Olguta Vasilescu: Romania se confrunta cu un mare deficit de forta de munca; romanii plecati trebuie atrasi inapoi

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:45 Actualitate | Esenţial

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres (editat)
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat, vineri, ca Romania se confrunta cu un deficit foarte mare de piata muncii in sectoare precum IT, sanatate, constructii si agricultura, iar romanii care au plecat sa munceasca in afara, multi dintre ei chiar in aceste domenii, trebuie atrasi inapoi, mai ales a celor care lucreaza in mediul rural, transmite Agerpres.

"O situatie care devine din ce in ce mai ingrijoratoare (...) este aceea ca in ultimii ani vorbim despre un deficit foarte mare pe piata muncii din Romania in ceea ce priveste cateva sectoare: IT-ul, constructiile si agricultura. Daca maine sunt 12.000 de absolventi de IT ei vor fi imediat absorbiti de piata in urmatoarea saptamana; medicii - scoatem posturi de medici la concurs si nu se prezinta nimeni, sau oricum pe 10 locuri se prezinta un singur candidat; piata de constructii, unde problema foarte mare va veni anul viitor (...) cand va intra in functiune PNDL-ul II, care inseamna o suma de aproximativ 30 de miliarde de lei, bani pe care ii vor gestiona toate localitatile si in special cele din mediul rural, pentru ca banii merg acolo, catre proiecte de apa, de canalizare, de scoli, de gradinite, dispensare s.a.m.d., dar vom avea o problema cu forta de munca in constructii si abia anul viitor o sa ne dam seama cat de grava este aceasta situatie. Anul acesta, din ianuarie pana acum, avem 20.000 de locuri de munca in plus in constructii, dar cererea este mult mai mare si ajung la al patrulea sector foarte important unde este un deficit foarte mare de forta de munca, cel din agricultura", a spus Lia Olguta Vasilescu la Pitesti.

Ministrul Muncii a participat la dezbaterea cu tema "Dezvoltarea economica, sociala si culturala a zonelor rurale din Romania" organizata de Confederatia Sindicala Nationala Meridian si Federatia Agro Propact, la care au mai fost prezenti ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Petre Daea, si europarlamentarul PSD, Viorica Dancila, vicepresedinte al Comisiei pentru Agricultura din Parlamentul European.

Ministrul Muncii a precizat ca Romania trebuie gaseasca solutii pentru a rezolva problema deficitului de forta de munca, iar una dintre acestea ar fi atragerea romanilor plecati inapoi in tara.

"Romanii care au plecat in afara granitelor lucreaza in special in aceste sectoare (...) in IT, multi medici plecati, multi plecati in constructii, multi plecati in agricultura. Si iarasi, anul acesta ne-am dat seama, dar vom vedea si in anii urmatori, ca va trebui sa gasim solutii pentru atragerea inapoi a romanilor, mai ales a celor care lucreaza in mediul rural", a mai spus ministrul Muncii.

Vasilescu a mai afirmat ca pentru rezolvarea problemei fortei de munca, Guvernul a initiat mai multe proiecte, iar in acest sens luna trecuta a trimis Parlamentului un proiect de lege redactat de Guvern care se refera la agentiile de mediere intre cererea si oferta de munca in mediul rural, s-a extins perioada in care zilierii pot sa lucreze pentru acelasi beneficiar, de la 90 la 180 de zile, iar de anul viitor va veni si cu o strategie separata in ceea ce priveste locurile de munca, cu un proiect pe care l-a initiat la Craiova cand era primar - bursa locurilor de munca a primariei.

