Sorin Grindeanu: Toata lumea stie ca la schimbarea guvernelor se schimba prefectii si subprefectii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:04 Actualitate | Esenţial

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a afirmat sambata, la Buzau, ca trebuie iesit "dintr-o anumita ipocrizie" in ceea ce priveste numirea prefectilor si a subprefectilor, aratand ca "schimbarile de guverne au dus, in general, la schimbarea prefectilor si subprefectilor", reprezentanti ai executivului in teritoriu, transmite Agerpres.

El s-a referit la proiectul aflat in dezbatere publica prin care se doreste eliminarea termenului "apolitic" in cazul reprezentantilor Guvernului in teritoriu, respectiv a prefectilor si a subprefectilor.

"Este in dezbatere publica. Nu spun ca asta este solutia, asteptam contraargumente. Dar macar iesim dintr-o anumita ipocrizie, pentru ca toata lumea stie ca la schimbarea guvernelor se schimba prefectii si subprefectii, doar ca exista o forma mascata, de apolitic", a declarat premierul.

Seful Executivului a spus ca "din 2004, prefectii, subprefectii au devenit inalti functionari publici si sunt apolitici; (...) dar schimbarile de guvern au dus in general la schimbarile de prefecti, reprezentantii Guvernului in teritoriu".

Sorin Grindeanu a opinat ca "asa cum un guvern este politic, vine prin votul cetatenilor si pleaca prin votul cetatenilor, tot asa si reprezentantii guvernului in teritoriu".

Premierul a aratat ca "proiectul face parte dintr-un Cod administrativ, dar un model sau altul va fi adoptat in functie de dezbaterea publica".


Citeste mai multe despre   






















6334 vizualizari

  • -15 (19 voturi)    
    omul e perfect rational (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:19)

    demaGOCU [utilizator]

    Dar turbatii anti-democratie sunt nemultumiti de rezultatul alegerilor. Ei viseaza la propria dictatura, pe mana Anei Pauker.
    • +2 (8 voturi)    
      Demagogule (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:12)

      europeanul2 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Tu stii ce inseamna democratia? Te-a invatat tatucul Lenin?
      Apropo, in concediu cand intri?
    • +3 (9 voturi)    
      Ti se pare ca Grindcore-anu (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:39)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      A facut ceva democratic sau de capul lui. Au iz de mustata toate flatulentele care ii ies pe gura.
    • +9 (15 voturi)    
      Democratie (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:45)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Băi frate, democrație e atâta vreme cât democrația ta nu sare gardul la a mea.
      Dacă tu ai dreptul să dai legi, asta nu înseamnă că poți să dai orice tâmpenie și eu să stau cu mâinile în sân, eventual să mă vezi și recunoscător!
      Îți zic odată cu frumosul, a doua oară îți bat obrazul, da' a treia oară îți bag legea în freză de nu te vezi!
      • -3 (9 voturi)    
        o sa dau legi cum vrei tu (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:49)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        ca de-aia ii spune dictatura. Nu conteaza cine guverneaza, are voie sa faca doar cum vrei tu.
        • -1 (3 voturi)    
          Taci cu tata (Duminică, 5 martie 2017, 10:37)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          Hai, nu mai fi asa plangacios si panicat, votul tau e respectat.

          Nimeni nu vrea sa-l dea jos pe Putin, stai linistit dar nu va mai bagati nasul in Romania si mai ales nu incercati sa ne convingeti ca ne-ar fi mai bine cu Moscova decat cu dictatorii din Bruxelles sau cu SUA.

          Stati linistiti, bucurati-va de vodka (votca pe romaneste) si respectati si voi principiul ala drag comunistilor "neamestecul in treburile interne"
        • -1 (3 voturi)    
          bai desteptilor ia declarati razboi SUA (Duminică, 5 martie 2017, 10:59)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

          ca va duce neuronu' stingher .

