Tanara ridicata de jandarmi de la marsul pentru sustinerea familiei traditionale organizat de Noua Dreapta la Cluj este actrita Oana Mardare: Am deschis gura intr-un spatiu public in mod pasnic si am fost luata pe sus, nu am mai inteles nimic / Jandarmeria: Interventia, legala si oportuna. Exista riscul iminent ca femeia sa fie agresata fizic de manifestanti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:03 Actualitate | Esenţial

Oana Mardare
Foto: Facebook
Tanara ridicata sambata de jandarmi de la marsul pentru sustinerea familiei traditionale organizat de Noua Dreapta la Cluj, dupa ce a intrerupt discursurile celor care vorbeau la mars, este Oana Mardare, actrita la Reactor de creatie si experiment, un teatru independent din Cluj. Ea a postat sambata un mesaj pe pagina sa de Facebook in care spune ca: "Din momentul in care am deschis gura intr-un spatiu public in mod pasnic si am fost luata pe sus, nu am mai inteles nimic." La randul lor, reprezentantii Jandarmeriei arata, intr-un comunicat, ca "Urmarind doar imaginile prezentate in spatiul public, interventia jandarmilor poate parea disproportionata sau cel putin lipsita de tact, avand in vedere ca persoana care provocase incidentul era o femeie, insa analizand intreg contextul, interventia jandarmilor a fost una legala si mai ales oportuna." Jandarmeria mai sustine ca "exista riscul iminent" ca femeia sa fie agresata fizic de participantii la mars.

Cateva zeci de persoane au participat, sambata, la un miting al organizatiei Noua Dreapta, de sustinere a familiei traditionale, organizat in Piata Avram Iancu din Cluj-Napoca. In timpul manifestatiei, o tanara care a participat in aceeasi zi la marsul 'Cluj Pride' al comunitatii LGBT si care ulterior a fost prezenta in Piata Avram Iancu a fost ridicata de catre jandarmi. Tanara, actrita Oana Mardare, care purta un tricou alb cu mesajul 'spunedrept', a intrerupt discursurile celor care vorbeau la marsul Noii Drepte.

  • Mesajul postat de Oana Mardare pe Facebook:

Nu, nu sunt ok. Nu am inteles nimic din ce s-a intamplat azi. Din momentul in care am deschis gura intr-un spatiu public, la o manifestare publica, intr-un mod pasnic si pacifist si am fost luata pe sus... din momentul ala nu am mai inteles nimic. Asta e si problema mea in fond: nu inteleg multe dintre lucrurile care se intampla in jurul meu. N-am inteles de ce am fost azi dimineata la un mars de solidaritate in Cluj, la marginea Somesului, feriti de privirile oricarui clujean care s-ar putea simti jignit de cateva sute de oameni care promovau iubirea si drepturile omului. N-am inteles de ce in Piata Avram Iancu e autorizata fara nicio problema o manifestare care promoveaza ura si discriminarea. N-am inteles de ce, eu cetatean, nu am voie sa stau sa ascult ce zice celalalt cetatean si sa imi permit sa corectez afirmatiile lui eronate. N-am inteles de ce eu, cetatean, sunt scoasa cu forta din spatiul public cand le spun ca, daca ma lasa, plec de buna voie dupa ce se termina manifestarea la care vreau sa particip, pentru ca ma intereseaza sincer sa INTELEG. N-am inteles de ce jandarmeria este agresiva cu un om care nu e agresiv. De ce sunt acuzata de violenta cand nu am fost violenta, de consum de alcool cand nu consum alcool, de rebeliune cand nu am fost rebela. N-am vrut scandal. Revolutie. Atentie. N-am vrut sa fiu curajoasa. Am vrut doar sa vad cati oameni sunt in Piata Avram Iancu si sa aud ce tip de discurs este considerat potrivit pentru "centru". Dar mi-am permis sa nu fiu de acord. In centru centrului. Si... asta nu se face.

Nu sunt ok. Nu ma asteptam la asta. Sunt si o sa fiu cateva zile trista si (mai) pierduta in toate neintelegerile mele... Multumesc celor care s-au solidarizat cu tristetea mea.


  • Jandarmeria: Interventia, legala si oprtuna. Exista riscul iminent ca femeia sa fie agresata fizic de manifestanti

"Jandarmeria este o institutie publica transparenta si de fiecare data, atunci cand sunt situatii ce pot fi interpretate negativ, va explica public, onest si transparent, maniera in care a intervenit intr-o anumita situatie, tocmai de aceea se impune sa facem cateva precizari referitoare la o situatie recenta de la o adunare publica din municipiul Cluj-Napoca, se arata intr-un comunicat al Jandarmeriei Romane", dat publicitatii sambata seara.

"Referitor la informatiile si imaginile aparute recent in spatiul public, prin care se prezinta o interventie de indepartare a unei persoane din cadrul unei adunari publice organizate conform legii, Gruparea de Jandarmi Mobila 'Stefan Cicio-Pop' Cluj-Napoca face urmatoarele precizari:

Urmarind doar imaginile prezentate in spatiul public, interventia jandarmilor poate parea disproportionata sau cel putin lipsita de tact, avand in vedere ca persoana care provocase incidentul era o femeie, insa analizand intreg contextul, interventia jandarmilor a fost una legala si mai ales oportuna.

Inca de la inceput s-a incercat calea dialogului sau orice alta posibilitate de detensionare pasnica a acestei situatii, femeia fiind avertizata ca este ilegal sa intervii pentru tulburarea unei adunari publice declarate, insa aceasta a refuzat de fiecare data incercarea pasnica a reprezentantilor jandarmeriei de a dialoga.

Numarul mare de jandarmi din jurul femeii, care a creat imaginea de interventie disproportionata, a fost de fapt o decizie a comandantului actiunii de protejare a femeii, intrucat o parte dintre manifestantii prezenti la adunarea publica, indignati de atitudinea persoanei respective, incepusera sa se exprime vehement, folosind chiar injurii la adresa acesteia si existand riscul iminent ca femeia sa fie agresata fizic.

In acel moment tensionat, ce putea escalada spre violenta, comandantul dispozitivului a suplimentat numarul jandarmilor pentru a crea un cordon de protectie in jurul ei. Ulterior, ca o masura preventiva si pentru a o proteja pe femeie s-a luat decizie ca aceasta sa fie ridicata de pe trotuar si condusa la masina de interventie a jandarmeriei.

Va reamintim ca una dintre obligatiile fortelor de ordine, conform legii 60/1991 privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice este aceea de protejare a manifestantilor
CAP.4
Asigurarea ordinii pe timpul desfasurarii adunarilor publice
ART.16
Comandantii organelor locale de politie si jandarmerie sau persoanele desemnate de acestia au obligatia de a asigura protectia participantilor si de a stabili impreuna cu organizatorii masurile ce trebuie luate pentru desfasurarea adunarilor publice declarate, in conditiile de deplina ordine."























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

19246 vizualizari

  • -25 (165 voturi)    
    Mutra tipică de SJW frustrat (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Au crezut că merge și la fraierii de români cu obscenități (a se vedea îmbrăcămintea din dotare) și provocări publice, dar s-au cam înșelat.
    • +33 (135 voturi)    
      da, unde se credea ea (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:28)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      in secolul 21?!
      • -21 (45 voturi)    
        Probabil în sec. 3 d.Hr. (Duminică, 2 iulie 2017, 1:20)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        https://en.wikipedia.org/wiki/Elagabalus#Sex.2Fgender_controversy
        • -16 (32 voturi)    
          publicitate gratis ! (Duminică, 2 iulie 2017, 10:28)

          LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

          Aferim !
      • -9 (97 voturi)    
        hahaha (Duminică, 2 iulie 2017, 3:22)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        Vai, ce sa zic, homosexualizarea societatii este progres!
        Stai sa vezi prin alte parti cum e: ajunge o lesbiana prim-ministru si daca ii critici guvernul corupt si plin de hoti te acuza imediat ca esti homofob.
        Uite si aici, la comentarii, nu pot sa scriu liber ce-mi trece prin cap pentru ca mi-e teama ca ma cenzureaza sorosnews.
        • +19 (51 voturi)    
          Sorosnews ? (Duminică, 2 iulie 2017, 10:48)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Cum naiba se face ca majoritatea homofobilor sunt si adepti ai conspiratiei cu Soros ?
          • +23 (35 voturi)    
            Simplu (Duminică, 2 iulie 2017, 11:19)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            ...pt ca sunt oameni care sufera la modul cronic de confirmation bias. Genul de personalitate care ignora orice dovezi contrare si gaseste confirmarea, a ceea ce ei stiau deja, in orice fleac.
          • -12 (34 voturi)    
            ha (Duminică, 2 iulie 2017, 13:47)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Cum se face ca toti cei platiti de soros sunt si pro-homosexuali?
            • +19 (27 voturi)    
              Nu toti (Duminică, 2 iulie 2017, 14:27)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui john70

              Uite doua nume care te contrazic. Domnul Clotilde Armand si Mirel Palada. Amandoi cu familia traditionala, si amanadoi la un moment oarecare bursieri Sorors.


              In general oamenii destupati la minte nu sunt vexati in niciun fel de orientarea sexuala a semenilor lor. Si tot la modul general, cei care primesc burse de studiu sunt oameni destupati la minte.
              • -9 (17 voturi)    
                hehehehe (Duminică, 2 iulie 2017, 21:00)

                john70 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                Usor cu "Domnul Clotilde Armand" pe scari. Sau e transgender?!
                Pe mine nu ma deranjeaza orientarea ci comportamentul indivizilor respectivi.
                Aia sunt asa de "destupati la minte" incat li s-a scurs creieru'.
            • +18 (30 voturi)    
              Cum se face ca toti (Duminică, 2 iulie 2017, 15:27)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui john70

              care invoca conspiratia cu Soros sunt niste imbecili ?
          • +15 (31 voturi)    
            Ideile aste prind (Duminică, 2 iulie 2017, 14:09)

            starlink [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            la cei lipsiti de spirit critic si care au deja idei preconcepute. Soros e maghiar si evreu, deci dusman prin excelenta in ochii unora.

            Si cum respectivul este un sustinator convins al societatii deschise, al democratiilor liberale, al drepturilor minoritatilor, a devenit simbolul societatii capitaliste libere si tolerante. Soros a devenit tinta celor care se opun globalizarii, a radicalilor, a homofobilor, a rasistilor.

            Asa ca ei isi explica ca oamenii au devenit mai toleranti, mai intelgatori si au ajuns sa accepte ca si homosexualii au drepturi, nu din proprie initiativa, ci pentru ca sunt manipulati de Soros. Ei si cainii lor.
            • -9 (17 voturi)    
              hehe (Duminică, 2 iulie 2017, 21:01)

              john70 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

              Ai nevoie cumva de un polonic?
      • -22 (32 voturi)    
        Antifa vs testosteron (Duminică, 2 iulie 2017, 6:01)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        Sa zica mersi ca n-a patit asta

        https://www.youtube.com/watch?v=qCNpjgHTRy8
        • +14 (26 voturi)    
          Adica sa fie multimita (Duminică, 2 iulie 2017, 15:31)

          oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          ca n-a fost calcata in picioare ? Toleranta adeptilor CpF e legendara.
      • -14 (30 voturi)    
        nu, in secolul XX.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:30)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        ..in tarile comuniste, sau in germania nazista!
        In curand activistii lgbt vor incepe sa arda cartile care nu corespund "doctrinei"!
        • +13 (29 voturi)    
          Cei care ardeau (Duminică, 2 iulie 2017, 14:13)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          cartile erau nazistii, adica cei care i-au omorat pe homosexuali. E ciudat sa-i acuzi pe cei care permanent au fost victime de-a lungul istoriei ca vor arde carti. Sa stii ca doar pentru ca-si cer si ei dreptul la o viata normala nu inseamna ca viata ta este amenintata. Este loc si pentru unii si pentru altii.
    • +23 (65 voturi)    
      daca zicea despre preotii ortodoxi... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:09)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sigur nu mai sareau pe ea... preotii au voie, chiar si cu minorii...
      • -10 (18 voturi)    
        cum se face ca intotdeuna... (Duminică, 2 iulie 2017, 21:32)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        hateri leftisti pro lgtbq++ si pro islam gasesc tapul ispasitor (chiar si cand e vorba de crimele prietenilor si aliatilor lor islamisti) in crestini si crestinatate... toate actele lor violente si antisociale sunt justificate iar de vina sunt intotdeauna "fortele represive" care nu sunt inca inregimentate politic si ideologic partidelor de stanga pro globalizare si islamizare sau, evident, crestinii...
    • -8 (66 voturi)    
      pe mine ma lasa rece (Duminică, 2 iulie 2017, 0:28)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu ma intereseaza nici de unii, nici de altii... dar nu credeti ca tipa asta isi face publicitate gratuita? ...zic si eu asa; pana acum nu auzisem de ea... si nici nu a facut altceva decat sa provoace un scandal, pentru ca romanii vor sa avda scandal, asta se vinde (in ce circumstante e mai putin important)
      • -13 (43 voturi)    
        Exact asta a dorit (Duminică, 2 iulie 2017, 8:18)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        - publicitate cu orice pret. Ce rosat avea sa se bage printre cei care aveau convingeri contrare, sa-i irite, stiind cat de mare este opozitia lor fatza de homosexualitate?
        Tipa, poate ca nici nu apartine acelei minoritati, doar vrea sa fie bagata in seama
        • +15 (33 voturi)    
          Asta-i o prostie (Duminică, 2 iulie 2017, 10:56)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui valll

          Maine daca Antena 3 face un miting cretin si cineva se duce sa sutina o parere contrara, inseamna ca o face pentru publicitate ? Dar stai, ca deja s-a intamplat asta. Uite aici o ahtiata dupa "publicitate" cum e luata la suturi

          https://www.vice.com/ro/article/4xv8kd/pensionarii-au-facut-pogo-cu-mine-la-protestul-antena-3-422
    • +13 (47 voturi)    
      Mutra ai probabil tu... (Duminică, 2 iulie 2017, 6:15)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Femeia asta e chiar frumoasa, inclusiv in ceea ce scrie si gandeste.
  • +31 (115 voturi)    
    ca sa fie totusi siguri (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:16)

    stanescu [utilizator]

    au agresat-o ei
    • -13 (69 voturi)    
      ce s-o mai agreseze (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:45)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      ca e "deja agresata" sarmana!
      e foarte trista,a uitata sa ia pastilele antitristete!
      • +13 (25 voturi)    
        Tu, din nefericire (Duminică, 2 iulie 2017, 15:33)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ai uitat sa iei pastilele anti-prostie.
        • -13 (25 voturi)    
          mai (Duminică, 2 iulie 2017, 17:35)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          gayb,de ce va expuneti voi in public? nu vedeti ca populatia Romaniei nu accepta eschibitionismul vostru si ca provocati doar greata?
          • +5 (17 voturi)    
            Tu ai vrea (Duminică, 2 iulie 2017, 18:46)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            ca acesti oameni sa stea in intuneric, infricosati de homofobii intoleranti. Asta nu se va mai intampla. In Sua s-au legalizat casatoriile si adoptiile, la fel in Germania, Franta, va urma si Romania, dar ceva mai tarziu ca aici mentalitatile medievale inca sunt puternice.
            • -3 (13 voturi)    
              mai gayb.n (Luni, 3 iulie 2017, 2:03)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              pana va urma Romania se vor trezi toate natiunile si vor scoate in afara legii aceste aberatii!
              era una baba Lina,una din Romania stirba,care avea 4 rate:doua ratuste si doi ratoi.o vulpe a atacat cotetul si a mancat ratustele,ratoii devenind vaduvi.i-a tinut asa,fara sa-i taie sau sa-i vanda pana a venit vulpea din nou si I-a mancat si pe ei.
              cand am intrebat-o de ce nu I-a taiat a raspuns ca da-I incolo maica,nu i-am mancat,ca erau spurcati,incepusera sa se calce unul pe altul.
              baba Lina nu era platita de soros sa distruga temelia societatii,ea era doar stirba si platea impozite si taxe sa huzureasca din ele liiceanu,plesu,pora si altii ca ei.
              • +6 (12 voturi)    
                Ca de obicei, voi astia, fesenistii (Luni, 3 iulie 2017, 9:50)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                dati dovada de un umor ce se trage din filiera iliesciana, de povestit si nepotilor !

