Brasov: O ursoaica cu doi pui a intrat in curtea unui satean din Fundata si au mancat un miel

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 7:52 Actualitate | Esenţial

O ursoaica si doi pui ai ei au intrat miercuri dimineata, in jurul orei sase, in curtea unui satean de pe str. Roia de Jos din localitatea Fundata, de unde au sustras un miel pe care l-au mancat in curtea acestuia, a informat purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Jandarmi Judetean (IJJ) Brasov, cpt. Ciprian Aldea, citat de Agerpres. 

Persoana in curtea careia a intrat ursoaica a alertat autoritatile prin numarul unic de urgente 112. "Au fost alertati de la domiciliu doi jandarmi montani de la Postul de Jandarmi Montan Bran, care s-au deplasat la fata locului. 

De asemenea, au fost informati paznicii de vanatoare din zona localitatii Fundata", potrivit sursei citate. Dupa trei sferturi de ora, cand echipajul de jandarmi a ajuns la locul sesizarii, ursoaica nu mai era acolo fiind alungata de localnici. Paznicii de vanatoare au inceput sa patruleze in zona. 

Locuitorii din comuna Fundata au sesizat inca d ela inveputul acestei luni ca ca ursii si lupii ataca gospodariile oamenilor in cautare de hrana.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1997 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ce sa zic... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 8:55)

    liviu_ [utilizator]

    sa le fie de bine...

    lasand gluma la o parte... oricat ne-am kk pe noi cu "Aoleo ne mananca ursii"... noi le-am taiat padurile, nu invers!
  • +2 (6 voturi)    
    A amncat un miel impreuna cu sateanul (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 8:56)

    Bonobo [utilizator]

    Copy/Paste titlu 08:51 "Brasov: O ursoaica cu doi pui a intrat in curtea unui satean din Fundata si au mancat un miel" - Sa inteleg ca a intrat in curte si impreuna cu sateanul au hotarat sa manance un miel (conform exprimarii). Nimic mai normal, din moment ce sateanul a participat si el. Seems legit :).
  • +2 (2 voturi)    
    Ca... ca.. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:06)

    gigelBalanel [utilizator]

    Cităm din articol: "Locuitorii din comuna Fundata au sesizat inca d ela inveputul acestei luni ca ca ursii si lupii ataca gospodariile oamenilor in cautare de hrana."
  • +2 (4 voturi)    
    Ursus maximus. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:31)

    Lok [utilizator]

    Observ o campanie de sensibilizare a populatiei la "problema" ursilor. Dar statistic aceasta nu este o problema si daca am avea 10 morti pe an mancati de urs. Nu de alta dar rata omorurilor e de 250/an in RO, 2000/an morti in accidente de masina, peste 10000/an morti in spitale de infectii si tratament medical deficitar (sunt deobicei batrani).
    Ursul e o problema sau afacerea castei vanatoresti?
    • -2 (2 voturi)    
      Statistica (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:27)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Daca ti-ar manca tie ursul copilul(care ar fi 1 la 20 milioane) sper ca nu e o mare problema , doar e 0.0001 la suta. nu e asa?
      • +2 (2 voturi)    
        Statisticazice ca. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 15:00)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui madonna0a

        Copilul are sanse de 1000 de ori mai mari sa moara in spita. De doua sute de ori mai mari pe strada sau masina, si de 25 de ori sa fie omorat.
        Nu incerca sa bagatelizezi statistica prin imaginea unui copil mancat de urs.
        • 0 (0 voturi)    
          Nelegat de urși (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 19:51)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Statistica zice că majoritatea oamenilor nu numai copii mor la spital. Acolo te duci când ai probleme. Morțile "subite" sunt destul de rare.
    • -1 (1 vot)    
      Statistic (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:36)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Statistic vorbind. Daca te-ar manca maine ursul procentul ar fi de 0.00000005 oameni mancati de urs. asa ca nu ar fi o mare paguba nu????????????
      Un OM valoreaza mai mult decat toti ursii din tara. asa ca ........
      • 0 (0 voturi)    
        Eh, povestea cu valoarea nu e chiar atat de simpla (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 21:32)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui madonna0a

