VIDEO Mitropolitul Banatului a anuntat, la slujba de Craciun, o strangere de semnaturi pentru modificarea Constitutiei: Sa scrie acolo ca familia are la baza un barbat si o femeie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 23:13 Actualitate | Esenţial

Mitropolitul Ioan Selejan
Foto: Hotnews
Mitropolitul Banatului, Ioan Selejan, a anuntat la sfarsitul slujbei de Craciun de la Catedrala Mitropolitana din Timisoara lansarea unei initiative civice prin care se cere modificarea Constitutiei, relateaza pressalert.ro. Mai exact, mitropolitul vrea ca in Constitutie sa se specifice clar ca familia este formata dintr-un barbat si o femeie, ca reactie la faptul ca in tot mai multe state europene au fost recunoscute familiile formate din persoane de acelasi sex.

"Este o initiativa civica pe care fratii nostri care iubesc familia crestina ar dori sa le-o prezinte celor care conduc destinele acestui neam si sa scrie acolo in Constitutie ca familia crestina are la baza codul familiei din Sfanta Scriptura - familia este tocmita dupa randuiala lui Dumnezeu - barbat si femeie. De aceea, daca veti gasi tineri studenti care o sa va roage sa semnati, va indemn cu incredere pentru ca, daca nu ma insel, nu stiu daca nu saptamana trecuta, nu stiu daca nu Grecia a fost ingenuncheata in sensul acesta. Suntem un popor cu mult mai multi credinciosi si de aceea sa-l rugam pe Dumnezeu sa pazeasca familia binecuvantata in fata sfantului altar al neamului nostru. Aici ati venit fratiile voastre si parintii domniilor voastre - barbat si femeie", le-a spus mitropolitul Banatului credinciosilor.



Citeste mai multe despre   









8483 vizualizari
  • +5 (49 voturi)    
    Lucrurile trebuie privite in perspectiva (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 23:27)

    Sparafucile [utilizator]

    Cum adica ? Adica , trebuie lasata o portita de scapare si pentru situatia cind familia va fi formata dintr-un barbat si patru femei . La cit e de sinucigasa Europa nu va mai fi mult pina atunci .
    • -14 (42 voturi)    
      si care e problema ta.. (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:03)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      daca pe mine ma iubesc 2,3 sau patru femei care vor sa mi fie neveste toate...
      • -5 (17 voturi)    
        inseamna ca urmezi exemplul sfintilor prooroci (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:54)

        Mircha [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        David si Solomon
        • +10 (12 voturi)    
          Inseamna ca nu citesti si/sau nu gandesti (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:33)

          OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

          1. Nici David nici Solomon nu au fost nici "sfinti", nici prooroci.

          2. Nu scrie nicaieri ca absolut tot ce au facut ei a fost bine si trebuie sa il urmam pe ei in tot ce au facut. Dimpotriva, ne sunt aratate si greselile lor, iar numarul de neveste reiese clar ca a fost o greseala care i-a costat mult.
          • -6 (12 voturi)    
            vorbesti ca un popa (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:44)

            nellino [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

            apropos, vocativul de la popa este "popo!"
            • +3 (7 voturi)    
              Vorbeste ca un om care a citit (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:46)

              Anarb [utilizator] i-a raspuns lui nellino

              si stie despre ce vorbeste. Nu pare a fi cazul tau, care daca fortezi poti dai maxim vocativul de la popa.
          • -4 (4 voturi)    
            Da bre, dupa atatea mii de ani (Luni, 28 decembrie 2015, 0:30)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

            Nu creca mai are nimeni habar care a fost adevarul pe atunci....dar siiiiigur a fost o greseala ca aveau 1001 neveste. Clar.
    • -8 (34 voturi)    
      . (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:11)

      Andu101 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Alta e perspectiva: bor-ul, la fel ca rusnacii, nu se pot gandi decat la homosexuali. Sunt foarte serios cand zic ca au probleme. Numai la asta se gandesc. Homosexuali, homosexuali, homosexuali. Sunt hetero dar nu ma gandesc la gay.
      • +4 (12 voturi)    
        Tu in general nu prea gandesti... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:28)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Andu101

        ...din cate se vede. Si sunt foarte serios. Probabil te deranjeaza si ca oamenii cinstiti sunt alarmati de numarul de crime si de coruptie, nu? E "anormal" sa te gandesti la asa ceva... Daca copiii sunt indoctrinati de homosexuali inca de la gradinita, nu homosexualii si sustinatorii lor sunt anormali, ci cei pe care ii deranjeaza asta, nu?
      • +10 (18 voturi)    
        se gandesc la "familie" (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:17)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Andu101

        si la faptul ca nunta este o ceremonie intre un barbat si o femeie care impreuna concep un copil

        it's basic stuff... esti om, nu poti procreea altfel

        iar daca e sa excludem religia, numntile, ceremoniile, au fost si in triburile din Africa sau Indienii din Americi sau oriunde alt undeva intre BARBAT si FEMEIE

        sunt de acord ca anumite persoane au nevoie de DREPTURI LEGALE in cazul unor mosteniri, sau situatii medicale in care partenerul e implicat, dar ca sa MODIFICI insemnatatea unor lucruri (Sa spui ca nu e negru , e gri) e stupid si inutil!

        Deci, aveti baieti si fete toate parghiile necesare pentru drepturi comune, dar nu puteti schimba totul dupa cum va pica voua:
        - familia e intemeiata la inceput dintre un barbat si o femeie, ce se intampla dupa ... sa auzim doar de bine; ca tu spui la munca "suntem o familie" sau in alte grupuri, e foarte bine, dar asta nu schimba substanta si etimologia cuvantului
        - copiii sunt nascuti de o femeie dupa sex cu un barbat (biologie / anatomia la om...)
        - adoptiile sunt o problema pentru TOTI (ca esti hetero sau homo, nu este usor sa dai un copil iar daca se ajunge aici, el trebuie sa fie intr-un mediu cat mai natural: adica o familie - si revenim de unde am plecat!)

        astept sa semnez, sustin ideea!
        • -3 (13 voturi)    
          re. (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:09)

          5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          "si la faptul ca nunta este o ceremonie intre un barbat si o femeie care impreuna concep un copil"

          Nu toti pot avea copii si nu toti isi doresc copii.

          Daca doua lesbiene vor sa se căsătorească cine ești tu sau eu sa le împiedic ?
          Cu ce drept ?

          Ele sunt femei si pot avea copii.
          De ce nu le recunoaște statul uniunea ?
          Cum diferă caracterul lor moral de al tău ?

          Sunt oamenii care vor sa isi petreaca restul vietii cu persoane de acelasi sex la fel cum tu preferi sau deja o faci cu cineva de sex opus.

          Fiecare cu ale lui.

          Un violator se poate căsători, un criminal la fel, un hot, un sărac, un bogat. Toti sunt primiți în clubul asta exclusivist. Dar nu te primim decat daca e cu cineva de sex opus.

          Deci hai sa nu zicem ca e vorba de familie aici. E vorba de limitarea / ingradirea dreptului la propriul destin al unor persoane pe care nu cred ca ai avut ocazia sa le întâlnești.
          • +3 (9 voturi)    
            multumesc (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:02)

            boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui 5ud0ku

            l;e multumesc parintilor tai ca au considerat ca e normal sa se casatoreasca si sa aiba un copil, care acum poate sa exprime opinii

            hai sa nu facem exceptiile reguli si sa le mutam in centrul universului

            ar fi interesant sa te vad cum lupti si pentru dreptul transexualilor sau travestitilor sau non-gender... de ce ei sa fie discriminati?

            stau sa ma gandesc cum ar arata ora de biologie din clasa a 5a unde o profesoara cu cuc ne-ar explica teoria evolutiei :)
            • -5 (5 voturi)    
              re (Duminică, 27 decembrie 2015, 23:40)

              5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

              Sarcasmul nu te prinde. Poți mai bine.

              -
              Ar fi interesant sa te vad cum lupti si pentru dreptul transexualilor sau travestitilor sau non-gender... de ce ei sa fie discriminati?
              -
              Asta e o lupta pentru distracția si amuzamentul tău personal ? :)

              Daca știu pe cineva care e trans cel mai important lucru pe care pot sa il fac, ca om, e sa îl ascult și sa înțeleg de unde vine.

              Cel mai important este sprijinul emoțional pentru o persoana care a trăit o viata și asa grea, îngreunată zi de zi de batjocura bisericii și a preoților care singura preocupare pare a fi minoritatea LGBTQ.

              Nu înțeleg discriminarea acestei comunități de către oameni ai religei, când ei înșiși au fost discriminați la un moment dat.

              Istoria ar trebui sa dea o lecție aici.
              Pauza.

              -
              stau sa ma gandesc cum ar arata ora de biologie din clasa a 5a unde o profesoara cu cuc ne-ar explica teoria evolutiei :)
              -
              Eu stau și ma gândesc cum este tratata orice persoana din minoritatea sexuala în tara asta versus Suedia de exemplu.

              Fa-mi pe plac:

              Copilul cuiva de aici ar putea avea alte inclinații.
              Ar spune unui părinte când ii vede homofobia pe fata ?
              Nu vrei sa fie fericit / împlinit ?
              Nu vrei un viitor bun pentru el ?
              Ce vei fi tu pentru copilul tău care te asculta mereu și tine minte ce spui pana în ziua în care mori ?

              ---
              Remarc ca ai deviat de la întrebările expuse în primul comentariu.

              Nu fi las. Formulează un răspuns.
              Sau nu spune nimic și gândește-te.

              Spor.
              • +3 (3 voturi)    
                "deviat" (Luni, 28 decembrie 2015, 14:43)

                boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui 5ud0ku

                nu am deviat de la subiect, doar ca nu am timpul necesar sa despic in sapte fiecare fir, este inutil si contra-productiv

                "Cel mai important este sprijinul emoțional pentru o persoana care a trăit o viata și asa grea, îngreunată zi de zi de batjocura bisericii și a preoților care singura preocupare pare a fi minoritatea LGBTQ.

                Nu înțeleg discriminarea acestei comunități de către oameni ai religei, când ei înșiși au fost discriminați la un moment dat"

                1. "batjocura bisericii si a preotilor"
                orice dogma nu accepta homosexualitatea , asta nu inseamna ca ii batjocoreste cineva!

                Oamenii sunt coruptibili si defecti, asa ca in orice institutie, chiar si in biserici, o sa dai peste corupti, prosti si tot felul de uscaciuni, sa nu generalizam

                2. Suedia ... Hai sa nu mai dam exemple doar de dragul de a concluziona ca aia sunt superiori sau mai evoluati..
                Uita-te recent la cazul din Norvegia unde se pare ca din cauza ca un copil a fost crescut intr-o familie mai religioasa este luat de autoritati pe motiv ca familia il indoctrineaza.
                Asta vrei si in Romania, sa te fi luat serviciul social de la familia ta ca bunica te-a dus la biserica cand erai mic sau ca te-a invatat sa spui Tatal Nostru?

                Nu orice este "occidental" este si sanatos. O sa ajungem ca in State unde deja se vorbeste despre "free range children" ca la gaini...

                3. "o persoana care a trăit o viata și asa grea"
                Din pacate educatia la noi nu contine anumite elemente de baza si da, asta ne afecteaza pe toti si in toate domeniile, nu doar in a accepta ca unii sunt homosexuali sau nu

                Problema nu este a recunoaste ca cineva este atras sexual de o persoana de acelasi sex, ci aceasta propaganda care incearca sa modifice conceptiile despre unitatea unei familii si copii.

                Dupa cum spuneam, deja de la homosexualitate s-a ajuns la "gender identity" si alte aberatii care nu pot fi definite, deci "agenda" propagandistilor nu e de a apara anumite drepturi ci de a modifica structura sociala
                • 0 (0 voturi)    
                  ultimul re. (Miercuri, 30 decembrie 2015, 13:25)

                  5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

                  Oamenii sunt coruptibili si defecti, asa ca in orice institutie, chiar si in biserici, o sa dai peste corupti, prosti si tot felul de uscaciuni, sa nu generalizam.
                  -
                  de acord. sa nu generalizam comunitatea religioasa si nici cea LGBT.
                  -
                  orice dogma nu accepta homosexualitatea , asta nu inseamna ca ii batjocoreste cineva!
                  -
                  Daca te uiti la islam (ai zis orice dogma) ai sa vezi exemple de lucruri care nu sunt acceptate de ei care noua ni-se par barbare. Singura diferență e nivelul de educație. Nu cred ca o dogma este statica, fixa si poate sau nu trebuie sa fie supusa criticilor.

                  Din toata dezbaterea asta eu vad.
                  1. lipsa de intelegere a situatei. si 2. prejudecati.
                  Nu cred ca voi ati avut apropriati care s-au deschis si v-au marturisit ceva atat de personal.Si cine i-ar putea invinui ?

                  Eu, cu toate argumentele de aici nu inteleg cum ar afecta un cuplu heterosexual o casatorie - in fata statului, la ofiterul starii civile, neimplicand biserica - intre doua persoane de acelasi sex.

                  Foarte serios vorbind.
                  Esti heterosexual. Bun. Perfect. Sti cine esti si ce iti place. Asta vrei in viata si te simti asa de cand ai descoperit ce-i aia vagin.

                  Nu esti, nu te simti, nu esti atras fizic si emotional ?
                  Care e problema ?
                  Cu ce pretext nu merita acelasi nivel de respect si deminitatea in fata legii ?

                  Cu ce este mai prejoasa o relație intre doua persoane de același sex si de ce sa nu fie recunoscuta de lege daca nu este ?

                  Vorbesti de "agenda" propagandistilor
                  fara sa zici clar.
                  Cine sunt ei ?
                  Care este agenda lor ?
                  De ce vor asta ?

                  Dar nu vorbim de agende si propaganda bisericii si de a oamenilor pe care acestia o reprezinta ?

                  Si a despica firul in 7 este esenta dezbaterii, pe care tu ai initiat-o.

