Prima reactie a Moscovei, dupa ce Dmitri Rogozin a fost declarat persona non grata in Moldova: Ar putea afecta atitudinea Rusiei fata de Chisinau

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 august 2017, 17:46 Actualitate | Esenţial

Prim-vicepresedintele Comitetului Dumei de Stat pentru afaceri internationale, Dmitri Novikov, a caracterizat decizia Guvernului de la Chisinau de a-l declara pe vicepremierul rus Dmitri Rogozin persona non grata in Republica Moldova drept "ciudata", scrie independent.md.

"Rogozin este un oficial rus. El reprezinta guvernul rus, iar guvernul rus vede ciudata aceasta decizie. Aparent, unii politicieni moldoveni s-au inspirat de la Washington, care incalca regulile generale internationale", a declarat acesta, sustinand ca nu vede "niciun motiv" care sa justifice aceasta decizie.

Novikov crede ca decizia ar putea afecta atitudinea Rusiei fata de Republica Moldova, dar a adaugat ca "presedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, este abilitat pentru normalizarea relatiilor cu Rusia".

Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a fost declarata persona non grata in Republica Moldova, printr-o decizie a Guvernului de la Chisinau, la scurt timp dupa ce oficialul rus isi declarase disponibilitatea de a veni in septembrie la Chisinau, daca autoritatile moldovenesti ii vor oferi garantii de securitate si de survolare a spatiului aerian al tuturor tarilor de tranzit, anunta deschide.md.

Intr-un interviu pentru postul TV Rossia 24, Rogozin a ironizat dur o vizita a unei delegatii din Moldova in Rusia, pe care a calificat-o drept "un fel de tiganeala", dupa cum noteaza timpul.md.

"Cu o jumatate de an in urma, a venit la noi o delegatie guvernamentala din Moldova ... Cum sa va spun, un fel de tiganeala, va spun deschis. Si au cersit pentru ei tot felul de fleacuri: si despre tranzitul mijloacelor de transport, in ceea ce tine de livrarea merelor si vinurilor, in problema migratiei. Au incercat sa obtina acordul nostru.

Si, evident ca noi, ca oameni nobili, nu vrem ca acest lucru sa afecteze interesele oamenilor simpli din Moldova. Le-am mers in intampinare. Iar cand a venit timpul sa fie rezolvate unele probleme principiale cu Guvernul Moldovei, s-au ascuns prin gauri, ca soarecii", spunea Rogozin.

Dmitri Rogozin ar fi trebuit sa aterizeze  vineri pe Aeroportul International din Chisinau in jurul orei 15:00, fiind invitat de presedintele Igor Dodon sa participe, in regiunea separatista transnistreana, la evenimentele dedicate implinirii a 25 de ani de la inceputul asa zisei misiuni de mentinere a pacii pe Nistru. Avionul cu care delegatia rusa a zburat de la Moscova la Chisinau a fost nevoit sa se intoarca la granita dintre Romania si Ungaria pentru o escala de aprovizionare la Minsk, unde Rogozin a coborat din avion, care a zburat ulterior din nou spre Chisinau.























2016 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    E o decizie unilaterala (Miercuri, 2 august 2017, 18:01)

    MagdalenaValentinaFeru [utilizator]

    Nu e necesar acordul Rusiei , nici nu ne asteptam sa fie de acord.
    • +6 (6 voturi)    
      o premiera ca ai fost Coerenta (Miercuri, 2 august 2017, 19:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MagdalenaValentinaFeru

      pana azi nu ai iesit din proslavirea bolshevicilor P$D care sunt slugi URSS, comentariul Tau este Onorabil pentru Un cetatean Roman si UE !
  • +14 (14 voturi)    
    pffff... cat tupeu!!! (Miercuri, 2 august 2017, 18:02)

