Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Leon Danaila, senator PNL: Eu sunt pentru casatoriile heterosexuale, pot face copii / Un homosexual poate sa cumpere copii, poate sa-i fure, poate sa-i achizitioneze pe alte cai

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 10:06 Actualitate | Esenţial

Prof dr. Leon Danaila
Foto: Facebook / Leon Danaila Pagina Oficiala
Neurochirurgul Leon Danaila, senator PNL, spune, intr-un interviu pentru News.ro, ca el este impotriva casatoriilor intre persoane de acelasi sex, argumentand ca doar cuplurile heterosexuale pot sa faca copii. 

"Eu sunt pentru casatoriile de sex opus, heterosexuale. Eu asa am invatat, eu sunt de la tara. Eu n-am pomenit la mine homosexuali. Eu aici am auzit. N-am pomenit asa ceva. Heterosexualii, ei dau nastere la copii, pot sa faca copii. Un homosexual poate sa cumpere copii, poate sa-i fure, poate sa-i achizitioneze pe alte cai. Sa-i invete sa devina tot asa, sau femeile care sunt de acelasi sex care vor sa se casatoreasca intre ele, sau doi barbati", a declarat Leon Danaila. Neurochirurgul a spus ca el pur si simplu nu ii intelege pe homosexuali.  

"Pe mine m-a frapat un singur fapt: domnule, un barbat se indragosteste de alt barbat. El e homosexual. Dar de ce unul este imbracat ca femeie si unul ca barbat? Domnule, ia-ti o femeie daca iti plac femeile, de ce il imbraci ca femeie? Lasa-l tot ca barbat daca iti plac barbatii. Eu asta nu pricep, mintea mea nu poate sa priceapa. Nu, una e femeie, alalalt e barbat. Asta nu pricep. Imbraca-i pe amandoi barbati. Iti plac barbatii? Poftim!", a precizat el. 

Leon Danaila a mai spus ca, in opinia sa, legiferarea drepturilor minoritatilor sexuale ar fi un semn de regres al societatii.

Liberalii sustin definirea casatoriei ca fiind relatia intre un barbat si o femeie si asigurarea de drepturi civile egale tuturor cetatenilor, a declarat, luni, presedintele interimar al PNL, Raluca Turcan, referitor la intiatiativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei in sensul redefinirii familiei.


Citeste mai multe despre   





















A apărut o problemă pe server
  • +23 (121 voturi)    
    Danaila (Vineri, 17 martie 2017, 10:13)

    Walking_dead [utilizator]

    Si omul se considera liberal....
    Nu stiu sa rid sau sa pling....
    Ar trebui o lege sa oblige femeile sa poarte batic si fusta, ca nu cumva sa ne casatorim cu vreun barbat deghizat in femeie.
    • +2 (26 voturi)    
      !!! (Vineri, 17 martie 2017, 10:42)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui Walking_dead

      Antievolutionist! Savantlacuri de trotuar monsher!
      • +16 (18 voturi)    
        ... 2 baietei langa un Xerox ... (Vineri, 17 martie 2017, 11:09)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        ce fac ei ? ...

        ;)
        • -25 (29 voturi)    
          demisia Danaila (Vineri, 17 martie 2017, 11:59)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

          eu zic ca pentru prostia asta sa-i ceara cineva demisia.
          poate mindruta sau alt aparator al homo
      • -3 (21 voturi)    
        .cel mai tare m-a speriat ... (Vineri, 17 martie 2017, 14:04)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        " Eu sunt pentru casatoriile heterosexuale, pot face copii " => "Eu pot face copii " => PFUAI !!!

        CE GAND SINISTRU !!!!
        • -2 (26 voturi)    
          cine stie ce s-o ascunde sub pletele lui.. (Vineri, 17 martie 2017, 14:28)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

          poate el are un uter si noi nu stim?

          in mod sigur ignoranta omului pe subiectul asta este penibila.
          • -3 (19 voturi)    
            de fapt, penibila.. (Vineri, 17 martie 2017, 17:40)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            ..e aroganta atotcunoscatoare din partea ta!
          • +3 (27 voturi)    
            Omul (Vineri, 17 martie 2017, 17:43)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            e, spre deosebire de tine, expert recunoscut mondial pe subiectul asta si in general pe tema sanatatii mintale. Deci parerea lui are mai multa greutate decat parerile tuturor politicienilor si ageamiilor comentatori de pe margine.
    • -2 (80 voturi)    
      Ce fel de liberalism? (Vineri, 17 martie 2017, 10:54)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Una este liberalismul ca doctrina economica, altceva este a avea niste principii morale pe care le schimbi dupa cum bate vantul. Si cel mai rau este cand anormalitatea este chiar promovata prin lege ca fiind cel mai bun lucru.
      Homosexuali au existat de mii de ani. Treaba lor. Dar nu este cazul sa se faca propaganda in favoarea a ceva care, daca s-ar generaliza, ar duce la disparitia speciei umane. Si in Grecia antica erau homosexuali, dar casatoria era doar intre barbat si femeie. Si in Japonia la fel. De acord sa existe un cadru legal pentru relatiile homosexuale, inclusiv ca un homosexual sa-l poata mosteni pe partenerul/partenara sau/sa, dar ca aceasta sa se numeasca si casatorie duce numai la confuzie sub multe aspecte. Cel putin va trebui ca, de fiecare data cand se spune despre casatorie, sa se mentioneze daca este heterosexuala sau nu, ca altfel nu stii despre ce este vorba. Rau este cand se vrea sa se implementeze legi care nu tin cont de realitatile biologice.
      • -6 (44 voturi)    
        stii ce este interesant? (Vineri, 17 martie 2017, 11:11)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        ca vor introducerea de pronume noi, neutre, care sa fie folosite pentru anumite persoane dar vor sa foloseasca acelasi cuvant - casatorie.
        dar de ce nu vor ei sa-si inventeze un cuvant pentru "casatoria" lor? de ce nu poate fi parteneriat civil cu aceleasi drepturi si obligatii ca in casatorie??
        • +7 (25 voturi)    
          ... (Vineri, 17 martie 2017, 15:29)

          Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Din pacate, s-a opus BOR legii parteneriatului civil.http://www.evz.ro/bor-ataca-minoritatile-sexuale-si-denunta-parteneriatul-civil-int.html
          Tot cre(s)tinii fac legea intr-o tara laica.
      • 0 (50 voturi)    
        Exact (Vineri, 17 martie 2017, 11:15)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Si scalvii au existat de mii de ani, ce nevoie era sa se faca tambalau pt asta si sa li se acorde aceleasi drepturi cu toti ceilalti !
        • +2 (28 voturi)    
          exemplu penibil! (Vineri, 17 martie 2017, 17:44)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          ..exista vreun homosexual in aceasta lume exploatat pentru abilitatile sale? privat de libertate?
          si nu veni cu exemple inventate.
          In schimb, oricine spune ca nu e de acord cu homosexualii este ridiculizat si atacat de parca ar fi spus ca trebuie exterminati! Omul si-a exprimat o poinie, si cu el rezoneaza atatia.. Politicienii prefera sa ascunda problema, oamenii simpli prefera sa ii spuna pa nume (si nu e ceva de dorit unui politician).
          Cu taote acestea: sclavii nu erau homosexuali, si in acest moment exista sclavie in lume, doar ca oamenii civilizati din vest prefera sa ignore acest lucru si sa se ocpue de homosexuali si alti cai verzi pe pereti!
      • +12 (42 voturi)    
        Ce principii morale? (Vineri, 17 martie 2017, 11:15)

        vine [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Stai asa sa inteleg. Deci tu, care te uiti pe gaura cheii sa vezi ce fac in pat, ai principii morale? Sau care e faza?
        • -4 (44 voturi)    
          Ce faci tu este agresiune (Vineri, 17 martie 2017, 12:09)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui vine

          Ei bine, eu nu ma uit pe gaura cheii, dar nici homosexualii nu consider ca este bine sa faca gay parade si sa zica cum ca a fi homosexual este cel mai grozav lucru care exista pe fatza pamantului.
          Cand zic de principii morale, spun despre principiile mele, pentru care in alte secole as fi fost ars pe rug, iar acum sunt infierat de LGBT si de adeptii marxismului cultural.
          Sau, poate ca diversitatea inseamna numai a fi cu LGBT, iar in diversitate nu se admite si sa fii crestin, nu? Adica sa fie diversitate doar intr-un singur sens...
          A! Si mi-e la fel de scarba si de Putin si de Dragnea ca si de LGBT.
          Si sunt sigur ca lumea tinde sa devina o imensa Sodoma, iar atunci cand va ajunge asa va veni si judecata lui Dumnezeu. Numai ca nu pot stie exact viteza cu care va evolua in acea directie.
          • +5 (33 voturi)    
            Agresiune? (Vineri, 17 martie 2017, 12:32)

            vine [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Am pus o intrebare, n-am dat cu parul. Asta e cea mai tare chestie la voi, voi sunteti agresorii si tot voi vă victimizati. Ti-a zis vreodata cineva ca nu e in regula ca esti creştin? De ce mi-ar păsa mie in ce poveşti crezi tu? E fix treaba ta cum îţi iroseşti viaţa. Exact cum e treaba homosexualilor, zoofililor si scatofililor cum isi traiesc ei viaţa. Ma deranjeaza ce fac ei? Nu. Si atunci de ce mi-as bate capul? Eu nu cunosc termeni pretenţioşi precum LGBT, marxism cultural, nu sunt vreun mare intelectual. Eu stiu un lucru simplu si bun: ce tie nu-ti place, nici altuia nu-i face.
            • +2 (36 voturi)    
              Pai tocmai! (Vineri, 17 martie 2017, 13:29)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui vine

              Adica aceste minoritati cauta sa se impuna cu tot dinadinsul, sa dea legi prin care sa sanctioneze pe oricine ar exprima o opinie ca ceea ce fac ei nu e bine.
              Nu te deranjeaza? Daca ceea ce fac ei fac in praticular, atunci treaba lor. Dar parca prea cauta sa impuna ca norma ceea ce le place lor.
              Si ce anume le fac eu lor care nu le place? Ce altceva, decat ca exprim opinia ca nu este bine ceea ce fac ei. Ori, daca consideri ca o opinie contrara intra la "ce tie nu-ti place, nici altuia nu-i face" inseamna ca esti adeptul metodei pumnului in gura, ca sa taca oricine are alta parere decat tine.
              Da, se poate ca aceasta sa va merga pentru un timp, dar nu la infinit. Iar cine si-a irosit viata se va arata abia la sfarsitul vietii - in ideea ca viata nu este numai si numai ziua de azi, nici numai si numai anul acesta, nici numai si numai ceea ce se vede acum pe pamant. Si daca este numai ceea ce se vede acum, ce am pierdut eu? Atunci nu am pierdut nimic pentru ca tot nu voi mai fi constient ca sa resimt vreoa pierdere. Dar daca viata este dincolo de ceea ce vezi pe pamant, cum vei fi dincolo?
              • +4 (24 voturi)    
                te simti constrans la relatii homosexuale? (Vineri, 17 martie 2017, 14:39)

                Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

                atunci s-ar putea sa ai o problema , da nu o rezolvi dand in altii.
              • +4 (26 voturi)    
                Ma retrag (Vineri, 17 martie 2017, 14:52)

                vine [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

                Ma retrag, nu pot sa discut raţional cu cineva neraţional :)
                • +5 (19 voturi)    
                  ... (Vineri, 17 martie 2017, 15:33)

                  Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui vine

                  de fapt, tu discuti emotional cu cineva care are dreptate.
                  • -8 (12 voturi)    
                    hmm.. (Vineri, 17 martie 2017, 18:00)

                    akillies [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

                    ..era o ironie foarte subtila si fina?!?
              • +8 (28 voturi)    
                ... (Vineri, 17 martie 2017, 15:32)

                Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui BEDE

                cauta sa aiba aceleasi drepturi. nu sa te casatoreasca pe tine GAY.