                  Unitatea unei familii si copii se naste in primul rand in familie prin respectarea si intelegerea fiecaruia. Daca acel copil din familie este homosexual unitatea va inceta sa existe ?
                  Desigur nu vom sti ce in inima lor cat timp suntem atat de "intelegatori"
  • +8 (78 voturi)    
    Zat (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 23:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Biserica afara din politic.
    • +15 (37 voturi)    
      Nu e atat de simplu (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:37)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aceasta chestiune nu este una de politica, cel putin nu in sens restrans.
      In sens mai larg, daca dvs, considerati ca biserica trebuie sa nu se amestece (?) in astfel de lucruri, va rog sa explicati de ce alte ONG-uri (bunaoara cele care militeaza in mod explicit pentru casatorii homosexuale si nu numai) au avea voie sa faca acelasi lucru. La ele treaba nu mai e politica?
      La modul inca si mai general, in ce domenii considerati dvs. ca biserica - care, repet, pana la urma poate fi considerat un ONG - ar avea dreptul sa emita opinii si, mai ales, cine e in masura sa hotarasca astfel de lucruri? Este aceasta ingradire a dreptului ;la opinie acceptabila? Sau si aici suntem selectivi, unii au, iar altii n-au dreptul la opinie?
      • +6 (22 voturi)    
        hm (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:16)

        seagrass [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        eu inteleg faptul ca homosexualii si lesbienele incearca sa isi apere apucaturile prin lege, adica sa existe o lege care sa le protejeze "drepturile".

        adevarata lupta se da pentru acceptarea si recunoasterea juridica, prin forta legii, a homosexualitatii in viata publica si privata.

        lupta pentru "casatoria celor de acealasi sex" este legata in realitate de obsesia lor ca societatea sa le accepte apucaturile, si de ideea lor ca fara a fi fortati prin lege, noi n-o sa-i acceptam niciodata.

        ceva total gresit, in opinia mea,legea , chiar daca ar exista( in sensul acceptarii apucatorilor lor ) pe mine nu ma va face sa imi schimb parerea.
        • -8 (22 voturi)    
          eu nu inteleg (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:34)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui seagrass

          toti vorbesc de familie dar reduc dicutia doar la actul sexual. familie inseamna mai mult decat atat.
          mai oameni buni, in 2015 actul sexual se face regulat si fara recunoastere oficiala in fata ofiterului de la starea civila.
          nu pentru actul sexual se doreste recunoasterea homosexualilor.
          dar voi limitati discutia doa la acest aspect pt ca este mai simplu.
          sunt oameni car doresc sa-beneficieze de aceleasi drepturi ca o familie. sa poata merge impreuna sa-si faca un credit cumuland veniturile familiale. si multe altele.
          daca scoateti din context actul sexual cu ce ramaneti? cu doi oameni care vor sa fie impreuna.
          biserica mai bine ar milita impotriva agresiunii familiale.
          Sunt heterosexual dar prefer o familie intre doi barbati sau femei fericita decat o familie intre un barbat si o femeie si unul dintre el are un ochi vanat o data pe luna. ok?
          biserica are de rezolvat alte probleme nu cum se consuma un act sexual intre doua persoane.
          • +6 (16 voturi)    
            hehe (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:29)

            seagrass [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            esti distractiv:

            "nu pentru actul sexual se doreste recunoasterea homosexualilor"

            raspuns: pai atunci de ce le mai spune homosexuali? ....:))))

            "daca scoateti din context actul sexual cu ce ramaneti? cu doi oameni care vor sa fie impreuna."

            raspuns: cu doi oameni de acelasi sex care vor sa ramina impreuna,dar actul sexual este scos din context....:))))
            • -7 (15 voturi)    
              esti simplist (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:27)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui seagrass

              la tine o familie inseaman doar actul sexual?
              n-ai intels nimic, nici tu nici restul.
              dogmatici si plini de refulari de crestini hanbarnisti.
              n-am spus ca- scos din context, ci ca voi doar la el va rezumati.
              e greu cand nu se invart rotitele complet...
              • +3 (9 voturi)    
                :) (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:52)

                seagrass [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                cand ramai fara argumente ataci persoana...:))) indici si pluralul ca sa fie masa bogata si sa ma incadrezi ...:)))

                nu sunt crestin ortodox, nu sunt musulman, etc( nu sunt religios, numeste ce religie vrei) nu sunt nici ateu, nu sunt LGBT pro sau LGBT contra.

                sunt neutru, m-am eliberat de mult timp.

                sunt liber de orice sistem de credinta , dar am opinii/pareri care (poate) nu se pot incadra in tiparele de mai sus.

                si cred ca am dreptul sa am pareri.
                sper sa am in continuare acest drept, garantat de lege, fara sa fiu acuzat ca " e greu cand nu se invart rotitele complet".
                la cate specimene am facut fericite, unul in plus sau in minus nu mai conteaza.

                In Romania s-a decriminalizat homosexualitatea din 1996 si exista legi impotriva crimelor motivate de homofobie.
                Din anul 2000, există o lege împotriva discriminării , lege care nu permite discriminarea bazată pe orientare sexuală.

                Inainte sa iti explic ce inseamna o familie am cateva intrebari( ai lovit atitea borcane cu subiectul" familia", incat am oarece banuieli).

                -ai o familie, acum?
                -ai avut vreodata?
                -stti ce este aceea o familie( ai avut parte de asa ceva cand erai mic), ai simtit vreodata ce inseamna sa faci parte dintr-o familie?
                -de ce crezi ca e importanta familia intr-o comunitate?
          • +1 (5 voturi)    
            doi oameni (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:57)

            verdeata [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            care vor sa fie impreuna pot face un act care sa consfinteasca acest fapt ca sa aiba consecinte legale. Daca cei doi sunt barbat si femei, actul se va chema casatorie pentru ca asa a fost din toate vremurile. Daca sunt de acelasi sex se va numi in altfel, in niciun caz nu ii poti da numele de casatorie care deja are o semnificatie precisa din vremuri imemoriale.
            Felul in care faci sex este o problema intima si nimeni nu are dreptul sa se interpuna daca actul este liber consimtit. Homosexualii si lesbienele nu trebuie pedepsiti pentru ca Dumnezeu sau soarta i-a deformat asa. Dar a uzurpa denumiri doar pentru a legitima ca normalitate ceea ce este comportament deviant, asta nu trebuie acceptat. De asemenea, nu trebuie acceptata nici expunerea publica a chestiunilor sexuale care este alt comportament deviant si se numeste exhibitionism si care nu trebuie permis.
      • -8 (24 voturi)    
        pui problema gresit (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:15)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ong-urile in cauza militeaza pt drepturi in genereal pt drepturile lor, biserica in schimb militeaza pt restrangerea unor drepturi dar pt restrangerea drepturilor altor persoane.
        hai sa nu facem comparatie aiurea.
        aici biserica nu emite opinii ci vrea sa taie drepturile unei categorii de persoane.
        biserica pote fi cel mult selectiva in alegerea enoriasilor dar nu au dreptul sa impuna, atentie nu este o opinie.
        biserica a impus sa cumperi lumanari doar de la ei.
        biserica a impus sa i se dea bani sa se plimbe cu ultimile tipuri de masini.
        biserica a impus sa indoctrineze copii de la varste fragede.
        si mai putem continua.
        ong-urile doar atrag atentia si cum spuneam mai sus, atunci cand este vorba de drepturile lor, nu drepturile altora.
        • +6 (14 voturi)    
          Nu cred ca pun problema gresit... (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:40)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          ...dar fireste ca nu-mi trece prin gand sa va interzic dreptul la opinie. Despre asta era vorba in mesajul meu, atat. Asta solicita preopinentul cu privire la biserica, sa nu se mai exprime cu privire la o chestiune care clar e de interes pentru ea, iar cu asta nu pot fi de acord.
          Doi, exagerati (mult) cu privire la ce (poate) impune biserica. Sunt absolut sigur ca puteti cumpara cate lumanari vreti de la supermarket sau de la tarabele din piete, ca nu v-a agresat inca niciun popa sterpelindu-va portofelul ca sa-si ia ei masini samd. Aduceti drept argumente niste lucruri ipotetice, care insa nu exista.
          Trei, dvs. pareti sa credeti ca, daca X vrea drepturi cat mai largi/extinse, iar Y, dimpotriva, vrea restrangerea unor drepturi, automat X e bun, iar Y rau. Cred ca va inselati, Exista situatii, si nu putine, in care lucrurile stau exact pe dos.
          De altfel, discutand la nivel pseudo-filosofic, se poate afirma ca intreaga civilizatie e cladita pe un set de norme care, de fapt, sunt in cea mai mare parte a lor, restrictii. Nu face aia, nu e voie ailalta samd.
          Pana una alta, daca stimatul domn Cernea are succes cu initiativa aceea a dansului mai veche, de a declara delfinii persoane non-umane, astept cu interes prima casatorie inter-specii. Ar fi o "evolutie" fireasca, care, nu-i asa, ar incununa in mod glorios o lupta de milenii, marcata de episoade precum calul lui Caligula, sau de zoofilia unor personaje istorice mai recente..
          • -7 (11 voturi)    
            Are dreptate (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:15)

            XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Daca doi oameni nu sunt BORisti, de ce BORistii vor ca statul sa le impuna sa accepte ideile BORiste ?
            Eu nu sunt BORista de ceva vreme, sunt agnostica. Inteleg ca, daca as fi lesbiana, BORitii ar putea refuza sa ma cunune, chiar inteleg si e ok - nici nu ma intereseaza cu ce sunt sau nu sunt ei de acord, nu am trecut de ani de zile pe la biserica si nici nu am de gand sa mai trec, indiferent de ce ar zice sau considera cei din jur. Decat ... ca turist, ca sa fac poze, eventual - o sa ma duc si la Catedrala Manturii Banului, cand va fi gata, ca sa fac poze.
            Acestea fiind spuse, ma enerveaza cumplit BORistii, care nu te lasa, efectiv, sa ii ignori.Unii spun ca vai, ca agnosticii nu prea sunt toleranti etc. Mai, nu poti fi tolerant cu un tantar care te bazaie non stop. BORul invita la combatere, prin faptul ca se baga tot timpul in viata altora, neinvitati.
            • -5 (11 voturi)    
              exact (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:40)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

              sa-si impuna reguli acolo la ei. nu sa conduca o societate. sa nu cunune peroane de acelasi sex. este fix treaba lor ce fac in biserca.
              in momentul in care ei impun la nivelul constitutiei acest lucru deja este prea mult.
              nu sunt homosexual dar mi se pare ca biserica devine mult prea periculoasa.
              cum cei ce nu apartin de biserica nu impun bisercii anumite reguli, nici biserica nu are drepturi sa impuna reguli altora.
              este o chestie de bin simt in primul rand.
              • +1 (1 vot)    
                Tu de ce nu faci la fel? (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:06)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                Ia impuneti tu regulile si parerile acolo la voi. In familia ta sau cu cei care gandesc ca tine. Nu impune ca societatea sa se schimbe dupa ideile tale aberante, fara nici o baza logica sau biologica. E o chestie de bun simt in primul rand. Nu ne intereseaza pe noi preferintele voastre sexuale. Nu le mai faceti publice si nu mai cereti "drepturi" pentru ceva ce pe mine nu ma intereseaza si de pe urma carora societatea nu beneficiaza cu nimic.
            • +5 (9 voturi)    
              Va inteleg in parte iritarea (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:37)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

              Dar numai in parte. Faptul ca biserica - nu doar cea ortodoxa, ca veni vorba - sustine o anumita idee, nu inseamna neaparat ca e ideea lor, sau ca e o idee de natura religioasa etc. Nu insist, va puteti gandi si singura la multe exemple.
              Apoi, mi se pare ca exagerati, de asemenea, nivelul prezentei bisericii in viata publica.
              Unu, aceasta este considerabil mai scazuta decat a multora din oponentii sai - sa ne gandim doar la dl Cernea, sau la dl. Patrascu (putem numara articole, daca doriti).
              Doi, o mare parte din aceasta prezenta, atata cata e, este de fapt indusa. Presa este cea care "vaneaza" orice vorba a unui popa sau a altuia si apoi o arunca in lume, nu cere biserica media coverage in mod expres si explicit.
              Acest articol e, de fapt, un bun exemplu. Cititi-l din nou; mitrolopiltul nu a organizat vreo conferinta de presa, n-a trimis comunicate, n-a platit advertoriale etc. Pur si simplu s-a adresat CREDINCIOSILOR lui (subl. mea) - ceea ce, conform chiar si politistilor gandirii de pe acest forum, e OK. Daca totusi spusele lui au ajuns in fata ochilor dvs. si v-au stricat sarbatorile de Craciun (de fapt, nu, nu asta, ca doar Craciunul nu exista, sarbatorile sunt fake, brainwashing... ma rog, intelegeti dvs.) s-ar cuveni sa fiti suparata pe Hotnews, nu pe BOR.
              Trei, inclin sa cred ca e vb si de o oarecare hipersensibilitate din partea dvs. Gasiti atat de agasanta si coplesitoare prezenta BOR, tocmai pentru ca aveti aceasta hipersensibilitate si remarcati lucuri care pentru cei mai multi sunt marunte, sau chiar trec neobservate.
              Pastand analogia cu tantzarul, exista unii oameni (eu sunt unul dintre ei) pentru care chiar si cel mai mic bazait de tantar e suficient ca sa distruga o noapte. Dupa ani de "lupta" zadarnica, am ajuns la concluzia ca intr-o astfel de situatie cel mai intelept e sa-mi pun niste dopuri in urechi. Poate-ar trebui sa faceti si dvs. acelasi lucru.
              • -5 (7 voturi)    
                Cum sa fie hipersensibilitate (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:19)

                XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                faptul ca te enerveaza cand o institutie incearca sa limiteze niste drepturi ? Sau trebuie sa ne intereseze doar daca sunt drepturile proprii, doar atunci e justificat sa te enervezi ?
                Eu zic ca mai bine ii ajuti si pe altii, chiar daca nu e direct in interesul tau - sunt femeie si nu sunt lesbiana. Cine stie cand ai nevoie de ajutor. Pai aceiasi BORisti se mai opun si avorturilor, de pilda. Nu au gasit foarte mult ajutor din partea "credinciosilor" pentru ca e un sport practicat de foarte multi dintre respectivii "credincios", care isi arata nivelul de ipocrizie crunta: daca e vorba de ce mai facem si noi ... pai, lasa, sa ramana legal, facem, si pe urma ne spovedim, eventual. Sa fie ilegal doar ce e legat de minoritati, ca asa avem si noi ocazia sa ne aratam marea moralitate, incercand sa-i oprim pe altii. Ca aia care isi arata vitejia batand pe unii mai slabi, si fug schelalaind daca dau de unul mai puternic.
                Ca si-ar exprima opinia lui, asta ar fi. Dar asta nu incearca sa isi exprime doar opinia, ci sa modifice texte de legi care sa limiteze drepturile altora.
                Era o pilda, un citat, nu am stiut niciodata originalul, dar mi-a ramas ideea, care era ceva de genul: au venit dupa vecinul meu evreu, si nu m-am bagat, ca nu sunt evreu. Apoi au venit dupa vecinul meu negru, si nu m-am bagat, ca nu sunt negru. Au venit si dupa altii si nu m-am bagat, ca nu eram ca ei. Cand au venit dupa mine, nu mai era cine sa se bage sa ma ajute.
                • 0 (2 voturi)    
                  Nu e hipersensibilitate (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:11)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

                  E hiperprostie.

                  "Dar asta nu incearca sa isi exprime doar opinia, ci sa modifice texte de legi care sa limiteze drepturile altora."