        Zicerea asta, cu "un om valoreaza mai mult decat..." orice altceva a devenit un cliseu gol de continut. Lumea-l foloseste, ca pe orice alt cliseu, fara sa gandeasca prea mult.
        Sunt convins ca si dvs. cunoasteti o sumedenie de oameni care, haideti sa fim corecti, nu valoreaza nimic. Ba poate chiar dimpotriva, au valoare negativa, fac lumea un loc mai rau decat ar fi fara ei - ganditi-va la criminalii in serie, sau violatori de copii, sau-sau-sau.

        Linia gandirii dvs. este periculoasa, mai ales intr-o tara ca Romania, ai carei conducatori de regula nu dau pe dinafara de desteptaciune si de gandire anticipativa. O astfel de gandire poate lesne evolua - mai ales daca e sustinuta electoral - pe urmatoarele coordonate:
        Ursul este un animal periculos, pe deplin capabil sa ucida un om intr-o secunda.
        Toti ursii sunt periculosi.
        E doar o chestiune de timp pana orice urs din Romania va intalni un om.
        Singura posibilitate de a ne proteja nepretuitii oameni este de a-i impusca pe toti - ursii, vreau sa spun.
        Dar in padure mai sunt (inca) si alte animale periculoase... sau doar daunatoare. Si nu numai in padure, ci si pe camp, balti etc. (vezi mistretii).
        Singura solutie este "solutia finala". Deci s-o aplicam intru binele oamenilor nostri.
        In fond, pentru asta exista gradini zoologice, nu?
    • -2 (2 voturi)    
      Mama (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:40)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Cati ursi crezi ca sunt in Germania?
      Raspuns 00000000
      Asta pentru ca OMUL e mai important ca animalul.
      Doar daca te musca un caine primesti daune 3000-5000euro
    • -2 (2 voturi)    
      Tot eu (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:43)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      In Germania sunt 0000 ursi
      Asta pentru ca un eventual atac atrage despagubiri de zeci de mii pentru atacuri usoare si de milioane pentru omor,,,,,,asa ca mai bine se lipsesc de ei
    • +3 (3 voturi)    
      Wikipedia (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:48)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      În Europa (exceptând Rusia) există cca. 14.000 de urși bruni în zece țări.[2]

      Se estimează că au mai rămas doar 20-25 de animale în Munții Pirinei, pe o porțiune cuprinsă între Franța, Spania și Andorra, și în jur de 85-90 de animale în Asturia, Cantabria, Galicia și Leon.[2] În Belarus este atestată o populație de cca. 120 de exemplare.[3] În Grecia și Ucraina au mai rămas câte aproximativ 200 de urși, în Slovenia sunt în jur de 500-700, în Slovacia numărul urșilor este estimat la 600-800 de animale, în Bulgaria există o populație de 900-1.200 de exemplare.[2] Nordul Europei este habitatul unei populații însemnate de urși – 4.500-5.000 de urși (cu 70 de urși în Norvegia, cca. 700 în Estonia, în jur de 1.600 în Finlanda și 2.500 de animale în Suedia).[2] Cea mai numeroasă populație este atestată în România – 6.000-6.300 de urși bruni, conform datelor din 2014
      • 0 (0 voturi)    
        Va rog... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 21:35)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui madonna0a

        ... sa ne prezentati si statistica despre rechini.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu se duce mancare in padure (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:59)

    rov [utilizator]

    pentru ursi?
    Se zice ca nemernicii fura din mancarea alocata ursilor- si asa insuficienta...
    Ce fac papagalii din ministerul de specialitate ?! ?
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt si alte metode. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:29)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Colectarea si depozitarea deseurilor menajere corespunzator. Asta e o problema nationala complet ignorata.
      Putem sa infiintam un departament de gestiune a animalelor salbatice, presupun ca exista ceva responsabil astazi, dar e clar ca nu isi face treaba.
      Reimpadurirea pe primul plan al ocolului silvic. De facut nu se face chiar nimic. Am vazut mai multi voluntari la impaduriri decat ocolu silvic.
    • 0 (0 voturi)    
      Poi ursu' e... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:54)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Mancarea lor!
      E o filiera strashnica compusa din braconier-veterinar-macelar.
      Ultimul produce pastrama si salamul/carnatul...
    • -2 (2 voturi)    
      Eu (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:56)

      madonna0a [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Tu esti dintre miticii care crezi ca daca ii mangii sub barba si le dai un stiulete ursul o sa iti zambeasca

