VIDEO Doua surori au fost salvate de la inec la Eforie Nord, dupa ce oamenii de pe plaja au format un lant uman pentru a le scoate din apa

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 august 2017, 17:16 Actualitate | Esenţial

Lant uman pentru a salva doua surori de la inec
Foto: Captura Facebook
Doua surori au fost salvate de la inec, miercuri, in statiunea Eforie Nord, dupa ce au intrat in apa si nu mai puteau ajunge la mal deoarece valurile erau inalte si curentii puternici, ele fiind scoase din apa cu ajutorul salvamarilor, dar si al celorlalte persoane de pe plaja care au intrat in apa, formand un lant uman pentru a le aduce pe cele doua fete la tarm, relateaza News.ro.

Potrivit salvamarilor, un barbat era miercuri la plaja cu cele doua fete ale sale, iar la un moment dat au intrat in apa si din cauza valurilor mari tinerele nu mai puteau sa iasa. Tatal fetelor a reusit sa ajunga la tarm si a cerut ajutorul oamenilor aflati pe plaja si al salvamarilor.

Zeci de oameni au format un lant uman si au intrat in apa pentru a le salva pe cele doua fete, iar impreuna cu salvamarii au reusit sa le aduca la tarm.

Cadrele medicale le-au acordat ingrijiri medicale, spunand ca fetele, in varsta de 15 si 16 ani, erau foarte speriate de experienta prin care au trecut.

Salvamarii au arborat, miercuri, la Eforie Nord, steagul rosu, care interzice inotul din cauza valurilor mari si a curentilor puternici. De altfel, in prima parte a zilei de miercuri, pe litoral vremea a fost innorata si a batut vantul.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

13467 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Lant uman = Solidaritate in Actiune (Miercuri, 16 august 2017, 18:13)

    migus [utilizator]

    Ma bucur sa va si la noi oamenii punand mana-n mana sa ajute - Bravo!

    Risc: Pielea uda, lantul se poate rupe, si riscam sa agravam problemele... Facem lantul nr. 2 sa-l salvam pe primul...?

    ma intreb cum dupa atatea evenimente, unele fatale, pe plajele deja in-faimoase, totusi nu avem inca ceva mai efectiv:

    1) Salvamari cu surfboards si caiace gonflabile la tzarm gata de lansare in 5sec.; (nu spun de sea-doos sau barci cu motor plutin pe apa, cu buton de start cald... )

    2) Unde sunt fostii colaci, cu franghi de nylon 50m (+extensie);

    Cate vieti se vor mai irosi din lipsa a cateva sute de RON ptr. Salvamar?
    • +1 (3 voturi)    
      educatie (Joi, 17 august 2017, 12:31)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui migus

      si legislatie.. sunt curios daca cei care intra in apa cand e afisat steagul rosu sunt pasibili de amenda si daca da, de ce nu se aplica?
  • +7 (15 voturi)    
    deci (Miercuri, 16 august 2017, 18:46)

    rei [utilizator]

    oamenii astia trebuie lasati sa se inece

    -presa vuieste: pericolul de inec
    -steag rosu : pericol de inec
    -salvamarii striga du ei : pericol de inec

    ei in continuare intra in mare si se duc in larg......ajung la concluzia ca unii nu merita salvatiavand un nivel de prostie mult peste ce poate suporta omul
  • +9 (11 voturi)    
    amenzi (Miercuri, 16 august 2017, 18:55)

    paniri [utilizator]

    Ma bucur sincer ca au scapat cu viata, dar pe viitor ar trebui introduse amenzi pentru cei care se aventureaza in ape mai adanci sub steag rosu. Evident toate relatarile din presa, din ultima perioada, nu avut niciun efect in prevenirea acestui incident care, slava Domnului, a fost fara victime.
  • +1 (5 voturi)    
    si salvamarul (Miercuri, 16 august 2017, 19:04)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    la fel ca strutul ))))
  • +10 (12 voturi)    
    Lasati selectia naturala .. (Miercuri, 16 august 2017, 19:05)

    BartSimpson [utilizator]

    Sa-si faca treaba ! Citat: "Salvamarii au arborat, miercuri, la Eforie Nord, steagul rosu, care interzice inotul din cauza valurilor mari si a curentilor puternici". Dar hei, noi suntem mai dastepti, intram in apa oricum, sfidam legi, reguli, vorba aia .. romanul se "descurca".
  • +6 (18 voturi)    
    Supertare ala in rosu (Miercuri, 16 august 2017, 19:15)

    ac [utilizator]

