Instanta suprema a decis sa sesizeze CCR in legatura cu posibila neconstitutionalitate a OUG 14, prin care a fost abrogata celebra OUG 13

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2017, 15:23 Actualitate | Esenţial

Ordonanta de abrogare a OUG 13/2017
Foto: Captura Monitorul Oficial
Magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie au decis, vineri, sa sesizeze Curtea Constitutionala in legatura cu posibila neconstitutionalitate a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 14, prin care a fost abrogata celebra OUG 13, care dezincrimina abuzul in serviciu, scrie News.ro. Decizia a fost luata in urma unei sesizari a avocatilor Alinei Bica si ai lui Catalin Teodorescu, in dosarul privind despagubirea ilegala a omului de afaceri Gheorghe Stelian de catre Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor a Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor, din care facea parte si fosta sefa a DIICOT. Alina Bica este judecata pentru abuz in serviciu in acest dosar, care vizeaza despagubiri frauduloase facute de ANRP.

Avocatii lui Bica si Teodorescu au sustinut, vineri, in fata instantei, ca Ordonanta 14, cea care a abrogat OUG 13, prin care era dezincriminata infractiunea de abuz in serviciu, a fost adoptata fara respectarea Constitutiei.

"Daca OUG 13 ar fi ramas in vigoare, s-ar fi aplicat principiul legii mai favorabile si abuzul in serviciu ar fi fost abrogat, adica tocmai infractiunea de care este acuzata clienta mea", a sustinut avocatul fostei sefe a DIICOT, care a depus o serie de argumente in scris.

Procurorul DNA prezent la instanta suprema s-a opus sesizarii CCR in acest caz si a aratat ca, daca ar fi declarata neconstitutionala OUG 14, ar intra in vigoare automat OUG 13.

Dupa deliberari de aproximativ 20 de minute, presedinta instantei, Lucia Rog, a anuntat ca va sesiza Curtea Constitutionala in acest caz.

Ordonanta 14 a fost atacata in contencios administrativ si la Curtea de Apel Bucuresti de mai multe persoane condamnate in prima instanta pentru complicitate la abuz in serviciu. Luiza Cazanescu si SC Luisa Casa de Moda SRL au deschis, pe 10 februarie 2017, la Curtea de Apel Bucuresti, cate doua procese pentru suspendarea, respectiv anularea OUG 14.

O alta sesizare care vizeaza OUG 14 a fost inregistrata la Curtea de Apel Bucuresti, fostul deputat PNL Theodor Nicolescu, judecat pentru abuz in serviciu in dosarul ANRP privind despagubirea ilegala a lui Horia Simu, cerand instantei sa sesizeze Curtea Constitutionala in cazul OUG de abrogare a Ordonantei 13, aratand ca prin acest act normativ i se incalca dreptul la aparare.

Reamintim ca OUG 13, adoptata la finalul lunii ianuarie 2017 de Guvernul condus de Sorin Grindeanu, a provocat cele mai ample proteste de strada din Romania dupa Revolutie.

  • Alina Bica, judecata pentru abuz in serviciu, a cerut sesizarea CCR

In decembrie 2014, Alina Bica, fosta sefa a DIICOT, a fost trimisa in judecata in dosarul despagubirii frauduloase a omului de afaceri Gheorghe Stelian de catre Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP). Bica facea parte, la data faptelor, din Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor de la ANRP, alaturi de Crinuta Dumitrean, fosta sefa a ANRP, Sergiu Diacomatu si Remus Baciu, fosti vicepresedinti ai institutiei, deputatul Catalin Teodorescu, Dragos George Bogdan, fost vicepresedinte al ANAF, Oana Vasilescu si Lacramioara Alexandru. Gheorghe Stelian si expertul evaluator Emil Nutu au fost, de asemenea, trimisi in judecata. Celalalt membru al comisiei, deputatul Marko Attila, va fi cercetat separat deoarece a plecat din tara.

Ei sunt acuzati de abuz in serviciu pentru ca ar fi aprobat despagubirea lui Gheorghe Stelian cu 89 de milioane de euro, pentru un teren din Bucuresti supraevaluat cu 62 de milioane de euro.

In acest dosar a fost arestat si omul de afaceri Dorin Cocos, suspectat ca a solicitat 10 milioane de euro de la Gheorghe Stelian pentru a interveni pe langa comisia de la ANRP.


























