Stenograme DNA. Ioan Niculae dadea ordine PSD si guvernului

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2016, 7:58 Actualitate | Esenţial

Fostul secretar de stat din Ministrul Agriculturii Liviu Harbuz le-a spus procurorilor ca Ioan Nicolae ar fi incercat sa il mituiasca, in 2010, prin intermediul lui Said Baaklini, potrivit Digi24.ro.

"Said Baaklini mi-a spus ca daca voi rezolva problema in doua saptamani voi avea sprijinul intregului Guvern, iar Ioan Niculae, patronul grupului InterAgro, este dispus sa plateasca 3 milioane euro celui care va rezolva problema", le-a declarat Liviu Harbuz procurorilor, conform rechizitoriului DNA.

Interventiile reies, potrivit anchetatorilor, si din discutiile dintre patronul Inter Agro si fostul lider PSD Gheorghe Bunea Stancu. Din stenogramele depuse in dosar reiese ca omul de afaceri i-ar fi cerut fostului presedinte al Consiliului Judetean Braila sa faca interventii in guvern astfel incat hotararea care-l favoriza sa fie adoptata cat mai repede.

Gheorghe Bunea Stancu: Si omul mi-a spus asa: Stie de ce si cum. El este unul dintre sustinatorii cu ardoare al acestui program. A vazut cu ochii lui raspunsul de la Bruxelles, in care Bruxelles-ul nu i-a dat voie pe agricultura, ca n-am avut inghet, ca n-am avut nu stiu ce (...) n-am avut si nu e de acord, il considera ajutor de stat. Dar el mi-a spus ca are o varianta pe industrie. Ai inteles? Adica sa stimuleze industria prin subventii si subventiile sa ajunga de fapt la agricultori, stii? E o chestie mascata, cum ar veni. Ai inteles?

Ioan Niculae: Nu stie, bai, nimica! (...) Deci varianta care e facuta la Ministerul Agriculturii nu e pe industrie, e pe agricultura, pe ajutorul de stat pe agricultura, datorita crizei economice. (...)

Gheorghe Bunea Stancu: Eu ti-am spus ce mi-a spus el.

Ioan Niculae: Da, da. Vorbeste povesti! Vorbeste dupa ureche, ce a declarat Sarbu acum vreo saptamana si ceva. (...) Vorbeste cu Puscas! Si zi-i... Ajutorul lui Puscas este... El a spus: Bai, pana in 3 zile sa-mi dati documentul! Pentru ca eu trebuie s-o bag, saptamana viitoare sa fie Hotararea de Guvern, iar la Bruxelles pe 23 este Consiliul de Ministri al Bruxelles-ului. Deci Geoana e pe dinafara de subiect. Vasile stie exact. Noi am fost la el saptamana asta si ne-a ajutat omul, sa stii. Un om deosebit, Puscas!


Integral pe digi24.ro













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7049 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    P$D sunt Gangsterii Romaniei ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 8:15)

    un domn [utilizator]

    au tranzactionat minim 50 % din datoria externa a Romaniei prin buzunarele lor; a se intelege ca NICI un partid politic din 1990 - ytd nu este mai breaz, emanatiile fenese : penelei, pemepei, motocicleni, varanishti, prostanaci,etc
    • +3 (3 voturi)    
      perfect comentariul (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:19)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui un domn

      de acord
  • -11 (17 voturi)    
    discriminare intre romani si straini (Vineri, 29 aprilie 2016, 8:17)

    sachei [utilizator]

    astuia ii fac dosar penal pt ca s-a incercat subventionarea mascata a agricultorilor ca sa-i cumpere ingrasamintele. firmele straine carora le-a dat ponta milioane de eur ca ajutor pt ca au angajat romani, nu sint investigate. si nici cei care au dat hotarirea de guvern. in mod cert si acolo s-au dat spagi. de ce legea e una pt romani si alta pt straini????
    • +7 (7 voturi)    
      te asteapta DNA (Vineri, 29 aprilie 2016, 8:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      CAND mergi sa detaliezi ?
      • +2 (2 voturi)    
        ce trebuie sa detaliez???? (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:39)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        hotarirea de guvern e publica, lista cu firmele straine care au beneficiat de ea, e publica. care e problema?
    • +5 (5 voturi)    
      A CUI E VINA ? (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:02)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Ca ei (strainii) s-au luat dupa noi in loc sa ne luam noi dupa ei ?

      Judecati un pic !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Fie-va mila si dati-i... (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:49)

    Om bun [utilizator]

    ...3 ani cu suspendare ca e suferind saracu'. Ce rau a facut omul asta? A impuscat si el un elefant nu mai stiu unde, cateva fabricute de pe la noi ca tot erau in moarte clinica, si-a completat conturile cu vreo cateva milioane de euroi de la statul asta prost administrator si a facut oameni pe cativa directori, deputati si senatori. Numai "bine" a facut.
  • +4 (4 voturi)    
    2010... (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:02)

    Nevermind [utilizator]

    Ce culoare avea guvernul controlat de Niculae? Parca era unul mai uscat si curat ca un pampers sigilat.
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:15)

      Om bun [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Pentru un om descurcaret si informat ca nicolae, culoarea partidelor nu conteaza. Daca nu "privesti printre imagini" ceea ce se da la tv. este circ. Circ, pentru asa vrea muschii poporului roman.
      Toti acesti tovarasi nu sunt in opozitie, ci intr-o mare hora.
      DNA-ul sta pe margine si mai inhata pe unul-altul, speculand orice greseala, mica sau mare.
      Pe voiculescu, cum l-au prins? Nici in cosmarul lui cel mai cel nu visa sa ajunga la Beciul Domnesc pentru aproape te miri ce.
      • +2 (2 voturi)    
        exact (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

        Eu stiu ca nu conteaza si ca sunt prieteni chiar si cei ce se injura pe sticla, fiind din partide diferite. Dar mai sunt o gramada pe aici care inca mai cred ca unii sunt cica fecioare virgine. Nu ti se pare ciudat ca nu scrie mare: in timpul guvernului PDL, cand acesta era la apogeu? Subliniam o "omisiune" gazetareasca. Sau lipsa lamaii pentru a scuipa adevarul unde s-a incasat la greu.