VIDEO Marturia unui pasager al cursei Corfu-Bucuresti ce a intrat in tara fara controlul documentelor: Vine un avion din strainatate incarcat cu pasageri de diverse nationalitati, iar acestia sunt "scapati" de sistem si intra in tara ca in brinza, fara ca cineva sa ii intrebe de sanatate sau de acte macar

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2016, 14:54 Actualitate | Esenţial

Un pasager al cursei charter Corfu-Bucuresti, cu escala la Cluj, care pe 7 iunie, dupa aterizarea pe Aeroportul Otopeni, calatorilor nu le-a fost facut controlul documentelor, povesteste intr-o postare pe Facebook cum acestia au intrat in tara fara sa fie verificati de politistii de frontiera, asa cum prevede procedura obligatorie in cazul curselor externe. "Oare sefii marilor servicii secrete stiu ca marti prin aeroportul Otopeni a trecut un ditamai avionul Boeing 737-400 cu aproximativ 180 plus pasageri de diverse nationalitati unii vorbind rusa sau alte limbi, complet necontrolat sau neprocesat?", a scris acesta.

"Adica vine un avion din strainatate incarcat cu pasageri de diverse nationalitati si euro si non euro si pur si simplu sunt "scapati" de sistem si acestia intra in tara ca in brinza fara ca cineva sa ii intrebe de sanatate sau de acte macar", mai scrie acesta, postand totodata o inregistrare video in care surprinde "panica" din randul responsabililor de la aeroport.


Citeste postarea lui Chelsoi Daniel,pasager al cursei Corfu-Bucuresti:


"Bresa de securitate pe Aeroportul Otopeni. Incompetenta, proceduri incalcate si panica printre oamenii de la aeroport.

Cum s-a intimplat:

Ma intorceam cu familia si niste prieteni din insula Corfu Grecia din concediu, cu avionul companiei Blue Air, facand o escala mai intai la Cluj unde au coborit citiva pasageri, escala oarecum neprogramata initial, dupa care am aterizat la Otopeni in jurul orei 21 marti 07 iunie 2016. Avionul s-a oprit la ceva distanta de terminalul cu burduf. Au venit doua autobuze pentru a prelua pasagerii si bagajele.

Soferul autobuzului a intrebat probabil, cumva bizar, de unde vine avionul. Primind de la un oarecare raspunsul "vine de la Cluj", si ne-a dus pe toti la terminalul sosiri curse interne din aeroport in zona recuperare bagaje.

Dupa aproximativ 10 minute in care asteptam si nu mai soseau bagajele, un domn mai in varsta a intrebat un lucrator in uniforma a aeroportului daca stie ceva de bagajele noastre, deoarece noi nu suntem cursa venita din tara, ci din afara tarii, si daca nu cumva s-a produs o greseala si bagajele noastre vin la terminalul sosiri internationale. Lucratorul in uniforma a raspuns nonsalant: Nu stiu! Habar n-am!

Dupa cateva momente au inceput sa soseasca bagajele. Le-am recuperat si am iesit spre zona taxi impreuna cu aproximativ jumatate din pasageri. Deci, atentie mare. Jumatate din pasagerii unui avion venit din strainatate intra in tara fara a fi procesati, fara sa fie introdusi in sistem, fara sa le verifice vreun politist de frontiera pasapoartele etc! Cum vor iesi acesti oameni din tara daca figureaza ca nici n-au intrat? Cum se rezolva administrativ aceasta neglijenta?

La un moment dat, a aparut un domn in negru avind o statie in mana foarte panicat, agitat si total depasit de situatie. A blocat iesirea celorlati pasageri, chemind si doi oameni inarmati. Noi am asteptat sa soseasca si prietenii ramasi inauntru. Domnul respectiv a inceput sa strige catre holul unde eram amestecati cu foarte multa lume: pasagerii veniti din Corfu sunt rugati sa revina. Spre disperarea lui, majoritatea oamenilor deja plecasera. Repet, intrasera in tara fara sa fie inregistrati, din cauza unui sofer care a incurcat putin cursele interne cu cele externe! Cum e posibil asa ceva? Nu exista proceduri pe Aeroportul asta, soferii masinilor de bagaje decid daca pasagerii intra in tara prin vama sau nu?

