Viktor Orban afirma ca se poate gasi o forma de cooperare in cadrul Grupului de la Visegrad plus Romania si anunta ca si-a creat o "relatie personala promitatoare" cu Liviu Dragnea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:10 Actualitate | Esenţial

Viktor Orban la Baile Tusnad
Foto: Agerpres/EPA
Premierul ungar Viktor Orban este de parere ca se poate gasi "o forma de cooperare in cadrul aranjamentelor din V4 (Grupul de la Visegrad - Ungaria, Polonia, Republica Ceha si Slovacia) plus Romania, care sa duca in final la cresterea nivelului de trai, a nivelului de securitate si la imbunatatirea perspectivelor si pentru romanii din Romania", transmite agentia MTI, preluata de Agerpres.

"Vom lasa deschisa aceasta usa", s-a angajat seful guvernului de la Budapesta, intr-un interviu acordat ziarului de limba maghiara Bihari Naplo din Oradea, citat miercuri de agentia ungara de presa.

Potrivit lui Orban, "polonezii, cehii, ungurii si slovacii vor inregistra cu siguranta succese serioase impreuna si pot fi adaugati aici si slovenii". "Va trebui sa reglementam mai intai unele aspecte cu croatii. Sarbii vor clar sa adere la povestea de succes central-europeana. Este evident ca etnicii maghiari din Romania au un rol in aceasta evolutie", a mentionat premierul ungar.

"Depinde de romani sa decida daca se alatura povestii de succes central-europene in cooperare cu ungurii, lansand proiecte economice comune si stabilind obiective", a mai subliniat Orban, in acest context.

In acelasi timp, prim-ministrul ungar a precizat ca este misiunea guvernului de la Budapesta sa apere interesele minoritatilor maghiare in cadrul forumurilor internationale si al relatiilor bilaterale, evocand redeschiderea Liceului Romano-Catolic din Targu Mures ca problema concreta ce trebuie rezolvata, precum si accelerarea restituirii proprietatilor bisericesti nationalizate, care in momentul de fata decurge in opinia sa "in pas de melc". Politica Ungariei fata de minoritatile etnice din strainatate nu trebuie sa se limiteze la apararea drepturilor acestora, a adaugat el.

"Trebuie sa discutam aceste probleme cu romanii si in acelasi timp, cu cealalta mana, sa deschidem usa pentru a-i lasa pe romani sa intre in spatiul economic central-european. Am reusit sa stabilim o forma de cooperare cu Serbia de pe urma careia sarbii au de castigat, dar si etnicii maghiari din Serbia. Facem progrese bune cu Slovenia si cooperarea este excelenta si cu slovacii. Ne asteptam sa putem da mana cu romanii in cadrul unei cooperari economice reciproc avantajoase", a spus Viktor Orban.

Acesta a mai afirmat ca si-a creat o "relatie personala promitatoare" cu liderul PSD Liviu Dragnea in cursul discutiilor legate de inchiderea liceului frecventat de maghiari din Targu Mures. Ungaria a declarat ca nu va sprijini aderarea Romaniei la Organizatia pentru Cooperare si Dezvoltare Economica (OCDE) pana nu se va rezolva aceasta problema, decizie revocata dupa promisiunea din partea lui Liviu Dragnea ca se vor lua masuri, mentioneaza MTI. "As vrea sa formam astfel de relatii si intre partidele noastre de guvernamant, indiferent de diferentele ideologice", a notat Orban.

Premierul ungar a comentat in acelasi interviu centenarul "Romania 2018", afirmand ca "romanii merita sinceritate din partea ungurilor si viceversa". "Trebuie sa supravietuim lui 2018 cu sentimentul ambelor comunitati ca au depasit o perioada complicata emotional fara ca demnitatea sa le fie afectata", a spus Viktor Orban.

In problema autonomiei regiunii transilvanene, in lumina recentelor evolutii din Catalonia, Orban a declarat ca guvernul ungar nu comenteaza despre Catalonia, intrucat o considera o chestiune interna a Spaniei. Subiectul autonomiei starneste un nivel ridicat de neincredere, a adaugat el. "In regiuni unde ne concentram pe ajutor pragmatic in loc de chestiuni teoretice, cum este Voivodina, sarbii au inteles ca pot ajunge la intelegere cu noi. Inca nu am ajuns in acest punct cu Romania", a opinat premierul.

Viktor Orban a mai mentionat ca guvernul sau este angajat sa coopereze cu partidele din Romania in care maghiarii din regiune au incredere si ca "ii place" sa lucreze cu liderul UDMR Kelemen Hunor, indemnandu-i, in fine, pe etnicii maghiari sa se inregistreze pentru a vota in alegerile legislative din Ungaria din primavara lui 2018.

