Preotii din Botosani atrag atentia: Sunt biserici unde nu se fac botezuri si cununii de cativa ani

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:07 Actualitate | Esenţial

Preotii din Botosani atrag atentia asupra fenomenului imbatranirii populatiei si scaderii natalitatii, in special in mediul rural, scrie Agerpres. Ei sustin ca exista foarte multe localitati in care nu au mai fost savarsite taina botezului si cea a cununiei de mai multi ani, ca urmare a lipsei nou-nascutilor in comunitatile respective. In schimb, numarul deceselor din localitatile rurale mici este in continua crestere, iar zeci de case raman nelocuite.

"Sunt sate in care nu s-a facut niciun botez de ani de zile. Dupa aceea, sunt sate in care nu s-a facut nicio cununie. Este cazul satului Popeni - George Enescu, unde de ani de zile nu s-a mai facut o cununie. Mi-a spus parintele ca a si uitat randuiala. Asta inseamna ca acolo nu mai sunt tineri", a declarat pentru Agerpres protopopul de Darabani, preotul Stelian Ciurciun.

El sustine ca exista tendinta de abandonare a satelor, dand exemplul localitatii Hiliseu Crisan, acolo unde Biserica Adormirea Maicii Domnului, care este monument istoric, se afla, acum cateva zeci de ani, in centrul satului, iar acum este izolata pe un deal.

La randul sau, protopopul de Botosani, preotul Lucian Leonte, sustine ca situatia este grava si este generata de lipsa politicilor sociale de incurajare a nasterilor.

"Exista parohii imbatranite, in sensul ca media de varsta a celor care fac parte din comunitatea respectiva este foarte ridicata. Din pacate, nu se inregistreaza nasteri, iar acest lucru este evident. Este vizibil de la un an la altul cum parohiile se micsoreaza, raportandu-ne la numarul de familii. In aceste conditii, in scurt timp satul va pieri", a afirmat Leonte.

Protopopul de Botosani sustine ca statul ar trebui sa incurajeze nasterile, pe motiv ca doar astfel o natie poate supravietui.

"Este o drama ca majoritatea femeilor nu mai nasc. Daca o femeie naste, ea da viata la un copil, cel mult doi. Orice mama ar trebui sa primeasca un salariu pentru nastere, pentru ca munca depusa este mai grea decat orice alta munca", a subliniat Lucian Leonte.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5431 vizualizari
  • +8 (16 voturi)    
    Pai drag(c)ilor (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:25)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu e BOR sustinatorul numarul unu al PSD si in general orice mafie politica din 89 pana azi?

    La ce va plangeti? Suneti vinovati in mod direct, daca nu ganditi, rezultatul lacomiei.
  • +5 (17 voturi)    
    Aoleu tragedie nationala! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:27)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Sunt biserici in care nu se ia nicio spaga! Inadmisibil! Organizatia non-profit BOR pierde din profit!

    Dumnezeu ce zice?
  • +15 (15 voturi)    
    Mulțumim javrelor din parlament (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:27)

    falcoind [utilizator]

    -56688 spor natural 2012
    -56686 spor natural 2013
    -55762 spor natural 2014
    -52903 spor natural negativ pe 2015 fără datele din decembrie s-ar putea sa fie peste -60 000 prima data din 1945 încoace. Si aici nu e inclusa și emigrarea , în 4 ani a dispărut un județ mic doar din sporul natural negativ , iar în ultimi 10 ani a dispărut populație cit cel mai mare județ din țara , asta precizez din nou fără emigrare.

    Oare cum ar reacționa societatea dacă ar fi dispărut în 4 ani toți locuitori din Tulcea sa nu mai fie picior de om în acest județ. Oare ne-am sesiza ca javrele din parlament practic produc un genocid la nivel național prin politicile care alunga oameni tineri din aceasta țara. Probabil reacția societăți ar fi fost mai dura asa fiind la nivel național, dispersat nici nu ne dam seama ca dispărem încet da sigur ca și națiune , din cauza incompetentei și hoției unei minorități care ne conduce cică , dar defapt doar fura în interes personal.
  • +2 (16 voturi)    
    solutie (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:59)

    iodixit [utilizator]

    sa le inchida, iar scolile sa nu mai scoata preoti pe banda rulanta.
  • +7 (11 voturi)    
    Taina botezului (Duminică, 7 februarie 2016, 1:43)

    termopan [utilizator]

    Noroc cu popa ca altfel nu stiam ca nu are cine sa-mi plateasca pensia ...