          Hai cu tupeu, ca sinteti capabili .... abia astept .
    • +1 (7 voturi)    
      Schimbări pentru noi când face? (Duminică, 5 martie 2017, 8:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Grindeanu este preocupat să creeze condiții bune pentru hoți și face schimbări.Schimbă Codul Penal că a observat că îi sancționează pe ei,grațiază,schimbă prefecții ca să nu se mai opună la hoții.Deh,au ajuns hoții la putere.
    • +1 (5 voturi)    
      psd este continuatorul partidului comunist (Duminică, 5 martie 2017, 9:16)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      istaurat de stalin prin ana pauker si tancurile sovietice. astia ne arata noua ce inseamna democratie? Pai lor le lipseste cel putin doua lucruri esentiale intr-o democratie si anume TRANSPARENTA si DIALOGUL.

      crezi ca daca au fost votati minoritar printr-un sitem electoral de doi bani prin care s-au adunat ultima oara doar 39% din cei cu drept de vot au dreptul sa faca ce vor cu tara, fara argumente, fara o discutie serioasa a schimbarilor pe care vor sa le faca, fiindca asta ne priveste pe TOTI. Parca guvernul grindeanu este al tuturor romanilor nu numai ai membrilor pesede si alde.

      Deci daca schimbi ceva, care ne afecteaza pe toti, schimba, dar comunica inainte. E normal oriunde oamenii colaboreaza.
  • +10 (14 voturi)    
    "Papusa"ventrilocul l'u Dragnea,emite ? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:20)

    Plagarus [utilizator]

    Arivistul asta mai ''comunica " mult ca sef al guvernului?
  • +7 (13 voturi)    
    Noi si voi (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:23)

    hamangiu [utilizator]

    Ce studii de administratie ...ce profesionalism ..daca e de-al nostru e cel mai bun ...pentru noi ..nu petru voi.
  • +5 (7 voturi)    
    ?! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:28)

    chiuaua [utilizator]

    tot atunci faceti si o baitza calda ?
  • +4 (6 voturi)    
    păi da (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:31)

    Radu_Luci [utilizator]

    că apoliticii ălora care au furat înainte trebuie schimbați cu apoliticii ăstora care fură acum. bine că le deconspiră „independența politică” și-i înregimentează înapoi în partid. peste câțiva ani o să le treacă iarăși prin cap că e mai bine să fie „apolitici” și tot așa, că (și) de-aia e bine să (te faci că) lucrezi la stat.
  • +7 (9 voturi)    
    asa (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:49)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Si toata lumea stie ca sunteti corupti si ca ar trebui sa putreziti prin puscarii
  • +13 (17 voturi)    
    Referendum (Sâmbătă, 4 martie 2017, 17:34)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ce mișto ar fi să vină Iohannis cu un referendum prin care să întrebe cetățenii:

    ”Vreți ca Președintele să poată declanșa referendum pentru demiterea guvernului și declanșarea alegerilor anticipate?”

    Astfel, după următoarea modificare a constituției șă poată exista pârghia legală prin care, în cazul unor derapaje legislative cum tocmai au fost, sancționarea să fie imediată, nu peste 4 ani!

    Caci nu am nici cea mai mică îndoială că vor trece, o, da, vor trece!!!
    • +5 (7 voturi)    
      Echilibru (Duminică, 5 martie 2017, 0:19)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Unde mai pui că astfel s-ar realiza și un echilibru între Parlament și Președenție.

      Adică Parlamentul ”condus” de reprezentanții a 3,5-3,6 milioane de oameni ce au votat liste poate să suspende un Președinte ales direct și nominal de 6,2 milioane alegători, dar nu și viceversa.

      Ar cam fi timpul să fie echilibrată balanța!
  • +4 (8 voturi)    
    Cat de tampit poti sa fii (Sâmbătă, 4 martie 2017, 17:51)

    atobe [utilizator]

    "Guvernul vine prin votul cetatenilor" credeam ca numa' ai fata de idiot , dar si esti ... d-ala cu diploma
    Butthead!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Dezbatere publica (Sâmbătă, 4 martie 2017, 18:34)

    KostasP [utilizator]

    Ipocrit esti matalutza cand ai incercat sa adopti oug13 noaptea iar cand ai vazut ca e groasa te-ai impersonat in salvator, anuland-o. Numai dastia ca tine are tara asta, nu s-au mai gasit altii mai buni prin jalnicul ala de partid, numit psd?
  • +6 (8 voturi)    
    DA' DE CE ITI TREBUIE PREFECTI BAI (Sâmbătă, 4 martie 2017, 18:59)

    schroedinger [utilizator]

