Irina Socol, fondatoarea Siveco, eliberata conditionat

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2016, 17:12 Actualitate | Esenţial

Irina Socol
Foto: Agerpres
Irina Socol, fondatoarea Siveco, va fi eliberata conditionat din executarea pedepsei de doi si jumatate de inchisoare primita in luna mai pentru evaziune fiscala, hotararea instantei fiind definitiva, anunta Agerpres.

Magistratii Tribunalului Prahova au respins, marti, contestatia Parchetului de pe langa Judecatoria Ploiesti formulata impotriva deciziei Judecatoriei Ploiesti care a dispus, la data de 9 iunie, eliberarea conditionata a condamnatei care este incarcerata la Penitenciarul de Femei Targsor.

Irina Socol a fost trimisa in judecata in noiembrie 2014 de catre procurorii Parchetului Curtii de Apel Bucuresti, fiind acuzata ca a pus bazele unui mecanism evazionist in care a angrenat firma pe care a infiintat-o, Siveco Romania.

In acelasi dosar au fost trimisi in judecata Aurora Ecaterina Crusti (fost presedinte comercial adjunct al Siveco Romania), Tiberiu Grabany, Dumitru Constantinescu, Valentina Gogu Mihai si Nicolae Gogu Mihai.

Procurorii sustin ca reprezentantii companiei Siveco Romania au creat un circuit infractional format din peste 50 de societati comerciale, prin care ar fi fost evidentiate tranzactii fictive derulate in perioada 2009-2013, in valoare de aproximativ 10 milioane de euro.

Din cercetari a reiesit ca in contabilitatea producatorului de softuri ar fi fost inregistrate achizitii fictive de servicii reprezentand crearea unor programe informatice care in realitate nu au fost prestate, bugetul de stat fiind astfel prejudiciat cu peste trei milioane de euro.

Anchetatorii sustin ca Siveco a incheiat achizitii fictive de servicii de la firme care aveau ca administratori cetateni de etnie roma din satul Sintesti, Ilfov, persoane care se ocupau cu colectarea de fier vechi.

"Astfel, de la Eurovip, Siveco Romania a achizitionat, in cursul anului 2009, servicii in valoare de 2.500.718 lei, plus TVA, in cuantum de 475.137 lei. Societatea Eurovip a avut ca asociat si administrator pe Valentina Mihai Gogu, persoana de etnie roma, in varsta de 49 ani, care locuieste in satul Sintesti, Ilfov, si care nu stie sa scrie si sa citeasca. Toti banii care au fost incasati de Eurovip de la Siveco Romania au fost retrasi in numerar pe baza unor borderouri de achizitie fier vechi de la persoane fizice. Practic, societatea Eurovip achizitiona fier vechi, dar vindea programe informatice", mai arata procurorii.

Irina Socol a fondat la inceputul anilor '90 compania Siveco Romania, care in prezent este unul dintre cei mai mari producatori locali de aplicatii software.

Socol a fost condamnata definitiv, la inceputul lunii mai, de Curtea de Apel Bucuresti, la doi ani si sase luni inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de evaziune fiscala. Initial, Irina Socol a fost condamnata la trei ani si sase luni inchisoare in iulie 2015 de catre Tribunalul Bucuresti, pedeapsa redusa ulterior la doi ani si jumatate de catre Curtea de Apel Bucuresti.

Pedepse reduse au primit si ceilalti inculpati din acest dosar: Aurora Ecaterina Crusti - 2 ani si 6 inchisoare cu executare (de la 6 ani si 6 luni), Tiberiu Grabany - 3 ani inchisoare cu executare (de la 6 ani inchisoare), Dumitru Constantinescu - 3 ani inchisoare (de la 6 ani inchisoare).

In acelasi dosar, Mihai Valentina Gogu si Mihai Nicolae Gogu au fost condamnati la doi ani inchisoare cu suspendare.


Citeste mai multe despre   









7980 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 12 iulie 2016, 17:18)

    Dodel540 [utilizator]

    Deci cat a stat , nici 3 luni ???? Este incredibil!!1
    Asta pentru o evaziune fiscala vizibila si de pe luna.
    Este un exemplu formidabil pentru altii ca ea.