O doamna mai in virsta si cu multe bagaje pe un carucior din cei blocati in dreptul usii a spus ceva de genul: Hai domne ca ma grabesc si a impins caruciorul pe linga domnul in negru fiind urmata si de ceilalti pasageri vadit nervosi de intarziere. Omul nu a mai facut nimic sa opreasca fluxul de oameni care treceau pe linga el.

In acel moment am hotarit ca un asemenea incident merita filmat cu telefonul personal. Cand omul in negru a vazut ca marea bresa de securitate este si filmata de cineva, a intrat in panica, parand total depasit de situatie. A abandonat cu desavirsire sirul de pasageri care coborau pe rampa si s-a repezit la mine, incercind sa ma determine sa nu mai filmez.

Am bagat telefonul in buzunar acesta inregistrind in continuare numai sunet. Mi se spune ca ar fi bine "sa stergeti acesta filmare". Cand l-am intrebat de ce, a argumentat ca in zona sosiri pasageri nu ai voie sa filmezi. Evident ca nu era asa, deoarece nu era afisata nicaieri vreo interdictie. De altfel, toata lumea filmeaza acolo cind sosesc din calatorii prieteni sau rude, inclusiv televiziunile.

Cind a vazut ca nu sunt de acord sa sterg inregistrarea de pe telefon, vadit deranjat, a apelat la niste jandarmii aflati la iesire explicandu-le ca filmasem ceva nepotrivit si incercind sa ii faca pe acestia sa-mi ia telefonul. Acestia au spus ca nu am facut nimic ilegal.

Dupa reactia lui am inteles ca tocmai am asistat la un eveniment extrem se serios de securitate, avind si o inregistrare a acestuia pe telefonul personal. Din acest motiv am decis ca macar o parte a acestei filmari sa o fac publica aici.

Astept pareri avizate si eventual oficiale din parte sistemului in legatura cu modul absolut neprofesionist si chiar hilar in care acestia ne expun pe totii la pericole neimaginabile, de care dupa cum se vede tot auzim in ultima vreme!

Oare sefii marilor servicii secrete stiu ca marti 07 Iunie 2016 prin aeroportul Otopeni a trecut un ditamai avionul Boeing 737-400 cu aproximativ 180 plus pasageri de diverse nationalitati unii vorbind rusa sau alte limbi, complet necontrolat sau neprocesat?

Adica vine un avion din strainatate incarcat cu pasageri de diverse nationalitati si euro si non euro si pur si simplu sunt "scapati" de sistem si acestia intra in tara ca in brinza fara ca cineva sa ii intrebe de sanatate sau de acte macar.

Mai Servicii Secrete, mai Mari Sefi de servicii secrete, voua macar v-au raportat cineva acest eveniment petrecut marti la aeroportul Otopeni cam pe la ora 21 asa? Voi il stiti de domnul acela din filmulet cam cum il cheama pe el, si cam cit de rau de tot in bara a dat-o? Oamenii astia platiti banuiesc foarte bine si de la bugetul nostru genereaza riscuri majore de securitate in aeroport sau oriunde in tara, mai ales in contextul de securitate actual la nivel internationat etc."














[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13458 vizualizari
  • +33 (39 voturi)    
    Dar ne mandrim, (Duminică, 12 iunie 2016, 15:25)

    nyivus [utilizator]

    spunand ca "am indeplinit toate cerintele tehnice de aderare la zona Schengen" si nu intelegem, de ce au rezerve tarile membre in a ne accepta...
    • +17 (25 voturi)    
      Degeaba esti pregatit tehnic daca mental (Duminică, 12 iunie 2016, 17:08)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

      esti in Perioada Fanariota.
    • +13 (15 voturi)    
      ha (Duminică, 12 iunie 2016, 18:27)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui nyivus

      Corfu....hmmm, nu este in Grecia, tzara unde sunt mii de refugiati musulmani prinsi la granitza cu Macedonia? Fraieri, trebuia sa ia bilete pentru Bucuresti.
  • +17 (21 voturi)    
    Cu "omul in negru"... (Duminică, 12 iunie 2016, 15:27)

    Observator roman [utilizator]

    ...se poate face un singur lucru: OUT!

