Tudorel Toader in Parlamentul European: Ordonanta 13 in sine nu a fost o problema

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 martie 2017, 12:58 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Curtea Constitutionala
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a afirmat, la dezbaterea pe tema democratiei si a justitiei din Romania care are loc la aceasta ora in Comisia pentru libertati civile, justitie si afaceri interne (LIBE) din Parlamentul European, ca "Ordonanta 13 in sine nu a fost o problema", singura problema, in opinia sa, fiind aceea ca "a fost adoptata la 10 - 11 seara, ceea ce e nefiresc".

Ministrul Justitiei a adaugat ca "Guvernul putea sa lase OUG sa intre in vigoare imediat, dar a dat un termen de 10 zile."

"OUG 13 a avut si relele ei, dar a vrut sa puna de acord abuzul in serviciu cu decizia CCR", considera Tudorel Toader.

El a mai spus ca "OUG a nascut proteste si a generat si altceva care este mult mai important pentru directiile de evolutie a statului de drept: DNA a anchetat ministri care au participat la elaborare OUG."

Tudorel Toader a vorbit si despre decizia Curtii Constitutionale in acest caz, afirmand ca "CCR a dat o decizie de principiu care mie ca judecator imi place foarte mult: ca procurorul nu are competenta sa urmareasca penal pe ministrii care au liberatatea sa aprecieze cand si cum adopta un act normativ. Prin decizia data, Curtea a statuat ca exista un conflict juridic intre puteri. Important e ce a statuat pentru viitor ca procurorii nu pot ancheta ministri pentru acte normative. Fiecare putere, autoritate, trebuie sa ramana in matca ei constitutionala."

Ministrul Justitiei a mai spus ca "Am demarat un proiect de lege de punere in acord a tuturor legilor procesual-penale cu deciziile CCR. Proiectul de lege va viza doar punerea in acord, fara o virgula in plus."

"Nu vom adopta OUG in acest domeniu rezervat legii organice", a incheiat Tudorel Toader.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

11166 vizualizari

  • +51 (57 voturi)    
    serios...pasi si ce a fost? (Miercuri, 22 martie 2017, 13:14)

    trem [utilizator]

    Tudorele...incet, incet ne spui ceea ce deja stiam...ca tu vii din aluatul murdar al PSD si ca ai ceva servicii de livrat pentru partid.

    Stai calm ca nu ne suprinzi...ci doar ne confirmi!
    • +39 (47 voturi)    
      Cat de ticalos poate fi Tudorel? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:19)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Ministrul PSD - Tudorel ii minte si pe straini, la Bruxelles, ca cica problema ar fi fost ORA la care s-a adoptat OUG 13.


      ii face prosti nu doar pe cei care au fost in piata ci si pe reprezentantii altor tari in Parlamentul UE
      • +24 (30 voturi)    
        #regrete_eterne (Miercuri, 22 martie 2017, 14:31)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Ministrul Justitiei a adaugat ca "Guvernul putea sa lase OUG sa intre in vigoare imediat , dar a dat un termen de 10 zile."

        ... taaaare prosti am fost ...
        • +5 (5 voturi)    
          Nici calculatorul care a scris OUG 13 ... (Joi, 23 martie 2017, 11:09)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

          Nici calculatorul care a scris OUG 13 ... in sine nu a fost o problema!

          Nici hartia pe care s-a scris, in sine nu a fost o problema!
          Nici faptul ca un condamnat PENAL are controlul politic asupra Guvernului Romaniei , in sine nu a fost o problema!
          Nici faptul ca nu exista URGENTA, in sine nu a fost o problema!