    Disparem incet dar sigur ca popor, in mare parte din cauza lui Jos iliescu, care a permis gloata de papagali incompetenti sa ajunga sa ne conduca.
    • +7 (7 voturi)    
      Iliescu (Duminică, 7 februarie 2016, 11:23)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      Sau din cauza populatiei ca nu a facut a doua revolutie dupa ce a vazut ce a facut iliescu cu minerii.
  • -16 (18 voturi)    
    Îmbătrânim (Duminică, 7 februarie 2016, 2:11)

    Alex_def [utilizator]

    Ni se depopulează țara, da' la noi nu-i loc pentru refugiați...
    Nu-i cumva paradoxal?
    • +5 (7 voturi)    
      Nu, nu e loc (Duminică, 7 februarie 2016, 9:58)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Alex_def

      De refugiati cu bombe, macete si fara nici o intentie de integrare ori respect pentru perioada in care sunt gazduiti.

      Refugiatii si nu numai (imigranti etc) care doresc, onest, sa se integreze ori sa se refugieze pe bune, sunt bine veniti si nu cred ca romanii au ceva impotriva. Cum au fost cazurile cu refugiati din Ucraina.

      Iar musulmanii in general, trebuie sa-si rezolve intern problema grava de intoleranta pe care o au in baza religiei.
      • 0 (0 voturi)    
        scuze (Duminică, 7 februarie 2016, 18:49)

        micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Am dat minus din greseala, am vrut sa dau minus la comentariul de mai sus
    • +5 (7 voturi)    
      Da tu exemplu! (Duminică, 7 februarie 2016, 11:22)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Alex_def

      Deconspira-ti identitatea, adresa, ia la tine 4 migranti sirieni intr-o camera si vorbim dupa 2 ani daca facem si noi la fel! Pana atunci mananci mult, foarte mult ///!!!
      • -1 (5 voturi)    
        n-ar fi prima oara.. (Duminică, 7 februarie 2016, 16:32)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        adevarul este ca in genele noastre avem un amestec foarte pestrit de gene din toate colturile europei, africii si asiei. uita-te pe harta asta (http://i.imgur.com/GLL0M9y.png).. mai e vreo tara cu o distributie atat de mare de haplogrupuri?

        presedintele SUA este fiul unui imigrant musulman (care se declara ulterior ateu) din Kenya, dar a fost intotdeauna mult peste nivelul oricarui presedinte roman.
        avem deja alte etnii printre noi pe care le-am exploatat sute de ani si nu am stiut sa le integram.
        pe langa aia, o familie de sirieni s-ar putea sa nu fie chiar atat de rea. a venit unul de vreo 30 de ani si ne-a reformat sistemul de interventii de urgenta. fara el probabil ca inca mai umblam cu ambulante Dacia..

        deci nu uita sa te speli bine pe dinti..
  • +5 (7 voturi)    
    Tot e bine (Duminică, 7 februarie 2016, 2:30)

    MoemBius [utilizator]

    ca macar incearca cineva sa traga un semnal de alarma
    insa ma indoiesc ca o sa l intelega a noastra clasa politica
    Totul inceput in vrmea in care unul din presedinti anunta public ca daca nu vrea sa stea acasa romanasul poate pleca din tara lui (ma abtin sa zic cine e din cauza ca toti sint o apa si un pamant)
    deja e bine cu pensiile ca avem deficitul ala.
    In Norvegia Fontul NATIONAL de pensii de stat a obtinut aprobarea Cetatenilor prin referendum sa participe la Investitii internationale
    Numai la noi nu se poate.
    Ba se fura ba nu intereseaza pe nimeni
  • +2 (10 voturi)    
    Si care-i problema popilor... (Duminică, 7 februarie 2016, 8:02)

    IancuJianu [utilizator]

    ...grija fata de nivelul de trai a; romanului vizavi de problema demografica a Romaniei sau lipsa de prosti care sa le cotizeze pentru a-si cumpara ei mertzane si vile?
  • -2 (8 voturi)    
    hahaha (Duminică, 7 februarie 2016, 8:30)

    thebblack [utilizator]

    nu se mai savarseste taina casatoriei pentru ca nu ma sunt nasteri... poate vroia sa zica ca nu mai erau nasteri acum 20 de ani, nu?

    iar aia cu biserica izolata pe un deal e monumentala. a muatat-o cineva pe dealul ala sau si-au mutat taranii casele mai departe?
    • 0 (0 voturi)    
      :)))))))))) (Duminică, 7 februarie 2016, 19:15)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      pentru ca logica e departe de credinta hai sa explicitam....

      ultima oara cand m-am uitat legea spunea ca nu te poti casatorii daca nu esti major; pe cale de consecinta rezulta ca scaderea umarului de casatorii nu poate veni decat la 18 ani DUPA scaderea natalitatii. daca se intampla inainte nu inseamna decat ca oamenii nu se mai casatoresc SI la biserica. oare de ce?

      iar biserica respectiva a ramas izolata cum? cu murea taranul venea cineva si facea ogor in batatura lui? nu, ulitele au ramas la locul lor. ori biserica respectiva nu a fost niciodata in mijlolcul satului, ori noii locuitorii ai satului respectiv isi faceau din motive numai de ei stiute casa din ce in ce mai departe de biserica satului iar cei vechi isi paraseau locuinta din apropierea bisericii pana in jurul acesteia a ramas camp.

      eu zi ca satana e de vina. sau basescu.
  • -1 (7 voturi)    
    ASA SI? (Duminică, 7 februarie 2016, 8:41)

    schroedinger [utilizator]

    Care e problema? Nu va iese nimic, asa-i? Doar inmormantari...
    No business....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu asta e problema! (Duminică, 7 februarie 2016, 11:25)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Problema este ca romanii au avut un spor cativa ani dupa revolutie, populatia a crescut de la 23 de milioane la 25-26 de milioane, dar atatia au fugit din acest iad, aceasta tara condusa de borfasi incat acum suntem doar 18 milioane. Practic este ca si cand in 26 de ani s-a petrecut un holocaust cu roamanii si nimeni nu se sesizeaza! Vrem Holocaustul romanesc recunoscut!
  • +8 (8 voturi)    
    Demografie (Duminică, 7 februarie 2016, 8:46)

    charlie [utilizator]

    Chestiunea este foarte complexă.
    E ușor să spui că vrei creșterea natalității și că (doar) sărăcia scade apetența tinerilor de a mai procrea...
    Dar și-n Germania natalitatea a scăzut, și-n Banat (o regiune bogată, comparativ cu zona Botoșani); în România natalitate mai ridicată puțin este nu în zone bogate, ci în Vaslui, Iași.
    Ce să faci ? Să scoți în afara legii avortul ? E foarte greu, politicienii ar devenii, astfel, foaaaarte impopulari (decât sunt acum). Să scoți mijloacele contraceptive din țară, declarându-le ilegale ? Să le dai salariu mamelor care nasc ?
    Scăderea populației țării are ca motive, nu numai scăderea natalității, ci și migrația (internă, spre zone metropolitane din țara ta, mai bogate economic, și externă, spre alte țări). Această migrație este foarte greu de controlat, căci, vorbind economic, e foarte importantă și, ca să fim cinstiți, ne-a și salvat de la scufundare, în acești ani.
    Despre scăderea duratei de viață a românilor și cauzele acesteia (multe și binecunoscute) eu cred că nu mai are rost să vorbim. Ș.a.m.d.
    Eu cred că România va trebui să-și regândească pe viitor, într-un mod complex, responsabil și coerent (ceea, să recunoaștem, nu prea ne e specific nouă), o nouă politică populațională, în cadrul unui bine gândit Plan de țară, pentru viitorii ani (pe etape). Nu va fi ușor de pus în practică, nici de făcut aceasta, nici de acceptat.
    • +3 (5 voturi)    
      nu e complexa deloc (Duminică, 7 februarie 2016, 9:58)

      seagrass [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      e chiar simplu.
      coruptie masiva + destramarea obiceiurilor si mutarea in zone urbane fortat pe timpul comunismului - dupa care urmeaza scaderea natalitatii.