                Pai in cazul asta sa traiasca 100 de ani baba-ta Lina si sa plateasca mult si bine impozitele si taxele lui Tudose, ca sa huzureasca in continuare "banditii" aia sorosisti de Liiceanu si de Plesu si "bagaboanta" aia de Pora !

                PS. Btw, vezi ca l-ai uitat pe "tradatorul" de Patapievici.

                PPS. Se poate ? ;))
                • -1 (1 vot)    
                  deontolog-propagandist-agitator (Luni, 3 iulie 2017, 18:08)

                  miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  am vb cu baba Lina pe WhatsApp,arata bine,si-a pus dantura,ca are pensie de urmas dupa baiatul ei al mare,mort in Afganistan,mai demult,atunci cand se pregatea primirea Romaniei in NATO si baba s-a hotarat sa nu mai finanteze din taxele ei porcii care dau cu ratul si rastoarna troaca din care au mancat si a emigrat in Franta,unde baiatul ei cel mic este cetatean francez dupa ce a slujit in Legiunea straina,ca baba Lina are vana in genele ei,bunicul ei a murit la Marasesti,tatal ei la Stalingrad,doar omu'ei a murit de "moarte buna" chipurile,dupa ce fusese pisat bine de securitate ca era chiabur si strigau toti dupa el si copiii lui huo chiaburule,aproape la fel de tare cum strigati voi huo psd,ciuma rosie,si nici copiii nu prea au fost primiti la scoli din cauza asta,a trebuit sa fie infiati de niste oameni cu suflet,sa poarte alt nume,ca sa poata fi primiti la scoala si a avut baba problem si cu pensia de urmas si cu resedinta in Franta ca "nu se potrivea in nume" cu copiii ei,iar despre povestea cu ratoii,baba rade cu gura plina de implanturi dentare:ce bine ca nu i-am vandut si nici nu i-am mancat eu ca uite ce a patit vulpoiul care I-a mancat,a devenit si el homalau,s-a calarit doar cu alti vulpoi,vulpile nu au mai fatat si asa a disparut neamul vulpesc,eu o cred pe baba ca ea nu minte,ultima data cand a mintit a fost la colectivizare cand au venit activistii-propagandisti-agitatori sa o intrebe unde a ascuns plugul,caruta si restul inventarului gospodaresc,ca de! era numeros,gospodarie de chiabur si iar a ras baba cand dupa caderea comunismului a scos din groapa de sub hambar inventarul agricol salvat din ghearele colectivizarii si de aia nu avea baba nici pensie de ceapeu,
                  • +1 (1 vot)    
                    Bine-bine... si unde-s dusmanii de clasa (Marţi, 4 iulie 2017, 2:27)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                    din primul capitol ?

                    Liiceanu, Plesu, Pora ?

                    PS. Sa nu-mi spui ca "i-ai ucis", pt ca eu tocmai ce-mi luasem pop-corn ca sa savurez mai bine lectura !
              • +1 (3 voturi)    
                Dimpotriva (Luni, 3 iulie 2017, 19:58)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                natiunile legalizeaza casatoriile gay si adoptiile, aia care inaspresc legislatia sunt mai la est si in lumea islamica, cam tot pe acolo unde e si CpF-ul cu mentalitatile.

                In rest eu zic sa fii vigilent ca fortele sorosiste pandesc la tot pasul.

                P.S. Baba Lina era 100% sorosista :)
                • 0 (0 voturi)    
                  in rest (Marţi, 4 iulie 2017, 3:25)

                  miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                  eu zic sa nu ne mai puneti la incercare rabdarea rabdarea,ca nu se stie!
    • +13 (37 voturi)    
      draga mea, (Duminică, 2 iulie 2017, 5:04)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      interventia a fost oportuna, asa au zis si cind au adus minerii. romania intotdeauna a fost un stat politienesc ptr ca li s-au dat beneficii decit multor altor categorii sociale mult mai indreptatite: vezi medici, etc.acesti asistati nu au nici o treaba cu democratia si statul de drept. ei sint supusi ordinelor superiorilor care multi dintre ei tigani si care siluiesc o romanie ce se vrea moderna. o sa fie si mai naspa decit in comunism daca nu incep sa apara criteriile de curatenie a institutiilor statului, pline de numiti, corupti, plajiatori, tigani, tradatori...you name it.
      • -13 (27 voturi)    
        "asa au zis si cind au adus minerii" (Duminică, 2 iulie 2017, 11:43)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Compari mineriada cu aceasta mica simulare ? Nu prea ai simtul proportiei; mineriadele au fost campanii de teroare organizate de stat si de partid, episodul asta cu actrita zbatanda este doar PR.
        • +15 (29 voturi)    
          Tu vorbesti despre disproportie (Duminică, 2 iulie 2017, 14:20)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui krampus

          si ai dreptate, insa gresesti numind aceasta actiune PR. Femeia s-a dus acolo incercand sa dialogheze, asta nu e PR. A fost intampinata cu ostilitate. De ce nimeni de la acel mars nu a avut curajul sa poarte o discutie civilizata cu ea ?

          Daca se comporta violent era necesar sa fie inlaturata,insa explicatia oficiala este ca ea a fost protejata, deci altii au fost cei violenti.
  • +34 (102 voturi)    
    In centrul Clujului (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:28)

    StefanB52 [utilizator]

    se aproba o contramanifestatie ND. Ca urmare: "Exista riscul iminent ca femeia sa fie agresata fizic de manifestanti" Faini manifestanti!
    • +16 (60 voturi)    
      talibani (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:07)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      La ei sexul dintre barbati e acceptat daca unul din ei e preot ortodox...
      • -13 (25 voturi)    
        faptul ca preotii.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:32)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        ..vinovati sunt anchetati si condamnati iti demonteaza acuzatia ieftina!
        • +13 (21 voturi)    
          Cei prinsi (Duminică, 2 iulie 2017, 15:36)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          ca restul sunt tinuti si acum in functie daca nu s-a lasat cu scandal public.
      • -13 (23 voturi)    
        serios? (Duminică, 2 iulie 2017, 15:09)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        bati campii, biserica ortodoxa ca institutie nu sustine anormalitatea numita homosexualitate , iar cazurile de usvaturi nu sunt acoperite ci cercetate...
        • +15 (23 voturi)    
          Cercetate cand iese cu scandal public (Duminică, 2 iulie 2017, 15:35)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          ca altfel sunt musamalizate si preotul e mutat la alta parohie.
  • +29 (111 voturi)    
    Agresiune (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai atunci trebuia sa le masati gingiile asa-zisilor oameni pasnici din multime care tocmai se pregateau sa ii arate niste dragoste crestineasca, nu actritei!

    Ca sa nu mai zic cat de jalnica este situatia in care un oras nu isi cunoaste actorii, insa isi stie pitipoancele...
    • -16 (52 voturi)    
      casatoria Gay (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:51)

      Tulth [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ce treaba are asta cu crestinismul. Eu sunt ateu, dar nu pot sustine asemenea ret..clame ( si nu ma refer la ND, ca ei sunt...sa zicem "diferiti" ), mai bine anti-Gay decat o societate ret...retrospective cum vreti dvs. Casatoria Gaylor, pe care multi din ei nu ar iesi in strada sa o sustina ( ma refer la Gay ), nu are nimic a face cu ce va fi sa urmeze dupa ce acceptam asta. Noapte buna! Multumesc!
    • -19 (37 voturi)    
      poftim? (Duminică, 2 iulie 2017, 0:33)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Care actrita?
      http://www.imdb.com/name/nm4696255/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
  • +26 (106 voturi)    
    jandarmeria romana ... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:31)

    liviu_ [utilizator]

    inalti, frumosi si PROSTI!

    "Exista riscul iminent ca femeia sa fie agresata fizic de manifestanti " - si ca sa nu se intample asta, am agresat-o noi...
    • -23 (31 voturi)    
      hehehe (Duminică, 2 iulie 2017, 3:23)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bine i-au facut. Unde erau minerii?
    • -10 (32 voturi)    
      live street performance (Duminică, 2 iulie 2017, 11:35)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      N-a agresat-o nimeni, s-a zbatut un pic si a tipat asa cum a planuit de la inceput. A fost teatru stradal, nimic mai mult. Fireste au fost acolo si amicii sa inregistreze video performanta ca sa poata starni discutia in termenii doriti. Se lucreaza dupa scenariu, avem de a face cu profesionisti.
      • +16 (26 voturi)    
        Krampus, daca au inceput sa te incerce (Duminică, 2 iulie 2017, 13:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui krampus

        iarasi krampe axiologice, nu ne fa partas la ele, te rog, pt ca la tine se lasa si cu flatulatii ideologice iar pe caldura asta, zau ca e prea mult !
        • -9 (15 voturi)    
          susufler, crampe, flatulenta... (Duminică, 2 iulie 2017, 23:38)

          krampus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Diferenta de limbaj lamureste discutia; te consideri progresist, nu-i asa ?
    • -5 (9 voturi)    
      legea 60/1991 (Luni, 3 iulie 2017, 12:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      actrita de rasunet mondial a actionat exact in ciuda art13 lit b) si art.14.
      daca voia dialog, nu avea decat sa se duca la sediul mitingistilor unde ar fi avut parte de tot dialogul din lume.
      daca tot a manacat-o limbarita, sa zica mersi ca au scosd-o jandarmii de acolo, ca mult pana sa i se "implementeze" din doctrina de partid, nu mai avea.
      daca era desteapta, trebuia sa stie la ce riscuri se expune infiltrandu-se printre mitingistii drepti. dar e tuta. tuta cu noroc.
  • +1 (121 voturi)    
    a facut o mare magarie respectiva (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:35)

    DanIonita1 [anonim]

    a incercar sa "crash" o manifestare publica si sa isi faca publicitate asa cum fac destui pe tot globul si de fiecare data sunt scosi pe sus. Nu au nici un drept sa perturbe manifestatia celor care nu sunt de acord cu ei. La fel ar fi fost si daca cei din noua dreapta se duceau la manifestatia lor sa ii i-a la intrebari.
    • +2 (76 voturi)    
      Dreptul la demonstrații e numai pentru LGBT (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:40)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      Așa funcționează democrația și libertățile civile în versiune progresistă: activiștii LGBT își exercită drepturile când organizează marșuri, dar oamenii normali încalcă drepturile comunității LGBT dacă organizează și ei marșuri :)
      • +14 (40 voturi)    
        Aia de la noua dreapta sunt "oameni normali"? (Duminică, 2 iulie 2017, 10:12)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Eu n-as prea zice.
        • -10 (32 voturi)    
          dar aia de la manifestatia lgbt.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:34)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          ..sunt oameni normali?!?!?

          uite cum s-au dat peste cap valorile unei culturi, penturca oricine foloseste un citat mai "inteligent" este ascultat!
          • +12 (32 voturi)    
            LGBT sunt normali (Duminică, 2 iulie 2017, 14:23)

            starlink [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            asa ne spun psihologii.
            • -10 (34 voturi)    
              E o minciună sfruntată (Duminică, 2 iulie 2017, 16:06)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui starlink

              Psihologii nu consideră homosexualitatea drept normală. Normal este să ai o identitate sexuală corect formată, în acord cu organele genitale de care dispui.

              Confuzia de identitate sexuală nu reprezintă normalitate, niciun psiholog nu susține așa ceva.
              • -12 (14 voturi)    
                Care psihologi? (Duminică, 2 iulie 2017, 18:38)

                Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                io consider normal sa fac sex cu cat mai multe femei
                sa se casatoreasca pe grupuri ca in vechime pe vremea Daciei
                asa fac si amu la tara la sezatori
                toti fac sex in grup la lasarea intunericului dupa ce si-au spus povestile
                si da fac si sex homosexual
                religia crestina este anormala
                Isus Christos nu este un model bun de urmat azi
                societatea s-a schimbat
              • +7 (17 voturi)    
                E adevar, nu minciuna (Luni, 3 iulie 2017, 0:47)

                starlink [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Is homosexuality a mental disorder?

                No, lesbian, gay and bisexual orientations are not disorders. Research has found no inherent association between any of these sexual orientations and psychopathology. BOTH HETEROSEXUAL BEHAVIOR AND HOMOSEXUAL BEHAVIOR ARE NORMAL ASPECTS OF HUMAN SEXUALITY. Both have been documented in many different cultures and historical eras. Despite the persistence of stereotypes that portray lesbian, gay and bisexual people as disturbed, several decades of research and clinical experience have led all mainstream medical and mental health organizations in this country to conclude that THESE ORIENTATIONS REPRESENT NORMAL FORMS OF HUMAN EXPERIENCE. Lesbian, gay and bisexual relationships are normal forms of human bonding. Therefore, these mainstream organizations long ago abandoned classifications of homosexuality as a mental disorder.

                American Psychological Association
                http://www.apa.org/topics/lgbt/orientation.aspx

                Acum demonstreaza tu ca psihologii sustin ca homosexualitatea nu este normala.
        • -12 (28 voturi)    
          Pai sa observam (Duminică, 2 iulie 2017, 12:29)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          E o intrebare empirica, nu trebuie sa iti dai tu cu parerea.

          Hai sa vedem daca au un numar de 2 plamani, 46 de cromozomi, daca inima lor bate intre 60-100 de ori/minut, daca pot percepe sunete intre 20 Hz - 20 kHz si, neevitand subiectul care ne doare, daca au erectie in imprejurarile vrute si cerute de evolutie.

          Biologie, frate! (ca am inteles ca va place stiinta, nu ca habotnicilor de la Coalitie)
          • +12 (28 voturi)    
            Da, dupa criteriile descrise de psihologi (Duminică, 2 iulie 2017, 14:25)

            starlink [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            homosexualii sunt normali. Se stie faptul asta de peste 40 de ani, numai in Romania ajunge mai greu. Ma rog in Romania, Rusia...
            • -12 (30 voturi)    
              Despre confuzia de identitate sexuală (Duminică, 2 iulie 2017, 16:04)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui starlink

              ce spun psihologii? :)

              Tupeul de activist LGBT a atins noi cote, dacă ajungi să susții că psihologii consideră homosexualitatea drept normală.

              Homosexualitatea a fost eliminată din manualul afecțiunilor psihiatrice, dar asta nu o face să devină normalitate dpdv psihologic. Mai documentează-te.
              • +6 (22 voturi)    
                Tu esti cel confuz si neinformat (Duminică, 2 iulie 2017, 18:56)

                starlink [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Is homosexuality a mental disorder?

                No, lesbian, gay and bisexual orientations are not disorders. Research has found no inherent association between any of these sexual orientations and psychopathology. BOTH HETEROSEXUAL BEHAVIOR AND HOMOSEXUAL BEHAVIOR ARE NORMAL ASPECTS OF HUMAN SEXUALITY. Both have been documented in many different cultures and historical eras. Despite the persistence of stereotypes that portray lesbian, gay and bisexual people as disturbed, several decades of research and clinical experience have led all mainstream medical and mental health organizations in this country to conclude that these orientations represent normal forms of human experience. Lesbian, gay and bisexual relationships are normal forms of human bonding. Therefore, these mainstream organizations long ago abandoned classifications of homosexuality as a mental disorder.

                American Psychological Association
                http://www.apa.org/topics/lgbt/orientation.aspx
                • -7 (15 voturi)    
                  Mental disorder = afecțiune psihiatrică (Luni, 3 iulie 2017, 0:20)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui starlink

                  Ți-am spus deja că homosexualitatea nu e afecțiune psihiatrică. Te cerți cu omul de paie sau ce faci? :)

                  În materie de identitate sexuală, homosexualitatea e ca analfabetismul funcțional. Analfabetul funcțional știe ce este cititul, cunoaște literele, dar nu e capabil să înțeleagă sensul unui text scris, nu e capabil să extragă ideile din el. Însă asta nu îl face bolnav psihic.