          Problema este ca toate actiunile duse cu mijloace curate, sunt folosite in interesul MAFIEI administrative din Romania!
          • +3 (3 voturi)    
            Din aceasta cauza insista cu un cinism (Joi, 23 martie 2017, 11:38)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            bine mascat pe faptul ca atata vreme cat oportunitatea unei legi sau a alteia, care reglementeaza doar in interesul unei persoane ori a unui grup restrans de persoane impotriva carora sunt in derulare diverse proceduri judiciare, nu poate face obiectul cercetarii de catre Parchet si de catre instante, atunci la umbra ei, a oportunitatii, interese negenerale pot fi atinse, avandu-se grija doar sa nu se incalce vreo lege.

            Cu OUG 13 nu au reusit.

            Si l-au tras insa ministru pe Tudorel in speranta ca asta ii va ajuta sa nu mai "greseasca" in procesul de legiferare iar atunci cand totusi situatia ii va obliga sa gresasca(cu Tudorel cu tot), alde Toader va fi acolo unde trebuie (adica in fata CCR) si la momentul in care trebuie, pt "a rezolva" !

            PS. Deocamdata, le-a reusit miscarea in fata CCR !
  • +37 (43 voturi)    
    dupa cum vorbeste nu e departe (Miercuri, 22 martie 2017, 13:26)

    __alex__ [utilizator]

    de inginerul din Caracal care l-a precedat.

    Esti praf, Tudorica!
    • +8 (8 voturi)    
      tudorele, nu din supersitie au iesit in strada? (Miercuri, 22 martie 2017, 16:15)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Tudorel putea sa spuna si ca romanii au iesit in strada din supertitie, pt ca nu le convin ordonantele care au numarul 13

      dupa capul lui Tudodrel nu a iesti lumea in strada pt ca PSD a dat OUG ca sa-si scape coruptii din partid de puscarie ci pt ca...ora, 13, etc

      doamne fereste, cum poate fi asta ministru al justitiei? acum e clar cine l-a pus in CCR - PSD
  • +37 (43 voturi)    
    Pai nu? (Miercuri, 22 martie 2017, 13:26)

    aladdin [utilizator]

    Trebuia adoptata la 10 dimineata si nimeni nu mai comenta nimic. Din tot ce au strigat sute de mii de romani, tie ti-a ramas in cap doar "noaptea, ca hotii"?
  • +28 (34 voturi)    
    nenorocitul asta (Miercuri, 22 martie 2017, 13:28)

    DanIonita1 [anonim]

    e la fel de gretos ca si predecesorul sau. Sper sa i se de-a peste bot zdravan la Bruxel, e singura sansa.
  • +25 (31 voturi)    
    sigur si-a pus stampila de mincinos pe frunte (Miercuri, 22 martie 2017, 13:36)

    mnicku [utilizator]

    s-apoi se mira ca-l evita toti ....... mare ../ou, mare caracter..dom profesor
  • +29 (35 voturi)    
    To'arasu' Toader! (Miercuri, 22 martie 2017, 13:54)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Lasa minciuna. Continutul acestei OUG a scos lumea in strada. Faptul ca s-a facut noaptea (pe la 21-22, nu 22-23) pe ascuns, face gestul si mai miselesc, dar problema ramanea chiar daca o dadeati la 12:00!
    Lasa minciuna ca nu merge!
  • +18 (24 voturi)    
    bravo (Miercuri, 22 martie 2017, 13:57)

    liviu_ [utilizator]

    asa sa faci! eu sunt 100% de acord cu declaratiile tale!

    macar sa vada toti strainii cine ne guverneaza... ca apoi sa nu puna botul la manipularile psdiste!
    sa-si dea seama de acum care e treaba cu hotii din guvern!

    toata europa (si nu numai) a fost importiva acestei ordonante... (si nu e vb. ca era OUG sau ca era data la 11 noaptea.... era vb de continut)... astia din psd acum au impresia ca europenii o sa se inmoaie?!

    ne asteapta vremuri grele... si vremuri in care UE o sa ne tot dea amenzi si in terdictii pe banda rulanta...
    hoti am votat... hoti avem!
  • +24 (32 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 22 martie 2017, 13:58)

    Porcurorul General [utilizator]

