a murit sambata dimineata in statiunea Costinesti, dupa ce doua jetski-uri s-au ciocnit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:11 Actualitate | Esenţial

Un turist a murit, in aceasta dimineata, in statiunea Costinesti, dupa ce doua jetski-uri s-au ciocnit. Cei doi tineri implicati in accident inchiriasera doua jetski-uri pentru a se plimba.

Cei doi se intorceau spre tarm, dupa mai multe ture pe apa, cand cele doua jetski-uri s-au ciocnit. Unul dintre cei doi tineri a murit pe loc, iar al doilea are multiple fracturi, anunta Realitatea Tv. Starea lui este foarte grava, iar medicii sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire. Tanarul a facut un stop cardiorespirator dupa accident si a fost resuscitat mai bine de o jumatate de ora.

Politia a deschis o ancheta pentru a stabili din ce cauza s-a produs accidentul. Anchetatorii nu exclud posibilitatea ca accidentul sa fi fost provocat de o defectiune tehnica.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2859 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    figuri (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:17)

    guardia [anonim]

    unde duc fitele....
    • 0 (0 voturi)    
      vorbiti aiurea cu totii (Miercuri, 20 august 2008, 19:20)

      gaby [anonim] i-a raspuns lui guardia

      baiatul care a murit era de varsta mea si era cel mai bun prieten al meu,era ca si fratele meu...cei care vorbiti pe aici de fite si figuri va inselati amarnic...eu am fost personal la mangalia la morga si l-am luat pe florin(asa il chema) cu tatal sau si am avut ocazia sa vorbesc personal cu persoana de la politia marina care ancheta cazul...oricum se pare ca singurele vinovate sunt cele 2 fete care au pierdut controlul ambarcatiunii si au sarit cu skyjetul peste ei doi...florin a murit pe loc deoarece i-a rupt gatul pe loc...cand vad asemenea comentarii mi se face rau...florin era un baiat extraordinar...era mecanic auto si in fiecare vara cand mergeam la plaja mergea cu skyjet-ul, deci stia sa mearga super bine nu cum am auzit pe aici ca nu s-a urcat niciodata pe un skyjet...deci va rog frumos sa nu mai jigniti memoria acestui baiat postand comentarii aiurea in necunostinta de cauza...pt ca nu ati fost la inmormantarea lui ca sa stiti cata durere am putut vedea acolo.
  • 0 (6 voturi)    
    Karma (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:26)

    nelu [anonim]

    Fiecare are soarta pe care si-o merita. Cel mai probabil persoana respectiva avea multe bube in viata.
    E adevarat ca sunt si cazuri in care mor oameni nevinovati, DAR, DAR, in cele mai multe cazuri, orice moarte nu e intamplatoare. E rezultatul unor fapte care nu trebuiau sa aiba loc din foarte multe motive. Toate fiind la indemana omului.
    • 0 (6 voturi)    
      probabil esti un frustrat (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:40)

      KKarma [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Itzi urez sa ai parte de acelasi speech cand o veni randul tau!
    • +1 (7 voturi)    
      Karma ?!?! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:50)

      noname [anonim] i-a raspuns lui nelu

      tu asculti ce prostii debitezi? poate e prea de dimineata pt tine ca sa faci comentarii pe marginea unor tragedii ... mai dormi putin
    • 0 (0 voturi)    
      oricui i se poate intampla (Marţi, 23 decembrie 2008, 10:08)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui nelu

      de ce vorbiti frate cu totii aiurea ?oricui i se poate intampla un accident.poti sa fii cel mai bun in ceea ce faci dar daca e sa se intample se intampla.ar fii trebuit ca toate persoanele care vorbesc aiurea sa fii venit la inmormantarea lui florin ca sa vada acolo durere si lacrimi si suferinta !asa ca nu mai vorbiti aiurea si mai bine ati fii atenti la ceea ce faceti voi!invatati sa nu mai judecati asa de repede!Dumnezeul sa-l ierte!
  • -1 (5 voturi)    
    Cum puteti vorbi asa ? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:46)

