Gabriela Firea: Am observat ca presedintele Iohannis reintra, usor-usor, in haina constitutionala

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Duminică, 26 februarie 2017, 22:31 Actualitate | Esenţial

Gabriela Firea
Foto: Facebook
Vicepresedintele PSD, Gabriela Firea, a declarat, duminica, la Antena 3, ca presedintele Klaus Iohannis a aratat o schimbare de atitudine in ultimele zile reintrand in "haina constitutionala", potrivit asteptarilor electoratului care l-a votat la alegerile prezidentiale din 2014, relateaza News.ro.

"Am remarcat in ultimele zile o schimbare de atitudine imbucuratoare a presedintelui Romaniei, anume in momentul in care s-a consfintit remanierea guvernamentala si patru ministri au depus juramantul la Palatul Cotroceni. Am observat ca presedintele reintra, usor-usor, in haina constitutionala, de factor de echilibru, de mediator in societate si de persoana responsabila cu respectare prevederilor constitutionale", a declarat Gabriela Firea.

Ea a apreciat ca o atitudine echilibrata din partea presedintelui Klaus Iohannis ar corespunde asteptarile pe care le aveau romanii care l-au votat la alegerile prezidentiale din 2014.

"In campania pentru alegerile prezidentiale, cel putin intre cele doua tururi, s-a afirmat ca este posibil ca mai multi sa-l prefere pe Klaus Iohannis - si asa s-a si intamplat - pentru ca se dorea in tara normalitate. Se dorea o relatie constitutionala mai echilibrata, fara tensiuni, fara scandaluri, fara o competitie prost inteleasa intre Palatul Cotroceni si Palatul Victoria si, de asemenea, o relatie mai corecta cu Parlamentului", a mai spus Firea.

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi, la Romania TV, ca presedintele Klaus Iohannis a avut, la ceremonia de depunere a juramantului de la Palatul Cotroceni, o atitudine "civilizata si normala", ceea ce inseamna ca seful statului "a ajuns la concluzia ca un razboi dus la nesfarsit nu garanteaza ca il va castiga cel care il genereaza si il intretine".


Citeste mai multe despre   






















2362 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    omg (Duminică, 26 februarie 2017, 22:41)

    Razvan_M [utilizator]

    Idiotul satului in functie de Primar al Bucurestiului incepe sa ne vorbeasca despre constitutie.
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar așa! (Duminică, 26 februarie 2017, 23:32)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Poate vrea să dea și note Președintelui!
      În calitate de ce?
  • +10 (12 voturi)    
    Iar ea și (Duminică, 26 februarie 2017, 22:45)

    mopsu [utilizator]

    gașca de pesedei , pprin jurul constitutiei...
  • +10 (12 voturi)    
    Tupeu de Voluntari - p de cuvant al lui Dragnea (Duminică, 26 februarie 2017, 22:47)

    Maniu [utilizator]

    aluzie fina la referendumul anuntat de KJ. Hai KJ, sa aplicam o lovitura mortala coruptiei maxima, s-o aducem la cote naturale nu monstruoase, ca-n Romania!
  • +15 (17 voturi)    
    Romania a jauns pe mana unei anteniste (Duminică, 26 februarie 2017, 22:47)

    Gryphus [utilizator]

    am ajuns in Romania sa ne fie masura Constitutia de o antenista a turnatorului Dan Voiculescu, e penibil
  • +13 (15 voturi)    
    Ha? (Duminică, 26 februarie 2017, 22:56)

    Orizont [utilizator]

    Ce treaba are tzoapa asta cu presedintele? In ce calitate vorbeste? De ce fiecare prostie pe care o scoate e stire de publicat?
  • +8 (10 voturi)    
    Dorinta (Duminică, 26 februarie 2017, 23:04)

    ime [utilizator]

    Eu îmi doresc un președinte activ. Asa trebuie sa fie. Garantul constituției și al echilibrului intre puterile statului trebuie sa fie activ, nu o momaie. Mie mi-e frica de liniște. Lumea trebuie sa fie vie. Noi trebuie sa fim vii. Liniștea naște monștri. Mai ales psd-ul naște monștri dacă nu-l urmărim. A fost grozav când a prins guvernul cu elefanții în camera. Au fost grozavi și sunt grozavi tinerii din piață de la Bucuresti; la fel și cei din celelalte piete din tara. Ma întristează generația mea de la Cotroceni: putini, mici, triști și singuri... neadaptați la vremuri și la Vremi!!!...
  • +2 (4 voturi)    
    Interesant! (Duminică, 26 februarie 2017, 23:09)

    LeDoyen [utilizator]

    Ati observat ?
    Nu zău!
    Cu ce?
  • +3 (3 voturi)    
    Vache (Duminică, 26 februarie 2017, 23:11)

    moka [utilizator]

