Directorul Societatii Apelor Minerale: Romania nu are o legislatie clara privind apa imbuteliata. In magazine poate ajunge si apa de la robinet

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2016, 21:20 Actualitate | Esenţial

Apa imbuteliata
Foto: MorgueFile.com
Directorul companiei de stat pentru Ape Minerale afirma ca peturile aflate la vanzare in supermarketuri pot fi umplute chiar si cu apa de la robinet, in conditiile in care Romania nu are o legislatie clara privind apa imbuteliata. Apa de masa si apa de izvor nu sunt reglementate de nicio lege, iar autoritatile nu stiu ce pun acestia in sticle. Desi in tara sunt 68 de ape minerale licentiate, iar pentru acordarea unei licente un izvor este monitorizat timp de doi ani, hipermarketurile care imbuteliaza si vand apa de masa nu sunt obligate sa respecte aceste reguli, spune Radu Dumitru, director general al Societatii Nationale a Apelor Minerale, citat de Digi 24.

"Nimeni nu poate sa stie in acest moment ce se vinde in momentul asta, de unde este apa... poate sa fie si de la chiuveta, si din lac, si dintr-un foraj. Tot ce vedeti dumneavoastra in consum, prin hipermarketuri sau magazine, ca e apa de masa sau apa de izvor nu sunt reglementate de nicio lege. Nu face obiectul nici unei legi ca sa fie licentiata si consumata", declara Radu Dumitru.

Singura institutie care avizeaza aceste izvoare este Directia de Sanatate Publica.

Radu Dumitru a mai explicat ca, din cauza ca producatorii acestor ape nu platesc redevente statului roman, pot scoate la vanzare peturile cu preturi mult mai mici decat cele pentru apa minerala plata. Efectul este scaderea consumului de apa minerala - de la 1,5 miliarde de litri, la doar 1 miliard de litri in doar cativa ani.

"Ce pun ei in sticlele respective? Nici petul nu este foarte bun, nici apa nu este foarte buna, si atunci scot aceste preturi cu care se iese in piata", spune Radu Dumitru.

Redeventa pentru apele minerale este de 4 euro pentru 1.000 de litri, iar statul incaseaza 5 milioane de euro anual din exploatarea izvoarelor licentiate. Veniturile ar putea fi de trei ori mai mari daca ar fi controlata si taxata si apa de masa, spun reprezentantii companiei de stat.

Cinci sortimente de apa imbuteliata, care ar fi periculoasa pentru consum, au fost descoperite de Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului, in magazine din Bucuresti. Rezultatele unor analize au aratat depasiri, chiar si de pana la 200 de ori, a cantitatii de germeni in apa ambalata.

Inspectorii Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) au anuntat luni ca au prelevat 70 de probe din supermarketurile din toata tara, pana luni dupa-amiaza, iar controalele continua. Reprezentantii ANPC au declarat, pentru Mediafax, ca Autoritatea continua controalele de prelevare din supermarketuri a esantioanelor din apa de masa si apa de izvor, controale care au inceput pe data de 3 martie.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1812 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Coincidenta fara indoiala (Luni, 21 martie 2016, 21:28)

    fdaniel [utilizator]

    Fara indoiala ca distinsul domn (director general!!!) fie abia acum a aflat fie face o ancheta/analiza de mai multa vreme si de-abia acum a venit vremea difuzarii rezultatelor iar faptul a Protectia Consumatorilor a depistat apa contaminata in magazine e o pura coincidenta.

    :(((((((((((
  • +2 (2 voturi)    
    Clasic (Luni, 21 martie 2016, 21:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Si tipic.
  • +1 (1 vot)    
    nesimtirea (Luni, 21 martie 2016, 22:04)

    nesuferitu [utilizator]

    se vede nu numai la ''alesii neamului'' ci si la toti acolitii si protejatii lor din companiile de stat! cine l-o fi oprit pe individ sa ceara reglementari de la guvern, parlament etc in acest sens pana acum? sau s-ar fi ''astupat'' cumva o importanta sursa de banuti negri cu ocazia asta?
  • 0 (2 voturi)    
    mare hotie cu apa plata (Luni, 21 martie 2016, 22:12)

    rov [utilizator]