                Nu este o alegere.
                Nu-ti place casatoria gay, nu te casatori gay.
                Vad copii pe strada? Ce le zici? Le zici ca atunci cand doua persoane se iubesc, isi arata dragostea pupandu-se, tinandu-se de mana.
                E impotriva vre-unui dumnezeu (nu ca ar exista) - Daca dumnezeu ala a creeat totul de pe pamant, a creeat si LGBT-ul. De ce ar creea ceva ca apoi sa pedepseasca?
                Daca nu vrei sa se numeasca casatorie, de ce s-au opus uniunilor civile?
                • -5 (21 voturi)    
                  pietene..sustinatorii acestor.. (Vineri, 17 martie 2017, 18:06)

                  akillies [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

                  ..drepturi pleaca din start de la premize false si mincinoase.
                  cand vorbesti de drepturi, nu mai vorbesti de o societate separata, ci de obligatii care se rasfranga supra intregii societati.
                  Pe baza acestor "drepturi", minoritatile vor putea hartui oamenii care nu sunt de acord cu ele pe principiul "drepturilor cibvile" recent obtinte (se intampla deja in occident si mai ales in "minuata " SUA).
              • -5 (13 voturi)    
                nu ai cu cine sa discuti.. (Vineri, 17 martie 2017, 17:50)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

                ..sunt cam extremisti oamenii astia!
            • -3 (19 voturi)    
              in primul rand.. (Vineri, 17 martie 2017, 17:49)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui vine

              ..aversiunile cele mai mari fata de homosexuali le au culturile necrestine!
              In al doilea rand, crestinii au infierat actul si nu oamenii, air oamenilor le-au dat sansa reabilitarii!
              oameni care cred ca le stiu ep tate exista in ambele parti ale baricadei, oricare ar fi aceasta (de ex discutia casatoriilor homosexuale), dar asta nu inseamna ca cienva detine adevarul absolut!
              Pe de alta parte, tu iti bazezi existenta doar pe preferinte sexuale? atat de mult de reduci in societate incat s a fii diferentiat prin preferintele sexuale?!?! Preferintele sexuale sunt lucruri ce tin de viata privata, si atata timp cat nu afecteaza o societate, o comunitate in mod negativ, nu ma intereseaza! dar atunci cand sustii aberatii dupa aberati ica sa impui o alta aberatie: esti dus rau de tot in alta lume!
              • +6 (20 voturi)    
                ... (Vineri, 17 martie 2017, 18:22)

                Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui akillies

                Nu este o alegere. Nu este o preferinta. Asa te nasti. Cand ai decis ca esti hetero?

                Nu-ti place casatoria gay, nu te casatori gay, dar nu le interzice altora.

                Legalizarea casatoriilor in acelasi sex, nu afecteaza o societate, inchide niste rani, dand protectie celor din cuplul respectiv.

                Legalizarea casatoriilor in acelasi sex nu ia din drepturile altora.
          • +3 (23 voturi)    
            ... (Vineri, 17 martie 2017, 15:30)

            Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui BEDE

            Stai Chill, nu exista dumnezeu.
            • -3 (19 voturi)    
              Daca zici tu, e musai! (Vineri, 17 martie 2017, 17:09)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

              De unde stii?
              Ca asa zice Steven Hawking?
              Da, este cam cel mai mare fizician in viata la ora actuala, dar iata ca, cei mai mari fizicieni nu se descurca fara energie neagra si materie neagra, despre care nu stiu deloc ce este... Si acestea ar trebui sa reprezinte cam 95% din ce exista in universul material.
              Atunci este extrem de logic sa sustii ca nu exista Dumnezeu. Daca nu vrei sa crezi ca exista, aceasta este optiunea ta.
              Dar, daca nu exista Dumnezeu, de unde au oamenii simtul binelui si raului si al dreptatii si nedreptatii? Si, daca ce este bine este normal d.p.d.v. evolutionist, atunci cum se face ca este valabila zicala: "Orice ii place omului este fe ilegal, fie imoral, fie ingrasa?" Nu confirma aceasta faptul ca omul este pacatos. Da, stiu ca nu iti place acest rationament si vei zice ca este ilogic.
              • +4 (20 voturi)    
                ... (Vineri, 17 martie 2017, 17:54)

                Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui BEDE

                "Dar, daca nu exista Dumnezeu, de unde au oamenii simtul binelui si raului si al dreptatii si nedreptatii?"

                Regula de aur, furata de religie: ce ti-e nu-ti place, altuia nu-i face.
                O regula pe care voi cre(s)tinii ati furat-o si ignorat-o de secole.

                cre(s)tin: "Nu-mi place sa mi se interzica ceva! "
                Alt cre(s)tin: "Uite! Aia se f*t in c*r"
                cre(s)tin: sa le interzicem!!!!!

                Ce ai emis tu, este un rationament eronat. Plin de greseli de logica. Deci, da, mama omida, ai prezis bine: este ILOGIC.
          • +9 (23 voturi)    
            pai (Vineri, 17 martie 2017, 15:32)

            dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Daca vrei libertate, egalitate, fraternitate trebuie sa-i lasi sa faca mars gay, n-ai incotro, pentru ca si tu la randul tau ai libertatea sa faci mars antiguvernamental. Nu-ti convine? Poti organiza un mars pasnic anti gay. Daca le interzici nu esti cu nimic mai bun decat Putin si Erdogan.
          • +9 (21 voturi)    
            Ce faci tu este victimizare (Vineri, 17 martie 2017, 15:41)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            "Cand zic de principii morale, spun despre principiile mele, pentru care in alte secole as fi fost ars pe rug, iar acum sunt infierat de LGBT si de adeptii marxismului cultural."
            Amice, pentru opiniile tale i-ai fi ars tu pe altii pe rug, nu invers. Nu tu esti victima in acest caz, asa ca nu te mai victimiza.

            Existenta homosexualitatii nu are de-a face cu moralitatea, asa cum nici heterosexualitatea nu are de-a face. Ea exista, este naturala, nu este o boala, perversiune sau aberatie. Doar este minoritara atata tot.

            P.S. Gaselnita cu marxismul cultural este o facatura, o teorie a conspiratiei inventata de cercuri paleo consevatoare din SUA.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
        • -3 (21 voturi)    
          De ce vrei să-ți pîzească statul patul? (Vineri, 17 martie 2017, 16:24)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui vine

          E treaba ta ce faci în pat, nu se uită nimeni pe gaura cheii. Tu ești cel care vrea să-și aducă patul cu totul la Oficiul Stării Civile :)

          Realitatea e mult mai simplă: căsătoria e o instituție care aduce onorabilitate, iar în nevroza ta ajungi să crezi că devii automat onorabil dacă ți se permite să te folosești de instituția căsătoriei.

          Căsătoria e destinată să asigure un statut juridic copiilor rezultați, așa a ajuns să fie onorabilă. Bărbatul câștigă în onorabilitate prin faptul că își asumă paternitatea copiilor rezultați, iar femeia câștigă în onorabilitate prin faptul că paternitatea copiilor ei este asumată în mod oficial de partenerul ei.

          Tu ce onorabilitate crezi că ai putea obține?
          Dreptul de a adopta copii, cumva?
          • +7 (19 voturi)    
            Aberatii (Vineri, 17 martie 2017, 17:42)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            "căsătoria e o instituție care aduce onorabilitate, iar în nevroza ta ajungi să crezi că devii automat onorabil dacă ți se permite să te folosești de instituția căsătoriei."
            Si ce te califica pe tine sa consideri homosexualitatea drept "nevroza" ? Esti psihiatru ? Ai publicat in jurnale stiintifice ? Ai studii care sa-ti sustina opiniile ?

            Uite ce zice stiinta:

            “The College wishes to clarify that homosexuality is not a psychiatric disorder. In 1973 the American Psychiatric Association (APA) concluded there was no scientific evidence that homosexuality was a disorder and removed it from its diagnostic glossary of mental disorders. The International Classification of Diseases of the World Health Organization followed suit in 1992.” ( http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/PS02_2014.pdf )
            • -5 (19 voturi)    
              Homosexualitatea nu e nevroză, (Vineri, 17 martie 2017, 18:36)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              convingerea că homosexualitatea e normală, în asta constă nevroza.

              Nu stai prea bine nici cu cunoștinele de psihologie, nici cu capacitatea de înțelegere :) Dacă ai mai citi una-alta în loc să faci toată ziua activism pe forumuri, ai putea ajunge capabil să găsești argumente mai bune :)

              La fel spun și eu, ”homosexuality is not a psychiatric disorder”. Acum recitește comentariile mele până le înțelegi! :)

              Un om sănătos la cap își poate descoperi homosexualitatea și o poate accepta ca atare. Doar în clipa când începe să se considere perfect normal, atunci e vorba de nevroză.

              Nevroză e atunci când te minți singur și n-are nicio legătură cu orientarea sexiuală per se. Dar nevrozele sunt mult mai întâlnite la femei pentru că apariția lor ține de modul de funcționare al creierului. De asta și homosexualii sunt predispuși la nevroze.
      • +9 (25 voturi)    
        Aberatii (Vineri, 17 martie 2017, 15:32)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        "Dar nu este cazul sa se faca propaganda in favoarea a ceva care, daca s-ar generaliza, ar duce la disparitia speciei umane. "
        Asta e o tampenie ! Homosexualitatea nu e o boala contagioasa ! Tu crezi ca daca s-ar legaliza casatoriile intre persoanele de acelasi sex, atunci heterosexualii si-ar schimba brusc orientarea sexuala si s-ar face homosexuali ? Asta i-a impiedicat pana atunci ? Faptul ca nu erau legalizate ? Ha..ha...ha

        Si mai se mira unii de ce voteaza lumea cu PSD !

        Homosexualitatea este innascuta, nu se poate schimba, la fel cum si heterosexualitatea este innascuta si nu se poate schimba. Deci nu are cum sa dispara specia umana din cauza legalizarii casatoriilor intre persoane de acelasi sex.

