Proiect: Strainii vor putea cumpara cel mult 50 de hectare de teren arabil

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 23:27 Actualitate | Esenţial

Agricultura
Foto: Euractiv
Proiectul legii care reglementeaza cumpararea de terenuri agricole de catre straini a fost elaborat de Ministerul Agriculturii, dar aplicarea actului normativ va fi posibila dupa finalizarea planului cadastral, potrivit Mediafax.

"Cred ca pentru legea vanzarii terenurilor la nivel european trebuie sa ne orientam catre modelul francez pentru ca respecta toate reglementarile europene. Chiar imi amintesc ca un parlamentar german a dorit sa cumpere teren agricol in Franta si nu a reusit. Din aceasta cauza este foarte important cum redactam aceasta lege si sa trasam obiective clare, ca sa nu patim la fel ca Bulgaria care a facut o astfel de lege acum cativa ani, iar apoi a fost nevoita sa o retraga pentru ca nu respecta normele europene", a decalrat joi ministrul Achim Irimescu intr-o conferinta de presa.

Actul normativ impune o suprafata maxima de 50 de hectare pentru fiecare solicitant, insa reglementarea va suporta modificari, avand obiective clare de atins, cu o serie de conditii insa. Prima conditie ar fi realizarea planului cadastral, plan pe care actualul ministru al Agriculturii sustine ca-l va realiza si cu sprijinul notarilor publici, precum si al altor institutii cu atributii in acest sector de activitate, inclusiv cu fermierii.

"Romania are un total de 14 milioane de hectare de teren agricol, din care 3,8 milioane hectare organizate in ferme, 9,3 milioane de hectare de teren arabil, teren din care doar 3 milioane de hectare au si cadastrul facut", a precizat ministrul Achim Irimescu.











4206 vizualizari
  • -13 (35 voturi)    
    Acum, cand ati vandut mai mult de (Joi, 30 iunie 2016, 23:42)

    Alor [utilizator]

    jumatate din suprafata agricola a tarii.
    • +10 (34 voturi)    
      Tot (Vineri, 1 iulie 2016, 0:25)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Tot la "Nu ne vindem tara"ai ramas ?
    • +6 (20 voturi)    
      mai usor cu lehamitea (Vineri, 1 iulie 2016, 1:03)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      fals,raspunsul corect era:
      e bine ca dupa ce psd a dat legi aiurea si s-a vandut masiv,guvernul asta apolitic vine cu o solutie corecta chiar daca in ultimul ceas!
      • 0 (0 voturi)    
        Vine de frica, se face ca rezolva lucrurile (Vineri, 1 iulie 2016, 12:27)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

        Indignarea romanilor referitor la acest subiect este in continua crestere. Cumulata cu alte indignari justificate, ar putea exploda necontrolat.
        Brexit-ul a fost elegant. Roxit-ul, daca va fi vreodata, si doresc sa nu fie, va fi cu furca.

        Asa ca, acest proiect arata ca, vezi Doamne, ne ocupam noi de problema, voi stati linistiti la locurile voastre. Sigur legea va avea destule portite, cit sa nu aiba efect real.
    • +10 (10 voturi)    
      Problema nu sunt striainii (Vineri, 1 iulie 2016, 9:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Ci mafia securista gen Nicolae, Voiculeascu si toti mafiotii români care au cumparat cel mai bun teren arabil pe degeaba. ADICA MAFIA CARE A SUBJUGAT TARA SI O JEFUIESTE ZI DE ZI
    • +3 (5 voturi)    
      ! (Vineri, 1 iulie 2016, 11:55)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Bosulica, stai relaxat ca tot romanasii tai preaiubitori de tara si-au vandut terenurile PRIVATE de lene!
  • +17 (31 voturi)    
    Romania nu e Franta (Joi, 30 iunie 2016, 23:53)

    Dan123 [utilizator]

    Avem mii de hectare arabile care stau nefolosite si importam produse din strainatate.