                  Exact la fel e și homosexualul, știe ce este sexul, dar nu e capabil să-l înțeleagă corect. De asta nici homosexualul nu e bolnav psihic. Dar asta nu face din el un om normal, ci o persoană confuză în privința identității sale sexuale.
                  • +1 (1 vot)    
                    Ai mintit (Luni, 3 iulie 2017, 22:11)

                    starlink [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    Ai spus: "Psihologii nu considera homosexualitatea drept normala. Confuzia de identitate sexuala nu reprezinta normalitate, niciun psiholog nu sustine asa ceva. Tupeul de activist LGBT a atins noi cote, daca ajungi sa sustii ca psihologii considera homosexualitatea drept normala."

                    Ce spun psihologii:
                    "American Psychological Association: BOTH HETEROSEXUAL BEHAVIOR AND HOMOSEXUAL BEHAVIOR ARE NORMAL ASPECTS OF HUMAN SEXUALITY
                    THESE ORIENTATIONS REPRESENT NORMAL FORMS OF HUMAN EXPERIENCE"

                    Cand o sa-mi arati ca psihologii sustin contrariul mai vorbim.
            • -11 (25 voturi)    
              Nu conteaza cum esti,conteaza cine face criteriile (Duminică, 2 iulie 2017, 16:21)

              cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui starlink

              Cam asta vrei sa zici, nu?

              Cu criterii anume alese, pot si eu sa clasific multe lucruri, in multe feluri.

              Eu cand spun ca homosexualitatea e un comportament anormal ma raportez la niste criterii pre-existente, parte integranta a naturii, la niste forte ce guverneaza lumea asta.

              Orice te pune propaganda sa propovaduiesti pe aici, si orice spun psihologii (daca spun), sa sustii ca scopul pentru care au aparut in evolutia speciilor aparatul sexual masculin si feminim nu e ala de a lucra impreuna pentru a procrea noi generatii, e o tampenie. Fara suparare!
              • +8 (20 voturi)    
                Criteriile sunt cele (Duminică, 2 iulie 2017, 18:59)

                starlink [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

                definite de rigoarea cercetarii stiintifice. Tu nu ai nici o expertiza, deci criteriile tale sunt o joaca cu lopotica in nisip.

                Is homosexuality a mental disorder?

                No, lesbian, gay and bisexual orientations are not disorders. Research has found no inherent association between any of these sexual orientations and psychopathology. BOTH HETEROSEXUAL BEHAVIOR AND HOMOSEXUAL BEHAVIOR ARE NORMAL ASPECTS OF HUMAN SEXUALITY. Both have been documented in many different cultures and historical eras. Despite the persistence of stereotypes that portray lesbian, gay and bisexual people as disturbed, several decades of research and clinical experience have led all mainstream medical and mental health organizations in this country to conclude that these orientations represent normal forms of human experience. Lesbian, gay and bisexual relationships are normal forms of human bonding. Therefore, these mainstream organizations long ago abandoned classifications of homosexuality as a mental disorder.

                American Psychological Association
                http://www.apa.org/topics/lgbt/orientation.aspx
            • -8 (18 voturi)    
              iar heterosexualitatea... (Duminică, 2 iulie 2017, 23:12)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui starlink

              este un comportament anormal, asa-i?...ce pacat ca prostia nu doare!..."asa ne zic psihiatrii de ceva timp"...hai, zi pe cuvantul tau de pioniera!!...stiai ca sunt si "doctori docenti si savanti de renume mondial" care politic sau cumparati de agenti de influenta din lumea musulmana au zis si scris ca daca nu bei apa si nu mananci pe timpul zilei timp e o luna de zile iar noptile, tot timp de o luna de zile, dormi doar doua trei ore, mananci si bei apa de te spargi, este foarte sanatos???!!!!...si in tot acest timp trebuie sa faci si efort fizic!!!...dar asa este corect politic acum, asa cum este si sa fii pro-gay sau sa te prefaci ca nu-ti cunosti genul si ca esti, pe rand sau cand vrea muschiul tau, cand femeie, cand barbat....
              • +7 (15 voturi)    
                Citeste cu atentie (Luni, 3 iulie 2017, 0:49)

                starlink [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                Is homosexuality a mental disorder?

                No, lesbian, gay and bisexual orientations are not disorders. Research has found no inherent association between any of these sexual orientations and psychopathology. BOTH HETEROSEXUAL BEHAVIOR AND HOMOSEXUAL BEHAVIOR ARE NORMAL ASPECTS OF HUMAN SEXUALITY. Both have been documented in many different cultures and historical eras. Despite the persistence of stereotypes that portray lesbian, gay and bisexual people as disturbed, several decades of research and clinical experience have led all mainstream medical and mental health organizations in this country to conclude that THESE ORIENTATIONS REPRESENT NORMAL FORMS OF HUMAN EXPERIENCE. Lesbian, gay and bisexual relationships are normal forms of human bonding. Therefore, these mainstream organizations long ago abandoned classifications of homosexuality as a mental disorder.

                American Psychological Association
                http://www.apa.org/topics/lgbt/orientation.aspx
          • -9 (11 voturi)    
            56 de cromozomi e nr de aur (Duminică, 2 iulie 2017, 18:41)

            Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            ma rog au fost oameni giganti mici cu 50 de cromozomi,apoi giganti mijlocii in Egipit cu 52 de cromozomi
            mai sunt pe la noi in munti giganti mari cu 54 de cromozomi
            si io i-am cunoscut pe marii Faraoni ce aveau 56 de cromozomi si traiau 4 milioane de ani
      • +12 (28 voturi)    
        Ramai tu cu "normalii" (Duminică, 2 iulie 2017, 11:01)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        de la Noua Dreapta :)
      • +11 (33 voturi)    
        Noua Dreapta a organizat mitingul (Duminică, 2 iulie 2017, 11:41)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        unde este deci discriminarea ? Eu vad ca la duba a ajuns tanara respectiva, nu sustinatorii ND. Si mai este si chestiunea revendicarilor, unii sustin intoleranta si ura fata de homosexuali, altii sunt pentru toleranta.

        Eu prefer o societate toleranta in care drepturile tuturor sunt protejate, altii prefera Rusia unde homosexualii sunt agresati chiar de cei care aplica legea.
        • -11 (31 voturi)    
          minciuni progresiste (Duminică, 2 iulie 2017, 15:14)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          mesaj tipic progresist, de amstecare a jumtatati de adevar si aburire ca sa obtii ce vrei...unde ei intoleranta pe care o pretinzi? ce au de patimi dereglatii de la LGBT pentru anormalitatea lor? din cotra, ei sunt cei intoleranti, care ii acuza tot timpul de orice inchipuiri pe majoritatea care nu le impartaseste anormalitatea.....daca tot mint toata ziua ca nu au drepturi, poate ar trebui sa fie tratati ca in comunism, bagatio la puscarie, macar sa guite cu rost....
          • +12 (28 voturi)    
            Mesaj tipic homofob (Duminică, 2 iulie 2017, 15:48)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui martel55

            care considera homoisexualitatea anormala, desi toata lumea civilizata o considera normala. Homofobii nu vor casatorii gay, insa gay-ii nu se opun casatoriilor hetero. Vezi unde e intoleranta ?
          • +15 (29 voturi)    
            Dovada de maxima intoleranta (Duminică, 2 iulie 2017, 16:57)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

            este chiar limbajul tau !

            V-ati obisnuit sa flenduriti cu fel si fel de cuvinte la moda, gen "progresism", "intoleranta", pe care le intelegeti mai mult sau mai putin, in schimb stiti sa scrieti de doi bani (vezi "bagatio").

            PS. martel, tata, tot ce-ai reusit in comentariul tau a fost sa martelezi limba romana !

            PPS. O zi buna !
          • +10 (18 voturi)    
            Mostra de toleranta (Duminică, 2 iulie 2017, 19:50)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui martel55

            "bagatio la puscarie, macar sa guite cu rost...."
            Toleranta ta ma lasa fara cuvinte...
      • +13 (27 voturi)    
        LGBT fac marsuri pentru toleranta (Duminică, 2 iulie 2017, 15:45)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        homofobii fac marsuri pentru intoleranta, iar daca nu primesc autorizatie urla ca e discriminare si intoleranta, cum adica n-au si ei dreptul sa fie intoleranti ? Logica beton !
    • +10 (34 voturi)    
      Sa te duci tu (Duminică, 2 iulie 2017, 11:37)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      un singur om, o femeie, cu dorinta de dialog, inseamna "crash" ? Inseamna perturbare ? In SUA politia se plaseaza intre 2 manifestatii si oamenii isi pot sustine cerintele chiar daca sunt contrare. Asta inseamna democratie. La noi o femeie plapanda e considerata spargatoare de mitinguri si luata pe sus.
      • -6 (10 voturi)    
        Da (Luni, 3 iulie 2017, 12:40)

        DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui geo.lex

        exact asta a facut. Nu are nici o importanta ca e femeie. Acest aspect nu ii da un cec in alb. Evident ca ceea ce a facut a fost o "perturbare" a manifestatiei ND.
        Cum ar fi fosr daca o duduie asemanatoare ar fi mers la manifestatia LGBT si ar fi inceput: "Eu vreau sa port un dialoc cu voi si sa va rog sa nu mai pacatuiti, sa nu mai fiti niste perveris sexuali si daca nu puteti sa va abtineti macar sa nu va afisati pe strada unde va pot vedea copii. Macar de copii sa aveti mila". Si respectiva desi este rugata de n ori sa inceteze, ea continua si nu vrea sa plece de nici o culoara pana nu este luata pe sus de jandarmi. In acest caz ai fi considerat ca respectiva este o perturbatoare a manifestatiei?
        Este foarte urat si periculos sa gandesti cu dubla masura. Indiferent cat de convins este de punctul tau de vedere, trebuie sa intelegi ca si alti oameni au dreptul de a avea un punct de vedere complet diferit si de a manifesta.
        • 0 (2 voturi)    
          Dialogul pasnic (Luni, 3 iulie 2017, 21:22)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

          e perturbare ? E total aiurea ce spui. Contraexemplul tau e gresit, daca cineva zice despre homosexuali ca sunt perversi ii jigneste, pentru ca ei nu sunt perversi, asa se nasc, nu aleg ei sa fie atrasi de acelasi sex. Nu e nimic pervers in asta. Tu esti pervers pentru ca-ti plac femeile ?

          Punctul de vedere al legionarilor de la Noua Dreapta nu este unul oarecare, este unul homofob si discriminatoriu
      • -6 (10 voturi)    
        Acest gen de reactii (Luni, 3 iulie 2017, 12:43)

        DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui geo.lex

        nu va ajuta cauza. Va atrageti singuri imaginea de isterici cu care nu se poate dialoga, iar ceilalti vor fi si mai convinsi ca sunteti un pericol pentru societate si pentru copii lor.
        Notiuni absolute cum ca "adevarul meu" este "binentele" superior "adevarului celuilalt" naste mostrii, creaza conflicte si ura intre oameni. Nu doar pe familia traditionala vs lgbt si pe n alte subiecte unde sunt pareri diferite.
        Nu mai vedeti padurea din cauza copacilor.
        • 0 (2 voturi)    
          Isterici ? (Luni, 3 iulie 2017, 21:25)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

          Singurii isterici sunt nazistii de la Noua Dreapta, ei au vrut s-o agreseze, asta spune si Jandarmeria. Ea s-a comportat civilizat, greseala ei a fost ca a crezut ca poate purta un dialog cu extremistii aia.
    • +6 (6 voturi)    
      ? (Luni, 3 iulie 2017, 7:45)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      ce zici mah ?
  • 0 (88 voturi)    
    Pare mai senzational decat este (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:37)

    ICosmin [utilizator]

    Fata e cu siguranta artista si s-a vazut asta din filmul de pe internet.
    Oamenii cu care discutat, inclusiv jandarmii, erau mai mult decat ok. I-au spus civilizat ca nu o vor in mijlocul lor pentru ca trolla.
    Democratia inseamna sa accepti si protestele legale ale taberei adverse chiar daca stii ca ai dreptate.
    Personal, sunt de acord cu toate libertatile acordate gay-lor si tututor oamenilor. Chestia cu gay-ii e ca ei au profil de personalitate de activist. Deci chiar si cand vor fi acceptati peste tot (deja sunt in multe tari dezvoltate) ei tot se vor simti neadaptati si vor fi in campanie. Gaypride-urile sunt mai mult niste manifestatii de exhibitionism decat evenimente sociale in care se simt bine si de multe ori te poti trezi trollat de ei chiar si cand ii accepti deja fara sa te deranjeze preferintele lor
    • -10 (54 voturi)    
      trei sferturi (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:04)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      dintre manifestantii la un marsh la ghilor si gheitzelor sunt militanti, tipi care n'au pus niciodata posteriorul la treaba.
      la fel cum sunt si manifestatiile anti g7, antipolutzie(!).
      multi se duc ca e kool, sau ca merg cu niste prieteni, sa se distreze, etc.
      pe langa organizatii de catre organizatori, animatorii distractiei....
      • +10 (56 voturi)    
        Facepalm (Duminică, 2 iulie 2017, 3:09)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Deci daca m-a duc la un mars pt sustinerea dreptului femeilor sa decida ce fac cu corpul lor ma acuzi ca nu am vagin ?

        Apropos, sharia crestina a inceput ! Urmeaza interzicerea avorturilor, divortului, a femeilor la serviciu, luarea numelui in desert lui gizas si al zeului crestinilor se va pedepsi cu puscaria, scoaterea biologiei si a teoriei evolutiei din scoli si ce alte idei din evul mediu mai bubuie prin mintea crestinopatilor de la Coalitia pt Familie !
        • -16 (38 voturi)    
          hei (Duminică, 2 iulie 2017, 3:28)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Pai asa s-a trait pe lumea asta 99% din istorie. Numai in ultimii 50 de ani au aparut aberatiile citate de tine care vor duce la disparitia civilizatiei.
          • -10 (12 voturi)    
            99% din istorie s-a trait in epoca veche a pietrei (Duminică, 2 iulie 2017, 18:45)

            Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui john70

            adica in paleolitic
            oamenii erau canibali si isi purtau mortii de colo-colo pt ca erau si migratori
            societatea romaneasca traieste la tara in mezolitic sau neolitic
            si la oras in epoca de fier
            imi aduc aminte cu placere de lamele de fier ce se rupeau usor la traforaj
        • -13 (39 voturi)    
          Dacă te duci la un marș al femeilor, (Duminică, 2 iulie 2017, 3:40)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          ești un progresist autentic: plângi la mormânt străin :)

          Femeile au dreptul firesc să revendice tot ce doresc ele, dar dacă tu ai ceva de revendicat în numele femeilor, asta devine treabă de psihiatri :)
          • +17 (29 voturi)    
            Daca un barbat (Duminică, 2 iulie 2017, 11:44)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            sustine drepturile femeilor, adica ale mamei lui, ale sotiei lui, ale fiicei lui, inseamna ca trebuie sa mearga la psihiatru ?

            Omule in mod sigur el nu trebuie sa mearga acolo, tu insa...
            • -12 (26 voturi)    
              Depinde în ce mod le susține drepturile (Duminică, 2 iulie 2017, 13:32)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

              De exemplu, eu consider că e dreptul femeii să decidă, iar în practică ea chiar decide, indiferent ce spune legea. Numai un stat fascist se consideră proprietar asupra corpului femeii, astfel încât să o oblige să ducă sarcina la capăt împotriva voinței ei.

              Însă de-aici și până la a participa la marșuri ale femeilor e o distanță cam mare.Iar dacă prima femeie la care te gândești tu e mama, ar fi cazul să mai crești. Când fiică-ta o să fie la rândul ei mamă, să vii să schimbăm impresii.