                  Ca homosexualii si sustinatorii lor au modificat legile care incrimineaza actele sexuale deviante, nu te-a deranjat. Ca au facut presiuni politice ca sa se scoata homosexualitatea din manualul tulburarilor psihice, iar nu te-a deranjat. Ca au modificat definitia casatoriei in multe tari, tot nu te deranjeaza. Nu ti se pare ca esti ridicola cand vrei sa interzici altora ceea ce tu faci? Nu ti se pare ridicol ca incerci sa ne bagi pe gat niste vicii si niste aberatii?
              • -5 (7 voturi)    
                A, si da, motivul sarbatoririi (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:34)

                XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                Craciunului o fi imaginar, dar globurile sunt frumoase, poti sa aranjezi masa cu conuri de brad si chestii sclipicioase care ar parea cam kitsch in restul anului ... nu vad de ce as renunta la asta :D Plus datul de cadouri familiei etc. Si la urma urmei, Craciunul se sarbatoreste acum pentru ca inainte se sarbatorea solstitiul - nu a fost mereu o sarbatoare crestina, a devenit asa prin sincretism religios.
                In fine, chiar nu am nimic impotriva Craciunului, doar a unor traditii asociate cretine - cum ar fi sacrificarea animalelor fara asomare, brrr. Nu inteleg de ce crestinopatul mediu nu poate sa se simta bine doar taind si mancand animalul, si trebuie sa-l si auda urland si sa vada cum se zbate in sange, ca fara urlete si sange din belsug ... nu-l apuca pacea sfanta a sarbatorilor, neam. Daca nu are perspectiva draguta a chinuirii unui animal, se supara, zici ca-i posedat: urla ca e conspiratie mondiala, ca vrei sa-l trimiti la mall sa-si ia mancare, masonii, Soros si alte din astea.
          • -5 (13 voturi)    
            mama ei de dogma... (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:36)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            mitropolitul de mai sus vrea sa INTERZICA casatoria persoanelor de acelasi sex. nu este doar o opinie.
            ce spun eu este ca ei vor sa interzica la altii pe cand ong-urile isi cer drepturile lor.
            daca nu vrei sa intelegi diferenta nu am ce-ti face.
            apropo de lumanri, scrie foarte clar la intrrea in bisrica ca nu ai voi sa aduci lumanari de afara.
            legat de masinile popilor cauta un pic pe google sa te lamuresti cum sta treaba.
            nimeni nu vrea mai multe drepturi decat altul. se doresc fix aceleasi drepturi. de ce te aberezi spunand ca X vrea mai multe drepturi? eu am spus ca unii isi cer drepturi egale cu ceilalti si altii vor sa interzica drepturile celor dintai. daca pt tine si biserica este normal atunci vorbim discutii.
            acum 500 de ani nu aiveai voie sa spui ca pamantul este rotund. tot niste norme impuse de biserca. timp de peste 400 de ani de inchizitie am stagnat ca societate daca nu mai rau si acum tu-mi spui mie de norme impuse de biserica?
            este ultima care mai are dreptul sa impuna norme.
            hai sa nu ne aberam ca nu ne sta bine... :)
            • +5 (9 voturi)    
              Intr-adevar, unii din noi "se abereaza"... (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:06)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

              ... daca-mi permiteti sa folosesc si eu inovatia dvs. lingvistica.
              Constat totusi ca admiteti - desigur, doar implicit si probabil involuntar - utilizarea unor argumente false. cum este cel cu lumanarile, respectiv cel cu masinile. Primul exemplu spuneti ca se aplica doar in (anumite) biserici - ceea ce, cf chiar spuselor dvs., e OK, e treaba bisericilor si-a credinciosilor.
              In celalalt caz v-am cerut un exemplu cand popa v-a usurat de niste bani fara acordul dvs., si m-ati trimis la plimbare sa-mi caut singur exemple - ceea ce e totuna cu a spune ca dvs. nu cunoasteti niciunul.
              Asa incat, cu permisiunea dvs., eu ma opresc aici. Cand singurul "argument" pe care-l puteti produce intr-o discutie - chiar in mod repetat - este o insulta la adresa interlocutorului, chiar daca deghizata intr-un agramatism, discutia respectiva devine o pierdere de vreme.
              Retineti doar un lucru, va va scuti de multa amaraciune si inima rea pe viitor. Oamenii astia, cu initiativa lor, credinciosi sau nu, BORisti sau nu (un termen la fel de denigrator, ca veni vorba, ca oricare din cele folosite la adresa homosexualilor), sunt cetateni romani si au exact acelasi drept sa solicite modificarea Constitutiei in sensul dorit de ei ca oricine altcineva.
              In locul dvs. si a altor oponenti, nu mi-as pierde vremea si energia incercand sa le neg acest drept sau sa le bag pumnul in gura in fel si chip, e un demers fara sorti de izbanda si inca unul care va produce exact efectul contrar celui scontat.
              Toate cele bune.
              • +1 (7 voturi)    
                Damn (Duminică, 27 decembrie 2015, 22:12)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                Ce spun eu si ce spui tu.
                Simplul fapt ca biserica vrea sa interzica unei anumite categorii de oameni un drept ma deranjeaza.
                Am familie si sunt heterosexual dar nu suport ca biserica sa decida pt toata Romania. Suntem stat laic. Este culmea sa ceara biserca introducerea unui punct in Constitutie.
                N-am spus nicaieri ca popa m-a usurat de bani. Atentie la ce scriu. Am spus ca au impus sa folosesti in biserica DOAR lumari cumparate de la ei. Nu schimba discutia in alta zona.
                Hai sa nu victimizam inercand sa dam gravitate comentariului. Sensibilitatea nu face bine intro conversatie. :)
                Atentiu, ignorarea si bagatul capului in pamant a dus la inchizitie si nenumarate razboie cu suport religios. Biserica actuala nu este suficient de evoluata sa inteleaga tacerea nostra. Dincontra...
                Daca mai gasesti o greseala gramaticala poti sa anunti si academia. Lipsa argumentelor duce la schimbari de subiect. Cel mai uzual folosit de catre internautii romani este gramatica si ortografia.
                In final scuze, am sa incerc sa fiu mai diplomat...
                • +1 (1 vot)    
                  Culmea (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:28)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                  "Am familie si sunt heterosexual dar nu suport ca biserica sa decida pt toata Romania."

                  Eu nu-i suport pe cei care nu stiu sa citeasca. Unde ai citit ca decide biserica? Daca decidea biserica se mai facea petitie?

                  "Suntem stat laic."

                  Asa, si? Suntem si un stat cu oameni care nu stiu ce vorbesc. Sau ce inseamna stat laic.

                  "Am spus ca au impus sa folosesti in biserica DOAR lumari cumparate de la ei. "

                  E biserica lor si pot sa impuna ce vor. Nu te obliga sa te duci acolo, sau sa cumperi lumanari. Eu n-o fac.

                  "Este culmea sa ceara biserca introducerea unui punct in Constitutie."

                  Nu se introduce nici un punct. Se face o precizare care clarifica punctul CARE ERA DEJA ACOLO. Si asta pentru ca cei ca tine au facut necesara aceasta clarificare. Pentru ca cei ca tine, culmea, au cerut schimbarea definitiei homosexualitatii ca tulburare mintala si apoi schimbarea definitiei casatoriei. Pana atunci nimeni nu isi inchipuia ca "soti" poate insemna doi barbati sau doua femei.
            • +1 (1 vot)    
              Mama ta de ignorant (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:18)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

              Citeste un manual de biologie, daca nu intelegi cum e cu barbatii si femeile.

              "pe cand ong-urile isi cer drepturile lor"

              De unde mama ta au ong-urile astea "drepturi" contra naturii? Cine i le-a dat? Noi de ce nu avem dreptul sa ne opunem schimbarii definitiilor normale?

              "apropo de lumanri, scrie foarte clar la intrrea in bisrica ca nu ai voi sa aduci lumanari de afara."

              Daca nu-ti convine, nu te du. Nu te obliga nimeni. Biserica lor, regulile lor.

              "legat de masinile popilor cauta un pic pe google sa te lamuresti cum sta treaba."

              Ce legatura are una cu alta? Niciuna.

              "nimeni nu vrea mai multe drepturi decat altul"

              Ba exact asta vrei. Drepturi pentru care nu esti calificat. Cum ar cere un ciung dreptul de a juca baschet in echipa nationala.

              Drepturile sunt identice. FIECARE ARE DREPTUL DE A SE CASATORII CU O PERSOANA DE SEX OPUS. VALABIL PENTRU TOATA LUMEA. Fix aceleasi drepturi.


              "acum 500 de ani nu aiveai voie sa spui ca pamantul este rotund. tot niste norme impuse de biserca."

              Sa spun ca esti cam incult, am voie?

              Deci nu mai abera, ca nu-ti sta bine. Da' asa se intampla cand singura sursa de cultura si informare e google.
      • +5 (13 voturi)    
        Toleranta si "iubire"... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:34)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ...dar numai pentru cei care sunt de acord cu noi.
        • +2 (2 voturi)    
          Toleranta (Luni, 28 decembrie 2015, 4:19)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

          ... iar care nu, duca-se pe pustie, indiferent de orientarea sexuala

          https://www.youtube.com/watch?v=VhD_JmYNqoY
    • +5 (47 voturi)    
      Casatoria (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:39)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu este o problema politica . Este o problema sociala. Foarte buna initiativa mitropolitului !
      • +8 (18 voturi)    
        Din pacate exista o masa de troli habotnici... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:35)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        ...care se opun automat oricarui cuvant care vine de la BOR, fara sa ii intereseze daca e bun sau rau.
        • +8 (16 voturi)    
          Exact! :) (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:39)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

          Unii au pre-setat "BOR" pentru atacuri indiferent despre ce e vorba. :))
          • -4 (4 voturi)    
            re (Luni, 28 decembrie 2015, 0:50)

            5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            Atunci din ce secta face parte individul asta ?
      • +8 (12 voturi)    
        initiativa (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:02)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        poate nici nu apartine lui, iar se arunca cu mizerie inspre biserica, iar el, ca orice cetatean , a sustinut ceea ce are DREPTUL prin lege! Dar se pare ca cei care cer drepturi si respect nu stiu ca la randul lor sa ofere asta
      • -5 (7 voturi)    
        Casatoria devine o problema politica... (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:49)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        ...daca se cere modificarea constitutiei.

        Constitutia e o proclamatie a drepturilor, si nu a restrictiilor, e o expresie a ceea ce poate unifica societatea si nu a ceea ce trebuie sa o dezbine.

        BOR din nou se baga in politica, ca forta politica reactionara, dupa dezastrul lui Daniel.

        BOR are datoria sa explice mai lucruri. De ce casatoria trebuie definita de biserica? De ce trebuie sa fie intre un barbat si o femeie? Daca e intre un barbat si o femeie, trebuie anulata daca nu au copii? Daca au copii, trebuie ca sa fie ai barbatului? Cati copii cei casatoriti trebuie sa aiba? Cei car nu sant casatoriti, inclusiv preotii, pot sa aibe relatii homosexuale - vezi scandalurile de la Vatican?

        BOR doreste sa scufunde societatea in aceiasi mocirla morala ipocrita in care se afla. E rusinos.
        • 0 (0 voturi)    
          Homosexualii au facut-o politica (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:35)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          Si sub presiune politica, dupa ce au reusit scoaterea homosexualitatii din manualul tulburarilor psihice, au fortat decizia de recunoastere a casatoriilor homosexuale. Asa ca ai bunul simt (daca l-ai avea...) si nu aduce vorba de politica.

          "De ce trebuie sa fie intre un barbat si o femeie?"

          Pentru ca asta este casatoria, de cand lumea. Uniunea intre un barbat si o femeie. Te intereseaza alte combinatii? Treaba ta, dar nu pot fi numite "casatorie". Pentru ca definitia casatoriei este cea de mai sus.
    • +12 (36 voturi)    
      argument fals (Duminică, 27 decembrie 2015, 2:10)

      Dnn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      politica nu are nimic de-a face cu normele morale. sigur ca biserica sa fie independenta de stat la fel cum statul nu trebuie sa fie religios.
      normele morale dupa care functioneaza o tara sunt stabilite de societate nu de politic. te asigur ca nu vrei asta!
    • -2 (6 voturi)    
      nepolitic....pt. zat (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:05)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      daca te implici intr-o activitate cu aspect social, aspect care treb. reglementat printr-o lege, nu inseamna ca faci politica....ok, zat??.
    • +5 (7 voturi)    
      chestiunea (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:11)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      E o chestiune de bun simt, nu de politica.
  • -2 (72 voturi)    
    Informare despre initiativa (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 23:59)

    cinevatus [utilizator]

    Initiativa este prezentata aici: http://coalitiapentrufamilie.ro/

    Cred ca este binevenita o initiativa cetateneasca pe aceasta tema astfel sa aiba fiecare posibilitatea sa isi exprime opinia.
    Nu este o tema noua dar momentul este bun si ar da dovada de maturitate democratica din partea societatii romanesti. Anumite alegeri fundamentale precum aceasta trebuie facute de populatie si nu impuse de catre organisme externe cu agende (s-a dovedit recent) obscure.

    Sustin acest demers.
    • -5 (37 voturi)    
      Ce gluma sinistra! (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:48)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Asa sustineti voi "familia"?!
      poate "famiglia" de la conducerea BOR!

      Familia e minunata in Romania A.D 2015 dar vai...prea putina -si de ce oare? Pt ca unii vor casatoria intre barbati? Oare asta ii va opri pe heterosexuali sa se mai casatoreasca?

      Oare nu cumva altele sunt gravele probleme actuale ale "familiei"? nu cumva saracia, teama de viitor, lipsa de perspective, instabilitatea slujbelor, salariile de mizerie, gri-ul cotidian, insecuritatea sociala, lipsa creselor, maternitatile in care se moare cu zile, coruptia generalizata care sufoca initiativa privata onesta sau accederea la slujbe mai bune, furturile din bani publici care conduc pana la urma la indatorarea excesiva a tarii pt a fi acoperite cumva, lipsa de educatie civica, lipsa de respect pentru inaintasi si parinit, oare nu acestia sunt factorii care conduc azi la disolutia 'familiei" si situatia in care avem declin demografic accentuat?! Credeti ca daca i se interzice lui Ion sa se casatoreasca cu Vasile, gata, toate probleme sunt rezolvate, o sa avem boom demografic si multe, multe, multe familii crestine si armonie in societate?
      Bah, da' ce prostie maxima la crestinopatii astia de mucava...ne meritam soarta, ca natie! De aia si suntem in asa situatie!
      • +6 (12 voturi)    
        Calmeaza-te, nu este BOR (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:17)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Initiativa nu este din partea BOR. Sunt mai multe asociatii, oameni care cred in anumite valori.
        • -5 (5 voturi)    
          Pai, omul a spus (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:20)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          ca e vorba de crestinopati in general, nu doar BORistii cu uniforma.
    • -12 (24 voturi)    
      . (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:49)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Hehe, e ok prietenas. Lasa asta sa fie ultima voastra reduta, la timpul potrivit va zbura de acolo asa cum a zburat din mai toata Europa. We shall overcome!
      • +4 (8 voturi)    
        Stii, cu zburatul... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:12)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

        eu as las-o mai moale cu asta, sa nu ajungi sa zbori ca firtatii tai din Levant...
        • -3 (7 voturi)    
          . (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:49)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

          Ce amenintare draguta, frumos si civilizat, nu am ce zice. Ai vise umede cu statul islamic?

