Brasov: Miting de solidaritate cu familiile de romani din Norvegia carora li s-au luat copiii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:28 Actualitate | Esenţial

Miting de solidaritate cu familia Bodnariu la Brasov
Foto: Facebook/ Norway Return the children to Bodnariu Family
Cateva sute de persoane, in mare parte familii cu copii de toate varstele, s-au adunat, sambata, in Piata Sfatului din Brasov, pentru a participa la un miting de solidaritate cu familia Bodnariu si cu alte familii de romani care locuiesc in Norvegia si ai caror copiii au fost luati de autoritatile acestei tari.

Mitingul a fost organizat de Alianta Evanghelica din Romania prin bisericile reprezentative din judetul Brasov - Biserica Crestina Baptista, Biserica Crestina Penticostala si Biserica Crestina dupa Evanghelie, scrie Agerpres.

"Prin acest miting de protest vrem sa transmitem un mesaj opiniei publice din Romania si opiniei publice internationale cu privire la faptul ca in Norvegia, prin legislatia care reglementeaza functionarea Autoritatii de Protectie a Copilului - Barnevernet, sunt incalcate drepturile fundamentale ale omului, in particular dreptul parintilor de a creste copiii in acord cu propria credinta, precum si dreptul copilului de a se bucura de caldura si protectia caminului parintesc. Prin acest protest public cerem autoritatilor romane implicarea activa si ferma in vederea solutionarii favorabile a situatiilor in care se afla familiile de romani din Norvegia, despartite abuziv de copii lor" - a fost mesajul transmis de reprezentantii Aliantei Evanghelice din Romania.

Prezent la miting, primarul Brasovului, George Scripcaru, a punctat ca este normal ca un copil sa creasca alaturi de familie.

"Chiar ma asteptam sa se organizeze si la Brasov un miting pentru a arata familiilor de romani din Norvegia ai caror copii au fost luati de autoritatile din aceasta tara ca ii sustinem si ii sprijinim in toate demersurile lor. Transmitem de aici, din Piata Sfatului, celor care asteapta un mesaj de sustinere si sprijin ca suntem aproape si sustinem acest demers. (...) Chiar daca sunt sisteme diferite, orice copil trebuie sa stea in sanul familiei si sa aiba o viata asa cum o doresc cu totii", a afirmat edilul.

Senatorul social-democrat Titus Corlatean, prezent si el in Piata Sfatului, a subliniat ca aceste familii au nevoie de solidaritate, de sprijin.

"Va spun de la bun inceput ca m-as fi bucurat sa ma intorc la Brasov pentru o ocazie fericita. Din pacate, nu este o ocazie fericita, dimpotriva este o drama pe care o familie foarte frumoasa, pe care unii dintre noi o cunoastem personal, o traieste si este vorba de o drama a mult mai multor familii de romani, familii mixte sau familii provenind din alte tari decat Norvegia, in conditiile in care copiii sunt smulsi atat de brutal parintilor si va asigur, din proprie cunostinta, de la fata locului, absolut nejustificat. Ma bucur totusi ca, in contextul acesta atat de dureros, la Brasov, dar si in alte orase din Romania, oameni cu credinta in Dumnezeu, oameni atasati ideii de familie, o institutie care trebuie sa ramana in continuare sacra, sunt prezenti si manifesta multa solidaritate. Sunt momente in viata in care trebuie sa fim alaturi de cei care sufera", a transmis Corlatean.

Cei prezenti la miting au purtat steaguri tricolore si norvegiene si pancarte pe care se puteau citi mesaje precum: "Nu vreau sa cresc la straini", "Mai bine mama saraca in Romania, decat mama cu copii furati in Norvegia", "Copiii trebuie sa creasca in familie", "Luati mana de pe copiii nostri", "Barnevernet lasa-ma acasa".