              Asta e problema reală cu puștimea progresistă: ei încă locuiesc cu mama, de asta habar n-au pe ce lume trăiesc.
              • +16 (24 voturi)    
                Habar n-ai tu ! (Duminică, 2 iulie 2017, 17:09)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Ei sunt mileniali si in multe privinte iti dau clasa !

                PS. Fara suparare !
                • -8 (16 voturi)    
                  ??? (Duminică, 2 iulie 2017, 17:52)

                  Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Prin mileniali intelegeti acea "Generation me", de narcisisti ... generatia Y cea care "pune mai mare accent pe bunuri materiale, imagine şi faimă, lăsând la coada intereselor concepte precum comunitatea sau mediui ...extrem de preocupaţi de propia persoană şi mai puţin interesaţi să se implice în acţiuni caritabile, ori să îşi găsească un loc de muncă prin care să îi ajute pe ceilalţi ..." ??? (Journal of Personality and Social Psychology)
                  • +4 (14 voturi)    
                    Ii inteleg pe tinerii cu o mobilitate (Luni, 3 iulie 2017, 2:13)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

                    intelectuala remarcabila, pe care o pun in slujba demonstrarii adevarului pragmatic !

                    Pe cei care argumenteaza tot, indiferent ca prin asta pot deveni uneori enervanti !

                    PS. Ca sunt si narcisisti ? Da, e adevarat,. dar care-i baiul ?
                    • -5 (13 voturi)    
                      Relativismul moral nu e adevăr pragmatic (Luni, 3 iulie 2017, 3:05)

                      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      Societatea are nevoie de norme morale, are nevoie de diferențiere între bine și rău, are nevoie să distingă adevărul de minciună. Comunitatea LGBT vinde pe post de adevăr o mare minciună.

                      Dacă tu și tinerii tăi ”cu mobilitate intelectuală” aveți impresia că o nouă epocă marxistă este tot ce lipsește societății occidentale, o să vorbim despre ea la timpul trecut chiar în cursul vieții noastre.

                      Statul neomarxist preia el însuși rolul de tată, desființând rolul tatălui în familie. După WWII asta a fost necesar, odată ce bărbații muriseră pe front și copiii creșteau fără tată, dar în prezent nu mai e necesar, e dăunător.

                      În prezent statul socialist încearcă să se reinventeze în mod fals și singura șansă de supraviețuire a societății occidentale este ca încercarea asta să eșueze. Altfel copiii tăi or să învețe chineză și arabă la școală.
                      • +2 (2 voturi)    
                        Tu vinzi povesti (Luni, 3 iulie 2017, 21:33)

                        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                        A accepta drepturi pentru LGBT nu inseamna relativism moral. Inseamna doar o societate mai dreapta pentru toata lumea.

                        Statul socialist, neomarxist ?! Despre ce naiba vorbesti ? Ai ramas cu mintea in anii "80.
                • -8 (16 voturi)    
                  Ad hominem, discursul tău favorit :) (Duminică, 2 iulie 2017, 21:03)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Cred că e cam a 10-a oară când recurgi la postări ad hominem. Și tot cam a 10-a oară când îți spun că asta e comunicare patologică.

                  Dar ca să nu rămâi cu nelămuriri, țin să te informez că cel mai tânăr tip care mi-a dat mie clasă e un indian de vreo 28-29 de ani, pe care l-am întâlnit la De Montfort University în Leicester. Indianul respectiv are deja un doctorat (pe bune, nu ca în România) într-un domeniu în care activez și eu, dar îmi permit să cred că niciunul dintre ”millennials” care comentează pe-aici nu e încă la nivelul ăsta. Mai discutăm peste vreo 10 ani.
              • +12 (18 voturi)    
                Nici acum nu m-ai lamurit (Duminică, 2 iulie 2017, 19:58)

                geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                de ce barbatii trebuie sa mearga la psihiatru daca sustin femeile in revendicarile lor. Mie mi se pare un frumos gest de solidaritate.

                In rest te pierzi in detalii lipsite de sens, ilogice.

                Pustimea progresista pleaca devreme din casa parinteasca, isi gaseste de munca, sunt independenti. Traditionalistii sunt cei care stau cu parintii si uneori si cu bunicii in aceasi casa.
                • -10 (14 voturi)    
                  Nu facem psihoterapie pe forum (Duminică, 2 iulie 2017, 21:06)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

                  Dacă n-ai înțeles deja din postările precedente, poate ar trebui să plătești niște ore pe bune, la un cabinet de specialitate.

                  Să mori tu că ești la casa ta, cu nevastă și copii ? :)
                  • +2 (2 voturi)    
                    Nu ti-am cerut (Luni, 3 iulie 2017, 21:36)

                    geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    consiliere psihologica, oricum nu esti in stare de asa ceva. Eu ti-am cerut sa-ti argumentezi opiniile. Nu esti in stare, ba mai mult vad ca ma trimiti pe mine si pe altii la psihiatru.

                    Comportamentul tau e bizar, poate ar trebui sa faci tu o vizita la psihiatru.
        • -15 (27 voturi)    
          sa adaugi sharia si crestin... (Duminică, 2 iulie 2017, 11:35)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          ..in aceeasi fraza: Doamne cata lipsa de cultura!!

          Au gasit pamant gras in mintea unora, aberatiile lgbt!
    • +11 (49 voturi)    
      Dar reactia jandarmilor a fost disproportionata ! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:14)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Si repet: NU au protejat femeia , chiar daca in fata lor un organizator ,imbracat in negru II SUCEA MAINILE LA SPATE , in timp ce aceasta ,dialoga cu jandarmii !
      Au amestecat procedurile , de RETINERE si IMOBILIZARE cu cea de PROTEJARE si IDENTIFICARE..
      Se impune dosar penal pt. seful de obiectiv al jandarmilor , iar femeia amendata pe legea 60/1991!
      Nu mai amestecati cele doua fapte .
    • +17 (35 voturi)    
      Esti de acord, dar sa fie la ei acolo, nu-i asa ? (Duminică, 2 iulie 2017, 1:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Profilul de activisti nu il au doar gay-ii, ci toate minoritatile, pt ca de aia sunt minoritati.

      PS. Cum se face insa ca extremistii de dreapta sau de stanga, minoritari la randul lor, nu-i suporta pe activisti ?
      • -15 (31 voturi)    
        Activismul presupune agendă politică (Duminică, 2 iulie 2017, 3:45)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ție îți plac cumva activiștii PSD? Mie nu.

        Nu sunt și n-am fost niciodată membru al vreunui partid, tocmai pentru că disprețuiesc activiștii și politicienii. Asta mă face extremist?

        Activismul este o formă necinstită de a-ți promova convingerile, de asta oamenii decenți resping activismul.
        • +18 (26 voturi)    
          Miscarea pt drepturi civile din SUA ? (Duminică, 2 iulie 2017, 10:54)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Se vede ca tocmai de aceea au razbit cu greu si cu multe pierderi (chiar de vieti omenesti) pt ca " oamenii destepti resping activismul" !

          PS. Ups, te-am citat gresit : "decenti", nu "destepti" !

          PPS. Scuze ! ;)))
        • +16 (26 voturi)    
          Caldura mare (Duminică, 2 iulie 2017, 11:03)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          "Activismul este o formă necinstită de a-ți promova convingerile "
          Prostia zilei.
    • -10 (54 voturi)    
      tari dezvoltate /? (Duminică, 2 iulie 2017, 1:45)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Adica cum ? noi suntem mai prosti pt ca anumiti oameni nu acepta homosexualitatea . Se duce omenirea de rapa in cateva sute de ani daca se distruge familia .Facem copii in eprubeta prin insamantari / lumea TOATA merge pe in drum gresit.eu nu pot fi egal cu homosexualul ,cu pedofilul .cu zoofilul si cu alti descreerati care fac lucruri contra nature .ei vreau sa fie alfel decum este normal .
      • -11 (25 voturi)    
        hei (Duminică, 2 iulie 2017, 3:52)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        Sute de ani???
        Pana in 2050, musulmanii vor fi majoritari in Londra si multe alte orase britanice.
        • +12 (24 voturi)    
          Da ma, ai dreptate (Duminică, 2 iulie 2017, 11:49)

          geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui john70

          in 2050 musulamnii vor domina Europa. Dar stii de ce ? Pentru ca ii va clona Soros la eprubeta.
        • -13 (23 voturi)    
          Deja englezii sunt sub 50% (Duminică, 2 iulie 2017, 12:11)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui john70

          "White British" 45%

          https://en.wikipedia.org/wiki/Demography_of_London#Ethnicity
          • +14 (22 voturi)    
            Londra este un oras cosmopolit (Duminică, 2 iulie 2017, 16:28)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            si componenta sa etnica reflecta acest lucru. Numai xenofobii vad un pericol intr-o structura multi-etnica. Si apropo albii sunt apoape 60% pentru ca aici se includ si irlandezii si altii: nemti, francezi etc.

            Spaima unora, arabii, sunt 1.3% si musulmanii sunt 8.4%.
            • -10 (14 voturi)    
              cifre (Duminică, 2 iulie 2017, 21:04)

              john70 [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

              In 2001 in Londra erau vreo 7% musulmani, in 2011 erau 14%. Deci proportia lor in totalul populatiei se dubleaza la 10 ani asa ca in 2050 vor fi cu siguranta majoritari.
              • +5 (11 voturi)    
                Studiile sociologice (Luni, 3 iulie 2017, 0:00)

                flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui john70

                arata ca populatia musulmana nu va deveni majoritara in UK sau in Europa. Rata natalitatii scade odata cu venirea lor in Europa.
        • -13 (21 voturi)    
          no (Duminică, 2 iulie 2017, 15:18)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          lasa ca e si o parte buna aici, vor fi eradictati toti acesti progresisti de eprubeta....pe kanaga toate relelele ce vor fi aduse europei de islamizare, singurul lucru bun e ca va disparea definitivi aceasta gasca progresista, va fi prima victima a ceeaa ce chiar ei doresc s aimpuna
          • +16 (22 voturi)    
            Toleranta homofobilor (Duminică, 2 iulie 2017, 16:07)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui martel55

            " o parte buna aici, vor fi eradictati toti acesti progresisti"
            Inca un exemplu de toleranta cpf-ista: e bine ca vor fi eradicati niste oameni. Asa ziceau si nazistii !
            • -8 (8 voturi)    
              hehe (Duminică, 2 iulie 2017, 21:05)

              john70 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              Si ce, era rau daca ei, impreuna cu aliatii lor romani, ii eradicau pe rusi?
      • -11 (25 voturi)    
        dar, in ciuda acuzelor lor.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:39)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        ...si a propagandei lor (stupide), tot noi suntem cei care ne consideram "superiori"!
        La fiecare miting lgbt si in gura fiecarui activist lgbt auzi aceste cuvinte: cine nu accepta lgbt este inapoiat (adica ei sunt superiori oamenilor care nu-i accepta), si totusi... !
        Fractura logica a activistilor lgbt!
        • +15 (21 voturi)    
          Unde este fractura logica ? (Duminică, 2 iulie 2017, 14:31)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          si unde este propaganda ? Cand negrii isi cereau drepturile era propaganda ? Cand femeile isi cereau drepturile era propaganda ?
          De ce cei care resping drepturile unei categorii sociale se indigneaza ca altii ii numesc inapoati ? Nu asta sunt ?
      • +16 (24 voturi)    
        esti idiot? (Duminică, 2 iulie 2017, 11:44)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        violul si sexul sunt acelasi lucru pentru tine? de ce bagi zoofilii pedofilii in aceeasi oala cu homosexualii , sau tot ce tu nu intelegi sau te sperie e perversiune?
        • -8 (16 voturi)    
          Exista heterosexualitate si restul (Duminică, 2 iulie 2017, 19:08)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Zicem ca homosexualitatea, zoofilia, objectophilia, necrofilia etc sunt toate anormale pentru ca atractia sexuala dintre un barbat si o femeie e singura darwinian functionala, este singura care face posibil un act sexual ce implica 2 organe sexuale, este singura care ar trebui sa existe daca intre intentia naturii incriptata in ADN si comportamentul individului nu ar aparea uneori pe undeva o eroare.
      • +12 (32 voturi)    
        Casatoriile homosexuale sunt legale (Duminică, 2 iulie 2017, 12:47)

        flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        in SUA, Franta, Germania, Belgia, Spania, Suedia, Canada, Portugalia, Marea Britanie...Nu sunt acceptate in Rusia, fostele state sovietice si in tarile musulmane.

        Care crezi tu ca sunt tarile civilizate si care sunt cele inapoiate ?
        • -11 (35 voturi)    
          Civilizația nu constă în homosexualitate (Duminică, 2 iulie 2017, 13:47)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          Crezi că asta face respectivele țări să fie civilizate, marșurile gay pride și căsătoriile între homosexuali?!

          Țările respective au devenit civilizate cam după 1850, pe vremea când tratau cu totul altfel homosexualitatea. Ce se întâmplă acum în aceste țări e altceva: excesul de rafinament duce la perversiune.

          A pune toate minoritățile (inclusiv cele sexuale) pe piedestaluri la care să se închine majoritatea nu mai e civilizație. Este o formă de ură de sine, un mod în care societatea își recunoaște inconștient inadecvarea și își planifică propria distrugere.

          O asemenea atitudine este de înțeles la minoritățile sexuale, dar oamenii normali nu au de ce să accepte distrugerea societății, n-au niciun sentiment de inadecvare.
          • +21 (31 voturi)    
            Civilizatia nu consta in homosexualitate (Duminică, 2 iulie 2017, 16:42)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            insa este o masura a gradului de civilizatie a unei societati. Ca si criteriu protectia minoritatilor este unul destul de precis pentru a masura gradul de toleranta, incluziune sociala, protectie legala a acestora, adica una din formele manifeste ale unei societati civilizate.

            Compara cu Rusia, Turcia, Arabia Saudita si o sa vezi ca criteriul functioneaza.

            Nimeni nu pune pe piedestal aceste minoritati, dimpotriva realitatea este ca ele sunt sub standardele societatii moderne in multe state inca, se doreste doar egalitate de tratament, aceste minoritati nu cer si nu au mai multe drepturi decat majoritatea.

            Excesul de rafinament nu are legatura cu homosexualitatea, ea e documentata in toate civilizatiile de-a lungul istoriei. E vorba de atingerea unui grad de dezvoltare a stiintei, a organizarii sociale si politice si a teriei drepturilor, care au permis recunoasterea acestor minoritati.

            Prin recunoasterea legala a acestora nu se distruge societatea, ci se intareste prin incluziunea sociala a unui grup care a fost traditional discriminat si exclus.
        • -4 (10 voturi)    
          Ba, mai mult, in cateva din aceste tari (Duminică, 2 iulie 2017, 14:12)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          incestul este legal !

          Asta nu inseamna ca, in acest domeniu delicat, aparte al relatiilor interumane (nu ma refer la incest), ce tin de propria vointa si libertate a individului, totul trebuie respins apriori, fara ca ambele parti (tabere), atat cea majoritara, cat si cea minoritara, sa incerce sa inteleaga pozitia celeilalte, fara dezbateri, fara a se tine seama de nuante, pur si simplu in virtutea moralei si religiei crestin ortodoxe, privita ca un tabu !

          PS. Nu este vorba de "civilizatie" si "inapoiere", e mult mai complicat de atat !
          • +20 (28 voturi)    
            Protectia minoritatilor (Duminică, 2 iulie 2017, 16:46)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            face parte din castigurile unei societati dezvoltate si e un bun criteriu e masurare a gradului de civilizatie. Toleranta si acceptarea celorlalti sunt atribute al unei societati moderne care-si protejeaza membrii fara discriminare.
            • +9 (13 voturi)    
              Iar noi in domeniul asta suntem abia (Duminică, 2 iulie 2017, 18:08)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

              la inceput !