    Da, sa fie imediat concediat pentru aceasta neglijenta (si el si altii daca aveau atributii in dirijarea pasagerilor spre filtrele de securitate)!

    Alte comentarii sunt de prisos, masurile de mai sus insa nu. Le asteptam.
  • -9 (17 voturi)    
    ! (Duminică, 12 iunie 2016, 15:47)

    tudorr [utilizator]

    Si asta e marea filmare? :)) Are un plus de la mine ca macar n-a filmat vertical!
  • +18 (26 voturi)    
    Dormiti linistiti (Duminică, 12 iunie 2016, 15:57)

    Zummm [utilizator]

    SRI vegheaza....Vegheaza sa suga banii poporului din 90 si pana azi. Caracatita este asa de mare incat nimeni nu o mai poate omora
    • +5 (7 voturi)    
      Ce treaba are SRI cu Vama ? (Duminică, 12 iunie 2016, 21:33)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Daca vrei sa injuri SRI, injura cu motiv, altfel nu esti decat un agitator in plus.
      • 0 (2 voturi)    
        Idealistii sunt printre noi (Luni, 13 iunie 2016, 9:01)

        Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Mai sunt cunoscuti si sub numele de blegi (asta ca sa ma exprim frumos ;)
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Duminică, 12 iunie 2016, 16:04)

    Kpriciu [utilizator]

    Urmeaza sa sara nescaiva trompe!
  • +6 (24 voturi)    
    Stimate domn (Duminică, 12 iunie 2016, 16:10)

    V. Veroiu [utilizator]

    Aveti voie sa filmati pe spatiu public interventia unor servicii publice. Daca ele nu vor sa fie filmate din ratiuni de securitate, atunci agentii poarta cagule.
    • +8 (12 voturi)    
      Nu inteleg pt ce minusuri (Duminică, 12 iunie 2016, 18:17)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ai voie ca cetatean, aflat intr-un spatiu public, sa ii filmezi de exemplu pe politistii care fac o arestare atat timp cat nu le incurci activitatea. Deci cel care a filmat la aeroport este in deplina legalitate pentru ca:

      1. Ori aeroportul nu e spatiu public (si atunci ce cauta acolo pasagerii),

      2. Ori agentul nu efectua un serviciu public si atunci cu ce drept oprea oamenii?!?

      Asadar cererea de a sterge filmul de pe mobil, de a preda mobilul sau interdictia de filmare sunt ilegale.

      Inclusiv chestia cu "filmatul la metrou interzisa" este trasa de par pentru ca metroul este un serviciu si un spatiu public dar, sa zicem, macar acolo interdictia e scrisa. Chiar daca fotografiezi in metrou insa nu este prevazuta nici o amenda. Deci cel mult te pot ruga sa stergi inregistrarea, dar de amendat nu te pot amenda sau retine.
  • +3 (23 voturi)    
    tare... (Duminică, 12 iunie 2016, 16:34)

    leeloo2 [utilizator]

    In trecut lumea voia sa scape de controale acu vor sa fie controlati...
  • +12 (20 voturi)    
    pai ce ? e prima oara ? la aeroportul din Cluj (Duminică, 12 iunie 2016, 16:38)

    mnicku [utilizator]

    cum isi facea un tip selfie in cabina unui avion oprit pe platforma dupa aterizare....., putea sa puna o bomba care ar fi explodat peste 5 sau 10 ore, cit morti ar fi fost?.

    Astia-s inconstienti, dar inconstienti rau de tot. Pe vremea raposatului nu se apropia nimeni neautorizat de vre-un avion
  • -6 (20 voturi)    
    o intrebare (Duminică, 12 iunie 2016, 16:42)

    the_engineer [utilizator]

    daca avionul venea dintr o tara schengen, ce atita tevatura?
    au fost deja controlati de documente.
    ochii mari la alt gen de frontiere, ca astea aeriene sint sigure
  • +2 (16 voturi)    
    Noroc cu acest conational constiincios (Duminică, 12 iunie 2016, 16:49)

    MariusParaschiv1 [anonim]

    ...care in loc sa stea si sa filmeze ca un disperat dupa viral, croindu-si drum la gîdea-șou, a ales sa alerteze autoritaile ca un sofer imbecil i-a transferat in terminalul de sosiri interne, existand riscul ca acestia sa nu fie supusi controlului de pasapoarte.
    Securitatea pe Otopeni este sub orice critica, oricand poate fi aruncat in aer, noroc ca nu prezentam interes in acest sens, dar cu astfel de facebook-specimene, lucrurile nu se vor schimba niciodata.

