Raluca Pruna: Sumele rezultate din valorificarea bunurilor confiscate vor fi alocate catre ministere si ONG-uri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2016, 19:30 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Facebook.com
Sumele rezultate din valorificarea bunurilor confiscate - care pana la 31 octombrie se ridicau la aproximativ 21 de milioane de lei - urmeaza a fi impartite catre ministere si ONG-uri, a declarat luni ministrul Justitiei, Raluca Pruna, la lansarea site-ului Agentiei Nationale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI).

"Ceea ce avem astazi pe site sunt doua informatii esentiale. In primul rand, avem astazi, cu sprijinul ANAF, o suma rezultata din valorificarile bunurilor disponibilizate, care este de aproximativ 21 de milioane de lei, ceea ce inseamna peste patru milioane de euro. Aceasta suma (...) urmeaza a fi impartita, potrivit unor dispozitii din lege, in procente: 20% pentru Sanatate, 20% pentru Educatie, cate 15% pentru Ministerul Finantelor, Justitiei si cel de Interne, si exista si un procent de 15% care este prevazut pentru reutilizarea in scop social a sumele, deci pentru ONG-uri cu alte cuvinte", a afirmat Raluca Pruna.

Potrivit ministrului Justitiei, o alta informatie foarte importanta care este publicata in mod transparent este lista imobilelor confiscate, care sunt pe site, cu adrese, aceste bunuri imobile urmand a fi reutilizate la propunerea Agentiei.

Presedintele ANABI, Cornel Calinescu, a aratat ca platforma prezinta public registrul imobilelor confiscate, urmand ca din acest moment sa se poata formula propuneri de reutilizare sociala a acelor bunuri.

"Acest site este de fapt interfata publica a sistemului integrat pe care Agentia are obligatia sa il dezvolte. (...) De aceea, cele doua aspecte prezentate de doamna ministru sunt o punere in aplicare a atributiilor Agentiei, aceea de a prezenta public registrul imobilelor confiscate, acesta fiind punctul T0 de la care Agentia isi poate indeplini si atributia de a formula propuneri Guvernului de reutilizare sociala a bunurilor imobile. Marcam, astfel, aparitia in portofoliul institutiilor publice a acestei noi institutii a reutilizarii in interes public sau reutilizarii sociale", spune Cornel Calinescu.

El a precizat ca incepand de anul viitor, sumele de bani obtinute in urma confiscarilor urmeaza sa fie indreptate catre proiecte sociale: "Reusim pentru prima oara (...) sa prezentam cu cifre reci despre ce sume vorbim din valorificarea bunurilor confiscate. Acesti bani sunt rezultati din valorificarea pe parcursul acestui an de catre colegii de la ANAF, directia nou infiintata de cazuri speciale, care au preluat un sold de peste 20.000 de hotarari definitive care se afla in stocul dansilor si din care, in acest an, au reusit sa obtina aceasta suma de bani (aproximativ 21 de milioane de lei - n.r.) care, incepand de anul viitor, nu se vor mai varsa direct la bugetul de stat, ci se vor duce in proiecte concrete de prevenire a criminalitatii sau pe proiecte sociale."

Agentia Nationala de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate a lansat platforma on-line pe care vor fi publicate sumele indisponibilizate si valoarea confiscarilor facute de catre autoritati. Pana la acest moment, pe site vizitatorii pot gasi date despre starea bunurilor imobile confiscate, dar si valoarea sumelor de bani obtinute in urma valorificarii acestor bunuri rezultate din procedurile penale, care pana la 31 octombrie erau in valoare de 20.536.268 lei.










1060 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Ei da ! Bani publici direct catre ONG-ul meu ! (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:44)

    newlook [utilizator]

    Ei da ! Bani publici direct catre ONG-ul meu !

