Inalt oficial american: SUA vor avea trupe in Romania 12 luni/an

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2016, 16:41 Actualitate | Esenţial

Antony Blinken
Foto: Flickr
Adjunctul secretarului de stat american, Antony Blinken, a declarat ca trupele SUA vor fi prezente in Romania 12 luni/an dupa ce presedintele Obama a cerut Congresului american un buget patru ori mai mare destinat Initiativei pentru Reasigurarea Europeana (European Reassurance Initiative/ ERI).

Cvadruplarea bugetului va insemna ca SUA vor putea aduce o a treia brigada in Europa (peste 4.000 de soldati), iar trupele americane vor fi prezente in Romania printr-o rotatie persistenta, a mai spus Blinken duminica intr-o conferinta de presa desfasurata la Ambasada SUA.

Antony Blinken a mai spus ca marirea de patru ori a bugetului pentru ERI este "un angajament ferm si o investitie" a SUA in securitatea aliatilor de pe flancul estic al NATO si a intarit angajamentul administratiei Obama pentru apararea tuturor aliatilor NATO: "Romania trebuie sa aiba incredere deplina in angajamentul absolut al SUA si al celorlalti aliati de a veni in apararea oricarei tari, asa cum prevede Articolul 5 al Tratatului NATO".

Reamintim ca ministrul Apararii, Mihnea Motoc, declara in februarie la Europa FM ca daca negocierile din NATO vor ajunge la rezultatul scontat de Bucuresti, Romania ar putea gazdui circa o mie de militari americani.

Blinken, adjunct al  secretarului de stat american, s-a aflat sambata si duminica la Bucuresti, unde a avut intalniri cu presedintele Iohannis, premierul Ciolos si alti membri ai guvernului, dar si ai mediului de afaceri si ai societatii civile. Blinken se afla intr-un turneu european care a mai cuprins Polonia si Bulgaria pentru a pregati Summitul NATO din Polonia (luna iulie a.c.).










10573 vizualizari
  • +20 (40 voturi)    
    Romania a se intelege include si pamantul (Duminică, 8 mai 2016, 17:00)

    un domn [utilizator]

    de peste Prut + Transnitria; mujicii de acolo dirijati propagandistic de Mazta sa se pregateasca de un Tribunal, cred nici un avocat roman nu ii va reprezenta, poate niste mujici
    • +22 (38 voturi)    
      Dovada (Duminică, 8 mai 2016, 17:58)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Este clar faptul ca trolii rusi se afla pe statul de plata al Kremlinului.

      Ai observat ca nu posteaza in week-end? Pentru ei este un job de luni pana vineri, de la 9 la 5.

      Ii va judeca Dumnezeu intr-o zi pe acesti tradatori de neam.
      • -13 (37 voturi)    
        ce trolli ma (Duminică, 8 mai 2016, 18:41)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        tu crezi ca o forta straina in tara ta iti asigura tie siguranta? oricare ar fi ea? esti nul atunci...
        • +10 (22 voturi)    
          Vai de cei ca tine (Duminică, 8 mai 2016, 21:45)

          Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          Nu cred ca ai inteles ceva. Esti exemplu tipic de atitudine contra- productiva. Din cauza unora care gandesc ca tine nu reusim sa progresam.
          • -13 (27 voturi)    
            Sua/rRusia (Duminică, 8 mai 2016, 22:58)

            AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

            sunt exemple constructive? sau sunt niste hapsani dupa putere si doresc hegemonia totala? ce gasesti tu productiv in actiunile americanilor/rusilor pe plan international? eu vad doar o dira de singe...
            • +9 (15 voturi)    
              Vezi?! (Luni, 9 mai 2016, 9:12)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

              Ai senzatia ca vezi, dar nu vezi. Ca cetatean responsabil al Romaniei, Europei si al lumii, esti perfect inutil. Desi traiesti in lumea libera, concluziile tale au valoare tribala, inutila pentru secolul XXI. Societatea a investit degeaba in cei ca tine, educatia nu si-a atins scopul. Esti departe de a putea primi sfaturi utile de la cineva. Esti foarte departe de a putea fi ajutat de catre cineva. Esti un mort viu, cu valoare negativa, retrograda pentru societate. Esti evul mediu pe pamant.
              • +10 (12 voturi)    
                E troll (Luni, 9 mai 2016, 10:49)

                Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                Nu-ti mai pierde vremea.
                • +3 (5 voturi)    
                  Exact (Luni, 9 mai 2016, 12:18)

                  aac [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

                  A răspuns prezent și el.
              • -5 (7 voturi)    
                responsabil? (Luni, 9 mai 2016, 14:22)

                AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                tu te simti responsabil cand lasi pe altul sa decida pentru tine? puti a propaganda... nu sunt troll, stau pe 16 salarii medii pe economie ca privat si vad ce degeaba a fost omorat Nicu, voua va place sub... oricine ar fi deasupra voi o frecati in etica, morala si valori...
                • +5 (7 voturi)    
                  Te lauzi aiurea (Luni, 9 mai 2016, 15:29)

                  Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

                  Nu ai cum sa castigi banii aia la cum gandesti si cat gandesti.
                • +3 (5 voturi)    
                  Putin (Luni, 9 mai 2016, 17:07)

                  Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

                  Dupa ce-ti dublezi castigurile, atunci ai sa ma depasesti. Si-ti explic exact esenta, de ce castig mai mult decat tine. Pentru ca tu nu esti etic, nu esti moral, si nu crezi in valori. Ba chiar iei in bascalie pe cei care cred. De-asta ai ramas si te multumesti cu venituri mai modeste. Esti adeptul lui "las-o ba ca merge-asa". Dar nu mai merge. Ai sa vezi. O sa castigi din ce in ce mai putin.
                  • 0 (2 voturi)    
                    valori (Marţi, 10 mai 2016, 10:41)

                    AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                    S.U.A. investete in razboaie pentru ca este unicul mod de a tine economia sa pe linia de plutire, o tara care (fabrica bani vezi FED-ul) nu are nici etica, nici morala nici pe naiba...
                    Ma mir cum de nu ma intelegi, ma mir cum de tu care aperi aceste "valori" nu vezi ce mari nedreptati Americanii fac prin lume.

                    Daca stii tu atat de multe lucruri ia explica de ce a cazut Ponta, de ce Dilma Rousseff trebuie sa plece, de ce in 15 state americane pot sa iti creezi offshore-uri, de ce mai exista pedepsa capitala in anumite state, de ce numai in S.U.A. sunt mari companii de IT etc etc. Iti garantez ca nu au aplicat nici o logica morala sau etica sunt doar Machiavellici. Intelegi?

                    Eu nu am vorbit la persoana intai niciodata dar nici asta nu intelegeti voi, poate ca...
                  • 0 (2 voturi)    
                    Honorem et gloriam @daniels22026 (Marţi, 10 mai 2016, 10:59)

                    AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                    "hardworker 30 days" "True Oltean Patriot"
            • +5 (7 voturi)    
              uiti multe amanunte din istorie (Luni, 9 mai 2016, 11:30)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

              fara SUA, Europa in forma ei moderna nu ar fi existat. In primul rand, fara debarcarea anglo-americanilor din Normandia din 1944, toata Europa de vest ar fi cazut sub cizma bolsevica (in iunie 1944 rusii erau pe Prut, nu avea cine sa ii mai opreasca).
              In al doilea rand SUA au avut un rol primordial in recladirea Europei de vest dupa al doile razboi mondial; Planul Marshall, doctrina Eisenhower- Dulles, toate acestea au fost planuri geo-strategice si financiare de redresare a Europei de vest, SUA pompand sume colosale de dolari, mai ales in Marea Britanie si Germania (care era o piata prea mare pt a fi lasata sa ajunga la nivel de ferma agricola).
              In al treilea rand prezenta americana masiva pe teritoriul Europei de vest i-a descurajat pe sovietici sa atace Europa, aducand-o sub cizma bolsevismului.
              Americanii fac parte din acele imperii care au si creat si recladit acolo unde au pus piciorul, spre deosebire de rusi si turci care doar au distrus.
              • -3 (5 voturi)    
                manual (Luni, 9 mai 2016, 14:26)