    Domnule ministru, sunteti prost ori ne credeti prosti?
    • -7 (9 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 22 martie 2017, 15:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Primul cuvânt de la prima întrebare şi al doilea cuvânt de la a doua întrebare.
      • +2 (2 voturi)    
        Sunteti ne? (Miercuri, 22 martie 2017, 18:51)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sau sunteti credeti?
  • +25 (33 voturi)    
    iordache 2 (Miercuri, 22 martie 2017, 14:04)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Aveam pretentii de la tu dorel dar se vede treaba ca e doar un politruc mincinos ce lucreaza pt. infractori. Auzi la el ca n-a vazut nicio problema si ca au vrut sa puna abuzul in acord cu decizia ccr. Cand decizia ccr n-are nicio legatura cu modificarile. Mincinosule!!! Rusine tradatorilor de tara!!! Astia trebuie scosi in suturi afara ca altfel fac praf tara!!!
    • -23 (35 voturi)    
      ? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:08)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Ce jurist reputat ti-a spus ca OUG nu avea legatura cu deciziile CCR? Tudor Chirila sau Lucian Mandruta?
      • +14 (20 voturi)    
        Troll postac ! (Miercuri, 22 martie 2017, 14:36)

        Van_the_Man [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Au depasit de mult cadrul deciziilor CCR, dar tu stii asta deja...
      • +14 (20 voturi)    
        jurist reputat nu este egal cu (Miercuri, 22 martie 2017, 14:39)

        CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        jurist corect, cinstit, bine intentionat, atent la interesul public iar nu la cel al unei coterii de pungasi, ticalosi, lichele, fripturisti, arivisti, inepti, inculti, mincinosi, cu ceafa groasa si burti mari, cu dintii neingrijiti si cu creierele netede (sau aproape netede), vicleni ca vulpile, toxici ca varanii si purtatori de ciuma (rosie) ca sobolanii.
      • +9 (13 voturi)    
        pai nu avea decat vreo 1% cu CCR (Miercuri, 22 martie 2017, 15:00)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        restul era de-a lor, de-a pesedeilor. Au folosit deciziile CCR ca vehicol.

        In mod normal trebuia ca deciziile CCR sa fie unu la unu cu ce era in ordonanta! Atunci da, dar ei au facut ceva in plus :) clar?
      • -3 (11 voturi)    
        Moise Guran,in timpul cutremurului (Miercuri, 22 martie 2017, 15:52)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        !!!
  • +22 (26 voturi)    
    Deci ... (Miercuri, 22 martie 2017, 14:10)

    PaulX [utilizator]

    Fiecare autoritate, putere sa raman in matca ei! Foarte corect! DNA are tot dreptul sa investigheze daca cineva a rapoartat un caz de coruptie! De unde stiu eu, cetateanul, ca tovarasii din guvern nu au primit o punga cu bani (sau poate o sticla de ulei si niste zahar) ca sa voteze actul respectiv? Cei din guvern si/sau parlament pot vota ce legi cred de cuvinta; dar de unde stiu eu ca in spate nu sunt acte de coruptie?
    Daca nu sunt probleme si nu a fost nici in act de coruptie, atunci de ce atata scandal? Pana la urma "Nu iese fum fara foc"!
    Sau poate la noi e dupa principiul cine da bani mai multi are legile prioritare?
  • +23 (27 voturi)    
    atentie (Miercuri, 22 martie 2017, 14:22)

    Ilidia [utilizator]

    Atentie la individul asta. Va face tot ce va putea ca sa "rezlve"problemele cu justitia ale stapanilor sai, Dragnea $ comp. Deocamdata o lalalie, doar doar lumea va uita si o s-o poate face pe sest...
  • +16 (20 voturi)    
    BD in actiune!! (Miercuri, 22 martie 2017, 14:29)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Va aduceti aminte de BD? Cand Jean Constantin (Patraulea) furase catelul doamnei Rizescu iar Dem Radulescu (Gogu Steriade in film) spunea catre Toma Caragiu (Capitanul Panait):
    ''Bine tovarase? Sa iti intre in casa pe la 7 si ceva? Unde traim in jungla?''