              PS. Este o rezistenta indarjita din partea majoritatii careia nu-i pasa deloc de incongruenta mesajului sau, cata vreme pe de o parte sustine ca nu se opune diversitatii, dar pe de alta parte nu este de acord cu institutionalizarea niciunei forme de recunoastere a diversitatii, ba mai mult, prin demersurile sale incearca modificarea unei dispozitii constitutionale, care odata infaptuita va ingreuna si mai mult recunoasterea diversitatii.
        • -10 (12 voturi)    
          Legal (Duminică, 2 iulie 2017, 18:08)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          "Casatoriile homosexuale" oricat de absurd ar suna acest termen, nu sunt ilegale in Romania. Nimeni nu nte baga la inchisoare pentru ca te-ai casatorit homosexual. Asta se intampla in Nigeria.

          https://buzznigeria.com/53-arraigned-attending-gay-marriage/
          • +8 (10 voturi)    
            Cf. C. civil (Luni, 3 iulie 2017, 0:02)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            sunt ilegale, dar exista o portita in Constitutie, pe care CpF vrea s-o elimine.
            • -6 (8 voturi)    
              Proprietatea termenilor (Luni, 3 iulie 2017, 4:22)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

              Faptul ca statu nu iti da o hartie pe care scrie casatorie nu inseamna ca te trimite la inchisoare daca participi intr-o uniune care are toate caracteristicile casatoriei, mai putin heterosexualitatea.
              • +1 (1 vot)    
                Poti sa incalci (Luni, 3 iulie 2017, 19:05)

                flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                legea fara sa ajungi la inchisoare, ti se poate suspenda executarea pedepsei. Nici o institutie din Romania nu poate oficia legal o casatorie gay, actul ar fi nul.

                Se pune problema daca casatoriile oficiate in afara Romaniei ar fi valabile aici. CCR are un caz in dezbatere. Insa la ora actuala C. Civil nu permite acest tip de casatorii. Constitutia insa vorbeste de casatoria intre soti si ar putea fi interpretat in acest sens, dar mai intai ar trebui modificat C. Civil.
    • -15 (31 voturi)    
      hei (Duminică, 2 iulie 2017, 3:26)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Faza urmatoare este cu transgenderii si apoi legalizarea pedofiliei pentru care a si inceput campania mediatica de obtinere a simpatiei (vezi site-ul BBC saptamana trecuta).
      • -15 (21 voturi)    
        nu ai cu cine.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:40)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ..dar multi te inteleg..!

        Aici, au gasit u nteren prielnic si o slabiciune - p$d si votantii lor!

        Din pacate, retorica gresita va da peste cap orice plan al activistilor lgbt!
        • +18 (20 voturi)    
          LGBT si PSD :) (Duminică, 2 iulie 2017, 14:38)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          ai si gasit comparatia potrivita :) PSD sustine la greu initiativa CPF. Tot PSD e sustinut la fiecare alegeri de popii de la sate, aceiasi popi care au strans semnaturi pentru CPF. Electoratul PSD e cel conservator, traditionalist, BOR-ist, CPF-ist si care respinge casatoriile gay.

          Prin urmare e absurd sa sustii ca printre votantii PSD vor avea succes ideile de modernizare a societatii prin acordarea de drepturi acestei minoritati.

          PSD+BOR+CPF=LOVE (hetero bineinteles )
      • +14 (30 voturi)    
        Legalizarea pedofliei (Duminică, 2 iulie 2017, 11:50)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui john70

        e doar in capul tau patrat. Homosexualii nu cer asa ceva. E o sperietoare invocata de homofobii ignoranti.
        • -14 (24 voturi)    
          nu zau (Duminică, 2 iulie 2017, 13:52)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          "Homosexualii nu cer asa ceva"

          Da, asa au zis si cand s-au prevazut casatoriile intre homosexuali sau adoptiile de copii de catre homosexuali.
          • +13 (17 voturi)    
            Homosexualii nu cer legalizarea (Duminică, 2 iulie 2017, 20:05)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui john70

            pedofiliei. Nu ai nici o dovada in acest sens, doar propriile tale speculatii absurde. Adoptia o cer, dar adoptia nu are legatura cu pedofilia, confunzi notiunile. Adoptia se acorda in unele state pentru ca s-a demonstrat ca este spre binele copiilor.
    • +13 (23 voturi)    
      Civilizatia dubei (Duminică, 2 iulie 2017, 12:26)

      flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      " I-au spus civilizat ca nu o vor in mijlocul lor pentru ca trolla."
      Dupa care au aruncat-o civilizat in duba dupa principiul:
      https://www.youtube.com/watch?v=eW0Ey2Y2rXk
  • +7 (59 voturi)    
    Mardeiasii, (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:39)

    rutger [utilizator]

    cica de la jandarmerie, or fi primit ordin de la carmencita sa nu se supere el lider supremo de tiliorman !! Li s-a cam urcat canicula la cashcheta ! Te pomenesti ca au si cautat-o de ceva centura cu bumbum-uri !?!!
  • +10 (82 voturi)    
    Au fost incalcate prevederile legii 60/1991 ! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:42)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Femeia NU a fost protejata , nici macar o secunda , ci a fost bruscata .
    Rugam Parchetul Cluj sa se autosesizeze !
    Este vorba de abuz in serviciu , la care complicele lui Dragnea , V. Dorneanu de la CCR , obliga parlamentul la instituirea unui prag valoric la prejudiciu.
    Un jandarm sau un politist nu o sa mai poata fi tras la raspundere pt. fapta sa , daca acest prag va fi impus de oarlament.
    Oricare dintre voi ,puteti fi in locul femeii de la Cluj ...
    • -11 (33 voturi)    
      Ai grijă (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:46)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      să nu-ți bubuie neuronul..
      • +10 (12 voturi)    
        Da tov. jandarm , v-a pus sefu' sa postati ?! (Duminică, 2 iulie 2017, 21:43)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ...bocanci si haine de la stat ...!
        Dar daca incalcati legea ,tot la puscarie ajungeti....ca orice cetatean care va plateste salariu.
    • -17 (33 voturi)    
      Legea 69 (Duminică, 2 iulie 2017, 0:46)

      Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Gogule, ai fost pus deja in locul femeii ?
  • -4 (66 voturi)    
    Diferenta perspectivei opiniilor (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:43)

    Tulth [utilizator]

    Sa inteleg ca faptul, ca aceasta femeie a fost ridicata de jandarmi este o ilegalitate si o monstrozitate, iar in America ( stat/state care duce/duc o politica diferita de Romania ) cand ies pro- Trumpistii in strada sunt ridiculizati si "oamenii" incearca sa le inabuse dreptul de libera exprimare, este un lucru corect si disciplinar pentru comu..scuze, voiam sa zic pentru liberalii romani ( liberai- a nu se confunda cu partidul liberal Roman )
    • -11 (35 voturi)    
      Aceeasi masura (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:59)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

      Sa fim concreti: Milo Yannopoulos, Ben Shapiro, Ann Coulter, Jordan Peterson au fost impiedicati sa vorbeasca pe motiv ca politia nu le poate asigura securitatea, plus altii care au ajuns sa vorbeasca dar au sost confruntati cu violente fizice si intreruperea discursului.
      • +16 (28 voturi)    
        Yannopoulos, Shapiro (Duminică, 2 iulie 2017, 13:28)

        flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        toata crema radicalismului intolerant si xenofob, care se opune avorturilor, drepturilor LGBT..

        Ann Coluter fata de musulmani:
        We should invade their countries, kill their leaders and convert them to Christianity.

        Foarte rational, n-am ce zice.
        • -15 (23 voturi)    
          Foarte rational, n-am ce zice (Duminică, 2 iulie 2017, 15:33)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          Cand vorbitorii cu care nu esti de acord sunt opriti sa vorbeasca la conferinte organizate de ei de teama violentelor n-ai nici o problema, dar cand activistii cu care esti de acord vocifereaza din multime la un eveniment organizat de altii politia trebuie sa le acorde protectia.

          "We should invade their countries, kill their leaders" - exact ce a facut Obama

          " and convert them to Christianity." exact ce a zis Isus
          • +18 (22 voturi)    
            Cand cei care fac conferinte (Duminică, 2 iulie 2017, 17:00)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            in care-si exhiba ura fata de cei diferiti de ei e natural sa te astepti ca unii sa fie infuriati. Insa tu te legi de cazuri minore. Trump a ajuns presedinte si a avut un discurs xenofob, rasist, nimeni nu l-a impiedicat, tema este falsa.

            Obama nu a ucis nici un lider, Razboiul din Irak a fost inceput de Bush si incheiat de Obama. Saddam a fost executat de ai lui in 2006 cand Bush era presedinte. Iar Isus nu se referea la invazii si convertiri cu forta, da poate ca intre timp crestinii fundamentalisti au schimbat mesajul.

            Exact ce aveau nevoie sa auda musulmanii din lumea inteaga: crestinii vor veni dupa ei, le vor ucide liderii si ii vor converti la crestinism. Bineinteles in numele lui Isus. Si eu care eram cat pe ce sa cred ca musulmanii sunt cei radicali
            • -8 (12 voturi)    
              M-am convins (Duminică, 2 iulie 2017, 18:00)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

              Daca scotocesc bine prin toate afirmatiile pe care le-ai facut vreodata se prea poate sa gasec ceva incendiar. Ar trebui atunci ca Hotnews sa te interzica pe viata de la a comenta. Cam asa arata libertatea de exprimare a asa-zisilor antifascisti.
              • +7 (9 voturi)    
                Nu e vorba (Luni, 3 iulie 2017, 0:06)

                flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                de o afirmatie ci de o atitudine. Exista o opozitie puternica impotriva legalizarii casatoriilor, impotriva adoptiilor, impotriva educatiei sexualei in scoli, impotriva sexului inainte de casatorie.

                Aceste atitudini sunt anacronice in sec 21.
                • -5 (5 voturi)    
                  ha (Luni, 3 iulie 2017, 3:58)

                  john70 [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

                  Cine zice?
                • -5 (5 voturi)    
                  Adica (Luni, 3 iulie 2017, 4:25)

                  Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

                  Singurele opinii care pot fi exprimate sunt cele care corespund cu criteriile tale.
                  • +1 (1 vot)    
                    Nu asta am vrut sa spun (Luni, 3 iulie 2017, 19:08)

                    flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                    Doar ca anumiti comentatori au o anumita filiatie ideologica care le afecteaza obiectivitatea.
        • -5 (5 voturi)    
          hahahaha (Luni, 3 iulie 2017, 3:57)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          Poate nu stii dar Milo Yannopoulos e homo.
          • 0 (0 voturi)    
            Stiu (Luni, 3 iulie 2017, 19:22)

            flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui john70

            dar asta nu schimba faptul ca opiniile sale sunt tot homofobe. E chiar ciudat cazul lui, te-ai fi asteptat ca un gay sa fie tolerant cu cei asemenea lui. Dar tot cazul lui ne arata ca nu poti scapa de aceasta conditie. E mai bine sa accepti cine esti, in loc sa te urasti pentru asta.
    • +16 (20 voturi)    
      Da ce legatura are Noua Dreapta (Duminică, 2 iulie 2017, 11:54)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

      cu trumpistii ? Ups...gura pacatosului :)
  • -13 (41 voturi)    
    Nu, nu e ok (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:45)

    Altiro [utilizator]

    daca n-a inteles ca jandarmii au intervenit de fapt spre binele ei..
  • +13 (31 voturi)    
    Pomohaciu (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 22:58)

    ww [utilizator]

    Pe Pomohaciu de ce nu l-ati dus cu voi, să vă cânte la torogoată? S- fi ascuns în vreunul din cele opt apartamente din Cluj? Interesant curent de opinie: familie tradițională să fie, da' dacă un cinstit părinte o dă/ia (după preferințe) pe dos, mai las-o naibii de familie tradițională, în stradă, să-l apărăm pe pidosnic.
  • +14 (38 voturi)    
    organizatorii si jandarmii (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:02)

    arthur_l [utilizator]

    va rog mai cititi inca odata cine sunt organizatorii
    cica partidele natioonaliste, patriotice, etc etc etc>

    Noua Dreapta care s-a unit cu PRU si PRM
    Partidul rromania unita - ghita cu tinerii aia in tricouri negre cu vlad tepes
    Partidul rromania mare - din care au facut/ fac parte - codrin stefanescu, bolcas, olguta vasilescu si altii.

    deci acum ati inteles de ce jandarmii nu au dorit sub nici o forma sa fie deranjat mitingul?

    de ce sunt bune asemenea partide asa zis nationaliste, extremiste - pentru ca atrag fraierii la vot si un deputat sau un senator tot fac, deputat si senator care apoi va fi traseist si va ajunge in partidul care trebuie

    no stati ca nici ungurii nu sunt mai prosti - este udmr-ul cica un ong tolerant, bun, frumos, curat si si-au mai facut si partidul maghiarilor din romania un partid negru, nationalist etc, dar care de fapt e tot de-al lor.

    ;)

    in plan e sa se faca si un partid desta curcubeu ca da bine si poate mai strang si de acolo niste voturi si automat niste posturi de deputati si de senatori, si bineinteles e nevoie neaparat de un partid care sa aiba in compoenenta si cuvantul ortodox, de exemplu partidul ortodox democrat

    ;) no cum sa nu te tavalesti pe js de ras. cica astazi jandarmii au protejat miscarile extremiste, aia rai, cu tricouri negre, paramilitari, etc..... de o... femeie. bravo ce sa zic
  • -9 (51 voturi)    
    fass (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:04)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    domnisoara are niste probleme si este evident certata cu logica...cat despre actrita, este mult zis, este o pierde vara intr-un grup neomarxist care produce teatru de avangarda pentru o mana de oameni la fel de extremisti in gandire ca si ea! in rest, numai de bine, clujul este o infectie marxista de mai mult timp si incepe sa o arate din ce in ce mai agresiv!
  • -20 (44 voturi)    
    manej a trois (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:05)

    Mazeta [utilizator]

    Actrița Mardare face parte din aceeași categorie cu polițistul Godina și cu profesoara Tunegaru.
    • +15 (37 voturi)    
      Wow (Duminică, 2 iulie 2017, 3:02)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa tarziu ai venit la serviciu Mazeto ? nt nt nt ! Altadata erai primul postac acum esti la capatul autobuzului !

      Cineva nu primeste prima de 23 August !
    • +12 (16 voturi)    
      deci dintr-o companie aleasa (Duminică, 2 iulie 2017, 11:45)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
  • -2 (56 voturi)    
    Iti explic eu (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:47)

    CezarN [utilizator]

    Te-ai dus acolo sperand ca manifestantii te vor agresa, te vor bate, sau ceva de genul, pentru ca apoi sa sariti, impreuna cu "adeptii iubirii", de fund in sus, sa umpleti internetul si televiziunile voastre cu tot felul de invective la adresa "intolerantilor".

    Acuma, esti suparata pe jandarmerie ca v-a stricat planul si incercati sa-i intimidati pe jandarmi ca, poate-poate, data viitoare te vor lasa sa iei bataie si sa va iasa provocarea.

    In concluzie, iti joci prost rolul sau poate chiar de aia te-au trimis pe tine: ca nu intelegi nimic.
    • +12 (30 voturi)    
      Scenarita (Duminică, 2 iulie 2017, 11:09)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Esti bolnav de scenarita.
    • +15 (27 voturi)    
      Trebuie ca nu esti prea sanatos daca iti (Duminică, 2 iulie 2017, 17:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      inchipui ca cineva se duce intr-un loc ca sa ia bataie !
      • -8 (18 voturi)    
        Trebuie că n-ai studiat deloc psihologie (Duminică, 2 iulie 2017, 21:17)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        O mulțime de oameni caută prilej să se victimizeze, iar acttrița ta face asta chiar și acum, deși jandarmii i-au stricat planurile.
        • +7 (11 voturi)    
          Activistii stiu cel mai bine ca succesul (Luni, 3 iulie 2017, 2:33)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          unui demers il obtii doar daca ramai in viata, daca ramai sanatos, integru dpdv fizic pt a putea continua sa militezi pt scopul propus.

          Activistii sunt ultimele persoane care s-ar expune in mod voluntar.