                AnderT [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                asta ai citit tu in manual. asa este americanii au venit in '44 dar pana atunci unde erau acesti mari salvatori? arme rusilor cine le dadea? dar nemtilor? dar japonezilor.... reconstructia cat a costat? sau mai bine spus, cine a incasat? Americanii nu se misca fara vada clar ca au de castigat, rusii la fel dar voi ma balacariti aici cu etica, morala si alte kkt.uri cand strategi militari spus clar ca toate actiunile Nato in Romania sunt nule...
                • +4 (4 voturi)    
                  Daca r fi toti ca tine (Luni, 9 mai 2016, 15:30)

                  Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

                  Ar fi o lume perfecta asa-i?
                  • -1 (3 voturi)    
                    perfectiunea? (Luni, 9 mai 2016, 16:26)

                    AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                    nu exista!

                    P.s. sunteti simpatic de nuzi
                • 0 (0 voturi)    
                  bubui de logica (Marţi, 10 mai 2016, 16:19)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

                  Va sa zica pana la debarcarea din '44 americanii au vandut arme nemtilor si japonezilor?
                  Si mai am o intrebare: Care strategi militari au spus ca actiunile NATO in Romania sunt nule? aia de la Moscova.
                  Iar daca etica , morala sunt la capitolul "alte kkt-uri" e clar ce e in capul tau.
                  • 0 (0 voturi)    
                    uite cine (Miercuri, 11 mai 2016, 12:00)

                    AnderT [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                    Aparare

                    https://www.stratfor.com/weekly/geopolitical-journey-search-belonging-and-ballistic-missile-defense-romania


                    Arme

                    https://en.wikipedia.org/wiki/Lend-Lease

                    Si... astea sunt doar la lumina zilei. imaginaza-ti ce vindeau pe piata neagra

                    Deci?
        • +5 (5 voturi)    
          it asigura, mai ales daca e vorba de nato (Luni, 9 mai 2016, 11:22)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          sa nu uitam cazul RFG dupa al doilea razboi mondial: cei peste 200 000 soldati americani cantonati pe teritoriul sau i-au asigurat supravietuirea ca stat. Doctrina Nato era clara: se baza pe principiile apararii colective, si ataca RFG era ca si cum ai ataca San Francisco. Acest lucru i-a descurajat pe sovietici sa treaca la atac; daca nu era doctrina Nato, Austria si RFG cadeau de mult sub bocanucul sovietic.
      • +6 (22 voturi)    
        In uichend fac binging cu pufaika (Duminică, 8 mai 2016, 19:53)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        Ei spun ca-i team building....mujic style.
      • +10 (20 voturi)    
        pai sunt la Pufoiaka Drink building (Duminică, 8 mai 2016, 19:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        in timpul saptamana Cracanatul pune biciul pe ei...cu mujicii la galera !
      • -18 (32 voturi)    
        de la job (Duminică, 8 mai 2016, 20:15)

        cafo [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        Mai pupam in frunte pe americanos? Cat de naivi sa fii sa crezi ca vine armata sa apere interesele romanasilor. Cateodata imi fac cruce. Adica toata europa e sub invazie araba si amerikanski vine sa ne apere de tancurile rusesti.
        Ai de capu nostru.
      • -8 (16 voturi)    
        Sanchi balamaua (Duminică, 8 mai 2016, 20:35)

        Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        Le-a zis Putin sa nu posteze nimic in uichend doar ca sa ne enerveze pe noi. Ca ei, adica, au liber... Ca nu sint exploatati si hingheriti ca niste sclavi...

        Razboi psihologic, colegule!
    • -4 (14 voturi)    
      Pina la Cotul Donului, "un domn"! (Duminică, 8 mai 2016, 20:32)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pina la Cotul Donului sau, daca ne enervam, pina in Insulele Kurile.
  • +23 (29 voturi)    
    Nu ezitati, ca daca nu, aduc rusii tot tacamul ! (Duminică, 8 mai 2016, 17:01)

    Miky113 [utilizator]

    Bine ar fi sa aduca unchiul Sam:
    si codul penal impreuna cu 1000 procurori care sa-l aplice corespunzator.