          Asa cum am zis, e ok. Luptati un razboi pierdut iar asta nu e decat o masura disperata care probabil nici macar nu se va concretiza.
          Societatea se misca in directia asta si o astfel de initiativa nu o sa ii stea prea mult in cale.
          • +3 (3 voturi)    
            Societatea? Razboi pierdut? (Duminică, 27 decembrie 2015, 23:47)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

            Este important ca oamenii sa ia aceste decizii. Cel mai evident este ca asemenea decizii se impun netransparent si nedemocratic desi exista majoritati contrare acolo unde te astepti sa fie democratia in floare. Asta denota lasitatea celor in cauza. Nu poti castiga un razboi daca esti las. Spre disperarea unora ca tine care cred ca oamenii se pot manipula usor, initiativa se va concretiza. Vorbim in iulie.

            Ori aici vorbim despre o initativa democratica in care vocea poporului sa fie auzita. Dar stai.. free speech-ul de mult nu este suferit de stangisti. Asa cum chiar tu afirmi, exista o directie proiectata pentru societate de cei care cred ca ei stiu mai bine. Aceasta directie este aceeasi cu pc, auto-orbirea fata de pericolul radicalismului musulman etc..
            • -2 (4 voturi)    
              . (Luni, 28 decembrie 2015, 6:41)

              AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

              Nu afirm ca exista o directie prestabilita pentru societate, din contra,
              Ce vreau sa spun e ca aceesi initiativa democratica care ar introduce aceasta prevedere va fi scoasa, la timpul ei, prin vot democratic.
              Iar eu cred ca vom ajunge la acel moment mai devreme decat crezi. Cred ca, chiar in cazul in care aceasta initiativa va avea succes, in cel mult 10 ani casatoriile intre persoane de acelasi sex vor fi o realitate.
      • +3 (3 voturi)    
        A zburat din toata Europa (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:32)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

        si pe locul gol lasat a aterizat islamul. Bravo Europa !Ne veti face mahomedani , cu forta.
        BOR nu trebuie sa zboare ! BOR trebuie sa-si schimbe capetenia si sa se apropie mai mult de valorile crestine , spiritiuale, nu de valorile materiale.Daniel este distrugatorul BOR. Un alt Patriarh va putea da un nou sens si o noua valoare Bisericii !
        • -3 (5 voturi)    
          . (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:05)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Nu ma refeream la Biserica, imi pare rau daca asa s-a inteles pentru ca nu asta era intentia mea.
          Ma refeream la masura pe care vor sa o introduca. Chiar daca vor reusi introducerea ei, asa cum a fost adaugata, la fel va fi scoasa la timpul potrivit.
          • +3 (3 voturi)    
            De cine? (Duminică, 27 decembrie 2015, 23:48)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

            Va fi scoasa de cine?
            • -3 (3 voturi)    
              . (Luni, 28 decembrie 2015, 6:29)

              AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

              De cine va vota la momentul acela.
        • -3 (3 voturi)    
          re (Luni, 28 decembrie 2015, 0:49)

          5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Zi-mi orașul și iți dau o lista cu farmacii ?
          Le plătesc eu medicamentele.
    • -3 (51 voturi)    
      Initiativa-i o tampenie (Duminică, 27 decembrie 2015, 2:37)

      Tomato [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Anumite alegeri fundamentale ( la familie / casatorie) sunt drepturi universale ale omului si trebuie garantate fiecarui individ. Nu sunt lucruri ce se decid de catre majoritatea momentului.

      Parerea ca democratia inseamna ca majoritatea isi impune punctul de vedere in toate problemele denota mai degraba infantilism, nu maturitate.
      • +6 (30 voturi)    
        sau asa... (Duminică, 27 decembrie 2015, 9:38)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui Tomato

        Problema este ca progresismul asta politic este arma marxistilor cu care vor sa distruga societatea occidentala, prin impunerea unui relativism moral absolut.
        De 100 de ani acesta organizatie malefica, Internationala Socialista, se transforma cameleonic, dar urmareste aceiasi idee - Revolutia Mondiala, prin invrajbirea a 2 categorii de oameni. Azi "burghejii" ce trebuie distrusi sunt albii crestini, iar noul proletariat, restul - si mai ales maimutele islamice. A fi impotriva lor iti atrage imediat, cu manie proletara, stigma de "islamofob" (in opinia mea asta e ceva pozitiv, nu trebuie sa te rusinezi).

        Dupa ce "pupatorii de moaste" au reusit sa blocheze in Bucuresti dementa numita "cea mai mare moschee din Europa", iata ca azi biserica vine cu o noua initiativa care se opune marxismului deghizat in progresism, political correctness, etc.
        Incep sa-mi reconsider un pic parerea despre aceasta institutie.

        Stiu bine ca Daniel SRL nu va renunta la afacerile lui si top managementul acestei corporatii va continua sa se dea cu Mertane...dar iata ca Biserica are si parti bune si in orice caz este o instiututie pur romaneasca.

        Miscarea filo-islamica impusa cu forta de la Bruxelles est la fel de malefica ca si impunerea bolsevismului si a valorilor sovietice de la Moscova, in 1945.
        Trebuie luptat impotriva lor si e posibil ca romanii (si europenii albi, in general) sa trebuiasca sa puna iar mana pe arma, pt. a respinge ciuma islamica.
        • -8 (14 voturi)    
          teoria conspiratiei, nino-nino (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:48)

          lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          Lol, nu trebuie distrus nimic, e vorba sa nu discriminezi. Nu poti spune in mod corect ca islamistii sunt rai chiar si daca ar fi 95% asa. Fiindca generalizarea ii include pe toti.
          • +4 (8 voturi)    
            discriminare? (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:52)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

            in natura nu exista discriminare, cand un lup este ranit sau nascut handicapat nu sta haita dupa el ca nu cumva sa se simta lupul discriminat. asta este realitatea, unii lupi sunt mai puternici altii nu, daca se renunta la aceasta selectie si permitem oricarui exemplar al haitei sa aiba drepturi egale cu lupii care sunt activi, puternici si care sustin haita atunci se alege praful de toti lupii. asta e ceea ce vedem in natura si asta a fost de milioane de ani. acu vine un curent din asta idiot stangist care incearca sa ne convinga ca toata lumea este egala si ca meritocratia trebuia aruncata la gunoi. total fals si asta va duce la sfarsitul haitei.
            • -3 (3 voturi)    
              lol (Luni, 28 decembrie 2015, 11:17)

              lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Ce nu e fascism si epurare ideologica e stangism? Omule, e vorba de a nu discrimina, nu de a sprijini pe unii mai mult decat pe altii. Vrei in natura, du-te in natura si lasa-ne pe noi astia intr-o societate.
          • +7 (9 voturi)    
            nu cred ca esti la curent (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:56)

            Irizat [anonim] i-a raspuns lui lolosaurus

            dar albii crestini sunt cei discriminati.
            cetatenii germani sunt evacuati din case pt. a face loc africanilor si arabilor.
            casele goale se doreste a fi rechizitionate in acelasi scop (tubingen).

            http://www.jihadwatch.org/2015/10/germans-forced-from-their-homes-to-make-way-for-muslim-migrants

            e doar un exemplu. internetul geme de cazuri privind abuzuri in germania si suedia, impotriva porpiilor cetateni albi si crestini.
            • +3 (3 voturi)    
              Stanga si LGBT (Duminică, 27 decembrie 2015, 22:17)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

              Asta pana isi da seama stanga ca a pierdut la argumentul economic, asa ca trebuie sa isi gaseasca alte clase sociale pe care sa le emancipeze.
              Poti sa imi dai un exemplu de tara unde dreapta a introdus casatoriile homosexuale si stanga s-a opus?
              Si acum vine cireasa de pe tort:

              https://www.yahoo.com/politics/fidels-niece-mariela-castro-leads-cubas-lgbt-052140919.html
            • -1 (3 voturi)    
              lol (Luni, 28 decembrie 2015, 11:26)

              lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

              Te-ai facut de ras citand dintr-un blog extremist si conspirationist. Un comentariu:

              "Accoring to the video, this was a single case, and the buildings were going to be torn down anyway. They just moved the timetable up. Way to sensationalize a headline there.

              And how this does make Germany’s future clear? Because they make room for some refugees, Germany is headed for sharia law? Is that what you mean? Do you even take yourself seriously?"

              Way to go, dude. Ce urmeaza, RTV, saccsiv, apologeticum, noua dreapta?
        • -5 (13 voturi)    
          Nu doar atat! (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:49)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          Nu ai spus nimic de balaurienii care vor sa-i distruga pe gorilieni, si nici despre masonii insetati de sange ortodox.
        • +2 (12 voturi)    
          Bai, nea Gulie, (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:16)

          Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          nu mai spune prostii, pe vremea marxistilor astia poponautii erau total intezisi, in cel mai bun caz ajungeau in puscarie, in cel mai rau ajungeau intr-n balamuc pentru restul vietii lor.
      • 0 (10 voturi)    
        Nu inseamna nici (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:22)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

        Nu inseamna nici dictatura unei minoritati. Nu sunt unii mai egali intre egali.

        Vrei nu vrei, anumite alegeri in societate sunt strans legate de convingerile religioase ale unei majoritati. Convingeri care trebuiesc respectate si care influenteaza indirect toate aceste alegeri care privesc societatea ca intreg.

        E clar ca buna ziua oriunde ai privi.
        • -4 (12 voturi)    
          dictatura? (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:31)

          Tomato [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          Unde anume e dictatura cand o minoritate isi cere drepturi egale cu majoritatea? Sau ai impresia ca vei fi obligat sa devii homosexual?
        • -3 (3 voturi)    
          lol (Luni, 28 decembrie 2015, 11:31)

          lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          "Nu sunt unii mai egali intre egali."

          "anumite alegeri in societate sunt strans legate de convingerile religioase ale unei majoritati. Convingeri care trebuiesc respectate"

          Te bati cap in cap. Trist. Religia nu are (sau nu ar trebui sa aiba) nici o treaba cu politica unui stat laic.
          • 0 (0 voturi)    
            Mai usor cu ignoranta (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:38)

            OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

            Si de unde e "legea" asta si de ce crezi ca e imuabila, sapata in piatra si trebuie neaparat urmata? Ca asa vrei tu?

            Nici macar nu intelegi si nu cunosti principiul asta din Constitutia SUA. S-a intentionat ca sa nu mai existe o biserica de stat, nu sa se elimine religia de peste tot. Nici nu ar fi posibil, pentru ca politicienii nu sunt roboti, ci oameni care au convingeri. Orice lege face parte dintr-un sistem de convingeri, nu e "neutra".
      • 0 (12 voturi)    
        legea (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:25)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

        Legea e facuta sa apere ceva social / moral / biologic care a existat inaintea scrisului, inaintea infiintarii statelor, si a legilor

        da, si homosexualitatea a existat inainte,dar aici se vorbeste despre notiunea si termenul de FAMILIE ! si are implicatii si in CASATORIE, care reprezinta cu totul si cu totul altceva decat ceea vor anumite persoane acum, sa le schimbe dupa bunul plac, sub pretextul "drepturilor"...

        drepturi legale poti sa ai, dar nu schimbi tu notiunea de OM / FAMILIE / COPII

        semnez pentru aceasta initiativa!
        • 0 (8 voturi)    
          . (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:32)

          Tomato [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          Ce anume e familia in parerea ta?
        • -2 (2 voturi)    
          nu (Luni, 28 decembrie 2015, 11:35)

          lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          Ba nu poti sa ai aceleasi drepturi legale, fiindca casatoria iti da niste drepturi in plus. Cuplurile gay de ce nu le-ar avea? N-ai decat sa-i spui "uniune" sau altceva, daca chiar te deranjeaza niste simple cuvinte (insiruiri de litere).
          • +2 (2 voturi)    
            simplu (Luni, 28 decembrie 2015, 14:48)

            boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

            "daca chiar te deranjeaza niste simple cuvinte (insiruiri de litere)"

            daca pe voi nu va deranjeaza ca sunt uniuni, de ce nu militati pentru uniuni atunci si militati pentru a redefini casatoria si familia?
            • -2 (4 voturi)    
              lol (Luni, 28 decembrie 2015, 16:43)

              lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

              Ce redefinire omule? Am facut ironia cu simple litere, ca poate te prinzi cat de penibil e sa te legi de un simplu cuvant doar fiindca religia are alte pretentii de la el.

              "The definition of marriage varies according to different cultures, but it is principally an institution in which interpersonal relationships, usually sexual, are acknowledged."

              Deci poate sa fie bine-mersi si casatorie, nu e o redefinire, e cel mult o ajustare la realitatea actuala fata de aia bisericeasca.

              Dupa mine poate sa se cheme si parteneriat civil sau uniune, dar daca zici ca esti de acord sa exista cu numele asta si cu aceleasi drepturi, n-ar fi inutile 2 denumiri pentru acelasi tip de "contract"?

              La cum stim biserica si crestinii fundamentalisti, crezi ca initiativa se leaga doar de denumire, sau de fapt de chestiunea legala? Sa fim seriosi.
              • -1 (1 vot)    
                in logica ta (Joi, 31 decembrie 2015, 15:21)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

                de ce sa fie inutile 2 denumiri pt acelasi contract? exista cuvintele heterosexualitate si homosexualitate? dupa logica ta ar trebui sa renuntam la ele si sa fie doar "sexualitate"? pana unde se merge cu dorinta asta de a va simti fix ca restul lumii desi nu sunteti, exista diferente, si asta e minunat, numai voi va simtiti inferiori sau nu stiu cum de luptati sa nu mai fiti vazuti ca fiind "altceva" desi sunteti altceva. fiecare om e altceva, lasa gargara asta venita din frustrare.
                • 0 (0 voturi)    
                  ai fumat ceva? (Duminică, 3 ianuarie 2016, 19:15)

                  lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                  1. Comparatia cu celelalte 2 cuvinte e de desene animate. Ce treaba au 2 antonime de domeniul biologic cu un contract care doar stabileste legal relatia dintre 2 persoane? Cu ce difera contractul daca persoanele sunt gay, bi, hetero, albe, negre, asiatice, inalte, slabe, grase, cu barba, fara barba, atata timp cat nu avem o problema cu vreuna din categorii?

                  2. Nu orice diferenta biologica trebuie sa fie si transpusa in favoritisme si nefavoritisme. Despre asta e vorba. Sa recunosti o relatie si nu pe alta doar fiindca e anormal sa fii negru cu asiatica (de ex), e un favoritism fata de majoritate si o discriminare fata de ceilalti. Intelegi? Daca nu, e grav.