    Ce s-o mai dam de gard cu grija fata de buget, prudentialitate...tot samponul de spalat neuronasul hipster, frumos si liber!
  • +7 (9 voturi)    
    La Soros în conturi (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu bunurile confiscate.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu-mi pot imagina (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu-mi pot imagina un agent electoral mai bun decat duduia Pruna. Pentru PSD, bineinteles !
  • +6 (8 voturi)    
    De ce la ONG-uri??? (Luni, 28 noiembrie 2016, 19:55)

    MBA [utilizator]

    De ce nu direct in bugetul tarii? Vreti sa le dati la ONGuri? La care? Pe ce criterii? Multe ONGuri sunt sponsorizate mascat de alde Soros si Fundatia Rockefeller...
    • -2 (2 voturi)    
      ai uitat sa mentionezi... (Luni, 28 noiembrie 2016, 23:01)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      arabia saudita si un duo formidabil; turcia pe de o parte si gulen pe de alta parte...doi in unul, la pachet...
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebari . (Luni, 28 noiembrie 2016, 20:19)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Sa inteleg ca , decat sa-mi fac o firma care sa produca ceva pe la export , sa fiu integrat in sistemul economic al tarii , mai bine imi trag un ONG si dupa ce tai toata frunza din copaci , ma aleg si cu bani pentru insorit pe litoral sau pentru ceva turnee in Guadelupa . Cam asta este concluzia la ce spune madam Pruna . De fapt , cam asta este atitudinea guvernantilor , de toate culorile si ne miram de ce nu se vede la portofel dupa o crestere economica de la 3 % in sus . Baietii astia de conduc tara , de ieri si de astazi , s-au nascut bugetari si nu vad mai departe de interesele administratiei . Asa au impartit tara in doua . Bugetari boieri si sclavi privati . Intrebarea este cat va mai tine schema asta .
  • +3 (3 voturi)    
    genial, sărut-mânaaa ! (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:23)

    MenInBlack [utilizator]

    chiar un ong imi lipsea...
    dupa care-i dau upgrade si-l transform in partidulet progresist taman in prag de alegeri :)
    "Sapa de lemn" ONG , in onoarea celor carora le vor fi confiscate averile pentru a mi le vira mie !
  • +3 (3 voturi)    
    ia sa vad spalatii pe creier ce mai zic acum?.... (Luni, 28 noiembrie 2016, 21:28)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    nu vocifereaza la unison ca in loc de construit spitale se duc banii publici pe apa sambetei?!...Aaaa, scuze! Am uitat! Era o problema majora doar daca se dadeau bani Bisericilor...

    De curiozitate ma intreb si eu, ce anume promoveaza acele ONG-uri pe care pruna vrea sa le sponsorizeze din banul public si cine sta in spatele acestora?
  • +3 (5 voturi)    
    un guvern (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:02)

    trandafil [utilizator]

    de ong-isti vireaza banii catre ong-uri, normal. Asta este marea prioritate a Ronaniei in momentul de fata!
    Numai in gandirea dnei ministru societatea civila=ong
    "reutilizarea in scop social a sumele, deci pentru ONG-uri cu alte cuvinte"
  • +1 (3 voturi)    
    madam (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:03)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pruna le comite una dupa alta. Mai intii e nemultumita de numarul mic al pedepsitilor pentru razizm, gzenofobie, homofobie si alte fobii, apoi vrea casatorii de gay. Acum da bani la onguri,cele lbgt-iste si ''antirazizde'',evident, unde si cine a hotarit asa ceva nu stim.
    Ma intreb daca asta chiar e de capul ei sau are sustinere de mai sus,adica ciolos si johanis. Nu cred ca e de capul ei. Votati ''incoruptibilii'' de la usr si exact de acest cancer veti avea parte. Cu gotiu purtatorul de torta de la cluj cap de lista.
    Mai bine cu holera sau lepra sau orice ar fi partidele traditionale decit cu cancerul.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai bine la OMNG-uri (Luni, 28 noiembrie 2016, 22:10)

    Irina25 [utilizator]

    Direct la organizatiile mafiote non-guvernamentale, ca sa le scutiti de efort.
  • +1 (1 vot)    
    S-a dilit. (Marţi, 29 noiembrie 2016, 7:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Pana acum o credeam pe dna. Pruna doar o persoana agitata care macina in gol dar acum constat ca s-a dilit complet.

    Cum sa dai ONG-urilor bani din ce produce ANAF?
    Care ONG-uri? Pe ce criterii?

    Sa dea o parte din bani persoanelor care ofera justitiei ponturi valoroase in vederea constatarii evaziunii fiscale ori a altor infractiuni cu consecinte asupra bugetului de stat ori patrimoniului public si respectiv in vederea recuperarii prejudiciilor produse.