    Justitia noastra pe ce ca e oarba de jumatate, mai e si schioapa, stramba de spate, si pe langa faptul ca e vaduva din frageda adolescenta, mai e si plina de neoreomantism.
    • -9 (23 voturi)    
      Bine zis! (Duminică, 8 mai 2016, 20:38)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      Unchiul Sam sa aduca si bombe atomice, sa se distribuie la popor, un portavion sa patruleze pe Dimbovita si cite un F-35 in sura fiecarui dac.
  • -38 (50 voturi)    
    cine va plăti întreținerea mâncarea... usa? (Duminică, 8 mai 2016, 17:05)

    @Mishu [utilizator]

    România e o țară mică și săracă nu are resurse sa plătească nici refugiați nici soldați în vacanță.
    • +25 (33 voturi)    
      nu-i chiar asa..... (Duminică, 8 mai 2016, 17:55)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Romania nu-i nici tara mica si nici saraca ... este o tara cu bogatii pe care nu le au multi de pe glob , este o tara furata si vanduta de cei care ne-au condus din '90 pana in 2015 . Poate in timp, se va aplica in Romania sistemul lor din justitie -> atunci nici unul din cei care au fost si mai sunt acum in parlamentul tarii , nu vor mai vrea sa traiasca in Romania . Parol !
      • -9 (23 voturi)    
        sistemul lor din justitie (Duminică, 8 mai 2016, 20:47)

        Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

        Exact asta ne trebuie. Sa ajungem, alaturi de USA, pe locul 1 in lume la numarul de puscariasi la mia de locuitori.

        Si sa reintroducem pedeapsa capitala (scaun electric, injectare, cum o vrea clientul), ca e mare nevoie.

        Am putea, apoi, sa le oferim joburi baietilor de la Gitmo specializati in waterboarding, ramasi fara clienti.
    • +22 (26 voturi)    
      Se vede că nu ești român. (Duminică, 8 mai 2016, 17:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Românii,mai ales cei săraci,nu alungă un flămând de la masă.Despre sărăcia României se vede că nu ai învățat carte în România.Nici comuniștii nu spuneau asta.Doar rușii care vroiau să fure cât mai mult.Și au furat rușii cât au vrut și tot a mai rămas.
      • -6 (28 voturi)    
        korekt (Duminică, 8 mai 2016, 20:50)

        Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Romanul sarac nu alunga un flamind de la masa. Daca mai are si o pusca in spinare, ii da si nevasta.

        De pe romanul sarac poti sa iei si 7 piei si tot n-o sa-i explodeze mamaliga. In asta consta forta noastra.

        Pe scurt: destul ne-au furat rusii, sa ne mai fure si americanii!
    • +16 (22 voturi)    
      De ce intrebi ? Au zis rusii ca ei vin pe banii (Duminică, 8 mai 2016, 18:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      lor ?

      PS. Muieti is posmagii ?
    • +10 (16 voturi)    
      Mishule traiesti degeaba.. (Duminică, 8 mai 2016, 18:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Daca mancarea alora e problema ta poti sa te duci frumos in Transnistria sa te faci bucatar la ramasitele Armatei a XIV sovietice. Asta daca nu asta faci zi de zi deja!
    • -7 (19 voturi)    
      Ei, nu are... (Duminică, 8 mai 2016, 20:41)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Mai facem un efort, mai dam o gaura la curea, mai marim TVA-ul, introducem taxa pe securitate, reducem pensiile si cheltuielile exagerate cu sanatatea si invatamintul.

      Hai ca solutii exista.
    • +3 (3 voturi)    
      ha, ha, ha (Luni, 9 mai 2016, 11:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      ei dau bani.
      Economia Germaniei a castigat mult de pe urma bazei americane de la Rammstein...americanii dau bani ca sa fie gazduiti si investesc si in infrastructura locala.
  • +18 (32 voturi)    
    Curatenie (Duminică, 8 mai 2016, 17:08)

    Getodac_ [utilizator]

    Fie ca prezenta trupelor americane sa nu ne aduca doar protectie, dar si un plan asemanator cu planul Marshall de dupa al doilea razboi mondial care a dus la dezvoltarea economica pe principii sanatoase a europei occidentale.