    De doua ori incearca sa sara-n apa, odata da cu mecla de pamint, a doua oara intra intr-un cetatean. Dupa aia renunta si isi da seama ca nu e echipat pentru inot si merge prin apa de 1.50.
    • 0 (8 voturi)    
      Asa este! (Miercuri, 16 august 2017, 20:20)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Cred ca a vazut ca se filmeaza si se vedea deja pe stirile Antena 1: "doua tinere au fost salvate in urma interventiei eroice si hotarate a tanarului salvamar cu chiloti rosii"
    • +5 (9 voturi)    
      mda (Miercuri, 16 august 2017, 20:31)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      e salvamarul bine pregatit si instruit pentru astfel de cazuri, de altfel e posibil sa fi fost si un pic pilit... exact asa functioneaza si institutiile statului
    • -2 (2 voturi)    
      ala in rosu... ? :P (Miercuri, 16 august 2017, 21:28)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui ac

      adica Salvamarul sau poate descifreaza cineva ce scrie pe tricou mai bine
    • +3 (7 voturi)    
      hm (Miercuri, 16 august 2017, 22:16)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui ac

      sparge valul si se echilibreaza termic ...omul a avut intentii bune .....se vede dupa viteaza ..ai minus
    • +1 (1 vot)    
      A sarit sa ajute. (Joi, 17 august 2017, 20:06)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui ac

      E penibil sa râda cineva de o persoana care incearca sa contribuie la salvarea unor vieti.
  • +13 (17 voturi)    
    RIP currents (Miercuri, 16 august 2017, 20:21)

    slakeritul [utilizator]

    Cand afla si romanii despre RIP currents?! https://en.wikipedia.org/wiki/Rip_current

    https://www.youtube.com/watch?v=RJ4hcaJ91TY

    Daca te tragea marea insre larg, innoti paralel cu malul sa scapi din ei. Nu toata marea se poate retrage in acelasi timp, e logic.
    • +2 (4 voturi)    
      rocK (Miercuri, 16 august 2017, 22:22)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

      foarte folositor ...acum am inteles fenomenul ,multumesc pentru info ..si cred ca HN ar putea preia si sa trateze tema chiar si salvamarul..inca o data ms :)
    • +5 (5 voturi)    
      educatia salveaza (Joi, 17 august 2017, 6:47)

      migus [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

      1) Toate plajele afectate de curenti "rip" (nume roman?) trebuie sa afiseze clar semne si educatie, similar cu cel din California. O tabla vopsita salveaza vieti. Si o traducere in romana a Wiki, ca se moare si la noi din aceasta cauza.

      2) Desi util si incalzitor de inima, un lant uman poate fi usor rupt de un rip puternic de 2.5m/s (>8Kmph). Atunci avem o problema mai mare decat cea initiala...

      3) Aruncarea unui colac clasic, legat cu 50m franghie, e mai efectiva... daca nu exista Salvamar experimentat.

      4) Surferii adesea se bucura sa prinda curenti rip, care-i ajuta sa iasa rapid in larg din zona spargerii valuriilor.

      5) Calm, fara panica, chiar un slab innotator poate iesi facil din curent: Innotand || cu malul.

      Dar trebuie sa recunosc sincer ca initial m-am speriat, nestiind ce mi se intampla, de ce, si cat va dura... Apoi multa vreme am confundat undertow (normal oriunde sunt valuri) cu curentul rip.

      Educatia salveaza (viata, societatea etc.) !
  • +7 (13 voturi)    
    dar ... (Miercuri, 16 august 2017, 21:21)

    Kornell [utilizator]

    vitele incaltate, ca altfel nu pot sa le numesc, la 16 ani nu stiu ce inseamna steag rosu??? nu e normal ca pentru 2 anencefale sa-si riste viata altii - au murit oameni in acest an ca sa salveze alte dobitoace care au intrat pe steag rosu. Primesc ele macar o amenda???
  • +5 (5 voturi)    
    Absurdistan (Joi, 17 august 2017, 5:18)

    independentu [utilizator]

    nu-mi vine sa cred ce vad!
    in mod evident, conditiile de inot sunt extrem de periculoase.
    nu inteleg ce cauta toti oamenii aia in apa, cine avut idea luminata sa formeze un lant , exista un risc enorm sa se inece pe capete!
    lantul se poate forma cand ai de scos un om dintr-o rapa, de exemplu, fiindca sarcina intinde lantul, dar nu in apa, unde valurile il comprima si-l desfac imediat.
    se vede din imagini ca proiectul esueaza lamentabil.
    iar Salvamarul este pur si simplu ridicol, aproape ca se da singur cu capul de nisip cand incearca sa sparga un val in apa de 30 cm adancime.
    nu inteleg de ce el intra in apa ultimul, dupa ce erau deja zeci de oameni care incearca diverse tampenii.
    plus ca nu are nicio pluta, colac samd.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine stie ca steag rosu inseamna interzis ? (Joi, 17 august 2017, 16:26)

    Ochiana [utilizator]

    eu nici nu stiam....cine sta sa se uite la salvamari care sunt la dracul in praznic departe simai ales sa vezi ce inseamna steagul rosu.
    Daca esti cu mintea pe umeri ( si multi nu sunt ) te uiti la valuri si stai cumninte pe plaja.
    dar e adevarat ca multi nici nu stiu ce inseamna steag rosu ca sa nu mai spun ca nu dau doi bani pe asta