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4769 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    hmmm (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:28)

    Yo_yo [utilizator]

    va mananca...
    • +4 (8 voturi)    
      Da, pentru ca (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:02)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      toata lumea stie ca marii criminali si corupti se sperie foarte tare, sunt de-a dreptul ingroziti de luminitile de la lanternele telefoanelor. Iar daca se blocheaza si traficul(partial) in Piata Victoriei deja incep sa tremure spasmotic si sa faca spume la gura. Zic asta ca unul care am participat la mai toate miscarile de strada din iarna dar treptat mi-am dat seama ca acest popor pur si simplu nu-si doreste sa fie salvat. Bai nene, s-au dus 25000 sa-si ia vouchere de biciclete de la duamna Firea iar in piata vin maxim 2500. Despre ce vorbim noi aici. Auzi tu!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai ieşit în stradă (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 21:35)

        justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

        ca să aperi CE ? Să aperi o justiţie macoveistă ? OG 13 e de departe ce mai corectă ordonanţă cu privire la punerea de acord a unor articole din Codul Penal declarate neconstituţionale de către CCR. Sloganurile pe care le-aţi lansat în stradă v-au fost implementate de agitatorii securistoizi, macoveişti, băsişti, iohanişti,, kovesişti. Nu eşti TU chemat ca să manifeşti "Spontan (manipulat)". Eu când te-am văzut în stradă TE-AM DESCONSIDERAT pentru simplul fapt că nu ai ieşit în cazul Rarinca.
    • +4 (6 voturi)    
      O adunatura de derbedei. Toti.... (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      Iau sute de milioane salariu de la populimea romana si executa ordinele ticaloase ale infractorului condamnat defintiv Dragnea. Asti-s magistratii. Gunoaie
    • +9 (11 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR si ICCJ (Vineri, 8 septembrie 2017, 19:14)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

      Inca o dovada ca ICCJ a incaput pe mina mafiei psd.
      Este o aberatie.
      Ce poate fi neconstitutional ca guvernul sa abroge o Ordonanta de Urgenta, data tot de el ?
      Adica nu este neconstitutional ca infractorii din guvern sa dezincrimineze faptele de coruptie ale mafiotilor, prin Ordonanta de Urgenta, dar ar putea fi neconstituionala abrogarea Ordonantei !
      Judecatorii corupti de la ICCJ spera ca jucdecatorii corupti de la CCR sa ii ajute sa ii scape pe infractorii din psd si alde de puscarie.
      Judecatorii corupti de la ICCJ, CCR, UNJCR (Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania), AMCR (Asociatia Magistratilor Corupti din Romania), CSM trebuie sa ajunga neintirziat in puscarie.
      Din cauza lor toate procesele marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara, sunt tergiversate ani de zile. Din cauza lor multi mafioti au fost achitati, condamnati simbolic, cu suspendare, nu le-au fost confiscate averile sau au fost eliberati anticipat.
      Pedepsele pentru marii infractori trebuie sa fie cumulate, nu comasate, pedepsele trebuie sa fie majorate, nu micsorate, trebuie sa fie blocata eliberarea conditionata, averile trebuie sa le fie integral confiscate.
  • -44 (56 voturi)    
    Aoleu! Sariti #rezistentilor! (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    ICCJ ataca Justitia. Dar ICCJ este Justitia. Adica se ataca pe sine insusi? Jos Ponta, Dragnea, Tudose, Toader si Iordache!!!

    Ne vedem in strada diseara!

    #rezist

    PS Intre noi fie vorba, OUG 13 nu abroga nici un abuz in serviciu, doar ii punea un prag de la care fapta devenea infractiune. Dar noi, astia #rezistentii nu ne mai incurcam in detalii din astea nesemnificative atunci cand iesim in strada sa protestam.
    • +23 (29 voturi)    
      penalii fac spume la gura? atunci e bine! :)) (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:23)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      pai tocmai pentru pragul ala am iesit, iubitorule de penali. Stiu ca ai vise umede, ca or sa scape penalii tai de puscarie, dar asta nu se va intampla, asa ca ...keep dreaming :)
    • +16 (20 voturi)    
      don't feed the trolls (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:32)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu are rost să răspundeți troll-ului, e suficient să știți că mănâncă rahat cu polonicul.