Mitingul s-a incheiat dupa doua ore, fara incidente.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
1772 vizualizari
  • +6 (36 voturi)    
    A se citi (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:41)

    CititorulComentator [utilizator]

    Miting de solidaritate cu nerespectarea legii, mda... (nu contest drama parintilor dar "nu am stiut" nu e o scuza in fata legii). Probabil romanul crede ca peste tot merge ca in RO.
    • -4 (32 voturi)    
      Pedeapsa trebuie sa fie conform gravitatii faptei (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:46)

      liviugeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Este ca si cum daca ai depasit viteza legala cu 10 km/ora esti condamnat la moarte sau inchisoare pe viata
      Problema este daca se justifica masura Barnevertului sau de fapt tinta lor este sa fure copii.
      Cunosc concret un caz de copil care a fost adus de parinti din Norvegia pentru a fi crescut de bunica fiindca Barnevertul pusese ochii pe el, tatal avand un handicap motor minor inca de la nastere.
      Se pare ca este bun sa munceasca pentru ei dar nu suficient incat sa-si creasca copilul. Politica de stat clara de a distruge familiile.
      Invocarea imposibilitatii de a controla Barnevertului ridica suspiciuni majore oricarei persoane inteligente. Este vorba de viata si de moarte
      • +1 (7 voturi)    
        "sa munceasca pentru ei" ?!? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:44)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui liviugeorgescu

        Serios?!? Eu sunt capsunar de zece ani, tot de zece ani in aceeasi firma, nu mi se pare absolut deloc ca "lucrez pentru ei" - nu m-a adus nimeni cu arcanul, nu ma tine nimeni "sclav pe tarla".

        Sa presupun ca tu esti "saf" la tine-acolo?
      • -2 (6 voturi)    
        ce comparatie! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:16)

        Ypsilon [utilizator] i-a raspuns lui liviugeorgescu

        Eu nu as compara violenta asupra copiilor, inclusiv un bebe de 3 luni, cu depasirea vitezei.Ce mi se pare foarte curios in comentariile despre familia Bodnariu este ca mereu apare cineva care cunoaste el un caz concret unde nu stiu ce s-a intamplat dar saracii parinti au avut treaba cu Protectia copilului norvegiana. Si ca un facut , in toate aceste cazuri parintii sunt nevinovati.
        De ce acesti oameni nu apar cu nume si adresa daca se considera nevinovati, ca banuiesc ca nu mai traiesc in Norvegia dupa tot ce au indurat in tara aia. Doar daca sunt nebuni!
        Deci, unde sunt toti acesti oameni si de ce nu s-a auzit nimic despre aceste cazuri daca sunt atat de grave, daca "Este vorba de viata si de moarte " cum spuneti?
        • +1 (7 voturi)    
          Esti total neinformat dar iti dai cu parerea (Duminică, 7 februarie 2016, 12:10)

          liviugeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Ypsilon

          http://delightintruth.com/2016/02/06/finally-norwegian-media-covers-bodnariu-vs-barnevernet-in-detail/
        • -1 (7 voturi)    
          Barnevert este infinit mai vinovat decat parintii (Duminică, 7 februarie 2016, 12:19)

          liviugeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Ypsilon

          “Parents are initially charged with violence against all five children, but the charge may be changed, says Kleiven. After that BT know both parents have recognized the use of mild violence as part of their upbringing to some of the older children, but none of the youngest. The investigation is almost finished. The case will be sent to the public prosecutor in a short time. There is good correlation between what children have told and what the parents have acknowledged, says Kleiven.

          What kind of violence are we talking about? I will not go into while the case is being investigated, but it is not a case of physical injury to children, says Kleiven.”
    • -4 (26 voturi)    
      Ba nu ! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:17)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Miting pentru RESPECTAREA legii. Nu exista lege care sa pemita furarea copiilor fara nici o dovada de
      maltratare a copilului.
      • +3 (9 voturi)    
        dovada e, trebuie sa o accepti (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:11)