"Bursa locurilor de munca a primariei a functionat foarte bine. Mi-am dat seama dupa zeci de audiente tinute in primarie, ca oamenii veneau sa intrebe unde sa se duca sa lucreze. Si le spuneam: ok, dar la AJOFM sunt locurile de munca prezentate, se fac tot felul de burse de locuri de munca. Oamenii stiu ca trebuie sa intrebe primarul. In mediul rural acest lucru este chiar mult mai accesat decat in orice oras din Romania. Oamenii tin legatura cu primarul. Si atunci ne-am gandit ca aceasta bursa a locurilor de munca sa aiba legatura si cu primaria, cu comunitatea locala, si mai ales este valabil pentru romanii care au plecat in strainatate si care vor sa se intoarca sa lucreze si in loc sa acceseze site-ul AJOFM-ului care se refera la intreg judetul este cel mai bine sa stie exact in localitatea lor de domiciliu ce se intampla, ce locuri de munca sunt disponibile si ii asteapta. Tot ca sa preintampinam migratia romanilor anul acesta am mai facut un lucru importat, anume am subventionat chiria si plata utilitatilor pentru cei care isi gasesc un loc de munca la 50 de kilometri de localitatea de domiciliu", a mai spus ministrul Muncii la Pitesti.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3475 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    nu aia plecati, fa, ci aia asistati social (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:51)

    artistul000 [utilizator]

    dar apti de munca.
    si reducerea numarului de functionari publici ... 500.000 ajung la o tara de ~18.000.000
    • +18 (18 voturi)    
      Ne-om intoarce doar sa le aprindem lumanari (Vineri, 24 noiembrie 2017, 18:26)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Altfel nu avem ce cauta inapoi in tara.
      • +4 (4 voturi)    
        bine! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:12)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Arz-i-ar nevoile!
        Ca deh au multe
      • +4 (6 voturi)    
        În ro? (Vineri, 24 noiembrie 2017, 21:50)

        cristian55 [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Îmi iau și loc de veci aici, numa să nu mă-ntorc.
        • +7 (7 voturi)    
          Eu mă intorc (Vineri, 24 noiembrie 2017, 23:59)

          Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui cristian55

          Să îmi fac selfie cu crucea lui Livache și a familiei.
          Să le ajute Dumnezeu să rămână săraci de să împartă același sicriu după execuție.
    • +12 (12 voturi)    
      Functionarii publici (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:09)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Am vazut parca pe digi24 un articol despre lipsa de bani din primarii. Ca exemplu era dat o primarie din Teleorman (sac), comuna Talpa.
      Comuna Talpa are (fara azilul de batrani, din reportaj) 17 angajati la o populatie de 2000 de oameni!!

      Sa aveti o idee. In vest (EU) o primarie de 2000 de locuitori, a fi primar e onorific. Primarul e angajat la o firma comerciala sau pensionar, iar de primarie se ocupa ca si hobby. O comuna de 2000 de oameni are max 2 angajati. Maxim! Iar restul, inclusiv primarul, o fac aproape pe gratis. Primesc de o bere pe luna. Stiu caz concret. Nu vorbesc de ce am auzit, ci de ce am vazut.

      Iar la Talpa, Teleorman intr-o comuna cu economie in anul 1600 au 17 angajati!!! Si asa e peste tot. Normal ca nu e forta de munca!!
      • +1 (3 voturi)    
        De fapt, surplusul de ,,angajati" (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 0:44)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        reprezinta o forma de ,,asistenta sociala", pentru cei ,,incumetriti" cu conducerea primariei desigur.
        Un numar mare de angajti este un avantaj important in Teleorman : La alegeri se poate mobiliza cu usurinta oamenii la vot pentru PSD, inclusiv prin ilegalitai sau fapte imorale la limita legii. Daca angajatii primariei ,,nu pun osul' la mobilizare, raman fara slujbe, adica ajung la sapa, care este mai obositor decat a lucra la primarie.
        Problemele se vor rezolva numai cand nu va mai fi asa important sa mobilizezi oamenii la vot. Adica Teleormanul va trimite in Parlamentul din Bucuresti un numar fix de parlamentari.
        Cat timp societatea romaneasca permite ca judetul Teleorman sa trimita parlamentari in Parlament in locul altor judete, vom tot avea acolo cate 17 angajati la comune de 2000 de locuitori.
        • +2 (2 voturi)    
          Adică economie parazitară (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 11:46)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          În care birocrația, dintr-un serviciu administrativ, se transformă într-un cancer socio-economic, care consumă NELIMITAT resursele limitate necesare dezvoltării, creând un cerc vicios subdezvoltare-birocrație excesivă.
  • +18 (18 voturi)    
    Caz medical (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:55)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Vopseaua rosie de par, de proasta calitate, se infiltreaza prin scalp si afecteaza grav neuronul. Tine sa ne convinga zilnic lansand ineptii in dezbatere publica.
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar vopseaua rosie (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 13:01)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      este reclama pentru serviciile prestate de onorabila don'soara! Nu se poate fara ea, trebuie sa stie clientul ca ajuns unde are nevoie!
  • +16 (16 voturi)    
    bua ha ha ha!!!! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:55)