        Ponderea homosexualilor este relativ constanta, cateva procente din populatie si nu este influentata de cultura, filme etc, ci de factori biologici.
    • -12 (26 voturi)    
      Eu zic (Vineri, 17 martie 2017, 12:33)

      AdrianRO [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Sa inveti gramatica mai intai.
      Problema e ca homosexualitatea e impotriva naturii, nu ma refer ca au ceva cu natura.
      Pe de o parte e ok pentru ca asa se mai reduce numarul oamenilor, pe de alta parte nu as dori ca unul din copii sa sufere de boala asta (da este o boala in ciuda protestelor homosexualilor).
      • +6 (18 voturi)    
        Ignoranta (Vineri, 17 martie 2017, 15:47)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRO

        Si ce dovezi tu ai ca este o boala ? Stiinta te contrazice:

        “The College wishes to clarify that homosexuality is not a psychiatric disorder. In 1973 the American Psychiatric Association (APA) concluded there was no scientific evidence that homosexuality was a disorder and removed it from its diagnostic glossary of mental disorders. The International Classification of Diseases of the World Health Organization followed suit in 1992.” ( http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/PS02_2014.pdf )
        • -7 (17 voturi)    
          aceasta afirmatie.. (Vineri, 17 martie 2017, 18:31)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          ..a fost deja combatuta!
          Pe de alta parte, e vorba de comportament psihologic, psihiatric si nu de o stare naturala, o alta rasa, o alta specie!
          Biologic nu exista nicio explicatie(adica natural). Prin urmare, daca tu vrei sa te crezi dulap, nu ai decat, un psiholog poate ajunge la concluzia ca asta e starea ta naturala dpdv psihologic/psihiatric. dar un psiholognu se poate pronunta asupra functiilor tale biologice. Ah, si nu imi spune ca s-a demonstrat ca exista o gena la homosexuali, pentruca acel studiu a fost gasit necorespunzator - cel care a realizat studiul modifica rezultatele pentru a obtine solutiile cautate pentru teorie!

          Apropos, ce se intampla in SUA e ca niste ciumpalaci cauta sa obtina raze de soare din castraveti si se fac de ras in toata lumea ..ma rog, in randul oamenilor care gandesc putin inainte sa accepte orice teorie ca fiind corecta!

          ce s-a obtinut in SUA cu drepturile "minoritatilor sexuale" ?!? un mijloc de hartuire al oamenilor care nu "au aceeasi viziune" ca legiuitorul si mai ales cu sustinatorii acestor aberatii!

          Nu vreau asa ceva in Romania, multumesc!
      • -6 (18 voturi)    
        Nu e corect spus ”boală”, (Vineri, 17 martie 2017, 16:34)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRO

        e mai mult o condiție, o stare.

        Cine se naște fără o mână nu are o ”boală”, La fel și cineva care rămâne fără o mână în urma unui accident, nu se poate spune că are o ”boală”. Cam la fel e și cu homosexualitatea, nu e ”boală”, dar nici normalitate nu e, cum le place lor să susțină.
        • +5 (19 voturi)    
          Ineptii (Vineri, 17 martie 2017, 17:46)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Iarasi inventezi si iti dai cu parerea asupra unor chestiuni pe care nu le cunosti sau intelegi. Vorbeste ignoranta.

          THERE IS NOW A LARGE BODY OF RESEARCH EVIDENCE THAT INDICATES THAT BEING GAY, LESBIAN OR BISEXUAL IS COMPATIBLE WITH NORMAL MENTAL HEALTH AND SOCIAL ADJUSTMENT. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).
          • -5 (19 voturi)    
            Da, exact ca la cimpanzeii bonobo :) (Vineri, 17 martie 2017, 18:25)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            La ei se poate observa științific cel mai bine cum e cu compatibilitatea: toată lumea face sex cu toată lumea, numai relațiile sexuale între mamă și fiii adulți par să fie oarecum descurajate în cadrul cetei, dar nici asta nu e prea sigur :)

            Homosexualitatea e o manifestare comportamentală, nu o aură de înger. O manifestare comportamentală din aceeași categorie cu pedofilia, o manifestare a unui creier inteligent, dar lipsit de repere.

            Și cei care fură din magazine sunt compatibili cu sănătatea mintală, au și ei discernământ și n-a spus nimeni că homosexualii n-ar avea.

            E treaba ta ce cunoști din proprie experiență, dar asta nu-ți conferă nicio autoritate științifică. Pun pariu că dacă mergem să întrebăm cimpanzeii bonobo și ei consideră normal, ba chiar lăudabil comportamentul lor :)
        • -6 (12 voturi)    
          eu i-as spune.. (Vineri, 17 martie 2017, 18:32)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ..o experienta (pana ala urma asa era privita in taote culturile antice) si nu o normalitate.
  • +21 (95 voturi)    
    Eh (Vineri, 17 martie 2017, 10:13)

    mitg [utilizator]

    "legiferarea drepturilor minoritatilor sexuale ar fi un semn de regres al societatii."

    Asta-i amuzanta.

    Tot respectul pentru abilitatile medicale, dar la capitolul liberalism, nota 4.
    • -9 (13 voturi)    
      din pacate pentru tine.. (Vineri, 17 martie 2017, 18:35)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ..liberalismul nu tine cont de biologie!
      adica, liberalii vor putea dori in viitor legiferarea altor aberatii imorale si nenaturale pe baza acesteia de acum..asta va fi reperul lor, nu vreo incompatibilitate biologica, fizica, naturala etc.
  • +11 (99 voturi)    
    Daca si astia pot ajunge neurochirurgi... (Vineri, 17 martie 2017, 10:14)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Pe zi ce trece, din ce in ce mai multi prosti vor sa demonstreze ca suntem de fapt in 1817 si nu in 2017.

    "legiferarea drepturilor minoritatilor sexuale ar fi un semn de regres al societatii"
    Care societate? Nu cred ca mai exista cineva in lumea civilizata care sa dea doi bani pe "societatea" actuala romana, mai ales cand e controlata de oameni dusi cu pluta precum acest Danaila.
    • -9 (39 voturi)    
      dupa logica ta (Vineri, 17 martie 2017, 11:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      A fi "mare medic" inseamna musai a fi homo sau pro-homo??
    • -5 (35 voturi)    
      Asa! (Vineri, 17 martie 2017, 12:20)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Arunca acum cu murdarii intr-un om de valoare, denunta-l "tovaraseste" de la tribuna, neaga-i toate realizarile, pana si umanitatea, ba inca ucide-i pe toti oamenii pe care el i-a salvat, sa nu mai auda cineva de ei, fa toate astea doar pentru ca el a avut taria morala sa exprime niste valori in care crede!
      • +5 (31 voturi)    
        Nu degeaba bagam toti tontii in functii importante (Vineri, 17 martie 2017, 13:20)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui adro

        cand tot ce suntem in stare e sa ne plangem de "umanitatea" tuturor bezmeticilor pe care-i vedem. Mai mira cumva pe cineva ca toata Europa rade de noi, cand noi consideram persoane ca Danaila ca fiind "de valoare" pentru noi?

        "doar pentru ca el a avut taria morala sa exprime niste valori in care crede"
        Opiniile obiectiv gresite, complet distruse de orice research stiintific facut de cineva fara implicarea intereselor lor sau a altora, nu sunt acceptabile. Mai ales din partea unuia care detine o asemenea pozitie. La fel ca in educatie si ca in politica, bagam toti prostii in cele mai bune posturi si apoi ne intrebam de ce ajungem de ras pe plan mondial.
        • -4 (28 voturi)    
          Bezmetic? (Vineri, 17 martie 2017, 14:29)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

          Iti faci un deserviciu denigrand un astfel de om.

          Nu Leon Danaila e problema pentru care Europa rade de noi. Dimpotriva, cu oameni ca el defilam in Europa si in lume, unde e mult mai apreciat ca aici. Spun "defilam", desi ar fi o fudulie sa ne cocotam pe realizarile lui.

          Este membru al:

          -New York Academy of Sciences
          -London Diplomatic Academy
          -European Association of Neurosurgical Sciences
          -International Society of Psychoneuroendocrinology
          -International Psychogeriatric Association
          -Societe Francaise de Pharmacologie Clinique et Therapeutique
          -Biomedical Optics Society
          -International Society for Optical Engineering (SPIE)
          -World Federation of Neurosurgical Societies
          -Société de Neurochirurgie de Langue Française
          -American Heart Association
          -European Association of Medical Laser
          -International Stroke Society (Japan)
          -American Association for the Advancement of Science
          -European Society for Stereotactic and Functional Neurosurgery
          -Congress of Neurological Surgeons
          -International Neuropsychologicaly Society
          -American Chemical Society
          • +8 (24 voturi)    
            memebru mare nu gluma (Vineri, 17 martie 2017, 14:40)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui adro

            de ben carson ai auzit? alt mare neurochirug!
            • -1 (25 voturi)    
              acuma care-i problema cu ben carson? (Vineri, 17 martie 2017, 15:16)

              Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              Un neurochirurg genial, negru, care este jignit si denigrat de Marxistii din State pt. ca nu a votat cu Hillary Clinton.
            • 0 (20 voturi)    
              Exemplul tau este excelent (Vineri, 17 martie 2017, 16:27)

              adro [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              Dar ma intreb ce stii despre Ben Carson, despre activitatea lui, despre sacrificiile pe care le-a facut personal si care au fost in beneficiul vietilor de copii salvate de el, despre inovatiile si contributia lui in domeniul chirurgical, despre aprecierile pe care le-a castigat din partea lumii medicale?

              Superficialitatea si graba in a-i judeca pe altii, prejudecata si calomnia gratuita sunt fenomene ingrijoratoare, aflate intr-o crestere alarmanta.

              Felul in care oameni cu realizari emblematice, cu contributii remarcabile la binele societatii, au ajuns sa fie demolati public fara scrupule de catre persoane motivate ideologic te duce imediat cu gandul la comunism, la modul murdar in care adeptii acestei ideologii au spulberat figuri incomode lor din clasa de mijloc pentru a pune in loc niste impostori. Astazi motivatia tine de ideologia corectitudinii politice, acest bastard modern al comunismului!