        Ypsilon [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Cum fara nici o dovada? dar cuvantul copiilor ce e?
        Cum sa nu iei in considerare acuzatiile copiilor , doua fetite marisoare?
        Peste tot se discuta cu copiii foarte serios, si numai daca banuielile sunt confirmate se indeparteaza copiii de parinti. Cum ar fi sa lasi copiii in casa cu cei pe care i-a acuzat?
      • +3 (9 voturi)    
        exista lege (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:07)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        inclusiv in Romania. maltratare, asa cum o spune si cuvantul, nu inseamna ca trebuie sa ajunga copilul la spital. in cazul respectiv, copiii au spus ca erau batuti acasa. legea norvegiana interzice bataia in scop educativ. nu conteaza ca le dadea o palma la fund sau ii invinetea cu cureaua.. violenta fizica este interzisa!.. si legea romaneasca o interzice.. dar noi nu aplicam nici legi mai simple.
        legea 272/2004, republicata in 2014, foloseste sintagma "prevenirea... oricaror forme de violenta asupra copilului" (art 40 si 46).
        daca ai dubii ce inseamna violenta, daca o palma e acceptabila sau nu, imagineaza-ti ca esti tu cel care o incaseaza.. de la mine. o fi gest de prietenie?
        • -1 (3 voturi)    
          pentru pehash (Duminică, 7 februarie 2016, 22:17)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Unde ai reusit sa citesti declaratiile fetitelor ?
          Vrea si eu sa le citesc.
          Si acum sa trecem la violenta. O palma la fund NU ESTE VIOLENTA! Pentru o palma la fund nu se pot rapi copiii.
          Comparatia cu o palma data unui copil care face o boacana, si o palma la fund pe care mi-ai da-o tu mie, e deplasata. Eu nu sunt copil care are nevoie de educatie. Si , daca tot ai ridicat problema palmei la fund intre adulti, cred ca stii ca sunt situatii in care acea palma exprima cu totul altceva decat o violenta.
          • +1 (1 vot)    
            Nu veniti incoace? (Luni, 8 februarie 2016, 7:29)

            CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Sa va dau niste palme la fund? Da' sa nu dati vina pe mine ca v-am dislocat soldul dupa aceea.
          • +1 (1 vot)    
            nu le vei citi niciodata (Luni, 8 februarie 2016, 8:58)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            declaratiile copiilor nu vor fi facute niciodata publice. ar fi ilegal. am aflat asta din interviurile date de parinti. crezi ca au mintit?

            mai departe nu prea inteleg argumentatia ta.. spui ca pot sa-ti dau o palma daca eu consider ca e cu scop educativ? sau ca poate exista o relatie parinte sadic - copil masochist?

            ti-am citat legea. daca ai dubii ce inseamna violenta, ce pot sa spun?.. mi-e mila de tine. lumea a evoluat intre timp. nu trebuie sa-ti bati copiii cand fac o boacana. trebuie sa pui mana pe o carte si sa citesti... exista si alte metode.
      • +1 (7 voturi)    
        cunosti tu legile din Norvegia ? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 23:48)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        ce are scula cu prefectura ? sau de cand ne intereseaza pe noi cum se aplica legile in Norvegia in privinta propriilor cetateni ?
        • 0 (2 voturi)    
          Norvegia este o tara (Duminică, 7 februarie 2016, 22:23)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          care a semnat tratate internationale. Si nu poate face legi in care sa incalce dreptul copilului de a fi crecut de proprii parint. Decat in situatii grave, care ii pun in pericol sanatatea psihica sau fizica. Nu poate Norvegia sa-si permita sa scrie in lega ca poate confisca copii pentru o palma la fund. Din acest motiv Bernevernet este o organizatie oculta , care nu raspunde in fata nimanui. Secretomanie, amenintari, abuzuri , incalcarea propiilor legi , acesta este Bernevernet .
          Ne intereseaza cum aplica legea. Mai ales cand este vorba de cetateni romani. Cum ar fi copiii familiei Botnariu.
          • +1 (1 vot)    
            nu sunt cetateni romani (Luni, 8 februarie 2016, 9:01)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            parintii au cerut cetatenia romana pentru copiii abia dupa ce acestia au fost luati de aia de la protectia copilului.
            cam tarziu, nu crezi? Norvegia nu accepta de facto dubla cetatenie, deci ar trebui mai intai sa renunte la cetatenia norvegiana.
    • -4 (6 voturi)    
      se cunoaste ca (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:31)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Brasovul este grajdul din Romania unde s-au cuibarit orcile kremlineze!
      • 0 (2 voturi)    
        .Alina Mungiu Pippidi???? (Duminică, 7 februarie 2016, 11:45)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Tu esti?
    • -1 (7 voturi)    
      Protestam (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:30)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Pentru schimbarea legii. Si se va schimba.
      Abuzul poate fi legal iar atunci legile se schimba ca sa nu mai fie.
  • -9 (27 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:10)

    tudorr [utilizator]