          PS. Asa ca aici nu cred ca incape dorinta de victimizare !
  • +6 (46 voturi)    
    Precedent periculos! (Duminică, 2 iulie 2017, 0:22)

    Gabu [utilizator]

    ...Si nu e primul. Orice persoana are dreptul la opinie in spatial public atata timp cat prin parerea sa nu incalca legile tarii! Faptul de a tine un discurs, nu inseamna ca poti bate campii in voie si nimeni n-are dreptul sa te intrerupa. Jandarmeria trebuia sa actioneze impotriva celor ce-o amenintau pe Oana si nicidecum impotriva ei. Dupa parerea mea, ea este aum indreptatita sa actioneze in justitie Jandarmeria iar cel ce-a dat ordinul degajarii ei din spatial public este vinovat si trebuie sa plateasca!
    • -12 (26 voturi)    
      ceea ce zici (Duminică, 2 iulie 2017, 8:41)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Gabu

      nu are nici o logica. Asa nimeni nu ar mai putea face nici un mars/manfestatie ca vine tabara adversa sa bruieze si sa se injure si ameninte de la 2 pasi unii cu altii. De asta o manifestatie este autorizata intr-un loc iar cealalta in cu totul alt loc. Sub nici o forma nu au ce cauta unii in apropierea celorlalti.
      E o logica mai mult decat elementara. Cei 2 neuroni...sau 1
      • +13 (25 voturi)    
        Replica (Duminică, 2 iulie 2017, 10:21)

        Gabu [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

        Deci dumitale, daca mergi la un miting, ti se pare normal sa aplauzi si sa strigi ura indiferent de opiniile exprimate. Mai mult, la mitinguri nu au dreptul sa participe decat cei ce-s de acord cu cine le organizeaza. Mata confunzi notiunea de miting cu cea de sedinta de partid. Potrivit logicii dumitale, in '89, toti cei ce l-au hulit pe Ceausescu sunt condamnabili...
        • -11 (27 voturi)    
          nu te duci la un minting.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:45)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

          ...organizat pe baza unor idei la care nu aderi!

          cei cu logica fracturata nu are cum sa priceapa!
        • -6 (8 voturi)    
          Faptul ca tu (Luni, 3 iulie 2017, 13:09)

          DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Gabu

          nu esti de acord cu acei oameni si cu ce striga ei nu iti da dreptul sa ii condamni. Din punctul lor de vedere sustinatorii gay sunt cei dusi cu pluta si care le ameninta copii.
          "Adevarul" tau nu este de loc mai cu mot decat "adevarul" lor.
          Cum ar fi fost sa se duca o duduie la mitingul gay si sa le zica: "eu vreau sa port un dialog, va rog incetati cu perversitatile impotriva naturii si nu va mai afisati pe strazi sa va vada copii". Ce "diagog" crezi ca poate avea loc intre 2 tabere opuse cand una forteaza "dialogul"
    • -11 (27 voturi)    
      nu la o contramanifestatie! (Duminică, 2 iulie 2017, 11:44)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      ..nu te duci tu ca esti cu mot, la o contramanifestatie si mai si intrerupi desfasurarea ei!

      Asta inseamna un singur lucru: provocare!
      Scopul: testarea reactiei manifestantilor nd si a societatii civile (termen lung)!
      Rezultat: esec total!
      Motiv: necunaosterea legilor Statului Roman!
  • +4 (52 voturi)    
    Noua dreapta! (Duminică, 2 iulie 2017, 0:40)

    Alui [utilizator]

    Niste oligofreni neo-nazi! Au strans cateva zeci de persoane desi aveau aprobarea pentru miting in centrul orasului, iar ceilalti au strans peste o mie desi aveau aprobarea pentru miting la periferie. Bravo clujenilor (cu exceptia faptului ca au ales un primar tampit)!
    • +3 (17 voturi)    
      Off topic : (Duminică, 2 iulie 2017, 10:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Si de tampit ce e Primarul, Clujul incepe tot mai mult sa dea clasa, sa ii invete pe bucuresteni (printre care ma numar) cum trebuie sa fie condusa o urbe si ce inseamna omul potrivit la locul potrivit !

      Dar noi ne mandrim cu Primarita noastra, nu-i asa ?
      Mandrete de stelute electrice, iarna si de iepurasi, primavara !

      PS. Ups, m-am trezit eu sa fac discriminari de gen !! ;))
  • +11 (59 voturi)    
    Bai, ofuscatii lu peste (Duminică, 2 iulie 2017, 0:56)

    TzaranuRoman [utilizator]

    (2) Este interzis ca persoane sau grupuri de persoane care nu au legatura cu adunarile publice organizate sa se infiltreze in randul demonstrantilor, cu scopul de a tulbura normala desfasurare a acestora.
    Si obligatiile:

    b) sa se abtina de la actiuni de natura a impiedica desfasurarea normala a adunarilor publice si sa nu incite la asemenea actiuni prin viu grai, manifeste sau alte mijloace audiovizuale;

    d) sa paraseasca imediat locul unde se desfasoara adunarile publice, cand au fost somati de catre organizatori, imputernicitii acestora sau fortele de ordine;
    • +11 (35 voturi)    
      Multumim pentru citatul din codul penal al RSR (Duminică, 2 iulie 2017, 8:36)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui TzaranuRoman

      Din pacate pentru tine ala s-a abrogat!
      • -12 (24 voturi)    
        Esti tu prost (Duminică, 2 iulie 2017, 13:54)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        In RSR nu erau permise adunarile si manifestatiile. Punct.
        • +18 (22 voturi)    
          Da alea in care-l pupau in fund (Duminică, 2 iulie 2017, 17:29)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          pe Ceausescu ce erau ? Cantarea Romaniei, Cenaclul Flacara etc
      • -6 (8 voturi)    
        citeste codul penal (Luni, 3 iulie 2017, 13:13)

        DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Alui

        articolele de mai sus sunt foarte "in vigoare" Marian Godina explica in amanunt cu articol de lege. Poti cauta tot pe Hotnews. Ca nu iti convine tie legea e altceva
    • +7 (13 voturi)    
      Țaranete , esti jandarm sau militian ?! (Duminică, 2 iulie 2017, 23:44)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui TzaranuRoman

      (2) "persoane" e plural bre....aici era o singura persoana ,femeie etc.
      b) nu a fost nici o incitare ,sau actiune..., ci o mica replica sau incercare de dialog ,neinspirata e adevarat...vezi dreptul la opinie, care nu poate fi confundat cu incitarea.
      d) imputernicitii organizatorilor ,respectiv persoana imbracata in negru nu a somat ,ci a trecut direct la fapte , sa ii suceasca mainile la spate ,in prezenta jandarmilor , care cica "o protejau" !
      Se impune ancheta penala pt. comportamentul abuziv al jandarmilor .
      P.S.Nu ne intereseaza postarile angajatilor ministerului de interne, cu scopul de a musamaliza fapta cu caracter penal ,a jandarmilor din Cluj.
      Mai rau faceti ca atrageti atentia...organelor ;).
  • +4 (52 voturi)    
    Dreptul la manifestatie (Duminică, 2 iulie 2017, 1:09)

    schumi [utilizator]

    Nu e ok sa intri peste o manifestatie sa strigi impotriva lor. E ok ce a facut jandarmeria si civilizat ce au facut manifestantii: au lasat autoritatile sa se ocupe de factorul desturbator al unei manifestatii pasnice. adica tu mergi la manifestatia ta si mai mergi dupa si la contramanifestatie ca sa faci scandal...hai ca merge si o amenda....
    • +13 (27 voturi)    
      e vorba despre drepturile (Duminică, 2 iulie 2017, 9:05)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      unor oameni. tie ti-ar place daca s-ar face manifestari anti-romani in ardeal sau moldova? sau anti-heterosexuali? lucrurile care se zic acolo sunt foarte jignitoare.
    • +15 (25 voturi)    
      N-a facut ma nici un scandal (Duminică, 2 iulie 2017, 12:01)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      nu mai aruncati cu dezinformari. Scandal au facut jandarmii lui Carmen Dan care au bruscat-o...pardon protejat-o
  • +12 (36 voturi)    
    Gruparea de jandarmi mobila- Stefan Cicio Pop (Duminică, 2 iulie 2017, 1:33)

    Susufler0 [utilizator]

    face bine cu forta oamenilor !

    Respectiv a tarat-o pe tanara la duba pt a o salva de bataie, intelegem. Pt ca de injuraturi nu avea cum !

    Se mai intelege ceva din comunicatul jandarmilor : ca ei sunt in totdeauna in slujba oamenilor... de bine, a romanilor adevarati adica.

    PS. Off topic : A nu se crede ca Stefan Cicio Pop e vreun mardeias de-al lor cazut la datorie !
  • -5 (45 voturi)    
    Ei, na (Duminică, 2 iulie 2017, 1:47)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dacă era invers, persoana singură sigur era catalogată dacopat-creștin-înapoiat-anti-secolul-21-ortodox-pupător-de-moaște-pro-dragnea. Așa, nu poate fi decât o progresistă-actriță-pro-europa-nato-si-iluminism-plus-anti-putin-si-kim-ir-sen.
  • +4 (54 voturi)    
    Toleranta leftista (Duminică, 2 iulie 2017, 2:45)

    LatonDariat [anonim]

    De remarcat ca traditionalistii nu intrerup marsurile lgbt-istilor, dar lgbt-istii sunt asa de toleranti si de open minded ca nu suporta ideea ca cineva sa gandeasca altfel decat ei.

    Cu ce o deranja pe domnisoara marsul asta? Traim intr-o democratie, fiecare e liber sa sustina ce vrea.
    • +12 (26 voturi)    
      Toleranta leftista (Duminică, 2 iulie 2017, 12:03)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui LatonDariat

      =sa te lasi bagat in duba. Toleranta crestina=sa ceri bagarea altora la duba.
    • +14 (26 voturi)    
      LGBT sunt toleranti (Duminică, 2 iulie 2017, 13:33)

      flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui LatonDariat

      pentru ca nu vor interzicerea casatoriilor hetero, CPF si Noua Dreapta sunt intoleranti pentru ca vor interzicerea casatoriilor homosexuale.
      • -15 (25 voturi)    
        Asistații social sunt toleranți cu muncitorii :) (Duminică, 2 iulie 2017, 14:46)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

        Căsătoria are la bază raporturi umane reale, mult mai vechi decât legalizarea ei la biserică sau la Oficiul Stării Civilie. Căsătoria reală nu e un simplu artificiu juridic, doar căsătoria între homosexuali este un asemenea artificiu juridic.

        Asta demonstrează cum nu se poate mai bine ce talmeș-balmeș e în capul tău, tu ai impresia că orice căsătorie nu e decât o ficțiune juridică, niște raporturi inventate prin lege.
        • +15 (27 voturi)    
          Drepturi egale, nu discriminare (Duminică, 2 iulie 2017, 17:06)

          flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          "Căsătoria are la bază raporturi umane reale, mult mai vechi decât legalizarea ei la biserică sau la Oficiul Stării Civilie"

          Exact asta vor si homosexualii, sa le fie recunoscuta aceasta forma de afectiune care exista de cand lumea.
          • -8 (16 voturi)    
            Lipsesc tocmai raporturile reale! :) (Duminică, 2 iulie 2017, 21:23)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

            Căsătoria nu este o formă de afecțiune, ți-am mai spus că e un total talmeș-balmeș în mintea ta.

            Căsătoria este modalitatea de a asigura copiilor rezultați un statut social, unul juridic, precum și o educație corectă, în prezenta unui model maternal și a unuia paternal. Despre asta este instituția căsătoriei, nu despre afecțiune.

            Afecțiunea nu are nevoie de un petec de hârtie cu ștampila primăriei ca să se poată manifesta.
            • +7 (11 voturi)    
              Te contrazici (Luni, 3 iulie 2017, 0:11)

              flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Inainte ai afirmat "căsătoria are la bază raporturi umane reale", iar acum zici ca nu e vorba de afectiune, deci raporturile umane exclud afectiunea !

              Homosexualii se casatoresc, au copii si nu s-a sfarsit lumea. Asa se va intampla si in Romania intr-un anumit orizont de timp.
          • +7 (13 voturi)    
            draga flory (Duminică, 2 iulie 2017, 23:52)

            moka [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

            lasa-l pe Harald caci asta scrie la comanda si oricate argumente rationale ii vei da, tot degeaba este.
            • -6 (10 voturi)    
              Toate argumentele raționale le-am auzit deja (Luni, 3 iulie 2017, 0:30)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui moka

              iar dacă vreunul dintre ele ar fi justificat legalizarea căsătoriilor între persoane de același sex, aș fi susținut-o și eu..

              Dacă ție ți se pare că afecțiunea despre care vorbește ea ar fi vreun argument rațional, e clar că înțelegem în mod diferit ideea de rațiune.
            • +8 (10 voturi)    
              Cred ca te inseli ! Cred ca nu scrie (Luni, 3 iulie 2017, 2:45)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui moka

              deloc la comanda, doar ca atat educatia cat si profilul sau
              intelectual il fac sa abordeze subiectele "batatorite" cu o alta "calcatura" decat cea traditionala ori cea modernista !

              PS. Doar ca aceasta "calcatura" a lui, i-a facut si-i face in continuare o groza de "bataturi" pe acest site ! ;))
  • +3 (55 voturi)    
    CE SPUNE LEGEA !!! (Duminică, 2 iulie 2017, 2:46)

    LearnHowToThink [anonim]

    Legea nr. 60 din 1991
    privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice
    (publicata in Monitorul Oficial nr. 192 din 25 septembrie 1991)

    CAP. 5
    Sanctiuni
    ART. 25
    Incalcarea dispozitiilor prezentei legi atrage, dupa caz, raspunderea disciplinara, contraventionala, civila sau penala.

    i) organizarea sau participarea la contramanifestatii desfasurate in acelasi timp si in acelasi loc cu adunarile publice declarate, indiferent de modul lor de exprimare;

    k) refuzul de a parasi imediat adunarea la solicitarea organelor de ordine, potrivit legii.
    • -12 (12 voturi)    
      hahahaha (Duminică, 2 iulie 2017, 3:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

      Cei mai amuzant este faptul ca aceasta lege a adunarilor publice a fost publicata in MO tocmai in ziua cand minerii ajungeau in Bucuresti sa rastoarne guvernul lui P. Roman la comanda lui Ion Iliescu.
    • +13 (27 voturi)    
      Pare si mere (Duminică, 2 iulie 2017, 8:38)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

      1. Unde era "contramanifestatia"? Era doar o persoana.
      2. "Potrivit legii".
    • +13 (27 voturi)    
      Te aberezi! (Duminică, 2 iulie 2017, 8:41)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

      1. Era doar o persoana, nu o "contramanifestatie".
      2. "Potrivit legii".
      • -15 (25 voturi)    
        mestere..ori nu intelegi limba romana.. (Duminică, 2 iulie 2017, 11:49)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        ..ori nu mai ai logica:
        (2) Este interzis ca persoane sau grupuri de persoane care nu au legatura cu adunarile publice organizate sa se infiltreze in randul demonstrantilor, cu scopul de a tulbura normala desfasurare a acestora.
        Acesta e inceputul legii si spune clar "Persoana"
        Oricum ai intoarce-o, nd avea dreptul sa orgnaizeze o manifestatie in replica marsului lgbt!
        fatuca asta nu avea dreptul sa mearga la o manifestatie impotirva cresurilor ei, si sa faca "scandal"..
        ce spui tu acolo arata la fel de multa lipsa de logica ca si acea fatuca!
        • +15 (25 voturi)    
          Legea vorbeste de infiltrare (Duminică, 2 iulie 2017, 13:36)

          flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          si de intentie de tulburare, ambele lipsind in cazul de fata. Tanara nu a vrut decat sa dialogheze pasnic si s-a trezit aruncata in duba pentru "protectia" ei. Protectie fata de "tolerantii" de la Noua Dreapta.
          • -14 (26 voturi)    
            "Dialog" (Duminică, 2 iulie 2017, 14:53)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

            Nu stiu pentru mata ce inseamna dialogul dar din filmare rezulta ca femeiusca a PROVOCAT - asta este definitia legala. A contrazis direct ceea ce spunea unul dintre manifestanti. Legea e clara.