    Cu tantalai ca tine a iesit firea primar in Pandelesti..
    Sictir, ba, tristule!
    • +6 (10 voturi)    
      Hai sa iti povestesc un alt scenariu posibil (Duminică, 12 iunie 2016, 18:18)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui MariusParaschiv1

      Un amic l-a rugat pe sofer sa incurce terminalele ca sa se sustraga controlului. E bine asa? Dom'le: procedura e procedura sau nu e. Doar avocatii fac legi cu exceptii: dumneata ai cumpara o vesta antiglont gata ciuruita?!?
      • +5 (9 voturi)    
        Putin probabil ! Soferul ala risca (Duminică, 12 iunie 2016, 18:45)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        sa fie concediat, risca sa ramana fara paine !

        PS. Asta de bine ce voiam sa incepem sa intram in spatiul Schengen cu aeroporturile !
        • +6 (6 voturi)    
          Aha (Duminică, 12 iunie 2016, 20:01)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Deci in viziunea Dvs faptul ca risti sa fii concediat iti da dreptul sa dormi in papuci, sa fii neatent si sa duci oamenii pe oriunde. Ma mir: de ce nu i-a dus la "plecari"?
          • +5 (5 voturi)    
            Nicidecum ! (Duminică, 12 iunie 2016, 21:26)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Va propun un alt scenariu posibil : Cineva l-a mituit bine pe sofer pt ca acesta sa incurce terminalele in asa fel incat mituitorul (dar de fapt poate fi vorba de mituitori) sa se poata sustrage controlului. In situatia asta poti sa risti si o concediere pt ca un timp esti asigurat

            Totusi cred ca mergem prea departe. Pana la urma e clasica incompetenta, combinata cu doza de dezinteres si de ghinion aferent romanului !
            • +4 (4 voturi)    
              Evident (Duminică, 12 iunie 2016, 21:41)

              V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Mai mult ca sigur ca e incompetenta insa rezultatul e la fel.
  • +2 (6 voturi)    
    politically correct (Duminică, 12 iunie 2016, 17:00)

    Ciprian2020 [utilizator]

    foarte bine. atunci sa nu ne mai piseze cu controale inutile nici din tarile ciilizate (europa de vest si usa) precum si alte tari cu sisteme anti-shaormisti avansate. in plus, 80% din calatori se duc la distractie si relaxare si 20% sunt neo-panslavisti. use your brain, Romania !
  • -10 (10 voturi)    
    exagerarile nu folosesc (Duminică, 12 iunie 2016, 17:29)

    dan_costea [utilizator]

    Veneau totusi din Grecia, nu din Mongolia sau de aiurea.

    In orice sistem juridic din lumea civilizata nu poate exista pedeapta daca nu s-a produs vreo paguba. Daca exista vreun pasager fara viza Schengen sau fara drept de a intra in Romania, atunci responsabili pot sa fie sanctionati. Dar daca fiecare pasager avea dreptul legal sa intre in Romania, atunci singura santiune poate sa fie pe linie administrativa, ceva in genul neglijentei in serviciu, poate cu o micsorare de, sa zicem, 5% din salariu.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 12 iunie 2016, 17:50)

    dragos234 [utilizator]

