Dosar penal la Aeroportul Otopeni: Zeci de pasageri ai unei curse charter Corfu-Bucuresti au intrat in tara fara control

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:41 Actualitate | Esenţial

Aeroportul Henri Coanda
Foto: Agerpres
Politistii cerceteaza posibile fapte de neglijenta in serviciu la nivelul unor firme care opereaza la Aeroportul Otopeni, dupa ce zeci de pasageri ai unei curse charter Corfu-Bucuresti, ce au avut escala la Cluj, au intrat in tara fara ca actele lor sa fie controlate, au declarat oficiali din IGPF.

Politia de Frontiera s-a autosesizat si face cercetari pentru posibile fapte de neglijenta in serviciu la nivelul unor firme care opereaza la Aeroportul Otopeni dupa ce, pe 7 iunie, zeci de pasageri ce veneau din Corfu au intrat in tara fara controlul documentelor, asa cum cere procedura, au declarat oficiali din cadrul Inspectoratul General al Politiei de Frontiera (IGPF) pentru Mediafax.

Sursele citate precizeaza ca este vorba despre o cursa charter Corfu-Bucuresti, cu escala la Cluj, in care se aflau 180 de romani. Imediat dupa ce avionul a aterizat pe Otopeni, oamenii au fost preluati cu doua autobuze iar o parte au fost dusi la terminalul sosiri interne, unde nu le-a fost facut controlul documentelor. Astfel, acestia au intrat in tara fara sa fie verificati de politistii de frontiera, asa cum prevede procedura obligatorie in cazul curselor externe.

Oficialii din cadrul IGPF declara ca au fost audiati angajati ai companiei aeriene, dar si ai firmei care opereaza respectivele autobuze. Sursele citate spun ca nu ar fi vorba despre un incident grav de securitate, intrucat pasagerii au fost verificati prin sistemul special de la Unitatea Nationala privind Pasagerii.


Citeste mai multe despre   









12549 vizualizari
  • +14 (30 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 21:57)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    la final ar fi trebuit promovati si dati ca exemplu ca sa fie treaba completa :))) nulitatile de pe otepeni au luat zborul ca fiind intern, cluj-bucuresti!
  • +6 (6 voturi)    
    Vreau minusuri de la sovieticii anti-DNA (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 22:03)

    dexpropriat [utilizator]

    Ce neglijenta in serviciu? Parca ni se spunea pe posturille tv "respectabile" ca e omeneste sa mai faca greseli functionarii, ca abuzul si neglijenta in serviciu nu trebuie pedepsite, poti sa-ti injuri sefii, colegii, poti sa atribui contracte rudelor tale, sa golesti conturile institutiei in care lucrezi s.a.m.d.
  • -12 (48 voturi)    
    Stana fara caini (Sâmbătă, 11 iunie 2016, 22:10)

    marki [utilizator]

    Romania nu mai este condusa. Nici o institutie a statului nu-si mai face datoria.Prim-ministrul care raspunde de administrarea tarii, se ocupa de lucruri colaterale, fotbalul.Presedintele, care conform constitutiei trebuie sa medieze intre puterile statului cand sunt neajunsuri ,se face ca nu vede. Baieti, dati-va demisia, ca functiile pe care le ocupati va depasesc.Ocupati-va de ce va pricepeti.
    • +6 (10 voturi)    
      Ba dimpotriva - daca aceasta situatie e deja (Duminică, 12 iunie 2016, 1:21)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui marki

      anchetata, e dovada ca lucrurile se afla repede si se ancheteaza repede si nu se mai musamalizeaza, cum se intampla pana acum.
    • +7 (9 voturi)    
      ba (Duminică, 12 iunie 2016, 8:50)

      Tz3poo [utilizator] i-a raspuns lui marki

      ba lache... du-te tu mai bine in parlament si vezi cum se munceste acolo de 26 de ani. prosti mai sunteti ma - ascultati toate mizeriile anteniste
    • +10 (12 voturi)    
      da,da (Duminică, 12 iunie 2016, 9:44)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui marki

      ce catastrofa ca nu a iesit ponta,cu el la carma curgea lapte si miere.ca sa nu mai zic ca toti aveam doctoratele luate.
      • +3 (5 voturi)    
        asta cu doctoratele imi place (Duminică, 12 iunie 2016, 15:19)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        sa fim toti doctori dom'le,da' toti,de la portar pana la director.CElula mea !!Am asistat,fara sa vreau,deunazi la o discutie intre doi masteranzi,vreau sa va spun ca m-am crucit.Nu stiam,sa rad sau sa plang?O rusine.Fabrici de diplome cu licentiati care nu se ridica la NIVELUL UNUI LICEU SERAL de pe vremea lui ceausescu.Ce putin jumatate din numarul absolventilor de liceu sunt la nivel de scoala profesionala,probabil.
    • +1 (7 voturi)    
      Două intrebări : (Duminică, 12 iunie 2016, 13:01)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui marki