    Cam asa are impresia si nea Tudorel Patraulea ca l-a mustrat UE: ''bine mai PSD? Sa votati motiunea la 10 si ceva?''

    Nu Tudorele, ai inteles gresit! Alta e problema ...
  • +17 (23 voturi)    
    Amice, esti idiot ? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:30)

    Susufler0 [utilizator]

    "Ordonanta 13 in sine nu a fost o problema." (...) "Am demarat un proiect de lege de punere in acord a tuturor legilor procesual-penale cu Deciziile CCR. Proiectul de lege va viza doar punerea in acord, fara o virgula in plus.
    Nu vom adopta OUG in acest domeniu rezervat legii organice."

    Pai si-atunci, maistre cum nu a fost Ordonanta 13 IN SINE o problema ? Doar a reglementat si ea partial intr-un domeniu rezervat legilor organice.

    PS. Basca faptul ca a avut evidente "oportunitati" "pe persoana fizica" ?

    PPS. Nu ti se pare ca esti o hahalera, domnule ?
    • -8 (14 voturi)    
      Intre tine si ministru idiotul este cel care (Miercuri, 22 martie 2017, 15:54)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      intreaba,adica tu,oi fi mai calificat ca un profesor universitar?
      • +9 (9 voturi)    
        xgroho, titlurile conteaza doar cand e vorba de (Miercuri, 22 martie 2017, 16:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        pesedisti si de papusile lor ? Lui Funeriu cu doctorat luat la Strasbourg, cercetator in Japonia ii contestati bacalaureatul !

        Cat priveste persoana mea pt ca ai facut referire la mine : am facut aceiasi facultate ca si Tudorel, doar ca sunt specializat in Drept civil, nu in Drept penal.

        PS. Apropo, dreptul civil, spun cunoscatorii este arta, este sah fata de penal !

        PPS. Atat, mai mult nu meriti, d-le postac !
        • -1 (1 vot)    
          Abia acum raman uimit de limbajul tau, (Joi, 23 martie 2017, 14:58)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          absolvind o facultate de drept ar trebui sa ai argumente pentru a combate ce crezi tu ca ministrul a spus pe alaturi,cu invective nu cred ca o sa poti sa invingi intr-o confruntare!
        • -1 (1 vot)    
          Ramane cum am stabilit,cu multumiri (Joi, 23 martie 2017, 15:01)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          pentru jignirea numelei(xgroho),asta arata inca odata ca esti titrat!
  • +13 (15 voturi)    
    pai ne-a tudorel.. (Miercuri, 22 martie 2017, 14:35)

    rochiri [utilizator]

    ne vedem..in piata..ca si asa e cald..!
  • +9 (11 voturi)    
    Ghinion ! (Miercuri, 22 martie 2017, 14:37)

    Rational_Idealist [utilizator]

    Intr-adevar, nu era nici o problema cu ordonanta de urgenta in sine, doar numarul 13 a fost cu ghinion...
  • -15 (23 voturi)    
    UITE (Miercuri, 22 martie 2017, 14:44)

    EmilNae [anonim]