De notat ca la inceputul acestei saptamani ministrul roman al afacerilor externe, Teodor Melescanu, a declarat ca Romania va participa peste o saptamana, la Budapesta, la reuniunea tarilor din grupul de la Visegrad, Romania fiind interesata de colaborarea cu aceste state.

Teodor Melescanu a participat, luni, la o intrevedere de lucru cu omologul sau ungar, Peter Szijjarto, dupa care a sustinut o conferinta de presa in cadrul careia a fost intrebat daca se doreste ca Romania sa adere la grupul de la Visegrad.

'Romania este interesata de colaborarea cu tarile de la Visegrad. Odata cu preluarea presedintiei de catre Ungaria si abordarea unor subiecte care intereseaza si Romania, cum este problema Balcanilor, in mod evident ca am fost invitati si noi sa participam. In general, ca practica, participam ori de cate ori sunt teme de interes si pentru tara noastra', a spus ministrul Melescanu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3196 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    deci, pe fata ne indepartam de civilizatie (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:14)

    lp [utilizator]

    "prietenii" dragnea si orban, isi trag tarile spre est. Nu intereseaza pe nimeni ce vrem noi ? Baietii astia au luat-o razna, isi imagineaza ca pot lua o tara intreaga ostatica
    • +10 (12 voturi)    
      prietenia furnizata de KGB... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:35)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui lp

      prietenia furnizata de KGB...
    • -8 (10 voturi)    
      Prosperitate in Est, avem exemple (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:40)

      Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Avem ce invata de la vecinii din vestul nostru.
      Zilele trecute vorbea intr-un interviu ministrul de externe al Ungariei, ala tanar, de faptul ca au o putere mare de negociere cu Germania, tarile V4 cumparand din Germania cu 40% mai mult ca Franta. Singuri, nu i asculta nimeni.

      Alt punct forte pt tariel V4 sunt fondurile Eu. Pe exercitiul financiar 2014 -2020 avem asa:
      Polonia -6 miliarde
      Ungaria -2 si ceva miliarde
      Cehia -1 si ceva miliarde

      Romania cateva milioane am inteles....what????
      • +3 (5 voturi)    
        fonduri ue (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:16)

        peperoni [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

        se pot atrage si la noi fonduri ue, fara alianta cu altii, pt diverse proiecte, doar ca la alea nu se poate fura asa usor ca din buget..e degeaba discutia de fonduri ue, nu se incurca pdsr ul cu ele
      • +6 (8 voturi)    
        . (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:25)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

        Ungurii se afla in vest doar geografic, ideologic ei sunt mai aproape de Rusia decat de vestici.

        Ungaria construieste stadioane in veselie, chiar si la sate numai sa fure banii europeni.
      • +2 (2 voturi)    
        subtiri exemple (Miercuri, 4 octombrie 2017, 21:56)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

        - "prietenul nostru" ministrul de externe ungar, Peter Szijjarto, le-a interzis diplomatilor unguri sa fie prezenti la receptia de Ziua Nationala a Romaniei
        - din 2014 pana azi PSD a fost la guvernare vreo 3 ani (poti socoti exact daca iti face placere) absorbtie fonduri europene ZERO. ("cateva milioane am inteles....")
    • +6 (6 voturi)    
      Pe Dragnea nu-l mai interesează nimic (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:33)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui lp

      în momentul ăsta în afară de a scăpa de justiție și de Kovesi în special (care cred că reprezintă un mare pericol pentru el personal)... Nu-l mai interesează nici măcar rezultatul alegerilor viitoare... Este turbat de disperare...
    • +4 (8 voturi)    
      Transilvania va fi data Ungariei (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Asta inseamna - relatie promitaroare - pentru Dragnea, doar sa-si scape fundul de Brutarie. Ce conteaza, el traieste in Teleorman, tinutul cocalarilor care-l suporta.
  • +15 (17 voturi)    
    Cine seamana se aduna (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:15)

    JestersTear [utilizator]

    Imi aduce aminte cum se bateau pe burta de fericire Hitler cu Stalin inainte de razboi. Si ce pacturi superbe incheiau. Mda... tusea si cu junghiul...
  • +11 (15 voturi)    
    Fericire mare (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:16)

    SebastianD [utilizator]

    In sfarsit ne alaturam tarilor de categoria noastra, cu multe "succese si realizari" si care de 20 ani nu stiu cum sa opreasca emigratia masiva din tara in timp ce isi prostesc populatia ramasa cu cartea nationalismului de genul rusesc. (adica: lasati-ne pe noi sa furam in pace ca macar nu suntem straini)

    Dragnea si Orban, o echipa ideala!
  • +7 (11 voturi)    
    Are un miros groaznic (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:26)

    OmniStudio [utilizator]

    relatia asta... a Putin!
  • +3 (5 voturi)    
    Fireste, (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:38)

    CzCa [utilizator]