              Oamenii mari mai si gresesc uneori. Dar tocmai felul criticii pe care le-o faci (constructiva sau distructiva) spune multe despre intentiile tale. Cu ce realizari personale i te opui tu lui Ben Carson, ca sa-l injosesti ironizandu-i profesionalismul? Si nu doar tu, care poate nu ai spus prea multe, ci si cei care l-au scuipat in fata, numindu-l "babuin" in comentariile lor la stirea de pe HN? Tocmai ei, comentatorii "impartiali", adevarate exemple de antirasism!
  • 0 (72 voturi)    
    saracul , parea om citit! (Vineri, 17 martie 2017, 10:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • -12 (58 voturi)    
      pai (Vineri, 17 martie 2017, 10:44)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Poate chiar e om citit, si in ciuda acestui fapt, are o opinie diferita de a ta. Get over it...
      Stangismele astea exagerate si politically correctnes-ul bagate cu forta pe gatul oamenilor au dus la aparitia unor oameni ca Trump si altii de prin europa.
      E de bun simt ce zice omul, dar nu, e din 1817 ca inca mai foloseste logica de genul 1+1=2. Ca doar cine-i el sa presupuna ca valoarea lui 1 e 1?!
      • +11 (35 voturi)    
        " de bun simt"? (Vineri, 17 martie 2017, 11:02)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Tze

        tu ai citit declaratia cu barbati imbracati in femeie? si cu hoti de copii? ce-i de bun simt aici?
        • -6 (28 voturi)    
          :) (Vineri, 17 martie 2017, 12:13)

          Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Pai la familia formata din doi tati si doua mame ce e logic?
          • +8 (22 voturi)    
            ... (Vineri, 17 martie 2017, 15:37)

            Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Conservator

            Este bine ca sotii se sprijina reciproc. Indiferent de ce sex au. Sa cresti un copil este greu.
            Este logici sa crezi ca este mai bine ca un copil sa fie crescut de doua persoane in loc de una. Indiferente de sexul parintilor.
            Vorbesc din proprie experienta. Mama ramasa Vaduva,cu doi copii, de 7 si 10 ani. S-a chinuit , a tras singura la jug. Sincer, cred ca ar fi fost mai bine sa-si gaseasca pe cineva, indiferent de sex.
          • +5 (7 voturi)    
            ??? (Vineri, 17 martie 2017, 15:49)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

            Si care e familia aia din 2 tati si 2 mame ?
  • +15 (77 voturi)    
    astia de la PNL vor sa recupereze... (Vineri, 17 martie 2017, 10:25)

    bogdan1477 [utilizator]

    De vro luna n-au mai zis nici o timpenie si simt ca trebuie sa recupereze avansul PSD in a se discredita.
  • +13 (75 voturi)    
    si o familie sterila? (Vineri, 17 martie 2017, 10:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    poate sa cumpere sa fure sa inchirieze copii ? l-a ajuns pe saracul om filoxera !
    • -7 (33 voturi)    
      nu poti sa impui reguli si legi (Vineri, 17 martie 2017, 10:51)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      bazate pe niste exceptii bine gandite si folosite doar atunci cand ne convine.
      • +5 (19 voturi)    
        Fals (Vineri, 17 martie 2017, 15:57)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        Dupa logica ta ar trebui sa interzicem minoritarilor sa candideze la presedintie, ar trebui sa interzicem drepturile minoritatii maghiare, ar trebui sa negam drepturile persoanelor cu dizabilitatii etc. Pentru ca toti sunt exceptii de la regula.
        Astea sunt absurditati. Trebuie recunoscute drepturi si persoanelor homosexuale, nu pot fi discriminate pe baza orientarii lor sexuale. Nu e nimic in neregula cu orientarea lor, doar ca este minoritara. Nu este boala sau perversiune, ei asa se nasc, nu trebuie judecati doar pentru ca sunt altfel si ei nu pot schimba asta. E ca si cum ai refuza drepturi unei persoane de culoare pe motivul ca majoritatea sunt albi. Nu se poate reprosa ceva unei persoane atat timp cat ceea ce i se reproseaza nu vatameaza pe nimeni si atat timp cat ii este cu neputinta sa schimbe acel lucru.
    • -8 (38 voturi)    
      Logica nu e de partea ta. (Vineri, 17 martie 2017, 11:04)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nu poti sa spui ca pentru copilul ala e tot una o familie heterosexuala (care e una naturala, a fost asa toata istoria pana acum) in care copilul are un tata si o mama, nu doi tati sau doua mame. E o complementaritate sanatoasa in familia heterosexuala care pur si simplu nu e in familia gay. Un baietel crescut intr-o familie cu doua mame va avea sigur probleme de identitate cand va fi mare, pur si simplu pentru ca nu a avut figura aia masculina de la care sa invete ce sunt barbatii. Nu-i chiar rochet science... are sens daca te gandesti.

      Si da, presupun ca acum o sa zici de familiile heterosexuale care bat copii etc etc. Faptul ca avem oameni needucati in tara nu e motiv pentru adoptiile in familii gay, chiar nu au legatura. Educatie e solutia aici nu adoptiile gay.
      • +13 (27 voturi)    
        clar (Vineri, 17 martie 2017, 11:50)

        Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Tze

        E ca gluma aia cu "copii din familiile de homosexuali devin homosexuali, la fel cum familiile de heterosexuali produc doar copii heterosexuali". Ce te faci cu familiile dintr-un singur parinte? Nici acolo nu au exemplu de unul din din sexe. Ce faci cu copii crescuti de bunici, unchi singuri, etc. Astia nu s-au descurcat de-a lungul istoriei, nu? Plus ca situatiile astea sunt mult, mult mai multe decat mana de homosexuali care ar dori poate sa adopte un copil. Si care copii ar avea oricum un trai mai bun intr-o familie care ii doreste (de orice compozitie ar fi) decat la orfelinat. Dar e usor sa produci filosofie din fotoliu cand nu e vorba de viata ta.
        • -5 (29 voturi)    
          da putin inapoi (Vineri, 17 martie 2017, 12:23)

          Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

          Canada a legiferat dreptul "familiilor" homosexuale de a adopta copii in 2015.
          Abia de vreo 2 ani copiii adoptati, ajunsi la maturitate, incep sa vorbeasca despre cum e sa fii crescut de doi tati sau doua mame si se pare ca experienta e cel putin bulversanta.
          • +5 (15 voturi)    
            Minciuni (Vineri, 17 martie 2017, 16:59)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

            Canada a recunoscut dreptul cuplurilor de acelasi sex de a adopta copii, in functie de provincie, incepand din 1996 Cu British Columbia si terminand in 2011 cu provincia Nunavut. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage_in_Canada#Adoption_rights )

            Arata sursa care descrie experienta drept "bulversanta". Iata ce zice Canadian Psychological Association:

            Further, the available scientific evidence indicates that children of gay and lesbian parents do not differ significantly from the children of heterosexual parents with regard to psychosocial and gender development and identity. As has also been publicly cited by our colleagues of the American Psychological Association:

            - gay men and lesbians value committed relationships,
            - same-sex couples score comparably to heterosexual couples on measures of relationship quality,
            - lesbian and gay parents are as likely as heterosexual parents to provide supportive and healthy environments for their children, and
            - the development of sexual identity, personality and social relationships develops similarly in children of homosexual and heterosexual parents.

            Although the sexual orientation of their parents does not result in psychological impairment in children, the stigma and isolation these families experience as the result of public and systemic prejudice and discrimination, may in fact cause distress.

            Beliefs that gay and lesbian adults are not fit parents, or that the psychosocial development of the children of gay and lesbian parents is compromised, have no basis in science. Our position is based on a review representing approximately 50 empirical studies and at least another 50 articles and book chapters and does not rest on the results of any one study.
            http://www.cpa.ca/cpasite/UserFiles/Documents/advocacy/brief.pdf
      • +5 (19 voturi)    
        Stiinta nu e de partea ta (Vineri, 17 martie 2017, 16:06)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Tze

        "Un baietel crescut intr-o familie cu doua mame va avea sigur probleme de identitate cand va fi mare, pur si simplu pentru ca nu a avut figura aia masculina de la care sa invete ce sunt barbatii. Nu-i chiar rochet science... are sens daca te gandesti. "
        Asta inseamna sa-ti dai cu presupusul, sa speculezi si sa inventezi. De unde sti tu ca asa se va intampla ? Nu stii, dar asta nu te impiedica sa fabulezi. Intre timp uite ce a descoperit stiinta:

        Children raised by lesbian mothers or gay fathers did not systematically differ from other children on any of the outcomes. The studies indicate that children raised by lesbian women do not experience adverse outcomes compared with other children. The same holds for children raised by gay men, but more studies should be done. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1467-9450.00302/abstract


        This study presents a meta-analysis of the existing research and focuses on the developmental outcomes and quality of parent–child relationships among children raised by gay and lesbian parents. A total of 19 studies were used for the analysis and included both child and parent outcome measures addressing six areas. Analyses revealed statistically significant effect size differences between groups for one of the six outcomes: parent–child relationship. Results confirm previous studies in this current body of literature, suggesting that children raised by same-sex parents fare equally well to children raised by heterosexual parents. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15504280802177615
  • +1 (79 voturi)    
    hai cu logica ong-ista (Vineri, 17 martie 2017, 10:28)

    Adran [utilizator]

    sa ne spuneti cum nenea asta, unul din cei mai mari neurochirurgi ai lumii e din evul mediu, e impotriva stiintei, e... , e... , e....

    asta ca sa se demonstreze ca pe voi nu va intereseaza opinia liber exprimata, va intereseaza DOAR agenda voastra, DOAR viziunea vostra, DOAR sa impuneti.
    • +14 (52 voturi)    
      Nu va impune nimeni nimic (Vineri, 17 martie 2017, 11:13)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      De fapt e invers, voi vreti sa interziceti dreptul unor indivizi care au facut o alegere. Nu-ti impune nimeni sa ii iubesti sau sa ii iei acasa, dar cu ce te deranjeaza daca doi barbati pe care nu ii cunosti se casatoresc?

      Preocuparea aceasta despre ce fac niste oameni pe care nu ii cunosti si care nu iti fac nici un rau, este de evul mediu.
      • -13 (43 voturi)    
        esti naiv (Vineri, 17 martie 2017, 11:23)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui banel

        sau ongist. tu nu vezi ce se intampla in celelalte tari? odata cu legiferare vine obligatia de ati educa copilul cu pervesiuni sexuale si noua normalitate de la gradinita, vine presiunea asupra femeilor sarace sa-si vanda copiii, vin persecutarile la locul de munca, asupra micilor firme care ofera servicii de florarie, cofetarie, fotografie, vine suprimarea exprimarii libere, vine cu obligatia de a plati din bani public operatii de schimbare de sex, etc #logicadeongist nu ne prosteste
        • +5 (23 voturi)    
          Sunt exagerari (Vineri, 17 martie 2017, 12:22)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          Nu va fi nimeni obligat. De acord cu corectitudinea politica, s-a depasit orice limita, dar casatoria persoanelor de acealsi sex nu va schimba nimic. Corectitudinea aceasta este intr-o multime de domenii, nu doar in privitna minoritatilor sexuale.

