Dragnea: Nu se pune problema ca cetateanul sa-si plateasca singur CAS si CASS. Valorile contributiilor vor fi mai mari, angajatorul le va plati efectiv, dar in contul angajatului

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 17 iulie 2017, 17:36 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a precizat luni ca nu se pune problema ca cetatenii sa mearga la ANAF sa-si plateasca singuri contributiile la pensii si sanatate, aceasta ramanand in sarcina angajatorului, si a adaugat ca sumele pentru acestea vor fi mai mari. El a explicat ca in contul fiecarui dintre noi, atat la pensii, cat si la sanatate vor fi sume mai mari, pe care le va plati efectiv firma.

"Nu se pune problema ca vreun cetatean roman angajat undeva sa mearga singur sa-si plateasca singur contributia CAS si CASS. Tot angajatorul, tot firma va face aceste plati. Da, le vom face in contul angajatului, adica angajatul va avea o contributie la sanatate si o contribuie la pensie mai mare, dar nu el va face acest ordin de plata, ci tot firma. Pentru ca au aparut informatii ca vor merge oamenii la ANAF. Nu este adevarat. Plateste firma contributia in contul angajatului, pentru ca se vorbea ca se muta in sarcina angajatului.

Acum, contributia pentru fondul de pensii si pentru sanatate au niste valori. Ele vor fi mai mari. Asta inseamna ca in contul fiecaruia dintre noi atat la pensii, cat si la sanatate vor fi sume mai mari pe care le va plati efectiv firma, dar in contul nostru, pentru noi. Contributia la pensii va merge pana la 25% si la sanatate 10%", a declarat Dragnea la finalul sedintei coalitiei de guvernare, potrivit Agerpres.

Intrebat daca declaratia de patrimoniu va fi de la 1 ianuarie 2018, Dragnea a mentionat: "Asa ar trebui. Dar in aceasta vara o sa ne prezinte Guvernul si decizia finala".

In plus, presedintele PSD afirma ca implementarea impozitului pe venitul global din 2018 este foarte dificila. "E foarte greu, pentru ca au fost niste intarzieri. Dar saptamana de saptamana vor prezenta progresele facute", a motivat Dragnea.

El a adaugat ca nu au fost prezentate cifre cu privire la rectificarea bugetara.

"Ministerul Finantelor n-a prezentat nicio cifra cu privire la rectificarea bugetara, au spus ca lucreaza si - pe buna dreptate - sunt ministere care au un grad de executie foarte mic. Ca sa inteleaga toata lumea, gradul de executie este cat s-au cheltuit din bugetul pe care l-au avut - un procent de 2%, 3%, 5%, 7% la jumatatea anului este de neacceptat', a aratat Liviu Dragnea. El nu a dorit sa precizeze despre ce ministere este vorba, precizand doar ca 'sunt mai multe ministere'.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

17340 vizualizari

  • +78 (80 voturi)    
    mance-te parnaia (Luni, 17 iulie 2017, 17:41)

    ouyang [utilizator]

    in fiecare zi le tot freci de se enerveaza toata tara. mai bine te-am trage direct in teapa macar sa nu mai auzim prostiile debitate zilnic. mama ta de infractor penibil
    • -41 (43 voturi)    
      Ai uitat (Luni, 17 iulie 2017, 18:39)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      sa iti iei pastila dimineata. Si vezi ca ti se scurge ceva la coltul gurii...
      • +17 (19 voturi)    
        Dracna a uitat (Luni, 17 iulie 2017, 21:57)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Are Alzheimer si debiteaza numai gugumanii.
      • 0 (0 voturi)    
        Poante fumate chiar si la Pravda, la forum (Marţi, 18 iulie 2017, 14:14)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        nu le mai baga aici, ca n-ai nici cap nici haz!
  • +62 (64 voturi)    
    Foarte bine, domnul kaghebist! (Luni, 17 iulie 2017, 17:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa nu care cumva sa aiba idee cetateanul cati bani va da sa furati!
  • +60 (62 voturi)    
    hotaraste-te odata infractorule. (Luni, 17 iulie 2017, 17:50)

    ouyang [utilizator]

    pana nu-ti ia tara asta beregata. in ritmul asta o sa o tinem toti anii astia blestemati cu psd la guvernare? pai va dam foc leprelor.
    • -26 (26 voturi)    
      ar cam fi cazul... (Luni, 17 iulie 2017, 19:49)

      fuck off! [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ))))! cat o sa mai #rezistati !?))))
      • 0 (0 voturi)    
        Mai mult ca voi (Marţi, 18 iulie 2017, 14:15)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui fuck off!

        stii de ce?
  • +56 (58 voturi)    
    prostii (Luni, 17 iulie 2017, 17:57)

    Dedalus [utilizator]

    Nimeni nu a spus cu cap si coada de ce este nevoie de toate aceste modificari.

