​EXCLUSIV Documentul Black Cube in care Dan Adamescu apare "client"/ Ce se angajau spionii israelieni sa faca in Romania prin contract

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2016, 17:08 Actualitate | Esenţial

Dan Adamescu
Foto: AGERPRES
Prima actiune Black Cube, din martie 2015, al carei beneficiar era Dan Adamescu, avea ca nume de proiect "Volcanic Eruption". In planul de business se arata in mod neechivoc faptul ca "propunerea a fost special conceputa ca urmare a discutiilor referitoare la cazul penal in curs impotriva lui Dan Adamescu (numit in continuare "client") de la The Nova Group (numit in continuare "TNG"). Pe baza acestor discutii, Black Cube a gandit o abordare care va asigura cele mai bune sanse pentru a atinge scopurile clientului". HotNews.ro a dezvaluit in premiera pe 28 septembrie ca Dan Adamescu a fost beneficiarului primului contract cu Black Cube, din martie 2015, al doilea fiind incheiat in februarie 2016 de fostul ofiter SRI, Daniel Dragomir. 
  • UPDATE 8.45: Familia Adamescu a transmis HotNews.ro punctul de vedere referitor la documentele publicate. Firma de PR More than Pub sustine ca Dan Adamescu nu a semnat vreun contract cu firma Black Cube si nici nu are vreo legatura cu acuzatiile privind presupusa spionare a procurorului sef al DNA. Potrivit firmei de PR, documentul citat de HotNews poarta titlul de proiect si pare a fi o oferta de servicii. “Nu a fost si nu este nevoie de angajarea unei firme de investigatie precum Black Cube pentru a relata motivarea politica, incalcarile drepturile omului si flagranta netemeinicie a urmaririi penale si a condamnarii lui Dan Adamescu, care continua in acest moment cu procesul meu de extradare. Dan Adamescu a fost declarat vinovat din prima zi de proces si arestat cu motivul ca este un om de afaceri influent. I s-a refuzat pe urma eliberarea pe motiv ca refuza sa-si admita vinovatia. Dovezile procurorilor constau in marturia unui singur martor care a organizat devalizarea firmei insolvente. Cerem statului roman oprirea imediata a tuturor actelor impotriva familiei Adamescu si firmelor din grupul The Nova Group (TNG). Amintim ca TNG a dat in judecata statul roman la Curtea Internationala de Arbitraj de la Washington pentru falimentul fortat al companiei Astra Asigurari regizat de KPMG la comanda ASF sub conducerea domnilor Dan Radu Rusanu si Misu Negritoiu.” declara Alexander Adamescu, intr-un punct de vedere transmis de firma de firma de PR More than Pub.
Care erau insa obiectivele lui Dan Adamescu, asa cum rezulta din contract?

"Obiectivul proiectului este de a convinge Agentia Anticoruptie din Romania (de aici incolo numita "DNA") sa-si retraga acuzatiile la adresa clientului, intorcand astfel verdictul de vinovat, in ideea ca a fost pronuntat tinand cont de proceduri penale motivate politic, cu incalcarea drepturilor omului in cazul clientului, dar si neintemeiate", se arata in documentele obtinute de HotNews.ro.
Potrivit planului Black Cube, actiunile de spionaj propuse vizau mai multe nume-cheie care dirijeaza investigatiile impotriva lui Dan Adamescu.
"Aceasta lucrare va include identificarea urmatorilor factori:
a) Intelegerea investigatiei, incluzand (dar fara a se limita la):
1) Identificarea indivizilor si entitatilor din spatele campaniei si a investigatiei impotriva clientului
2)Identificarea motivelor si intereselor indivizilor si entitatilor care actioneaza impotriva clientului
3) Dezvaluirea intregului set de alegatii impotriva clientului
b) Combaterea investigatiei, incluzand (dar fara a se limita la):
1) Identificarea indivizilor-cheie care dirijeaza investigatia
2) Obtinerea de parghii asupra respectivilor indivizi, cu scopul exercitarii de presiuni pentru incetarea investigatiei
9. Ulterior, Black Cube va intocmi un raport spre a fi prezentat contactelor din interiorul DNA si al altor agentii relevante din Romania si de a incerca negocierea inlaturarii acuzatiilor impotriva clientului.
10. In completare, Black Cube va intocmi profilele tuturor jucatorilor-cheie cu scopul de a identifica orice alta informatie sensibila ce ar putea fi folosita, coroborat cu punctele mentionate mai sus, cu scopul de a negocia cu anchetatorii si de a-i convinge sa puna capat actiunilor impotriva clientului."




Potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro, planul s-a si concretizat prin cel putin un raport transmis clientului Dan Adamescu. Potrivit contractului propus de Black Cube, raportul final urma sa fie livrat in cel mult doua luni de la semnarea contractului. Dan Adamescu urma sa plateasca 85 de mii de lire pe luna reprezentand bazele de date, licentele software, costuri de calatorie, computere si accesorii speciale, cheltuieli de buzunar). In cazul in care investigatiile impotriva clientului Dan Adamescu s-ar fi oprit, Black Cube ar fi incasat un onorariu de succes in valoare de 600 de mii de lire.

Oferta a fost facuta de Black Cube Strategy UK Ltd, firma de consultanta strategica si business inteligence cu sediul la Londra. Compania detine brandul Black Cube din Israel, Marea Britanie si Statele Unite. Black Cube se prezinta drept un "grup select de veternati din unitatile de elita ale comunitatii de informatii din Israel, in combinatie cu experti financiari si in drept".

HotNews.ro a dezvaluit in premiera, miercuri, 28 septembrie, faptul ca Black Cube a incheiat doua contracte distincte in Romania, unul in martie 2015 avandu-l drept beneficiar pe omul de afaceri Dan Adamescu iar al doilea in februarie 2016, cu fostul ofiter SRI Daniel Dragomir. Familia Adamescu a negat ca a avut vreun contract sau "vreo legatura de orice natura cu Black Cube".

Va prezentam integral comunicatul transmis saptamana trecuta de Mihaela Petrovan, general manager al companiei More than Pub:
  • "Absolut toate detaliile din articolul ‘Afacerea Black Cube. Doua contracte distincte’ publicat astazi, 28 Sept ora 14:02, pe hotnews.ro sunt false si incrimineaza gratuit, fara nicio sustinere faptica, persoana domnului Dan Adamescu, care nu a avut niciodata un contract semnat sau vreo legatura de orice natura cu Black Cube. Persecutia inceputa sub regimul Victor Ponta, mediatizata personal de catre Sebastian Ghita, persista si - desi nu mai sunt la putere - e continuata de alti jucatori si alte organe ale statului cu interese politico-economice. Familia Adamescu va continua sa faca uz de toate mijloacele legale posibile pentru a-si face dreptate, a spune adevarul si a pune capat acestei nedreptati.”
Obiectivul contractului cu Black Cube n-a fost insa atins, deoarece Inalta Curte de Casatie si Justitie l-a condamnat definitiv pe 27 mai 2016 pe omul de afaceri Dan Adamescu la 4 ani si 4 luni inchisoare cu executare. Potrivit DNA, in cursul lunilor iunie si decembrie 2013, Bogdan Alexander Adamescu, impreuna cu tatal sau, a remis, prin intermediari, sumele de 15.000 euro, respectiv 23.000 lei, magistratilor Stanciu Ion si Roventa Elena, judecatori la Tribunalul Bucuresti  Sectia a VII-a Civila, pentru ca in schimb acestia sa dispuna, in dosare privind procedura insolventei, solutii favorabile unora dintre societatile la care actionar era Dan Adamescu.

DIICOT a anuntat oficial, in data de 3 aprilie, ca doi angajati ai firmei israeliene Black Cube au fost retinuti si arestati preventiv sub acuzatia ca au incercat sa o spioneze pe sefa DNA, Laura Codruta Kovesi. 

Weiner Ron si Geclowicz David, cei doi angajati ai firmei israeliene arestati preventiv in dosarul de hartuire a procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, au efectuat multiple apeluri telefonice cu caracter amenintator, precum si atacuri de tip phishing in vederea sustragerii de informatii din conturi de e-mail, informeaza DIICOT.


Citeste mai multe despre   









18721 vizualizari
  • +30 (32 voturi)    
    Cand se Nationalizeaza Bunurile Bidiviului ? (Luni, 3 octombrie 2016, 17:28)

    un domn [utilizator]

    sunt N pagube de la ASTRA, acum aceasta paguba Black Cube...? stie cineva ?
  • +48 (54 voturi)    
    bravo SRI/DNA si DIICOT (Luni, 3 octombrie 2016, 17:39)

    Morcoveatza [utilizator]

    Daca SRI/DNA si DIICOT au reuşit să pună cu botul pe labe Black Cube înseamnă că băieţii noştri chiar sunt buni rău de tot!!! Hai DNA, hai Poliţia Română cea cinstită (vreau să l văd pe Godină şeful IGPR), hai SRIul cel cinstit, hai DIICOT-ul cel corect!!!!
    • -18 (30 voturi)    
      Godina (Luni, 3 octombrie 2016, 19:08)

      ladrone [utilizator] i-a raspuns lui Morcoveatza

      Daca a putut unul ca Base sa fie Presedinte de ce n-ar putea si unul ca Godina sa fie sef la IGPR? Ce-a ajuns si tara asta...
      • +5 (19 voturi)    
        Tovarase ! (Luni, 3 octombrie 2016, 23:39)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

