Presedinta CSM: Aprecierea necesitatii prezentarii sefei DNA in fata comisiei parlamentare de ancheta apartine Laurei Codruta Kovesi

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 17 iulie 2017, 13:41 Actualitate | Esenţial

Decizia privind necesitatea si oportunitatea prezentarii sefului DNA in fata Comisiei parlamentare de ancheta referitoare la alegerile prezidentiale din 2009 apartine Laurei Codruta Kovesi, a declarat, luni, pentru Agerpres, presedintele CSM, Mariana Ghena. 

Intrebata daca CSM a raspuns solicitarii Laurei Codruta Kovesi privind prezenta acesteia la Comisia parlamentara de ancheta pentru audieri, Mariana Ghena a mentionat: "Da, in sensul ca aprecierea in concret a necesitatii, respectiv oportunitatii prezentarii in fata Comisiei apartine procurorului-sef al DNA in raport de dispozitiile si reglementarile in vigoare. CSM nu interpreteaza deciziile CCR, acestea sunt obligatorii si general valabile, nicio persoana nu poate invoca necunoasterea legii". 

Ea a adaugat ca raspunsul a fost transmis vineri dupa-amiaza. 

La randul sau, vicepresedintele CSM, Cristian Ban, a precizat, pentru Agerpres., ca prin raspunsul acestui for se face trimitere la decizii ale CCR - 54/1994, 317/2006 si 602/2005, precum si la hotararea plenului CSM din 25 mai 2007. 

Laura Codruta Kovesi a fost invitata de mai multe ori pentru a fi audiata in Comisia de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, insa aceasta a refuzat sa vina in fata parlamentarilor. 

Cum a explicat Kovesi, intr-un interviu publicat luni de ziare.com, faptul ca nu raspunde invitatiilor comisiei:

"Pentru ca nu am niciun fel de informatii cu privire la ceea ce face obiectul comisiei parlamentare. Am primit o solicitare de a ma prezenta la Parlament, mi s-a comunicat care este obiectul comisiei, pe o pagina si jumatate, am citit obiectivele comisiei, nu cunosc nimic legat de ele, cred ca 90% daca nu toate exced competentelor de procuror, nu aveau legatura cu atributiile mele de procuror general si acesta este motivul pentru care am raspuns la fiecare solicitare ca nu ma prezint, pentru ca nu detin date si informatii legate de obiectul comisiei. "


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

3509 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    Nu doamna, aberezi, aprecierea necesitatii (Luni, 17 iulie 2017, 13:52)

    xrogo [utilizator]

    prezentarii in fata comisiei o stabileste comisia, Kovesi ar fi putut aprecia oportunitatea prezentarii dar dupa decizia CCR ea nu mai poate aprecia nimic, ea trebuie sa arate ca respecta institutiile statului, daca vrea ca si ele sa respecte DNA-ul!
    Eu in locul parlamentarilor as face un lucru simplu si la indemana,le-as taia fondurile procurorilor si atunci as vedea cat de ocasa si tare este pe pozitie madama, la actiuni in forta se raspunde pe masura!
    • +2 (8 voturi)    
      Tolomacule... (Luni, 17 iulie 2017, 14:14)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      .. ( ca de obicei) n-ai inteles nimic din declaratia sefei CSM.
      • +1 (9 voturi)    
        intalnirea cu motociclistul l a "scuturat de cap" (Luni, 17 iulie 2017, 14:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        pe mircica member of Latrina 3, nu va mai bateti capul cu el !
    • +1 (9 voturi)    
      Punct ochit, punct lovit ! (Luni, 17 iulie 2017, 14:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Codruta a obtinut raspusul OBLIGATORIU pe care CSM il putea da solicitarii sale, asa ca onor Comisia daca vrea sa aiba sansa inca unui refuz discutabil din partea LCK, trebuie sa se roage de CCR sa nu plece in concediu, sa motiveze si sa semneze hotararea inauntrul celor 60 de zile (care curg deja) iar Guvernul sa o publice apoi neintarziat in M OF.

      PS. O trai oare Comisia asta 90 de zile doar pt un ambat de rahat al pesedeilor, ca sa vada cum este refuzata din nou ?
    • +1 (7 voturi)    
      PPS ! (Luni, 17 iulie 2017, 14:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Noroc ca nu esti in locul parlamentarilor !

      PS. Na, ca am ajuns,indirect, sa spun ceva de bine despre parlamentarii romani ! ;))
    • -1 (5 voturi)    
      Mircica tata, stiu ca iti e dor de comunisti (Luni, 17 iulie 2017, 14:59)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar sa stii tu, mai draga (cum spunea o jigodie de om acum ceva timp in urma) ca in democratie exista "principiul separatiei puterilor in stat" , asa ca mai pune mana pe carte baietas - mai lasa trasul de fiare - mai fa "muschi" si pe creieras
  • +6 (14 voturi)    
    Separatia puterilor in stat (Luni, 17 iulie 2017, 13:57)

    Koczka [utilizator]