    Razvan [anonim]

    Cum puteti vorbi asa de cei care au murit ?
  • +5 (5 voturi)    
    NEGLIJENTA (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:01)

    RADU [anonim]

    PACAT CA INTR-O VACANTA CARE AR TREBUI SA FIE MINUNATA SE INTAMPLA ASA CEVA.LA NOI NU ESTE NICI O REGULA IN PRIVINTA SKI-JET-URILOR.PRINTRE CAPETELE CELOR CARE FAC BAIE,SE JOACA EI E CA O RULETA RUSEASCA.DE CE TREBUIE ANUAL SA MOARA CATIVA OAMENI?ATI VAZUT IN ALTE TARI CUM E CU ACESTE SPORTURI?
  • 0 (2 voturi)    
    Karma ! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:04)

    Nicu [anonim]

    Karma este bolnav, saracu' , nu stie ce vorbeste, chiar daca e dimineata, chiar daca e seara. Urata karma mai are !
  • +3 (7 voturi)    
    SOARTA (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:23)

    sufix [anonim]

    Ski jeturile sunt corespondentul suv urilor si motocicletelor si tuturor celorlalte masini de fite. Fiecare nebun de genul asta are pomul lui pe marginea soselei. Decat sa moara un nevinovat care facea baie in mare... Paguba in ciuperci.
  • +3 (7 voturi)    
    VACANTA IN RROMANAIA! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:35)

    vafanculo [anonim]

    Pe mine ma mira raritatea acestor "tragedii"! In toate domeniile! La cata bataie de joc este in aceasta tara ar trebui sa avem zilnic cate o pasarela cazuta pe vreun gipan, zilnic cateva trenuri deraiate, zilnic o explozie pe la vreun rradet, rromgaz, rrompraz!! Ca babe violate si cutite-n spate avem deja. Zilnic!
    Viata la misto, only in Rromania!
  • -1 (5 voturi)    
    De (foarte) acord cu Karma! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:37)

    Maltus II [anonim]

    NOTA: acel om (vorba vine) a murit pentru ca a vrut sa-si impresioneze prietena repezindu-se cu ski-jet-ul in cel al prietenului sau. Ca orice "inteligent" in aceste situatii, a pierdut controlul aparatului si a murit. NU INTAMPLATOR!
    A mai murit un iresponsabil! Macar de ar muri cu totii!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Rusine (Duminică, 6 iulie 2008, 9:39)

      stto3703 [utilizator] i-a raspuns lui Maltus II

      Iti doresc ca toti cei care iti citesc comentariul sa ajunga vreodata sa iti dea macar o palma. Cat de nesimtit sa fi sa faci astfel de remarca cand nu scrie nimic clar in articol despre cum s-a intamplat?

      Chiar daca incerca sa impresioneze pe cineva tot tragedie ramane. Poate era un copil de vreo 17-18 ani.. n-am fost cu totii tentati, macar o singura data, la acea varsta sa impresionam vreo fata??
  • +3 (3 voturi)    
    este normal (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:42)

    streets [anonim]

    Ceea ce se intimpla este normal. In Romania legislatia intr-un anumit domeniu apare numai dupa ce un numar anumit de oameni mor. Cred ca suntem singura tara din UE in care plimbatul cu skyjetul nu este reglementat, totul facindu-se pe "propria reponsabilitate".

