Vlad Petreanu: Moartea Getei Dor Popescu, o tragedie anuntata

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 24 aprilie 2017, 10:14 Actualitate | Esenţial

Poate ca trebuie sa ne intrebam si pe noi insine: cum de nu ne-am ingrijorat cand veneau stiri despre "recordurile" stabilite de Crina Coco Popescu, mai intai, apoi de sora ei mai mica, Geta Dor Popescu?, se intreaba Vlad Petreanul, pe blogul lui.

Cand zic "noi", ma refer la jurnalisti, care au preluat si difuzat aceste informatii - probabil si eu, printre ei - dar ma refer si la noi toti, ca societate.

De ce ni s-o fi parut o mare realizare sa urce un copil de 12 ani pe-un munte de 7.000 de metri? Dar pe 9 munti la rand?

Nu omologheaza nimeni asemenea recorduri. Nu exista vreo competitie internationala de ascensiune a celor mai inalte varfuri din lume in care sa concureze minori.

E doar vanitate si reclama.

Parintii sunt primii responsabili pentru asemenea cascadorii cu propriii* lor copii. Si primii vinovati, cand se intampla o tragedie.

Nu stiu mai nimic despre Erik Gulacsi si felul in care era manageriat de parintii sai, dar in cazul Getei Dor Popescu au existat semne vizibile si publice ca ceva nu era in regula, din acest punct de vedere. Nu le-am remarcat - poate si pentru ca nu ma pasioneaza domeniul alpinismului, dar nu le-au remarcat nici cei care sunt in domeniu. Sau, daca le-au remarcat, au tacut sau n-au vorbit suficient de tare.

Tatal fetitei care a murit sambata era atat de hotarat sa obtina "recordurile" incat a deschis cel putin o actiune in justitie impotriva unui stat care nu permitea ascensiunea minorilor pe un anume varf muntos - si probabil se pregatea de alta.

In februarie 2016, dl. Ovidiu Popescu a explicat site-ului PressOne ca a fost nevoie sa angajeze un avocat "ca sa obtina o hotarare judecatoreasca pentru accesul in Parcul Regional Aconcagua."

Dl. Popescu, tatal Getei, este citat cu urmatoarea explicatie: "Daca ai sub 14 ani nu ti se permite accesul. Procedura e de a in judecata statul argentinian si de a obtine aceasta hotarare judecatoreasca. Am angajat un avocat din Mendoza, cu doua luni inainte, care a costat in jur de 1000 de euro. Astfel, am putut incepe ascensiunea impreuna".

De ce interzice statul argentinian accesul minorilor sub 14 ani pe munte? Poate pentru protectia lor? Nu conteaza, dl. Popescu s-a luptat in justitie ca sa elimine aceasta protectie pentru propriul sau copil.

Ireal, nu?

Citeste restul articolului pe petreanu.ro























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

42530 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Doar pretul exorbitant (Luni, 24 aprilie 2017, 10:23)

    miss saloane [utilizator]

    Previne un record de genul "primul copil in spatiu".

    Ce inseamna primul copil in spatiu:

    1. ORI copilul merge intr-o naveta comandata automat sau de altcineva - deci realizare zero in afara de plata unei sume de bani colosala pentru ca sa mearga.

    2. ORI copilul trebuie sa piloteze nava si nu are timp de pregatire deci nu va mai ajunge copil cand va zbura.

    Muntele pt copiii de 13 ani e ca nava spatiala, doar ca mai accesibil ca pret. Copilul dus pe zapada pe risc de avalansa pe munte este tarat (chiar daca e cu dorinta sa - la varsta lui inconstienta este scuzabila) pt ca nu face nici o descoperire si nici nu fuge pt a scapa de un pericol (au trecut muntii ca sa nu cada prada tatarilor).
    • +13 (21 voturi)    
      e stupida treaba asta cu cel mai tanar... (Luni, 24 aprilie 2017, 11:19)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      cel mai "copil mic... care"

      Ce-i prostia asta de intrecere intre parinti, "al meu e mai cu motz, are 6 luni si face la olita". Nu-si dau seama ca sunt ridicoli?