    Este foarte clar insa pentru toata lumea ca oricate jonglerii contabile vor fi inventate, banii tot aceiasi sunt.

    S-a dus pe apa Sambetei mitul "fortei de munca ieftine" (si "superior calificate" :-)))). Ca si "antreprenoriatul" si alte asemenea clisee verbale.

    Nici manipularea statisticilor nu ne va mai ajuta mult timp.

    Politici de genul "sa luam de la nenorocitii de patroni si sa dam la aia de muncesc, la saraci si la neajutaorati" cum vor acesti tovarasi, au condus la dezastru in toate tarile unde au fost aplicate.

    Inclusiv in Brazilia...
  • +48 (50 voturi)    
    O idee excelenta (Luni, 17 iulie 2017, 18:15)

    Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator]

    Sa aiba Secureanu de unde sa o plimbe pe Vrabi. Ar fi pacat sa nu poata.
  • +25 (25 voturi)    
    prea lumninatule (Luni, 17 iulie 2017, 18:30)

    nahir [utilizator]

    si pana acuma tot angajatorul plateste CAS si CASS, dar ce nu spui cu punct si cu virgula este ca daca pana acum contributiile erau fifty-fifty, de nu stiu cand tot vreti voi, ele vor fi 100% in sarcina angajatului. in acest fel, tu si hotii tai veti putea zice oricand ca ati marit leafa amploaiatului, nemaiprecizand ca doar in brut. ca in realitate, vai si amar. s-ar putea chiar sa scada.
    hai ca te-ai scos. ti-ai indeplinit promisiunea de marire a lefurilor, fara sa faci de fapt nimic.
    smecherie de marginea garlei.
    • +14 (14 voturi)    
      Corect (Luni, 17 iulie 2017, 21:24)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui nahir

      In ianuarie vor iesi la TV si vor spune ca au marit salariile in toata Romania cu 50% atat in sectorul privat cat si cel de stat. Toti vom fi fericiti cand vom vedea fluturasul de salariu si salariul brut va fi cu 50% mai mare.
  • +21 (23 voturi)    
    Realitate (Luni, 17 iulie 2017, 18:31)

    cris80 [utilizator]

    Nu inteleg ceva: ai salariu la privat negociat in brut. Din astia cas e 5.5% si pe langa asta firma mai plateste cas inca 10% (aprox, nu stiu exact). Daca muta cas de la firma la angajat si il mai si creste in total la 25%, diferenta de 19.5% va fi platita din brut. Si firma o sa zica: pai contractul il ai semnat pe brut, nu iti convine poti pleca sau le urezi de bine PSD-ului ca tocmai ti-a scazut salariul net cu 20%. Gresesc?
  • +21 (21 voturi)    
    asta chiar ne crede prosti pe toti (Luni, 17 iulie 2017, 18:40)

    ccosmin [utilizator]

    Pai este normal ca vor creste amenzile si taxele ca ele sunt raportate la salariul minim pe economie care o sa creasca artificial si automat un punct de amenda o sa fie mai mare.
  • +23 (23 voturi)    
    nemernic de teleorman (Luni, 17 iulie 2017, 18:52)

    rov [utilizator]

    cu tupeul cat tiganu'...
  • +15 (17 voturi)    
    ecscelent... (Luni, 17 iulie 2017, 18:55)

    liviu_ [utilizator]

    deci nu o sa plece angajatii din Romania, o sa plece angajatorii...
    da multi gandesti dracneo....
  • +19 (19 voturi)    
    orice ban platit in plus de firma.... (Luni, 17 iulie 2017, 19:08)

    Walking_dead [utilizator]

    .... se va reflecta in pretul final al produsului. Daca pina acum pretul era majorat de fiecare data cind crestea salariul minim, acum vom avea o situatie, cind salariul va sta pe loc, iar pretul va mai creste un pic.
    • +2 (2 voturi)    
      Pina la un punct! (Marţi, 18 iulie 2017, 9:37)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      "se va reflecta in pretul final al produsului." - sigur ca da, ata cat permite piata!