    Enofereus [utilizator]

    cu voi astia de la butoane, oamenii FUG afara, nu vin in tara!!!
  • +18 (18 voturi)    
    pls in engleza dna (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:57)

    Anonym [utilizator]

    ui nid iu beac
    i spic perfect inglis plisz cam beac
    iu uil bi gavarnd bai top incompetent pipal
    onli hani and milc in Rumeinia!
  • +15 (15 voturi)    
    Criza mare...! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:58)

    Amad [utilizator]

    Oare nu-si pune intrebarea de ce au plecat?
    Au plecat fiindca majoritatea ofertelor de pe piata muncii sunt pt. muncitori necalificati in diverse domenii. Asta implica salariul minim.
    Toti se plang ca nu gasec angajati, dar au facut ceva pentru ai atrage? Poate ca salariul nu este atractiv, sau poate conditiile de munca sunt de neacceptat.
    Toti vor angajati tineri, cu experienta dar pe salariul minim.
    Mai este si problema varstei. La peste 40 ani esti deja expirat.

    Decat pe minimin RO, mai bine pe minim in vest.
    • +2 (2 voturi)    
      Și de ce, mă rog, se întâmplă asta? (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 11:54)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Pentru că România, cu Iliescu-FSN, a ratat DELIBERAT ȘI INTENȚIONAT startul economic de după Revoluție (nu ne vindem țara, moarte intelectualilor, noi muncim, nu gândim). Și oricum poziția de start a României și Bulgariei era inferioară celorlalte țări ex-comuniste precum Ungaria, Polonia, etc...
      Odată ce au fost izgoniți intelectualii prin intermediul bâtelor minerești, economia condusă de niște aberanți gen Florin Georgescu sau Văcăroiu evident că s-a dus de râpă - în afară de împrumuturi neplătite luate de la Bancorex sau șmenul Caritas, ori vânzarea la fier vechi a întreprinderilor falimentare de stat, ce să îi ducă mintea pe PCR-FSN-PDSR-PSDiști? Până și atunci când au monopolul, nu reușesc să administreze o afacere - vezi cazul Ioan Niculae, care a falimentat industria ingrășămintelor.
  • +14 (14 voturi)    
    corect... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    dar cum ii aduci inapoi?!
    cu legi anti justitie, cu maltratarea codului fiscal si cu reinstaurarea dictaturii nu o sa reusiti!
  • +12 (12 voturi)    
    Noi ne gandim sa ne dam demisia (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:01)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Noi ne gandim sa ne dam demisia si asta ne ia ca e nevoie de forta de munca!
    De la 1 ianuarie imi scade salariul net cu 500 de lei. Imi voi da demisia, nu ma descurc cu 500 lei mai putin, si voi pleca probabil in Suedia, dupa ce trece iarna asta (prin mai). In sectorul privat e dezastru din cauza acestor micsorari de salarii in conditiile scumpirilor de alimente si carburanti.
    Ma'dam probabil are cateva milioane de euro economisite si de-aia ii este asa usor sa vorbeasca de lucruri cu care nu are tangenta.
  • +12 (12 voturi)    
    bravo pisi .. fa-i din pix , da lege in parlament (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:04)

    mnicku [utilizator]

    "sa se produca IT-si si zidari fara numar ....

