Alba Iulia: Mii de credinciosi au venit sa se inchine la moastele Sfintei Filofteia. Procesiunea este cea mai mare din ultimii ani

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2017, 18:48 Actualitate | Esenţial

Mii de credinciosi au venit, sambata si duminica, la Alba Iulia pentru a se inchina la moastele Sfintei Filofteia aduse la Catedrala Arhiepiscopala, procesiunea religioasa fiind cea mai mare organizata in ultimii ani in municipiu, relateaza News.ro.

Racla cu moastele Sfintei Filofteia a fost adusa de la Manastirea Curtea de Arges de o delegatie de preoti condusa de Arhiepiscopul Ortodox al Argesului IPS Calinic, iar sambata si duminica au fost oficiate slujbe speciale la care au participat mii de credinciosi.

Pelerinii au venit atat din judetul Alba cat si din celelalte judete din Ardeal astfel incat zona istorica a devenit neincapatoare pentru zecile de autocare si sutele de masini cu care au venit grupurile de credinciosi.

Autoritatile au fost nevoie sa restrictioneze circulatia rutiera in zona istorica din cauza numarului mare de autovehicule. De asemenea intreaga procesiune religioasa este supravegheata de zeci de jandarmi si politisti locali.

Moastele Sfintei Filofteia vor ramane la Alba Iulia pana luni dimineata cand vor fi duse inapoi la Manastirea Curtea de Arges unde sunt pastrate.

Sfinta Mucenita Filofteia este considerata de Biserica ocrotitoarea copiilor, a tinerilor si a mamelor, a celor saraci, tamaduitoarea celor bolnavi, mangaietoarea celor aflati in necazuri si ajutatoarea generoasa a tuturor crestinilor care o cinstesc. De asemenea, potrivit traditiei, sfanta este singura care apare pictata in iconografie in costum popular romanesc si este considerata totodata ocrotitoarea fetelor, pe care le ajuta sa se casatoreasca si sa aiba o viata linistita.

In limba greaca Filofteia inseamna iubitoare de Dumnezeu.

Sfanta a trait la inceputul secolului al XIII-lea pe teritoriul actual al Bulgariei. Moastele sale sunt pastrate in biserica manastirii din Curtea de Arges, iar praznuirea sfintei se face la data de 7 decembrie.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

406 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    mai sunt? (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:12)

    Lucian* [utilizator]

    in curand o sa avem mai multe procesiuni decat muntele Athos.
    O sa mai munceasca dracu' pentru ca credinciosii sunt la pupat de moaste.
    • +2 (2 voturi)    
      In parte ai dreptate, (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:04)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      duminica munceste dracu mai ales pe cei care n-au credinta, credinciosii fiind la biserica. Luciene, nu-i asa ca te-ai simtit un pic muncit la citirea articolului?
    • -2 (2 voturi)    
      La munte Atos nu sunt procesiuni (Duminică, 22 octombrie 2017, 21:02)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      ci numai case de vacanta pentru "alesii lui D-zeu".
      Procesiuni sunt acolo unde sunt gloate, acolo unde se produc banii.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i asa, Lucian, (Duminică, 22 octombrie 2017, 22:05)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      ca te simti muncit de ala de care amintisi ca doar el mai face treaba? Nu de alta dar duminica credinciosii sunt la biserica apoi se odihnesc.
      • 0 (0 voturi)    
        te repeti! (Luni, 30 octombrie 2017, 22:12)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        eu as zice hai sa trimitem duminica in repaus si medicii si pompierii si politistii si fochistii.
        Poate se trezeste necuratul sa-l imbolnaveasca sau sa-i dea foc :) sau sa puna oamenii rai sa-l jefuiasca pe prea drept credinciosul si scurt de vedere extrem de fericitul Altiro.
        As fi chiar curios ce o sa le zica D-zeu la oamenii care i-au ajutat chiar in Sfanta Duminica oaia prea dreapta si prea pierduta in credinta Altiro.
        Nimeni nu a acuzat oaia de prea multa desteptaciune.

        Auzi Altiro? Sti aia cu cine sa arunce cu piatra?
        Ia zi preacuratule cucernic, sufletul tau seamana cu un dalmatian sau cu un labrador?
  • +3 (7 voturi)    
    Mortii cu Morti (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:23)

    AnderT [utilizator]

    si viii cu vii de nu viii sunt morti deja !!!
  • +5 (13 voturi)    
    se pare ca... (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:35)

    liviu_ [utilizator]

    religia in scoli si splarea pe creietr la tv dau roade...

    ce conteaza ca moare lumea de foame si ca spitalele arata ca inainte de WW2... important e ca avem moasteeeeeee
    • -2 (10 voturi)    
      bre,Liviule! (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:18)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Esti penibil: pai ai uitat sa spui ca tot credinta si religia predata in scoli sunt vinovate pt lipsa autostrazilor, accidentele de pe sosele patriei,dublarea veniturilor parlamentarilor si primarilor, plecarea medicilor din tara, incalzirea globala, bomba cu hidrogen a nord coreenilor sau topirea ghetarilor la poli si inmultirea uraganelor in lume. Hai,forteaza-te, ca poti mai mult!
    • +3 (3 voturi)    
      daca predarea religiei spala creierele elevilor (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:57)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...daca predarea religiei in scoli duce la cresterea numarului pupatorilor de moaste, ghici ce se intampla daca le predai elevilor, de mici, idei cum ca homosexualitatea este normala, ca este normal ca un copil sa aiba doi tati, etc.?
  • -1 (1 vot)    
    Pupatul moastele continua conform procedurii. (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:49)

    Habermas [utilizator]

    Moastele Sfintei F. sunt la rand.

    Se pregatesc moastele Sfantului Drag Nea Politiki ...
    un tigan care a trait in secolul al 7-lea in Alexandria (Egipt, de ce sariti), si a murit de oftica in timp ce fur... ma rog, pescuia intr-o balta langa oras (o mlastina aflata pe locului actualului Abu Qir Bay), deoarece arabii care tocmai cucereau Egiptul elenistic au ras de mustata lui.
  • +1 (1 vot)    
    Se cere o atitudine ferma (Duminică, 22 octombrie 2017, 22:26)

    Sparafucile [utilizator]

    Din partea cui ? Din partea ateilor . Dar repede ! Caci se stie , toti sunt atei pina iese fum din motorul avionului . Doua puncte D