O opinie critica a Liviei Stanciu la adresa deciziei Curtii Constitutionale privind pragul la abuzul in serviciu a disparut din motivarea publicata pe site-ul CCR

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 22 iunie 2017, 19:28 Actualitate | Esenţial

Opinia concurenta a judecatoarei Livia Stanciu, in care critica decizia Curtii Constitutionale (CCR) la sesizarea ridicata de fosta sotie a lui Liviu Dragnea privind abuzul in serviciu, a disparut din motivarea publicata de CCR pe site-ul propriu, dupa cum arata o simpla comparatie intre cele doua fisiere electronice. De altfel, si numele fisierului a fost schimbat, el numindu-se acum "decizia_392_fara_op_con.pdf".

  • HotNews.ro a adresat o intrebare Curtii, vom reveni cu un raspuns cand ne va fi furnizat

Reamintim ca CCR a obligat legiuitorul să impună un prag valoric în ceea ce priveşte infracţiunea de abuz în serviciu, susţinând nu este suficient să se constate că faptele incriminate aduc atingere valorii sociale ocrotite, ci această atingere trebuie să prezinte un anumit grad de intensitate, de gravitate, care să justifice sancţiunea penală.

Judecătoarea Livia Stanciu a formulat o opinie concurentă, argumentând că CCR nu poate impune obligaţii legiuitorului deoarece Curţile Constituţionale nu fac politica legislativă, nu creează legi, ele doar asigură supremaţia Constituţiei în limitele competenţei date de legiuitorul constituant, potrivit News.ro.

Curtea Constitutionala se substituie Parlamentului si reconfigureaza reglementarea infractiunii de abuz in serviciu, a apreciat judecatorul Livia Stanciu intr-o opinie concurenta cuprinsa in motivarea deciziei prin care a fost solutionata exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Bombonica Prodana.

Or, exact aceasta opinie concurenta a disparut din documentul publicat de Curtea Constitutionala la rubrica "Jurisprudenta recenta".

Vedeti aici documentul publicat ieri, care continea Opinia Concurenta a Liviei Stanciu
.
Vedeti aici documentul publicat azi, fara Opinia Concurenta a Liviei Stanciu























6746 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    PSD e peste tot. (Joi, 22 iunie 2017, 19:34)

    Andradda [utilizator]

    CCR a devenit "o anexa" care sprijina toate poftele sultanului de Teleorman.
    Urmeaza desfiintarea DNA si e gata povestea.
    • -10 (14 voturi)    
      ma mir (Vineri, 23 iunie 2017, 0:02)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ca nu'si da demisia de onoare, in semn de protest ...
      • +4 (6 voturi)    
        Cine sa-si dea demisia ? Dragnea? (Vineri, 23 iunie 2017, 8:20)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        La el nu exista notiunea de onoare.
        • -3 (3 voturi)    
          ma refeream la doamna jude (Vineri, 23 iunie 2017, 11:05)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ofelia stanciu :-)
          deci, fi mai atent. :-))
          ca dara e una din marile luptatoare, o adevarata farmazoana, ca_cum e si kotrutza.
          dar, poate ca ai dreptate.
  • +9 (11 voturi)    
    Si? (Joi, 22 iunie 2017, 19:36)

    mitg [utilizator]

    Asta au votat iubitorii de PSD si ALDE, care nu vor mai putea fi internati in azile la batranete din simplul motiv ca toata lumea va fi plecat.
  • +9 (11 voturi)    
    Tot un fel de noaptea ca hotii (Joi, 22 iunie 2017, 19:59)

    riga crypto [utilizator]

    Transparenta nu e tocmai punctul forte al pesedistilor.
  • +13 (13 voturi)    
    PSD a pus mana si pe CCR, urmeaza DNA (Joi, 22 iunie 2017, 20:17)

    Boham [utilizator]

    e foarte simplu de stiut ce institutii controleaza PSD: toate cele care nu sunt criticate de Antena 3.

    tineti minte cand PNL si PD aveau majoritatea in CCR, toata ziua erau la Antena 3 emisiuni de denigrare a membrilor CCR


    astazi CCR e laudat la Antena 3, deci e clar ca PSD controleaza aceasta institutie
  • -13 (17 voturi)    
    cum a promis (Joi, 22 iunie 2017, 21:31)

    om simplu din multime [utilizator]

    ramane solidara cu dna. ca si kotrutza i'a fost solidara in procesu' rarinca.
    cum se spune, o mana spala pe alta, si amandoua kilotii patati....
    • +5 (5 voturi)    
      Inainte de "analize" inepte (Vineri, 23 iunie 2017, 8:21)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Incearca ceva exercitii de scriere in limba Romana. Scrierea agramata arata calitatea de psd-ist
  • +10 (12 voturi)    
    o singura intrebare (Joi, 22 iunie 2017, 22:37)

    athos64 [utilizator]

    Cum naiba este posibil asa ceva?
    • +3 (5 voturi)    
      E Romania, (Vineri, 23 iunie 2017, 8:45)

      parol_monsher [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      unde hotii si prostii sunt mana in mana la conducerea tarii din 1945.
  • +13 (17 voturi)    
    Plangere Penala in potriva CCR ! (Joi, 22 iunie 2017, 23:53)

    DanProdan1 [anonim]

    In caz ca CCR nu revine in cel mai scurt timp cu publicarea Opiniei Concurente a Doamnei Judecator -Patriot -Livia Stanciu , va ur,a Plangerea Penala in potriva Presedintelui al CCR care la randul lui a dat Ordin sa se stearga Opinia profund diferita formulata de L.S.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce imbecili ! (Vineri, 23 iunie 2017, 8:24)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Oare acesti aliati din gasca lui dragnea nu inteleg ca isi compromit bruma de prestigiu profesional pe care o mai aveau si rezultatele sunt nule. Daca multi ar fi trecut peste opinia divergenta a Lidiei Stanciu acum o vor citi toti si vor intelege masinatiunile penibile ale cariatului moral de teleorman
  • +2 (2 voturi)    
    Ati legalizat HOTIA, domnilor PSD-isti... (Vineri, 23 iunie 2017, 11:20)

    Olyx [utilizator]

    cu asta veti ramane in istorie...!!! Mai aveti o singura sansa sa scapati de aceasta eticheta : sa puneti pragul hotiei de 1 (UN) RON !...Insa ma indoiesc ca veti lucra pentru Tara, voi lucrati DOAR pentru Dragnea... !!!
  • -1 (3 voturi)    
    de ce nu acceptati . . . (Vineri, 23 iunie 2017, 12:16)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ideia ca Doamna Livia Stancu a fost reeducata de catre impartialul Presedinte al CCR stimabilul Valer Dorneanu si si-a retractat argumentele? Asa cum Galileo Galillei si-a repudiat teoria personala privitoare la relatia dintre soare si pamant. La urma urmei si Doamna Livia Stancu e om! Si cum oricarui om ii poate fi frica de ceva, dansa de ce ar face exceptie?
  • +1 (1 vot)    
    V-ati facut-o cu mana voastra ! La cererea voastra (Vineri, 23 iunie 2017, 14:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Parlamentul v-a schimbat legea astfel ca acum,ca sa pateasca ceva Livia Stanciu trebuie sa hotarati asta cu o majoritate calificata (pe care nu o aveti), in loc de o majoritate simpla (pe care, la o adica ati fi avut-o) !

    PS. Cel putin o sa va toace asa opt ani de-acum incolo sau, ma rog, pana s-o schimba majoritatea pesedista din Curte (daca s-o mai schimba vreodata) !
  • +1 (1 vot)    
    CCR incalca Legea = abus de serviciu = Penal ! (Sâmbătă, 24 iunie 2017, 12:47)

    DanProdan1 [anonim]

    CCR incalca flagrant si in mod Penal Constitutia a Romaniei , si depaseste atributile Curti prin sustrangerea ilegal a Legii 47/1992 :

    Constituția României

    Egalitatea în drepturi-Art. 16-(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

    Legea 47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale :

    Art. 59 (3)Judecătorul care a votat împotrivă poate formula opinie separată. Cu privire la motivarea deciziei se poate formula opinie concurentă. Opinia separată şi, după caz, cea concurentă se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, împreună cu decizia.

    "Prin regulamentul de Cenzura nou adoptat recent de majoritatea Judecatorilor CCR-PCR prin hotarare interna privind regulile de redactare a opiniei separate sau concurente la care Presedintele Curti decide unilateral si in mod abusiv cine are dreptul la opinie separata ,se incalca in mod Penal Constitutia Art 16 (2)in colaborare Legea 47/1992- Art . 59 (3) "