La sesiunea pentru olimpici  a Bacalaureatului au promovat 68% dintre candidati

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2016, 14:09 Actualitate | Esenţial

La sesiunea speciala a Bacalaureatului 68,09 % din cei 235 de candidati au promovat, adica 160 de elevi, iar doi dintre ei au avut media 10, a anuntat Ministerul Educatiei.

"Din totalul celor 235 candidati prezenti, 160 au promovat, reprezentand 68,09 %. La aceasta sesiune, doi candidati au promovat cu media 10", se arata intr-un comunicat de presa citat de Mediafax.  

De asemenea, ministerul mai precizeaza ca 39 de elevi (24,38%) au luat examenul cu medii intre 6-6,99, 36 de elevi (22,50%) au avut medii cuprinse intre 7-7,99, 25 de elevi (15,63%) au promovat cu medii de 8-8,99 si 58 (36,25%) au avut medii cuprinse intre 9-9,99. 

Sesiunea speciala a Bacalaureatului, la care au participat numai elevi olimpici care la vara, cand are loc sesiunea normala a examenului, vor fi plecati la concursurile internationale, s-a desfasurat pe parcursul ultimelor doua saptamani. 

Anul trecut, rata de promovare a fost de peste 72%.


Citeste mai multe despre   









2120 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Hartia de turnesol (Sâmbătă, 28 mai 2016, 16:15)

    CetateanLogat [utilizator]

    Rezulta ca peste 56% (mai mult de jumatate) dintre olimpicii romani (adica "elita" elevilor) nu au reusit sa obtina o medie peste 7 la Bacalaureat! Aceasta realitate reprezinta cea mai buna dovada a calitatii execrabile a programei scolare si a metodelor de predare din invatamantul preuniversitar din Romania.

    P.S. Testarea PISA 2015: "Elevii romani sunt cel mai putin motivati dintre copiii care au luat parte la cercetare, la mare distanta de toti ceilalti."

    http://tinyurl.com/qy63guf
    • 0 (0 voturi)    
      Olimpicii (Luni, 30 mai 2016, 11:08)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      Și mai ales a felului deficitar în care sunt pregătiți olimpicii: se ignoră complet în pregătirea lor celelalte subiecte în afara celui la care participă la concursuri. Adică în ochii sistemului nostru de educație, acele concursuri, ale căror rezultate sunt tranzitorii și au valoare minimă pe termen lung, primează față de educația lor în ansamblu, care e singura care le va rămâne.
  • 0 (2 voturi)    
    Mama!!!!????? (Duminică, 29 mai 2016, 0:03)

    Stef_and [utilizator]

    Astia sunt olimpici?????
    • 0 (0 voturi)    
      Da, sunt olimpici (Duminică, 29 mai 2016, 12:05)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      cărora la celelalte discipline (la care nu excelează) li se pun note din oficiu, care sunt scutiţi de şcoală în săptămâna dinaintea concursului respectiv (de fapt se începe cu 1-2 zile la fazele pe judeţ, chiar dacă concurentul nu are şanse de calificare mai departe), care ştiu doar să alterneze "reuşitele" cu chefurile de bucurie (sau de necaz, după caz...).
      Am cunoscut şi excepţii, tineri cultivaţi, educaţi, cu o viziune proprie despre lumea în care trăiesc şi cu planuri proprii (nu ale părinţilor) de viitor - dar părinţii lor gândeau la fel ca ei şi fuseseră crescuţi la fel, chiar dacă nu ajunseseră la asemenea performanţe şcolare. Nu cred că "şcoala românească" ar avea vreun rol în formarea lor (nu mă-nţelegeţi greşit, nu exclud posibilitatea unor profesori şi pedagogi extraordinari, dar îi consider de asemenea valori individuale şi nu produsele unui sistem).
      • +1 (1 vot)    
        Sunt olimpici la ceva?! (Duminică, 29 mai 2016, 20:05)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Si repetenti la bacalaureat!
        Am fost profesor acum 15 ani- timp de 15 ani (din diverse motive nu mai sunt) - am avut olimpici inclusiv la faze internationale, dar asa ceva nu se putea intampla, pregatirea lor era aproape de varf la orice materie!
        Astia cred ca sunt inconstienti, nu olimpici!
        Sistemul de invatamint e la pamint, iar profesorii mai cer bani- pentru ce anume???
  • 0 (2 voturi)    
    Dezamagitor (Duminică, 29 mai 2016, 9:21)

    Costello [utilizator]

    Nu vreau sa arunc cu pietre, dar este dezamagitor. La sportivi, chestia asta s-ar numi dopare.. Mi-e teama ca din cei care nu au reusit se va forma viitoarea tehnocratie! Sper ca acesti copii vor fi indrumati de oameni de buna credinta si nu de niste "antrenori" care vor sa iasa in evidenta.
  • -1 (1 vot)    
    e vorba si de sportivi (Duminică, 29 mai 2016, 11:57)

    puiu54 [utilizator]

    Au dat bacalaureatul si sportivii care vor fi angrenati in competitii. Olimpiada bate la usa. Asa ca mai incet cu criticile.