Premierul Tudose: Sunt bani in toate ministerele pentru plata salariilor, vom avea rectificare pozitiva

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 17:45 Actualitate | Esenţial

Premierul Mihai Tudose a declarat marti, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca "sunt bani" in toate ministerele pentru plata salariilor si a afirmat ca demisia lui Adrian Tutuianu a intervenit deoarece "nu ne jucam cu asa ceva".

"Sunt bani in toate ministerele, vom avea rectificare pozitiva in aceasta saptamana", a sustinut primul ministru.

Mihai Tudose a afirmat ca Tutuianu "trebuia sa explice imediat ca nu e adevarat" si sa "ia niste masuri", dupa ce Ministerul Apararii a anuntat ca sunt probleme cu plata unor drepturi salariale.

"Aflu acum ca mai e un alt om foarte destept care spune ca s-ar putea nici la Ministerul de Interne" sa nu existe suficienti bani pentru salarii. "Atrag atentia sa nu se joace cu asa ceva", a spus Tudose.

Intrebat ce se intampla cu vizita programata a fostului ministru Adrian Tutuianu la Washington, primul ministru a precizat ca "nu e o vizita pe persoana fizica, e o vizita a ministrului Apararii. Cine va fi ministru atunci se va duce in America".

Pentru numirea viitorului ministru va avea loc o consultare "in partid", "cat de curand, saptamana asta, saptamana viitoare", a continuat Mihai Tudose, respingand ideea unei "crize" politice sau guvernamentale.

Intrebat de moderatoare de ce a trebuit sa plateasca Adrian Tutuianu cu functia pentru o "greseala" din cadrul Ministerului Apararii, Tudose a raspuns: "Pentru ca e la el in curte. Stia ca e curtea mare si cand a acceptat pozitia".





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2048 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    hai valea! (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:52)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca este momentul sa mearga Tudose cu capra la raze si poate are nevoie de ceva vreme iar functia asta de Prim Ministru il retine prea mult!

    Valea!
    • +3 (3 voturi)    
      Zero dark Hagi Tudose (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:16)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Mă întreb cine va fi următorul prim ministru. Asta pleacă și el cu buzunarele pline și zero realizări. Așa popor, așa conducător, în țările civilizate nu supraviețuia o oră în funcție.
    • +4 (4 voturi)    
      Deja vu (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:59)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Asa zicea si Ceausescu... apoi la final inainte sa il ciuruiasca cand i se explica cum murea tara de foame era sa intre in stare de soc din cauza uimirii.

      Diferenta este ca poate el nu realiza ca infometa tara (sincer datoriile 0 cu care ne-a lasat poate nu meritau saracia din tara), dar astia stiu si nici nu le pasa. E o combinatie, letala.
    • 0 (0 voturi)    
      sus paharu (Miercuri, 6 septembrie 2017, 9:46)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      G0laniI0r
  • +8 (8 voturi)    
    Maradoneala (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:56)

    Frank777 [utilizator]

    a intors hagi Tudose portofelul si a scos teancul de hartie cu capac de 100 de lei sa il dea garantie la un strain de la FMI in fata la Inter...
    Strainul se prinde si nu mai da valuta.
    Tudose striga Militia ... ! si vine un echipaj de la M.Finante care il conduce pe strain la minister sa vada daca valuta nu este falsa...
  • +11 (11 voturi)    
    "Dragul" nostru Klingonian (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:57)

    Rescator [utilizator]

    Minti mai rau ca Pravda,organul vostru de "presa"
    cel mai iubit.Ati scapat porumbelul si ati umplut
    Romania de rusine.Daca urati,voi comunistilor,atat de
    mult micuta Armata care a mai ramas,ca vai de mama ei,de ce nu faceti un referendum pentru desfintarea ei.
    In loc puteti sa va bazati pe karateka Volguta ,cea care
    tocmai a "dublat"toate salariile.Sunteti si ramaneti
    niste mizerabili,hoti,corupti si prosovietici.
  • +8 (8 voturi)    
    De-aia vrea sa ne ia pensiile (Marţi, 5 septembrie 2017, 18:08)

    BobMuller [utilizator]

    fiindca "sunt" bani.
    • +2 (2 voturi)    
      n-are nevoie de pilonul II (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:51)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      pune tiparnita in functiune, doar au spus de "relaxare cantitativa"...
    • +2 (2 voturi)    
      "sunt" bani ca doar ministerele platesc si (Marţi, 5 septembrie 2017, 22:15)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      pernsiile speciale.
  • +3 (3 voturi)    
    Functionarea statului nu sta doar in plata (Marţi, 5 septembrie 2017, 18:28)

    deval [utilizator]

    salariilor si a pensiilor ! Ne imaginam ca le platiti, fie si din imprumuturi !!
    Nu ma pricep la macroeconomie dar ar fi interesant daca exista lege pe determinarea indicatorilor prezentati, caci daca nu exista decat proceduri interne, e jale !! Fac astia datele raportate cat e nevoie , din pix !!
  • +6 (6 voturi)    
    bani garla (Marţi, 5 septembrie 2017, 18:29)

    om simplu din multime [utilizator]

    numai ca'i tzin banditii aia in banci.
  • +4 (4 voturi)    
    Pilonu 2 ii face cu ochiul (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:23)

    Wanheda [utilizator]

    Deci sunt bani.
  • +3 (3 voturi)    
    Logic (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:39)

    Iorgovan [utilizator]

    Pentru ca sunt bani prea multi, s-a creat un blocaj. La fel cum se intampla cu blocajele in trafic.
  • +3 (3 voturi)    
    tanti oliguta! (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai cum mareai matale la toti ?! ce ne facem soro?
  • +4 (4 voturi)    
    Rectificare pozitiva (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:41)

    banel [utilizator]

    Poate doar daca o pune in modul :)
  • +4 (4 voturi)    
    Stii ce cred eu? (Marţi, 5 septembrie 2017, 20:02)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu cred ca s-a intamplat asa: militarii, influentati de exemplul inteligent al primului ministru, au cerut toti ca salariul sa nu le mai fie virat pe card, ci in numerar, ca sa nu se mai imbogateasca bancile. Iar acum, cei de la minister, nu mai termina de numarat muntii de bani. Dar pana de Craciun se rezolva... poate;)
  • +4 (4 voturi)    
    premierul bodega (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:45)

    deville2010 [utilizator]

    mestecand prune alcoolizate