      mergi in satele alea sa vezi la fata locului despre ce este vorba , nu din fata calculatorului.

      ai putea trai fara infrastructura,fara curent ( in unele locuri) +gaz ( butelie???), fara apa curenta,fara canalizare,fara internet?
      se preocupa cineva de asta? neah, e mai important sa facem calcule politice ca sa se mai ajunga la sinecuri.

      in majoritatea satelor e asa, iar primarii fac parcuri pe camp si alte bazaconii din care sa mai ciupesca ceva.
      ar trebui facut un DNA numai pentru sate si zone extraurbane.

      biserica trage semnalul de alarma pentru ca la ei nu mai vine nimeni sa le plateasca taxa,din cate inteleg eu din articol, nu vad urme de remuscari. isi dau ochii peste cap insa nu au pareri de rau ca nu au facut ce trebuia ca sa fie bine.
      biserica unde a fost cand napastuitii aia au fugit de acolo?
    • +3 (3 voturi)    
      Stimatii nostri politicieni (Duminică, 7 februarie 2016, 10:00)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      Au viziune cat o nuca de soarece cu pene :)

      Nu-i intereseaza decat ce pot fura acum pana la alegeri iar ciclul se reia dupa fiecare alegeri, atat.
    • +2 (2 voturi)    
      nu va fi usor (Duminică, 7 februarie 2016, 12:02)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      dar nici asa de greu, daca ''elita'' politica ar fi interesata de cresterea natalitatii. Pe de alta parte, pdsr, pnl, etc isi iau voturile de la pensionari, nu de la familiile tinere cu copii.
  • +4 (4 voturi)    
    Mintea de pe urma (Duminică, 7 februarie 2016, 12:51)

    Vlad-I [utilizator]

    Pentru prima data cand vad utila biserica ortodoxa, pana acum s-au ocupat de gazul de sist si de gay in loc sa vada ca au o problema mult mai grava in propria turma, nu exista biserica fara oameni nici tara fara popor.
    • +1 (3 voturi)    
      si acum tot de nimicuri se ocupa... (Duminică, 7 februarie 2016, 22:05)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      pt ei e prioritar tot razboiul cu casatoria gay-ilor (aia pe care nici macar gay-ii nu o cer, ei solicita uniunea civila...). Deci au inventat o falsa problema si flutura in fata prostimii crestinopate un fals pericol.
      Ei cica apara "familia traditionala"- dar pelagra morala din mass-media, aliantele lor imorale cu partidele politice (in special PSD), coruptia lor, indiferenta fata de mizeria fizica si morala din societate etc -pe astea nu le vad ca probleme majore.
      Si pe urma ca de ce le dispar "clientii"?! logic...in 20 -30 ani vor ramane bisericile goale, ca in Occident- bune de facut muzee, librarii si chiar baruri. Vina majora e a lor, ca nu au stiut sa isi educe enoriasii sa fie "altfel"- de zeci de ani!
      Inmormantare "placuta" le urez celor de la BOR- (la institutie)(cea proprie), caci cine are credinta din putinii enoriasi care mai raman, si-o poate tine si "acasa" si in privat! "Biserica" nu inseamna doar BOR-este cea pe care crestinul o are in suflet si va supravietui si institutiei corporatiste BOR!
  • +2 (2 voturi)    
    nasol... (Duminică, 7 februarie 2016, 13:59)

    bogdanlungu [utilizator]

    ... sa inteleg ca intra biserica in insolventa....