    Intre timp trebuie intensificat procesul de reducere a coruptiei, nu doar prin curatenia facuta de DNA, dar si prin schimbarea mentalitatii tuturor romanilor.

    Generatia nostalgicilor dupa perioada comunista se stinge treptat. Din pacate ei au fost parte dintr-un sistem care le-a creat dependenta de mila statului falimentar si nu s-au mai putut adapta la principiile economiei de piata.

    Suntem acum o noua generatie, iar pentru mileniali comunismul este doar in cartea de istorie. Stim ca exista si alta cale pentru a crea prosperitate si stabilitate pe termen lung. Suntem oare capabili sa ne deschidem mintea, apoi sa ne mobilizam si sa trecem la fapte?

    Acolo unde ne aflam, in mod individual sau de grup putem prin exemplu personal sa facem diferenta. Ce ar fi sa ne propunem ca generatia noastra sa lase in urma o Romanie mandra si respectata?
    • +11 (15 voturi)    
      BRAVO..... (Duminică, 8 mai 2016, 18:10)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

      M-ai uns la suflet Getodac_
      Majoritatea cetatenilor nu cred ce ai zis legat de generatia care se stinge treptat . Asa este ... lucrurile vor sta cu totul altfel in 5-10 ani .
      Sa invete bine toata gloata , ca cei ce tot apar in media si la TV propovaduind ca nu se poate schimba nimic si ca cei care vin cu alte idei de redresare a tarii nu stiu ce spun , fac parte din aceasta generatie cu rudele si cumetrii lor . Nu-si vad decat interesul lor personal si de grup infractional . Nu-s decat niste goange pucioase carora li se va mantui prostia .
      • -5 (11 voturi)    
        Foarte pertinent comentariu (Duminică, 8 mai 2016, 21:05)

        Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

        5-10 ani, atit le mai dau si eu goangelor pucioase carora li se va mantui prostia.

        Dupe care, adio si la gara!
      • +7 (9 voturi)    
        Stim... (Duminică, 8 mai 2016, 22:27)

        Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

        Vedem toti ce se intampla. Sa zicem ca generatia din 1989 nu a stiut mai mult din cauza indoctrinarii din epoca respectiva. Cei care au luat puterea atunci nu aveau nici cele mai elementare cunostiinte de economie de piata, erau mai degraba preocupati sa manipuleze populatia credula si sa se imbogateasca rapid.

        Dar noi nu avem nici o scuza, trebuie sa trecem la treaba.
        • -4 (6 voturi)    
          Romani va ordon treceti prutul! (Luni, 9 mai 2016, 9:12)

          cafo [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

          Normal ar fi sa trimita si armata rusa cu 10.000 de soldati la granita cu romania sa se stabilizeze zona. Acum ca guv cilos incurajeaza familia e nevoie de soldati sa lupte pe celalat front.
          Astept la iohanes sa dea cate o grendada sa ajunga la toata lumea sa ne aparam patria de inamicul american sau rus!
          • +3 (3 voturi)    
            nu avem granita cu Rusia (Luni, 9 mai 2016, 11:34)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui cafo

            noi avem granita cu Ucraina si Rep Moldova. Poate Rusia sa trimita trupe in Gagauzia si Transnistria.
    • +9 (17 voturi)    
      Planul (Duminică, 8 mai 2016, 19:00)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

      Marshall este doar un exemplu despre ce inseamna "imperialismul" american.Nu numai Europa Occidentala s-a dezvoltat ,sub "bocanc american",dar si Japonia ,Coreea de Sud etc.
      Planul Marshall era si pentru zona comunista,da' n-a vrut Stalin,ca nu-i placea lui Coca-Cola-simbol al capitalismului muribund.
      In alta ordine de idei,nu mai fii asa optimist ca la propaganda rusii stau foarte bine.
      • +5 (13 voturi)    
        Doar atata stiu... (Duminică, 8 mai 2016, 22:42)

        Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Rusii si trollii lor naivi merg pe principiul repetarii la nesfarsit al unor minciuni propagandistice, dar nu au nici un fel de substanta. Nu ofera alternative, iar asta devine din ce in ce mai evident.