      Lasati copiii sa copilareasca, e normal sa-ti doresti ca ei sa fie mai buni ca tine, insa nu-i forta sa faca asta inainte de vreme. Toate la timpul lor.

      BTW... am vazut multi parinti cu copii mici pe munte, multi in spate, multi tinuti de manuta... Va inchipuiti ca aia nu ar putea in cativa ani sa doboare acele recorduri?
      • +5 (13 voturi)    
        corect (Luni, 24 aprilie 2017, 11:36)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        la fel de periculos am vazut si parinti pe schiuri cu copii tinuti in marsupiu sau un fel de scaunel in spinarea parintelui...
        cam grabim lucrurile din cale afara de mult si lucrul asta pare a fi un trend in societate...
        la fel si cu incarcatura si cerintele de la scoala...
        Cred ca la 18 ani copiii astia o sa ajunga obositi de viata deja, fara cheful de a o mai lua in piept, chef specific majoratului. Om trai si om vedea...
  • +16 (32 voturi)    
    Bine scris... (Luni, 24 aprilie 2017, 10:29)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Cel mai pertinent articol pe aceasta tema.

    Cu cat citesc mai mult, cu atat ma uimeste mai mult cretinatatea adultului Ovidiu Popescu (ca tata nu se poate numi un asemenea individ).

    Aici nu este vorba despre ati impinge copilul catre performanta, ci de a-l supune riscului cu orice pret cand alerta de avalansa era la maximum. Isi merita soarta, pacat de copilul ala ca a avut un parinte idiot.
  • +16 (28 voturi)    
    100 % adevarat !!! (Luni, 24 aprilie 2017, 10:42)

    polonyca [utilizator]

    Aveti perfecta dreptate....copii sacrificati pe altarul unor frustari si ambitii parintesti ....desarte.
  • -27 (45 voturi)    
    ai di mini si di mini (Luni, 24 aprilie 2017, 11:10)

    Cata79 [utilizator]

    ce de parinti model pe site aici,

    sunt mandru ca sunt roman
    :)))))))))))
    • +14 (22 voturi)    
      poate ca nu (Luni, 24 aprilie 2017, 11:44)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      poate ca nu suntem toti parinti model, mai cata79, da' macar stim sa avem grija de copii. si sa stii ca si eu merg cu copilul in spate, in rucsac special, la munte, insa sunt prudent. ocolesc, de exemplu copacii uscati in picioare in padure, nu ma duc pe sub aflorismente stancoase, calculez timpul sa nu ma prinda noaptea, ma informez asupra traseului din timp, ascult sfaturile celor de la salvamont... sa-ti mai zic? astea se numesc simple masuri de siguranta, izvorate din dragostea pentru copilul meu si respectul pentru munte. sa stii ca nu e complicat, daca lasi in afara acestei ecuatii un element de kkt: EGO-ul... si goana dupa bani! sunt curios ce producatori de echipamente montane il sponsorizau pe taticu' , sa mai scoata si ei bani prin " sprijinirea performantei". ca despre asta e vorba... la fel sunt si aia ce participa cu copiii lor la concursuri de frumusete (!!!) de stau sarmanii toata ziua la fardat si machiat si defilat pe podiumuri... asta se numeste copilarie, nefericitule?!?!
      • 0 (0 voturi)    
        si totusi (Marţi, 25 aprilie 2017, 14:56)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        eu nu cred ca poti urca munti de 6-7000 de metri fiind nebun, fara un plan, fara echipament, fara masuri de precautie, fara sa te gandesti la ce e mai rau, nu poti merge sus pe Aconcagua cu un copil fara sa ai grija de el si fara sa ai grija ca are tot ce are nevoie. Daca isi pierdea copilul acolo, atunci ziceam ca e iresponsabil, dar l-a dus pana acolo si l-a adus inapoi. Dupa ce urci de atatea ori la 7000 de metri si te intorci inapoi, nu poti spune ca ai avut noroc mereu, inseamna ca stiai ce faci, si daca se intampla o tragedie, e un accident.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu intra pe terenul psihiatriei (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:37)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