      Detaliile complete ale consecințelor pe care le-ar fi avut OUG13 le găsiți aici: https://cristidanilet.wordpress.com/2017/02/01/ordonanta-de-marti-noapte-pe-intelesul-tuturor/
      • -8 (10 voturi)    
        Lipsuri (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:20)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        Stii ce iti lipseste? Iti lipsesc cei sapte ani de acasa. In rest Weekend placut!
        • +4 (6 voturi)    
          tie (Vineri, 8 septembrie 2017, 21:42)

          0rms [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          iti lipseste tot, mai nefericitule. Iti bagam noi lanterna in ochi , n-avea grija, o sa vezi si mai bine dupa aceea.Ce ironie.
    • +13 (17 voturi)    
      hehe (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:44)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      primesti spor la salariu sau pensie de la pe$ede daca scrii pe forumuri :)))
    • +4 (6 voturi)    
      ne iei in deradere, (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:24)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      mare greseala...
    • +4 (6 voturi)    
      Ai prins voce bai? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 2:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Numai un idiot sau un hot voteaza asa la nesfarsit cu hotii.

      Intre voi, hotii si idiotii, fie vorba:

      "Daca OUG 13 ar fi ramas in vigoare, s-ar fi aplicat principiul legii mai favorabile si abuzul in serviciu ar fi fost abrogat, adica tocmai infractiunea de care este acuzata clienta mea", a sustinut avocatul fostei sefe a DIICOT, care a depus o serie de argumente in scris."
    • 0 (2 voturi)    
      Măi tu (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 21:49)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      #rezist. Mi se pare mie că eşti simpatic sau eşti spălat pe creier ? Ai dreptate cu OUG 13 că se introducea un prag, dar pragul a fost cerut să fie introdus de către Convenţia de la Veneţia şi de către CCR. Poţi tu ##rezist să te opui la ce se aplică în toată Europa ? O abureală cu " scapă Dragnea, scapă Voiculescu, scapă......." care v-a implementat-o macoveiştii, securistoizii, băsiştii, koveişti. Te apreciam dacă ai fi ieşit în stradă în cazul Rarinca.
    • 0 (0 voturi)    
      offf (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:49)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      offf de creierasul tau. sunt prea obosit sa-ti demonstrez cat esti de prost. iti spun doar esti prost
  • +27 (35 voturi)    
    ieeee.. (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:36)

    rochiri [utilizator]

    Bravo justitie Romane...numai hoti peste tot
    Dar OUG 13 este constitutionala? Sa scape toti hotii!!!!
    Felicitari tuturor celor care au stat acasa la alegeri si celor care au votat cu PSD -ALDE..
  • +20 (30 voturi)    
    OK, gata (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:40)

    Kindred [utilizator]

    Sincer, m-am saturat, am obosit sa ma tot enervez. Daca vor sa declare Romania ca fiind o tara de hoti, fie! Asa a votat poporul, de asta sa aiba parte.
    Cred ca mai bine ma apuc de bagaje...
    • +6 (8 voturi)    
      Tragic, dar practic (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:19)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      Asta a fost si reactia mea mai serile trecute. Mi s-a luat.
      25% din populatia tarii tolereaza si incurajeaza coruptia. O hranesc.

      Nu degeaba a confirmat si Ponta in interviul cu Tapalaga asta - coruptia si prostia fac casa buna...
    • 0 (2 voturi)    
      Stai măi (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 21:59)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      frate nu pleca în lume că şi aici este o pâine de mâncat, dar treebuie să te implici în muncă nu în stat pe stradă şi să mitingeşti cum fac alţii sau poate te numeri şi tu printre ei. Nu exaspera ! Dar nu ieşi în stradă fără rost, sau ca să îngroşi rândurile celor care nu muncesc, dar mitingesc.Sigur tu nu te numeri printre cei care câştigă bani ca să alerteze pe alţii să iasă în stradă.
  • +26 (38 voturi)    
    ? (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:45)

    Calin123 [utilizator]

    Bai penalilor, ce vreti? S-a dat o OUG favorabila infractorilor, lumea a iesit in strada, s-a anulat OUG si cu asta basta. Care e problema voastra acum? Ce e neconstitutional? Ca s-a razgandit Guvernul?
    • +17 (19 voturi)    
      Se stia de atunci (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:20)

