Purtatorul de cuvant al Executivului: Pozitia lui Valentin Mircea nu este a Guvernului, a vorbit in nume personal / Seful Corpului de Control al premierului a sters postarea despre cutremur

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 14:17 Actualitate | Esenţial

Liviu Iolu, purtatorul de cuvant al Guvernului
Foto: Captura YouTube
Purtatorul de cuvant al Guvernului, Liviu Iolu, a declarat, pentru News.ro, ca Executivul nu isi asuma pozitia lui Valentin Mircea, seful Corpului de Control al premierului, care a criticat reactia slaba a autoritatilor la cutremurul de sambata. Intre timp,  Valentin Mircea a sters de pe Facebook postarea, precizand totodata ca pagina contine doar opinii in nume propriu.

"Valentin Mircea a vorbit in nume personal, acesta nu este si pozitia Guvernului. Guvernul a analizat recent care este raspunsul autoritatilor la un cutremur cu consecinte deosebite, raportul a fost prezentat in Guvern si apoi public, impreuna cu concluziile si masurile necesare pentru siguranta populatiei", a spus Liviu Iolu, pentru News.ro.

Velentin Mircea a ster de pe pagina sa de Facebook postarea de sambata dimineata in care critica reactia autoritatilor la cutremurul din noaptea de sambata spre duminica, postand un mesaj in care subliniaza ca opiniile exprimate pe pagina sa "reprezinta exclusiv pozitia personala a autorului".

"Este vina mea ca nu am fost innteles. In curand voi reveni inapoi, in mediul privat, iar comunicarea va fi facuta in principal pe LinkedIn, Twitter si pe blogul meu profesional", a mai scris acesta.

Amintim ca seful Corpului de Control al premierului, Valentin Mircea, a criticat sambata pe Facebook modul in care institutiile statului, dar si televiziunile de stiri au reactionat la cutremur, subliniind ca ele nu si-au facut treaba corespunzator atunci cand vine vorba de comunicarea cu cetatenii/publicul dupa cutremurul din noaptea de vineri spre sambata.

Intr-un comentariu initial scris pe Facebook la o ora de la cutremur, Valentin Mircea spune ca "Daca acest cutremur ar fi fost un exercitiu privind pregatirea pentru un mare cutremur, acesta tocmai a esuat, in aspecte elementare: informarea publicului, coordonarea rapida a reactiei."

Secretarul de stat Raed Arafat a declarat pentru News.ro ca nu intelege afirmatiile lui Valentin Mircea, adaugand ca autoritatile si-au facut treaba si ca "oamenii trebuie sa aiba incredere in institutiile statului. Noi ne bazam pe increderea oamenilor".

Arafat a precizat ca nu se poate spune ca autoritatile au esuat pentru ca nu a fost nevoie de nicio interventie in cazul seismului din noaptea de vineri spre sambata.


Citeste mai multe despre   









3577 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    De ce se crează panica? (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:40)

    asavreau [utilizator]

    1)se blochează site-urile instituțiilor care pot comunica situația.2)comunicațiile telefonice nu pot fi făcute. Nu se pot găsi soluții?Cine trebuie să comunice?Mie mi se pare o fugă de răspundere.Sunt organizate servicii pentru situații de urgență în toate localitățile,de ce nu sunt informate,pentru-ca acestea să poată informa populația și atunci nu ar mai fi nici blocaje de comunicații.Presupun că este cineva care ar trebui să se ocupe de asta,dar așteaptă să se întâmple dezastrul și să comunice cu cine scapă.Acum reacția a fost"pas".
    • -2 (6 voturi)    
      Totusi, eu inteleg ca... (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Totusi, eu inteleg ca acel om cu papion si-a facut autocritica. Dincolo de ceea ce au scos din context unii si altii, el a vorbit doar despre componenta "comunicare" : "Daca acest cutremur ar fi fost un exercitiu privind pregatirea pentru un mare cutremur, acesta tocmai a esuat, in aspecte elementare: informarea publicului, coordonarea rapida a reactiei."
      ----------------------------------- "
      Deci: informare, comunicare, coordonare!

      Pai, toate astea nu inseamna sa construiesti o autoastrada. Le poti pune la punct in primele doua luni de guvernare. Faci proceduri corespunzatoare; faci/initiezi legi, hoatarari, etc. Daca e necesar, obligi privatii sa faca frumos, cum vrei tu. Treburi tehnice, de tehnocrati, nu investitii de miliarde de dolari.
      Cum vine asta, omul cu papion (semnul inteligentei supreme, dupa cum am vazut din nicte postari pe aici) din guvernul tehnocrat, isi critica echipa ?