    Mai mult de 1 leu pentru 2 litri e hotie...
    4 euro redeventa X 4.5 = 18 lei/1000 litri
    Deci 0.018 lei /litru...si pana la 2 lei/litru ce e ???
    • 0 (0 voturi)    
      dar de ce e hotie? (Marţi, 22 martie 2016, 8:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ai incercat tu sa vezi calculezi cheltuielile de productie ,distributie si vanzare cu amanuntul?
      Iti propun sa incepi cu TVA-ul, adica 9% deci 0/18 bani per litru(de 2 lei). Dupa aia poti sa afli cat costa un PET de 2litri, fie cumparat fie umflat la fabrica, cat costa o instalatie de imbuteliere si ce costuri de exploatare are, cat costa sa aduci un TIR de 22 tone de la nustiuunde la Bucuresti si cat costa depozitarea per palet pe cel putin o luna. Adaugi adaosul comerciantului si gata.
      Si daca iti rezulta ca trebuie sa coste maxim 1 leu si profitul e inca un leu poate te apuci de o afacere. Ceva de tipul sifonariilor de cartier din anii '90.
  • 0 (2 voturi)    
    exact! (Luni, 21 martie 2016, 22:42)

    Codruta N [utilizator]

    "Talea" este un exemplu: se imbuteliaza apa de robinet din Comarnic ;)

    Ma rog! pe de alta parte, nu vad DE CE apa "de robinet" ar trebui sa aiba caracteristici inferioare celor solicitate apelor imbuteliate! >:
  • +1 (1 vot)    
    Exact ce ne mai lipsea, inca o problema (Marţi, 22 martie 2016, 0:08)

    bigbrother [utilizator]

    Daca nici macar apa pe care o bem nu are o reglementare clara, ce sa ne mai miram de mancarea care poate contine E-coli..In Romania secolului 21, cei indreptatiti sa rezolve aceasta situatie nu reusesc sa stabileasca clar nici macar ce apa se poate bea, o chestie atat de simpla dar atat de importanta pentru sanatatea romanilor.

    Nu-l inteleg pe acest domn, daca el stie ca nu exista o reglementare specifica, a facut ceva in privinta asta? A trimis solicitari pentru a fi reglementata aceasta situatie, pentru a fi instituit un control strict, a facut orice pentru a rezolva aceasta situatie? Sau iar trebuie sa moara cineva pentru ca cei implicati in aceasta afacere si guvernul sa reactioneze?

    Inteleg ca nu poate controla el acele hipermarketuri care imbuteliaza si vand aceasta apa, dar poate sesiza autoritatile prin orice mijloace, inclusiv in presa. Este o problema mult prea grava pentru a fi spusa doar cand se descopera ceva in neregula.

    Sper ca macar acum sa fie sesizate autoritatile si sa se faca ceva in aceasta privinta. Nu e suficient doar sa dea amenda, ci trebuie schimbata legislatia din radacini pentru ca maine poimaine moare cineva din cauza acelei ape, asta ne mai lipseste in tara asta, nici macar apa pe care o bem sa nu fie ok.
    • 0 (0 voturi)    
      Exista controale (Marţi, 22 martie 2016, 10:18)

      Ioana_Barbulescu [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Exista controale, dsv isi face treaba, exista si lege, doar ca domnul Dumitru vrea sa ne prosteasca pe toti. Isterie la comanda, ntg (din aer), cu impact (0 asupra sanatatii), pe televiziuni (subordonate politic) ca sa fim fericiti (si sa platim apa minerala cat nu face, sau sa bem de la chiuveta apa cu nisip si rugina).

      Rusinica dragilor.
  • +1 (1 vot)    
    Domnul Radu Dumitru bate campii (Marţi, 22 martie 2016, 10:16)

    Ioana_Barbulescu [utilizator]

    Dupa cum spunea si Moise Guran, dar legea apelor de izvor si a apelor de masa nu e tot lege? Si DSV-ul nu este institutie publica? Cum adica dragilor nu sunt reglementate? Noi ce bem de ani de zile???
    Rusine domnule Dumitru, acum vreti sa trageti spuza la dvs, sa va folositi de oportunitate sa va luati redeventele pe litri de apa minerala scosi din pamantul tarii?
    M-am uitat si eu pe internet, si statul incaseaza redevente si de la apele de izvor sau de masa, doar ca nu e SNAM beneficiar, si asta va doare.
    Nu oferiti nimic probabil producatorilor de apa, dar in schimb vreti sa luati din buzunarul nostru 5 euro la 1000 de litri (parca asa era). Ca sa ce?