    Fuscus [utilizator]

    niciun motiv? ca i-a numit "tiganusi" pe oficialii moldoveni si a opvestit episodul negosierilor in termeni umilitori nu e niciun motiv? si, precum spun jegosii astia: mai e si oficial rus pe deasupra. au tupeu, frate, nu gluma. tupeu care le-a permis in istorie sa justifice orice porcarie pe care au comis-o si orice agresiune, ba mai mult: sa pozeze in victime. se compara cu Washingtonul? iarasi: cat tupeu!!! a auzit cineva oficial american jigninfd in asemenea hal oficiali ai unei alte tari!? Doamne cand o sa termini cu gunoaiele de pe Pamantul asta!?
  • +15 (15 voturi)    
    Ce atitudine sa mai schimbe?! (Miercuri, 2 august 2017, 18:18)

    Habermas [utilizator]

    Rusia tine o parte din R. Moldova sub ocupatie militara, si o umileste periodic prin declaratiile lor oficiale. Si tot ei vorbesc de masuri "ciudate".

    Rusia nu iese cu vorba buna din R. Moldova, asa ca trebuie scoasa cu clestele, cu forta, cu tot ce ne este la indemana. La inspiratia Washington-ului, da, de ce ar fi asta un lucru rau?

    SUA sunt cea mai puternica democratie si sunt liderul lumii civilizate si principala forta a progresului in toate domeniile, incepand cu democratia, stiinta si tehnologia, si continuand cu economia. De aceea SUA inspira pe altii.

    Rusia reprezinta numai distrugere, lipsa de respect si in general tot ce face sa te tii de nas. Rusia nu inspira decat dezgust si pericol.
  • +5 (7 voturi)    
    tare (Miercuri, 2 august 2017, 18:32)

    nikita11 [utilizator]

    In orice caz s-ar putea sa trebuiasca sa le tinem spatele moldovenilor in caz ca rusii vor dori sa-i faulteze
    • +3 (5 voturi)    
      URSS a inteles ca atat Ucraina + Romania (Miercuri, 2 august 2017, 19:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      si cu Sprijinul NATO Vor dresa URSS de nu mai ae nevoie de alta gradina zoo in Lume ! URSS este la un pas de dezintegrare prin Tungus !
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 2 august 2017, 21:45)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu la asta ma refeream, eu nu cred ca vreo tara normala la cap are chef de razboaie. M-am referit la tot felul de smenuri economico-politico-media pe care rusnacii le tot fac. Moldova e tara mica si cam aiurea plasata asa ca va trebui totusi sa puna si celelalte tari(in special Romania) umarul daca va fi cazul de concurs de mirosit in sosete cu Rusia.
  • +5 (7 voturi)    
    Buaaa.. (Miercuri, 2 august 2017, 18:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Domnul Rogojina, cavalerul fara cal. Au cam secatuit bugetul rusiei pe multe fronturi si acum nu prea au cea sa mai ofere.
  • +7 (9 voturi)    
    Rusia in ghenunchi (Miercuri, 2 august 2017, 19:42)

    holinessdani [utilizator]

    deci ala inca mai facea pe smecherul, ca uite vin in septembrie la voi, da puneti si voi covorul si daca se poate un suc si un sandwick, iar ailalti cica: hai mars ca n-ai vaccinarile in regula si noi nu primin pe orice turbat pe aici!
    Unii cica mare surputere, smecheri de smecheri, altii vai de capul lor, o mana de oameni, maxim 3 milioane, da le-au tras-o in vazul lumii.
  • +5 (5 voturi)    
    Rogozin nu are treabă pe la Moscova? (Miercuri, 2 august 2017, 20:34)

    asavreau [utilizator]

    Dacă nu are,dați-l afară.Nu-l mai lăsați să umble creanga pe afară că se ceartă cu toți crescând numărul rusofobilor.Ce zici Putin?Este așa ușor să te împaci cu vecini,să te ai bine cu ei!Ține jigodiile acasă,consumă-le energia dându-le de lucru chestii folositoare rușilor.
  • +1 (1 vot)    
    Transforma Moldova in Ucraina? (Joi, 3 august 2017, 12:10)

    jackalphonse [utilizator]

    Ar fi nasol, dar odata si odata tot se intampla.