Migratia romanilor: Suntem primii in UE la obtinerea cetateniei altui stat membru

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 21 aprilie 2017, 16:01 Actualitate | Esenţial

Romanii- primii din tarile UE care isi iau alta cetatenie UE
Foto: Pixabay
​Romanii sunt pe primul loc intre natiunile din Uniunea Europeana cand vine vorba despre a obtine cetatenia altui stat membru UE, potrivit datelor din anul 2015, publicate, vineri, de Eurostat.

28.400 de romani au obtinut, in anul 2015, cetatenia altui stat membru al Uniunii Europene. 50,7% dintre acesti romani si-au luat cetatenia italiana, 10,7% pe cea germana, iar 9,2% cetatenia ungara.

In rest, cand vine vorba de a obtine cetatenia unei tari membre a Uniunii Europene, doar cetateni provenind din state terte au fost mai multi decat romanii: marocani (86.100), albanezi (48.400), turci (35.000)si indieni (31.000).

La mare distanta in urma Romaniei, dintre tarile membre UE, a doua sursa de cetateni care au obtinut naturalizarea in alt stat din Uniunea Europeana a fost Polonia: 17.800 de polonezi au luat cetatenia altui stat membru UE. Ei au preferat Germania (33,6%), Marea Britanie (21,1%), Suedia (13,2%).


Principalele state-sursa de oameni care iau cetatenia unor state UE (Clic pt a extinde). Eurostat


In schimb, 2.611 straini au obtinut cetatenia romana in anul 2015. Dintre acestia, 64% erau ucraineni, 22,7% moldoveni si 3,4% turci.

Ungaria a acordat cetatenia ungara unui numar de 4.048 de cetateni straini, in anul 2015, cei mai multi provenind din Romania: 64,4%, Ucraina (9,5%) si Slovacia (5,1%), avand in vedere politica Guvernului de la Budapesta de a acorda cetatenia ungara etnicilor maghiari din alte tari.

La randul sau, Bulgaria a acordat cetatenia bugara unui numar de 1.275 de straini, in anul 2015, din care 17,6% erau ucraineni, 16,8% rusi si 14% turci.

La nivelul Uniunii Europene, in anul 2015, aproximativ 840.000 de persoane au obtinut cetatenia unui stat membru UE. Dintre acestia, 32,4% proveneau din Europa (inclusiv alte state membre UE), 30,6% din Africa, 20,8% din Asia, 14,4% din America, 0,5% din Oceania.

Practic, 90% din strainii care au obtinut cetatenia unuistat mebru al Uniunii Europene in anul 2015 proveneau din tari non-UE, mai arata Eurostat. 

Descarca de AICI buletinul Eurostat privind obtinerea cetateniei in UE


Citeste mai multe despre   






















9105 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    un bun proxy... (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:08)

    demaGOGU [utilizator]

    ..ptr conditia romanului in anul de gratie 2017:

    uneva intre Morrocans, Indians and Pakistani.
    • +2 (2 voturi)    
      cam asa ceva (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 13:52)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Statistica in sine nu vorbeste despre romanii obisnuiti ci despre conducatorii lor care sunt de teapa celor din Pakistan si Maroc.
      Ei sunt vinovati de exodul romanilor care s-au saturat sa fie bataia de joc a guvernantilor.
      • 0 (0 voturi)    
        adevarat (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 23:31)

        I [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        dar cine i-a votat pe acesti conducatori? multi s-au votat singuri afara din tara! :))

        Votezi psd, astia cer spaga sa dea autorizatii pentru firmele care vor sa investeasca in Romania, aia nu mai investesc, tu nu iti gasesti de lucru si pleci din tara. Votand in continuare PSD ca uite ce multe promit :)))
  • +21 (23 voturi)    
    lehamitea de P$D+penele+PMP+ALDE (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:09)

    un domn [utilizator]

    si vine tare din urma usere determina Oamenii din Romania sa Capituleze, din pacate tabelul si cifrele din table...sunt elocvente, idem cauzele !
    • +12 (14 voturi)    
      Total de acord (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:57)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Inca 2 ani si aplic si eu pentru cetatenie...

      Abia astept, yumm yumm. Inca un nivel de aparare intre mine si Dragnea :)
  • +24 (26 voturi)    
    cu prima ocazie (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:34)

    dana35 [utilizator]

    si eu voi cere cetatenia altui stat.
    mai am de asteptat 1 an.
    ps. pt ce sa te intorci in Ro ?
    te imping afara, te umilesc.
    sistemul comunist inca exista - vezi PSD
    vezi pile, vezi spitate, vezi invatamantul.
    in ce tara traim ????
    COLECTIV. au murit zeci de oameni. in afara ca nu se mai fumeaza in PUB s.a intamplat ceva ? EVIDENT CA NU ...spagile merg la fel
    • -10 (16 voturi)    
      Well (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:42)

      mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui dana35

      Asa gandeam si ... inca mai gandesc si eu. In Romania e ce ai enumerat tu mai sus, in schimb, in vest lumea cam sustine emigratia asta fara nici un control real. Facand o comparatie intre Ro si vest, ma intreb ce e mai rau, ce zici tu acolo, sau teama ca pot nimeri in acelasi autobuz cu un kamikaze?
    • +8 (10 voturi)    
      Sa nu te intorci (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:31)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui dana35

      Aici vei fi furat zi de zi de gasca de escorci ALD+PSD+....
  • +17 (21 voturi)    
    Pai in tara este ANARHIE! (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Borfasii sunt la putere si dau legi! E tara nimanui! Ce vreti? Cine mai are urme de bun simt si zvac in el fuge dracului din Iad!
  • +6 (6 voturi)    
    si asta e doar pt 2015... (Vineri, 21 aprilie 2017, 16:44)

    paranoid_android [utilizator]

    cine vrea mai multa infomatie, datele sursa sunt in lin kul din articol (un fel de tableaux) in care se pot alege si alti ani...
  • +17 (19 voturi)    
    multi romanii s-au integrat in U.E. (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:11)

    fuck off! [utilizator]

    Romania, NU.
  • +15 (17 voturi)    
    Scârbă (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Normal. Visul oricărui tânăr e să plece de aici, o tara furata zi de zi de o adunatura de escroci numita PSD. cu un Parlament e mafioti condus de hoti si complici la furt.
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 21 aprilie 2017, 17:39)

    John.Doe [utilizator]

    Ultimul sa stinga lumina.
  • -7 (13 voturi)    
    O sa plec si eu (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:08)

    Lucian Ilea [utilizator]

    prea mult am fost furat si umilit in tara asta timp de 40 de ani si 4 luni
    chinezii stau bine cu 10%
    albanezii stau prost cu 45%
    vad ca majoritatea celor care pleaca sunt needucati si aleg Italia si alte tari de trei surcele
    eu o sa ma duc in Anglia
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 21 aprilie 2017, 18:17)

    chiuaua [utilizator]

    Romanii sunt prigoniti in tara lor :
    https://www.youtube.com/watch?v=vEBOoTUC-e4
  • +3 (11 voturi)    
    Asta e! (Vineri, 21 aprilie 2017, 22:46)

    Tony_K [utilizator]

    Pana nu scapam de pensionarii nostrii cu comunismul in vene pupatori de PSD ca de moaste, nu o sa ne ridicam. Pensionarii decid cine guverneaza , de multi ani.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Sâmbătă, 22 aprilie 2017, 23:33)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      sunt si pensionari care nu voteaza cu comunistii adunati prin psd, dar si tineri care sunt prostiti de psd. Pe motiv ca le-a facut nu stiu ce discoteca gratis cand erau studenti....