          Nici Ceaușescu nu era ”nebun”, nici Vadim nu era ”nebun”, nici Gigi Becali nu e ”nebun”, dar toți ăștia aveau sau au probleme la mansardă. Poți avea discernământ (presupun că asta înțelegi tu prin a nu fi nebun) dar paleta psihiatriei e mult mai largă,

          O mulțime de oameni umblă liberi pe stradă, deși n-ar trebui. Iar în România (și în Orient, în general) ponderea lor e mult mai mare decât în Occident.
    • +9 (13 voturi)    
      Pe acest site (Luni, 24 aprilie 2017, 12:22)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Sunt si parinti de copii vii.
  • +14 (16 voturi)    
    Un punct de vedere corect (Luni, 24 aprilie 2017, 11:39)

    TheBlizzard [utilizator]

    Iubesc muntele vara si iarna. Ma catar si schiez impreuna cu fiul meu. Dar el stie la fel de bine ca si mine ca daca riscul de avalansa este IV sau V nu ne asumam riscuri. Ca daca o vale neamenajata ca partie de schi ascunde pietre nu ne aventuram oricat am fi de tentati.
    • +12 (14 voturi)    
      In plus... (Luni, 24 aprilie 2017, 12:20)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      ...se mai spune pe munte ca "un alpinist bun este un alpinist viu".
      • +7 (9 voturi)    
        Si un pilot bun (Luni, 24 aprilie 2017, 13:19)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        Este unul batran.
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi (Marţi, 25 aprilie 2017, 12:36)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      daca eu vin, ca un schior neprofesionist si intru din plin in copilul tau, ce poti sa faci? Diferenta e ca ma vei numi criminal, eu voi fi acuzat de omor din culpa, o sa iau cu suspendare, iar tu vei fi impacat cu gandul ca eu l-am omorat, si nu te vei gandi niciodata ca tu ti-ai asumat riscul de a-l duce la schi. O sa zici ca riscul e unul mic (mai ales ca eu nu schiez), si ca riscul de a urca pe munte cu risc de avalansa e mare. Si asta e doar pentru ca tu nu ai urcat niciodata cand era risc de avalansa, dar ai schiat de multe ori. La fel si eu consider ca schiatul e mai riscant decat sofatul, si pot spune ca esti parinte iresponsabil. Dar eu accept ca accidente se intampla atata timp cat iti asumi riscuri, si riscuri iti asumi atata timp cat traiesti.
  • -10 (18 voturi)    
    Lasti copiii (Luni, 24 aprilie 2017, 13:06)

    Martinezu [utilizator]

    sa se joace pe calculatoare. Nu-i tarati pe munti ca este periculos.
    Unii critica parintii. Altii, la fel de " destepti" ca si primii se lauda cu perforamta conationalilor pe FB. Uite: sunt mandru ca x sau y este olimpic la matematica, ca lucreaza la NASA sau ca e cel mai bun catarator.
    Cel mai bine este sa stai la calculator si sa critici sau sa ovationezi. Nici pe stadion nu mai mergi ca si acolo e greu de ajuns si e periculos.
    • +4 (8 voturi)    
      Se pare ca ai o problema cu relationarea (Luni, 24 aprilie 2017, 13:53)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Care e probabilitatea sa mori la o olimpiada de matematica?

      Dar cand lucrezi la NASA? Stai ca te intreb altceva: stii de ce au murit oameni la NASA? Sa iti spun: pentru ca faceau noi descoperiri, pentru ca se pregateau sa mearga acolo unde alt picior de om nu a mai calcat. Si vreau sa te intreb: cati minori au murit la NASA?

      Dar cand mergi pe stadion?