                  3. "Voi" cine? Cand n-ai argumente incepi sa categorisesti tu de la gigel citire? Unde am mentionat eu ceva de mine? Trebuie sa fii negru ca sa iei apararea sclavilor negri? Sau minoritatilor sexuale? Crezi ca toti hetero sunt romani tipici, bigoti si inapoiati?
      • +5 (9 voturi)    
        Pentru Tomato (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:36)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

        Militezi pentru drepturi ale omului care trebuie garantate fiecarui individ. Dreptul ca un individ sa se casatoreasca cu o capra sau o oaie , il garantezi ? Daca individul cere asta ce facem ? ii garantam sau nu dreptul ?
        • 0 (4 voturi)    
          . (Luni, 28 decembrie 2015, 2:13)

          Tomato [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Casatoria implica doua parti ce de buna voie isi unesc destinele. Caprele si oile pot da mai nou liber consimtamant?
          • -1 (1 vot)    
            de ce trebuie consimtamant? (Joi, 31 decembrie 2015, 15:25)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

            adica ca sa iei in casatorie o capra sau o oaie iti trebuie acordul ei insa ca sa o tai si s-o mananci nu e nevoie? tu realizezi ca stai exterm de rau la capitolul logica si ca toata teoria asta a voastra e cu picioare de lut?
            • 0 (0 voturi)    
              lol (Duminică, 3 ianuarie 2016, 19:27)

              lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Hai lasa-ne cu lectiile de logica. Ce logica faci tu aici? Hranirea e totuna cu violul?
    • -13 (19 voturi)    
      eu sustin revenirea la Inchizitie (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:15)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      iar cand musulmanii vor conduce Europa, la Sharia.
      biserica nu are ce cauta in politica dar nici in scoala.
  • +6 (60 voturi)    
    Fundamentalism creștin (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:28)

    CatalinFrancu [utilizator]

    Legislația bazată pe argumente religioase se numește fundamentalism. Acordarea sau interzicerea unor beneficii fiscale pe considerente religioase se numește fundamentalism.

    Dacă națiunea română va decide că urăște homosexualitatea și pe homosexuali, fie. Dacă vom decide că doar heterosexualii merită tratați unitar din punct de vedere fiscal, fie. Dar argumentul religios nu are ce căuta în această decizie.
    • +7 (29 voturi)    
      asa (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      e mai draga gheule, cum spui tu. ''Natiunea romana'' nu uraste pe cineva in mod special, dar sigur stie ca un copil normal rezulta din relatia unui barbat cu o femeie. Ceea ce tu, mai draga, in mod evident, nu stii.
      Afli acum.
      • -3 (13 voturi)    
        lol (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:50)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Cine a vorbit de copil? Poti sa te iubesti cu cineva si fara sa ai copil.
        • +4 (12 voturi)    
          esti putin manipulat (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:33)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          sub pretextul apararii drepturilor, voi si altii doriti sa schimbati niste "drepturi" sau elemente DEJA existente!

          1) dai dreptul la CASATORIE gay => Familia Popoescu
          2) ai Familia Popoescu => "drepturi" ca Familia Popescu
          3) ai aceleasi "Drepturi" => ai dreptul sa "faci" copii si sa ii adopti, sa ii cresti in "sanul" familiei...


          este un efect de domino pe care se pare ca nu il intelegi

          "ei" nu vor sa se opreasca la "drepturi", ei vor sa schimbe notiuni si idei fundamentale in societate...
          da, sunt de acord sa ai drepturi legale ca orice alt om, dar FAMILIA si CASATORIA reprezinta altceva! Ele au existat inaintea legilor iar legile au fost creeate pentru a le proteja si a le rasplatii...
          nu zice nimeni sa nu convingi parlamentul sa iti gaseasca legi, ca tu sa poti mosteni de la partenerul de acelasi sex o casa, sau sa decizi pentru sanatatea lui cand e in spital si nu parintii cu care s-a certat acum 10 ani.. dar e total diferit de a modifica FAMILIA si CASATORIA !!

          intelegeti odata!
          • -1 (3 voturi)    
            ete na (Luni, 28 decembrie 2015, 12:22)

            lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

            Logica functioneaza dupa chestii concrete, nu dupa prevestiri si dominouri. Legile se voteaza separat. Adoptia e o chestie mai delicata si oricum separata, indiferent ca vorbim de oameni hetero sau nu. Studiile arata ca copiii crescuti din adoptii gay sunt la fel de ok, dar oricum nu am ajuns acolo, fiindca e vorba doar de casatorie.

            Casatoria ce e, o uniune consfintita. Daca te deranjeaza sa folosesti un simplu cuvant cu pretentii de aura divin-teista-homofoba, n-ai decat sa-i spui "parteneriat social" sau altceva. Familia inseamna soti si copii.
            Sensurile RELIGIOASE nu au ce cauta intr-o disputa politica ale unor state LAICE.
      • -7 (11 voturi)    
        iesi, ba, din dulap (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:53)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ///, dar idei multe foc.
        'Un copil normal rezulta din relatia unui barbat cu o femeie'. Dar homosexualii de unde au rezultat, bai ///? Crezi ca s-au nascut din spuma marii?
        Populatia lumii e deja de 7 miliarde, dar prostii tot o dau cu baubaul ca din cauza homosexualilor dispare omenirea, ca nu se mai nasc destui bizoni.
        Accepta-ti conditia, iesi din dulap, starea asta latenta nu iti face bine.
        • -6 (8 voturi)    
          extraordinar (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:26)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          De craciun se cenzureaza si expresii gen 'minte ioc', sau 'cap sec'.
        • +3 (3 voturi)    
          pentru muciflender (Duminică, 27 decembrie 2015, 23:55)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Populatia lumii creste pe seama tarilor arabe, a tarilor asiatice si africane. In curand si China, vine tare din urma. In Europa populatia scade. Europa s-a emancipat. A rupt cu morala crestina.
          Cuplurile heterosexuale nu se casatoresc si nu fac copii. Ei sunt " prieteni". Cuplurile homosexuale se casatoresc , dar nu au cum sa faca copii. In Norvegia se fura copii de la cupluri normale pentru a fi oferiti acestor cupluri distorsionate. Europa are indicile de crestera a populatiei negativ. Daca o tine tot asa va disparea. Sau poate asta merita Europa ? Sa dispara ? Ce crezi ?
      • -3 (3 voturi)    
        Hai, ma, ca la asta va luati (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:27)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        de mana cu comunistii, inclusiv cu Iliescu, mai draga. Sunteti o apa si-un pamant cu chestiile astea. Lasa, ca stiti voi ce e mai bine, nu poate sa decida asa, fiecare de capul lui cu cine se casatoreste sau alte de-astea. Nu-i asa, tovarase, ca boboru trebuie sa hotarasca cum sa-si duca altii viata, ca doar trebuie sa fim uniti in cuget si simtiri ?
    • +6 (42 voturi)    
      Abordare (Duminică, 27 decembrie 2015, 1:04)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      Nu sunt de acord cu modul tau de a pune problema. Aici nu vorbim despre ura sau nu contra homosexualilor. Etichetarea asta negativa/anti o vor unii..

      Vorbim de protejarea familiei ca instituție fundamentală a societății intr-un moment in care exista riscul de degradare a conceptului de familie. Acesta este proiectul. http://coalitiapentrufamilie.ro/revizuirea-constitutiei/de-ce-este-necesara-revizuirea-constitutiei-romaniei/

      Evident ca printre argumentele mele si a celor care isi formeaza o opinie sunt si cele religioase. Religia poate fi un factor secundar sau inexistent in cazul unora. Nu la toti insa e asa.
      • +13 (23 voturi)    
        implicaţii (Duminică, 27 decembrie 2015, 6:59)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Dincolo de căsătorii şi de distrugerea familiei ca bază multimilenară a societăţii, implicaţiile sunt multiple. Detalii într-un articol mai vechi dar mereu actual:

        http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1226066-cum-afecteaza-tine-casatoriile-intre-homosexuali-bogdan-mateciuc.htm
        • +6 (8 voturi)    
          wow (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:06)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

          2005 .... si HN a cam lasat-o moale.. :(
          multumesc ca ai scos la suprafata acel articol, este foarte bun, din pacate au trecut 10 ani in care toti au fost pasivi...

          o sa ajungem sa interzicem ca in alte parti drepturile actuale ca sa fim "politically correct".... sau sa respectam mai mult pe "discriminati"

          o sa primim amenzi ca ne sustinem ideea ca nu consideram normal comportamentul homosexual

          sau daca eu am o gradinitia, o sa fiu dat in judecata ca nu angajez homosexuali sau feministe
      • -5 (29 voturi)    
        familia (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:01)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Familia nu e o institutie! E o uniune in care te bagi de buna voie si nesilit de nimeni. Nu degradeaza nimeni chestia asta. Faptul ca cei 2 sunt sau nu de sex opus e irelevant, cat timp ce-i uneste e acelasi lucru.
        Religia e un factor in cazul celor care au religia respectiva si respecta acel aspect din ea cu privire la subiect. In rest nu poti sa bagi religia pe gat tuturor, ca nu facem cruciade sau jihad.
      • +4 (20 voturi)    
        copii ... (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:23)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Daca cei doi vor sa isi traiasca viata impreuna, este problema lor. Pot foarte bine sa o numeasca altfel si in acelasi timp pot avea toate drepturile unei familii (este suficient sa incheie un act notarial cu tot ceea ce vor ei).

        Daca se numeste familiei, problema se complica cand apar copiii. In istoria omenirii, copiii au avut o mama (sau mai multe) si un tata sau au fost crescuti de comunitatea tribala. In oricare dintre situatii rolul femeii in viata unui copil este foarte important.

        Statul are obligatia de a interveni in situatiile in care un copil ar avea de suferit.

        PS: Cel mult se poate stipula ca cuplurile de homosexuali nu pot infia copii.
      • -4 (28 voturi)    
        Protejarea familiei? (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:28)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Dar ce anume amenință familia? Există vreo inițiativă a homosexualilor care militează împotriva căsătoriei hetero? Vreo strângere de semnături care să încerce limitarea definiției căsătoriei la relația între persoane de același sex?

        Cât despre moralitate, a se scuti. Nu e nimic moral în a încerca să interzici unor oameni care se iubesc drepturi pe care alții, cei care iubesc ”pe cine trebuie”, le au.

        Conform mirabolantului vostru comunicat linkuit mai sus, familia e un mediu perfect și pentru adulți și pentru copii, nu? Citez: „Adulții căsătoriți, în comparație cu cei necăsătoriți, câștigă mai mult, sunt mai sănătoși fizic și emoțional, sunt mai fericiți, mai productivi, mai angajați social, beau și fumează mai puțin, trăiesc mai mult, au rate mai scăzute ale violenței domestice, găsesc viața a fi mai plină de semnificație și sens, cu impact pozitiv în sănătatea lor psihică. ” Să înțeleg de aici că nu vă doriți ca homosexualii să câștige mai mult, să fie mai sănătoși, mai fericiți, mai productivi etc., nu?
        • +6 (14 voturi)    
          Slovenia (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:12)

          AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          O tara mult inaintea Romaniei, in orice domeniu vrei sa faci comparatia, a interzis casatoriile gay. Sau nu le-a aprobat, cum vre sa-i zici.
          • -4 (12 voturi)    
            opaa (Duminică, 27 decembrie 2015, 18:15)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

            Asta spre deosebire de tari involuate ca: Belgia, Canada, Anglia, Danemarca, Finlanda, Islanda, Irlanda, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Noua Zeelanda, Scotia, Suedia, Spania si 14 state din SUA.
            Ce deziluzie veti avea atunci cand se vor legaliza si in Romania si veti constata ca nu s-a schimbat nimic in vietile voastre triste.

            https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage#/media/File:World_laws_pertaining_to_homosexual_relationships_and_expression.svg
            Romania este intr-o companie selecta. China, Mongolia, Kazakhstan, juma de Africa si tari din Asia de SE (care se ocupa cu turismul sexual)
            • -3 (5 voturi)    
              re (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:40)

              5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              ma mira cum de n-a dat exemplu Iran. Pentru el o tara tot "evoluata" la acest aspect.
            • -1 (3 voturi)    
              re (Luni, 28 decembrie 2015, 0:36)

              5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              ma mira cum de n-a dat exemplu Iran. Pentru el o tara tot "evoluata" la acest aspect.
        • -3 (7 voturi)    
          Excelent spus (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:35)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          Cam nimic de adaugat.
          Crestinopatii au un acelasi mod schingiuit de "gandire" de sute de ani. Acum cateva sute de ani se ardeau oameni pe rug "din dragoste", din dorinta de a le face un "bine", aducerea "mantuirii". Si acum la fel de irationala si stramba le e "gandirea": urla ca sunt discriminati si amenintati cand oamenii cer sa fie lasati in pace sa isi vada de viata lor, cu drepturi egale cu ale celorlalti.
          Daca vrei sa iti vezi de ale tale, crestinopatul urla ca e discriminat si incearca sa te opreasca.
          Crestinopatul nu se simte nediscriminat si neamenintat decat intre alti crestinopati. In rest nu te lasa sa ii dai ignore, dupa care se simte discriminat ca incepi sa-i spui sa isi bage credinta undeva, si urla ca e o conspiratie mondiala impotriva lui.
    • +9 (29 voturi)    
      vs.fundamentalism homosexual :) (Duminică, 27 decembrie 2015, 1:21)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      Homosexualii pot forma și ”familii” de câte 3 sau de câte 5, că tot aia e.

      Familia, în sens natural, are drept scop creșterea și educarea copiilor. Chiar și la musulmanii care au câte 4 soții. Însă la homosexuali ”familia” e moft, în dorința lor disperată de a-și afirma ”normalitatea”.

      Nu e treaba statului cine cu cine se culcă, homosexualii sunt liberi să aibă ce relații doresc, însă nu e treaba statului nici să le ofere un statut oficial egal cu al famililor naturale. Argumentul religios nu are ce căuta, dar argumentul capacității naturale de a procrea are ce căuta.
      • -5 (13 voturi)    
        moft (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:02)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Oare e moft sa ai un contract care iti da o siguranta cu partenerul asa cum e la casatoriile hetero? Si alte avantaje precum credite impreuna si alte chestii? Singura treaba a statului e sa consfinteasca o uniune care teoretic exista deja. Copiii pot exista sau nu. Si daca exista, e treaba altor institutii sa decida daca in cazuri individuale adoptantii sunt ok sau nu, fie ei gay sau nu. Stiintific, majoritatea studiilor arata ca copiii cu parinti LGBT cresc la fel de bine ca cei cu parinti normali.
        • +4 (6 voturi)    
          Asta înseamnă ”a pune carul înaintea boilor” (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:27)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          Se pare că nu înțelegi o problemă simplă: cuplurile hetero obțin credite împreună pentru că sunt deja căsătorite, nu se căsătoresc pentru a obține credite! :)

          Sunt convins că tot felul de studii pro-gay dovedesc tot ce vrei tu, însă un copil are nevoie în familie de un model masculin și de unul feminin, pentru o dezvoltare psihologică normală. Aveți stabilite rolurile dinainte sau le trageți la sorți în fiecare seară?
          • -1 (1 vot)    
            "simpla" (Luni, 28 decembrie 2015, 12:06)

            lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Tu se pare ca nu intelegi multe probleme, dar te acoperi cu "nu intelegi x" si cu glume care ascund acuze de apartenenta irationale, tipic propagandistilor ideologici de joasa speta certati cu logica.

            Creditul era un exemplu de avantaj al unui contract consfintit de stat. De ce statul trebuie sa consfinteasca doar tipurile de "iubire" preferate de multime, doar populimea bigoata stie. Dar poate vom scapa si de bigoti fundamentalisti, la fel cum am scapat in mare parte de cei care ziceau ca albii sunt mai oameni decat negrii.

            Studiile sunt studii, sunt alea care sunt, nu sunt pro-gay sau anti-gay. Nu ai decat sa-ti faci studiul tau daca ai habar cum se face, dar pariez ca n-ai nici o treaba. Deciziile trebuie luate pe dovezi, nu pe impresii si ideologii.