    frate cum se schimba omul.Cind cu referendumul Tudorica era bun rau.Acum nu, ca nu mai este cu noi este cu LEGEA.
    De ce ati iesit in strada? de fraieri manipulati ca modificarile tot o sa se dea ca TREBUIE obligatoriu ca legea sa fie in acord cu constitutia.Iar abuzul va avea un prag ca asa A ZIS COMISIA DE LA VENETIA, Sau nu mai sinteti nici cu astia ca i-a cumparat voiculescu.
    Prestatia lui Toader la UE exemplara.Asta da ministru de justitie, manica legea pe piine.NIMENI pina acum nu a avut obiectii in privinta PROFESIONALISMULUI sau.Toba de carte, ca va place sau nu.Stiu pentru voi statul de drept este ce va convine voua nu legea m-ati convins de asta.Ati pierdut alegerile si oftica va roade vreti orice, oricum ca-i constitutional sau nu nu conteaza sa eliminati administrativ ca LEGAL VOTAT nu aveti cum altfel.
    Tinind cont de ce a spus la UE Toader va cere csm si lui johanis DEMITEREA ei.
    Acum sa vedem CLAR CA APA DE IZVOR cine va respecta constitutia
    Abia astept.
    • +7 (9 voturi)    
      E tare ! (Miercuri, 22 martie 2017, 15:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Un agramat confirma "inaltul profesionalism" al ministrului justitiei. Nici ca se poate mai tipic pentru psd. Vanghelie certifica ministrul invatamantului. Analfabeti functionali (cind, sinteti, manica, tinind...), popagandisti psd dau note juristilor. Probabil un angajat la ferma de porci a lui dragnea :-))))
    • +5 (7 voturi)    
      Nae, nu fii Nae ! (Miercuri, 22 martie 2017, 15:50)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Nae, ar fi pacat sa si crezi in ceea ce scrii. Mai tolerabil ai fi daca ai fi un postac. Un (blow)job pana la urma. Insa, daca esti realmente convins de ceea ce postezi, inseamna ca anii indelungi de mancurtizare nu au trecut degeaba, cel putin (nu Putin) in privinta ta. Succese nebanuite si bani nemeritati !
      • -5 (5 voturi)    
        FOARTE (Miercuri, 22 martie 2017, 16:29)

        EmilNae [anonim] i-a raspuns lui CaiusCosades

        eu nu am mai primit bani de la voiculescu ca numai prea are i-a luat codruta pe toti Eu sint platit direct de Putin.In ruble si inca din acelea convertibile ca i-au mai ramas de la Brejnev.
        Ce mai sint dusmanul poporului nimic altceva
        Daca dau in codruta voi cintati ce ar trebui sa cint eu>nu-i nimic va las
        ca daca dai in codruta
        dai in mine
        dai in fabrici si uzine
        in tractoare si combine
        asta da democratie adica codruta este institutia
        si daca ea este institutia vorba cintecului dai in mine........
        Dar nu stim ce dracul mai cauta in institutie cei 150 procurori.
        Ca daca ea este totul vorba cintecului dai.......
        Vezi ce fac de banii lui putin asta este el ma plateste eu prestez
    • +4 (6 voturi)    
      Cine te-a mintit ca... (Miercuri, 22 martie 2017, 16:04)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      ...la referendum Tudorica "a fost bun?" Adica vrei sa spui ca inca de-atunci a fost bun pt USL? Pt ca inca de-atunci Tuzdorica a facut opinie separata si a cerut sa nu se tina cont de majoritatea de 50+1 reglementata prin constitutie!
      E vai de capul vostru!
    • +4 (4 voturi)    
      Nae, cateva cuvinte (Miercuri, 22 martie 2017, 16:55)

      IonutSC [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Logica celor care au iesit in strada e simpla: ai furat si te-au prins mars la puscarie ! Ce legatura aveau reducerea pedepselor cu decizia CCR sau cu ce a zis Comisia de la Venetia ? Unde era urgenta ? Trebuie sa fii retard sau rau intentionat sa nu vezi ca de cand au venit la putere singura preocupare reala a PSD este sa-si scape membrii de parnaie si sa ramana cu banii. Pana acu ceva timp nu prea le-a pasat de codul penal ca nu avea cine sa ii bage la parnaie, insa acum cand vad ca nu mai au pe unde sa scoata maneca au trecut la castrarea legii. Atata timp cat vad politicieni bogati intr-o tara saraca n-are nimeni cum sa ma convinga ca ei sunt de fapt victimele sistemului asa cum incearca sa pozeze ! Nu moare nimeni de oftica ca a castigat PSD-ul alegerile si nu vrea nimeni sa schimbe guvernul, insa in momentul in care vor unii sa ii albeasca pe hoti, asteapta-ne in strada pe toti !
  • -12 (22 voturi)    
    serios 2 (Miercuri, 22 martie 2017, 14:49)