        Fii atent acilea. Basescu este acum masacrat in continuu pe toate canalele. pe toate latrinele voastre pesediste. De ce ? Daca e un "cadavru politic" ce mai vreti de la el ?
        Inclusiv la marea televiiune independenta DIGI.
        Si noteaza urmatoarele: Chiar daca acum este absolut penibil Basescu a fost un presedinte de 87 de ori mai bun decat panaramele cu care s-a luptat Nastase, Gioana, Antonescu. PSDul tau + izmenele aferente este o infectie generalizata, care acum in decembrie risca sa cuprinda toata tara. Din nou. Eu cred ca acum o vor lua de tot si nu va mai de trait aici.
        • -6 (10 voturi)    
          basexu... (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:23)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          iaţi-l acasă dacă îl iubeşti aşa mult.
          ce vrem? răzbunare pt. tot ce ne-a făcut în 2010-2012!
          şi coboară pe pământ, nu doar psdul (creditat cu ~40%) este anti băsexu (~4%), mai este o diferenţă de ~56%, nonpsd şi anitbasexu, asta rezultă din aritmetică.
          • +1 (1 vot)    
            Halatele ! halatele ! (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:33)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

            repede, sa le primim gratis si sa atacam. Daca ne prinde tiranu deorganizati ne omoara pe toti ! razbunare ! mircea badea presedinte ! La lupta fratilor ! Ajutati-ma si pe noi ! Jos Basescu dictatoru...
  • -14 (28 voturi)    
    pretinu' lu' Base incurcat in black cube (Luni, 3 octombrie 2016, 18:27)

    jackalphonse [utilizator]

    Si care credeam ca de vina sunt varani si alte lighioane...
    • +18 (36 voturi)    
      tot cu Basescu in gura ati ramas nefericitilor (Luni, 3 octombrie 2016, 19:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Vedeti mai oameni ca tara asta a mers inainte chiar daca Basescu nu mai e presedinte iar varanul e unde ii este locul.
      • -2 (12 voturi)    
        normal, inca n a infundat puscaria (Luni, 3 octombrie 2016, 20:39)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        desi o merita din plin. Nici felix n a intrat asa usor la mititica.asa si cu base.
      • +7 (13 voturi)    
        AMIN (Luni, 3 octombrie 2016, 22:19)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        pe varan trebuie pus un pachet de sare sa nu miroasa !
      • -2 (2 voturi)    
        aaaa! (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:09)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...alt roman deja destept...
  • -11 (27 voturi)    
    Daca stia familia Adamescu... (Luni, 3 octombrie 2016, 18:35)

    anion [utilizator]

    ... il contacta pe Ghita. Asta avea dovezi defaimatoare pentru Codruta cat Blake Cube la patrat
  • +26 (32 voturi)    
    Ce nu inteleg eu (Luni, 3 octombrie 2016, 19:16)

    tepes_voda [utilizator]

    La ce e folositor un astfel de contract - adica daca aia de la Black Cube luau doar banii si nu il respectau, ce facea Adamescu, ii dadea in judecata? Unde? La ce instanta, ca el nu prea pare legal :).
    • +10 (12 voturi)    
      E riscant (Luni, 3 octombrie 2016, 23:41)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui tepes_voda

      Dar cand ai multe zeci de milioane si risti sa iti pierzi libertatea devii dispus la orice. oamenii acestia nu au nici un fel de scrupule.
    • 0 (2 voturi)    
      o parere (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tepes_voda

      Adamescu si altii au crezut ca pot sa subordoneze institutiile statului intereselor lor proprii si personale - asta este valabil pentru toti securistii care nu au reusit sa depaseasca starea in care au ramas dupa 1989...

      Deci acestia au comandat o actiune de strangere de informatii si de analiza - chiar nu poate oricine sa faca aceste lucruri.Stiau ca odata ce au toate informatiile pot supune unor presiuni mediatice - ceea ce s-a si intamplat cu LCK, de exemplu - persoanele implicate.

      Un caz de persoana care a cedat presiunilor a fost procurorul Panait. Schema este mai simpla acolo, a fost mai usor de controlat personajul. FInalul este cunoscut, din pacate...