      Poate imi explica cineva, dar - pretty please - pe vorbele omului, nu conform viselor !
      • -2 (2 voturi)    
        Mosule (Luni, 26 septembrie 2016, 0:57)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Tu nu pricepi lucruri simple. Fugi de-aici cu cercul.
        • +1 (3 voturi)    
          O fi. Dar nu pricepe nici colegul sau din Guvern (Luni, 26 septembrie 2016, 2:53)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          O fi. Dar nu pricepe nici colegul sau din Guvern.
          Ia zi matale, ca ai o privire mai inteligenta, cum e?
  • +19 (27 voturi)    
    afirmațiile (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:03)

    berenger [utilizator]

    lui valentin mircea sunt factual adevărate. ce nu-și asumă mai exact guvernul în general și isu cu al său șef în special? faptul că informarea a fost zero, că instituțiile abilitate nu au reacționat? astea sunt evidențe ce nu pot fi negate, nici chiar de mărețul arafat.
  • +16 (22 voturi)    
    Cred ca acele informatii au iritat pe cineva (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:14)

    Lawrenciu [utilizator]

    Se pare ca in Romania, daca cineva spune un lucru adevarat, este adus in final la tacere si inlaturat. Interesant, nu? Iar acest fapt ma duce la urmatoarea intrebare: cine l-a obligat pe Valentin Mircea sa-si stearga comentariul, schimbandu-si totodata opinia total.
    Acest om din Guvern, este singurul care a criticat autoritatile romane pentru incompetenta si incapacitatea lor de a actiona rapid in cazul unui cutremur, si care a criticat in buna masura televiziunile romanesti si presa in general. Dar este de neinteles comportamentul acestuia acum, ceea ce ar duce la ipoteza ca cineva sa-l fi influentat sau fortat sa-si schimbe dintr-o data punctul de vedere.
    • 0 (12 voturi)    
      Ciocul mic! (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

      A fost un cutremur și dacă nu a fost dezastruos am fi vrut să știm ce ar fi fost dacă ...... .În final o dezbatere pro și contra,care ar fi adus și soluții la unele probleme, a fost oprită.De ce?De cine?Crede Arafat că a făcut și face totul ce-i posibil și noi,proștii,în loc să-l lăudăm,îl criticăm?Dar poate că nu-i la d-lui problema,dar de ce se simte criticat?Ce,el este Statul?Până la ieșirea d-lui, nici nu a zis nimeni nimic de el.Să înțeleg că d-l Arafat sa simțit ofensat că vrem să știm?Nu știe că neștiința și minciuna omoară mai mulți oameni?Și purtătorul de cuvânt al Guvernului,ce o fi vrut să spună?Că este bine,că știm toți ce trebuie făcut?Cum să nu dai telefon la112 dacă te sperie situația?Soluția este,să murim în liniște,să nu deranjăm autoritățile,mai ales pe Arafat?
      • +4 (8 voturi)    
        si joc de glezne (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:12)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pt institutii si clientela politica e mai rentabil sa pastreze linistea pana la urmatorul dezastru.
        Cum sa mai capuseze ei bugetul daca s-ar apuca sa repare din timp, si sa faca ceva sa reduca efectele unui dezastru?
        Cand s-o intampla o sa platim in vieti omenesti, ca sunt destule...
  • +12 (16 voturi)    
    sfatuit gresit ! (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:15)

    KEMPES [utilizator]

    pacat ca sters postarea...omul a spus adevarul...si chiar asa si este...incompetenta !!!
  • +9 (15 voturi)    
    Incredere bazata pe ce? (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:30)

    ilex2013 [utilizator]

    pe prostia oamenilor ? majoritatea interventiilor ISU au fost esecuri rasunatoare in care s-au pierdut vieti omenesti datorita lipsei de profesionalism, lipsei echipamentelor si dotarilor. Sa ne amintim accidentul din Apuseni, Siutghiol, Colectiv etc. Dar noi pur si simplu nu vrem sa recunoastem o realitate si ne suparam cand cineva are curajul sa spuna adevarul.
  • +10 (14 voturi)    
    Da, Doamne fereste sa stim adevarul, (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca in caz de dezastru suntem singuri.
  • +8 (12 voturi)    
    "Domnule" liviu iolu, (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:52)

    siska [utilizator]

