UPDATE Procurorul general: Gratierea este "un proiect penibil" / Vointa legiuitorului a fost foarte clara cand a incriminat acele fapte / Inchisorile din Franta sunt la 200%, dar nu s-au repezit sa puna in libertate infractorii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:16 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general Augustin Lazar a declarat ca dorinta de gratiere este "un proiect penibil" si ca s-au facut "montaje" in media pentru a servi unei emotii colective care sa-l sustina.  

Intrebat despre petrecerile private despre care Sebastian Ghita sustine ca au avut loc si la care ar fi participat Laura Codruta Kovesi, procurorul general a raspuns ca "nici nu este foarte clar daca este asa".  

"Am vazut si alte variante in care anumite montaje au fost facute pentru a servi unei emotii colective care se produce in aceste zile, din pacate, in Romania pentru a sustine acest proiect de lege penibil, care este sustinut de o emotie colectiva", a declarat Lazar. 

"Ideea generala este ca nu poti avea incredere in magistrati, ca din acest motiv trebuie sa venim cu un act de clementa, sa corectam noi ce fac magistratii. Este fals! Asa ceva nu exista. Magistratii sunt oameni seriosi, noi trebuie sa avem incredere in Justitie, este o justitie europeana si se va vedea la sfarsitul fiecarui dosar daca exista vinovatii sau nu exista vinovatii", a adaugat el.

"Vointa legiuitorului a fost foarte clara cand a incrimat acel fapte. Si noi trebuie acum, daca am inceput niste cauze ele trebuie sa mearga la instanta sau, daca sunt la instanta, trebuie sa avem incredere in judecatorii care le vor judeca", a explicat procurorul general.

''S-ar vedea ca dezincriminarea este facuta cu dedicatie. Lucrurile sunt foarte clare si nu as dori sa le analizez mai profund pentru ca sunt foarte clare. (...) Nu avem nevoie sa facem o inginerie juridica pentru a dezincrimina anumite categorii de acte antisociale. Lucrurile sunt clare pentru cine citeste textul. La fel si cu alte fapte. Ar fi total exagerat, spre exemplu, ca la abuzul in serviciu sa se faca o incriminare astfel incat sa se ajunga ca o buna parte din cauzele DNA sa ramana in aer'', a spus Lazar, citat de Agerpres.

Totodata, Augustin Lazar a tinut sa precizeze ca si in Franta exista probleme privind supraaglomerarea, insa nu s-au "repezit sa puna in libertate infractorii". 

"In Franta, din cate am inteles la ultima vizita pe care am avut-o saptamana trecuta, ei au o depasire de 200% si pentru statul francez reprezinta o problema, dar nu s-au repezit sa puna in libertate infractorii. Din cat s-a dovedit, din studiile facute pana in prezent, majoritatea celor condamnati care au fost pusi in libertate in timp foarte scurt revin si dau de lucru organelor judiciare", a mai aratat Lazar.

Ministrul jsutitiei, Florin Iordache, a justificat miercuri necesitatea gratierii prin gradul de incarcare de 150% al penitenciarelor romanesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11314 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Grațiații se vor plimba liber prin UE! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:26)

    neagoe [utilizator]

    PSD + Gruparea penală Tăriveanu, Vosganian și Fii, ne închid ușile UE. Grațiați ca șuți, escroci, violatori si Dragnea se vor plimba liber prin UE!
  • +20 (22 voturi)    
    clar (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:42)

    traiang [utilizator]

    Lucrurile sunt f clare ,o spune un profesionist deci restul OG ,shouri si alte pareri mai mult sau mai putin televizate nici nu trebuie luate in consideratie Iar cu supraaglomerarea se gasesc solutii De exemplu garnizoane dezafectate
  • -26 (30 voturi)    
    Zicere de la procurorul general (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:44)

    Armadilo [utilizator]

    Auzi badie, trece raul.............


    Auzi la procuroru' - Franta are peste 200% si nu se grabeste sa ii scoata. De necrezut, am ajuns mai catolici decat papa.