      În Europa (exceptând Rusia) există cca. 14.000 de urși bruni în zece țări.[2]

      Se estimează că au mai rămas doar 20-25 de animale în Munții Pirinei, pe o porțiune cuprinsă între Franța, Spania și Andorra, și în jur de 85-90 de animale în Asturia, Cantabria, Galicia și Leon.[2] În Belarus este atestată o populație de cca. 120 de exemplare.[3] În Grecia și Ucraina au mai rămas câte aproximativ 200 de urși, în Slovenia sunt în jur de 500-700, în Slovacia numărul urșilor este estimat la 600-800 de animale, în Bulgaria există o populație de 900-1.200 de exemplare.[2] Nordul Europei este habitatul unei populații însemnate de urși – 4.500-5.000 de urși (cu 70 de urși în Norvegia, cca. 700 în Estonia, în jur de 1.600 în Finlanda și 2.500 de animale în Suedia).[2] Cea mai numeroasă populație este atestată în România – 6.000-6.300 de urși bruni, conform datelor din 2014
      • +1 (1 vot)    
        papusica (Joi, 16 noiembrie 2017, 9:15)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui madonna0a

        discuta cu cabanierii de la sinaia cota 1400, care stiu pe propria piele(magazie alimente) cum e cu ursii. Atunci cand erau hraniti in padure nu veneau sa le sparga magaziile...
  • -2 (2 voturi)    
    In Germania (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:04)

    madonna0a [utilizator]

    In Germania sunt 0 ursi. Acum vreo 10 ani a intrat unul din Elvetia(a trecut munti)i. L-au impuscat si apoi au avut loc dicutii. Asa se procedeaza in tarile civilizate pentru ca un eventual atac asupra omului ar fi costat milioane e euroi. La noi se da ajutor de inmormantare de 1000 lei si gata.

    Wikipedia
    În Europa (exceptând Rusia) există cca. 14.000 de urși bruni în zece țări.[2]

    Se estimează că au mai rămas doar 20-25 de animale în Munții Pirinei, pe o porțiune cuprinsă între Franța, Spania și Andorra, și în jur de 85-90 de animale în Asturia, Cantabria, Galicia și Leon.[2] În Belarus este atestată o populație de cca. 120 de exemplare.[3] În Grecia și Ucraina au mai rămas câte aproximativ 200 de urși, în Slovenia sunt în jur de 500-700, în Slovacia numărul urșilor este estimat la 600-800 de animale, în Bulgaria există o populație de 900-1.200 de exemplare.[2] Nordul Europei este habitatul unei populații însemnate de urși – 4.500-5.000 de urși (cu 70 de urși în Norvegia, cca. 700 în Estonia, în jur de 1.600 în Finlanda și 2.500 de animale în Suedia).[2] Cea mai numeroasă populație este atestată în România – 6.000-6.300 de urși bruni, conform datelor din 2014
  • -2 (2 voturi)    
    Top 100 (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:24)

    madonna0a [utilizator]

    Top 100 morti stupide pe Discovery:
    Un ecologist se leaga cu lanturi de un copac sa nu fie taiat.
    Peste cateva ore vine un urs si il mananca
    • 0 (0 voturi)    
      Postarile tale (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui madonna0a

      depasesc in stupizenie reportajul Discovery :-)
  • -2 (2 voturi)    
    incompetenta (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:55)

    cugetatorul [utilizator]

    acest guvern nu mai poate asigura nici macar
    securitatea vietii si bunurilor cetatenilor in
    fata fiarelor salbatice, ce sa mai vorbim de
    altele..