    Dar vedeti ce inseamna sa ai prieteni unde trebuie?
    Oare pentru ce serviciu secret face de fapt Siveco bani?
    Serviciul a ordonat si judecatorul si-a "descoperit" brusc constiinta.
    • +5 (7 voturi)    
      Forbes (Marţi, 12 iulie 2016, 22:35)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Macar prejudiciul a fost platit ? Marii afaceristi din Romania in domeniul IT n-ar fi supravietuit in Marea Britanie, SUA, Germania sau alte state pentru ca ei sunt obisnuiti cu relatii si alte smecherii.
  • +15 (15 voturi)    
    FREE IRINA!!! (Marţi, 12 iulie 2016, 17:35)

    Cristioan [utilizator]

    Cum sa nu fim de acord cu gratierea femeii care a furat cascaval?
    Da, a fost recidivista, dar ce valoarea aveau ALIMENTELE pe care le-a furat?
    In schimb fondatoarea Siveco, condamnata pentru o delapidare de 10 milioane de Euro, face doua luni in locul pedepsei de doi ani jumate!
    Vi se pare normal?
  • +7 (7 voturi)    
    Dar recuperarea prejudiciului? (Marţi, 12 iulie 2016, 17:35)

    BEDE [utilizator]

    S-a recuperat prejudiciul? Acesta este aspectul cel mai important. SI, hai, sa zicem ca a eliberat-o conditionat. Dar atunci, sa nu-mi spuneti ca mai are incontinuare dreptul de a mai avea o functie ca mai inainte!
    Altfel, ar avea o viata tare interesanta daca ar fi sa-i fi confiscat toata averea si sa fie nevoita s-si caute un loc de munca... Dar parca vad ca averea ei este pusa deoparte bine si ea nu va putea trai cu acelasi lux ca mai inainte.
    • +6 (6 voturi)    
      de data asta, da, s-a recuperat integral (Marţi, 12 iulie 2016, 22:01)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Siveco a platit imediat toata suma din ancheta, incercand sa o faca scapata- nu a functionat complet.

      E unul din f putinele cazuri in care paguba chiar s-a recuperat integral.

      Si da, evident ca Siveco are conexiuni cu cel putin un serviciu, ca doar nu credeti ca au ajuns sa aiba contracte de sute de milioane de euro in ultimii 15 ani de cand au aparut fulminant pe piata, asa, de capul lor! Ce s-a intamplat cu Socol a fost o scapare, probabil- ce nu a mai putut fi acoperita/musamalizata in timp util sau au fost niste procurori f zelosi si caposi (sau a fost lucratura altui serviciu concurent prin acestia).
      Sau a fost o "preluare ostila" de conducere- caci in urma acestei anchete s-a schimbat si conducerea companiei, cine stie cu ce si pe cine a deranjat Socol si a devenit indezirabila, poate nu a mai raspuns la comenzi sau raspundea la comenzile celor care erau inainte in serviciu si cand s-a schimbat conducerea serviciului, trebuia sa se schimbe si la satelitii lor...noi nu vom sti niciodata...
  • +7 (7 voturi)    
    COMENTARIU PENIBIL SI PE CARE IL BANUIESC TOTI (Marţi, 12 iulie 2016, 17:43)

    ewqjriuqour [utilizator]

    Sa fim seriosi, daca fura unul o gaina ia probabil fo 2 an ia, fara suspendare, si nici carti nu mai poate scrie, ca de*, au scris alti carturari inca in viata, unul este probabil dl. GIGI.
    Intrebare pentru autoritati, si nu numai , cine a modificat pedeapsa si pe ce baza, hipertensiune arteriala sau hemoroizi , ma tem ca nici una nici alta.
    Sa mai incercam ? Sau poate o mina spala pe alta .
    Sint sigur ca nu se va sesiza nimeni, nici macar cine trebuie sa o faca. DE CE
  • +5 (5 voturi)    
    hexi pharma (Marţi, 12 iulie 2016, 17:46)

    ewqjriuqour [utilizator]

    ceva despre hexi pharma mai aveti, sau e ingropata undeva
  • +2 (8 voturi)    
    hexi pharma (Marţi, 12 iulie 2016, 17:48)

    ewqjriuqour [utilizator]