          Referitor la situatia actuala, sunt de acord cu o forma de parteneriat civil/casatorie dar fara adoptie de copil. Nu cred ca societatea e pregatita pentru copiii crescuti de parinti de acelasi sex.
          • -10 (24 voturi)    
            ce exagerari? (Vineri, 17 martie 2017, 12:45)

            Adran [utilizator] i-a raspuns lui banel

            nu te crede nimeni. in america spui ca esti confuz asupa genului si mergi in orice baie doresti. unul baiat de 16-17 ani poate sa intre la baie peste fete de 10-12 ani.
            in universitati nu mai au curajul sa spuna nimic incorect politic, frica le este in oase ca or sa fie marginalizati
    • +12 (32 voturi)    
      nici tu nu prea le ai cu logica (Vineri, 17 martie 2017, 11:23)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      intr-o societate matura drepturile sunt aceleasi pentru toti, indiferent de orientare sexuala, religie, etnie, etc.
      daca unu si cu una aleg sa traiasca impreuna si legatura legala se numeste casatorie, atunci acelasi lucru trebuie sa il poata face si unu si cu unu sau una si cu una. si mai important, nu te priveste pe tine ce fac cu viata lor oamenii majori si vaccinati atata timp cat nu iti limiteaza tie niste drepturi.
      • -13 (21 voturi)    
        acelasi raspuns (Vineri, 17 martie 2017, 11:50)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        pe care l-am scris mai sus. citeste-l. nu exista societati utopice. corect, eu nu am nimic impotriva homsexualilor defapt, nu am nimic nici daca vor sa se casatoreasca, doar ca vad ce se intampla in tarile unde s-au dat drepturi speciale acestor minoritati si defapt lupt sa nu se ajunga si la noi ca acolo. solutia mea e sa se imparta tara si sa traiasca fiecare in bucata care ii convine. la nivel economic, armat, putem sa fim uniti, dar la nivel de moralitate, reguli sociale, etc ... sa existe diferente, cine vreau casatorii homosexuale sa se mute in Judetul X. cine nu vrea in Judetul Y. cine vrea indoctrinare cu pervesiuni sexuale de la 6-7 ani in Judetul X si Z, etc...
      • +10 (24 voturi)    
        Logica de de pe vremea inchizitie (Vineri, 17 martie 2017, 12:13)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Pentru Adriam daca cineva este "ongist" este deja dubios.
        Saracul, atata pricepe el despre chestiune.
        • -9 (21 voturi)    
          iar pentru tine (Vineri, 17 martie 2017, 12:48)

          Adran [utilizator] i-a raspuns lui ta31

          daca cineva se opune agendei homosexuale avansata prin ONG-uri trebuie suprimat si alungat, trebuie data afara de la locul de munca, trebuie sa i se interzica opinia, trebuie alungat din viata publica, trebuie pedepsit si dat exemplu. va cunoastem
          • +7 (13 voturi)    
            iar pentru tine (Vineri, 17 martie 2017, 15:53)

            ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

            eu nu am sugerat ca decat ca atata stii tu despre ong-uri, Restul este parerea ta de cum ar trebui tratatata diferenta de opnii.
          • +10 (12 voturi)    
            ... (Vineri, 17 martie 2017, 16:05)

            Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Adran

            dar agenda homosexuala fara ong-uri?
          • +9 (13 voturi)    
            ???!!!! (Vineri, 17 martie 2017, 17:02)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Adran

            Aberezi, nimc din ceea ce ai spus nu se petrece in realitate. Sunt aceleasi sloganuri ale adeptilor teoriei conspiratiei.
      • -10 (18 voturi)    
        Combinatii horror (Vineri, 17 martie 2017, 13:16)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Dupa logica ta si unu cu una, cu a doua si cu a 3-a ar trebui sa aiba drept impreuna la casatorie, pentru ca drepturile sunt aceleasi pentru toti. Si pentru ca sunt si sunt vaccinati, desigur :).
  • +17 (77 voturi)    
    Liberalu' lu' peşte (Vineri, 17 martie 2017, 10:29)

    vine [utilizator]

    De dracu de liberal e asta care isi pune intrebari in legatura cu modul in care se imbraca unul sau altul, ce preferinte sexuale are unul sau altul etc. Nu cumva trebuie sa ne şi tundem ca el?
    • -14 (50 voturi)    
      Liberal (Vineri, 17 martie 2017, 10:44)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui vine

      Liberal nu libertin mai dragi zoofili
      • +6 (40 voturi)    
        Mai dragă habotnic (Vineri, 17 martie 2017, 11:08)

        vine [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        De ce dracu' te-ar interesa ce face unul sau altul in pat. Esti pervers, esti voyouer, o ai mica sau care e treaba? :)
        • -8 (20 voturi)    
          exact aia e problema! (Vineri, 17 martie 2017, 12:42)

          Conservator [utilizator] i-a raspuns lui vine

          Pe nimeni nu intereseaza ce face unul sau altul in pat. Dar ei nu si nu, vor sa se bage in seama, se imbraca bizar, au gesturi efeminate (teatrale), fac marsuri, uniunile autentificate la notar nu le (mai) ajung, acum vor inlocuirea notiunii de familie numai si numai ca sa capete o bruma de normalitate. Iar bomboana de pe tort, adoptia de copii.
          Pina la urma, ce e un homosexual? E o persoana care face un anumit tip de sex, nu? Nimeni nu-i ingradeste acest drept. Dar de la dreptul de a face un anumit tip de sex si pina la dreptul de a pretinde ca un barbat e tot aia cu o femeie cind vine vorba de parinti e o cale lunga si foarte intortocheata.
          • +9 (21 voturi)    
            Ciudate probleme ai (Vineri, 17 martie 2017, 13:22)

            vine [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

            Imbracamintea si gesturile bizare sunt problema ta? Sau cum vor sa se cheme uniunea dintre ei? Mai dai naibii, sa se cheme cum vor, de asta nu mai pot eu. E doar un cuvant, cateva silabe.
        • -8 (24 voturi)    
          Nu interesează (Vineri, 17 martie 2017, 13:04)

          drummer [utilizator] i-a raspuns lui vine

          Pe nimeni ce face unu și altul în pat...ne deranjează că nu o fac doar in pat,o fac prin parade gay,prin filme,peste tot
          De când căcat n-am voie sa fiu împotriva poponarilor,de ce sunt forțat să-i accept dacă ma simt dezgustat de atitudinea lor? Dacă eu subt alergic la curiști asta ma face mai puțin liberal? Sau poate am fost abuzat...sau poate o am mică...logica lgbt
          • +11 (21 voturi)    
            Dezgust? (Vineri, 17 martie 2017, 13:19)

            vine [utilizator] i-a raspuns lui drummer

            Asta e problema, paradele? Pai asa si eu sunt dezgustat de sinistrele procesiuni religioase. Si acum ce sa fac? Sa arunc o bomba in mijlocul habotnicilor care se inghesuie si se suduie care sa pupe primul moaştele? Mai dai dracu, am treburi mai bune de facut. La fel si cu poponarii, ce-mi pasa mie de paradele si de filmele lor?
          • +7 (17 voturi)    
            Tocmai asta e problema (Vineri, 17 martie 2017, 14:16)

            eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui drummer

            Dezgustul in cazul asta se poate dezvata. Si chiar trebuie.
            • -4 (16 voturi)    
              "dezvata" (Vineri, 17 martie 2017, 15:49)

              yosh [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

              Auzi cica "dezvata" dezgustul. Dar cine ti-a zis tie ma rog ca dezgustul se invata. Daca tu nu esti dezgustat de ceva, e treaba ta. Dezgustul fata de unele lucruri, cum ar fi asta, vine natural pt. altii dintre noi. Prin "dezvatarea" asta zici ca am putea si noi sa fim spalati pe creier. Voi pro-homosexualii vreti sa gandeasca toata lumea ca voi, cine nu gandeste ca voi trebuie "dezvatat" cu forta. In privat sa faca oricine orice lucru dezgustator pt. altii dar nu si in public. Tu vrei libertate pt. ei, eu vreau libertate pt. mine, sa pot considera ce vreau eu, nu sa vina unii ca tine sa spuna ca ar trebui sa imi "dezvat" dezgustul fata de ceva, ca esti tu chipurile tolerant. De fapt voi sunteti INTOLERANTI fata de cei care nu gandesc ca voi.
  • -16 (70 voturi)    
    E simplu (Vineri, 17 martie 2017, 10:30)

    CezarN [utilizator]

    La tara nu ajunge (inca) propaganda homosexuala, copiii nu sunt expusi de mici la aceasta propaganda agresiva cu scopul a le starni interesul si curiozitatea specifice varstei, pentru ca apoi sa se spuna "E optiunea lui, de ce nu i-o respecti?"
    • +14 (32 voturi)    
      in primul rand (Vineri, 17 martie 2017, 11:26)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ca a fi homosexual nu e o optiune, asa cum tu nu ai decis sa fii hetero (presupun). dar chiar daca ar fi o optiune, nu e treaba ta ca gigel alege sa fie cu georgel, sau margareta cu maria.
      • -8 (28 voturi)    
        Fugii cu cercul (Vineri, 17 martie 2017, 11:54)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Un copil expus de mic propagandei gay in mod cert va fi curios. Copiii sunt foarte influentabili la varste fragede.
        Nu e treaba mea un caz particular sau altul, insa in general este treaba parintilor acelor copii(care, ghinion!, sunt heterosexuali) daca doresc sau nu sa lase propaganda gay sa suceasca mintile copiilor lor.
        Si se pare ca NU vor.
        • +5 (15 voturi)    
          Mai citeste (Vineri, 17 martie 2017, 17:09)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          "Un copil expus de mic propagandei gay in mod cert va fi curios. Copiii sunt foarte influentabili la varste fragede."
          Copiii nu devin gay, ei se nasc gay. Copiii nu devin hetero, ei se nasc hetero. Oricum orientarea sexuala nu se formeaza prin vizionarea de filme, cititul de povesti sau asculatarea de muzica. Nici educatia parintilor nu are vreun rol.

          Nu exista propaganda gay asa cum nu exista nici propaganda hetero.

          "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, there is no substantive evidence to support the suggestion that the nature of parenting or early childhood experiences have any role in the formation of a person’s fundamental heterosexual or homosexual orientation (Bell and Weinberg, 1978).
          It would appear that sexual orientation is biological in nature, determined by genetic factors (Mustanski et al, 2005) and/or the early uterine environment (Blanchard et al. 2006). Sexual orientation is therefore not a choice, though sexual behaviour clearly is.
          There is now a large body of research evidence that indicates that being gay, lesbian or bisexual is compatible with normal mental health and social adjustment. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).
      • -10 (24 voturi)    
        Păi mai perversă mică (Vineri, 17 martie 2017, 13:07)

        drummer [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Copiii pana la 5 ani nu își cunosc orientarea sexuala. În concepția ta ar fi bine sa le punem și ceva dildo uri la îndemână,să simtă plăcerea și abia după sa tragă ei singuri concluziile...ești penibil
        • +12 (16 voturi)    
          Serios? (Vineri, 17 martie 2017, 13:31)

          vine [utilizator] i-a raspuns lui drummer

          Tu vorbesti serios? Chiar crezi ca poti sa optezi sa fii homosexual? Eu nu-mi pot imagina nici macar cum ar fi sa ating un barbat dezbracat, fara sa simt un fior de dezgust :)
          • -10 (18 voturi)    
            Dupa cum spunea cineva mai sus (Vineri, 17 martie 2017, 14:30)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui vine

            "Dezgustul in cazul asta se poate dezvata. Si chiar trebuie. "


            :))
            • +10 (10 voturi)    
              Ai inteles gresit (Vineri, 17 martie 2017, 14:49)

              vine [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              Colegul de mai sus zicea de dezgustul faţă de orientarea altora. Eu vorbesc despre dezgustul de a face ce fac aia. De exemplu pe mine ma dezgusta ciorba de burta. Acum ce sa fac, sa fiu dezgustat de cei care o savureaza? :)
        • +9 (13 voturi)    
          nu te duce capul (Vineri, 17 martie 2017, 13:38)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui drummer

          straw man argument fallacy. uita-te din nou pe comentariul meu apoi pe al tau si fa-mi un rezumat cu ce ai inteles
        • +6 (12 voturi)    
          Vorbesti din ignoranta (Vineri, 17 martie 2017, 17:11)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui drummer

          "Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, THERE IS NO SUBSTANTIVE EVIDENCE TO SUPPORT THE SUGGESTION THAT THE NATURE OF PARENTING OR EARLY CHILDHOOD EXPERIENCES HAVE ANY ROLE IN THE FORMATION OF A PERSON’S FUNDAMENTAL HETEROSEXUAL OR HOMOSEXUAL ORIENTATION (Bell and Weinberg, 1978).
          It would appear that sexual orientation is biological in nature, determined by genetic factors (Mustanski et al, 2005) and/or the early uterine environment (Blanchard et al. 2006). Sexual orientation is therefore not a choice, though sexual behaviour clearly is.
          There is now a large body of research evidence that indicates that being gay, lesbian or bisexual is compatible with normal mental health and social adjustment. However, the experiences of discrimination in society and possible rejection by friends, families and others, such as employers, means that some LGB people experience a greater than expected prevalence of mental health and substance misuse problems (King et al, 2003; Gilman et al, 2001)." ( http://www.rcpsych.ac.uk/workinpsychiatry/specialinterestgroups/gaylesbian/submissiontothecofe/psychiatryandlgbpeople.aspx#history).
  • -18 (72 voturi)    
    Bravo ! (Vineri, 17 martie 2017, 10:34)

    OvidiuStoica [anonim]

    Cineva are curajul sa le spuna adevarul in toata aceasta mascarada cu homosexualii. O mascarada pompata din afara tarii politic si financiar in Romania.