    Acum vor "intari" securitatea si ca urmare se va astepta cu orele la controale. Foarte previzibil.
  • -5 (5 voturi)    
    ! (Duminică, 12 iunie 2016, 18:01)

    chiuaua [utilizator]

    probabil dupa acest incident, urmatorii pasagerii vor fi controlati suplimentar, rau abuzati si unii chiar sechestrati.
    puscariile se vor umple iar, spitalele vor dudui de pasageri cu falcile rupte, oameni nervosi, etc.
    cimitirele nu vor mai face fata.
    Bor va supune atentiei shortcut-uri in slujbe iar Romania din disperare ca Shengen a trecut iar necontrolat prin Otopeni se va transforma intr-o dictatura de tip Pinochet.
    A doua zi dimneata, plin de transpiratie, omul in costum negru striga catre sotie : pisi, ce cosmar am avut... se facea ca un intreg avion Boeing....
  • +9 (13 voturi)    
    Beacs (Duminică, 12 iunie 2016, 18:01)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Citesti comentariile si intelegi ca Romania nu are nici o sansa sa fie macar o tara ca Slovenia sau Ungaria vreodata. Statul si aeroporturile nu stiu cine calatoreste, cu ce avion si ce nationalitati au pe bune, companiile aeriene stiu oricum doar ce le spui tu la cumpararea biletului, cum presupun miticii de pe canapea. Drept urmare, poate tocmai ce au intrat in UE 20 de cetateni urmariti prin Interpol cu acte false cu o spaga mica la un sofer. Cine stie daca au fost verificati in Corfu?Pana la urma cati calatori erau? Statul ne spune cateva zeci, calatorul ne spune 180. Vrem o tara ca afara, dar fara profesionalism, fara munca si mai ales fara obligatii si fara consecinte!
  • -4 (6 voturi)    
    ..sau poate serviciile stiu prea bine (Duminică, 12 iunie 2016, 20:32)

    ivasile [utilizator]

    ...si cineva trebuia sa intre in tara pe "sest"
  • +2 (8 voturi)    
    S-o vedem (Duminică, 12 iunie 2016, 21:40)

    Cetateanu [utilizator]

    Aseara dl Fota urla ca dementu pe la B1 ca serviciile isi fac datoria (mai ales SRI). Deci in conditiile lu HexiPharma terorism etc..ori sunt incapabili (ca sa folosescs un eufemism) ori sunt implicati?.
    Baieti aveti de dat expilcatii. Nu de alta da sefii vostri titrati pe la academiile lu Oprea si galonati de-si calca pe umeri trebui sa-si justifice salariile si pensiile nesimtite ( si asta tot eufemism e).
  • -3 (5 voturi)    
    Control Otopeni (Duminică, 12 iunie 2016, 23:14)

    Danamol [utilizator]

    Asta e cusuta cu ata alba.Cineva a fost mituit ca sa se intample asta.Deci asa se pot sustrage refugiatii de la control. Nu am mai auzit asa ceva!
  • +1 (3 voturi)    
    se intampla si la case mai mari (Luni, 13 iunie 2016, 0:12)

    Dodel540 [utilizator]

    Hai sa nu exageram totusi..

    http://www.nydailynews.com/new-york/jfk-allowed-passengers-exit-customs-article-1.2507437
    • +3 (5 voturi)    
      Absolut ca se intampla (Luni, 13 iunie 2016, 7:34)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Insa sa comparam fluxul de pasageri in 24 h pe JFK si pe Otopeni.
    • +3 (3 voturi)    
      boss (Luni, 13 iunie 2016, 8:48)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      pe Otopeni cand aterizeaza 3 avioane din Europa astepti 2 ore dupa bagaje... iti povestesc din experienta personala. Probabil aia de la turn si ground control se vad ca lucreaza pe la Frankfurt sau Heathrow... ce sa mai zici de securitate ?
  • +3 (3 voturi)    
    HAHA (Luni, 13 iunie 2016, 8:45)

    toxx [utilizator]

    in Romania ori te controleaza ca la Secu, ori intri ca-n paine.

    Recent am venit acasa de Paste, si la iesirea spre culoarul unde te asteapta oamenii, 2 vamesi 3 pe 3, care faceau controale inopinate.

    unul din ei, cum m-a vazut pe mine si sotia ca aveam 2 pungi cu Dubai Duty Free s-au activat:

    - buna ziua, aveti tigari acolo ?

    spre dezamagirea lui, erau doar niste curmale pt dat cadou ... probabil daca ii ziceam ca n-am tigari, am doar niste iarba, m-ar fi lasat in pace. nu mai zic de cum iti arunca pasaportul in scarba ...