        Nu se pot da exemplu pe sine si nu pot prezenta macar o tara care a prosperat dupa modelul lor.

        Asa zisul imperialism american a transformat China saracita printr-o economie centralizata si planificata de tip sistem sovietic intr-o tara prospera cu o clasa medie in continua crestere aplicand principiile economiei de piata.
    • 0 (14 voturi)    
      Sa stii ca am lacrimat... (Duminică, 8 mai 2016, 21:02)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

      Asa ceva mi s-a mai intimplat doar o data, pe vremuri, cind ascultam discursul inflacarat al unui tinar activist comu... pardon, activist, trimis de Academia de Stiinte Politice la noi pe santier sa ne prezinte maretele planuri de dezvoltare economico-sociala si de avansare neabatuta a patriei noastre pe drumul societatii multilateral dezvoltate cu credite de la FMI.

      Ah, ce sedinte erau pe vremuri, ce plenare, ce aplauze furtunoase, cit entuziasm din partea tineretului optimist si lipsit de nostalgia dupa perioada burghezo-mosiereasca.

      Si mergea totul atit de frumos si de luminos pina cind unii de la care nu te-ai fi asteptat doar au intinat nobilele idealuri si a fost nevoie de servicii ca sa fie ridicati, legati si impuscati.
  • +17 (29 voturi)    
    bun (Duminică, 8 mai 2016, 17:21)

    Adrian_. [utilizator]

    o stire buna!
    • -4 (16 voturi)    
      nu zic ca nu e o stire buna (Duminică, 8 mai 2016, 21:08)

      Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Dar daca 1000 de militari US provoaca atita entuziasm, ginditi-va ce misto trebuie sa se simta sud koreenii cu 26.000 de soldati americani.

      Imaginati-va cum ar fi sa avem printre noi 26.000 de soldati americani inarmati pina in dinti! Wow!

      Am bea de bucurie de dimineata pina seara, 365 de zile pe an.
      • +6 (14 voturi)    
        Cat de naiv poti sa fii (Duminică, 8 mai 2016, 22:56)

        Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

        Pai sud coreeni ar trebui sa urmeze atunci exemplul nord coreenilor, nu?

        Cate pahare de votca ai tras?
  • -14 (26 voturi)    
    Să sperăm (Duminică, 8 mai 2016, 18:17)

    Nyk1 [utilizator]

    că măcar după ce Donald J. Trump va fi inaugurat Președinte al SUA, aceste trupe vor fi folosite corespunzător.
  • -8 (20 voturi)    
    trump (Duminică, 8 mai 2016, 18:58)

    xanti [utilizator]

    Sper sa vina Trump sa se termine cu porcaria asta,niciodata nu am avut truoe straine pe teritoriul Romaniei.
    • +10 (16 voturi)    
      Cum niciodata (Duminică, 8 mai 2016, 21:45)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ah, am inteles, pe alea sovietice nu le pui la socoteala, ca alea erau "prietene". Alt troll. Hai, lasa-ne!
  • -3 (29 voturi)    
    suntem asigurați (Duminică, 8 mai 2016, 19:17)

    Mazeta [utilizator]

    SUA va lupta cu Rusia până la ultimul român.
    • +3 (15 voturi)    
      Ai ajuns sa te repeti (Duminică, 8 mai 2016, 21:42)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu ti-au mai actualizat lista de expresii propagandistice ? Te-au lasat singur la Sankt Petersburg ?

      Se vede taierea bugetului cu 10%.
    • +5 (17 voturi)    
      Pai atunci (Duminică, 8 mai 2016, 21:43)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu esti asigurat, ca nu esti roman sigur...poate un pic albanez?-:))))
    • +2 (8 voturi)    
      pana una alta (Duminică, 8 mai 2016, 21:59)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Va fi pana la ultimul moldovean,de acolo va incepe.
    • +3 (9 voturi)    
      Da (Luni, 9 mai 2016, 8:42)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Scenariul este că Vulturul și Ursul se hârâie prin gard și un Chihuahua emaciat latră stins și se gudură pentru un oscior lângă ghearele Vulturului!
      Lasă-i în plata Domnului pe coloși să se ciomăgească cât or vrea! Prima victimă în cafteala asta va fi jighineaua vocalistă.
      1000 de militari U.S. ??? Dar țara asta nu mai are 1000 de militari antrenați și înarmați? Numai în unitatea unde am făcut eu stagiul militar erau peste 1000 de militari. Acum e o pârloagă acolo. Unde este armata română? Nu era performantă? Bine că sunt performanți zombii americani pe teren românesc. Ne-am desființat armata și jubilăm că vin 1000 de drone umane U.S.Army. Ăștia nu vor putea apăra nici măcar un sătuc sau o comună de Speznatz.
      • +1 (1 vot)    
        visezi cu Greta Garbo (Luni, 9 mai 2016, 13:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