    bobyrou [utilizator]

    cu siguranta cel mai profesionist Ministru al Justitiei, se vede ca are experienta. Nu, nu sunt PSDist, Penalist dar nici USRist. Stiu ca i-au minusuri de la useristi pentru ca adevarul ii doare.
    • +8 (12 voturi)    
      Nu nu. (Miercuri, 22 martie 2017, 15:24)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Doar comentezi de vreo luna strict anti-justitie, copy paste din porcarul Dragnea. Esti penibil sau prost de bubui.
      • +4 (6 voturi)    
        Ambele variante (Miercuri, 22 martie 2017, 15:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        pot fi adevarate ceea ce este si cazul ipochimenului bobyrou
    • +4 (6 voturi)    
      i-ei (sic) minusuri si pentru ca (Miercuri, 22 martie 2017, 15:43)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      gramatica tie(sic) straina nu doar pentru ca nu esti PSD-ist, Penal-ist si nici USR-ist. Cred ca esti doar trist :))))
    • +1 (1 vot)    
      Da, dintre toți jmekerii pecerei (Joi, 23 martie 2017, 14:20)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      el este cel mai profesionist aburitor, știe meserie, nu ca fraierul de Ciordache care s-a repezit ca surdu-n tobă și a picat de fraierul lui Dragnea. Tudorel ne ia prin învăluire, până dă cu nazalele-n fasole pretinzând că OG13 avea ca singură problemă ora adoptării! Deci ia o pauză, trage aer în piept (adică renunță la etnobotanice, ce dacă sunt populiste) și renunță să faci propagandă trolistică PCR-PSD pe site-ul ăsta, că aici oamenii au prostul obicei de a gândi.
  • +14 (16 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 22 martie 2017, 14:57)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    dupa capul acestei tute pesederizate daca maine se da o lege prin care orice talhar, hot, bandit la drumul mare fura mai putin de 45000 de euro nu mai face puscarie ci doar returneaza bunurile furate, nu vede vreo problema !

    bingo,Ministrul Justitiei nu are vreo problema sa se subventioneze politic furtul.
    ce gandire de infractor are si gunoiul asta.
  • +8 (10 voturi)    
    Mie ca judecator ... (Miercuri, 22 martie 2017, 15:05)

    Koczka [utilizator]

    Cred totusi ca acestui domn cantitatile mari de alcohol din via personala i-au cam daunat. Din cate stiu a fost numai ministru al Justitiei din functia de rector si cadru didactic al facultatii de Drept din Iasi. Nu mai este judecator , nici macar al CCR, fosta functie a acestuia nu ii permitea sa se considere magistrat nici in aceasta perioada. Asa ca d-nul Tudor Tudorel ar trebui sa se abtina an a afirma ca mai este magistrat ( judecator ).
  • +5 (7 voturi)    
    Hotia a fost autodisculparea iar ora anuntului (Miercuri, 22 martie 2017, 15:34)

    deval [utilizator]

    deciziei era un plus de confirmare , o circumstanta ! Crede vre-un bou solemn ca fugit la Guvern la ora 23 ingrijorata ca guvnul lucreaza noaptea ?! Da, iata ca poate simula ca crede asta, daca e un stalinist care continua cinismul partidului de pana in 1989 !! Ciuma rosie (ca asta) se reproduce prin sute, mii de molecule toxice infestand organismul numit Romania, luandu-ne tot oxigenul !!!
  • +4 (6 voturi)    
    dezamagire (Miercuri, 22 martie 2017, 15:37)

    jacques [utilizator]