    mai greu sa-i minti pe cei de afara sa se intoarca

    Scoala ati distrus-o si ai pretentii de IT-sti cu miile cind matematica a devenit facultativa in scoli , in facultate la AC viitorii IT-isti dau de greu si renunta pt ca nu stapanesc matematica ,
  • +15 (15 voturi)    
    desteapto (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:09)

    moka [utilizator]

    pai cum sa ma intorc intr-o tara de kko???

    degeaba as castiga mai mult in RO daca nu se respecta statul de drept, democratia este o vorba goala pentru guvernanti, ma trateaza doctori platiti prost si umiliti de sistem (ops, era sa zic de statul paralel), copiii mei vor invata in scoli insalubre care intr-un stat civilizat nici n-ar trebui sa obtina autorizatie, copiii mei vor fi judecati la scoala dupa cat de lung au parul si nu dupa ce-i duce capul, daca atunci cand vor termina facultatea vor fi oblgati sa lucreze in tara nu stiu cati ani, cand legile se schimba dupa cum viseaza țața olgutza nopatea si nu se consulta cu nimeni, cand afacerile si activele sunt apropriate de smecheri doar prin schimbarea legii iar proprietatea e inca doar un moft in viziunea guvernantilor, atunci cand hotarasc ei pentru mine ca pilonul 1 e mai bun decat pilonul 2, cand toate taxele platite de mine se evapora fara nicio dare de seama, cand investitorii sunt vazutzi drept inamici, cand copiii mei vor fi aproape obligatzi sa faca religie la scoala in loc de altceva mai util pentru societate ( nu mai zic ca ma-ntorc si cu partenera care e de alta religie...),
    Pai de ce sa ma-ntorc in tzara ta de kkt olgutzo?
    Ramai tu si cu aia care te voteaza. Sa vedem de unde o sa le mai dai cand n-o sa mai fie vaci de muls care sa-ti plateasca tie taxe si impozite smulse cu fortza si alocate nedrept de politicieni.
  • +6 (6 voturi)    
    atragere (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:15)

    semperfidelis [utilizator]

    nu-i atrageti scazand salariile (costurile)

    eu ma tot gandesc sa plec la anul.
    • +1 (1 vot)    
      ei, dar vor mari si inmulti taxele. (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:49)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      ca sa aibe camarila de furat.
  • +15 (15 voturi)    
    Dubluto, iti vand eu un pont (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:32)

    alegzandru [utilizator]

    Pont, nu Ponta. Cum intoarceti romanii acasa. Gratis: ia-l pe Dragnea, pe Tariceanu, luati si trioul magic din comisia pt justitie, apoi pe Codrin sa nu il uitati, daca puteti sa ii faceti loc si lu Tudose in portbagaj bine, daca nu, il lasati. Asa... bilete in Fortaleza. Doar dus. Puteti veni inapoi doar ca oseminte, sa va ingroape crestineste aici, dar nu in timpul vietii.

    Atat. Ai vazut cat de simplu poate fi?
  • +13 (13 voturi)    
    mesaj pt. Olguta din strainatate (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:34)

    firstfb [utilizator]

    [....] PSD [...] Dragnea&Tudorel& Iordache, vedea-v-as pe toti prin penitenciare cum a fost Nastase, pe Iliescu judecat si pe toti baronii locali fugiti prin Brazilia de frica DNA-ului.
    Eu unul nu ma intorc nici pe 10 ori banii pe care-i fac cinsitit aici. De ce ? Sa ma omorati cate un pic in fiecare zi, sa-mi moara copiii ca-n Colectiv, sau sa pice poarta orasului peste ei la vreo furtuna?
    Ati ramas fara platitori de impozite si vrei sa fiti eu fraierul vostru? Ducea-v-ati in cap cu politicile voastre fiscale si sociale, luati impozite de la cine v-a votat, eu unul m-am tirat de mult!

    * completati voi [...] dupa cum vreti.