            Si mai e ceva unde n-ai raspuns: Copiii pot exista sau nu. Presupunand ca studiile sunt o mare conspiratie extrateresto-reptiliana-masonica, te poti casatori si fara a avea copii, fie ca esti hetero sau nu. Iar in ambele cazuri, adoptia e o problematica separata.
        • +3 (7 voturi)    
          Dacă siguranța ți-o dă contractul ... (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:32)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          ... înseamnă că nu ai nicio siguranță.

          Contractul acela e destinat să ofere un statut copiilor născuți în timpul căsătoriei: ”tatăl copilului născut în timpul căsătoriei este soțul mamei”. În lipsa capacității de a procrea n-ai ce face cu contractul.

          E frivol să vrei căsătorie pentru a fenta la credite.
          • 0 (2 voturi)    
            ei pe naiba (Luni, 28 decembrie 2015, 12:30)

            lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Nu asta e casatoria. Sunt femei care nu pot procrea sau nu vor. Nu asta e singurul scop al casatoriei.
    • +2 (28 voturi)    
      well... (Duminică, 27 decembrie 2015, 2:44)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      Inteleg ca respingi argumentul religios, e treaba ta, dar de ce eludezi bunul-simt?
      Familia normala primeste beneficii fiscale pentru ca ea produce si ingrijeste platitorul de taxe de miine. In schimb, familia de homosexuali nu face acest lucru, ea fiind, prin definitie, incapabila de reproducere. Mi s-ar parea de cacao (pun intended) ca niste organisme sa primeasca aceleasi beneficii fiscale ca si o familie de oameni care asigura viitorul tarii.
      De exemplu Finanzamt-ul german recunoaste parteneriatul dintre doua persoane de acelasi sex, recunoaste, desigur, si casatoria dintre doua persoane de sex diferit insa ignora relatia dintre doua persoane de sex diferit. Initiativa prezentata in articol urmareste ca astfel de derapaje sa nu aiba loc si in Romania.
      • -2 (14 voturi)    
        lol, derapaje, bigotism, wtf (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:07)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Facilitatile pentru uniuni intre oameni sunt una, alea pentru copii sunt alta. Poti sa fii casatorit hetero si sa n-ai copii, sau poti sa fii cuplu gay si sa obtii copii intr-un fel sau altul.
      • -2 (10 voturi)    
        WTF?? (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:58)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Beneficii fiscale pentru plozi zici? Dar de unde vin beneficiile astea fiscale? Le inventeaza statul roman? Caca bani, sau ii colecteaza de la toti cetatenii, incluzand homofobi, homosexuali, parinti, sterili si cei care nu au chef sa faca plozi?
        Asadar in bila ta, e echitabil sa ia bani de la toti, dar sa dea doar unora.
        Pai daca e asa, atunci ar trebui ca babele fara copii sa nu mai primeasca pensii, femeile ce nu pot face copii sa nu beneficieze de avantajele pe care le confera casatoria, pentru ca 'sunt incapabile de reproducere'.
    • +14 (16 voturi)    
      ... (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:06)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      doar pentru ca cineva are alta opinie tu consideri ca-i uraste pe homosexuali ?! cam extremist, nu crezi ?
      la tine in cap nu exita decat ma iubesti sau ma urasti?.. atat , atat ?!
  • -5 (29 voturi)    
    Nu va lasati manipulati (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:39)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Intai ca e o tactica securista- prin aceasta initiativa BOR deturneaza atentia de la gravele ei probleme de imagine, morale si focalizeaza atentia publicului pe o dezbatere marunta. E standard in manualul de manipulare-da-i prostimii circ si ii iei ochii de la adevaratele probleme.
    Al doilea- credeti ca daca Ion +Vasile au sau nu familie oficiala va aduce cumva damnarea voastra sau din contra mantuirea? Ce imi 'plac" crestinopatii astia de mucava, care stiu doar sa sustina BOR ca niste zombie, in loc sa transpuna cuvantul Scripturilor in realitate! Cica sunt "multi" credinciosi in Romania- ha ha ha ha, ce gluma (satanista)- daca era asa, nu vedeam zilnic atatea tragedii in presa, la TV, crime, violuri, talharii, copii bolnavi murind cu zile, batrani parasiti si murind singuri, atata lipsa de compasiune pentru vecini, rude si fata de altii cum din pacate se vede constant. Avem doar idioti pupatori de moaste, spalati pe creier, care fac zeci de cruci pe langa biserici si pe urma le curg balele de venin improscat impotriva altora de invidie, care se duc si dau spaga peste tot si accepta mica si marea coruptie. Nu realizeaza ca Romania e un iad-departe de "gradina Maicii Domnului"- nici refugiatii aia, teroristi sau nu, nu vor la noi.
    In al treilea rand- de ce permitem BOR atata amestec in treburile noastre civice? macar de-ar face pe teme care sunt mult mai arzatoare si cu impact mult mai mare- de ex, nu am vazut BOR sa ia pozitie in vreun fel impotriva CORUPTIEI. Sau a inselaciunilor de tot felul-politice, financiare etc. Sau impotriva "pensiilor speciale"- li se pare in regula sa existe atata discriminare dar nu ca Ion sa fie casatorit cu Vasile?!

    Referitor la Grecia- pai e cui e vina ca aia si-au dat ca prostii pensii si salarii fara sa produca si s-au indatorat pana peste cap si acum au ajuns la mana altora? Stati linistiti, ca in ritmul asta, cu pensii "speciale" si alte cheltuieli socialiste, la fel va fi si cu Romanistan! Vom ajunge datori vanduti! Mai rau!
    • +4 (10 voturi)    
      Nu este initiativa BOR (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:30)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Ma las-o moale cu BOR pentru ca nu este initiata de acestia. BOR bineinteles ca o sustine dar asa o sustin si evanghelicii penticostali, baptisti precum si catolicii. Stai calm.
    • +3 (9 voturi)    
      Gluma este alta, de fapt... (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:10)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      "Cica sunt "multi" credinciosi in Romania- ha ha ha ha, ce gluma (satanista)- daca era asa, nu vedeam zilnic atatea tragedii in presa, la TV, crime, violuri, talharii, copii bolnavi murind cu zile, batrani parasiti si murind singuri, atata lipsa de compasiune pentru vecini, rude si fata de altii cum din pacate se vede constant."

      Adica toate astea se intampla tocmai pentru ca NU sunt suficienti credinciosi, nu??? Iar treaba asta nu cumva sustine exact teza contrara opiniei dvs.?
      Cam asta rezulta din mesajul dvs., desi, cumva, am impresia ca nu asta ati vrut sa spuneti...

      Altfel, sunt siderat cum multi din oponentii acestei initiative - care oponenti, nu-i asa, sunt elementele cele mai avansate ale societatii, excelent educati, fara prejudecati, toleranti, deschisi la minte, occidentalizati etc., etc., etc, ce mai incolo incoace, creme de la creme - nu reusesc sa poarte un dialog macar la limita de jos a decentei.
      Citesc fie infantilisme si mojicii, gen wtf, nio nino, lol, fie exprimari - amuzant! - de sorginte bisericeasca, ca sa va citez iarasi, "bale de venin improscat impotriva altora"...

      Ciudat. Te-ai fi asteptat sa fie exact invers, nu credeti?
  • +5 (29 voturi)    
    O initiativa (Duminică, 27 decembrie 2015, 0:42)

    adrian88000 [utilizator]

    binevenita. O sustin.Familia normala este facuta din barbat, femeie si copii.
    • -9 (17 voturi)    
      Initiativa (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:14)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      vorbeste numai despre barbati si femei. Deci copii nu fac parte din familie(conform BOR)
      • +2 (8 voturi)    
        Copiii apar ulterior... (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:06)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ...in urma relatiei dintre barbat si femeie. Nici asta nu iti e clar?
        • -2 (4 voturi)    
          re (Luni, 28 decembrie 2015, 0:30)

          5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

          sau prin fertilizare in vitro. (FIV)
          • 0 (0 voturi)    
            Si acolo ce cu ce se fertilizeaza? (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:12)

            OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui 5ud0ku

            Doua ovule intre ele? Doi spermatozoizi intre ei? ///?
    • -2 (4 voturi)    
      re (Luni, 28 decembrie 2015, 0:35)

      5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Prin urmare ce vedem la știrile de la ora 5 sunt numai familii normale.

      M-ai convins.
  • -5 (29 voturi)    
    Sa-i spuna careva popoiului (Duminică, 27 decembrie 2015, 1:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca Biserica nu are ce cauta in politica. Bine ea e acolo de atata timp dar ar fi vremea sa-si vada de ale lor, gata cu fundamentalismul in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Atunci (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:10)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Nici tu nu ai ce cauta aici, sau in politica. Vezi-ti de-ale tale. Gata cu ignoranta si fundamentalismul aberant ateu in Romania.
  • -5 (35 voturi)    
    sa puna (Duminică, 27 decembrie 2015, 2:10)

    gopo111 [utilizator]

    popa si ca v-or plati taxe de acum in colo ca la casino ca am auzit ca au cistiguri mai mari decit un casino, sa fie totul ok pt toata lumea
    • -12 (22 voturi)    
      În secolele trecute (Duminică, 27 decembrie 2015, 5:21)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Popii învățau copiii să scrie. Acum nici asta nu mai fac.
      • -3 (9 voturi)    
        Cam multe minusuri am primit! (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:22)

        the obvious [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

        Sau mai pe înțelesul cititorilor acestui articol: "c-am multe minuse a-m primit".
        • -2 (4 voturi)    
          Hai nu plange,nu plange.. (Luni, 28 decembrie 2015, 8:55)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

          Cei care ti-au dat minusuri, ti-au dat pentru ca au un mare surplus din ele, un minus in minus :) nici nu se mai simte.
  • -12 (20 voturi)    
    . (Duminică, 27 decembrie 2015, 8:15)

    valentin99 [utilizator]

    Un bărbat, o femeie si un popa.
  • -12 (18 voturi)    
    si atunci cand (Duminică, 27 decembrie 2015, 8:35)

    thebblack [utilizator]

    din motive de boala sau accident, el sau ea moare dar copiii raman, se cheama ca a disparut familia?
    • +3 (7 voturi)    
      Se cheama vaduva/vaduv... (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:04)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      ...iar copiii orfani de un parinte. Nu spune nimeni ca e o situatie normala.
  • -4 (32 voturi)    
    D-le Selejan, (Duminică, 27 decembrie 2015, 8:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    toti oamenii ar trebui sa aiba aceleasi drepturi.

    Homosexualii si lesbienele ar trebui sa aiba dreptul de a se casatori si implicit de a fi tristi, deprimati si chinuiti ca orice alti oameni casatoriti.
    • +6 (8 voturi)    
      NU (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:03)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Orbi nu au dreptul sa se faca piloti.
      Soferii nu au voie sa mearga cu masina pe contrasens. Nu au voie nici sa mearga cu spatele. Chiar daca asa "simt" ei.
      • -3 (9 voturi)    
        asa este (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:43)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

        orbii nu se pot face piloti pentru ca ar pune viata altor oameni in pericol.
        soferii nu au dreptul sa mearga cu masina pe contrasens pentru ca ar pune viata altora in pericol.

        daca esti in stare sa explici logic cum afecteaza viata altor oameni faptul ca Ion si Vasile se casatoresc atunci poate ai avea o baza pentru comparatie.

        change your nick to OutsideThisCranialBox. would fit you better.
      • -2 (2 voturi)    
        n-ai raspuns la intrebare (Luni, 28 decembrie 2015, 0:28)

        5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

        De ce nu ar trebui ca homosexualii si lesbienele sa aibe dreptul de a se casatori si implicit de a fi tristi, deprimati si chinuiti ca orice alti oameni casatoriti. ?
  • -2 (28 voturi)    
    Toate conflictele pornesc de la asta (Duminică, 27 decembrie 2015, 9:14)

    Alui [utilizator]

    Cand unii isi baga nasul unde nu le fierbe oala. Ce urmeaza, interzicerea divorturilor, a sexului in afara casatoriei, postul obligatoriu, dreptul patriarhului la coloana oficiala, si obligaivitatea de a da bani BOR?
    BOR sa-si pastoreasca turma ei, sa-i lasa pe altii in treaba lor.
    • +6 (12 voturi)    
      Exact (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:01)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Homosexualii se opun procreatiei si familiei normale, deci de ce isi baga nasul in familie si casatorie? Ce urmeaza? Pedofilia, zoofilia, casatoria cu piese de mobilier?
      • -4 (10 voturi)    
        Dovezi??? (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:57)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

        Unde ai vazut tu ca homoxesualii se opun procreatiei si familiei normale?
        Majoritatea sunt casatoriti cu copii, multi sunt calugari si popi.
  • +12 (18 voturi)    
    Initiativa publicata in Monitorul Oficial (Duminică, 27 decembrie 2015, 9:31)

    dana_s [utilizator]

    Initiativa legislativa cetateneasca la care face referire Mitropolitul Banatului s-a publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 883 din 25 noiembrie 2015. Aceasta vizeaza doar schimbarea definitiei familiei, in sensul stabilirii, la nivel constitutional, ca familia se întemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie, si nu între soti, asa cum este acum.
    Pentruca proiectul sa foata fi luat in considerare (inregistrat in Parlament, pentru dezbatere), trebuie stranse cel putin 100.000 de semnaturi ale cetatenilor cu drept de vot.
  • +10 (20 voturi)    
    Initiativa (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:08)

    dana_s [utilizator]

    ... nu este a Bisericii, nu are conotatii religioase.
    In Constitutia actuala se vorbeste despre familia care se intemeiaza pe 'casatoria liber consimtita intre soti' (art. 48 alin. (1)).
    Initiatorii propun modificarea in sensul ...'casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie'.
    Sau intre o femeie si un barbat...
    Dupa ce se destrama, ramane, eventual, o familie monoparentala, un el cu un copil, sau o ea cu un copil, sau doar un copil abandonat, ca in cazul lui... Leonardo da Vinci...
  • -7 (15 voturi)    
    biserica vrea sa-si paseze responsabilitatea (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:56)

    Mircha [utilizator]

    NU e treaba statului cine se casatoreste cu cine. E treaba bisericii.
    • -5 (13 voturi)    
      daca ar fi responsabila (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:56)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

      biserica nu s-ar amestea in politica. o intentie de modificare a Constitutiei este o actiune politica.
      • +4 (12 voturi)    
        se cheama initiativa cetateneasca (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:42)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        si poti sa privesti preotul ca un cetatean care a actionat dupa principiile lui

        sau poti sa privestei biserica ca un ong care apara drepturile membrilor ei ;)

        ca tot va place sa vorbiti de drepturi si respect dar nu va place sa respectati pe altii ;)
        • -5 (7 voturi)    
          Crestinopatilor, intelegeti (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:39)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          ca a incerca sa limitezi drepturile altuia nu este acelasi lucru cu a-ti apara drepturile.
          Daca Vasile si Gheorge se insoara, eu totusi pot sa ma marit cu Ion. Asta inseamna ca nu ma incurca ei cu nimic daca au aceleasi drepturi. Nu incercati sa va aparati, deci, drepturile voastre, incercati sa le limitati pe ale altora. Asta nu e ong-ism, e fundamentalism.
          Neuronul vostru este prea ocupat de predicile BORiste ca sa mai priceapa ceva atat de simplu ?
        • -1 (3 voturi)    
          da, o fi, dar initiatorul batman (Duminică, 27 decembrie 2015, 22:19)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          spune clar : pt. ca nu se respecta codul familiei din Sfanta Scriptura ! acum intreb: se foloseste batman printr-o asa zisa initiativa civica pt. un scop politic ?
          • +3 (3 voturi)    
            Uite cine sunt initiatorii, nu BOR (Duminică, 27 decembrie 2015, 23:54)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            http://coalitiapentrufamilie.ro/cine-a-initiat-revizuirea-constitutiei-romaniei/
  • -5 (11 voturi)    
    nu tb si in regulamentul militar? (Duminică, 27 decembrie 2015, 10:57)

    Mircha [utilizator]

    Nu trebuie scris si in regulamentul militar ca soldatii n-au voie sa se f*** intre ei?
  • -8 (20 voturi)    
    Al-Baghdadi de Banat (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:03)

    Trojan.H [utilizator]

    Cei care nu formeaza o familie din barbat + femeie ce sunt? Maimute? Extraterestri? Ce se intimpla cu ei? Ii ducem la gradina zoologica sau facem experiente pe ei in laboratoarele construite in curtea bisericii?
    Renovam Auschwitz-ul?
    • +6 (12 voturi)    
      Se numesc... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:59)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ...oameni cu comportament sexual deviant, asa cum erau definiti in manualul de tulburari psihice pana sa fie scoasa definitia sub presiune politica.