    Eu zic ca oricine vrea sa investeasca in agricultura romaneasca este binevenit.
    • +7 (11 voturi)    
      Fara suparare... (Vineri, 1 iulie 2016, 10:19)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      ...dar asta e o judecata simplista.
      A cumpara teren agricol nu inseamna, in mod obligatoriu, ca acel om va investi in agricultura si va contribui la reducerea importurilor.
      Doi, ar trebui sa va uitati pe structura importurilor alimentare, nu doar pe cifrele agregate. Oricat ar investi strainul (sau oricine, de fapt) in agricultura romaneasca, n-o sa produca cirese in decembrie, pepeni galbeni in ianuarie, kiwi, avocado, banane samd.
      Responsabile de aceste importuri sunt mai degraba obiceiurile de consum, noul stil alimentar adoptat de romani si mai putin producatorii.
      Urmeaza autoritatile care, intr-un mod subtil (si, cred eu, mai degraba din lene si incompetenta decat in mod deliberat, planificat), favorizeaza productia agricola cu valoare adaugata mica.
      Trei, povestea cu milioanele de hectare nelucrate e un mit. Pur si simplu nu (mai) e adevarat de multi ani. Daca vorbim de mii, cateva mii de ha nelucrate inseamna o zecime de procent sau mai putin.

      Altfel, la modul mai general-filosofic vorbind, nu cred ca poate exista o natiune ai carei membri (ca si comunitate, nu zic neaparat de dvs. sau de mine) sa nu detina controlul, proprietatea teritoriului pe care salasluieste.
      Ducand lucrurile la extrem, e de imaginat o natiune ai carei membri nu au acces la 90% sau mai mult din teritoriul national pentru ca e proprietatea altora? Ar fi o natiune formata nu din oameni, cetateni, ci din "resurse umane", o forta de munca nomada, care are voie doar in orase si pe sosele, avand doar masina personala, precum mongolul de altadata avea doar calul sau...

      Nu zic sa cladim ziduri si garduri de sarma ghimpata, dar nici n-as trata aceasta problema - cine este proprietarul terenurilor agricole din Romania - cu usurinta cu care e tratata aici si prin alte parti.
      In fine, nu e un subiect potrivit de discutie pe un forum unde conteaza doar mistocareala.
    • +2 (6 voturi)    
      Si o zici gratis, asa? (Vineri, 1 iulie 2016, 12:13)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      Ca sa sustii vinzarea pamintului care ti-a dat numele de roman, trebuie, ori sa fie un interes direct, personal, ori sa fie un interes al grupului cu care te identifici.

      Oricum, onoarea ar impune ca ambele situatii trebuie semnalate explicit, sa nu se lase impresia ca vorbeste un roman dezinteresat, de bunacredinta. Dar, pentru unii, insusi conceptul de onoare e subversiv.

      Nici noi nu credem, gratis.
  • -1 (13 voturi)    
    si aia non UE? (Joi, 30 iunie 2016, 23:56)

    stefansb [utilizator]

    eu inteleg ca normele UE impun sa dai voie cetatenilor UE sa cumpere teren. Dar de ce au voie cei non UE? De ce au voie arabii de ex sa cumpere teren?
    P.S. Se pot si recupera, cu cap: pui impozit 20% pe an din valoarea terenului pt cetatenii non UE si ti-l vand ei singuri
  • +11 (19 voturi)    
    Prostie (Joi, 30 iunie 2016, 23:58)

    V. Veroiu [utilizator]

    Pentru o suma modica un strain va gasi inca 20 de prieteni, fiecare cumpara 50 ha si apoi le "doneaza" acelui strain. Sa cumpere nu inseamna sa detina.
  • +18 (20 voturi)    
    Ce prostie (Vineri, 1 iulie 2016, 0:13)

    Pink Z [anonim]

    Orice strain poate face un srl romanesc (pur, dacic.. ) care srl sa cumpere apoi cat teren vrea el. Ne aflam in treaba cu legi idioate !
  • +19 (25 voturi)    
    Normal (Vineri, 1 iulie 2016, 0:28)

    tudor74 [utilizator]

    Terenurile agricole sunt detinute de firma Grivco, zac nelucrate ca Voiculescu le-a cumparat pe mai nimica si le foloseste ca si garantie pt imprumuturi de sute de milioane la banci.