    "Leon Danaila a mai spus ca, in opinia sa, legiferarea drepturilor minoritatilor sexuale ar fi un semn de regres al societatii"

    Exact, e degenerare morala, decadenta sociala
  • +22 (56 voturi)    
    uau.. (Vineri, 17 martie 2017, 10:39)

    rochiri [utilizator]

    din putul gandiri...
    In tarile in care casatoriile gay sunt legale..au loc multe rapiri de copiii?
    Oricum...bravo PNL acesta este o tema care ne va aduce prosperitatea promisa ...!
    • -18 (30 voturi)    
      Pai (Vineri, 17 martie 2017, 10:46)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      ...Pai nu ca e rapesc din alte tari....Dina alte continente!!..
      De pe la Ro...de prin Asia etc!
      • +10 (20 voturi)    
        creier de bor (Vineri, 17 martie 2017, 12:05)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        de unde iti bagi porcariile astea in cap? De unde? Chiar vreau sa stiu. Nu glumesc
  • -15 (19 voturi)    
    dezacord titlu-continut (Vineri, 17 martie 2017, 10:41)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    este impotriva casatoriilor intre persoane de acel

    dar titlul spune invers: ca e de acord ... greseli intentionate hotnews?
    • +13 (15 voturi)    
      LOL (Vineri, 17 martie 2017, 10:53)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      Chiar ca mori de ras cand vezi comentarii de genul asta.
      • -10 (16 voturi)    
        hahaha (Vineri, 17 martie 2017, 11:16)

        Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        gata ai murit? hahahahah faci pe mortu-n papusoi!

        vazusem homosexuale in loc de heterosexuale

        jos politically corectness-ul pro-gay
        • +7 (7 voturi)    
          "vazusem homosexuale in loc de heterosexuale..." (Vineri, 17 martie 2017, 13:50)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

          ochii vad ... inima cere ...

          mai taica, sa nu cumva sa fii in negare ...
  • -13 (45 voturi)    
    gand (Vineri, 17 martie 2017, 10:42)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar de fapt si de fapt noi heterosexualii cu ceva suntem buni pt. homosexuali: le facem copiii pe care i adopta ei.
    • +12 (28 voturi)    
      Si ce ai vrea? (Vineri, 17 martie 2017, 11:16)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sa creasca acel copil pe strada, sa ingroase randurile cersetorilor? Mai bine va preocupati de parintii care isi abandoneaza copii decat de ce face omul la el acasa.
      • -9 (27 voturi)    
        ce mi place la voi (Vineri, 17 martie 2017, 11:51)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Ce mi place la voi leghebetistii cum derivati voi discutia ca sa va iasa pasienta.... Adica pt. ca sunt copii ai strazii, mame ce abandoneaza copii sau familii hetero conflictuale massmedia trebuie sa faca propaganda pro-homo in spatiul public?.....
      • -9 (19 voturi)    
        Ce am facut... (Vineri, 17 martie 2017, 13:27)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui banel

        ...ca sa fim tinta unei propagande asa de ieftine?

        Deci exact de asta sunt copii pe strazi, pentru ca nu pot fi adoptati de cupluri homosexuale??
        • +4 (6 voturi)    
          Asta ai inteles? (Vineri, 17 martie 2017, 17:57)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui adro

          Nu mai zic nimic ca zic degeaba.
      • -6 (10 voturi)    
        Exista (Vineri, 17 martie 2017, 18:06)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui banel

        mii de familii normale, heterosexuale, care doresc sa adopte copii dar nu pot din cauza procedurilor greoaie. Adoptia de catre cuplurile homosexuale (ca familii nu pot fi ever) ar trebui sa fie solutia disperata.
    • +7 (13 voturi)    
      Exact (Vineri, 17 martie 2017, 11:18)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ar trebui sa inventam o noua medalie pt cuplul hetero care abandoneaza cat mai multi copii in centrele de plasament !
  • -17 (29 voturi)    
    castane (Vineri, 17 martie 2017, 10:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cred ca dupa declaratia asta conducerea Pnl il va castani zdravan pe dom doctor. Auzi, ce demodat, e pentru mariaju hetero............
  • +15 (35 voturi)    
    Cumpar copil (Vineri, 17 martie 2017, 10:46)

    banel [utilizator]

    Maxim 2 ani, baiat, rasa caucaziana, plata pe loc. Rog seriozitate!
    • -4 (20 voturi)    
      20.000 de lire (Vineri, 17 martie 2017, 11:10)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Si-l ai de la nastere
      http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2265463/Elton-John-paid-20-000-surrogate-mother-giving-birth-second-son-Elijah.html
      • +5 (11 voturi)    
        Mame surogat (Vineri, 17 martie 2017, 12:27)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui of of

        O realitate trista cand sunt atatia copii fara parinti. Uitandu-ma pe articol mi s-a facut greata.
  • +2 (36 voturi)    
    forta BOR forta PCR (Vineri, 17 martie 2017, 10:46)

    levierul [utilizator]

    Ce liberali se vor fi putut naste intro Romanie comunista?
    Dar asa e, daca esti politician, esti hot. Nu iti vinzi parerile tale, ci pe ale electoratului. Dl. Danila n-are nici-o treaba cu faptul ca 92% cred ca Dumnezeu exista
  • -9 (39 voturi)    
    copiii (Vineri, 17 martie 2017, 10:54)

    of of [utilizator]

    Problema sunt copiii, adoptiile - indepartarea parintelui biologic. Cum se poate legifera asta? Daca o lesbiana face un copil, tatal este automat decazut din drepturi? Presupunand ca se legifereaza parteneriatul civil, care este relatia (juridica) dintre partenera/ul civil(a) si copil? Tatal sau mama biologică ce nu face parte din cuplul gay este decazut(a) din drepturi? Este o miza foarte delicata.
    Un exemplu: Ricky Martin, care este gay, si-a dorit copii, a platit o femeie sa ii faca, apoi aceasta a disparut din viata lor (sunt 2 baieti gemeni). Cantaretul ii creste singur (cu bonele), mama a fost indepartata, nefiind decat un pântec inchiriat. Cat de corect e asta pentru copii? Nu-si vor pune intrebari cand vor fi mai mari? La fel alte cupluri celebre: Elton John si partenerul, Tom Ford si partenerul.
    Daca cineva doreste sa discute despre asta, nu inseamna ca este impotriva homosexualilor si ca are mentalitati de ev mediu.
    Parteneriatul civil trebuie neaparat sa contina prevederi clare cu privire la copiii cuplului/unuia dintre membrii cuplului. Se poate ajunge la procese urate si drame pentru copil.
    • +8 (24 voturi)    
      "Nu-si vor pune intrebari cand vor fi mai mari?" (Vineri, 17 martie 2017, 10:58)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Nu intr-o societate moderna, cel putin nu la acelasi nivel. Din pacate Romania mai are mult de tot pana sa ajunga acolo.
      • -5 (21 voturi)    
        Un studiu pe termen lung? (Vineri, 17 martie 2017, 11:28)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        Dintre copiii adoptati, cati spun ca ar vrea sa-si cunoasca mama biologica, atunci cand se fac mari? La cei nascuti din mame „inchiriate” pentru 9 luni oare cum o fi? Mai ales ca mama e bine-mersi si ar putea face parte din viata lui, toata copilaria, daca tatal n-ar fi fost prea egoist. Nu mai vorbesc de beneficiile alaptarii in primul an de viata.
        „The deep desire for a child does not justify the exploitation of another woman's body. Children are not commodities to be bought and sold, and women are not containers to be used as baby makers.” (ABC)
      • -6 (10 voturi)    
        Evident ca nu (Vineri, 17 martie 2017, 18:08)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        isi vor pune intrebari. Vor fi indoctrinati acasa cum ca aia cu tata SI cu mama sunt anormali.
    • -8 (14 voturi)    
      da (Vineri, 17 martie 2017, 11:18)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui of of

      corect
    • +7 (15 voturi)    
      Clar (Vineri, 17 martie 2017, 11:20)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Clar ca habar nu ai despre legislatie, Dreptul Familiei in speta.
      • -7 (15 voturi)    
        OK (Vineri, 17 martie 2017, 11:34)

        of of [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Nu sunt jurist
        Raspunde tu punctual cum s-ar rezolva situatiile?
        De exemplu, o lesbiana face un copil cu un tip (agatat intr-un bar), dar vrea sa il creasca alaturi de partenera ei civila. Cine sunt parintii copilului, toti trei adultii?
        Nu avem o lege pentru mamele-surogat in Romania, poate cu asta ar trebui inceput. Sunt si cupluri heterosexuale care si-ar dori o mama-surogat, din diverse motive.
        In strainatate, au fost cazuri cand mama-surogat s-a razgandit pe parcursul sarcinii si nu a mai vrut sa dea copilul. Judecatorul i-a dat dreptate:
        http://www.dailymail.co.uk/news/article-1349487/Surrogate-mother-changed-mind-allowed-baby.html
  • +11 (51 voturi)    
    pentru cei care dau minusuri (Vineri, 17 martie 2017, 10:55)

    Walking_dead [utilizator]

    Sunt curios sa vad ce muzica ascultati. Bisericeasca, populara, manele?
    Sper ca nu cumva Queen, Geroge Michael, Elton John, etc.
    Bag mina in foc ca sunteti niste ipocriti, dar asa e toata societatea romaneasca, toleranti la prima vedere insa din cind in cind, cu astfel de ocazii, isi dau arama pe fata.
    • -5 (41 voturi)    
      copii lui Elton John (Vineri, 17 martie 2017, 11:09)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Ce parere ai, cei doi copii ai lui Elton John, nascuti de „mame-surogat” (de fapt, mame naturale, termenul de surogat se foloseste cand se implanteaza ovulul altei femei), nu-si vor dori la un moment dat sa-si fi cunoscut mama inca din copilărie? O vor cunoaste vreodata?
      20.000 de lire sterline costă o mamă, o nimica toată pentru multi-milionarul Elton John.
      Deci Leon Danaila are dreptate, copiii se vand :(
      http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2265463/Elton-John-paid-20-000-surrogate-mother-giving-birth-second-son-Elijah.html
    • -1 (23 voturi)    
      Nu prea are sens ce zici.. (Vineri, 17 martie 2017, 11:19)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Deci daca sunt crestin nu ma pot (sau nu am voie?) bucura de o pictura a unui pictor gay? Asta ma face ipocrit?