    In toata UE, legislatia privind conducerea ambarcatiunilor este mult mai stricta decit conducerea vehiculelor, pentru ca apa este mult mai imprevizibila decit asfaltul, si cu toate acestea, in 2 Mai si Vama Veche vezi salupe, cu toate ca este rezervatie marina, in Neptun si Costinesti auzi de oameni morti pe skyjeturi, iar Paza de Costa a Romaniei pescuieste caclcan in larg...
  • +3 (5 voturi)    
    Permis de conducere (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:04)

    ALex [anonim]

    Ma intreb daca cei care se urca pe un ski-jet au un cat de mic instructaj facut. Pun si eu aceasta intrebare ca omul prost si cu frica de cei multi si aiuriti de pe sosele si, acum mai nou, de pe apa.
  • -1 (5 voturi)    
    2 tembeli! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:17)

    Nicky [anonim]

    Au fost doi tembeli, a mai ramas unul!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate! (Duminică, 6 iulie 2008, 8:10)

      Vali Cel Batran [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Iti dai seama cata prostie in capul lor daca nici pe mare nu au avut loc? Ce sa ne mai miram de accidentele de pe un drum de 6-8 m latime! Vai de capul lor si de mamicile lor!
  • +5 (5 voturi)    
    articol de senzatie.... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 14:38)

    http://mascuzati.blogspot.com [utilizator]

    Nu spune nimic. Ce s-a intamplat? Au condus periculos? Cum naibii e posibil cand se indreaptau spre mal sa se ciocneasca, unul murind, celalalt avand multiple fracturi?

    Nu-mi ramane decat sa presupun c-au condus periculos. Fie intentionat (s-au repezit unul spre altul), fie neintentionat, cuplat cu valuri neasteptate, defectiune a scuterului, etc.

    Obiceiul asta de a arunca 1/3 din stire nu mi se pare jurnalism bun.
  • +2 (2 voturi)    
    corect este skijet (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 15:30)

    mihaela [anonim]

    cine a scris articolul nu stie engleza
    corect este skijet, nu skyjet, nu e vorba de cer aici e vorba de skiat
  • 0 (0 voturi)    
    JET SKI. (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 21:34)

    Lucius [anonim]

    Corect e JET SKI
    http://en.wikipedia.org/wiki/Jet_Ski
  • 0 (0 voturi)    
    pacat.... (Duminică, 6 iulie 2008, 13:36)

    Keo [anonim]

    E cam acceasi poveste cu bascula de pe DN1 :-(
    Nimeni nu se gandeste sa reglementeze plimbarile cu jetski-urile intr-un cadru organizat si sub supraveghere ? In mai toate statiunile de pe-afara, ai voie cu jetski-ul intr-un spatiu bine delimitat, in unele nu ai voie sa mergi decat intr-un singur sens chiar, e un supraveghetor permanent in zona, trebuie sa lasi distanta de vreo 10 metri fata de celalalt jetski. Ca altfel, mare e gradina Domnului si chiar risca sa moara oameni nevinovati!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul undeva la jumate. (Marţi, 8 iulie 2008, 10:03)

    CMM [anonim]

    Adevarul e undeva la jumatate, dar avand in vedere ca cele doua fete nu stiau sa conduca un skyjet, iar prietenele celor doua victime se aflau pe mal toata ancheta se bazeaza strict pe declaratia fetelor implicate in accident. Nu ma intelegeti gresit, nu dau vina pe fete cat nici pe baietii ci pe criminali care iau lasat sa plece in larg fara sai instruiasca si fara sai supravegheze. Salvamarii au spus ca nu e de competenta lor si nu pot face nimik, niciunul dintre salvamari sau cei de la baza nautica nau stiut nimik despre prim ajutor. Am fost de fata la tot evenimentul si spre "ghinionul meu" am urmarit si cand siau luat fetele bilet si au plecat si cand siau luat baietii bilet au facut ultima poza la rugamintea unei prietene de a lor si au plecat, din tot evenimentul mie imi lipseste doar momentul ciocnirii in rest am vazut totul ca sa pot spune ca in tara asta mori pe bani tai pe mana altora.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste!!! (Vineri, 11 iulie 2008, 10:02)

    fely [anonim]

    Doamne fereste oricum!!!!sa pleci la mare sanatos si sa te intorci cu picioarele inainte ,soarta!!!!imi pare rau
  • 0 (0 voturi)