    Curat constitutional.
  • -3 (11 voturi)    
    . (Duminică, 26 februarie 2017, 23:12)

    theo667 [utilizator]

    Radem glumim dar e vorba despre viitorul presedinte al Romaniei.
  • +3 (5 voturi)    
    e ilegal sa fie dna Firea primar al Bucurestiului (Duminică, 26 februarie 2017, 23:16)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dna Firea ar trebuie sa nu mai vorbeasca de lege.
    Dna Firea e cetatean al comunei Voluntari,nu avea voie sa candideze la functia de primar al Bucurestiului.
    De cand a venit dansa,nici nu se mai face curat pe strazi,in Bucuresti.

    De fapt,tara e condusa de la Antena 3,de domnul Gadea.
    Daca i s-a facut domnului Gadea sa fie Firea primarita la Bucuresti,gata, a ajuns Firea primarita la Bucuresti.

    Daca i s-a nazarit domnului Gadea ca trebuie sa fie Dragnea sefu statului,pe acest incompetent incearca sa il impuna.
    Dl Iohannis trebuia sa se planga la SRI sa o inhate pe dna Firea sa o bage la puscarie.
    De ce?
    Dna Firea ,prin incompetenta sa,da o imagine negativa Romaniei.
    Dna Firea se razbuna pe cei din Bucuresti,pentru ca e inapoiata mental,ca nu mai face curatenie pe strazi.
    Au fost prea multi din Bucuresti la proteste si acum,dansa ne saboteaza.
    Trebuie sa ne strangem 300.000 sau mai multi,sa semnam o petitie pentru demiterea doamnei Firea si anchetarea dansei,pentru rea vointa in administrarea Bucurestiului.
  • -2 (4 voturi)    
    Pentru cat timp? (Luni, 27 februarie 2017, 0:16)

    hahahaha [utilizator]

    PSD-ul pierde cea mai buna ocazie de atac in aceste zile, ,,se pleaca pe urechea,, ca Johanis a mai indulcit tonul, dar eu cred ca este un ton muiat de rezultatul din justitie legat de case. Eu cred ca proverbul romanesc ca pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti va fi aplicat intocmai de Johanis peste ceva timp, atunci cant ecoul perderii proceselor se va estompa.
    Daca era invers sa fi vazut ce demonstratii monstru ieseau legate de case, de contractele cu corvetele, de contractele cu taburile , etc. PSD ptea recupera din imaginea afectata atat de mult pe lucruri mult mai marunte.
  • +3 (5 voturi)    
    OK (Luni, 27 februarie 2017, 0:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Multumesc pentru parere.

    Am si eu o intrebare: cand te apuci de programul promis in campanie?
    Nu. nu ma refer la cele 19 firme ale tale sau alte mish-mash-uri. Vorbesc efectiv de planul tau de "primarit" promis in campanie.

    Nu era vorba ca nushtu ce drumuri, autostrade si infrastructuri termini in cateva luni desi ele sunt de nushtu cati ani in "pending" ? Cum stai cu alea?

    De fapt cum stai cu promisiunile din campanie? Ziceai ceva de RATB gratuit. Da, e o tampenie, dar ai facut macar studiu sa vezi daca e sau nu fezabil?

    Incepeai sa interzici evenimente culturale apoi o dadeai la intors ca de fapt asigurai circulatia. Ai facut studii sa vezi cum poti evita problema pe viitor?

    Nu stiu, intreb si eu... intreb eu ca ne-votant, ca vad ca cei ce te-au votat dorm si nu le pasa daca faci sau nu ce ai promis. Desigur, scriu aiurea, nu e ca si cand tu chiar citesti ce scriu. Daca ai citi poate ai intra in pamant si ti-ai da demisia de onorare cum se face in statele civilizate. Nu ca ai sti ce inseamna asta.
  • 0 (2 voturi)    
    numai cei cu domiciliul in Bucuresti pot candida (Luni, 27 februarie 2017, 12:19)

    mihaitzateo [utilizator]

    Sa mai vada doamna Firea, care erau conditiile sa te inscrii ca si candidat la PMB:
    2.
    Numai persoanele cu domiciliul pe teritoriul unitatii administrativ teritoriale in care urmeaza sa fie alese- DOMICILIUL IN
    BUCURESTI.
    Domiciliul- conform art.25 din
    legea nr105/1996-adresa din
    localitatea unde isi au
    locuinta statornica.

    Deci, dnei Firea,care are domiciliul in Ilfov,nu in Bucuresti,i-a fost aprobata ilegal candidatura la PMB.
    Hai sa fim seriosi,cine s-a gasit sa vorbeasca de legalitate.