    DE CE NU SCHIMBAM CONDITIILE DIN INCHISORI????????
    • +17 (19 voturi)    
      Ha ha ha (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Nu conditiile din inchisori incearca sa le rezolve ordonanta ci cazurile lui voiculescu, dragnea si alti infractori politicieni
    • +6 (10 voturi)    
      prioritati (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:54)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Auzi nenea Armadilo, tara asta are nevoie de investitii prioritare in alte domenii, nu in inchisori. Ai auzit de scoli cu WC-ul in curte? De ce ar trebui privilegiate conditiile din inchisori cand bietii copii se duc la toaleta in fundul curtii cand afara sunt -15 grade sau +39?? Adica niste condamnati au mai multe drepturi ca niste copii nevinovati! Hai ca esti tare, nene! Tare de gura, si atat.
    • +4 (6 voturi)    
      Ti-e frica ? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:07)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      .......
    • +2 (4 voturi)    
      Ce scriu si ce se intelege (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:17)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Am scris exact PRO Augustin, adica in sensul ca are dreptate!

      Ca voi interpretati altceva ii problema voastra.....

      poate trebuia sa mai detaliez ca sa va prindeti si voi.

      Inca o data: Augustin are dreptate! Ma surprinde pozitiv interventia lui de azi dimineata - foarte la subiect, foarte promta!
  • +22 (22 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:44)

    Lucian P. [utilizator]

    Au trecut doar cateva saptamani de cand au recastigat puterea... imaginati-va 4 ani... sper ca toti cei care nu au putut sa-si dedice 10-15 minute pentru a iesi la vot sa ajunga sa regrete. Nu v-ati regasit in niciun partid, nu a meritat niciunul votul vostru? Ei bine o sa va regasiti in p$d timp de 4 ani, sper sa va placa.
  • +16 (18 voturi)    
    Iordache ala trebuie bagat la PUSCARIE (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:45)

    Kivek [utilizator]

    In PSD sunt cativa oameni care aun rezistat in functii de conducere la partid din 1990 - Iordache e unul dintre ei. Astia sunt de fapt PSD, sa nu-i uitati
    • +1 (3 voturi)    
      as vrea altceva (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:21)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      as vrea ca sentintele pentru coruptie sa fie ispasite in spitalele actuale, trasnformate in centre de detentie de minima siguranta. ar fi corect, daca pacienti nevinovati ar fi fost internati acolo, de ce sa nu stea acolo si cei care le-au adus in halul in care sunt?

      si pe urma sa vedem discutii despre imbunatati conditiile din spitale...
  • +26 (28 voturi)    
    Excelent (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:48)

    MPopa [utilizator]

    Sunt sincer surprins de faptul ca procurorul general a facut declaratii atat de transante. Ma asteptam sa fie om de casa al PSD-ului, se pare ca nu e cazul. Felicitari!
  • +6 (6 voturi)    
    Multumim, Franta! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:56)

    Geo6101 [utilizator]

    Daca ar pune in libertate infractorii si i-ar expulza pe cei straini, am ajunge noi la 200%...
  • +19 (21 voturi)    
    A iesit si Lazar la lupta ! Bravo ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:57)

    Susufler0 [utilizator]

    La inceput aveam mari indoieli cu privire la omul asta !
    Totusi au urmat punerea in miscare a dosarelor Revolutiei si Mineriadei, apoi luarile de pozitie cu privire la legile justitiei iar acum iesirea la "bataie" in legatura cu mizeriile de OUG vizand amnistia (dezincriminarea) si gratierea !

    PS. Apreciez in mod deosebit ca a vorbit IN CLAR : "dezincriminare facuta cu dedicatie", "inginerii juridice".

    PPS. Asa si trebuie pt a putea fi inteles felul in care actioneaza PSD intru apararea penalilor !
  • +5 (7 voturi)    
    Discutabil (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E penibil pentru cine? Pentru grupul de crima organizata numit PSD, condus de un CONAMNAT PENAL, si pentru un ministru plagiator (= hot) - nu e penibil. E CHIAR CEEA CE VOR CA SA POATA FURA IN CONTINUARE NESTINGHERITI. Pentru România ca tara, e rusinos. Dar ce mai conteaza cind suntem considerati un POPOR DE HOTI, cu un parlament de penali si adminstratii corupte PROFUND? Tara nu se va vndeca decit atunic cind PSD va fi declarata PARTID CRIMINAL si scos in afara legii pentru subimnarea tarii vreme de 25+ ani
  • +7 (9 voturi)    
    Augustin Lazar (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:01)

    alegzandru [utilizator]

    Ai deveni vocal impotriva mafiei, iti face si tie Ghita episod in curand.