      DanielSurpateanu [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

      In OUG 14 s-au mai bagat si niste 'codite' neconstitutionale. Stiam de atunci ca va veni acest moment. OUG 13 va intra in vigoare.
      PS: Nu sunt PSD-ist, ba din contra, vedea-i-as cu capetele in varf de lanci si cu dintii ranjiti!
  • +23 (23 voturi)    
    Ne-am lenevit, domnilor... (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:05)

    benicio [utilizator]

    Au testat reactia oamenilor cu legile justitiei, au vazuit ca nu prea a iesit lumea in strada, acum se pregatesc de asalt. Pai nu? Daca au vazut ca s-a lenevit lumea...
    • +1 (1 vot)    
      Stai <br> (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 22:07)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      pe dosare ca coana Koveşi care "anchetează" de florile mărului numai ce trebuie NU. De ce nu anchetează marile retrocedări din Transilvania care este luată la bucată de către spiţe din tulpina lui Karol Robert de Anjou. Acolo are teme de făcut nu glumiţe cu Tăriceanu, Dragnea, voiculescu etc.
  • +18 (20 voturi)    
    Noua moda la ICCJ (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:11)

    Bokila [utilizator]

    e ca unii magistrati (sa speram ca doar unii) sa fie frati buni cu toti hotii si coruptii....cum e posibil sa admiti o astfel de sesizare.....vorba unui forumist de mai sus....sa declare Romania ca fiind tara de hoti si sa incheiem discutia.
  • +17 (17 voturi)    
    ??? (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:20)

    EuSiCuMine [utilizator]

    OUG 13 a fost respinsa de parlament printr-o lege de respingere. Separat a fost si abrogata prin legea de aprobare a OUG14.
    Uitandu-ma la prejudiciile cauzate de acesti baieti oricum sunt mult peste pragul lui Iordache.
  • +12 (14 voturi)    
    Justitie la noi? (Vineri, 8 septembrie 2017, 16:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Da, ca sa-i apere pe hoti si sa-i lase cu averile furate intregi. Mafia securisto-comunista si progeniturile lor pot sa jefuiasca in continuare cit vor.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce a fost mai intai? (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mai inaintea ordonantei 14, a fost ordonanta 13, clar neconstitutionala. Dar cu majoritatea actualei curti constitutionala, trece orice privilegiu mafiot. N-avem nici o speranta la actuala CCR.

    Practic, in ultimii doi ani, aceasta institutie s-a politizat. Nu mai are nici o legatura cu partea tehnica. Orice voteaza mafiotii din parlament, e perfect constitutional pentru majoritatea mafiota din CCR.
    • 0 (0 voturi)    
      Măi bre ! (Duminică, 10 septembrie 2017, 23:54)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Acolo sunt jurişti nu doar cei de la pupitru. Juriştii fac temele pentru judecători. Nu sunt de capul lor.
  • +2 (4 voturi)    
    Verteidiger (Vineri, 8 septembrie 2017, 21:40)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    In acest moment ma intreb ce pozitie are Presedintele Romaniei fata de ultimele atacuri la adresa unor institutii si principii fundamentale intr-o democratie (Constitutie, stat de drept, referendum) ? O pozitie transanta a presedintelui Iohannis ar reda un avantaj societatii civile. Pana la urma presedintele a fost ales cu votul a milioane de romani si are inca un cuvant de spus in politica interna (pe langa faptul ca este respectat la nivelul UE)
  • -1 (1 vot)    
    cum era chestia aia? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:11)

    revo [utilizator]

    acu' niste ani, inainte de "premierul grivco", parca zicea cineva ceva de "schimbari ireversibile in justitie"... S-a inselat; acum se fac schimbarile ireversibile in justitie.

    Creaturile astea abjecte si-o cer cu disperare, in fiecare zi! Cand ne punem pe treaba? De data asta sloganul sa fie "
    • +1 (1 vot)    
      Ce să fie ? Ce să fie ? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 22:13)

      justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Nu ai trebă de făcut acasă ? Nu te pune măta să duci gunoiul la tomberon ? Nu dai cu mopul pe gresia din bucătărie ? Nu ai ce face ?
      Citeşte o carte sau fă şi tu un tur prin agenţiile care angajează persoane apte de muncă. Consider că nu eşti handicapat.