      Si care e probabilitatea sa mori cand se intampla o avalansa de al carei pericol erai constient? Daca afara da cu grindina si tu vrei sa iesi in slip, nu te face un erou ca ti-a picat un cub de gheata cat o portocala si ai mierlit-o.
    • +8 (10 voturi)    
      n-ai inteles nimic. (Luni, 24 aprilie 2017, 13:59)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Dar ai scris, desi intentia a fost de a ironiza, un sfat bun:
      "Nu-i tarati pe munti ca este periculos".
      Foarte adevarat. Copiii trebuie plimbati pe munti, nu tarati!
      Diferenta ingtre plimbare si tarare este diferenta intre viata si moarte, intre placere si chin, intre normalitate si manie.
      • 0 (0 voturi)    
        Inteleg (Marţi, 25 aprilie 2017, 12:21)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

        tu zici ca fetita aia vroia sa se joace la calculator, sa stea pe tableta sau sa se uite la iUmor si criminalul a luat-o cu forta sa o urce pe Retezat ca el se plictisea acasa. Nu cunosti situatia, dar totusi, daca zice un idiot pe un blog de pe net ca asa e, trebuie sa fie adevarat, nu ca idiotul ala face rating si bani din asta, asta e irelevant. Asa a ajuns si mircea badea acolo unde este, crescut de astfel de mentalitati, si acuma ne plangem ca el exista. Voi l-ati inventat, el exista datorita voua, altfel, era un nimeni.
  • +3 (7 voturi)    
    un articol excelent (Luni, 24 aprilie 2017, 13:46)

    andipetre [utilizator]

    si, dupa toate aparentele, un jurnalist inteligent, cu mult mai multa valoare decat "vedetele" momentului, indiferent de tabara in care ele evolueaza. (cititi-i blogul, e interesant)
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Marţi, 25 aprilie 2017, 12:06)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      isi merita locul langa Gandea si Badea
  • -4 (14 voturi)    
    Alpinism (Luni, 24 aprilie 2017, 14:00)

    DanNational [anonim]

    Este un articol de tip trolling sa atraga rating lui Petreanu.
    Nu stiu de ce nu lasati familiile indoliate sa isi planga copiii.
    Blama societatii este ultimul lucru de care au nevoie. Pe langa culpabilizarea personala trebuie sa suporte si judecata voastra.
    Parintele ar fi putut fi innotator, marinar, pilot, calaret, zugrav, tamplar chiar si fotbalist sau cine stie ce meserie care implica un grad de risc. Accidentele se intampla oriunde si oricui, din nefericire unele sunt si fatale.
    • +3 (5 voturi)    
      lumea nu are treaba cu parintii (Luni, 24 aprilie 2017, 14:43)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui DanNational

      ... ci cu un tip de mentalitate care ne afecteaza din pacate pe noi si pe copiii nostri. si poate ca ne plange sufletul ca a murit un copil ...
      • -4 (10 voturi)    
        Alpinism (Luni, 24 aprilie 2017, 15:20)

        DanNational [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        Nu stiu ce e atat de complicat si ce mentalitate este. Tata a fost sofer profesionist, ma lua mereu cu el in curse pentru ca eu voiam sa merg sa ma plimb. Se putea intampla un accident. Sunt atatea exemple de copii care au urmat modelul parintilor, de la actori, fotbalisti la alpinisti. Accidente se intampla atat pe scena cat si pe terenul de fotbal sau in drum spre teatru sau stadion. Sunt atatia parinti cu copiii pe stadioane, pe la manifestatii antiguvern unde oricand imbulzeala poate ucide.
        • -1 (3 voturi)    
          Doar o intrebare: (Marţi, 25 aprilie 2017, 2:30)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui DanNational

          te punea la volan sa castigi la vreo cursa de camioane ?
          • 0 (0 voturi)    
            Raspuns (Marţi, 25 aprilie 2017, 11:59)

            Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui siska

            si daca era in dreapta si murea, mai conta? si daca fetita era in spatele tatalui ei, conta? nu era acelasi rezultat? Un accident e un accident. Daca eu imi plimb copilul cu bicicleta si cad, iar copilul meu se loveste, este maltratare sau crima?
    • +2 (4 voturi)    
      esti (Luni, 24 aprilie 2017, 19:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanNational

      exemplu viu de analfabet functional, daca susti ca Petreanu vrea rating prin ceea ce scrie.
      Petreanu are ratingul lui radio, desteptule.
  • -8 (12 voturi)    
    Alpinism (Luni, 24 aprilie 2017, 15:28)