        aia mardeiashii sunt DOAR pentru paza si uzul exclusive al Cracanatului
      • 0 (0 voturi)    
        ai vise umede cumetre (Marţi, 10 mai 2016, 16:28)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

        E o chestie sa compari mia aia de trupeti din U.M. -ul socialist in care ai facut tu armata, aia care 1/3 din timp si-au petrecut-o la munci agricole si care au tras cu AKM vreo 50 de cartuse toata armata cu 1000 de militari din armata romana actuala sau a US.
        Vad ca in schimb esti un mare admirator al Spetznaz ca si cum Marea armata rosie ar fi formata numai din astia. Pasol na turbinca.
  • +5 (13 voturi)    
    Specialist mujic la Moscow (Duminică, 8 mai 2016, 19:54)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pufaie in distress pufaika si injura de mama focului.
  • -7 (25 voturi)    
    Traiasca America! (Duminică, 8 mai 2016, 20:30)

    Troll_Servicii_0308 [utilizator]

    Nu auzisem de el, dar, din moment ce l-am gasit si pe wikipedia (si mai ales ca scrie negru pe alb pe HN), nu mai e nici o indoiala ca Tony Blinken e "Inalt oficial". Mai mult, zice wiki: "Blinken was born to Jewish parents, Judith and Donald Blinken."

    Ce coincidenta! La fel ca si colega sa, tot adjuncta, si ea, a secretarului de stat american, distinsa doamna Victoria Fuck the EU Nuland.

    I ♥ the jews.

    Cu evreii nostri-n frunte vom avea victorii multe.

    Da' ce ne facem, fetelor, daca iese Trump si suna adunarea trupelor americane de prin lume?

    ...

    Las' ca mai sint ceva evrei si prin Rusia, iar seful SIE vorbeste sapte limbi si ruseste. Cit despre maiestria noastra la intoarcerea armelor ca la Ploiesti, sintem fara egal sub Soare. Mai faimosi decit Nadia Comaneci + Hagi + Halep.

    P.S.
    Cie oraaas frumuooos ieeessste Muooossskuooovaaaaa...
    Si cie sieeeri sint la Muooossskuooovaaaaa...
    • +11 (17 voturi)    
      E buna (Duminică, 8 mai 2016, 21:40)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

      Vodka aia? Le-ai bagat pe toate in aceeasi oala si a iesit un ghiveci de prostii.
    • +8 (16 voturi)    
      Nu ma tine... (Duminică, 8 mai 2016, 21:57)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Troll_Servicii_0308

      Tot incercati sa reciclati teoriile astea penibile. Nu mai au credibilitate.

      Nu aveti solutii, doar instigati. Nu veti reusi sa ne trageti in jos cu voi. Sefii vostri de la Moscova ar trebui sa va concedieze. Dar si ei sunt la fel de incompetenti.
  • +2 (18 voturi)    
    Ana Pauker si cu Dej (Luni, 9 mai 2016, 8:31)

    echidistantul_ [utilizator]

    De abia am scapat de armatele de ocupatie ruse ca au si intrat armatele de ocupatie americane.
    Acuma sunt curios daca mai gasim un politician macar de talia lui Gheorghiu Dej ca sa ne scape prin diplomatie de cotropitori.
    • +3 (5 voturi)    
      Pufoaica (Luni, 9 mai 2016, 10:59)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Las-o mai usor ca te duci la vale.
    • 0 (0 voturi)    
      tu faci deosebirea (Marţi, 10 mai 2016, 16:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Intre prezenta rusilor in Germania de est si prezenta americanilor in cea de Vest? Si ce a rezultat dupa 59 de ani de ocupatie?
      Probabil pentru tine e mai bine sa traiesti in Coreea de Nord cea Libera di Neatarnata decat sub ocupatia americana in Coreea de Sud.
      Pa trolisor, treci pe la casierie.
  • -1 (13 voturi)    
    ! (Luni, 9 mai 2016, 8:54)