      Nu vrea nimeni sa "renoveze Auschwitz-ul, nu mai dramatiza aiurea. Doar ca nu vrem sa fie lasati sa modifice societatea dupa chipul si asemanarea lor.
  • -8 (22 voturi)    
    imagine de refacut (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:23)

    mariaeva [utilizator]

    Biserica a scazut in sondaje si fenomenul va continua daca nu ne arata modestie si compasiune, pe langa masini ultimul tip si pelerine aurite. Initiativa asta e doar o incercare nefericita de a imbunatatii imaginea BOR. Poate inaltii functionari ai BOR ar trebui sa inceapa cu comunicate despre averea reala a bisericii , taxe si impozite.
    • +4 (10 voturi)    
      Orice-ar face, e o "initiativa nefericita"... (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:53)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui mariaeva

      De ce trebuie sa judeci totul en-gros, automat, la nivel de institutie? Nu poti sa spui, "da ba, nu prea-mi place de institutia lor, dar de data asta au zis bine"?
  • +8 (28 voturi)    
    DA!!! (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:34)

    Atcika [utilizator]

    Aici,Biserica are dreptate. De cind lumeasi pamintul,o familie a fost alcatuita dintr-un barbat si o femeie. Desigur,sint minoritati sexuale pe care nu le putem ignora, este problema lor,atita vreme cit nu deranjeaza penimeni. DAR- drept este ca Dumnezeu asa a lasat pe pamint: un barbat si o femeie sint cei care pot intemeia o familie. Speculatiile mi se par de prisos....
    • -1 (21 voturi)    
      lol (Duminică, 27 decembrie 2015, 12:13)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Religia nu are ce cauta in politica. Copiii se mai pot si adopta.
      • +4 (10 voturi)    
        Adoptiii... (Duminică, 27 decembrie 2015, 17:48)

        Atcika [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

        Fara doar si poate,copiii se mai pot adopta, doar ca ei trebuie nascuti de cineva, nu-i asa, trebuie sa EXISTE, ca sa-i poti adopta...In consecinta, doar un barbat si o femeie pot procrea acesti copii....pe care , poate,va dori sa-i adopte o familie de homosexuali...De aceea,,sustin opinia mitropolitului Banatului...
        • -2 (4 voturi)    
          re (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:41)

          5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

          Asa e. Trebuie ca cineva sa ii nasca.
          Ia zi-mi si mie cati copii sunt in orfelinate ?

          Si, da e nevoie de un barbat si o femie dar mai corect este sa zici ca e nevoie ca un spermatozoid sa fecundeze un ovul.
          Fertilizarea in vitro e de vreo 40 de ani sa sti.

          Lesbiene pot face copii daca doresc.
          Ele nu merita sa fie fericite ?
        • -1 (3 voturi)    
          orfelinate (Luni, 28 decembrie 2015, 12:27)

          lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

          Sunt atatia copii (in orfelinate si nu numai) pe care nu-i vrea nimeni si tu te plangi ca nu exista.
          Si oricum, casatoria nu presupune obligatoriu copii.
    • -7 (7 voturi)    
      si de ce paseaza responsabilitatea? (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:13)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      poate ca are dreptate... dar chestiile astea despre cum a lasat Dumnezeu pe pamant sunt treaba bisericii - nu treaba statului.
    • -6 (12 voturi)    
      There is no god. (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:33)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Atcika

      Prin urmare nu avea ce sa lase pe pamant. Punct.
      • +3 (7 voturi)    
        Ba este! :) (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:49)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

        Fara punct. ;)
        • -4 (6 voturi)    
          re (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:43)

          5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          Arata. Dovedește. Fa-l sa facă o demonstrație.
          • +5 (5 voturi)    
            "Fa-l sa faca"!? (Duminică, 27 decembrie 2015, 22:14)

            Anarb [utilizator] i-a raspuns lui 5ud0ku

            Criza mare de vocabular...Si mai vrem sa inteleaga o dezbatere.
            • -4 (4 voturi)    
              re (Luni, 28 decembrie 2015, 0:11)

              5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

              * sa se înțeleagă
        • -5 (7 voturi)    
          Pai, ati avut mii de ani (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:48)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          ca sa demonstrati ca exista. La naiba, in cateva sute de ani, au reusit sa demonstreze teorema lui Fermat.
          Cata vreme nu demonstrati ca exista, intr-un mod mod care sa fie chiar demonstratie, nu ca "Ma jur ca i s-a aratat lu' Xulescu", dumnezeu are aceeasi valoare de adevar ca si unicornii.
          • 0 (2 voturi)    
            Voi ati avut miliarde de ani... (Joi, 31 decembrie 2015, 10:45)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

            ..si tot adaugati alte miliarde, degeaba. Ai aceeasi valoare ca o euglena verde. De fapt si asta e prea mult. Ai aceeasi valoare ca un accident.
    • 0 (8 voturi)    
      De cand e lumea si pamantul.... (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:01)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      O familie a fost alcatuita dintr-un sot si mai multe neveste, conform Bibliei.
      • +6 (10 voturi)    
        Mai degraba... (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:13)

        Atcika [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Mai degraba as intelege o familie alcatuita dintr-un sot si mai multe neveste, in situatia in care ar fi un mare deficit de populatie masculina, decit o familie alcatuita din minoritati sexuale...Cum spuneam, este problema lor, dar-continui sa cred ca majoritatea dintre noi sintem oameni normali...Altminteri, miine,poimiine,o sa auzim de familia dintre om-animal,om-insecta sau cine mai stie ce altceva...
      • -4 (4 voturi)    
        . (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:44)

        5ud0ku [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Trecem peste asta. Am evoluat de atunci.
      • +4 (4 voturi)    
        Asta e definitia biblica: (Duminică, 27 decembrie 2015, 23:21)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Matei 19, 4-5: "El (Isus) le-a răspuns: "Nu aţi citit că de la început Creatorul i-a făcut bărbat şi femeie? şi a zis: De aceea omul îşi va lăsa tatăl şi mama şi se va uni cu soţia lui şi cei doi vor fi un singur trup astfel încât nu vor mai fi doi, ci un singur trup. Prin urmare, ceea ce Dumnezeu a unit, omul să nu despartă"

        Daca tot amintesti de o carte, macar sa o citesti si sa o citezi corect.

        Cazurile de poligamie au aparut din cauza influentelor pagane, nu sunt prezentate ca modele de urmat sau norme si de fiecare data au avut consecinte negative.
  • -4 (16 voturi)    
    Bine (Duminică, 27 decembrie 2015, 11:44)

    ipolitic [utilizator]

    Oricine poate sa aiba o initiativa, indiferent cat de tampita este. E un drept democratic.
    Dar atunci vreau si o definitie clara pentru barbat si pentru femeie. Cei cu cromosoma de sex XY sunt barbati si cei cu XX femei? Va aduc in atentie ca cca. 10% din populatie nu intra in aceaste categorii, desi nu toti din ei sunt intersexuali sau homosexuali. Daca aceasta definitie constrangatoare ar intra in Constitutie, ar fi nevoie de legi care sa stabileasca metode clare pentru identificare sexuala. Care sunt criteriile de sortare? De catre cine si pe ce baza se stabilesc? Periculos de aproape de purificarea genetica.
    Sa fie pe baza de declaratie pe proprie raspundere?
    Oricine poate declara orice, daca nu exista metode de verificare a veridicitatii. Mai mult, o persoana poate sa se declare ceea ce CREDE ca este, imaginea despre propria persoana este un drept fundamental, inviolabil.
    Prin extrapolare, consecintele modificarii Costitutiei in sensul propus ar fi lezarea demnitatii umane. Unde este atunci principiul fundamental al crestinismului-iubeste aproapele tau ca pe tine insuti?
    • +7 (13 voturi)    
      Mai verifică statisticile (Duminică, 27 decembrie 2015, 13:27)

      Atrus [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Procentajul celor care sunt altceva decât XX sau XY nu este de 10%, așa cum spui, ci de sub 0,1%, adică de 100 de ori mai mic. Biologia și legile nu funcționează pornind de la accidente genetice nefericite.
      Imaginea despre propria persoană o fi un drept inviolabil, atâta vreme cât este limitată la mintea persoanei respective. Realitatea însă are prostul obicei de a nu ține cont de imaginația individului. Degeaba solicit eu drepturile cuvenite unei preafrumoase și nobile tinere prințese dacă sunt în realitate un moș de 100 de kile care se rujează.
      • -4 (8 voturi)    
        Mai citeste si tu (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:02)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Atrus

        "In the study of human chromosomes in human sexuality, research has shown
        that "ten percent of the population has chromosomal variations that do not fit
        neatly into the XX-female and XY-male set of categories".
        https://en.wikipedia.org/wiki/Human_sexuality
        • +5 (7 voturi)    
          Cu asta mă ocup (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:32)

          Atrus [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Citezi dintr-o sursă feministă propagandistică din 1990, care include și tulburările de identitate sexuală și nu se referă strict la constituția cromozomială.

          Dacă îți place Wikipedia, date mai aproape de adevăr găsești la https://en.wikipedia.org/wiki/Intersex#Population_figures - vezi tabelul pe categorii.
          • -3 (5 voturi)    
            Aha (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:34)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Atrus

            ti-e sabia prea scurta, altfel nu faceai pasul in lateral. Nu ma referam strict la intersexualitate (hermafrodism), cu cel mult 1% din populatie, ci la cazuistica intre Freud si Locke. In determinarea statusului sexual nu este suficienta constatarea existentei aparatului reproducator, exista o serie de alti factori determinanti:nivele hormonale, psihice etc.
            Indiferent de procente, o asemenea propunere de modificare a Constitutiei este fundamentalista
            si cu privirea spre eugenie.
        • +3 (5 voturi)    
          Ca regula generala... (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:18)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          ...Wiki nu e o sursa potrivita de informatii/argumente demne de o discutie pe teme stiintifice. Nu in ultimul rand din cauza modului in care sunt construite si editate articolele. N-o sa gasiti nicaieri Wiki mentionata drept sursa intr-o dezbatere serioasa.
          Nu ma pricep la subiectul pe care-l discutati cu @Atrus si, sincer sa fiu, nici nu ma prea intereseaza. Ma intereseaza mult mai mult iluzia cunoasterii pe care o poate lesne crea Netul in general si Wiki in special, asa ca mi-am pierdut ceva vreme si iata ce-am descoperit.
          1. Articolul citat de dvs. incepe cu o lunga serie de avertismente ref exact la credibilitatea sa.
          2. Afirmatia citata provine dintr-o carte scrisa de Judith Butler si publicata in 1990, prin urmare se bazeaza pe o cunoastere stiintifica datand de cca 30 de ani.
          3. Autoarea (membru marcant al comunitatii academice LGBT si lesbiana ea insasi, de altfel) nu este, cum s-ar putea crede, genetician, medic, biolog, sau altceva de-acest fel, ci filosof.
          4. N-am citit cartea, fireste, ci doar paginile cu pricina. Modul in care este structurat citatul in articolul din Wiki este intens manipulativ - Butler nu doar ca nu sustine afirmatia respectiva, ci o contesta si o considera o pura speculatie.
          5. Se pare ca nici macar autorul propriu-zis (acesta intr-adevar un nume respectat in genetica, dr. David C. Page de la MIT) n-a fost foarte convins de veridicitatea descoperirii sale; e drept ca nici n-am cautat mult, dar n-am gasit vreo urmare la acea afirmatie revolutionara.
          6. Daca mai adaugam ca la vremea respectiva (articolul a fost publicat in decembrie 1987, dar evident se baza pe cercetari anterioare) dr. Page de-abia implinise 31 de ani - varsta la care marea performanta in stiinta de-abia incepe - pare destul de fortat sa atribuim o autoritate desavarsita acelei afirmatii. Articolul original, pentru cine se pricepe, aici http://www.cell.com/cell/abstract/0092-8674%2887%2990595-2
          • -3 (7 voturi)    
            Exceptia de la regula (Luni, 28 decembrie 2015, 1:07)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            In primul rand aceasta dezbatere nu este una stiintifica.
            In al doilea rand, la Wikipedia are acces toata lumea.
            Degeaba as da referinte articole serioase din JSOR,
            nu e "open acces".
            Iti dau un singur titlu, poate reusesti sa-l descarci:
            Indiana University Kinsey Reports
            Sexual Behavior in the Human Male
            Sexual Behavior in the Human Female
            autori: Kinsey, Pomeroy, Martin, and Gerhard
            Studiul indica cca.10% de homosexualitate masculina
            si pana la 6% homosexulitate femenina.
            Ca ultim cuvant, nici pe mine nu ma intereseaza prea
            mult tema, nu e domeniul meu de expertiza.
            Dar nu-mi place sa maturam sub covor probleme existente.
            • +1 (1 vot)    
              Cand singura "dovada"... (Joi, 31 decembrie 2015, 10:41)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

              ...e un asa zis "studiu" facut de un homosexual pedofil si sado-masochist (Kinsey)... Studiul a fost de mult demonstrat ca fiind FALS, manipulat ca sa iasa rezultatele dorite si sa-si justifice perversiunile.

              Date pentru studiu, au fost obtinute de la molestarile a peste 300 de copii. Sunt prezentate date privind orgasmul la copii, incepand de la bebelusi de 5 luni. Cum si de unde a obtinut aceste date? Un coleg de-al lui Kinsey il "apara" spunand ca sunt de la pedofili.

