Romania, in topul tarilor din UE cu mare risc de sclavie moderna

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 15 august 2017, 16:07 Actualitate | Esenţial

Sclavie
Foto: Reuters
Romania se afla in Top cinci tari din Uniunea Europeana cu risc ridicat de sclavie moderna, alaturi de Grecia, Italia, Cipru si Bulgaria, potrivit Indexului Sclaviei Moderne, care se refera la cele cinci state ca fiind puncte cheie de intrare in regiune pentru migranti, care sunt extrem de vulnerabili la exploatare, relateaza independent.com.mt.

Organizatia a spus ca "prezenta acestor populatii vulnerabile de migranti in tarile primare de sosire este un factor cheie pentru cresterea volumului de sclavie in mai multe sectoare din regiune, cum ar fi agricultura, constructii si servicii".

Indexul arata ca situatia sclaviei moderne in Romania s-a deteriorat cel mai mult dintre toate tarile la nivel mondial, pierzand 56 de locuri in clasament fata de anul trecut, ajungand pana la cel de-al 66-lea, cu cel mai mare risc, iar Italia, clasata pe locul 133 in MSI, a scuzat cu 16 locuri. Potrivit raportului,  au inregistrat cele mai grave incalcari din UE, inclusiv forme severe de munca fortata, precum si trafic de persoane.

Potrivit publicatiei de presa straina Quartz, Italia a preluat 85% din cei 100.000 de migranti care au sosit pe mare pana in prezent in 2017. Tinand cont de acest lucru, raportul Verisk Maplecroft precizeaza ca riscul se va agrava in Italia anul urmator. 

Olanda, Austria, Spania, Franta, Lituania, Letonia au fost tarile care nu prezinta risc de crestere. Marea Britanie, Franta si Olanda au aprobat recent noi legi cu privire la sclavia moderna si drepturile omului. 

In afara UE, Turcia este a doua tara din lume cu cea mai mare cadere in clasament, cazand de la locul 110 la locul 58, intrand astfel printre tarile cu mare risc de scavie moderna.

Tarile cu cel mai mare risc de scalvie moderna (risc extrem) din lume sunt Coreea de Nord, Siria, Sudanul de Sud, Republica Democrata Congo, Sudan, Iran, Libia, Eritreea si Turkmenistan.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3520 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    ei nah ! (Marţi, 15 august 2017, 16:24)

    Mistrelutz [utilizator]

    Ma gandeam initial ca se refera la majoritatea romanilor,care muncesc 10-12 ore/zi pentru 200 Euro/luna..dar e vorba de migranti aici.
    Adica noi,sclavi,o sa avem la randul nostru alti sclavi sa ne serveasca,sa ne munceasca si le dam 50 Euro/luna..macar sa ne simtim si noi ma realizati cumva..
    • -6 (16 voturi)    
      ! (Marţi, 15 august 2017, 17:39)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Nu cred ca mai sunt multi cu 200 de euro pe luna, si chiar de ar fi, ce ii impiedica sa traga un pic de ei sa invete o alta meserie un pic mai banoasa? Altceva inafara de plans mai stim? Suntem un popor de lenesi si de mura in gura!
      • -1 (5 voturi)    
        Piata muncii (Marţi, 15 august 2017, 19:51)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Piata muncii din Romania nu are nevoie de calificati prea multi.
        De asta e Romania raiul cablajelor de masini si a confectiilor
        • +2 (2 voturi)    
          ! (Miercuri, 16 august 2017, 1:12)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Ce zici tu acolo... e un gol foarte mare de forta de munca calificata si nu numai ceva de speriat! Probabil multi de aici lucrati la privat de sunteti inafara problemei...
  • +9 (15 voturi)    
    HO, Ho, ho..!? (Marţi, 15 august 2017, 16:34)

    Spiky [utilizator]

    Păi statul ia din salariul minim circa 66%. Deci sclavie modernă... la stat, și nu la patron!
    Iar de banii luați, amărâtul plătit astfel se alege cu praful de pe tobă! Trebuie să dea oricum șpagă la doctor, la polițist, la popă... dar odată la patru ani primește o găleată și ulei, și tricouri cu însemne electorale. Să mai spui că nu se trăiește bine în România! Noroc cu cei alungați de PDSR care trimit bani la rude....
    • +2 (6 voturi)    
      ! (Marţi, 15 august 2017, 18:30)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      Ce de-a minusuri ai :))) Au tabarat pesedistii pe ziarul asta...
  • +2 (8 voturi)    
    "Risc" (Marţi, 15 august 2017, 16:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu stiam ca acest cuvant implica ceva ce urmeaza sa fie sau are mari sanse. Dimpotriva, la noi s-a si intamplat deja si sigur se mai intampla, doar ca nu s-a aflat (sau luema se preface ca nu vede cum a fost si atunci, de frica sau din alte motive).

    Dar populatia este multumita. Nu d-aia tot voteaza stapanii de sclavi de 30 de ani? Sclavii lucreaza zilnic sa aduca bani la buget ca ei sa aiba ce fura si sa aiba cu ce cumpara parazitii societatii care stau cu mana intinsa cand se apropie campania electorala.

    Cu alte cuvinte, nu vad care e problema. Daca lumea ar fi nemultumita, ar iesi in strada. In schimb, vad ca tace si se complace. Mai mustaceste lumea ca nu ii convine aia, ailalta, dar cam atat. Face doar gura. Cand e de iesit in strada se gasesc scuze ca nu se poate. La vot, la fel.

    Noapte buna in continuare!
  • 0 (4 voturi)    
    cazuri de sclavie in UK, de zeci de ani (Marţi, 15 august 2017, 19:23)

    Razvan_M [utilizator]

    Rotherham este doar un exemplu, unde peste 1000 de copii (fete si baieti albi) au fost tinuti in sclavie sexuala de gasti de musulmani. Intr-un amarat de oras de 200.000 locuitori.
  • +1 (3 voturi)    
    vai vai (Marţi, 15 august 2017, 20:00)

    Mateiul [utilizator]

    Ce sa-ti povestesc. Dupa ce ca suntem prosti si fuduli mai si comentam. Mai bine sa ne asumam cine suntem si ce suntem in stare sa facem si sa nu mai aratam cu degetul ca "e vina LA AIA, dom'le. ne fura tara!". Stati frumos jos si numarati-va cojile de seminte, neam de prosti!
  • +1 (3 voturi)    
    Manipulare (Marţi, 15 august 2017, 20:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Mai lasati-ne cu studiile facut de catre ong-uri progresiste. Toate , pacatele lumii le au albii din europa. Chiar as vrea sa aud vro initiativa care sa penalizeze prin lege instigarea la ura catre albi.