Miting in Secuime impotriva "stigmatizarii colective a maghiarilor"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 19:04 Actualitate | Esenţial

Manifestare Tinutul Secuiesc (2013)
Foto: Agerpres
Aproximativ o suta de persoane au participat, sambata, la un miting organizat de Consiliul National Secuiesc la Gheorgheni, manifestantii solicitand, intre altele, respectarea principiilor statului de drept, oprirea "stigmatizarii colective a maghiarilor" si a discursului antimaghar.

Actiunea, organizata de Consiliul National Secuiesc - Scaunul Gheorgheni, a inceput sambata, la ora 16.00, in piata centrala a municipiului Gheorgheni. Demonstrantii au purtat in maini pancarte inscriptionate cu "Dorim dreptate pentru Mezei Janos", primarul PCM al municipiului Gheorgheni cercetat pentru abuz in serviciu si santaj, "Dorim dreptate pentru Raduly Robert", primarul demisionar al municipiului Miercurea Ciuc trimis in judecata pentru abuz in serviciu si conflict de interese si "Dorim dreptate pentru Beke Attila si Szocs Zoltan", reprezentanti ai "Miscarii de Tineret 64 de Comitate", arestati in dosarul privind dispozitivul exploziv improvizat care urma sa fie confectionat si detonat de 1 Decembrie 2015, la Targu Secuiesc, transmite Mediafax.

Manifestantii au cerut, intre altele, ca "Romania sa respecte principiile statului de drept", Justitia sa nu discrimineze pe criterii entice, sa se opreasca "stigmatizarea colectiva a maghirilor" si "discursul antimaghiar" promovat de presa si care a invadat spatiul public, in general".

"Este ceva de genul: le-am dat prea multe drepturi si acum nu se mai pot abtine. Demonstram impotriva acestei atitudini, pentru ca ea este, de fapt, un delict si autoritatile nu ar trebui sa permita acest lucru, ceea ce obervam ca nu se intampla. S-a cam dat frau liber la acest discurs", a declarat presedintele CNS - Scaunul Gheorgheni, Arus Zsolt.

El a mai spus ca maghiarii cer ca Justititia sa "isi faca treaba asa cum scrie in lege", sa dea dovada de mai multa transparenta si sa grabeasca solutionarea cazurilor aflate pe rol, "incepand de la cel al primarului Mezei si pana la cel al tinerilor din Targu Secuiesc".

"Dupa opinia noastra, sunt semne ca autoritatile nu prea isi fac datoria. In cazul domnului Mezei, de un an nu se ajunge la o solutie, totul este tinut in suspans, ceea ce nu este bine si asta este, zicem noi, vina autoritatilor. De doua luni incoace se spune, legat de cazul de la Targu Secuiesc, ca a fost inregistrata o convorbire pe data de 10 octombrie anul trecut, or, acei tineri au afirmat acum o luna ca o astfel de intalnire nu a avut loc si asta a ramas fara niciun ecou din partea autoritatilor, nu au prezentat nicio dovada, nu s-au cerut scuze, nu s-a intamplat nimic si asta este pagubos. Observam zi de zi ca toata comunitatea maghiara este invinuita, este pusa sub acuzare, este in foarte multe cazuri calomniata si asta nu se poate nega, se intampla. Iar faptul ca autoritatile nu fac nimic - cel putin nu se vede -, impotriva acestor lucruri, este, nu neaparat un abuz, dar o neglijenta care lasa loc la interpretari", a explicat liderul CNS Gheorgheni.

Referitor la numarul redus de participanti la adunarea publica, Arus Zsolt a precizat: "Dreptatea nu se masoara in participanti sau in lungimea discursurilor, conteaza ca ne ridicam glasul pentru dreptate si pentru adevar".

Manifestarea de la Gheorgheni a fost autorizata si supravegheata de jandarmi pe toata durata desfasurarii ei.

"Jandarmii harghiteni asigura ordinea publica, asa cum o fac la orice manifestare care intruneste elementele legale, respectiv este o adunare publica autorizata si declarata", a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Jandarmi Harghita, Gheorghe Suciu.

La finalul acesteia, participantii au intonat imnul secuiesc.

Mitingul organizat de CNS la Gheorgheni s-a incheiat in jurul orei 17.00 fara incidente.

