Antal Arpad: Ceea ce are in acest moment Catalonia ca autonomie ar fi ceea ce ne-am dori si pentru noi in Tinutul secuiesc

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 12:58 Actualitate | Esenţial

Antal Arpad
Foto: Hotnews
Presedintele UDMR Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat joi, intr-o conferinta de presa, ca nu se numara printre sustinatorii independentei Cataloniei, insa considera ca autonomia acestei provincii spaniole reprezinta un model pentru "Tinutul secuiesc", respectiv pentru judetele Covasna, Harghita si o parte din Mures, locuite majoritar de maghiari, informeaza Agerpres.

"Nu sunt pentru independenta Cataloniei si asta pentru ca de foarte multe ori am spus ca noi (comunitatea maghiara n.r.) dorim autonomie si nu independenta. Practic, ceea ce are in acest moment Catalonia ca autonomie ar fi ceea ce ne-am dori si noi, pentru noi in Tinutul secuiesc (...) Totusi, ce se intampla acum (in Spania n.r.) este un lucru bun, in sensul in care acum toata lumea vede diferenta dintre autonomie si independenta. (...) In ultimii 10-15 ani in Bucuresti s-a incercat de foarte multe ori sa se amestece aceste lucruri, sa se spuna ca e acelasi lucru, dar acum se vede foarte clar ca nu e acelasi lucru. Catalanii au autonomie si vor independenta", a afirmat Antal Arpad.

"Al doilea lucru de care ar trebui sa tinem cu totii cont este ca daca unei comunitati i se spune in mod constant 'nu' de la centru, va veni un moment in care comunitatea aceea va spune 'da' si poate ca acel 'da' va insemna un lucru rau pentru cei care spun 'nu' (...) Niciodata nu duce la nimic bun daca un centru, in cazul nostru Bucurestiul, iar in cazul lor Madridul, spune nu si nu la orice ceri tu. Daca ti se tot spune 'nu', la un moment dat te saturi, cred ca este de inteles. Asa e si cu copilul care cere si nu i se da, la un moment dat fuge de acasa", a precizat Antal Arpad, raspunzand unei intrebari legate de acest subiect. 

Antal Arpad, care este si primar al municipiului Sfantu Gheorghe, este unul dintre sustinatorii ferventi ai autonomiei teritoriale a judetelor din centrul tarii locuite majoritar de maghiari.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3615 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Vise umede (Joi, 19 octombrie 2017, 13:01)

    crisab [utilizator]

    Porumbelul malai viseaza!
    • +14 (18 voturi)    
      Numai ca (,) Catalonia nu va mai avea (Joi, 19 octombrie 2017, 13:16)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      Pentru ca s-a demonstrat ca nu se poate cu dansa-ntr-insa si cu sufletul in rai, deci la revedere autonomie pt HarCov pana si ca idee.
      • +3 (3 voturi)    
        pe principiul ai grija ce-ti doresti, (Joi, 19 octombrie 2017, 21:06)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        ca s-ar putea sa se si indeplineasca, cica guvernul spaniol le va anula si autonomia de care se bucurau pana acum. Poate facem si noi la fel cu asa zisii secui, care si-au cam luat nasul la purtare.
    • +14 (18 voturi)    
      Asa-i (Joi, 19 octombrie 2017, 13:39)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      Trianonul a pedepsit un imperiu si a temperat niste natiuni cu dorinte constant expansioniste care si dupa un secol pastreaza aceeasi atitudine.
    • +18 (20 voturi)    
      Dl Arpad Antal se face ca uita niste detalii (Joi, 19 octombrie 2017, 14:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      mari: minoritatea maghiara din Romania este minoritatea cu cele mai mari drepturi din UE (in afara de Catalunia).
      Maghiarii au drept de administratie locala in limba maghiara, scoli de stat in limba maghiara, licee si colegii catolice in limba maghiara, judecatorie in limba maghiara, denumri de strazi si orase in maghiara, placute bilingve etc etc.
      Si cu toate astea vor mai mult, in conditiile in care statul maghiar nu acorda drepturi pentru minoritati. Pai nu sunt prosti cei care dau, si nu cei care cer?
      • +12 (12 voturi)    
        Ai uitat de gruparea separatist-terorista maghiara (Joi, 19 octombrie 2017, 15:02)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        64 Comitate, care e tolerata, inclusiv cand organizeaza atentate impreuna cu serviciile sovietice.
        • +3 (3 voturi)    
          La 1 decembrie vor disparea Comitatele (Vineri, 20 octombrie 2017, 0:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

          Exact de rapid ca glandular, e o Promisiune
  • +15 (19 voturi)    
    Ceea ce MAI are (Joi, 19 octombrie 2017, 13:02)

    Heruvim [utilizator]

    Sambata expira.
  • +18 (22 voturi)    
    De maine nu mai are (Joi, 19 octombrie 2017, 13:06)

    Calin02 [utilizator]

    Ce este prea mult strica.
    Ghinion.
  • +16 (22 voturi)    
    Da e de dorit sa nu de fapt (Joi, 19 octombrie 2017, 13:07)

    spysoby [utilizator]

