UPDATE Robert Negoita, audiat la Parchetul General in dosarul suspiciunilor de plagiat. Negoita: Am vazut recent o chestie - "a copiat, dar nu a plagiat". Eu nu inteleg care e diferenta

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:09 Actualitate | Esenţial

Robert Negoita
Foto: Hotnews
Primarul Sectorului 3 Robert Negoita este audiat miercuri dimineata la Parchetul General, informeaza Digi24, precizand ca este vorba despre suspiciunile de plagiat a tezei de doctorat. La intrare in sediul Parchetului General, Robert Negoita a spus ca nu este cercetat penal in acest dosar.

La iesirea de la Parchet, Robert Negoita a declarat ca titlul de doctor nu i-a adus niciun avantaj, cu exceptia cunostintelor acumulate:
  • Nu am avut niciun avantaj in afar de faptul ca mi-am imbunatatit cunostintele.
  • Au vrut sa stie daca in timpul scolii doctorale au fost nereguli. Eu i-am spus dl-ului judecator, ma scuzati procuror, ca nu a fost nimic in neregula din perspectiva mea.
  • A fost o chestie geniala¬ am vazut recent o chestie, ¬a copiat, dar nu a plagiat¬, eu nu inteleg care e diferenta
  • (Intrebat daca regreta ca si-a luat doctoratul): Regret din perspectiva faptului ca uitati ce valva se creaza din chestia asta.
  • Nu am obtinut nicodata niciun avantaj, nu l-am pus in cv-urile mele, daca nu era chestiunea asta, nici nu stiati ca sunt doctor.
  • Nu stiu daca a fost perfect (doctoratul sau - n.red.), nu cunosc detaliile, de asta am un conducator de doctorat, nu stiu daca a respectat intr-un totul procedurile. Sursele sunt, din cate stiu eu, toate.
Pe 24 iulie, Ministerul Educatiei a anuntat ca Secretariatul tehnic al CNATDCU a primit punctul de vedere al Academiei de Politie 'Alexandru Ioan Cuza', punct de vedere in care se constata plagiatul in cazul lucrarii de doctorat a lui Robert Negoita si se recomanda retragerea titlului de doctor, informeaza Agerpres.

La randul sau, Robert Negoita a confirmat procedura demarata de Comisia de Etica a Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" pentru a i se retragere titlul de doctor pe motiv de plagiat, el afirmand ca singurul sau regret este ca s-a lasat tentat, in trecut, de aceasta "moda" a titlurilor academice.

Robert Negoita a devenit doctor in Stiinte Juridice in anul 2012, la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza", cu teza de doctorat "Criza economico-financiara si impactul acesteia asupra echilibrului social".

Jurnalista Emilia Sercan a dezvaluit ca lucrarea de doctorat semnata de Robert Negoita este integral plagiata, fiind copiata de pe Internet si site-uri de socializare.

Revenim cu informatii


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1691 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Marea dilema... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:38)

    Johanis [utilizator]

    nu este pentru ce a fost audiat, ci cum ajung astfel de exemplare (limitate din toate punctele de vedere) sa conduca sectoare, orase, judete, partide?!
    • +3 (3 voturi)    
      Doctorul Negoita (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:49)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Daca s-a lasat tentat de aceasta moda a doctoratelor plagiate sunt sanse mari sa se fi lasat tentat si de moda ~furaciunilor~, a coruptiei, etc. Vom vedea in curand de ce a mai fost tentat acest doctor.
    • +3 (3 voturi)    
      Dilema straveche (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:54)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Sunt votati.
      De ce sunt votati?
      Pt ca cei mai multi oameni se vad pe ei in cei pe care-i aleg. Nu neaparat ca status social, dar aceeasi conditie morala. Si aceleasi aspiratii de parvenire. Cati romani nu-si doresc sa copieze la un examen?
      Asta ii face reprezentativi pe alesii nostri.
      Reprezentativitatea parlamentara chiar asa functioneaza. Pana noi nu ne schimbam nici ei nu se scnhimba. Unde e dilema?
    • +2 (2 voturi)    
      mda, (Miercuri, 21 septembrie 2016, 12:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      nea doctoru, ca asa era moda, nu stie diferenta intre copiat si plagiat.
      mai grosolan spus, daca puneai ghilimele la ceea ce ai copiat, pasajul respectiv devenea citat (mi-e si frica cu atatia termeni noi pt. negoita, "ghilimele", "citat", "pasaj", i se fractureaza neuronul) si daca in subsolul paginii mentionai de unde ai pus citatul respectiv, nu se mai chema ca ai plagiat, hotomanule.
  • +3 (3 voturi)    
    betoniţă e periculos, trebuie oprit (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:22)

    tropotaru [utilizator]

    A inceput sa construiasca in multe scoli si licee diverse cladiri, exact in locul terenurilor de sport. Practic elevii nu mai pot sta afara, toatul este ocupat de constructii

    A inceput sa dubleze trotoarele prin construirea unor alei paralele, evident scopul fiind atribuirea de lucrari prietenilor

    A betonat tot spatiul din jurul copacilor astfel ca multi s-au uscat

    Are o datorie fabuloasa catre ANAF dar, desi detine active imobiliare suficiante, ANAF nu-l executa decat cu cate un apartament sau un teren mititel in fiecare an, asteptand parca termenul de 5 ani in care se va prescrie totul.
  • +2 (2 voturi)    
    normal (Miercuri, 21 septembrie 2016, 11:53)

    levierul [utilizator]

    Robert Negoita, e tare greu sa intelegi multe lucruri daca toata educatia ta se bazeaza pe furt.
    Plagiatul este tot o copie, insa fara a mentiona acest lucru. Practic, plagiatul este un furt. O lucrare trebuie sa contina in proportie destul de mare, informatie noua, sinteza, analiza facuta de autori. Daca scadem partea preluata prin copie sau plagiat din alte lucrari si ramane doar coperta si titlul, aia nu mai este o lucrare, ci un furt.
  • +2 (2 voturi)    
    Doctor? (Miercuri, 21 septembrie 2016, 12:36)

    Pac-pac [utilizator]

    E nasol sa fii procuror. Iti dai seama ce chestie naspa sa-i adresezi asemenea intrebari lui...Robert Negoita?
  • +2 (2 voturi)    
    Tu nu intelegi nici ca esti un nimeni,atarnat..... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 13:47)

    Plagarus [utilizator]

    ......politic !!!
    Numai " doctoratul " si transplantul de par ii lipsea acestui rebut al tranzitiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta reprezinta doctorii din RO. (Joi, 22 septembrie 2016, 10:00)

    Lok [utilizator]

    Nu glumesc, 90% din doctorate si la Universitati ci traditie sunt date unor inapti.