    Grinda?!
    Nu exista CJ? Aia pentru ce sunt acolo?
    La ce mai trebuie ostructura suplimentara?
    Ii cheama cumva la ordin pe cei de la CJ?
    Daca da, atunci se cheama ca sunt vechii secretari de partid de la judete.... Asa vrei?
  • +4 (6 voturi)    
    Toata lumea stie ca atunci cand vine PSD-ul (Sâmbătă, 4 martie 2017, 19:06)

    ty [utilizator]

    schimba tot pana la femeia de servici.
  • +10 (12 voturi)    
    completare. (Sâmbătă, 4 martie 2017, 19:53)

    intruderul [utilizator]

    toata lumea stie ca la adoptarea legilor penale de catre guvern in favoarea inculpatilor duce la schimbarea premierului.Iesim astfel dintr-o anumita ipocrizie.
  • +13 (17 voturi)    
    Acest individ .... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 19:57)

    blackarrow [utilizator]

    inca se crede cine stie ce premier , n-a aflat ca e doar o unealta nesimtita ?! moralitate zero , credibilitate numai in ochii spalatilor pe creier .
  • +4 (8 voturi)    
    D-le prim-minstru (Sâmbătă, 4 martie 2017, 20:12)

    valy_74 [utilizator]

    E adevarat.
    Dar nu ar fi mai bine sa-i schimbati pe cei care nu-si fac treaba si sa-i lasati pe cei care performeaza sa-si continue treaba?
    Daca-mi amintesc bine, guv. Ciolos a asteptat putin peste 3 luni si a remaniat cam 12 prefecti. Evident, cei din alta dimensiune.
  • +3 (7 voturi)    
    rusine! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 20:14)

    q1953 [utilizator]

    Da de ce mai banatene, occidentalule, nu faci invers?
    Adica, prefectii, subprefectii si inspectorii guvernamentali sa fie cu adevarat functionari publici, si sa nu se schimbe la fiecare venire de nou guvern!
    La venirea unui nou guvern se schimba ministrii, secretarii de stat. Ei sunt demnitari!
    Schimbarea aceasta pe care o vrei tu, PSD-ist banatean, fruncea, este cauza relelor din tara, fiecare guvern vine cu politrucii lui si ii pune pe posturi de functionari publici, care nu au habar despre ce trebuie sa faca.
    Rusine sa-ti fie!
  • +7 (11 voturi)    
    toata lumea stie...Dragnea PUSCARIE (Sâmbătă, 4 martie 2017, 20:28)

    Gryphus [utilizator]

    toata lumea stie ca PSD fura deci azi-maine Dragnea va legaliza furtul, ca sa nu mai fie ipocriti
  • +2 (4 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:15)

    Sani [utilizator]

    Bai panarama, pai sa eu zic ca toti angajatii primariei sa fie de la partidul castigator, ca doar trebie sa puna in aplicare 'documetele politice'.....directorii de scoli, gradinite, portarii, parintii, copiii, doctorii, etc....TOTI trebuie sa fie de la PSD nu-i asa bai bagabond PSD?
    • +1 (1 vot)    
      au si de unde (Duminică, 5 martie 2017, 9:37)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      psd cu cei 508 mii mebri e un partid urias la o populatie de nici 20 de milioane. In comparatie SPD din germania, echivalentul ideologic, teoretic, este de vreo 450 de mii la o populatie de 85 de milioane.
  • 0 (2 voturi)    
    dar tu stii (Duminică, 5 martie 2017, 9:26)

    revo [utilizator]

    cati oameni ti-ar lua capul, fara sa aiba experienta in decapitari? Desigur, nu toti - clientela voastra si prostovanii, nu, dar restul... Stii cati suntem?
  • 0 (2 voturi)    
    confuzia "apolitic" vs politic (Duminică, 5 martie 2017, 9:28)

    cladob [utilizator]

    politic nu inseamna ca apartii unui partid. Aici se incearca cnfiscarea politicii.
    Politic inseamna a lua decizii pentru mai multi, ori asta se intampla in multe cazuri, chiar si atunci cand functionarii nu sunt membrii de partid, asa numitii "apolitici"
  • 0 (0 voturi)    
    toata lumea stie ce inseamna sa ai puterea in RO (Duminică, 5 martie 2017, 10:45)

    padrepadrone [utilizator]

    da fiecare vorbeste dupa propria interpretare..de unde se vede deschis ce credem noi(inclusiv toata lumea premierului) despre democratie.
    Grindeanu exprima corect diseminarea democratica a tarii intre ai nostri si cei impotriva, cale de mijloc neexistand decat in democratiile neoriginale; adica interesul national nepolitizat.
    Mai avem mult pana departe!
  • +2 (4 voturi)    
    "Toata lumea stie..." (Duminică, 5 martie 2017, 11:59)

    stirilibere [utilizator]

    ca sunteti M_A_F_I_O_T_I !!!