"Multumim cetatenilor care au ales sa isi manifeste in mod civilizat dreptul la libera exprimare", a conchis Gheorghe Suciu.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3988 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    in other news (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 20:42)

    Nelu [anonim]

    ungurii cred ca noi ii uram, iar noi credem ca ungurii ne urasc ... din aceste motive, fiecare il uraste pe celalalt, chiar daca singurele "contacte" au fost .... n-au fost ...

    politica e o curva iar din istorie trebuie sa invatam si sa reparam

    eu as scrie altfel acest articol:
    - secuii si ungurii se autovictimizeaza
    - secui != maghiar
    - din prea mult "politically correct" stuff romanii sunt stigmatizati si minoritari in propria lor tara

    ma intreb cati dintre protestatari au solicitat "oprirea "stigmatizarii colective a romanilor" si a discursului antiroman" (mai ales in vestitele "pelerinaje de vara" ale politicienilor de peste gard....)

    va multumim pentru atentie si va dorim o seara buna!
  • +25 (33 voturi)    
    cred ca (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 21:39)

    Ion [anonim]

    le-am dat prea multe drepturi si acum nu se mai pot abtine
  • +2 (8 voturi)    
    Voi va stigmatizati singuri,..... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:04)

    gigiN [utilizator]

    ....,neavand nici o urma de respect pentru tara in care traiti !!
  • +3 (5 voturi)    
    nesimtire (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:07)

    Ilidia [utilizator]

    "Dreptatea nu se masoara prin numarul participantilor". Da, dar reflecta faptul ca marea majoritate a maghiarilor sunt oameni intregi la minte si-si vad de treaba. Spre deosebire de o mana de indivizi care si-au facut o meserie din proteste impotriva statului roman si mai cer si interventia cand a UE,cand a SUA.
  • +7 (7 voturi)    
    Harghita si Covasna sunt si ele Romania (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:36)

    UngroVlahia, 30 milioane de europeni [anonim]

    Pentru manifestatii civilizate, nu e nici o problema, Romania protejeaza legal astfel de manifestari, nu suntem in Turcia unde iei bastoane in cap daca incepi sa vorbesti in kurda.

    Pentru cereri de drepturi "colective" nu e o problema daca ele se incadreaza in cadrul legal, constitutional, Romania asigura dezbaterea cu adevarat libera, nu suntem in Franta unde e interzis sa vorbesti de etnie, acolo nu exista legal nici o "minoritate etnica".

    Pentru solidarizarea cu suspecti de acte teroriste sau actiuni si propaganda anti-statala exista prevederi legale si e pacat ca Romania a fost prea toleranta si nu le aplica cum ar face Slovacia de exemplu.

    Nu face bine imaginii comunitatii maghiare din Romania sa vedem la tv mitinguri pentru faimoasa miscare de nshpe comitate, pentru ca e o organizatie dovedit extremista, cu un discurs de dezbinare interetnica si foarte agresiv la adresa popoarelor vecine cu Ungaria.

    Eu nu pun semnul egal intre toti maghiarii si extremistii separatisti si autonomisti, stiu sigur ca o majoritate de etnici maghiari vor doar sa se bucure in pace si prosperitate de dreptul la limba materna, la sarbatori proprii, sa fie respectati ca cetateni ai Romaniei si ai UE.

    Europa trece printr-o perioada foarte dificila si unitatea tarilor UE e cea mai buna sansa pentru minoritatea maghiara din Romania, pentru ca intoarcerea la politici nationaliste si agresive nu are cum sa ii aduca vreun avantaj, dimpotriva, riscul este sa piarda ce a primit de la majoritatea romaneasca.

    Totusi, Romania asigura minoritatilor niste drepturi colective fara echivalent in regiune si in majoritatea statelor membre ale UE.
    E un lucru recunoscut de Consiliul Europei, de Comisia UE, de USA.

    Iar minoritatea romana din Ungaria nu are nici pe departe aceleasi drepturi, e inechitabil, dar uite ca Romania nu face galagie cu asta si nici nu vedem separatisti romani prin Gyula, Debrecen sau Micherechi.

    Exista respect pt maghiari din partea romanilor, invers e mai rar..si e pacat..
    • -2 (4 voturi)    
      nu se respecta legile de catre autoritati (Duminică, 24 ianuarie 2016, 18:09)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui UngroVlahia, 30 milioane de europeni

      Degeaba exista drepturi colective daca ele nu sunt respectate/aplicate de catre autoritatile statului. Dar si linsajul, minciunile din presa agraveaza situatia. Asta s-a comunicat la proteste!
      • +3 (5 voturi)    
        unde-i "linsajul din presa"?! (Duminică, 24 ianuarie 2016, 18:42)

        lili [anonim] i-a raspuns lui eucomentez

        Despre ce vorbiti?!
        In ce "presa" a aparut?!
        Dati link-uri sau referinte despre aceste "minciuni si linsaje" la adresa maghiarilor, va rog!
        Eu nu am vazut si nu am citit in nici un ziar nimic despre "minciuni si linsaj" la adresa maghiarilor.
        Ce-au facut polticienii ppenali e treaba Justitiei, ca si in cazul penalilor romani.
        La fel in cazul lui Beke Istvan si Zoltan Szocs, e treaba Justitiei.
  • +23 (31 voturi)    
    Nici un cuvint... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:39)

    Sar Castic [utilizator]

    ... despre nerespectarea drepturilor romanilor minoritari in Covasna/Harghita?