      Adica cei mari, precum Carrefour sau MegaImage, vor mari preturile produselor.
      Producatorii autohtoni si furnizorii de servicii romani nu isi pot permite sa creasca pretul, pt ca nu mai sunt competitivi. Fie vor REDUCE salariile nete, fie vor ajunge in faliment! In ambele cazuri, Dracena jubileaza: oamenii de afaceri autihtoni si cei care LUCREAZA, nu stau pe ajutor social, oricum nu votau cu pedesereul!
  • +19 (19 voturi)    
    BG sau aiurea (Luni, 17 iulie 2017, 19:08)

    ioanadoe [utilizator]

    ce o sa-si mai deschida lumea firme in BG sau aiurea. Bravo ma lepre comuniste.
  • +19 (19 voturi)    
    Le vireaza angajatorul,din banii angajatului !!! (Luni, 17 iulie 2017, 19:20)

    Plagarus [utilizator]

    Ce le mai abureste condamnatul ista
  • +19 (19 voturi)    
    Asa e (Luni, 17 iulie 2017, 19:39)

    ady77 [utilizator]

    Cand ai idei putine, fixe si proaste.
    „Fir-aţi ai dracului cu melcii voştri"
  • +18 (18 voturi)    
    Dragnea, (Luni, 17 iulie 2017, 19:43)

    boromir [utilizator]

    Eu zic sa fii mai atent la ce-ti pun in bautura colegii, ca vii cu aberatii dupa fiecare sedinta de coalitie.
  • +31 (31 voturi)    
    Infractorii (Luni, 17 iulie 2017, 20:29)

    Explicit [utilizator]

    fac agenda publica in Romania.

    Unul - Dragnea - comunica incontinent viziuni de ageamiu si traseaza obiective guvernului si legislativului.

    Altul - Valcov - face legi fiscale de larga inspiratie infractionala, dupa prodigioasa lui activitate nocturna din cimitirul unde-si incasa mita.

    Alti infractori detin echipe de fotbal - Becali - sau contribuie masiv la sporul demografic - Borcea Butelie.

    In tot acest timp boborul rontaie rogodele din pungi lucioase cu ochii atintiti la tv, unde se lafaie acesti vatafi ai prabusirii nationale.
  • +15 (17 voturi)    
    Schimbare de dragul schimbarii (Luni, 17 iulie 2017, 20:29)

    jorj_bv [utilizator]

    Toti cei aflati prin politica dupa Revolutie au facut doar mimari de reforme, fara sa rezolve problemele profunde.
    Cu ce ajuta mutarea asta de contributie doar la angajat, il responsabilizeaza cumva? Poti renunta la asigurarea de stat daca tot nu poti s-o folosesti sau ajungi oricum sa dai mai mult decat la privat cu spagi, materiale sanitare, proteze, stenturi etc?
    Restul de contributii speciale din ce se platesc? Dispare somajul sau va fi platit de la buget - unde nu platesc decat prostii muncitori?
    Cel putin la nivelul actual de impozit, scaderea procentelor de contributie cu aplicarea lor pe niste sume mult mai mari ... SCOATE circa 90 de lei din buzunarele angajatului cu salariu mediu.
  • +23 (23 voturi)    
    Dragnea pune foc la țară... (Luni, 17 iulie 2017, 20:46)

    Geirge [utilizator]

    Da, și ce facem cu acei 10 000 de tineri care au întrat în afaceri cu programului Start Up Nation și care și-au făcut un plan de afacere în care estimau un cost stabil al forței de muncă. Acum dacă forța de muncă crește îi și aruncați în aer, chiar de la început.
    • +15 (15 voturi)    
      Asta e sfarsitul tarii (Luni, 17 iulie 2017, 22:04)

      parol_monsher [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      sau sfarsitul partidului astuia de hoti.

      Si cred ca e prima din cele doua.
  • +25 (25 voturi)    
    Aia era problema (Luni, 17 iulie 2017, 21:05)

    falcoind [utilizator]

    cine plătește la ANAF nu ca măriți contribuția pentru a astupa găurile create de voi. Nenorociților , vinde firmele lu fiu-tău sa acoperi furtu produs gunoiule.
  • +14 (14 voturi)    
    e foame mare de bani la buget, (Luni, 17 iulie 2017, 22:18)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    or sa faca ocluzie...
  • +1 (1 vot)    
    Bine Liviu... (Marţi, 18 iulie 2017, 9:00)

    Cristica987 [utilizator]

    Hai ca se poate .

    PSD 1% Doamne ajuta

    P.S. E halucinant ce se petrece in mintea astora.
  • 0 (0 voturi)    
    Pafaristi (Marţi, 18 iulie 2017, 10:03)

    CatalinGhe [utilizator]

    Guvernul PSD-ALDE, oricare dintre variante (Grindeanu/Tudose) - echipe de "pafaristi"
  • 0 (0 voturi)    
    Ati mai distrus o categorie profesionala (Miercuri, 19 iulie 2017, 12:35)

    Jeni12 [utilizator]

    Noi smecherii de grobian de judet. Miza, de fapt, e in alta parte. Contributiile liber-profesionistilor. Cati dintre noi, cei cinstiti, vom mai sta in tara asta ca sa platim 51% din venituri la stat? (25% CAS, 10% CASS, 16% impozit) Si sa primim in schimb praf in ochi.