      1 Cât ai primit pe postarea asta ?
      2 Textul e scris de tine sau primit de la centru ?

      Cam penibil să-i acuzi pe presedinte si guvern pentru niste nereguli dintr-un aeroport . Stii tu ceva dar ai gresit adresa ,neregulile respective pot fi rezultatul nepăsării , incompetentei, proastei administrari si coruptiei generate exact de stăpânii tăi . Sau mă rog , de cei ce-i sustii . Latri exact pe aceiasi linie cu cele două haznale de partid/e
    • +1 (5 voturi)    
      Altu' care crede (Duminică, 12 iunie 2016, 15:03)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui marki

      ca treaba PM este sa verifice acte la Otopeni,sau sa ii repare liftu'.Si ce daca s-a dus la deschiderea CE?Daca e PM nu mai are voie sa mearga la un meci?Poate ca a fost invitat,poate ca era in timpul lui liber.Alt vinovat nu ai gasit??? Penibil comentariu.Daca taceai...
  • +5 (9 voturi)    
    Aiurea (Duminică, 12 iunie 2016, 0:24)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Nu ne'au verificat prin niciun sistem.
    Cea mai mare parte din pasageri ieșise deja din terminal când s'au prins de eroare. Restul am ieșit prezentând buletinele celor de la Poliția de frontieră.
    INCOMPETENȚI!
  • -3 (9 voturi)    
    Unde e problema ? (Duminică, 12 iunie 2016, 0:41)

    cconiac [utilizator]

    Angajatii au procedat ca si cum am fi fost in spatiul Schengen, lucru care se va intampla la un moment dat.

    Unde e marea problema de securitate?

    E o cursa Greci-Romania: UE-UE. Acei oameni au fost verificati la imbarcare.
  • 0 (18 voturi)    
    control (Duminică, 12 iunie 2016, 11:17)

    nimrod [utilizator]

    Hehe. Ne aliniem. Anu' trecut am intrat in Norvegia prin aeroportul Bergen, venind de la Amsterdam cu un KLM. Nici urma de control vamal si de pasapoarte. Nu era nimeni, pe nicaieri. Incuiat, jaluzele trase. La mine a venit un japonez uluit si m-a intrebat daca e normal si daca nu e ce am de gand. I-am raspuns ca eu trec. Macar Romania e in UE. Poate n-o sa ma lege. Au trecut, evident, toti. Indieni, japonezi, marocani. Ori fi toti in UE...
    • +6 (6 voturi)    
      Da (Duminică, 12 iunie 2016, 13:23)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Pentru ca Olanda si Norvegia sunt in spatiul Schengen, prin urmare nu exista controale intre tarile membre.
      • -1 (3 voturi)    
        Schengen (Duminică, 12 iunie 2016, 20:48)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Deci: din punctul de vedere al controlului de frontiera, unu: Bergen-ul are aeroport international, unde vin avioane si din spatiul extra-Schengen, prin zboruri directe, regulate, nu doar charter. Sa nu-mi spuneti ca-i cheama de acasa pe politisti la fiecare avion ne-Schengen sau ii transfera de la cursele interne unde controalele sunt draconice si le ocupa tot timpul; doi : politia e una vama e alta. Deci imi iau din duty free, la imbarcare, de pe Schiphol sase-sapte litri de vodca si ies asa cu ele in oras, cand ajung in Norvegia? Incercati schema la una dintre trecerile de frontiera elvetiene, ca si astia sunt in Schengen. Eu vorbesc de indolenta, nu de legi.
    • +6 (6 voturi)    
      alo!? in Schengen nu exista cntrol de frontiera (Duminică, 12 iunie 2016, 13:39)

      gerado [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Ce legatura are una cu alta? faci confuzii uriase, pentru tine UE este aceeasi cu zona Schengen. Daca Olanda este si in UE si in Schengen, Norvegia este numai in Schengen. Drept urmare orice calatorie directa cu avionul intre cele doua tari este considerata calatorie interna, adica fara control vamal.
    • +6 (6 voturi)    
      E normal să nu fie control, e în Schengen (Duminică, 12 iunie 2016, 13:49)

      Gheonoaia [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Având în vedere că veneai de la Amsterdam, v-au fost controlate pașapoartele/vizele în Olanda. Nu se mai repetă procedura pe aeroporturile din Schengen.

      În jargonul aeroportuar asta se cheamă "pasageri curați", adică au fost deja verificați de un stat Schengen, în cazul tau, Olanda :)
  • +11 (13 voturi)    
    Eu sincer ma mir.. (Duminică, 12 iunie 2016, 12:14)

    Zummm [utilizator]

    Ca nu se-ntampla lucruri mai grave. Dar stai asa...Hexi Pharma. Un caz clasic de genocid. Dormiti linistiti SRI vegheaza. Vegheaza sa le fie bine lor, mama lor de securisti. Inca nu ati realizat cine conduce tara asta ?