    Fara bani de la mitici voi ati muri de foame.Autonomia e dorita doar de UDMR si de Verestoy Attila (drujba lui dumnezeu).
  • +19 (23 voturi)    
    azi un deget (Joi, 19 octombrie 2017, 13:08)

    nea_caisa [utilizator]

    maine toata mana. o sa apara si de la voi un miez care se viseaza presedinte si care va dori independenta. si apoi va exista (sper) un presedinte/parlament/etc care sa va taie macaroana, ca prea vi s-a urcat la cap, si o sa sfarsiti cu mai putine drepturi decat aveti astazi. exact ca si catalonia. asa ca mai bine va vedeti de kurtosul, langosul si de gulasul vostru si scutiti pe toata lumea de niste batai de cap absolut inutile.
  • +18 (22 voturi)    
    .... (Joi, 19 octombrie 2017, 13:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ca sa fure UDMR-ul tot ce se mai poate fura acolo ...
  • +15 (23 voturi)    
    HAHAHA! (Joi, 19 octombrie 2017, 13:10)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    "Spania va suspenda sambata autonomia Cataloniei"

    Ce va avea Catalonia, aia veti avea si voi.. adica o luati in mana :)
  • +15 (19 voturi)    
    Autonomie! (Joi, 19 octombrie 2017, 13:18)

    ber [utilizator]

    Mai Antal! Uite ca au avut autonomie si nu au stiut ce sa faca cu ea! Au bagat Catalonia in rahat si au creeat probleme mari Spaniei. Si daca citesti istoria, afli ca nu e prima data cand fac asta!
  • +23 (23 voturi)    
    In sfarsit suntem de acord: (Joi, 19 octombrie 2017, 13:25)

    Altiro [utilizator]

    Spania suspenda toata autonomia catalanilor, adica visul secuilor, dupa parerea lui Arpad Antal.
  • +18 (18 voturi)    
    De astazi (Joi, 19 octombrie 2017, 13:28)

    A_Radu [utilizator]

    Cataloni nu mai are nici un fel de autonomie. Si-au dat seama si spaniolii ce greseala au facut.
    De ce s-o repetam noi?
  • +18 (18 voturi)    
    Sambata o sa aveti la fel de multa autonomie (Joi, 19 octombrie 2017, 13:39)

    dadan [utilizator]

    De sambata o sa se bucure de aceiasi autonomie.... o sa i se indeplineasca dorinta...
    • +17 (17 voturi)    
      exact (Joi, 19 octombrie 2017, 14:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      ungurii au deja ce catalanii vor avea de abia peste cateva zile. :D
  • +17 (17 voturi)    
    pai (Joi, 19 octombrie 2017, 13:41)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    la ce va trebuie autonomie? aia din Catalonia macar sunt un pol industrial, economic, bancar... in loc sa propuneti masuri economice PENTRU TOATA LUMEA ca sa fie prosperitate, corectitudine, liniste si pace, voi o tzinetzi pe'a voastra. vedetzi ca stapanul de la mascva cica are ceva probleme la orizont...

    de-as fi in locul cetatenilor unguri, asa shut in c... v-as da... in afara de disensiuni, nu stiti sa semanati nimic...
  • +16 (18 voturi)    
    Exemplu (Joi, 19 octombrie 2017, 13:53)

    degrize [utilizator]

    In continuarea expunerii dl. Antal despre copilul care pleaca de acasa, sa inteleg ca si voi o sa plecati? De acasa? In ungaria? Ma refer la politicieni, desigur.
  • +13 (13 voturi)    
    a (Joi, 19 octombrie 2017, 14:02)

    adrian67 [utilizator]

    Hai, canta la alta masa.
  • +12 (14 voturi)    
    tupeu de borfas (Joi, 19 octombrie 2017, 14:12)

    OvidiuF [utilizator]

    pai si daca nu mai vin subventii de la Bucuresti voi ce mai furati .... ca secuimea e Catalonia pe invers la PIB/PIB mediu tara respectiva?
  • +9 (9 voturi)    
    De sambata incolo o sa aveti fix la fel :) (Joi, 19 octombrie 2017, 15:35)

    Brici [utilizator]

    fara sa faceti nimic
  • +7 (7 voturi)    
    în concluzie (Joi, 19 octombrie 2017, 17:20)

    capitan [utilizator]

    Citez : "Asa e si cu copilul care cere si nu i se da, la un moment dat fuge de acasa" (Antal Arpad).
    Dragii noștri compatrioți de etnie maghiară, pentru că nu vi se dă, puteți fugi oricând de acasă ...
  • 0 (0 voturi)    
    Roata (Joi, 19 octombrie 2017, 19:55)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Nici o alta minoritate din oricare alta tara din Europa nu are facilitatile pe care le are minoritatea maghiara in Romania.
    De prea mult bine o sa fie rau...pacat.
    Tema de gandire , ganditi-va cati dintre voi va simtiti representati de Dragnea ,poate la fel e situatia si cu maghiarii. Eu nu-mi pot imagina tara fara prietenii mei maghiari ,sau cu aceiasi prieteni gandind si spunand ce zice asta.
  • 0 (0 voturi)    
    xxxxl (Joi, 19 octombrie 2017, 21:51)

    vorbeste lumea [utilizator]

    o sa umblati sa vindeti la taraba mici si pateu ... cat de curand va vad strigand la taraba : ia ardealu', neamule ...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ati dori, Dvs.... (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:09)

    Olyx [utilizator]

    sa aveti SI ceea ce vor avea catalanii peste cateva zile ?!!!