    Acum si explicatia "oficială" pentru discursul puțin mai moderat al lui Orban din ultima vreme, curteaza Romania in gasca. Care gasca, cum zic si alti comentatori, bate spre Est, fie de dragul lui Putin fie doar pentru a creste distanta fata de Bruxelles. Eu personal încep sa prefer viziunea Macron, in ideea cao legislație federala si institutii europene cu mai multe competente directe si aplicate pe teritoriile nationale ar servi mai bine interesul public decat ce avem acum. Ceea ce ma face un sororist deci. Dar, statistic vorbind, in Ro se prefigureaza doua mari categorii de cetateni, cei care vor sa fie serbii lui Dragnea si cei care votează, cu picioarele, catel si purcel, pentru a trai in UE.
  • +8 (14 voturi)    
    Tradarea interesului national (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de caria politica de teleorman e acum confirmata!
  • +11 (15 voturi)    
    Banditii Estului (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:46)

    future [utilizator]

    strang randurile si se pregatesc de ultimul asalt asupra democratiei din tarile lor.
  • -4 (4 voturi)    
    Intrebare legitima (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:00)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..catre comentatori : realizati ca ei sunt vecinii nostri?
    Toti aceia din text ne sunt vecini . Think about it...
    • +2 (2 voturi)    
      Polonezii Cehii si Slovacii ? (Joi, 5 octombrie 2017, 8:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      .
      • -1 (1 vot)    
        . (Joi, 5 octombrie 2017, 10:05)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Da ,ii numesc vecini chiar daca tranzitez alte tari in drum spre ei.
        Nu,nu numesc vecini Fr,De,BE,It,Es,Nl spre care tranzitez si mai multe tari vecine.
    • +2 (2 voturi)    
      asha, si? (Joi, 5 octombrie 2017, 9:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Nici mamarussia nu e foarte departe, da' nu prea as vrea sa ma aliez cu ea. Si nici cu Ungaria lui Orban care nu mai crede in democratia liberala, nici nu Polnia unde atacul la justitie e mai ceva ca la noi. Eu vreau democratie si stat de drept ca in vest, cu politicieni care nu vor sa acapareze justitia ca sa poata fura in voie. Tu, ce vrei? Think about it!
      • -2 (2 voturi)    
        . (Joi, 5 octombrie 2017, 10:02)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sunt vecini.Normal este sa ai relatii amicale cu vecinii .
        'Democratie si stat de drept ca in vest' - eu ma scald in ele de peste 15 ani si nu le-as numi asa .
        Wishful thinking ,nimic mai mult dar de data asta cu efecte dezastroase .
        Peste tot in statele alea democratice politicienii acapareaza in primul rand justitia si apoi restul ,ca nu sunteti voi informati nu este o scuza ,totul e pe internet.
        I am thinking about it a lot pentru ca stiu ambele parti ale problemei ,spre deosebire.De.
        • +1 (1 vot)    
          tu esti informat tare, nu gluma (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          Gogomanie mai mare decit asta cu coruptia care e peste tot, deci e ok sa fie asha si la noi nu cred ca puteai sa debitezi...

          De aia fac aia autostrazi de doua ori mai ieftine ca noi? E aia au aia colectare de TVA spre 100% din putential si noi colectam doar 63%, restul e evaziune? De aia la ei serviciile medicale sunt bune iar la noi tre sa dai spaga si sa vii cu medicamentele de acasa? De aia la ei se face scoala pe bune iar la noi se darama scolile pe elevi?

          Nu postacila. In tarile alea in care pretinzi tu ca ai fost lumea o duce bine in primul rind pentru ca nu nivelul coruptiei e jos, pentru ca ierarhiile se fac in mod meritocratic si nu dupa gradul de rudenie cu seful. Si asta are ca si consecinta o educatie pe bune, pentru ca doar un sef prost isi doreste subordonati prosti si in final popor prost. Si tot asha.

          Peste tot unde e coruptie o gasca de smecheri conduc un popor indobitocit.

          Uita-te la cum arata viloiul lui Dragnea si cum arata casa lui Merkel. Si vei vedea diferenta dintre un politician onest in comparatie cu un hots.
  • +5 (7 voturi)    
    Iohannis, CSAT-ul?? (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:07)

    gwolf [utilizator]

    mai existati?
    treziti-va!! Romania este inapoi in anul '45 diferenta este ca nu mai avem rege sa abdice.
  • +3 (3 voturi)    
    cât de dobitoc poți fi? (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:36)

    Evq [utilizator]

    „O da, mă înțeleg perfect cu acest infractor care ar trebui de fapt să fie în pușcărie, avem chiar multe în comun!”
  • 0 (0 voturi)    
    orbanica esti orb (Joi, 5 octombrie 2017, 10:04)

    revo [utilizator]

    Pariezi pe o gloaba cariata.