    P.S. Hotnews, va rog frumos: diacritice & https.
  • +6 (8 voturi)    
    E foarte simplu. (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Din strainatate nu-ti vin romanii sa sclavageasca pe plantatia de bumbac a lui Dragnea pentru "salarii". Pentru ca oricat ne-am da peste cap salariile la noi vor fi, axiomatic, mai mici decat salariile de la ei. Oamenii s-au invatat la un stil de viata, nu mai lasa viata decenta pentru sclavageala pentru politicieni.
    Insa ai putea sa-i prinzi! Pentru ca da, pentru afaceri ar veni inapoi. 2 milioane de brutari, electronisti, programatori, profesori, bucatari, hotelieri, medici ar risca din 4 milioane sa-si vanda cutia de chibrituri din Occident (chiar daca e casa) pentru 2-3 sute de mii de euro si sa-si inceapa pe domeniul lor o afacere. Dar nu o incep sa le calce Dragnea in batatura a doua zi sa le dea amenda ca au usa deschisa dupa amiaza si seara sa le dea amenda ca au usa inchisa. Nu vor veni sa faca cereri, sa alerge dupa stampile.
    Faceti un mediu prielnic pentru micile afaceri si romanii se vor intoarce cu capital foarte mult si cu afaceri care vor produce alt capital. Am putea ajunge primii din estul europei prin debirocratizare si mult mai important de mafiotizare!
    Cat timp sunteti mafioti si va puneti soferii sefii trezoreriei nationale, sau mai stiu eu ce institutie de baza, Ghita ministru de interne, catalin voicu, ministru apararii nationale, NU VOR VENI!
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:36)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Dvs. expuneti aici in mod foarte frumos niste argumente logice. Cu totii ne asteptam ca cineva "acolo sus" sa gandeasca si sa actioneze logic. Si ei stiu ce ar trebui sa faca ca sa creasca tara asta, DAR NU ASTA E SCOPUL! Scopul e cu totul altul, iar logica ramane aplicata, dar in scopul lor, care nu coincide cu al dvs. si cu al meu. Pana nu scapam de ei nu avem nici o sansa.
      Am avut pt 1 an un prim-ministru care a actionat in interesul nostru, dar l-am trimis acasa.
    • +2 (2 voturi)    
      DEbirocratizare? aiurezi domnule. (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:53)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Pai loazele, amantele si nepotii vor ramine fara posturile calde platite gras din buget. Chiar vrei sa taie craca de sub picioarele famiGliei?
  • +5 (5 voturi)    
    Ce gluma buna (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:42)

    ACP [utilizator]

    si guvernul plus parlamentul controlat de P$D face tot posibilul sa ii determine pe tot mai multi sa plece din tara.
    @Hotnews, mutati articolul la rubrica Bancul zilei.
  • +6 (6 voturi)    
    pai nu? (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:44)

    ca_32 [utilizator]

    aveti nevoie de scalvi pe care sa-i mulgeti nu? sa va doneze taxe si impozite ca voi sa va victimizati cu milioane de euro prin conturi ca sunteti asupriti de dna si statul paralel... inchideti ca va sunam noi..
  • +6 (6 voturi)    
    Exact, dna Olguta ar fi numai potrivita (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:45)

    cartofil [utilizator]

    sa se angajeze la curatarea WC-urilor, unde avem deficit de personal si unde, dna s-ar pricepe mult, mult, mult mai bine decat in slujba in care s-a cocotat.
  • +8 (8 voturi)    
    si cei plecati au mesaje. (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:48)

    g01an [utilizator]

    romanii plecati au un alt mesaj pentru ea si cei ca ea.

    serios acum, daca vor sa se intoarca acasa cei plecati, primul pas dintr-o lista lunga care trebuie rezolvata, ar fi ca cei ca ea sa nu mai ajunga la putere.
  • +7 (7 voturi)    
    adusi inapoi ... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:51)

    sareta [utilizator]

    Nu -i suficirnt ,ca sa-i convingi "scutura " administratia si Institutiile statului de lepadaturile cu diplome si doctorate banuite .Chiar nu va dati seama de ridicolul situatiilor cand cei numiti de voi pe scaune decizionale sunt mistoul subordonatilor ?Sunt complet aerieni ,asa cum sunt si rezultatele deciziilor luate ....Gata cu gargara ,curatati TOTUL sau ramaneti singuri pana vor veni vecinii.
  • +7 (7 voturi)    
    Cu ce să-i atragi? Cu părul tău roșu? (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:56)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Ți l-ar maroni cu toții!

