Budapesta: Sunt sanse mari ca Ungaria sa fie nevoita sa construiasca un gard la granita cu Romania

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2016, 15:41 Actualitate | Esenţial

Extensia gardului la granita Ungariei cu Romania
Foto: Hotnews
Ungaria este pregatita sa construiasca un gard la granita sa cu Romania pentru a impiedica intrarea imigrantilor pe teritoriul sau si sunt sanse mari ca acest lucru sa nu poata fi evitat, a declarat joi seful de cabinet al premierului Viktor Orban, citat de Reuters.

"Suntem gata sa ridicam o bariera tehnica si la granita cu Romania... astazi sunt sanse semnificative ca acest lucru sa nu poata fi evitat", a declarat Janos Lazar intr-o conferinta de presa.

Lazar a adaugat ca Ungaria si grupul de la Visegrad, format din tari est-europene,respecta propunerea ca fluxul de imigranti sa fie luat in primire in prumul rand la granitele Greciei.

"Dezbaterea reala este daca putem sau nu sa ajutam tarile din Balcani", a declarat Lazar, adaugand ca, daca nu exista o linie secundara de aparare intre Grecia si granita Schengen, atunci Europa ar lasa tarile din Balcani sa se descurce pe cont propriu.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lipsa de educatie lasa Romania fara doua locuri superbe. Cum au disparut narcisele salbatice din muntii Rodnei si satul Vad

Delicatele narcise nu mai infloresc luna aceasta, asa cum se intalmpla in anii trecuti, in doua zone protejate din tara. Oameni fara educatie si fara respect pentru natura au smuls aceste flori din radacina si le-au luat acasa.
8084 vizualizari
  • +25 (31 voturi)    
    foarte bine (Joi, 18 februarie 2016, 15:48)

    rov [utilizator]

    care-i problema, cine se primba peste fasia de granita, toti trecem pe la vama...
    Problema ungariei e prietenia cu agresorul fhurtin...
    • 0 (0 voturi)    
      excelenta idee.... (Vineri, 19 februarie 2016, 10:59)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ...daca va urmarii si cursul Tisei....e mult mai usor de protejat ................
  • +6 (18 voturi)    
    fier vechi (Joi, 18 februarie 2016, 15:51)

    tearoftime [utilizator]

    Eu propun infiintarea unor centre de colectare fier vechi de-a lugul granitei cu Ungaria.

    Prietenii stiu de ce...
  • +3 (15 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 18 februarie 2016, 15:53)

    smi67 [utilizator]

    Sa cheltuieasca banii pe garduri!
  • +10 (16 voturi)    
    excelent ! (Joi, 18 februarie 2016, 16:31)

    Aquariuss [utilizator]

    Și ar trebui să construiască gardul până la granița cu Ucraina și-n felul acesta vor recunoaște de facto că acolo este granița cu România !
    • -3 (3 voturi)    
      ...sa nu cumva... (Joi, 18 februarie 2016, 18:44)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

      .. sa mushti o vipera
      ( pacat de animalul inocent ) .
  • -23 (25 voturi)    
    tehnic... (Joi, 18 februarie 2016, 16:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ..si RO e direct responsabila ptr finantarea si constructia a 50% din acest gard.

    e regula de baza intre doi vecini buni.
    • +9 (9 voturi)    
      canci (Joi, 18 februarie 2016, 17:48)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      gardul e pe teritoriul lor,nu in zona de granita propriu-zisa,pe care nu se construieste,deci e gheseftul lor.dai un ban,da' stii ca nu-l mai ai.
    • +6 (6 voturi)    
      Intre doi vecini buni da (Joi, 18 februarie 2016, 17:54)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar intre doi vecini rai... ???
      Sa plateasca gardul cine il doreste si are nevoie de el.
  • +3 (5 voturi)    
    e ok (Joi, 18 februarie 2016, 17:08)

    tecumseh [utilizator]

    cat timp nu-l construiesc de-a lungul carpatilor orientali e bine
    • -3 (5 voturi)    
      poate ca ar fi bine (Joi, 18 februarie 2016, 20:36)

      IliciHater [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      ... sa fie la carpatii orientali.. avand in vedere la cate distrugeri vin zilnic de la Bucuresti, de la un parlament de hoti... cred ca mai bine cu parlament la Budapesta.
      Realistic privind, tot ce e de calitater in Transilvania e facut de pe vremea hapsburgilor si austro-ungariei... dupa alipirea la patria mama hoata-vitrega... au inceput distrugerile...
      Desi sunt roman... din pacate asta e realitatea... adevarata asuprire in Ardeal a inceput odata cu administratia de la Bucuresti
  • 0 (2 voturi)    
    Eu zic ca fim mai a draque decat ungurii (Joi, 18 februarie 2016, 17:22)

    marius123 [utilizator]

    ...si sa construim preventiv un gard pe mijlocul Dunarii.
    Studii de fezabilitate, vreo 5 miliarde de Euro, Hai ca se poate!!
  • -1 (9 voturi)    
    da (Joi, 18 februarie 2016, 17:32)

    bec [utilizator]

    pentru ca ciolanis si ciolos vor permite aducerea a cit mai multor maimute islamice, deci nu prezinta incredere. E normal ca ungurii sa-si apere teritoriul de invazie.
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 18 februarie 2016, 21:33)

    Heruvim [utilizator]

    Sa fie sanatosi. Sa-l faca de beton. Inalt. Stiti bancul nu?
  • +1 (1 vot)    
    Mare stire (Joi, 18 februarie 2016, 22:17)

    trilulilu [utilizator]

    breaking news :-)

    Cine locuieste in localitatile din judetele de frontiera, deja acum o luna i-au vazut pe unguri de partea cealalta cum faceau masuratori si studii.

    Toata ziua buna ziua.
    La canale si santzuri le va fi mai greu, dar deja au "know how-ul".

    In rest care a scris mai sus de 50-50% sa stea linistit.

    Firmele de casa ale lui OrBanel nu vor da din felie :-)
  • +1 (3 voturi)    
    O idee buna (Vineri, 19 februarie 2016, 3:57)

    RevnicAlin1 [anonim]

    Nu mi se pare o idee rea. Cine trece legal oricum trece pe la punctele de trecere. Nu cred ca deranjeaza pe cineva.