    Nici un cuvint despre constanta asuprire a romanilor din cele 2 judete?

    Nici un cuvint despre astea, nici de la demonstrant, dar nici de la guvern!

    Rusine!
  • +2 (4 voturi)    
    In ROMANIA ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:53)

    John [anonim]

    Ce e aia " Consiliul National Secuiesc - Scaunul Gheorgheni " ?
    Ce e aia : "Miscarea de Tineret 64 de Comitate" ?
  • +3 (3 voturi)    
    VAI DE CAPUL LOR ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 22:57)

    arheopterix [utilizator]

    Niste exaltati rataciti in pierdere de viteza . Daca nu se intampla nimic imprevizibil , in 20 -30 de ani pe evolutia actuala ,nu vor mai reprezenta nimic .(sau aproape nimic -ma rog !) Noi vedem ca America (singura care conteaza ) nu le da nici o atentie , desi s-au scremut , sub conducerea lui Soros , sa le ia partea .Nu e cazul sa le spunem tot ce stim , pentru ca...,, surd este acel ce nu vrea sa auda ,,- cujetare Biblica .
  • +5 (7 voturi)    
    Paranoia la cote maxime! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 23:15)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Intr-un judet (Harghita) unde maghiarii sunt ultramajoritari, maghiarii sunt discriminati!!! Dar romanii din zona?
  • +3 (5 voturi)    
    dap (Duminică, 24 ianuarie 2016, 0:20)

    amanda13 [utilizator]

    De buni ce ati fost cu noi, am plecat din zona! Vreti sa nu mai fiti stigmatizati, atunci invatati sa respectati tara in care v-ati nascut si limba ei. Nu mai faceti scut in jurul tuturor sovinilor, a coruptilor care taie paduri si a teroristilor numai pentru ca sunt de aceeasi etnie. Apoi mai discutam!
  • 0 (6 voturi)    
    Solutie (Duminică, 24 ianuarie 2016, 1:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Solutia este expulzarea. Esti cetatean maghiar si nu iti plac conditiile din Romania? In regula, ai 24 de ore sa parasesti teritoriul romanesc.
  • +4 (6 voturi)    
    Zgomot (Duminică, 24 ianuarie 2016, 7:18)

    krampus [anonim]

    Paradoxal, nici nu-mi trecuse prin gand sa "stigmatizez colectiv maghiarii" pana la marsurile de solidarizare cu liderul arestat al "Miscarii de Tineret 64 de Comitate". S-ar parea ca tocmai asta vor, sa transforme un caz individual intr-o criza colectiva si, daca se poate, chiar internationala. Intr-un fel aceasta promovare insistenta a presupusului caracter colectiv al afacerii imi pare ca dubleaza planul initial al lui Beke de a face sa explodeze artificiile in cosul de gunoi. Aparent este prea multa liniste pentru gustul unor baieti incruntati din Gheorghieni.
  • +1 (3 voturi)    
    Stigmatizati ?Fara bocete se pot face pasi inainte (Duminică, 24 ianuarie 2016, 8:54)

    Plagarus [utilizator]

    " Părinţii şi Ţara nu se vorbesc de rău!"

    Civil Elkötelettség Mozgalom.!!
    România a ratificat: Carta Europeană a Limbilor Regionale sau Minoritare (ECRML) și Convenția-Cadru pentru Protecția Minorităților Naționale. În legislația românească, găsim referiri la minoritățile naționale în Constituția României și în Legea Administrației Publice Locale.
    1. Ungurii NU vor să ne ia Ardealul ;
    2. Ungurii NU refuză să vorbească româneşte ;
    3. Ungurii sunt/NU aroganţi şi îi privesc pe români de sus ;(usor rasisti si noi si ei vis-a-vis de rromi asa ca ...)
    4. UDMR este/nu este o organizaţie extremistă, episcopul László Tőkés este un extremist (poate doar religios ) ;
    5. Ungurii au/n-au pretenţii exagerate, şi dacă acestea ar fi satisfăcute ei ar avea mai multe drepturi decât românii ?! ;
    6. Ce drepturi au românii din Ungaria? Lor de ce nu li se dă autonomie? ( au autonomie culturala in HU )
    7.Ţinutul Secuiesc este/nu este o invenţie a extremiştilor maghiari ?;(identitatea secuiască nu este una etnică, ci una regională şi istorică -olteni/banateni/dobrogeni )
    8.Ţinutul Secuiesc = Kosovo, Autonomie = separare?;(secuii nu au cerut niciodată independenţa, )
    9. În Ţinutul Secuiesc e sărăcie din cauza coruptiei autorităţilor locale dominate de UDMR ?!(au fost in toate guvernarile si doar sau imbogatit pe ei si apropiatii lor !);
    10. Românii din Hargita şi Covasna sunt discriminaţi de autorităţi ?
    11. În regiuni cu majoritate maghiară dacă nu ceri în maghiară nu eşti servit ?( gogomanie ot sud ) ;
    12. . De ce nu pot fi ungurii precum celelalte minorităţi din România? ( pt. ca sunt cei mai numerosi !)
    13. Politicienii sunt cei care învrăjbesc relaţiile interetnice, maghiarul de rând se înţelege cu românul de rând !! ( sa renuntam la prejudecatile nationaliste cu totii !)-Tihamér Czika
  • +2 (4 voturi)    
    ?????? (Duminică, 24 ianuarie 2016, 8:58)