    Lăsați prosteala și hoțiile, construiți niște străzi decente de la est la vest și de la nord la sud și oamenii vor veni. Încercați să le dați bani gratis? Se vor șterge cu ei...

    Deci, încetați cu alba-neagra! Altfel, veți ramane doar cu pensionarii, în mai puțin de 10 ani!
  • +8 (8 voturi)    
    DATI O OUG! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 18:00)

    schroedinger [utilizator]

    Ce mai astepti tuto?!
  • +8 (8 voturi)    
    I-auzi frate ... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 18:08)

    AntonPann [utilizator]

    Olgutza are nevoie de taxe mai multe ca sa dea la prietenii si pilele lor.
  • +9 (9 voturi)    
    mai asteapta (Vineri, 24 noiembrie 2017, 18:26)

    cchris [utilizator]

    Sa lamurim un lucru. Cei plecati au lasat in spate parinti, prieteni, case, tot. Au facut asta pt ca au inteles ca VOI, politicienii agatati pe functii, latratori, sfidatori si ingamfati nu o sa ne lasati sa traim o viata decenta in tara noastra, si am plecat sa fim Ausländeri si stranieri pt ca varianta asta parea totusi mai buna.
    Intre timp ne-ati injurat si umilit de cate ori ati putut, pt ca pe noi ne manipulati mai greu, nu ne uitam la TV-urile voastre si am mai vazut si alte sisteme.
    in acest timp ne-am integrat acolo unde suntem, copiii invata, au prieteni, noi avem prieteni, suntem respectati si apreciati, atat de catre sistem cat si de catre colegi, ba chiar ne-am mai cumparat si cate-o casuta, ca asa ne place noua, sa muncim si sa ne bucuram de munca noastra, noi nu cersim.
    Voi, cei care bateti din gura si nu ati muncit in viata voastra nimic, care sugeti viata din tot ce e in jurul vostru, viermilor, CHIAR CREDETI CA NE MAI INTOARCEM???
    Faceti voi acuma un program, mai bateti din gura putin, mai apareti la TV, sunteti cool, dar nu in ochii nostri.
    Va blestem, pe toti si pe fiecare in parte, de fiecare data cand imi vad parintii inlacrimati, uitandu-se cum se indeparteaza masina atunci cand ii parasesc inca o data, atunci cand isi pupa nepotii pt ultima data in multe luni ce vor urma, dar voi ramane "acolo" pt ca nu pot sa accept umilinta voastra.
    • +1 (3 voturi)    
      parerea mea... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cchris

      Este ca Dvs. sa va faceti programul, ei sa elibereze locul si sa veniti pentru ca sobolanii astia rosii nu pleaca decat daca creste forta celor care vor sa ii goneasca.

      SI cand o sa vada tot romanul ca unul poate sa vorbeasca - sa articuleze cuvintele coerent, ca are potentialul de a face treaba o sa si va aleaga.

      Deci - cum ramane?

      PS
      Astia nu stiu ca asa si-au pus singuri streangul de gat! Aferim au infrant!
      • +2 (2 voturi)    
        totul e posibil ... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:30)