    Cand am invatat eu carte se spunea ca exista principiul separatiei puterilor in stat, adica un judecator sau procuror nu poate fi controlat sau 'indrumat' de executv sau de catre legislativ. Daca Parlamentul face anchete cu iz penal inseamna ca se suprapune peste activitatea puterii judecatoresti. Cat despre CCR care ar trebui sa fie garantul puterii judecatoresti a decazut s epare la rangul de sindicat , etc. Cat despre CCR, care NU face parte din puterea judecatoreasca , vad ca a devenit principalul izvor de drept din Romania, peste activitatea Parlamentului si a altor entitati cu atributii in legislativ.
  • +9 (15 voturi)    
    tocmai asta e problema... (Luni, 17 iulie 2017, 14:00)

    liviu_ [utilizator]

    NIMENI din tara asta nu poate verifica cum functioneaza CCR...
    o instututie care este deasupra legii este o dictatura!
    • +2 (8 voturi)    
      De principiu, asa ar trebui sa fie ! (Luni, 17 iulie 2017, 14:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Unde nu-i Curte Constitutionala, este Curte Suprema (SUA).

      PS. Doar ca, daca in aia poti sa ai incredere si sa-i respecti (indiferent de faptul ca au orientari politice si ideologice clare), in CCR-ul nostru, fara suparare, iti vine uneori sa dai cu pietre !
    • -2 (6 voturi)    
      asemenea functioneaza Parlamentul (Luni, 17 iulie 2017, 14:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      un bulletin de stiri difuzat in acest w.e spunea ca sunt legi, proiecte de legi in Parlament NEdiscutate din 2007..or ce pretentii avem de la CCR ?
  • +3 (5 voturi)    
    Din moment ce ... (Luni, 17 iulie 2017, 14:51)

    Andradda [utilizator]

    ...sefa CSM a declarat ca: "CSM nu interpretează deciziile CCR, acestea sunt obligatorii și general valabile, nicio persoană nu poate invoca necunoașterea legii"."...este cat se poate de clar ca "o sfatuiesc" pe Kovesi sa respecte decizia CCR. Altceva oricum nu aveau ce sa spuna fara sa intre ei insisi in conflict cu decizia CCR.
    • -2 (2 voturi)    
      Dupa acest rationament (Luni, 17 iulie 2017, 15:39)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      inseamna ca CCR conduce Romania, ca poate dispune peste toate puterile din Stat ? Asta a fost dorinta parintilor Constitutiei. Parafrazand inseamna ca Romania nu e o republica nici prezidentiala si nici parlamentara , este pur si simplu o Republica CCR.
  • +2 (4 voturi)    
    Maria sa, lck, daca n ar avea nimic de ascuns (Luni, 17 iulie 2017, 15:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Ar avea o mare "oportunitate" sa dezamorseze situatia si sa stinga scandalul. Se pare, insa, ca are de ascuns cate ceva.
    Pur si simplu, devine tot mai vizibil ca a participat activ la fiertura pe care o organizasera baietii buni in 2009.
    Serios, cucoana isi poate lua un avocat cu ea daca nu se descurca, dar chiar ar putea dezamorsa situatia.
    • 0 (4 voturi)    
      suntem la un PAS de Ilegalitate pentru P$D (Luni, 17 iulie 2017, 16:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      chiar NU merita P4D asemnea onoruri sa o vada pe LCK la Parlament !
    • -1 (5 voturi)    
      Unii dintrevoi sunteti istetiori asa ca nu inteleg (Luni, 17 iulie 2017, 16:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      de ce va prefaceti ca nu stiti ce urmareste Comisia aceasta in legatura cu LCK ?

      Ce scandal sa stinga, ce situatie sa "dezamorseze" cand insisi pompierii pesedisti din comisie au adus cu ei cateva canistre cu gaz, sa le aiba la nevoie ?

      Apoi, LCK a raspuns in scris obiectivelor Comisiei !

      Mai departe, desi probele materiale stranse la CCR indica mai curand fraudarea alegerilor din 2009 de catre PSD, voi dati-i inainte.

      Voi insa aveti puterea politica sa hotarati orice, deci puteti hotari ca Marinarul a furat alegerile.

      PS. De ce sunt insa sigur ca n-o veti face ? Reciteste-mi inceputul comentariului si ai raspunsul.
      • +1 (3 voturi)    
        refuzul este antidemocratic, poti sa intelegi asta (Luni, 17 iulie 2017, 16:45)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        1. Tu stii ce urmareste comisia? Vad ca nici ea nu stie, asa declara.
        Pur si simplu nu au ce sa i faca daca este curata. Mai mult, se poate ridica la mijlocul discutiilor ca sa plece acasa daca observa abuzuri din partea comisiei, nu au ce sa i faca ca sa o opreasca. Temerile tale (JUSTIFICATE, recunosc) ignora faptul ca este antidemocratic refuzul ei. Va creea un precedent.
        2. Canistre cu caz au toti de cand guverneaza psd-ul (mai exact de cand USR-ul "progresistilor pro-" are reprezentare in parlament. Se face din tantar armasar din orice.
        3. Cui a raspuns in scris?
        4. Probele materiale stranse sunt secrete, se pare, consultarea lor a fost blocata de Augustin Lazar.
        5. care VOI? Noi, cei obiectivi, neafiliati politic? Suntem putini, dar numarul creste.
        6. PS...sa fim seriosi, mai merita un ps?