    Executivul AR TREBUI SA-SI ASUME ceea ce a zis Valentin Mircea ! ASTA e realitatea, ASTA e ceea ce s-a intimplat ! Ceea ce spune incompetentul de arafat "nu se poate spune ca autoritatile au esuat pentru ca nu a fost nevoie de nicio interventie in cazul seismului din noaptea de vineri spre sambata" este un alt "scuipat" in fata celor care, in mod normal, in cazul in care se petrec tragedii ca cele (spre exemplu) din Italia, se asteapta ca in secunda 2 sa apara macar unul pe posturile de /radio care sa spuna : "stati linistit, nu s-a intimplat nimic pe nicaieri" sau, in caz ca se intimpla ceva sa spuna "am auzit, confirmam, deja echipaje de salvare sint pe drum !" ! Faze de genul ""oamenii trebuie sa aiba incredere in institutiile statului. Noi ne bazam pe increderea oamenilor" cind tu, ca secretar de stat, STII ca nu ai nici o ceapa degerata in dotare ca sa salvezi vieti omenesti, in caz de cutremur, mi se par, pt. a "n"-a oara, o batjocura din partea unuia care, pe bani grei, e pus sa REZOLVE probleme, nu sa spuna "nu au esuat, de fapt, fiindca nu a fost nevoie de interventie" ! Si, pentru "linistea" dvs., "d-le" iolu, nu e doar parerea personala a d-lui Valentin, ci si parerea multora "din popor", pe care, ca executiv, AR TREBUI sa-i reprezentati ! Si asa, poate ati ajunge la concluzia ca acel arafat ar trebui schimbat URGENT din scaunul pe care il ocupa ! Caci, de la "Colectiv" incoace, numai "stiri" bune am avut despre acest departament de stat care se ocupa de situatiile de urgenta !
    • -3 (7 voturi)    
      AHA (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:01)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui siska

      Aha, Arafat trebuie schimbat. Am mai spus-o, aveți un fix cei de la hotznews...
  • +8 (10 voturi)    
    Indolenta, incompetenta, nepasare! (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:02)

    obvious [utilizator]

    Bai fratilor!
    In Japonia daca e cutremur, in minutul urmator apare harta cu epicentrul si toate localitatile invecinate si cat s-a resimtit cutrenurul in acestea.
    Sigur ca nu suntem Japonia dar nici asa sa stai cu orele pana apare ceva util pe vreun post tv.
    NEPASARE! Asta e verdictul.
    • -5 (5 voturi)    
      La 5 si un pic? (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:00)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      La 5 și un pic? Crezi că japonezii sunt sonați? Sau te-a luat valul?
  • -1 (9 voturi)    
    TRANSPARENȚĂ! (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:06)

    timp tamp [utilizator]

    Toți miniștrii care au spus adevărul despre starea instituțiilor românești au fost îndepărtați din guvern! Aceasta e transparența și comunicarea cu care Iohannis vrea să cucerească Europa!
  • +4 (8 voturi)    
    Indiferent de fapte, (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:16)

    valll [utilizator]

    Raed Arafat a cazut mereu in picioare. Are talentul acesta
  • 0 (4 voturi)    
    sa nu ridice capul (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:23)

    simur [utilizator]

    ca atunci i se vor plati politele in asteptare

    cat despre restul, vorbim de zeci de ani

    sigur se constata o mica imbunatatire, dar suntem atat de departe... de scapat, nu avem cum

    ce mesaj optimist am postat :))
  • -3 (7 voturi)    
    sad, sad paws (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:13)

    gazuldebasist [utilizator]

    pai nu? uitati-va cum deschid gurita cind nu scriu pe fessebouque.
  • 0 (6 voturi)    
    totuși (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:58)

    hot news [utilizator]

    Ce dracu, a fost cutremur minor de 5,3!!! Cam multă vorbărie aici... Vin alegerile?
  • 0 (0 voturi)    
    Fiecare dintre aceasta adunatura de (Luni, 26 septembrie 2016, 9:00)

    xrogo [utilizator]

    tehnocrati vorbeste ce gandeste si mai ales ce nu gandeste,se vede ca sunt o "echipa" adunata in pripa,fara un plan,fara o conceptie,bine ca mai sunt 2-3 luni si pa,am scapat de dansii !
  • 0 (0 voturi)    
    Cum spune cineva adevarul, cum il executam (Luni, 26 septembrie 2016, 12:42)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Asta nu e guvernare, e inchisoare. Omul avea foarte mare dreptate, comunicarea in acest caz a fost dezastruoasa. In loc sa-l premiati, voi il fortati sa-si stearga textul si ii fortati demisia.
    Cum sa va inconjurati de oameni de buna calitate daca voi procedati asa ?
    Un om liber, integru, inteligent, viu, va simti nevoia sa spuna adevarul in cazul in care el simte si crede ca asta va ajuta societatea in care traieste.
    Halal comportament.