    Ce treaba au astia care au iesit ca cei platiti de partide, doar acum sunt scosi in strada de secta lor religioasa...Azi, sambata n-au sabat? Ar trebui nici sa nu tina o pancarda in mana ca e ziua de odihna! :))Ce misto ne trezim noi sa ne revoltam impotriva legilor din alte tari, dar la noi cu copiii chinuiti suntem free de orice obligatie!
    • +4 (24 voturi)    
      Ignoranță (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:56)

      unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      1. Nu sunt sectă. La români, orice nu e ortodox e sectă. Un raport al Pew Research din 2011 plasa numărul penticostalilor în lume la 279 milioane. Alte surse indicau că în 2014 erau chiar 600 milioane. Dar să considerăm că Pew (non-partizan) e mai profesionist și sunt cel puțin 279 milioane de penticostali în lume. Ortodocșii sunt estimați undeva între 225-300 milioane. Pe ortodocșii din Orientul Mijlociu nu-i punem că sunt diferențe importante față de cel din Europa de Est.

      2. Penticostalii nu țin sabatul. Aceia sunt adventiștii de ziua a șaptea.

      3. Ești dezinformat și probabil nici nu vrei să știi, dar faci mișto și râzi pe seama asta. Te las pe tine să-mi spui ce fel de om descrie un asemenea comportament.

      P.S. Nu, nu sunt penticostal. Dar frumos ar fi ca oamenii să se informeze, înainte să vorbească și, mai ales, înainte să batojocorească.
      • -2 (10 voturi)    
        nasol (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:22)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

        sunt secta. un fel de protestanti care simt nevoia sa socializeze doar in biserica (desi Iisus nu prea calca prin biserici, ei nu au inteles mesajul). o secta tanara.. doar vreo 200 de ani. poate cuvantul poarta o conotatie peiorativa in limba romana, dar sunt o secta. noi folosim in actele oficiale termenul larg de "culte" care pune la egalitate o religie majora cu o secta, dar asta nu inseamna ca penticostalii sunt o religie de sine statatoare.
        cand mai numeri milioanele de penticostali gandeste-te ca intotdeauna parintii isi declara copiii (care nu au inca discernamant) de aceeasi religie. numerele reale sunt in cel mai fericit caz pe la jumatate.
        • 0 (8 voturi)    
          sa fie oare si ortodocsii o secta? (Duminică, 7 februarie 2016, 11:48)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          desprinsa din Biserica Catolica ?
          Cu tot cu copiii declarati/inregistrati asa?
        • +1 (5 voturi)    
          observatie (Duminică, 7 februarie 2016, 13:11)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          O religie in istorie apare ca o secta are o crestere spectaculoasa, apoi se stabilizeaza si urmeaza scaderea . Penticostalii cu bune si rele se considera romani, sunt oameni muncitori, indirect ajuta la fabricarea de noi romani, pentru ca ortodocsii romani din nefericire sunt comozi si nu fac efortul de a creste macar doi copii. Biserica ortodoxa in lume probabil pierde cate un milion de adepti pe an, moarte naturala sau convertire.
          • 0 (4 voturi)    
            sa se converteasca toti... (Duminică, 7 februarie 2016, 13:28)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

            mi-e indiferent cati dintre ei sunt catolici, ortodocsi, protestanti (cu cele nspe variante) sau alte zeci de secte care apar de fiecare data cand un popa crede ca el poate interpreta mai bine ce a scris alt popa in urma cu sute sau mii de ani. cat timp se duc la biserica si dau bani pentru intretinerea unei caste religioase, sunt tot atat de crestini cum erau si evreii pe vremea lui Iisus.
            toti niste ipocriti care refuza sa accepte ca nici o credinta nu e mai prejos decat alta.
        • 0 (0 voturi)    
          Isus (Duminică, 7 februarie 2016, 22:26)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          la 12 ani a fost pierdut de parini. L-au cautat mult si l-au gasit in templu. A fost de multe ori in " biserica ".Ti-am dat doar un exemplu.
    • +3 (7 voturi)    
      Ev mediu timpuriu, (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:12)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      te-ai trezit cateva secunde sa faci un comentariu chinuit!! Nu gasesti ceva moaste de pupat sau acatiste de platit? Libertatea s-a consolidat in lumea protestanta, nu in ortodoxism. Vezi pe harta lumii care tari crestine dezvoltate sunt in top: Romania, Bulgaria, Grecia, Serbia, Rusia si Ukraina????
      Faptul ca reusesc sa se uneasca pentru o cauza pozitiva e motiv de ura si persiflare? Ti se pare ca bor detine vreun adevar infailibil si ca ar face parte din biserica lasata de Iisus? Iisus era sarac, n-avea diamante pe caciula si nici pe vesminte, iar discipolii Lui nu obligau oamenii sa plateasca inmormantarile, nuntile si alte slujbe religioase. Iisus mergea la sinagoga sambata , nu duminica si nici n-a lasat vreo instructiune in acest sens.
      Oricum, cei din asociatia evanghelica merg toti la biserica lor duminica, ceea ce nu e un lucru corect dupa scripturi.
    • -2 (8 voturi)    
      E greu... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:26)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      A greu cand gasesti ignoranti , obstinati in a sustine ceea ce nu cunosc. Citeste mai sus care au fost CULTELE care au organizat protestul. Cauta si afla care este diferenta dinre cult si secta. Vezi ce sunt cele trei, culte sau secte. Apoi informeaza-te ce cult
      sarbatoreste Sabatul, Verifica apoi daca acel cult a participat sau nu la protest.
      Ar trebui sa ai putina modestie si sa te abtii sa postezi asupra unor notiuni pe care nu le stapanesti..
    • +2 (4 voturi)    
      penticostalii (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:15)

      georghe [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      sunt de duminica
      • +3 (5 voturi)    
        incomplet. (Duminică, 7 februarie 2016, 11:50)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui georghe

        sunt de fiecare zi :) !
  • +5 (25 voturi)    
    ramaneti in RO (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:51)

    rov [utilizator]

    acel popor nu are nevoie de filozofia voastra...
    • -4 (10 voturi)    
      Care popor, ma? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:29)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Taranii aia cocliti de norvegieni?
  • +1 (25 voturi)    
    de unde v-au luat copiii buni romani ??! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:01)

    rov [utilizator]

    V-au alergat prin Vascauti, Berceni sau prin fundul Moldovei ??
  • +8 (26 voturi)    
    pe cind un miting de solidaritate... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:02)

    IancuJianu [utilizator]

    ...cu copii de prin judetul Vaslui, sau Braila, sau Iasi, etc care nu au ce minca, daramite imbracaminte sau acoperis deasupra capului sau scoli...si altele.
    • +9 (15 voturi)    
      Vaslui peste tot (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:16)

      unMoldovean [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Am cam obosit ca peste tot să pomeniți de Vaslui. A ajuns Vasluiul să fie pomenit la orice caz de genul, a ajuns un stereotip în România. Am fost în Vaslui și, deși e un județ sărac, nu e așa cum își imaginează majoritatea românilor. Doar pentru că se prezintă anumite cazuri de acolo cu oameni care cad casele pe ei din cauza propagării stereotipurilor nu înseamnă că majoritatea sunt așa. De fapt, în mare măsură, Vasluiul e un județ aproape ca oricare altul din România.

      Județe sărace în România sunt și în Ardeal, precum Sălaj și Maramureș care nu au nici ele o reputație prea bună. Să începem să îi pomenim și pe ei batjocoritor peste tot? Pentru că, drept vorbind, am persoane apropiate din Sălaj și am fost deseori acolo. Știți care e principala preocupare a oamenilor de la sate de acolo (că în Vaslui vorbim de sate când se face mișto)? Pălinca. Știi despre ce vorbesc în 80% din timp? Despre cum le-a ieșit pălinca. Știi de pe unde îi aduni pe mulți? Din șanț că au căzut acolo de beți ce sunt. De sărăcie cam la fel.

      Atunci care e diferența? Că unul cade în șanț de la pălincă și altul de la țuică sau rachiu?

      Sau că unii au avut ocazia ca de la niște glume să ajungă un stereotip de pe urma căruia să se câștige audiență?