    S_o fi dat vreun ordin : MUCLES ?
  • +2 (10 voturi)    
    IT-ul mediaza din greu (Marţi, 12 iulie 2016, 18:07)

    ViorelX [utilizator]

    Cat timp comentariul meu anterior este mediat de IT-ul Sive..., aah Hotnews, e bine de accesat si un site fara contract de publicitate cu o anumita companie:
    http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/irina-socol-cu-capul-plecat-in-fata-instantei-schema-prin-care-presedinta-siveco-ar-fi-inselat-statul-cu-3-milioane-de-euro.html
    • +4 (4 voturi)    
      Socol/Siveco pe Hotnews (Marţi, 12 iulie 2016, 22:46)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui ViorelX

      Sa fim seriosi. Nu exista site impatial. Au contracte si ei si probabil de-aia nu apare in stire si prejudiciul creat de Socol.
  • +8 (8 voturi)    
    O alta mizerie judecatoreasca (Marţi, 12 iulie 2016, 19:33)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Facem evaziune cat casa scanteii si primim 2.ani si 6 luni.
    Din care executam cateva luni.
    Asta e justitie ?
    Asa pedepsim noi hotii ?
    In SUA pentru aceste infractiuni ar fi liat 30 de ani.
    In Romania ii dam cate amarate de luni si o lasam in pace.
    Justitia din Romania e o gluma proasta, care pe zi ce trece se face de rusine to mai mult si mai mult.
    Nu stiu cum poti sa eliberezi conditionat un astfel de infractor, dar stiu ca noua ne mor copii prin spitale fara medicamente, batranii se sting singuri in foame si cine mai poate, fura.
    • +2 (2 voturi)    
      esti sigur? si in SUA depinde (Marţi, 12 iulie 2016, 22:03)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      sunt f multe cazuri de companii si bosi care au scapat si acolo, prin intelegeri cu IRS- platind prejudiciul+ o amenda consistenta. Ce a patit Al Capone a fost din cauza ca trebuia inchis- vb totusi de un interlop si mafiot ce avea pe constiinta zeci de oameni si teroriza nu doar un mega-oras si i-au gasit doar buba cu taxele si l-au condamnat sever pt asta.
      Dar nu se intampla nici la ei mereu, de multe ori fac intelegeri si fie ajung la pedepse f blande fie chiar scapa- statul american se comporta f pragmatic-daca recupereaza prejudiciul si se achita si amenda (uneori uriasa), el e multumit!
    • +5 (5 voturi)    
      Legi cu pedepse blande (Marţi, 12 iulie 2016, 22:49)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Legile tot de ei sunt facute, e normal sa-i protejeze. Altfel n-ar mai renta sa stea acolo si sa-si umple buzunarele.
  • +4 (4 voturi)    
    prejudiciul (Marţi, 12 iulie 2016, 20:47)

    fghr [utilizator]

    se vorbeste de 3 mil de euro.. + penalizari+majorari de intarizere

    il vrem recuperat integral.

    Altfel chiar nu vad cum se poate indrepta doamna Socol in atmosfera de la Targsor...mi e teama ca si 1 luna ii este de ajuns pentru a se cuminti...
    • +3 (3 voturi)    
      vezi ca s-a platit demult (Marţi, 12 iulie 2016, 22:04)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui fghr

      inca de cand a demarat ancheta Siveco a platit tot. Daca ar fi fost si ceilalti asa "cuminti" ....
      • +1 (1 vot)    
        Well ... Irina Socol a platit doar ce au gasit (Miercuri, 13 iulie 2016, 13:53)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Well ... Irina Socol a platit doar ce au gasit procurorii, legati la ochi .. cu cate un ban pe fiecare geana.

        Voi chiar credeti ca a praduit doar 10 milioane, cand cifra de afaceri era de peste suta de milioane pe an, cel putin in ultima decada?

        Spagari au fost, spagari sunt inca in neamul romanesc, caci era fura si nisip din stanca, spagarii orisiunde cresc !

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .