Manifestatie de sustinere pentru premierul Sorin Grindeanu in Piata Victoriei

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 22:30 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 50 de oameni manifesteaza, miercuri seara, in Piata Victoriei, in sprijinul premierului Sorin Grindeanu, acestia strigand "Sorine, fii barbat" si "Tudorel, n-ai tupeu, pune pragul de un leu", anunta news.ro. Un protest similar a avut loc si la Palatul Parlamentului unde mai multe pancarte cu mesaje impotriva presedintelui PSD Liviu Dragnea au fost puse, miercuri, pe gardul Palatului Parlamentului.

Oamenii s-au strans in fata Guvernului, incepand cu ora 19.00, in acest moment fiind aproximativ 50 de protestatari. Ei au afisat pancarte cu "#rezist #insist", "PSD, ciuma rosie" si au papusi imbracate in zeghe cu fetele lui Ion Iliescu, Calin Popescu Tariceanu, Traian Basescu si Liviu Dragnea.  

Un protest similar a avut loc si la Palatul Parlamentului unde mai multe pancarte cu mesaje impotriva presedintelui PSD Liviu Dragnea alaturi de o alta mai mare pe care scrie Sorinele - Rezista, au fost puse, miercuri, pe gardul Palatului Parlamentului, in timp ce in cladire se desfasoara sedinta Comitetului Executiv al PSD in care se decidea soarta Cabinetului Grindeanu. Parlamentarul USR Cosette Chichirau posteaza o fotografie de la protest si cheama oamenii sa vina la Palatul Parlamentului.  

Pe pancartele improvizate scrie "Dagnea, nu uita, tre' sa pleci doar dumneata!", "Dragnea, fii barbat, da-ti demisia imediat! Ca esti iarasi inclulpat!" si "Dragnea, nu fi trist, Grindi e acum #Rezist", aluzie la mesajul protestarilor din Piata Victoriei.  

De asemenea, sprijinite de gard erau marionete imbacate in zeghe cu chipurile lui Ion Iliescu, Traian Basescu, Calin Popescu Tariceanu si Liviu Dragnea.  

Cele cateva persoane aflate la ineditul protest au fost legitimate de jandarmi.  

Comitetul Executiv al PSD a decis, miercuri, dupa cinci ore si jumatate de dezbateri, sa retraga sprijinul politic al partidului pentru guvernul Grindeanu, cu 68 de voturi favorabile.  

Votul pentru retragerea sprijinului politic a fost unanim.  

Totodata, s-a decis ca cei care refuza sa plece din Guvern sa fie exclusi din partid.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

15939 vizualizari

  • +2 (42 voturi)    
    Ce tampenie! (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:31)

    Andradda [utilizator]

    Au ajuns oamenii sa protesteze in favoarea specimenului care a dat OUG13

    )))))))))
    • -20 (30 voturi)    
      si tot spontan... (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:33)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      hm?
    • +20 (24 voturi)    
      Greșit! (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:44)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Sfătuit sau nu, pare că lui Grindeanu îi datorăm faptul că OUG 13 a fost abrogată la timp. A fost primul semn de nesupunere (începând chiar cu vizita inopinată a lui Iohannis la Palatul Victoria). Cam de pe atunci i-a pus gând rău Dragnea.
    • +12 (14 voturi)    
      ordonanta 13 (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:53)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Da, dar nu a dat-o bine! Si nici nu a sprijinit-o pana la capat! Acuma trage ponoasele.
    • -13 (19 voturi)    
      OPORTUNITATE (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      OPORTUNITATE !!!

      Veniti in Piata Victoriei ! Cu luminite, cu catei, pisici, pancarte.

      INSUSI Grindeanu se va pogora printre voi sa-si aleaga noii ministri ! Asadar, faceti freza la catei, spalti pisicile pe dinti, e momentul vostru, #rezist !
    • +3 (7 voturi)    
      Nu e ,,obligatoriu" la manifestari (Joi, 15 iunie 2017, 0:02)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      sa il sustii pe Grindeanu !
      Poti ,,foarte bine", protesta doar impotriva lui Dragnea si a PSD-ului. Mai ales ca Dragnea a aratat o noua greseala.
      A dovedit prin propriul gest, ca Sevil Saideh era o propunere nepotrivita pentru primt-ministru decembrie 2016, din moment ce nu se regaseste pe lista de ministrii a noului guvern planificat de PSD .
      Deci, din moment ce Dragnea, ,,recunoaste tacit", in iunie 2017, ca Sevil era o propunere nepotrivita in decembrie 2016, acum ar trebuii sa renunte la conducerea partidului !
      In decembrie, Dragnea, lasa de inteles, ca impreuna cu Sevil Saideh au studiat si aprobat temeinic programul lor economic de dezvoltare. Si acum, dintr-o data, nu mai are nevoie de Sevil, fara sa invoce probleme medicale s.a.m.d., pentru Saideh.. Asta inseamna ca Dragnea, recunoaste cumva, ca inca din campania electorala din 2016, a vrut sa propuna si sa aplice un plan economic gresit !
  • -1 (33 voturi)    
    A innebunit lumea Mitica :))) (Miercuri, 14 iunie 2017, 22:35)

    Zummm [utilizator]

    .
  • +2 (10 voturi)    
    iesim toti (Miercuri, 14 iunie 2017, 23:06)

    0rms [utilizator]

    orice metoda la indemana pentru dizolvarea acestui tractorist gretos.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Joi, 15 iunie 2017, 0:26)

    europeanul2 [utilizator]

    Iar a aparut dobitocul asta de newlook!
    • +1 (1 vot)    
      Newlook Old_mind (Joi, 15 iunie 2017, 8:19)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Un inept troll psd.
  • -1 (1 vot)    
    HotNews MINTE CU NERUȘINARE (Joi, 15 iunie 2017, 6:27)

    AdrianIvanciu [anonim]

    In Piața Victoriei a fost protest #rezist de zi cu zi! Vă rog să modificați titlul știrii! Dacă nu modificați, mulți protestatari #rezist o să vă denigrăm și o să aducem pancarde în Piața Victoriei în care vom scrie HotNews și Antena 3, aceeași mizerie și multe mesaje pe Facebook! Așteptăm să modificați titlul știrii! Vom urmări dacă ați modificat titlul! Faptul că s-a strigat de 2 ori "Sorine, fii barbat" si "Tudorel, n-ai tupeu, pune pragul de un leu", de câțiva protestatari și nu de toți, asta nu înseamnă că este protest de susținere! Cine vă credeți voi să ne denigrați? Modificați titlul știrii, voi care vreți să fiți ca Antena3! S-a strigat la caterincă "Sorine, fii barbat" si "Tudorel, n-ai tupeu, pune pragul de un leu". Eu am fost în Piață! - La mulți ani cu executare, Ion Iliescu! a fost evenimentul: https://www.facebook.com/events/1884869471764821/?fref=ts