Fetita de cinci ani ucisa de tatal ei, intr-o localitate din Botosani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2017, 15:51 Actualitate | Esenţial

O fetita in varsta de cinci ani din localitatea botosaneana Vanatori a fost ucisa de propriul tata, aflat in stare avansata de ebrietate, anunta News.ro. Barbatul a fost retinut de politisti dupa crima.

Barbatul a stat toata ziua la lucru, iar dupa ce a ajuns acasa a baut peste masura, pana tarziu, au povestit rudele, potrivit Stirileprotv.ro.

La un moment dat, barbatul s-a luat la cearta cu sotia si a pus mana pe un cutit. Mama barbatului a intervenit insa si si-a scos nora din casa.

Ramas singur, barbatul si-a injunghiat fetita, care dormea.

 "A venit acasa teapan de beat. El ma ameninta si-mi spunea ca intr-o zi o sa imi faca o 'bucurie'(...) Stiam ca e agresiv, dar nu m-am gandit la asa ceva . Ea a tipat disperata si am auzit-o si am scapat-o. El avea un belciug la usa si nu puteam intra. Acum am zis ca sparg usa si tot intru, dar nu am mai putut face nimic", a povestit mama barbatului.

Mama si bunica fetitei au sunat disperate dupa ajutor, insa rana fetitei era mult prea grava.

"Am gasit o fetita de cinci ani ce prezenta o plaga la nivelul gatului, rana incompatibila cu viata. Nu s-a mai putut face nimic, nici macar manevre de resuscitare", afirma medicul Catalina Duhaniuc, de la Serviciul de Ambulanta Botosani.

Vecinii il descriu pe barbat ca fiind o persoana agresiva atat cu familia, cat si cu ei.

Barbatul de 34 de ani a fost incatusat si nu a opus rezistenta, iar procurorii vor cere arestarea lui preventiva. Cazul a fost preluat de Parchetul Tribunalului Botosani.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1086 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    fara cuvinte (Duminică, 22 octombrie 2017, 16:19)

    torna_fratre [utilizator]

    cat de animal sa fi sa-ti omori copilul doar ca sa te razbuni pe sotie?
    iar satenii....alta turma de oi.Nu puteau sa-l linseze?
    venea politia...si nu putea acuza intreg satul de omor.
    in ziua de azi ,in romania,daca nu-ti faci singur dreptate te trezesti ca statul elibereaza criminalul ca nu are plasma tv si femeie gonflabila in celula.
    nu mai bine elimini problema de la radacina...atunci cand statul se dovedeste incapabil sa asigure siguranta victimelor si nu confort criminalilor?
    cu riscul de a fi blamat pentru ca instig la violenta,dar vremea tolerantei si a capului plecat a trecut.
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Uimitor ca in 2017, sunt romani care sugereaza linsajul de catre consateni.
      Du-te dracu' in Afganistan, te-ai integra mai bine.
      Crima e oribila, dar unul care sugereaza linsajul e dereglat psihic.
      • 0 (0 voturi)    
        se cheama justitie (Luni, 23 octombrie 2017, 23:55)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        dar pentru unii romani care traiesc in 2017 crima se pedepseste cu o celula incalzita,asigurare medicala si daca se poate si 4 copulatii lunare?
        si inca o data linsajul este doar o forma de justitie primara...scurt si la obiect.
        sau care este diferenta intre pedeapsa capitala dusa la indeplinire de STAT si linsajul dus la indeplinire de cetateni care formeaza STATUL?
        conteaza finalul si nu detaliile care sa-ti dea un confort psihic.
  • 0 (0 voturi)    
    Ramai mut ... (Duminică, 22 octombrie 2017, 16:53)

    Habermas [utilizator]

    Asta merita omorat in bataie.

    Nu exista iertare. Alcoolul nu este niciun fel de scuza, din contra, a baut stiind ce face.

    Enorm de multi copii sunt zilnic in acelasi risc. Dar statul Roman criminal nu se ocupa cu copii, nu se intereseaza care sunt la parinti care nu merita sa fie parinti. Statul Roman nu se zbate pentru copii ci pentru paraziti (mafie, biserica) si CRIMINALII DIN PUSCARIE.

    Deci cum spuneam, nu trebuie doar bagat la inchisoare ca acolo este protejat si apoi este eliberat repede cu scuze si bani de buzunar. Trebuie omorat in bataie si aruncat sa-l manance cainii.
  • +2 (4 voturi)    
    Bavernet!!! (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:25)

    tiana [utilizator]

    Avem nevoie de Bavernet in Ro.

    Ca si in cazul in care o tanara s-a aruncat in fata trenului cu cele trei fetite ale sale.
    Cati copii trebuie sa mai moara?

    Trebuie legi, asistenta sociala profesionista, institutii... nu avem!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Barnevernet se cheama (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:53)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui tiana

      adica Serviciul de Protectie a Copilului
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o aiba in paza.. (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:17)

    Lim Vasy [utilizator]

    Cumplita nenorocire. Alcoolisti trebuiesc testati si internati cu forta in ospicii, in lagare de munca. Ce vina avea sufletul acela de numai cinci ani ? Stirea trebuie sa faca ocolul tarii si sa se ia masuri. Vina este si a femeilor ca au iesit din camera si l-au last pe nenorocit singur cu victima. Pedeapsa cu moartea ar fi prea putin pentru acest alcoolic.
  • -2 (4 voturi)    
    Ce se intampla in Moldova? (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:39)

    tudorLeo [utilizator]

    Sunt socat! Pe de alta parte, trebuie sa remarc faptul ca extrem de multe 'evenimente' de genul asta vin din zona asta...ce naiba aveti acolo?
    • +1 (1 vot)    
      @tudorleo (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:05)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      Pai in afara de Iasi (centru universitar) nu exista mai nimic. Cu ce-ti ocupi timpul cind scoala ai mai mult cu doua -trei clase decit trenul iar jobul tau consta in munca necalificata.. bei si te uiti la tv. Unde vezi si cite un san sau picior de femeie.. si atunci incepi sa alergi babele.. sau sa-ti omori copilul ca razbunare..sau faci o posta mica cu inca sase-sapte prieteni..
      • -1 (1 vot)    
        posta (Luni, 23 octombrie 2017, 0:19)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Vezi ca dai din casa chestia cu cei 6-7 prieteni cu care te harjonesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Cati copii mai trebuie sa moara ... (Duminică, 22 octombrie 2017, 20:54)

    Habermas [utilizator]

    pana ca Statul Roman sa inceapa sa protejeze COPIII si nu infractorii si criminalii ??

    Si repetati intrebarea asta de o mie de ori.