      Parerea mea este ca in dorinta de a isi servi clientul Black Cube si-a depasit mandatul - sau poate clientul a insistat pentru ca intelegea riscurile aferente si compania a riscat pentru ca in final avea mai mutl de castigat din punct de vedere financiar.
  • +3 (3 voturi)    
    :))) (Luni, 3 octombrie 2016, 23:57)

    Clop [utilizator]

    Ce calceama draguta, astia s-au intors din Matrix cu totii.
  • +14 (14 voturi)    
    adamescu (Marţi, 4 octombrie 2016, 0:04)

    KostasP [utilizator]

    Un idiot. Deci el apeleaza la o firma de experti in domeniu, "ex-mossad". Cine cunoaste cate ceva despre serviciile de informatii stie ca nimeni care a facut parte din servicii nu este "ex" niciodata, decat cand da coltul. Deci mossad-ul care sunt bara-bara cu cia-ul, cia-ul care are atasati in bucuresti care ofera servicii de consultanta pt dna. LOL.
  • +2 (8 voturi)    
    ceva pute (Marţi, 4 octombrie 2016, 1:20)

    SkyDan [utilizator]

    cum sa dai 600K pounds la niste agenti si 15K Euro la judecator? dai 700k eUR la judecator si rezolvi.
    • +1 (3 voturi)    
      ei... (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Nu mai merge ca pe vremuri...

      S-au mai schimbat afacerile prin RO.
      Rabdarica - este cu mult mai mult - o sa detoneze afacerea pana la sfarsit.
  • -6 (10 voturi)    
    Black Cube spioneaza DNA pe Teritoriul NATO ! (Marţi, 4 octombrie 2016, 4:21)

    MeridianAlbastru [anonim]

    Black Cube va colabora cu DIICOT/SRI peste masura normala ca sa identifice CORUPTI (Tradatori)din Romania care au platit bani anti Sigurantei Nationale !

    Sa fie clar : Daca cumva exista PROBLEME si blocaj fie in Londra sau la Tel Aviv intervine Washingtonul la cererea Presedintelui !
    • +5 (7 voturi)    
      Greu (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MeridianAlbastru

      Sute de firme de spioni si tot nu ar putea identifica in Romania coruptia. E atit de mare, atit de intinsa, atit de sustinuta de serviciile oculte, incit nu poate fi idetificata, ci doar sa constate ca e prezenta PESTE TOT
  • +1 (1 vot)    
    zicerea de bine (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:07)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...institutiile statului considera ca acum au reputatia reasezata?
  • -1 (1 vot)    
    alt tap ispasitor ... (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:13)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Dvs credeti ca dosarele Sky si Black Cube sunt cristal clear... ?

    Nu ati ras cand ati vazut filmuletele cu negustorii de arme si cu imberbii de la Black Cube...

    Mai sa fie..
  • -1 (3 voturi)    
    Ok. Am inteles. Contractul nu e contract, e un fel (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:13)

    dbdb [utilizator]

    de propunere, o copie dupa o propunere, ca sa fim mai exacti. Si propunerea se refera la o discutie, nu la un contract si pare mai degraba un material intern, nu ceva ce ar fi fost agreat intre parti, asa ca titlul articolului e cam tras de par. Mai aveti si altceva, HN?
  • -2 (2 voturi)    
    Spionaj??? Să fim serioşi. (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:54)

    Alberto_Kurtyan [utilizator]

    Nu prea inteleg unde e "spionaj". Cuvantul asta e folosit cu mare usurinta. Iar sumele circulate: 15.000 euro si 23.000 lei par ridicole. Toata povestea pare un mic ţânţar transformat în armăsar. În fine, nu cunosc detaliile, dar orice inculpat are dreptul la cea mai bună apărare juridică, iar dacă asta înseamnă efectuarea de verificări asupra tuturor persoanelor implicate în cercetarea penală, asta nu înseamnă "spionaj", asta înseamnă pregătire juridică serioasă.
  • 0 (0 voturi)    
    pregatire juridica serioasa??? (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:32)

    ..13 [utilizator]

    maica - pentru pregatirea juridica se cere dosarul, se citesc acuzatiile, discutii cu clientii tai ca sa intelegi aspectele care sunt sensibile si cele care sunt puncte tari si se pregateste sustinerea apararii...

    dar sa faci multiple apeluri telefonice cu caracter amenintator, precum si atacuri de tip phishing in vederea sustragerii de informatii din conturi de e-mail asta inseamna PREGATIRE JURIDICA???

    bine intr-un stat mafiot practicile acestea ar putea sa fie unele curente, dar parca vrem sa fim civilizati, intr-un stat de drept...

    OMG