      Doar pentru că se face mișto de Vaslui nu înseamnă că satele din celelalte regiuni ale țării sunt mai breze. Sărăcie, bețivi și violență sunt prin toate, din păcate.
      • -2 (8 voturi)    
        Rugaminte (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:22)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

        Nu comparati Maramuresul cu Vasluiul, pe bune acum! Nici nu se compara oamenii...
        • 0 (2 voturi)    
          maramureșenii, ce să spun! (Duminică, 7 februarie 2016, 11:16)

          HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

          cum ar fi dacă toți am emite opinii pe baza unor prejudecăți ordinare?

          despre maramureșeni și ardeleni în general, se spune că au o inteligență scăzută, sunt mai înceți la minte. ce facem, ne apucăm să luăm de bune toate prejudecățile ordinare? ai gândit când ai scris, sau nu? evident că nu.
        • +1 (1 vot)    
          Cand te gandesti ca (Duminică, 7 februarie 2016, 13:46)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

          maramuresenii au descalecat in Moldova!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      miting va fi... (Duminică, 7 februarie 2016, 12:06)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      atunci cand le vor pasa oricaror romani sau conduceri de (alte) biserici sa le organizeze. Numai nepasarea il opreste.
      Orice roman stie sa iasa in strada cand nu mai poate indura....sau vedea cum indura alti semeni. Din acest motiv Evanghelicii protestanti s-au mobilizat pentru o cauza romaneasca, nu sectara (la toate mitingurile au participat si din biserici traditionale, in sprijinul altor familii, ca Nan). Asta dupa ce au sarit si in sprijinul ranitilor de la #colectiv (spitalele stiu si pot dovedi!).
      In plus, orice roman poate daca vrea sa contribuie la rezolvarea locala a situatiilor mentionate, nu prin mitinguri ci actiuni concrete. Mitingurile sunt si o imagine a solidaridatii atunci cand nu poti face ceva concret in locul altora.
      Omenia-i lucru mare,
  • +1 (13 voturi)    
    Dumnezeu cu mila,credinciosii cu ignoranta (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:21)

    Plagarus [utilizator]

    Mitingiti pana veti intelege, ca apucaturile de acasa nu se potrivesc cu oranduielile din casa vecinului !
    • 0 (12 voturi)    
      "Bataia e rupta din rai" (Duminică, 7 februarie 2016, 4:06)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Cand vor intelege oamenii din poza ca nu merge cu bataia e rupta din rai pe afara.

      Inraiti rau in poza (uitati-va la fetele lor), si ce scrie pe afise e ridicol, "ia-ti mana de pe copii nostri", ca se ce, sa-i snopim noi in bataie?

      Din cate am inteles legislatia protectiei copilului permite si la noi aceleasi actiuni dar in stil romanesc, legea nu se aplica.
  • -9 (9 voturi)    
    Unii de aici (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:31)

    KostasP [utilizator]

    Sunt mai "moldoveni" decat cel mai neaos moldovean, la educatie si gandire bineinteles.
  • 0 (12 voturi)    
    Barnevernet Gulagul copiilor (Duminică, 7 februarie 2016, 7:17)

    CosticaMiron [anonim]

    Barnevernet Gulagul Norvegian al copiilor:
    http://www.culturavietii.ro/2016/02/06/barnevernet-un-gulag-norvegian-al-copiilor/
    • 0 (10 voturi)    
      încetează cu spamul (Duminică, 7 februarie 2016, 11:42)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui CosticaMiron

      încetați să ne mai agresați cu știri fabricate în laboratoarele voastre pentru spălarea creierelor! mulțumesc anticipat!
  • 0 (8 voturi)    
    Barnevernet ruineaza reputatia Norvegiei (Duminică, 7 februarie 2016, 12:07)

    liviugeorgescu [utilizator]

    http://delightintruth.com/2016/01/01/barnevernet-is-ruining-norways-reputation/
  • +1 (9 voturi)    
    Norvegia, opreste rapirea copiilor (Duminică, 7 februarie 2016, 12:08)

    liviugeorgescu [utilizator]

    http://delightintruth.com/2016/02/06/finally-norwegian-media-covers-bodnariu-vs-barnevernet-in-detail/