              Dupa Kinsey, copiii ar trebui sa inceapa activitatea sexuala de la 6 ani. (E bine sa incepi de mic, daca vrei sa fi sigur ca o sa ajungi un adult pervers cu probleme psihice.)

              Ca sa justifice homosexualitatea, zoofilia, pedofilia si incestul, Kinsey a folosit in studiu mai mult practicanti ai acestor perversiuni, condamnati, prezentati in studiu ca "oameni normali", obisnuiti.

              Sunt atatea minciuni si aberatii in studiul asta... e practic un gunoi.

              Procentul real de homosexuali se pare ca este in jur de 1%-3%.
    • -4 (16 voturi)    
      eh (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:03)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Biserica ortodoxa nu crede in cromozomi. Femeia e facuta din coasta barbatului, trebuie sa-l asculte si sa stea la orizontala cand e nevoie de plozi noi.
      In rest, poa' sa faca mancare si sa taca dracu' din gura.
      Vrajmasu sta la panda si te imbie sa-ti folosesti spurcaciunea mai mult decat e permis in sfanta scriptura.
      • +4 (14 voturi)    
        Limbaj intolerant (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:36)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Similar cu cel adoptat de comunisti. E chiar surprinzator sa observi cati di cei ce se cred "inteligenti" indeajuns ca sa-si exprime o parere nu o filtreaza intai prin prisma bunului simt si al moderatiei.
        • -4 (8 voturi)    
          intolerant? (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:06)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          Intolerant fata de ce/cine?
      • -4 (6 voturi)    
        :)))) (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:53)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Cel mai succint exemplu de "gandire" crestinopata :) Sper ca ai fost ironic, dar daca e pe bune ... e prostie din aia, naturala, profunda :)
      • -2 (2 voturi)    
        :))) (Duminică, 27 decembrie 2015, 22:28)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        .
    • +8 (10 voturi)    
      sexul (Duminică, 27 decembrie 2015, 14:45)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      este trecut in certificatul de nastere :

      - ai cuc => masculin
      - ai pasarica => feminin

      dupa, ce se intampla in capusorul fiecaruia, ce fetisuri ajunge sa aiba din cauza altora sau a propriilor gandiri, e partea a doua, si nu schimba ce ai intre picioare si functia biologica (produce sperma, produce ovul)
      • -2 (6 voturi)    
        Si cucul e pasarica (Duminică, 27 decembrie 2015, 19:04)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        Sexul la fiinte umane este definita pe patru nivele:
        -cromosomiala
        -organe interne
        -organe externe
        -psihicul
        Oricare din aceste nivele daca ajung in disonanta cu celelalte, sexul devine fuzzy.
  • -6 (10 voturi)    
    Ca tampenie!!! (Duminică, 27 decembrie 2015, 15:07)

    Alui [utilizator]

    Cum sa definesti familia ca uniunea dintre barbat si femeie? Copiii raman pe dinafara? Ce faci cu fratii orfani si cei cu un singur parinte?
    Aici e vorba de o manipulare a prostilor ca sa isi mai spele BOR obrazul.
    • +1 (1 vot)    
      Ia citeste tu mai atent (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:57)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Scrie ca "familia are la baza un barbat si o femeie". Unde e tampenia? Inteleg ca tu esti rezultatul unei astfel de "tampenii"?

      Fratii orfani nu au aparut din nimic, la fel si cei cu un singur parinte. Toti am aparut ca urmare a unei uniuni intre un barbat si o femeie. Nu credeam ca ceva atat de simplu si de evident trebuie explicat de atatea ori.

      Nu stiu cine te manipuleaza, dar o face destul de bine.
  • +5 (13 voturi)    
    oameni buni (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:12)

    marghiolita [utilizator]

    Buna ziua si La multi ani!
    Oameni buni, domniile voastre ati auzit sau ati vazut ca berbecul sa intrebe de sanatate capra, cocosul rata ,
    tapul oaia,etc...Restul sunt povesti,cunosc persoane care au alte ,,gusturi nu le judec e treaba lor.
    Initiativa BOR este ok nu trebuie sa existe loc de interpretari.
    Va doresc sa aveti un an bun cu sanatate!
    • -3 (5 voturi)    
      Da, exista multe specii in care (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:04)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui marghiolita

      exista homosexualitate. Specia umana este una dintre ele. Este normala.
      Ca genialitatea. Un geniu nu este conform normei, dar este conform speciei sa existe unii oameni geniali. Se incadreaza in normalitatea speciei.
      Bine, s-ar putea pune intrebarea cum diferentiem astfel de cazuri de ... malformatii, sa zicem ? Ca gemenii siamezi.
      Pai, prin simplul fapt ca daca un om nu iti marturiseste ca e homosexual, e foarte putin probabil sa iti dai seama. Deci, nu au nimic care sa ii impiedice sa functioneze la fel cu ceilalti membri ai societatii. Singurul motiv pentru care sunt diferentiati este atitudinea celorlalti, atat. Iar atitudinea negativa este data, in general, de venerarea anumitor prieteni imaginari :).
      • 0 (2 voturi)    
        Exista, tot deviatii sunt si acolo (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:48)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        "exista homosexualitate. Specia umana este una dintre ele. Este normala."

        Serios? In functie de ce, spui tu ca e "normala'? Deci daca eu imi mananc partenera dupa actul sexual, sau daca imi mananc copiii, e normal? Pentru ca se intampla si in natura?

        "Ca genialitatea.'

        Mai degraba ca imbecilitatea. Sau ca tulburarile psihice.

        "Pai, prin simplul fapt ca daca un om nu iti marturiseste ca e homosexual, e foarte putin probabil sa iti dai seama."

        Nici nu ma intereseaza. E foarte putin probabil sa-ti dai seama si ca un om e un hot, un mincinos, sau un criminal. Si ce-i cu asta?

        "Deci, nu au nimic care sa ii impiedice sa functioneze la fel cu ceilalti membri ai societatii. "

        Ba au. Un comportament sexual deviant.

        "Iar atitudinea negativa este data, in general, de venerarea anumitor prieteni imaginari :). "

        Ca maimuta cu o inteligenta aparuta accidental, eu zic ca nu esti calificat sa intelegi astfel de lucruri.
        • -1 (1 vot)    
          Da, este normal (Miercuri, 30 decembrie 2015, 10:36)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Daca nu ai cu ce sa iti dai seama ce inseamna ca o deviatie de la norma poate fi normala ... asta nu e problema mea. Dar in toate domeniile exista o norma, si deviatii care sunt considerate neutre, in sensul ca nu impiedica functionarea intregului.
          La fel, in unele specii exista homosexualitate, si in afara de noi, restul nu au prieteni imaginari pe care sa-i foloseasca pentru a regla lucrurile - si totusi, nu se sfarsesc speciile.
          Si da, si imbecilitatea este o deviatie. Si genialitata. Cum le trateaza specia nu are legatura cu faptul ca sunt deviante, pentru ca ambele sunt; ci cu alte criterii - cum le ajuta sau le impiedica, dpdv. al speciei, sau in functie de prietenii imaginari conceputi colectiv etc.
          Daca e un hot, iti dai seama pentru ca poate sa fure ceva, tie sau unui apropiat. Daca e homosexual, nu iti dai seama in sensul ca .. nu te afecteaza niciodata, de fapt - ca nu vorbim de violatori. Deci tu poti sa iti duci viata perfect ca inainte, si cei din jur la fel. Bine, poate fi afectat simtul cretin, care spune ca daca doi oameni isi duc viata cum vor fara sa tina cont de zeul crestin, este persecutie la adresa cretinilor. Cretinului daca-i spui sa nu se bage in viata ta se simte persecutat.
          Toti suntem primate evoluate din ceva aparut accidental, numai ca unii nu au evoluat destul ca sa inteleaga procesul si sa realizeze, altii apleleaza la explicatii magice, simple, numite generic religie - cum am aparut ? aaaa, ne-a construit cineva din lut. Si celelalte animale ? Pai ... le-a facut. Pur si simplu. Si gata, ai inteles facerea tuturor speciilor, ce ... evolutie :)
  • +3 (9 voturi)    
    Let me write the songs of a nation (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:38)

    Setalcott [utilizator]

    "Let me write the songs of a nation, I do not care who writes its laws", a zis filozoful englez Andrew Fletcher, cu multa dreptate.
    Casatoriile gay nu au fot impuse in SUA de Constitutie sau de Curtea Supreama, ci de Will and Grace, Glee, Lady Gaga, Adam Lambert, Ellen deGeneres, Rachel Maddow, Don Lemon, etc.
    La fel la noi nu vor fi impuse de guvern, parlament sau legi, ci de Mircea Solcanu, Leonard Miron ProTV si Antena 1.
    Modifiarea Constitutiei poate intarzia lucrurile, dar nu va fi suficienta pentru a opri lobbyul gay. Pentru asta e nevoie de o cultura populara cu vederi traditionale conservatoare care macar sa prezinte o alternativa tinerei generatii.

    O deconstructie a modului cum functioneaza propaganda liberala:

    https://www.youtube.com/watch?v=Fd36WGEq7HQ

    https://www.youtube.com/watch?v=qpwBncu4JwM

    https://www.youtube.com/watch?v=9h2n2Ad60YA

    https://www.youtube.com/watch?v=Ph5LdzBE1V4
    • 0 (2 voturi)    
      cu dedicatie (Duminică, 27 decembrie 2015, 21:30)

      n_alex_n [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Vroiam sa donez niște bani pentru comentariul tău deschizător de ochi.

      Mi-a schimbat viata!

      http://i.imgur.com/kVd1TDb.png

      Sărbători fericite.
    • +3 (3 voturi)    
      Perfect (Luni, 28 decembrie 2015, 0:03)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Apreciez comentariu.
  • -4 (6 voturi)    
    Tatăl/mama și copilul (Duminică, 27 decembrie 2015, 20:49)

    hic sunt leones [utilizator]

    nu reprezintă familie din punctul de vedere aql acestui ///... reprezentant al clerului?
  • -2 (10 voturi)    
    Nici o sansa pt poporul roman (Luni, 28 decembrie 2015, 0:34)

    Locke Lamora [utilizator]

    E de ajuns sa citesti comentariile fundamentalistilor de pe aici si iti dai seama de ce tara se scalda de 26 de ani in Late Dark Ages. Probabil ca 150 de ani de existenta nu-s de ajuns ca Romania sa se schimbe.
    • +5 (5 voturi)    
      Sansa... sa ce? Sa se autodistruga? (Luni, 28 decembrie 2015, 10:26)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      E de ajuns sa citesti comentariile spalatilor pe creier care se cred "progresisti" si imping societatea spre distrugere. Atat de progresisti incat nu sunt in stare sa articuleze un singur argument logic bazat pe altceva decat preferintele lor subiective si aberante, sau pe etichete ca "fundamentalist", "bor-ist" si alte asemenea imbecilitati. De-asta exista coruptie si saracie in Romania, pentru ca nu se pot casatori homosexualii...

      E EXACT INVERS. Daca nu mai avem nici o lege, daca oamenii ajung atat de confuzi incat nu mai fac distinctie intre femeie si barbat, daca societatea se poate schimba doar pe baza preferintelor unei minoritati (ca "asa-mi place mie"), oare unde o sa ajungem? Da, societatea se va schimba, IN MAI RAU. Daca putem valida astfel de non-argumente, atunci orice corupt sau hot poate avea argumente pentru ceea ce face.

      Si CITESTE dracului istorie. In "dark ages" au aparut universitatile, draga idiotule, plus alte progrese in domeniul stiintei, tehnicii si culturii. Ciuma a blocat cam orice activitate. In rest, n-a fost chiar cum sugereaza prietenii tai atei ignoranti in filme. Da, biserica catolica a facut si ea mult rau, dar in ansamblu Evul Mediu nu a fost mult diferit de alte perioade, daca tinem cont de ciuma. Biserica a fondat si universitatile.

      Intre istorici, NICI MACAR NU SE FOLOSESTE TERMENUL DE "DARK AGES", pentru ca NU CORESPUNDE CU REALITATEA. Se foloseste in filme si pe site-uri atee.
  • -4 (4 voturi)    
    Good luck with that!!! (Luni, 28 decembrie 2015, 12:31)

    Gheo09 [utilizator]

    Tare mi-ar placea sa vad unde o sa se ajunga cu initiativa asta.

    Mai multe intrebari ma macina in lumea asta in care extremismele sunt in ascensiune ca si cum nu am fi invatat absolut nimic de ceea ce s-a intamplat in trecut :

    Ce inteleg oamenii prin separarea bisericii de stat ?

    Ce inteleg oamenii prin stat laic ?

    Ce inteleg oamenii prin uniune civila (lucru care s-a votat in Grecia de altfel) si cununie religioasa ?

    De ce credeti ca persoanele care se casatoresc se duc mai intai la ofiterul de stare civila la primarie inainte de a merge la cununia religioasa ?

    Cand e vorba de mosteniri, succesiuni, care documente sunt necesare? Cele de la starea civila sau cele din registrele de botez sau de cununii religioase ?

    Oare familia asa-zis "crestin ortodoxa" este intr-o criza atat de profunda si atat de incapabila sa-si sustina ideile si idealurile incat are nevoie sa se bombardeze cu articole in Constitutie ?

    Am depasit de mult stadiul in care BOR putea sa impuna ceva prin influenta ei efectiva in stat.

    Am depasit si stadiul in care BOR considera normal ca oamenii sa fie in lanturi, adica robi pe mosiile manastiresti. Am depsit si perioada sumbra a comunismului unde spovedaniile noastre erau spovedite mai departe...

    Deci, nimeni nu poate impiedica BOR prin reprezentantii sai sa se exprime, dar de la exprimare une opinii in acord cu dogmele unei religii la modificarea Constitutiei care garanteaza drepturile si libertatile (inclusiv cea de libertate religioasa) fiecarui cetatean distanta este foarte lunga.

    Si nu cred ca nimanui nu i-ar conveni ca PF Teoctist sa fie cel care obladuieste tara, peste toate celelalte institutii ale statului precum ayatollahii in unele tari musulmane.

    Si eu unul nu sunt de acord ca usa sa fie larg deschisa pentru ca sa regresam in ceea ce priveste drepturile civile.

    Ca Biserica Ortodoxa este un actor foarte important al vietii publice este incontestabil, dar nu poate avea pretentia sa regularizeze intreaga sfera publica.
    • +1 (1 vot)    
      Aberatiile cu care ne-am obisnuit... (Joi, 31 decembrie 2015, 9:50)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Gheo09

      Nimeni nu te poate impiedica sa te exprimi, dar de la exprimarea unei opinii (aberante) si pana la modificarea definitiei tulburarilor psihice, modificarea definitiei casatoriei, modificarea societatii si indoctrinarea societatii incepand de la gradinita dupa dogmele tale si ale altora asemenea este o cale lunga.

      Homosexualii sunt intr-o criza foarte profunda, de s-au zbatut cu atata disperare sa faca toate modificarile astea.

      Si nu cred ca nimanui i-ar conveni ca tara sa fie condusa ca o parada gay.

      Eu unul nu sunt de acord cu aceasta imbecilizare.