      Ca idee, crestinii cred ca sunt creati in chipul/imaginea/caracterul lui Dumnezeu, adica au aceleasi inclinatii ca si Creatorul. Rezulta de aici ca actul de creatie este una dintre cele mai importante trasaturi umane care arata spre Dumnezeu. Cum ar putea un crestin (de ala cu mintea la el, ca stiu ca sunt de aialalti) sa nu se bucure de abilitatea de a crea din semenul lui (chiar daca respectivul e gay), cand vede in ea o parte din Dumnezeu?
      • -7 (19 voturi)    
        . (Vineri, 17 martie 2017, 13:41)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui Tze

        Nu confunda abilitatea de a crea cu modul gresit sau iresponsabil in care este uneori folosita. Si bomba atomica e o creatie umana...
      • +9 (13 voturi)    
        ... (Vineri, 17 martie 2017, 16:13)

        Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Tze

        Da, te face ipocrit. Nu poti sa stai cu cu*l in doua luntrii.
    • -8 (22 voturi)    
      de ce crezi tu ca avem (Vineri, 17 martie 2017, 11:28)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      ceva impotriva homosexualilor ? ce legatura au acei cantareti? 99% din stiinta actuala e bazata pe munca unor oameni care mergeau la biserica si erau credinciosi. tu ce cauti pe internet/calculator? vezi ce logica de 2 bani ai? #logicadeongist
      • +10 (16 voturi)    
        99% spre 100%( probabil ortodocsi) (Vineri, 17 martie 2017, 14:43)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        Isus era programator , de alan turing nici nu mai zic , aveti o scoala unde invatati traznai de astea?
  • +6 (18 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 17 martie 2017, 10:55)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Lasam un barbat homosexual sa se casatoreasca cu o lesbiana?
    • +8 (16 voturi)    
      Asta (Vineri, 17 martie 2017, 11:23)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

      Asta te tine treaz noaptea ? Imi place totusi formularea de "lasam" ... parca toti ati cel putin neam cu regele !

      Da, ii lasam sa manace tort ! Asa am zis, asa sa se faca!


      Bine ati venit in Romania, tara ramasa in urma cu 200 de ani fata de restul Europei vestice.
    • +5 (9 voturi)    
      lăsăm doar (Vineri, 17 martie 2017, 11:25)

      gorky.park [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

      lesbianul cu o o homosexuală
    • -9 (17 voturi)    
      intrebare (Vineri, 17 martie 2017, 11:30)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

      pot acum doi barati heterosexuali sa se casatoreasca ? e legal acum ? poate sunt buni prieteni si nu au pe altcineva pe lumea asta si vor sa ia credit impreuna sau sa se viziteze la spital ? Atunci de ce vreti voi sa se inventeze legi noi pt voi si defapt spuneti ca vreti aceeasi lege aplicata ? #logicadeongist
  • -13 (43 voturi)    
    VAi! (Vineri, 17 martie 2017, 10:55)

    Tze [utilizator]

    Da' chiar asa domnu' neurochirurg?! Ce-i cu logica asta absolutista?
    Eu la aproape 30 de ani incep tot mai tare sa ma identific cu un om de 70 de ani (nu prea fac sport, recunosc)! Cine esti tu domnu' neurochirurg sa-mi refuzi dreptul la pensie?!

    p.s. lasand gluma, mie mi se pare echilibrata pozitia PNL-ului, si sunt de acord cu ea. Familia trebuie sa ramana ce a insemnat tot timpul pana acum. Ce e altceva sa fie numit cu alt nume (parteneriat civil, etc), dar sa dea drepturi minoritatilor sexuale sa poata mostenii, detine proprietati, luat credite impreuna, (dar nu sa infieze) etc.
    • +11 (23 voturi)    
      exolica te rog (Vineri, 17 martie 2017, 11:17)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Tze

      De ce sa nu infieze?
      Cupluri normale pot avea copii gay (da, stiu, au vazut desene animate kinky), sau reciproca- cuplu gay, infiaza copil, care va fi perfect normal.
      E o realitate, pe care nu cred ca o puteti schimba cu o lege

      PS: cu restul fiind perfect de accord, ai un + :)
      • -4 (28 voturi)    
        Parerea mea (Vineri, 17 martie 2017, 11:26)

        Tze [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Nu am vazut studii pe tema asta, e doar logica mea. Asta-i motivul pentru care nu sunt de acord cu adoptiile.
        Am scris asta la alt comentariu mai sus:

        Nu poti sa spui ca pentru copilul ala e tot una o familie heterosexuala (care e una naturala, a fost asa toata istoria pana acum) in care copilul are un tata si o mama, nu doi tati sau doua mame. E o complementaritate sanatoasa in familia heterosexuala care pur si simplu nu e in familia gay. Un baietel crescut intr-o familie cu doua mame va avea sigur probleme de identitate cand va fi mare, pur si simplu pentru ca nu a avut figura aia masculina de la care sa invete ce sunt barbatii. Nu-i chiar rochet science... are sens daca te gandesti.
        • +5 (15 voturi)    
          Exista studii (Vineri, 17 martie 2017, 17:24)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Tze

          "Nu am vazut studii pe tema asta, e doar logica mea. Asta-i motivul pentru care nu sunt de acord cu adoptiile. "
          Uite aici studii:

          Children raised by lesbian mothers or gay fathers did not systematically differ from other children on any of the outcomes. The studies indicate that children raised by lesbian women do not experience adverse outcomes compared with other children. The same holds for children raised by gay men, but more studies should be done. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1467-9450.00302/abstract


          This study presents a meta-analysis of the existing research and focuses on the developmental outcomes and quality of parent–child relationships among children raised by gay and lesbian parents. A total of 19 studies were used for the analysis and included both child and parent outcome measures addressing six areas. Analyses revealed statistically significant effect size differences between groups for one of the six outcomes: parent–child relationship. Results confirm previous studies in this current body of literature, suggesting that children raised by same-sex parents fare equally well to children raised by heterosexual parents. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15504280802177615

          Our findings revealed, for the first time, that young children adopted early in life by lesbian and gay parents were as well-adjusted as those adopted by heterosexual parents. Our results suggest that lesbian and gay adults can and do make capable adoptive parents. We found no significant differences among families headed by lesbian, gay, or heterosexual parents in terms of child adjustment, parenting behaviors, or couples’ adjust-ment. http://people.virginia.edu/%7Ecjp/articles/ffp10b.pdf
      • -6 (22 voturi)    
        Dreptul copiilor dea vae o Mamă și un Tată (Vineri, 17 martie 2017, 13:49)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        De dreptul fundamental al copiilor (născuți sau nenăscuți) de a avea o Mamă și un Tată , ați auzit?


        Vreți să le luați acest DREPT FIUNDAMENTAL copiilor?


        De când poate dreptul unuia să treacă peste dreptul altuia?
        • +6 (12 voturi)    
          dea vae? (Vineri, 17 martie 2017, 15:43)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          hahahahahahaha! drept fiundamental ! esti incepator ? nu ai deprins inca limba?
  • +7 (35 voturi)    
    Saracu! (Vineri, 17 martie 2017, 11:03)

    vio7 [utilizator]

    A trait cam degeaba,cu toata experienta lui profesionala...ca OM e un rebut social.Si ca el sunt multi din generatia cu parul alb...cine le spune ,cine le baga in cap ca singurul rau pe lumea asta sunt minoritatile sexuale.
    Prefer oricand o parada gay,vesela si colorata versus un miting PSD cu Rowana Plumb strigand la alegatorii ei cu o ura oribila!
    Nea Leoane ai auzit macar odata de familii din mediul rural care au peste 5 copii si mama lor e batuta zilnic impreuna cu ei?Nu,la mata la castel nu ajung astfel de vulgaritati,nu?
    • -8 (22 voturi)    
      toti parintii homosexuali ar fi perfecti (Vineri, 17 martie 2017, 11:38)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Caci sexualitatea determina caracterul unui om, nu-i asa?
      Nu crezi ca asta are a face lipsa de cultura, educatie si civilizatie din unele paturi sociale? Nu esti mai violent pentru ca esti hetero sau homo. Cine va demonstra o legatura de cauzalitate intre ele ia premiul Nobel:)
      Inca nu sunt multe cupluri gay cu copii, altfel statistica ar fi aceeasi.
      http://www.express.co.uk/news/uk/562292/Polly-Chowdury-Kiki-Muddar-lesbian-lovers-jailed-killing-Ayesha-Ali
  • +8 (26 voturi)    
    pnl are o boala (Vineri, 17 martie 2017, 11:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    invidia fata de psd si electoratul prostovan al psd , asa ca face tot ce face si psd da oleaca mai tarziu sperand ca musca si la ei guvidul ,slaba strategie slab rezultat.
  • -4 (32 voturi)    
    are dreptate! (Vineri, 17 martie 2017, 11:09)

    bancheru83 [utilizator]

    si eu sunt de acceasi parere.sunteti ,,altfel''? nici o problema.pt ce va trebuie casatorie?nu pot fi de acord cu asta!
    • +13 (17 voturi)    
      Chestiuni juridice (Vineri, 17 martie 2017, 12:30)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Nu e vorba de casatorie la modul traditional...pentru aia trebuie mers la preot. Problema e ca si proiectul cu parteneriatul civil a picat..daca trecea cred ca se potoleau lucrurile.

      Oricum, toata aceasta energie consumata...sunt probleme mult mai grave in tara asta, daca toti oamenii astia ar fi la fel de preocupati de ele, poate chiar s-ar schimba ceva.
  • -10 (30 voturi)    
    si cu amaratii aia mici abandonati de parinti...? (Vineri, 17 martie 2017, 11:10)

    qwerasdf [utilizator]

    Ar fi importanta o corelatie statistica intre copiii crescuti de o mama si un tata si copiii crescuti de 2 tati sau 2 mame. Daca acestia din urma ies preponderent gay, atunci sa mai dam voie gailor sa intretina copii? E impotriva naturii. Da, stim planeta devine suprapopulata... Parerea mea, e ca gayi au ceva la cap, un sertar in plus (sa nu zicem lipsa).
    Iar aia de se imbraca in femei e limpede ca sunt dusi cu capul si nu cred ca ar trebui sa creasca copii. Oamenii aia sunt instabili, ce spirit sa induca copiiilor? Am produce si mai multi oameni cu diverse afectiuni psihice.

    Pe de alta parte... avem mii de copii abandonati in centre de plasament. Pe amaratii aia i-a uitat si D-zeu...
    Poate le-ar fi mai bine intr-o familie cu 2 tati, 2 mame... atat timp cat parintii acestia le-ar oferi o educatie corecta, fara sa le influenteze alegerile sexuale sau sa produca indivizi slabi pt societate. Dar acest lucru e destul de greu de tinut sub control.