    Ramai pe metereze, peste ani, la ziua judecatii, cei buni vor fi cinstiti iar cei care azi se cred vulturi isi vor frange aripile!
  • -8 (14 voturi)    
    STAI (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:15)

    EmilNae [anonim]

    ca vine dragnea si pune pe ministrul justitiei sa te revoce.Numai nitel mai esteStii vorba aia daca taceai filozof erai asa nu se stie ce va fi cu tine.
    Si pe parerea ta si a iccj si a csm impantate cu oamenii sitemului pe dragnea si compania ii doare fix in tocul de la pantof.PARLAMENTUL DECIDE si voua nu va ramine decit sa executati ce DECIDE PARLAMENTUL LEGITIM ALES daca nu vreti voi sa intrati la abuz in serviciu si poc la bulau.Si atunci sa va vad eu cerind gratierea
    • +2 (2 voturi)    
      Minte de om prost! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 18:56)

      europeanul2 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Mai EmiNae sau cum te-o mai fi chemand, tu crezi ca votul decide ce este si ce nu este legal? Decide cine e borfas smecher si cine intra in puscarie? Daca atat te duce capul mars intr-o tara de nivelul tau!
      • -1 (1 vot)    
        MA (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 22:13)

        EmilNae [anonim] i-a raspuns lui europeanul2

        doare fix in basca de ce parere ai tu. Da VOTUL decide totul ce si cum se misca totul Noi POPORUL AM DELEGAT parlamentuyl si tot ce este sub el executa ca asa-i intro democrartie MAJORITATEA DECIDE ca vrei sau nu.
  • -14 (20 voturi)    
    acest procuror... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ..si-ar schimba radical opinia daca ar achita din speze proprii despagubile, sute milioane de EUR, impuse Romaniei de CEDO ptr conditiile din penitenciare!

    pe banii altora, isi permite insa sa dea lectii.
    • +7 (11 voturi)    
      Au aparut ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:11)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Rusnacii !
  • +11 (13 voturi)    
    Bravo Augustin Lazar .. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:29)

    Claudiu99 [utilizator]

    ... cu declaratia aceasta ai intrat in mod sigur pe lista neagra a lui alde Dragnea, Tariceanu & co, dar in schimb ai intrat pe lista mea "alba" si sunt convins a multor altor romani, adica lista celor curajosi si onesti in functii publice ... iar lista mea alba este din pacate foooooarte scurta pentru Romania! Sincer nu ma asteptam de la el, dar viata dovedeste din nou ca ma pot insela oricand ... tot asa m-am pacalit si cu Obama la inceputuri de exemplu.
  • +5 (7 voturi)    
    "Investiti in puscarii, investiti in viitorul vos (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:31)

    TmG [anonim]

    Este gresit ca in Franta gradul de ocupare este de 200% asa cum este gresita informatia ca in Romania gradul de ocupare este de 150%. Consultati datele Eurostat si veti vedea ca nici unul din procente nu este real. Cert este totusi ca Franta este inaintea Romaniei, asa cum sunt multe alte state. Daca vrem sa nu se mai plateasca condamnari la CEDO atunci trebuie construite penitenciare si se pot construi repede nu in patru ani cat sustine PSD-ul, ca doar nu sunt inchisori militare ca la Guantanamo. "Investiti in puscarii, investiti in viitorul vostru!" ca sa citam un "mare clasic".
  • +5 (5 voturi)    
    jenibili in dragnistan (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:15)

    g01an [utilizator]

    plot twist: inchisorile din franta sunt super aglomerate cu est-europeni, au nevoie sa facem loc sa mai preluam din ei...

    mda, nu ma asteptam sa se exprime atat de explicit, schimbarile sunt absolut inacceptabile si una declara si alta scrie in proiectul de OUG. cele mai multe cazuri de coruptie si conflicte de interese ar fi pardonate printr-o astfel de masura.
  • 0 (2 voturi)    
    Inchisorile din Franta sunt la 200%, dar nu s-au r (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:11)

    ValiValid [anonim]

    Franta are deficit 17% si UE nu se grabeste sa o sanctioneze dar pe noi daca depasim 3% ne sparge sau pe aglomeratia din penitenciare la fel , deci nu mai veniti cu exemple de astea , daca vreti un exemplu de la noi - un om de rand este obligat(fortat) sa respecte o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie johannis nu!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:37)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Ati avut cea mai corecta si transanta pozitie, ati spus lucrurilor pe nume! Nu lasati sa scape infractorii! Evaziunea fiscala, coruptia, abuzul in achizitii publice asimilat coruptiei sunt amenintari la adresa securitatii nationale si penalii vor sa le gratieze???