    Ce ati innebunit ? Vreti sa le cumpere un strain si sa va arate ca se pot face bani din agricultura ! baga-ti-va mintile in cap !
  • +7 (17 voturi)    
    xenofobia (Vineri, 1 iulie 2016, 5:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta e calul politic , mort , pe care il biciuesc tot mai multi lideri din UE , era inevitabil sa nu fim si noi la fel.
  • +3 (21 voturi)    
    normalul ne ocoleste (Vineri, 1 iulie 2016, 5:24)

    Francisc 1 [utilizator]

    corect ar fi ca legea sa spuna ca nimeni nu poate detine ca persoana fizica 50 de ha , si restul ,daca are, sa-si faca firma , nu e posibil sa gandesti in ue 2016 o lege pe baza nationalitati din buletin , maine dam una si cu culoarea pileii?
    • +3 (7 voturi)    
      Cum adica (Vineri, 1 iulie 2016, 7:58)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      să-mi spuna statul câte kile de castraveți, câte perechi de chiloți si câte ha de teren am voie sa dețin pe persoana fizica?!
      E treaba mea, iar treaba lui este sa administreze, astfel incât eu - contribuabilul - sa câștig cat mai mult in tara unde aleg sa detin proprietati si sa desfășor activități economice.
    • +1 (3 voturi)    
      Fran cel naiv (Vineri, 1 iulie 2016, 10:34)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Oamenii nestiutori sunt periculosi atunci cand au dreptul sa vorbeasca in public.
      Ei nu au capacitatea de a intelege ca promoveaza idei periculoase pentru ceilalti.
      Societatile normale nu ar trebui sa permita libertatea de exprimare pentru cei cu discernamant redus.
    • +1 (1 vot)    
      De ce? (Vineri, 1 iulie 2016, 12:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      De ce n-am voie sa detin ca si persoana fizica mai mult de 50 de hectare?

      Eu as da o lege prin care terenul agricol nelucrat sa fie impozitat suficient incit nimeni sa nu-si permita sa-l tina degeaba. Ceva de genul impozit mare pe teren si subventii mari pentru produsele finite. Astfel incit nimanui sa nu-i convina sa tina terenul degeaba.
  • +1 (13 voturi)    
    De ce sa ne oprim la pământ? (Vineri, 1 iulie 2016, 7:53)

    hic sunt leones [utilizator]

    Cetățenii străini sa nu poată cumpara decat un volan de Dacie, sa nu poată cumpara decat prânzul cand vin la mare, sa poată circula doar pe acostamentul străzilor iar cei care-și rup gâtul pe pârtiile romanești de ski sa poată primi doar o atela la picior.
  • +2 (4 voturi)    
    O alta imbecilitate (Vineri, 1 iulie 2016, 10:00)

    oxbridge [utilizator]

    de la mancatorul de lebede a.i., foarte probabil sustinuta de colegii mancatori din Sparlament si de votacii lor, plus KlauN Iohannis.
    In loc sa sprijine consolidarea terenurilor (singura cale pentru randamente mai bune si costuri unitare mai mici), dupa principii de piata, acesti bolsevici ne ofera o maiastra dovada de geniu din partea neuronului lor obosit.
    Apropo, bai nea stiulete, cum poti sa declari ca nu vezi o problema ca peste 20% din subventiile pentru 2015 nu s-au platit pana la 30.06.2016, conform reglementarilor UE? Mai si declari ca se vor plati pana la 30.09.2016, cu o intarziere de 2 (doua ????) luni. Daca tu iti iei salariul la timp, ar trebui sa-ti fie rusine pentru ce (nu) faci pentru ca altii sa-si incaseze la timp drepturile.
  • -1 (13 voturi)    
    Terenul nu se vinde (Vineri, 1 iulie 2016, 10:35)

    Robert M [utilizator]

    Teren agricol nu se vinde niciodata, el se arendeaza.
    Romania este tara romanilor iar pamantul trebuie sa ramana tot al lor.
    Vanzand pamantul vom reveni la starea normala din trecut, cea de rumani, serbi sau iobagi.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Vineri, 1 iulie 2016, 23:05)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Nici pana acum n-ai priceput ca dragii tai colegi daci si mandri de numa, numa, NU vor sa fie liberi! Le place sa stea subjugati si vanduti! Asta e doar pentru ca romanii sunt neam de lenesi si le e mai usor sa munceasca sub bici, decat sa munceasca pentru ei si sa vina cu idei creative!
  • +2 (6 voturi)    
    mai bine ar concesiona (Vineri, 1 iulie 2016, 11:24)

    MirceaIo [utilizator]

    mai correct ar fi sa fie concesionat terenul agricol NU vandut. Suprafetele ar putea fi chiar mai mari dar sa se interzica vanzarea! Pai asa tara noastra va ajunge pe mana strainillor si noi sclavi in propria tara. Hong Kong a fost concesionat si dupa 100 dezvoltat cu toate investitiile facute a fost preluat de China! asa da!