Moscova spune ca decizia SUA de a relaxa restrictiile privind furnizarea de armament rebelilor sirieni este "un act ostil"

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2016, 10:52 Actualitate | Esenţial

Ministerul de externe de la Moscova a spus marti ca apreciaza drept “un act ostil” decizia SUA de a reduce restrictiile in privinta armelor furnizate rebelilor sirieni , amenintand siguranta avioanelor de razboi si militarilor rusi, informeaza agentia rusa RIA, citat de Reuters.  

Ministerul rus afirma ca administratia lui Barack Obama incearca sa complice situatia internationala inainte ca Donald Trump sa preia Casa Alba in ianuarie. 

Obama a ridicat in aceasta luna unele restrictii privind armamentul furnizat rebelilor sirieni.

Kremlinul, ale carui forte aeriene sprijina regimul lui Bashar al-Assad, a spus ca decizia este riscanta iar armele pot ajunge in mainile unor “teroristi”.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2035 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ca BUK-ul ce lovi avionul malayesian? (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:03)

    UnOarecare [utilizator]

    Atunci nu-i bai, nu?
  • +4 (6 voturi)    
    Pai daca e amenintata (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    siguranta avioanelor, nu mai bine pleaca acasa? E mai sigur. Dar cu grija la apuntare.
  • -1 (7 voturi)    
    Moralitatea URSS S a Dovedit ! (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:27)

    un domn [utilizator]

    incepand cu Snowden, apoi cu BUK ul in Ucraina si tot asa...oare cum masuram Gradul de Ostilitate al URSS in cazurile enumerate ?
  • +1 (1 vot)    
    evident, (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:28)

    Cezy [utilizator]

    sustinerea fortelor guvernamentale impotriva rebelior inarmati de USA, nu e! Dar ca de obicei hotul striga hotii! Nu ca si aia si ceilalti ar avea ce cauta acolo, de au umplut Europa de refugiati...
  • +4 (6 voturi)    
    ostil (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:55)

    gituca [utilizator]

    Dar decizia Moscovei de bombarda tot ce nu tine de Assad este un gest prietenesc?
  • +4 (8 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta... (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:57)

    Soljenitin [utilizator]

    ...si cojoc de oaie moarta.

    "Kremlinul, ale carui forte aeriene sprijina regimul lui Bashar al-Assad, a spus ca decizia este riscanta iar armele pot ajunge in mainile unor “teroristi”."

    Adica exista riscul ca niste teroristi sa puna mana pe ceva armament antiaerian si sa dea cu ceva avioane, de preferat sovietice, de pamant?
    Pai, ia stai nitel, nu cumva mujicstan a inarmat 'rebelii' ucraineni, in fapt militari rusi? Si nu cumva militarii astia rusi au doborat MH17?
    Daca o fac ciolovecii este ok, sa inteleg? Este voie?
  • 0 (0 voturi)    
    rachete sol-aer/ man pad? (Marţi, 27 decembrie 2016, 17:54)

    jaz [utilizator]

    nu cred ca vrei sa zbori cu un avion comercial luat la tinta de o racheta sol aer americana trimisa in siria si transferata de teroristi in europa!
  • 0 (0 voturi)    
    Pasol na turbinka! (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:05)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Dar refugiatii pe care-I aduc rusii indirect prin distrugerile pe care le fac in Siria nu-I vezi?
    Si una peste alta, cat timp cad avioane cu rusnaci, who cares? Cine mai are curaj sa se urce intr-un avion rus? Chiar, Soigu a murit?