    DanNational [anonim]

    Daca ii ataca ursul, daca se rataceau si mureau de frig?
    De ce trebuie sa dati vina pe parinte pentru ceva ce nu a depins de el? Alpinismul este si el un sport si ca orice sport incepe din copilarie.
    • 0 (2 voturi)    
      dimpotriva (Luni, 24 aprilie 2017, 19:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanNational

      a depins de el, totul.
      • 0 (0 voturi)    
        ai idee? (Marţi, 25 aprilie 2017, 11:52)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de cate ori au urcat ei varfuri cu gradul 5 de avalansa si au coborat nevatamati? Nu ai idee, tu stii doar ca au urcat si a murit un copil, si judeci doar in functie de asta. Gandeste-te un pic la asta.
  • +2 (8 voturi)    
    Parinti iresponsabili... (Luni, 24 aprilie 2017, 15:28)

    Zalmoxis [utilizator]

    si-au omorat proprii copii cu "pasiunea" lor tampita.
    Puteau sa mearga pe bicicleta sau sa inoate sau......10000 de alte lucruri
  • +1 (5 voturi)    
    Alt punct de vedere (Luni, 24 aprilie 2017, 16:28)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Si eu sunt de parere ca parintii sunt niste iresponsabili
    in aceasta situatie . Din pacate nu este singurul domeniu in care putem sa emitem asemenea judecati, cand copiii ssunt pusi de mici in fata pericolului iminent de a muri sau a ramane mutilati pe viata. Sa luam de exemplu alte sporturi : gimnastica, unde sunt urcati pe barna la 8 - 9 ani, cartingul , unde conduc masini tot la aceleasi varste. Ce sa facem cu parintii acestor copii care ii incurajeaza sa practice aceste sporturi ? Performanta in sport se poate obtine doar daca se incepe de foarte tanar . Asa ca nu este vinovat parintele care il incurajeaza pe copil sa practice un asemenea sport riscant. Trebuie insa condamnat acel parinte care ingora avertismentele salvamontului si isi arunca copilul in gura mortii !
  • +1 (7 voturi)    
    Mai oameni buni (Luni, 24 aprilie 2017, 19:50)

    Cetatean002 [utilizator]

    Vad ca subiectul asta a incins Romania, si oameni integri pe care ii cunosc mai au un pic si scot furcile si facliile si se duc sa il spanzure pe criminalul Ovidiu Popescu. Sunteti jenanti!
    In primul rand sa cadem de acord asupra unui lucru, a fost un accident, uneori natura e neiertatoare, dar acei alpinisti erau oameni profesionisti, cu foarte multa experienta, si-au asumat un risc si din pacate au pierdut o fiinta extraordinara. E omor din culpa, da, dar nu il poti numi criminal pe un om care si-a invatat copii sa iubeasca natura, care a platit multi bani ca fetele lui sa traiasca o altfel de viata, nu cred ca recordurile au fost motivul primordial, un tata care urca muntii cu fetele lui in spate nu are cum sa fie omul de care ziceti voi. Fetele astea au urcat munti pe care multi nu or sa ajunga niciodata, au primit antrenamentul si echipamentul potrivit de fiecare data. Si a fost un plan bine pus la punct de fiecare data, incheiat cu succes. Au urcat multe varfuri de 6-7000 de metri si voi imi spuneti mie acuma ca muntii Retezat au fost prea grei? Muntii Retezat au fost o plimbare in parc, si doar un accident putea duce la o astfel de tragedie. Tot ce pot spune eu e condoleante familiei, si fie ca copilul lor sa se odihneasca in pace!
    Cat despre voi? Voi sunteti motivul pentru care tara asta e in situatia in care este, sa va fie rusine.