    Pana la urma si gayi sunt oameni si nu vad o problema in a fi familii recunoscute oficial de catre stat. Who the f*** cares?
    Daca cuplurile barbat-barbat, femeie-femeie ar adopta copii din centrele de plasament si le-ar oferi un mediu primitor, educatie corecta, etc... eu as fi pentru aceste drepturi ale lor.

    Dar Romania e populata de multi primitivi, care blameaza si arunca cu pietre inainte de a se gandi la binele tuturor (ma refer la o sansa a copiilor abandonati). Asa ca nu o sa se intample lucrurile astea prea curand...
    • -2 (20 voturi)    
      Model parental (Vineri, 17 martie 2017, 13:52)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Orice psiholog iti va spune ca perceptia unui copil e orientata mult mai mult spre exemplul parintilor decat spre cuvintele lor.
  • +11 (33 voturi)    
    PNL-ul isi face opozitie singur. (Vineri, 17 martie 2017, 11:15)

    ouyang [utilizator]

    3% le doresc.
  • -4 (30 voturi)    
    Nu mai puneti etichete gratuit, va rog! (Vineri, 17 martie 2017, 11:29)

    Om bun [utilizator]

    Observ multe comentarii facute de oameni total neinformati. Leon Danaila este un super-chirurg si o personalitate enorma in domeniu. In fata lui ar trebui sa ne scoatem palaria. Este un geniu in viata si un om superactiv, ajuns la varsta senectutii. Acum, asa crede el ca inca ar fi util societatii. A fost pacalit de liberali pentru imaginea lor si acesta este un gest total reprobabil. La cate vieti a salvat acest "trimis al lui Dumnezeu", ar merita cel putin o statuie. Nu mai puneti etichete gratuit, va rog!
    • +14 (24 voturi)    
      vinzi pere sau mere? (Vineri, 17 martie 2017, 13:00)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

      mai acu doua zile ne explica un fost mare tenisman ce e bine si ce e rau , de cand un om de succes in domeniul lui devine reper moral ?
  • -9 (21 voturi)    
    o mică incursiune în DEX: (Vineri, 17 martie 2017, 11:30)

    gorky.park [utilizator]

    PEDERASTÍE
    1. Atracție sexuală a unui bărbat adult pentru un adolescent;
    2. Orice practică homosexuală masculină;
    3. Perversiune caracterizată prin atracție sexuală pentru indivizi de același sex; homosexualitate, inversiune sexuală.
    • +10 (12 voturi)    
      Dictionarul medical Dorland din 1901 &MerriamW '23 (Vineri, 17 martie 2017, 15:25)

      CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Dictionarul medical Dorland din 1901 definea heterosexualitatea ca fiind "un apetit anormal sau pervertit pt sexul opus". Doua decenii mai tarziu, in 1923 dictionarul Merriam Webster il definea, similar, ca fiind "o pasiune sexuala morbida pt cineva de sex opus."
  • -7 (27 voturi)    
    extremistii politically correct (Vineri, 17 martie 2017, 11:43)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu ma deranjeaza optiunea personala, ci agresivitatea in a cere niste lucruri de dragul cererii si de a forta pe altii sa gandeasca conform.
  • +15 (27 voturi)    
    ipocrizie.. (Vineri, 17 martie 2017, 12:50)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Si cuplurile heterosexuale care nu pot face copii? Si aia ii cumpara, fura sau achizitioneaza pe alte cai? Hai sa le interzicem casatoria si alora...
    • -6 (24 voturi)    
      Nu-i treaba magarului de unde beau oile apa (Vineri, 17 martie 2017, 13:52)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Cuplurile heterosexuale pot asigura, dupa infiere, un cadru normal, NATURAL de dezvoltare unui copil.
      Nu stiu cum se simte un copil care traieste de la doua-trei luni in compania a doi barbosi, insa imi imaginez ca va creste usor traumatizat si nu se va simti confortabil cand va fi intrebat pana a ce luna a fost alaptat de mama lui.
      • +6 (24 voturi)    
        Nu-ti mai imagina si citeste niste studii. (Vineri, 17 martie 2017, 14:14)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        .
      • +5 (15 voturi)    
        Speculatii mincinoase (Vineri, 17 martie 2017, 17:29)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Fabulezi ! Copiii crescuti de catre cuplurile de acelasi sex se dezvolta la fel de normal ca si copiii crescuti de catre cuplurile hetero.

        Children raised by lesbian mothers or gay fathers did not systematically differ from other children on any of the outcomes. The studies indicate that children raised by lesbian women do not experience adverse outcomes compared with other children. The same holds for children raised by gay men, but more studies should be done. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1467-9450.00302/abstract


        This study presents a meta-analysis of the existing research and focuses on the developmental outcomes and quality of parent–child relationships among children raised by gay and lesbian parents. A total of 19 studies were used for the analysis and included both child and parent outcome measures addressing six areas. Analyses revealed statistically significant effect size differences between groups for one of the six outcomes: parent–child relationship. Results confirm previous studies in this current body of literature, suggesting that children raised by same-sex parents fare equally well to children raised by heterosexual parents. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15504280802177615

        Our findings revealed, for the first time, that young children adopted early in life by lesbian and gay parents were as well-adjusted as those adopted by heterosexual parents. Our results suggest that lesbian and gay adults can and do make capable adoptive parents. We found no significant differences among families headed by lesbian, gay, or heterosexual parents in terms of child adjustment, parenting behaviors, or couples’ adjust-ment. http://people.virginia.edu/%7Ecjp/articles/ffp10b.pdf
        • +3 (7 voturi)    
          Depinde de mediu (Vineri, 17 martie 2017, 18:12)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Intr-o tara ca a noastra, mai traditionalista, ca sa folosesc un cuvant bland, un copil cu doi tati va avea de suportat niste mistouri crunte din partea colegilor de scoala. Cei cu doua mame cred ca ar scapa mai usor :)
  • +10 (24 voturi)    
    In stiinta, credinta nu are niciun loc. (Vineri, 17 martie 2017, 13:28)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Desigur, mai greu o sa convingi de asta cetatenii uneia dintre cele mai credincioase tari din Europa. Atata timp cat ramanem cu prieteni imaginari sau mentalitati precum "THINK OF THE CHILDREN", nu o sa vedem nicio schimbare in bine si tot o sa ramanem prostii saraci ai Europei.

    Nu ca le-ar pasa de asta rusofililor obsedati de "ONG-uri", "political correctness", "multinationale" sau alte bazaconii inventate in mintile lor ca sa aibe cum sa-si justifice mentinerea capului in nisip. Pentru ei, "Romania" statornica si atot"iubita" are mereu dreptate si vestul mai dezvoltat nu.
  • +7 (27 voturi)    
    mai... (Vineri, 17 martie 2017, 13:53)

    liviu_ [utilizator]

    sa ma lamureasca cineva
    pnL vine de la partidul national liberal sau de la partidul national legionar?!
    pana mea astia sunt la fel de liberali ca psd!
  • +9 (23 voturi)    
    Il contrazic pe domnul doctor (Vineri, 17 martie 2017, 15:00)

    Nick85 [utilizator]

    Nu doar cuplurile de heterosexuali pot face copii. Un cuplu de lesbiene pot face cate 2 copii de odata.
  • +11 (25 voturi)    
    Liberalism sau prostie ? (Vineri, 17 martie 2017, 15:05)

    oana.blue [utilizator]

    Pe principiul asta domnul Danaila ar putea fi si impotriva casatoriilor intre albi si negri pentru ca la el la tara nu exista asa ceva. WOW ! Si omul asta se considera om de stiinta si liberal.
  • -6 (26 voturi)    
    Totul pana la copii. Aici este buba. (Vineri, 17 martie 2017, 15:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Realitatea este ca nimeni nu stie efectul pe care ar putea sa l aibe asupra copiilor niste parinti homosexuali. Ar putea sa nu fie niciun efect daunator sau un efect nociv.

    Partea cea mai deranjanta este ca reprezentantii lgbt sunt extrem de agresivi si lipsiti de toleranta. Ei vor sa li se indeplineasca dorintele acum si fara niciun studiu de caz.
    In concluzie, trebuie zeci de ani de studii si proiecte de cercetare pana cand se ia o hotarare. Ei, homosexualii, vorbesc doar de nevoile lor, intr o maniera egoista, nu spun absolut nimic de copil. Postuleaza, doar, ca totul este bine daca lui, adultului, ii este bine.
    Evident, asta naste reactii si asa este normal sa fie.

    Imi aduc aminte ca se punea problema sa se ELIMINE notiunea de TATA si MAMA si sa se inlocuiasca cu parinte1 si parinte2. De ce trebuie sa mi ia mie din drepturi? Eu sunt mandru de calitatea mea de TATA si in Romania asta corupta a fi tata sau mama este un act de curaj:)
    • +3 (19 voturi)    
      Te doare sa te informezi ? (Vineri, 17 martie 2017, 17:35)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Exista studii care au investigat efectele cresterii copiilor in cuplurile de acelasi sex asupra orientarii lor sexuale siasupra dezvoltarii lor psiho-emotionale. Acestea arata ca orientarea sexuala nu este influentata si copiii se dezvolta normal.

      Children raised by lesbian mothers or gay fathers did not systematically differ from other children on any of the outcomes. The studies indicate that children raised by lesbian women do not experience adverse outcomes compared with other children. The same holds for children raised by gay men, but more studies should be done. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1467-9450.00302/abstract


      This study presents a meta-analysis of the existing research and focuses on the developmental outcomes and quality of parent–child relationships among children raised by gay and lesbian parents. A total of 19 studies were used for the analysis and included both child and parent outcome measures addressing six areas. Analyses revealed statistically significant effect size differences between groups for one of the six outcomes: parent–child relationship. Results confirm previous studies in this current body of literature, suggesting that children raised by same-sex parents fare equally well to children raised by heterosexual parents. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15504280802177615

      Our findings revealed, for the first time, that young children adopted early in life by lesbian and gay parents were as well-adjusted as those adopted by heterosexual parents. Our results suggest that lesbian and gay adults can and do make capable adoptive parents. We found no significant differences among families headed by lesbian, gay, or heterosexual parents in terms of child adjustment, parenting behaviors, or couples’ adjust-ment. http://people.virginia.edu/%7Ecjp/articles/ffp10b.pdf
  • +9 (15 voturi)    
    altei cai? (Vineri, 17 martie 2017, 16:00)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    > Un homosexual poate sa cumpere copii, poate sa-i fure, poate sa-i achizitioneze pe alte cai

    Pe care alte cai? De pe piata neagra? De la traficanti de fiinte umane? De la talcioc?
  • -1 (17 voturi)    
    Presa impartiala (Vineri, 17 martie 2017, 16:45)

    Setalcott [utilizator]

    Presa gaseste intre sustinatorii casatoriilor homosexuale reprezentantii cei mai cu prestanta, iar intre cei ai casatoriei traditionale cei care suna cat mai jalnic in urechile moderne si post-moderne. Dupa care clameaza cu inocenta impartialitate, ca a prezentat ambele argumente.
    Intelepciunea batraneasca se exprima frust. E nevoie de un filozof pentru a o traduce pe limba omului recent cu doctorate in filozofie.

    https://www.youtube.com/watch?v=YWIhZ5xJJaQ