            Apoi - organizatorii au cerut jandarmilor sa o scoata de acolo. Au acest drept conform aceleiasi legi si jandarmii trebuie sa se conformeze, nu au ce discuta aici.
            • +18 (22 voturi)    
              Toleranta (Duminică, 2 iulie 2017, 17:11)

              flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

              Imi dau seama de gradul tau de toleranta si de dispozitie la o polemica decenta dupa expesiile folosite: "femeiusca a PROVOCAT". Pentru tine tanara respectiva e o femeiusca. Da-mi voie sa te intreb mama ta este o femeiusca ?
              • -9 (15 voturi)    
                Nu tolerez prostia (Duminică, 2 iulie 2017, 18:54)

                Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

                Era o manifestatie legala. Faptul ca vii tu acolo si contrazici din public pe cei care au organizat-o dpdv legal se numeste provocare: provoci antagonism si exista riscul real ca antagonismul sa degenereze in violenta.

                Asta plus faptul ca organizatorii au cerut sa fie scoasa de acolo este suficient pentru jandarmi care - da - s-au rugat prea mult de ea.

                Intamplator aveam de gand sa votez impotriva la referendum. Motivele sunt personale si nu au legatura cu LGBTQWERTY. Mai degraba cu aceasta toleranta predicata in numele a ce?

                Dar cand vad ca cei care clameaza toleranta sunt obtuzi si total INTOLERANTI cu altii care nu sunt de acord cu parerile lor, ma face sa fie atent. Cine stie? Poate pana la urma votez pentru - numai de-al dracu.
                • +7 (11 voturi)    
                  Nu regasesc definitia ta (Luni, 3 iulie 2017, 0:15)

                  flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

                  asupra provocarii in textul legal. De cand a dori sa porti un dialog civilizat inseamna provocare ?
                • +6 (8 voturi)    
                  MANIESTATIA ERA ILEGALA!!! (Luni, 3 iulie 2017, 12:22)

                  Alui [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

                  Legea 60/1991

                  Art. 2. -

                  Adunările publice trebuie să se desfășoare în mod PASNIC SI CIVILIZAT, cu protecția participanților și a mediului ambiant, fără să stânjenească folosirea normală a drumurilor publice, a transportului în comun, cu excepția celor autorizate, funcționarea instituțiilor publice sau private, a celor de învățământ, cultură și sănătate, a unităților economice ori să degenereze în acțiuni turbulente de natură a pune în primejdie ordinea și liniștea publică, SIGURANTA PERSOANELOR, INTEGRITATEA CORPORALE, VIATA SAU BUNURILE ACESTORA ori ale domeniului public, și nu pot fi continuate după ora 23,00, caz în care intră sub incidența dispozițiilor Legii nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, republicată.
                  Art. 9 :
                  Sunt interzise adunările publice prin care se urmărește:

                  a) propagarea ideilor totalitare de natură fascistă, comunistă, rasistă, șovină sau ale oricăror organizații terorist-diversioniste, defăimarea țării și a națiunii, îndemnul la ură națională sau religioasă, INCITAREA LA DISCRIMINARE, la violență publică și la manifestări obscene, contrare bunelor moravuri;
                  • -7 (7 voturi)    
                    autoritatile (Luni, 3 iulie 2017, 13:16)

                    DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui Alui

                    stabilesc daca e legala sau nu cand dau autorizatia, nu tu pe net
                  • -7 (7 voturi)    
                    deci... (Luni, 3 iulie 2017, 13:31)

                    press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                    din citatele pe care le-ai dat rezulta clar si negru pe alb ca asa zisul mars al diversitatii sau al poponarilor (mai pe intelesul tuturor), a fost ilegal...citez, "Sunt interzise adunările publice prin care se urmărește:

                    ...incitarea, la violență publică (ceea ce a facut si tanara care sufera de SWJ) și la manifestări obscene, contrare bunelor moravuri;" ...adica exact ceea ce fac poponarii care incita prin paradele lor dezgustatoare si prin comportamentul lor public...
            • +15 (19 voturi)    
              Aoleu ! (Duminică, 2 iulie 2017, 17:36)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

              Un simplu cetatean care dorea sa dialogheze politicos a facut o MARE CRIMA tovarasi. A INDRAZNIT sa-i contrazica pe piosii crestini de la Noua Dreapta, stiti baietii aia rasi in cap si cu ceafa de bivol.
              A avut TUPEUl sa le spuna ca gresesc. Pai asa ceva nu se poate tovarasi. La duba cu infractoarea, cum sa lasam toti cetatenii sa deranjeze cu intrebari un miting nazist.

              Hai cu PRM-ul, hai cu PRU-ul, hai cu Noua Dreapta, salvati-ne de gay, de straini, de UE.
              • -10 (16 voturi)    
                Grozavă mostră de toleranță :) (Duminică, 2 iulie 2017, 21:26)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                Deci asta înseamnă toeranță la tine, să te duci în mijlocul galeriei adverse ca să le explici respectivilor că ei greșesc :)

                Nici nu știi ce reclamă faci comunității LGBT cu asemenea mostre de toleranță :)
                • +1 (1 vot)    
                  Ai dreptate (Luni, 3 iulie 2017, 20:00)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  cum si-a permis intoleranta actrita sa se duca sa dialogheze pasnic cu aia cu ceafa groasa ? La puscarie cu ea !
  • -14 (26 voturi)    
    Pentru intelegere (Duminică, 2 iulie 2017, 3:49)

    Setalcott [utilizator]

    Intrebarea e daca vrea intr-adevar sa inteleaga sau recurge doar la tertipuri retorice si histrionice pentru a arata ostentativ cat de normala e ea si cat de extremisti sunt cei care nu suntt de acord cu ea.
    Daca vrea, iata o explicatie. Activistii LGBT au pornit o ofensiva impotriva heteronormativitatii a carei stindard este asa zisa casatorie homosexuala. Dupa legalizarea homosexualitatii si legislatia anti-discriminare, activistii au mers pe principiul totul sau nimic. Dupa "ce te intereseaza ce fac altii in intimitate", acum trebuie sa te intereseze. Dupa scoaterea statului din dormitor, acum vor sa-si-l introduca neaparat. Dupa acceptarea diversitatii, acum nu mai vor diversitate, vor sa fie declarati exact ca toata lumea. Refuza orice idee ca ar putea fi acceptati de societate ca persoane cu demnitate umana daca societatea nu trece cu vederea diferentele obiective si nu le accepta docila toate solicitarile. Ori vedem din experienta occidentului, din ce a urmat dupa "casatoria homosexuala" cu transsexualismul, ca daca diferenta sexuala nu conteaza in casatorie sau in cuplu, atunci nu conteaza deloc.
    La asa o actiune nu putea sa nu existe o reactiune. La fel ca ofensiva, reactiunea a venit pe doua fronturi: unul vehement-martial-emotional si unul intelectual. Cum cine striga mai tare este in centrul atentiei, reactiunea a fost imediat asociata cu campul martial, raspunsul intelectual ignorat si trecut la categoria homofobie. Experienta unanima a umanitatii a fost pusa subit in contul ignorantei, inapoierii si fundamentalismului religios.
    • -13 (23 voturi)    
      de acord... (Duminică, 2 iulie 2017, 11:50)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      ..activistii lgbt sufera de fractura logica!
    • +15 (23 voturi)    
      Cate procese de intentie (Duminică, 2 iulie 2017, 13:42)

      flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      si cata obtuzitate pentru un fenomen care in natura lui este mult mai simplu. Acesti oameni au existat dintotdeauna si au stat ascunsi mai mereu de frica repercursiunilor. Acum cand democratiile moderne permit acordarea de drepturi fara discriminare, au inceput si ei sa-si ceara drepturile.

      Si asta este vazut extrem de suspicios si de distructiv si de amenintator. Existenta unora ca fiinte cu drepturi egale a devenit o amenintare pentru unii. Stai linistit ca nu o sa patesti nimic, te poti casatori, poti avea copii, nimeni nu te va impiedica. Insa tu ii impiedici pe altii sa aiba si ei dreptul la o asemenea viata.
      • -13 (23 voturi)    
        bla bla bla (Duminică, 2 iulie 2017, 15:13)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

        flory_girl, fii sincera! Tu nu ai citit un manual de biologie asa cum te-am sfatuit, este?
        • +15 (23 voturi)    
          Am citit (Duminică, 2 iulie 2017, 17:18)

          flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          si am aflat raspunsul. Homosexualitatea este un comportament uman normal. Asta ne spun psihiatrii de ceva timp. De aceea s-au legalizat casatoriile in state mai avansate, de aceea s-au permis adoptiile.
          • -11 (13 voturi)    
            Daca ai citit, scoate o foaie de hartie (Duminică, 2 iulie 2017, 18:52)

            cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

            Si ce ai inteles tu flory_girl din manualul de biologie?

            Aparatele sexuale masculin si feminim, asa cum arata ele acum la capatul a cca 1 mld de ani de evolutie a speciilor cu 2 sexe, au un rol predefinit de natura, sau e la libera alegere a fiecarui subiect sa stabileasca care e rolul aparatului sau sexual?
            • +9 (11 voturi)    
              Uite ce am inteles (Luni, 3 iulie 2017, 0:25)

              flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

              Aparatele sexuale au rol de reproducere, iar homosexualii au aparate reproducatoare perfect functionale, cum crezi ca au facut copii ? Problema e ca ei nu simt atractie fata de sexul opus, insa sunt capabili de relatii sexuale cu sexul opus, deci se pot reproduce.
          • -10 (14 voturi)    
            iar heterosexualitatea... (Duminică, 2 iulie 2017, 22:28)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

            este un comportament anormal, asa-i?...ce pacat ca prostia nu doare!..."asa ne zic psihiatrii de ceva timp"...hai, zi pe cuvantul tau de pioniera!!...stiai ca sunt si "doctori docenti si savanti de renume mondial" care politic sau cumparati de agenti de influenta din lumea musulmana au zis si scris ca daca nu bei apa si nu mananci pe timpul zilei timp e o luna de zile iar noptile, tot timp de o luna de zile, dormi cu intreruperi doua trei ore si mananci si bei apa de te spargi, este foarte sanatos???!!!!...si in tot acest timp trebuie sa faci si efort fizic!!!...dar asa este corect politic acum, asa cum este si sa fii pro-gay sau sa te prefaci ca nu-ti cunosti genul si ca esti, pe rand sau cand vrea muschiul tau, cand femeie, cand barbat....
            • +10 (10 voturi)    
              Heterosexualitatea (Luni, 3 iulie 2017, 0:26)

              flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              este normala. In rest nu am inteles postarea ta.
              • -7 (11 voturi)    
                La fel de normala ca mersul in 4 labe (Luni, 3 iulie 2017, 3:20)

                cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

                Pai flory_girl, parca era vorba ca lupta ce se da e pentru drepturile homosexualilor. Dar eu nu prea vad niciun SJW sa zica clar si limpede "homosexualilor le lipseste dreptul X". Ce vad foarte des e tentativa asta de spalare pe creier cum ca comportamentul sexual e normal. Sa inteleg si eu, pentru ce luptam: sa le acordam drepturile lipsa (care or fi ele, eu nu stiu de vreunul) sau sa schimbam manualele de biologie ca sa nu ranim sentimentele?
                • +1 (1 vot)    
                  Revendicarile (Luni, 3 iulie 2017, 19:12)

                  flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

                  comunitatii LGBT sunt cunoscute: tratament nediscriminatoriu, egalitate in fata legii, casatorii, adoptii.

                  Manualele de biologie nu trebuie schimbate, doar mentalitatile.
              • -7 (7 voturi)    
                sunt multe lucruri... (Luni, 3 iulie 2017, 9:43)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

                pe care nu le intelegi oricum
      • -11 (27 voturi)    
        Cum spuneam (Duminică, 2 iulie 2017, 15:51)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

        Opozitia la "gay marriage" te face automat homofob. In aceste conditii nu poate exista dialog. Eu sunt homofob, tu esti urata, ne vedem in strada cu pumnii inclestati.
        • +15 (27 voturi)    
          Cei care se opun casatoriilor (Duminică, 2 iulie 2017, 17:16)

          flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          se opun dreptului la tratament egal. Si gresesc. Ei considera homosexualitatea o boala sau o perversiune. Si gresesc. Ei actioneaza pe baza credintelor religioase sau a unui traditionalism absurd. Si gresesc. De aceea sunt numiti homofobi, au o frica irationala fata de ceva normal pe care insa nu-l inteleg.
          • -10 (12 voturi)    
            Insisti (Duminică, 2 iulie 2017, 17:56)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

            Ryan T Anderson si coautorii lui, Maggie Gallagher, Jennifer Roback Morse sunt cateva exemple care nu se incadreaza stereotipurilor tale.
            • +7 (9 voturi)    
              Nu sunt stereotipuri (Luni, 3 iulie 2017, 0:35)

              flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              Cei citati de tine au opinii clare impotriva acestor casatorii, impotriva adoptiilor, educatiei sexuale. Citeaza studii respinse de mediul academic, sunt puternic influenati de retorica religioasa.

              Avem o pozitie a lor care se intemeiaza mai putin pe fapte si mai mult pe considerente ideologice.
              • -3 (11 voturi)    
                Din nou (Luni, 3 iulie 2017, 4:41)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

                Adica subiectul casatoriilor homosexuale nu poate fi dezbatut legitim decat de cei care sunt de acord cu ele. Daca asta e dezbatere, nu stiu ce sa mai zic.
                Cine e de acord cu tine se bazeaza pe fapte, cine nu pe considerente religioase.
                Nu vei gasi un singur argument religios in prelegerile lor la institutii publice. Studiul Regnerus. la care probabil te referi, e doar unul dintre cele folosite, a fost peer-reviewed si publicat. Nu a fost retras, in ciuda tuturor criticilor. Este deasupra standardelor studiilor folosite de LGBTisti. Ca unii il critica, asta e parte din dezbaterea academica normala, daca nu ar fi ideologia LGBTista si corect politica la mijloc.
                • +1 (1 vot)    
                  Evident ca la o dezbatere (Luni, 3 iulie 2017, 19:18)

                  flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  participa de obicei persoane cu pareri diferite, ar fi ilogic sa le interzici participarea. Eu am vrut sa spun ca obiectivitatea unora este afectata de credintele religioase. Exista si altii care nu se bazeaza pe religie in argumentarea lor, insa in acest caz argumentele lor folosesc studii pe care le interpreteaza gresit sau ignora multe alte dovezi.