    iodixit [utilizator]

    de fapt eu nu prea am inteles ce vor astia! adica sa li se face ce unor primari care sint suspectati ca au incalcat legea? adica sa li se faca ce unora suspectati ca au vrut sa detoneze o bomba in plin centrul orasului? adica de fapt astia instiga la nerespectarea legilor, sau mi se pare mie?
  • 0 (4 voturi)    
    Au bolunzit ungurii din România? (Duminică, 24 ianuarie 2016, 9:04)

    mircea [anonim]

    Poate că nu cunosc sensul cuvântului a stigmatiza,altfel nu înțeleg ce vor ungurii.Unii politicieni unguri,incapabili să facă politică democratică,le spun conaționalilor tot felul de prostii.Eu le spun să privească la nemții din România.Serioși,muncitori,nu sunt puși toată ziua pe scandal și unul dintre ei a ajuns președintele României.A candidat odată și un ungur.Mai să-l votez,era civilizat,dar avea ceva răutăcios în el.Acum sa prostit,nici numai știu cum îl cheamă.Nu-mi încarc memoria cu nume de oameni neserioși,dușmănoși și mincinoși.Dar mai au ungurii destui oameni valoroși care m-ar putea convinge.Să asculte de ei,nu de cei care-i îndeamnă la scandal.
  • 0 (2 voturi)    
    fiind (Duminică, 24 ianuarie 2016, 10:57)

    danut lupascu [utilizator]

    organizat de cns nu prezinta credibilitate, aceasta asociatie ca si altele, prin reprezentatii lor, sa devina mari conducatori, birocratii functionary, care sa nu mai faca nimic pt comunitate, adica niste putori
  • 0 (4 voturi)    
    Ce e tampenia asta??? (Duminică, 24 ianuarie 2016, 11:19)

    Kata [anonim]

    La mitingul organizat de consiliul secuilor au participat doar unguri ce manifestau pentru "dreptatea" lor, adica e dreptate atunci cand lucrurile sunt cum vor ei...
    Unde sunt SECUII??? De ce ungurii se ascund sub fustele secuilor care sunt doar cateva sute in toata tara?
    Auzi tot timpul de secui si de fapt sunt numai unguri pe acolo. Secuii sunt una si ungurii sunt alta, punct.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum iti asterni asa dormi (Duminică, 24 ianuarie 2016, 11:41)

    ty [utilizator]

    - Miting la Târgu Secuiesc: SOLIDARITATE cu extremiştii
    As vrea sa vad un mitimg impotriva extremismului maghiar. Nu cred ca toti maghiari din zona sunt mandri de Beke Istvan.
  • +1 (1 vot)    
    totusi e un protest, dar sunt saptamanal similare (Duminică, 24 ianuarie 2016, 18:03)

    eucomentez [utilizator]

    Totusi este un motiv pt care acest oameni ies pe strada, sunt proteste aproape saptamanal!

    Protesteaza impotriva linsajului de presa, impotriva stigmatizarii pe baza unor minciuni grosolane (gen teroristi cu petarde de revelion, scandale fara numar cu drapele si inspriptii bilingve), impotriva hartuirii alesilor locali (primarii din cele mai mari orase din zona) prin justite pe baza unor acuzatii demne de un pamflet, impotriva abuzurilor din partea institutiilor statului, pentru nerespectarea drepturilor garantate prin lege minoritatilor.

    Este un deficit in functionarea institutiilor statului in secuime care a devenit acuta, care e caracterizat prin coruptie si extremismul/sovinismul care e menit sa mascheze corutia, chiar si in justitie, sa nu vorbim de prefectura, politie, protectia consumtorilor!, si altele.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e neaparat discriminare (Luni, 25 ianuarie 2016, 8:07)

    dan.c [utilizator]

    Eu zic ca nu e neaparat discriminare, dar cred ca e destul de greu sa traiesti intr-o tara a carei limba oficiala nu o cunosti. Chiar daca te-ai nascut in acea tara...