    A prezentat totul,In calitatea sa, de Ministru al Justitiei! Nu poate iesi din sarcina trasata de PSD-ALDE! Inca de la numirea sa m-a dezamagit.
  • +1 (1 vot)    
    A inceput nerespectand regulile (Miercuri, 22 martie 2017, 16:19)

    yosh [utilizator]

    In loc de 10 minute, a vorbit 15, luand 5 minute din timpul rezervat celor de partea noastra. Cica "Ministrul Justitiei", cand el nu respecta nici regulile din Parlamentul European. Din cauza lui, restrictiile de timp s-au aplicat mai strict numai celorlalti, pt. ca de la si 40 nu mai erau disponibili translatorii. Nu ca ceilalti au respectat cu strictete restrictiile de timp dar oricum, nimeni n-a mai depasit timpul cu minute bune, ce sa mai zic de 5...
    Stati fara grija, nu sunt tampiti cei din PE, si-au dat ei seama cum sta treaba, nu a crezut cineva ce a spus Tudorel Toader.
    Pe de alta parte, una din tre persoanele care a trecut peste reguli era europarlamentarul Monica Macovei. Chiar trebuie sa ne facem neaparat de ras?
    Se va lua decizia daca sa se trimita o delegatie in Romania, eu sper ca da!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 martie 2017, 16:41)

    ACP [utilizator]

    procurorul nu are competenta sa urmareasca penal pe ministrii care au liberatatea sa aprecieze cand si cum adopta un act normativ. Prin decizia data, Curtea a statuat ca exista un conflict juridic intre puteri.

    Pai daca "cum"-ul ala e fara a respecta legea sau procedura guvernamentala au tot dreptul. Sau daca sunt indicii ca alte interese obscure au dus la adoptarea ordonantei in guvern cum ar fi traficul de influenta iar au dreptul.

    Sau o fi avand ilustrul jurist alta parere?
  • +3 (5 voturi)    
    nastere !!!! (Miercuri, 22 martie 2017, 18:31)

    asada [utilizator]

    Si uite asa incet ,incet , a mai reaparut pe firmament o lichea tinuta la hibernat in mocirla PSD ,depozit nesecat de borfasi ,hoti si indivizi fara caracter !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai . . . (Joi, 23 martie 2017, 10:17)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .cu pragul acela de 200.000 de euro cum ramane, Domnule ministru? Eu zic ca acel punct din OUG 13 a fost mai degraba factorul declansator al nemultumirii publice si mai putin dezincriminarea abuzului in serviciu. De dezincriminarea se stia de cand a statuat acest lucru CCR si nu a iesit nimeni in strada! E asa vad lucrurile! Dar vad ca mai toata lumea se face ca uita de pragul acela urias care ar fi scapat-o pe Bombonica lui Dragnea de dosar! Dar ce sa-i faci? Unii au memoria scurta, nu-I asa?
    • +2 (2 voturi)    
      Pragul este de 200.000 de lei, (Joi, 23 martie 2017, 10:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      nu de euro !
      • +1 (1 vot)    
        Corect . . . (Joi, 23 martie 2017, 15:45)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        . . . lei. Ai dreptate! Dar tot urias ramane!
        • +1 (1 vot)    
          Bineinteles ! (Joi, 23 martie 2017, 16:02)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Totodata insa ii venea manusa lui Dragnea !
  • +1 (1 vot)    
    Nici tu, in sine, n-ai fi vreo problema (Joi, 23 martie 2017, 10:37)

    John M. [utilizator]

    pentru natiunea romana daca n-ai fi un rahat de comunist!
  • +1 (1 vot)    
    Ciordache reloaded (Joi, 23 martie 2017, 11:08)

    Matrix_2017 [utilizator]

    Nenea Tudorica, asteptam si replica "alta intrebare?". Matale da cu sapa acolo, dar fa-o cat mai mare ca sa incapeti toti in ea. Saga continua... Halal reprezentant de Justitie.