        cchris [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        dar e mai greu cu parasitul locului, pt ca oamenii astia nu au muncit in viata lor nimic, practic nu stiu sa faca nimic, iar acum le e bine. Si au furat atat de mult, incat un sistem necorupt ar umple puscariile cu ei, CU TOTI! De asta le e frica si fac orice pt a scapa, asa ca nu va asteptati sa elibereze nimeni locul. Iar cei mai tineri (vezi Sova sau "domnita" asta) in loc sa lase ceva bun in urma lor sunt parca si mai rai, si mai perfizi. De cate ori mai ajunge unul la puscarie ii vedem pe toti cum plang, de data asta sincer si cu frica ca chiar o sa ajunga toti la puscarie.
        Sunt 2 lucruri care trebuiesc facute:
        1. Mers la vot! Chiar conteaza, strop cu strop se face marea.
        2. Iesit in strada cand e de rau. Ati observat ca ii apuca schimbarile la legile justitiei numai iarna? Ne umilesc din nou, dar trebuie totusi iesit.
  • +4 (4 voturi)    
    Anul trecut ma gandeam sa vin (Vineri, 24 noiembrie 2017, 18:53)

    Ord [utilizator]

    da mi-a trecut repede cand au fost alegerile parlamentare. De atunci de fiecare data cand mi se face dor de intors intru pe pagina de fb a lui mircea badea chel citesc postarea zilei si doua comentarii si-mi trece instant.
  • +4 (4 voturi)    
    ptr dra Vasilescu (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:05)

    ..13 [utilizator]

    Romanii se vor intoarce numai atunci cand plecati voi.

    Ce paradox - tocmai dansa sa ii cheme inapoi, adica dansa care ii goneste din tara si apoi le spune sa vina...

    Si daca tot plecati mai P$D luati-va, va rog respectuos, pe toti ai vostri ca sa poata munci normal oamenii aia care vin inapoi -

    Pentru astia care o sa fie eliberati de noul guvern se vo elibera pasapoarte gratuite si bilete doar dus - evident tot gratuit- pentru Rusia, China, Venezuela -
    vor avea 3 optiuni si vor putea alege. Acolo vor fi obligati sa stea minim 5 ani - o sa primeasca si o solda lunara ca si despagubire - ca sa nu crape de foamne pana intra in sistemul local.

    Toate sumele astea se pot elibera pentru cei care pleaca pentru ca practic scade coruptia, nu mai avem nevoie de asa de multa politie, procuratura, judecatori si oameni in penitenciare.NE vom permite si pentru ca ei, de buna voie sau fortati, isi vor declara surplusurile de avere.
  • +5 (5 voturi)    
    sa juri ca-i Odiseea.... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:15)

    minus [utilizator]

    iar femeile marii, care traiesc pe insula PSD-ului, ademenesc, cu glasurile lor, calatorii care-si vor gasi apoi moartea pe insula fermecata... este insula numita Romania in care miracolul economic produce cresterea preturilor si salariul creste stand pe loc, in care democratia insemana votarea legilor furtului.

    Da, s-a format deja coada la taxiuri la Sosiri in Otopeni.
  • +1 (1 vot)    
    De unde deficit? (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 1:58)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    De unde si pina unde aveti Paretuto deficit? Aveti crema, cremelor, trei milioane de pesedisti infocati, patrioti, profesionisti, care-l fac sa-si roada unghiile de invidie pe Emilica cu ai lui 15000 de meseriasi. Trei milioane de specialisti unul si unul.
  • 0 (0 voturi)    
    fai, Olguto, nu te mai plange (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:52)

    revo [utilizator]

    Fai fata, tu de fapt tremuri acu' ca ramane tara numai cu asistatii vostri, care asteapta sa le dati, nu sa va dea ei pensiile!
    Dar tu, personal, nu e cazul sa intri in panica. Am citit mai demult un articol despre doua surate de-ale tale, cu parul rosu, care practicau si la 82 de ani! Aveau clientii lor fideli si se descurcau binisor! Asa ca nu-ti face probleme, o sa aiba gura ta ce sa manance, ca si pana acu'.
  • 0 (0 voturi)    
    Legati (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 14:21)

    dekar [utilizator]

    Desi uniti (legati) in c(m)uget si (ne)simtire prin firul (funia) rosu (rosie) care strabate deceniile si chiar veacurile,inteligenta lui Zarone si logica de fier a Academicianului Doctor Inginer Elena Ceausescu palesc pana la a se intunerici in raport cu argumentatia stralucitoare a Olgai Kraiovenskaya Vasilievna .