                  De ce crezi tu ca trendul in Occident este de a accepta atat casatoriile, cat si adoptiile ? De ce nu reusesc argumentele contra sa se impuna ? Cred ca asta denota lipsa lor de temeinicie.
  • -15 (25 voturi)    
    Pentru intelegere II (Duminică, 2 iulie 2017, 3:50)

    Setalcott [utilizator]

    Raspunsurile nu se vor gasi in strada, pentru ca strada este campul martial, al etalarii de forte si al celui care striga mai tare, fie la pride parade, fie la marsul noii dreapte. Din pacate, cel mai ostentativ detine intotdeauna centrul atentiei, dar asta nu inseamna ca este si cel mai reprezentativ sau cel mai rational. Este incorect sa concluzionam ca daca raspunsul strazii e neconvingator sau chiar respingator, nu exista si un raspuns intelectual. Este si mai incorect sa consideram ca in aceasta dezbatere argumentele si persuasiunea sunt de o parte, in timp ced cealalta e domeniul ignorantei si motivatiilor malefice.
  • -12 (26 voturi)    
    Nu e gluma (Duminică, 2 iulie 2017, 3:56)

    Celbland [utilizator]

    Vine șeful în biroul cu cei 4 angajați:
    - Din cauza dificultăților economice, compania a decis să reducă personalul cu 25%, deci unul dintre voi va fi concediat.
    - Eu sunt singura femeie, dacă mă dați afară vă acuz de discriminare feminină.
    - Eu sunt singurul negru, deci ar fi discriminare rasială.
    - Eu mai am un an până la pensie, așa că nu mă puteți da afară, că ar fi o discriminare pe bază de vârstă.
    Toată lumea se întoarce către cel de-al patrulea, bărbat, tânăr, alb. Acesta se uită în jur și zice:
    - Dacă stau bine și mă gândesc, cred că sunt ... homosexual.
  • -10 (30 voturi)    
    hai ca e bine (Duminică, 2 iulie 2017, 4:24)

    Reshape [utilizator]

    Domnisoara a cistigat mai multa notorietate decit in toti anii de cind e ea actrita. Plus, cel mai important, acum are un scop in viata: sa salveze lumea de cei ce nu-i iubesc pe cei ce iubesc fara limita.
    Ah, daca ar fi fost balene pe Somes, ce le-ar mai fi salvat! S-ar fi minjit cu vopsea rosie si s-ar fi legat cu lanturi de chei, dar asa...
    Si a scapat si nebatuta. Poate data viitoare, daca nu-i trimite George Clooney o invitatie sa joace impreuna intr-un film.
  • +11 (27 voturi)    
    Stat militienesc (Duminică, 2 iulie 2017, 4:45)

    Wanheda [utilizator]

    Obiceiurile proaste dispar greu.
  • -9 (39 voturi)    
    Hotnews, atentie la acord! (Duminică, 2 iulie 2017, 6:12)

    cenzuratul [utilizator]

    De ce ma rog o numiti "tanara"? Ati verificat din 3 surse independente ca se considera femeie? Daca se considera barbat? Sau unul dintre altele nenumarate genuri descoperite de propagandistii de stanga? Va rog frumos, nu mai presupuneti genul unui om. Daca il catalogati gresit?! Ii raniti sentimentele!
  • -7 (9 voturi)    
    jandarmeria in democratie; (Duminică, 2 iulie 2017, 6:26)

    strungarul [utilizator]

    Da, jandarmeria in democratie trebuie sa apere pe cei in minoritate?
    Uite o afirmatie pe care o spun si care nu am crezut ca poate fi atat adevarata cat si una pe care nu o inteleg. ca sunt strungar, dar crestin!
    Domnul nostru Iisus Hristos a fost todeauna in minoritate si adevaratii crestini asa vor fi; o minoritate.
    Nu stiu ce a spus actrita, dar daca a pledat pentru o famiie crestina biblica, sunt deacord cu afirmatia ei, pe ea nu o cunosc daca este o crestina sau nu.
    Azi este duminica; crestinii ar trebui sa citeasca Biblia; aceasta este Dreptarul vietii crestine!
  • -10 (28 voturi)    
    Mascatii de la ANTIFA mai lipseau.. (Duminică, 2 iulie 2017, 8:34)

    Alex735 [utilizator]

    Pare de necrezut dsr dintr-un anumit punct de vedere noi romanii suntem inaintea americanilor.
    Americanii n-au simtit pe pielea lor ce inseamna cu adevarat marxism si stanga extrema la putere.
    Toti leftistii neomarxisti din U.S., activistii libtarzi eco, lgbt si in general toate gunoaiele de stanga par niste mielusei nevinovati pe langa Ana Pauker si cu Dej..
    Din punctul asta de vedere noi suntem mai avansati decat americanii..
  • -10 (40 voturi)    
    Eh! (Duminică, 2 iulie 2017, 10:01)

    Chitcaila [utilizator]

    o fufă care a căutat publicitate și a găsit-o cu ajutorul nostru, care o luăm în seamă.
    • -10 (36 voturi)    
      Urmeaza traseu clasic (Duminică, 2 iulie 2017, 10:05)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      Va arata poporului tzatzele, apoi la TV cu ea.
      • +13 (15 voturi)    
        Tu stii asta (Duminică, 2 iulie 2017, 17:41)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        pentru ca ai cazuri in familie sau...
    • +16 (20 voturi)    
      Esti inteligent rau (Duminică, 2 iulie 2017, 17:39)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

      genul votant PSD si client BOR.
  • -10 (30 voturi)    
    Mda (Duminică, 2 iulie 2017, 10:11)

    moka [utilizator]

    Nu prea a procedat corect domnisoara.
    Fiecare e liber sa manifesteze si sa-si sustina parerile, dar daca te duci sa instigi nu e OK.
    Poti sa tii discursuri in tarcul tau iar ceilalti in tarcul lor.
    Fara sa ne inflamam de pomana.
    Ei cum i-ar fi convenit sa vina cineva de dincolo sa le strice manifestarea pasnica?
  • -12 (36 voturi)    
    o tara cu fundul in sus! (Duminică, 2 iulie 2017, 10:39)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Citesti pe hotnew si nu iti vine sa crezi! Nu se demonstreaza impotriva unui guvern second-hand, a starii jalnice a spitalelor si a asistentei medicale, impotriva abandonului scolar si a invatamantului slab care scoate pe banda diversi insi de o prostie incomensurabila care stiu doar sa se uite pe facebook si sa posteze, impotriva circulatiei infernale din marile orase datorita lipsei transportului civilizat si a drumurilor ca sa nu zic autostrazi, impotriva coruptiei, impotriva lipsei de perspectiva.
    Se demonstreaza insa pentru drepturile unei minoritati artificiale. Hai sa fim seriosi, casatoria gay e o facatura a partidelor de stanga ca sa ia voturi, vezi votul recent din parlametul german. Daca doua persoane de acelasi sex vor sa traiasca impreuna si sa aiba bunuri si responsabilitati in comun, pot face asta si acum la notar.
    Dar nimeni nu se gandeste ca o mama cu barba, sau un tata cu sani e ceva imptriva firii. Libertatea dusa la extrem genereaza aberatii ,distorsiuni , si violenta.
    Deci stop acestor tampenii copiate din Occident.
  • -13 (27 voturi)    
    Antisocietate (Duminică, 2 iulie 2017, 11:12)

    Marseille [utilizator]

    Pentru oamenii acestia deviati de la ce este normal biologic , fiziologic , moral si social , fiindca traiesc in societate iar societatea , umanitatea , s-a format in principiu pe produsul unor relatii normale si firesti intre femei si barbati , repet , pentru acesti oameni bolnavi , ar trebui instituite niste sanatorii speciale sau legi speciale cum exista in alte tari si existau si la noi candva , prin care li se restrange dreptul de a se manifesta public . Nu ma intereseaza existenta lor ,cu atat mai putin apucaturile lor exhibitioniste si impotriva naturii si sunt foarte deranjat cand stiu ca se plimba nestigheriti printre oameni normali si printre copiii nostri . Daca politica romaneasca a intrat in U.E. cu curul si dupa aceea cu capul , felicit NOUA DREAPTA , si orice organizatie care militeaza pentru o societate sanatoasa . Bulangiii sa se adune prin casele lor sau sa se duca in rezervatii special amenajate unde sa se manifeste ! Ce vor sa dovedeasca pana la urma ? Pe strada ??? Sa le accepte societatea apucaturile bolnave ? Si sa le urmeze unii exemplul ? Am ajuns sa traiesc intr-o tara unde poponarii au dreptul sa faca manifestatii iar un partid comunist sau nationalist nici nu are voie sa scoata un ziar ! Dumnezeii mamii voastre !
    • +16 (24 voturi)    
      Vezi ca Hitler (Duminică, 2 iulie 2017, 14:47)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Marseille

      e disperat, are nevoie de un om de incredere, fugi si da-i o mana de ajutor.
  • +11 (31 voturi)    
    Nazistii de la Noua Dreapta (Duminică, 2 iulie 2017, 11:21)

    speedy1 [utilizator]

    protejati, cei care sustin toleranta bagati la duba. Halal dictatura political corectness. De aia nemtii o au pe Merkel, iar noi ne lafaim cu traditionalul Dragnea.
  • -11 (37 voturi)    
    ce nu inteleg activistii lgbt... (Duminică, 2 iulie 2017, 11:29)

    akillies [utilizator]

    ..e ca atunci cand lipseste logica si ratiunea, se aplica legea!
    cu alte cuvinte, daca tu ai fost la un mars desustinere lgbt, si apoi te duci (impotriva oricarei logici si impotriva oricarui rationament) la contramanifestatia nd (impotriva marsului de la care tocmai plecasei) si(culmea) mai si intrerupi discursurile publice ale nd (acoperite de legea liberei exprimari a opiniei - constiutie parca?!) dar in acest fel incalci si legi foarte clare ale manifestatiilor si contramianifestatiilor publice- ce mesaj transimiti?!?!

    Nu ca activistii lgbt vor sa impuna!
    nu ca nd este nedreptatita?!?!
    nici nu iti trebuie legi ca sa intelegi asta!

    Dca pe tine nu te-a intrerupt nimeni si nu ti-a spus nimeni nimic, de ce te duci la contramanifestatie sa faci "scandal"?!?!
    Nu pentruca iti lipseste toleranta?!?! (atat de draga lgbt?!?!?)

    Dar, eu incurajez ipocrizia activistilor lgbt sa se manifeste cat mai mult is cat mai agresiv - in acest fel, toata tara va fi facuta constienta de ipocrizia acestei minciuni!

    Asa ca , dra. actrita si colegii d-voastra. activisti: dati-i bataie, expuneti-va, aratati-va fata - oamenii abia asteapta sa va cunoasca cu adevarat!
    • +18 (24 voturi)    
      Ipocrizie manifestata "cat mai agresiv" ! (Duminică, 2 iulie 2017, 14:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      E ceva ! Parca Noua Dreapta (aia rasi in cap si cu cefe de tauri, care cred ca tin la fotbal cu Dinamo sau cu Steaua, ori cu CFR Cluj) intra peste marsurile lor si-i lua la suturi !

      PS. Te pomenesti ca acum or sa intre activistii cu bate si lanturi peste ei ! Haida de !
    • +18 (28 voturi)    
      Extremistii care tin discursuri (Duminică, 2 iulie 2017, 14:55)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      pline de ura trebuie aplaudati, insa cei cere le spun ca gresesc trebuie injurati, bruscati si dusi cu duba la sectie. Bravos natiune, PSD jubileaza !
    • +17 (27 voturi)    
      Extremistii care tin discursuri (Duminică, 2 iulie 2017, 14:56)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      pline de ura trebuie aplaudati, insa cei cere le spun ca gresesc trebuie injurati, bruscati si dusi cu duba la sectie. Bravos natiune, PSD jubileaza !
  • -15 (29 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 2 iulie 2017, 15:04)

    martel55 [utilizator]

    de obicei jandarmeria nu merita aprecieri, de data asta insa a procedat bine....acea idnivida a avenit acolo special sa creeze scandal..ma intreb ce ar fi vuit presa progresista daca la mitingul dereglatilor ar fi venit oameni normali sa ii intrebe despre anormalitatea pe care vor sa o impuna celorllalti... asa cum a procedat defecta asta....
  • -13 (33 voturi)    
    Promovarea deșănțată a destrăbălării (Duminică, 2 iulie 2017, 15:35)

    soundtrack [utilizator]

    trebuie stopată! ND și-a asumat vocea majorității românilor pentru ca aceștia nu se pot structura in asociații, legitime de altfel, ale oamenilor normali. Prioritatea progresiviștilor este sexul, nu iubirea sau căsătoria, indiferent cât ar urla in ipocrizia lor nelimitată. Activiștii cerșesc fonduri grase pt. a exista și se manifestă zgomotos și sfidător, și indecent. Banul depășește orice prag al suportabilității. Mizeria umană, drapată în onorabilităţi, dă măsură degradării, terfelirii tuturor componentelor şi sistemelor axiologic și este apogeu al decăderii şi neruşinării, o ultima ghioagă dată bunului simț.
    • +9 (19 voturi)    
      Nu te banuiesc de multa inteligenta (Duminică, 2 iulie 2017, 18:23)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      dar totusi fa un efort ca macar ceea ce spui sa para inteligent. Din doua una, ori progresistii vor destrabalare, ori vor casatorii. Nu merge si una si alta.

      Oricum daca Noua Dreapta va ajunge vreodata la putere nu va trebui sa-ti mai faci griji de progresisti. Vor disparea si ei si gay-ii si libertatile si drepturile. Romania va fi o mandra tara ortodoxa, din mandra Uniune Euro-Asiatica, alaturi de mandrii nostri frati ortodocsi, rusii.
      • -5 (5 voturi)    
        va fi un pic... (Luni, 3 iulie 2017, 15:52)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        mai bine pentru Romania in orice caz...cred ca si aerul ar fi mai respirabil pe strada...
  • +16 (32 voturi)    
    Intoleranta din Romania (Duminică, 2 iulie 2017, 17:24)

    flory_girl [utilizator]

    este ingrijoratoare. Pe ea se catara dusmanii Romaniei, promovand discursuri homofobe si nationaliste. O sa vedem in curand o monstruozitate politica formata din CpF, Noua Dreapta si cu sustinere BOR, care va incerca sa salveze natiune crestina de gay, imigranti, va interzice avorturile...
  • +11 (15 voturi)    
    Realitatea (Duminică, 2 iulie 2017, 17:57)

    gaby.n [utilizator]

    La un moment dat o doamna din public a încercat sa dialogheze cu unul dintre vorbitorii de la miting si sa dea o replica la acuzele lansate potrivit carora manifestatia comunitatii LGBT ar fi fost una "obscena". Femeia a spus ca marsul de azi dimineata a fost o manifestatie pasnica, pacifista, moment în care a fost abordata de jandarmi care au invitat-o sa paraseasca adunarea publica. Doamna s-a asezat jos si a spus ca a dorit doar un dialog cu acel vorbitor. În cele din urma femeia a fost ridicata pe sus de jandarmi, bagata cu forta în masina Jandarmeriei si dusa la Sectia 2 de Politie Cluj-Napoca.

    http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/incidente-la-mitingul-organizat-la-cluj-de-pru-noua-dreapta-si-prm-o-femeie-a-fost-luata-pe-sus-de-jandarmi-si-bagata-in-duba-fotovideo--160845.html


    Pentru asta a fost tarata in duba. Dar precedentul s-a creat. Acum daca Noua Dreapta sau CpF sau oricine altcineva se apropie de vreun mars LGBT trebuie aruncat in duba. Pentru protectia lui, bineinteles, desi mai mult decat niste flori aruncate inspre ei nu cred ca o sa vedem. Skin heads sunt in a cealalta tabara.
  • +12 (24 voturi)    
    Ca de obicei in romania din epoca sclavagista (Duminică, 2 iulie 2017, 20:19)

    LiviuX [utilizator]

    Lasand la o parte comentariile care sustin discriminarea de tip sclavagist (pe cand interzicerea casatoriilor intre albi si cei de alte rase, etc.?), evident reactia jandarmeriei mi se pare complet ilegala. Adica, chiar presupunand ca ea ar fi fost in pericol, in loc sa o protejeze o aresteaza, ridica, ii impiedica exercitarea drepturilor legale??? Pe cand in loc sa fie arestati hotii vor fi arestati pagubasii (de fapt asta e pe cale de adoptare in parlament), vor face inchisoare persoanele violate in loc de violatori, etc., etc???
    • -8 (24 voturi)    
      Exact pentru ”toleranți” ca tine trebuie (Duminică, 2 iulie 2017, 21:29)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      interzisă în mod expres căsătoria între persoane de același sex.

      Societatea nu e în niciun caz responsabilă pentru starea în care se află mintea ta și nu trebuie să-ți satisfacă ție nevrozele.
      • -8 (12 voturi)    
        hei (Luni, 3 iulie 2017, 4:00)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Pentru asta ar trebui interzisa casatoria si relatiile sexuale cu persoane de sex opus, ca poate se reproduce.
      • 0 (0 voturi)    
        Imi pare foarte rau de nevasta ta (Luni, 3 iulie 2017, 20:21)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        daca pe tine trebuie societatea sa te ajute la sex... Eu unul nu vreu nimic de la societate in privinta asta. Doar cer ca tuturor sa le fie respectate aceleasi drepturi, fara discriminare.