    Kpriciu [utilizator]

    USA is coming. Clinton is almost there.
    Romanians, caught în the middle, meat for the upcoming War?!
    These:
    Who's gonna laugh at The End?
    • -2 (6 voturi)    
      #colectiv la nivel national (Luni, 9 mai 2016, 12:56)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Daca patronii de la Colectiv primesc inchisoare pentru folosirea de materiale neignifuge, ce pedeapsa ar trebui sa primeasca conducatorii vanduti care au pus Romania in linia intai in razboiul care se prefigureaza si care nu ne priveste?
      • -1 (1 vot)    
        trolisor (Marţi, 10 mai 2016, 16:33)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Romania s-a pus singura pe harta nu Ponta, nu Ciolos si nici americanii. Problema este la Putin care nu stie unde i se termina plapuma. Dar pretul petrolului ii va aduce aminte chestia asta.
  • -2 (10 voturi)    
    Aici se lasa cortina de fier (Luni, 9 mai 2016, 10:40)

    jackalphonse [utilizator]

    Pe o parte imperiul SUA cu tancurile, pe cealalta imperiul Rusia ca tancurile lui. Cum nici vorba sa i preferi pe rusi, fortati de animozitati, ne trezim "vasali" multumind stapanilor.
    Faina istorie mai are Romania asta, baga mi as ceva in norocul nostru de a fi langa o tara ca Rusia.
    • +5 (7 voturi)    
      spui cu atata satisfactie Rusia (Luni, 9 mai 2016, 12:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      de parca ar fi ceva remarcabil pentru Omenire, este Epicentrul Violurilor-Crimelor-Betziilor-Talhariilor-Agresiuni de gen Incest - TOATE asezonate cu Pufoiaka...adica nimic bun !
      • -6 (8 voturi)    
        clampanesti ca sa te afli in treaba (Luni, 9 mai 2016, 13:16)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        daca nu ai nimic de spus, du te si canta la alta masa.
        mai lasa naibii pufoaica aia, ca ti face rau.
    • 0 (0 voturi)    
      Jack tata (Marţi, 10 mai 2016, 16:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Singurii din zona care au ocupat un teritoriu al unui stat vecin si intretin un razboi(daca nu mai multe) sunt rusii. Iar tu vii si ii numesti pe toti de-a valma imperii samd. O faci pe relativistul dar uiti sa spui ca toata Europa de Vest s vasalii Americii dupa WW2 o duc bine mersi iar iobagii Moscovei alearga cu limba scoasa dupa ei. Ca sa nu mai vorbim de fostele stat sovietice. Chestia cu imperialismul american e scoasa din putul gandirii lui Marx, Lenin si Stalin. Sa iti aduc aminte ca rusii in perioada 1918-1940 ne numeau imperialisti fiindca cutezasem sa le luam inapoi Basarabia?
  • -2 (12 voturi)    
    oficialul american ne informeaza (Luni, 9 mai 2016, 10:52)

    __alex__ [utilizator]

    ca vom avea trupe pe care nu le-am cerut. Tocmai ce au murit soldati romani in Afganistan luptand pentru interesele SUA, nu pentru cele ale Romaniei.

    Si prostii freamata de bucurie....

    Pentru cine isi imagina ca Romania este independenta.
    • +3 (7 voturi)    
      Cititul e gratis (Luni, 9 mai 2016, 12:30)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      România a cerut mereu sprijin american. Acuma unii dormeau cînd s-a petrecut chestia asta.
      • -4 (6 voturi)    
        cititul da, intelesul nu este la indemana oricui (Luni, 9 mai 2016, 13:17)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui aac

        Daca mai si intelegeai ce citeai, stiai ce inseamna ce ai scris acolo.