VIDEO Coada de doi kilometri la racla cu moastele Sfintei Parascheva. 25.000 de pelerini s-au inchinat deja

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 20:17 Actualitate | Esenţial

Pelerinaj la Sf. Parascheva (Iasi)
Foto: Agerpres
Aproximativ 25.000 de pelerini s-au inchinat deja la racla cu moastele Sfintei Cuvioasei Parascheva, iar alte cateva mii de persoane se aflau la rand, sambata dupa-amiaza, lungimea acestuia depasind doi kilometri, transmite Mediafax.

Potrivit organizatorilor pelerinajului religios de la Iasi, pana sambata, la ora 16.00, au trecut pe la racla cu moastele Sfintei Cuvioasei Parascheva aproximativ 25.000 de persoane, in timp ce alte cateva mii asteapta la rand, lungimea acestuia depasind doi kilometri, timpul de asteptare fiind de aproximativ zece ore.



Mai multe strazi din zona Catedralei Mitropolitane din Iasi sunt inchise, circulatia rutiera prin centrul municipiului desfasurandu-se cu greutate.

De vineri seara, in oras au sosit aproximativ 200 de autocare cu credinciosi din mai multe judete din tara, inclusiv din Bucuresti, printre care s-au numarat si 7.000 de pelerini din localitatea ilfoveana Voluntari.

Potrivit lui Marius Taranu, purtator de cuvant al Brigazii Mobile de Jandarmi Bacau, unitate care asigura ordinea publica in zona centrala a Iasiului, de vineri seara, cand moastele au fost scoase din Catedrala Mitropolitana, aproximativ 50 de persoane au avut nevoie de ingrijiri medicale.



"Este vorba de oboseala in primul rand, au fost 50 de credinciosi care au necesitat ingrijiri medicale, acestea fiind oferite de cadre medicale in zona Mitropoliei. Doua persoane au fost duse la spital", a spus Marius Taranu.

El a precizat ca in primele 20 de ore ale pelerinajului religios de la Iasi nu s-a inregistrat nicio fapta care sa necesite interventia jandarmilor si politistilor.

Moastele Sfintei Cuvioase Parascheva au fost scoase, vineri seara, intr-o procesiune, din Catedrala Mitropolitana din Iasi, fiind apoi asezate intr-un baldachin in curtea lacasului de cult.

Tot vineri seara, au ajuns cu avionul la Iasi, de la Manastirea Simonos Petras, din Sfantul Munte Athos, moastele Sfintei Mironosite si Intocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, asezata intr-o racla in care se afla si un fragment din lemnul Sfintei Cruci.

Duminica, vor fi aduse la Catedrala Mitropolitana ieseana, de la Bucuresti, moastele Sfantului Ioan Gura de Aur.

In aceeasi seara, pe strazile din centrul Iasiului va avea loc un pelerinaj, intitulat Calea Sfintilor, sfintele moaste urmand a fi purtate pe umeri de catre preoti.

Sfanta Liturghie este programata miercuri, 14 octombrie, si se va desfasura in fata Catedralei Mitropolitane, pe pietonalul Stefan cel Mare.
Peste o mie de politisti si jandarmi asigura ordinea publica pe strazile Iasiului, in perioada in care are loc pelerinajul.

Sfanta Cuvioasa Parascheva este considerata a fi ocrotitoarea Moldovei, iar ziua de 14 octombrie, cand este hramul, transforma Iasiul in cel mai mare centru de pelerinaj din Romania.

Credinciosilor care vor sta noaptea la rand pentru a se inchina la sfintele moaste le vor fi oferite de catre autoritati, dar si de catre Mitropolie, ceai cald si pachete cu mancare.

In anii precedenti, pelerinii veniti la Iasi din toate colturile tarii au stat si cate 12 ore la coada, pentru a ajunge sa se inchine la racla cu sfintele moaste, randul pelerinilor atingand cativa kilometri.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3324 vizualizari
  • +26 (36 voturi)    
    Ireal! (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 20:41)

    dandra [utilizator]

    De ce nu e coada de 2 km impotriva guvernului care da milioane de euro pentru biserici cu acoperisuri de aur, de ce nu e coada de 2 km ca oamenii sa doneze bani pentru educatie, stiinta si medicina. Cum poti sa platesti zeci de lei la aceste adunari, pentru apa, icoane si alte servicii, cand poti sa asigurari salariile profesorilor si medicilor din tara asta, asttel incat ei sa nu mai plece din tara asta? Suntem in anul 2015 oameni buni, secolul 21, si inca ne rugam la niste oase...este ireal. Incet,incet ne indreptam spre evul mediu, spre vrajitoare si frica de stiinta. Ori m-am nascut eu prea devreme pentru aceste vremuri ori acesti oameni sunt spalati pe creier....nu sunt mai buni decat batranii care primesc galati si sacose de ulei de la politicieni. Cum mama naibii putem face tara asta mai buna?
    • +7 (11 voturi)    
      spiritualitate (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 21:18)

      contest [anonim] i-a raspuns lui dandra

      de coada; coada "la carne " din Epoca de Aur s-a "spiritualizat" si acum au "libertate" sa faca coada "la moaste"; poporenii sunt la datorie, disciplina e ca altadata: se pastreaza traditiilii & obiceiurilii naziei, racla e si ea de Aur, apa e sfintita de popii pravoslavnici, merita sa participe, cu copchii, cu catel si cu purcel, e educativ. Cu epidemiologia si cu smurd-ul contra guturaiului, virozelor, hiv-sida la dispozitia "credinciosilor" aglomerati in forma de coada. Autoritatile se arata caritabile compatimind cu poporul crestineste...coada mare!
    • -11 (25 voturi)    
      prietene (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 22:29)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui dandra

      omul are trup si are suflet. Trupul e trecator, dupa cum cu siguranta stii, si daca nu stii, o sa constati la un moment dat. A incerca sa traiesti numai cu trupul, a-l sluji, a-i dedica toata viata, asta e ilogic si ireal. Din oameni care aplica logica ta zi de zi se ajunge la conflicte, si in final razoaie devastatoare.
      Fiecare e liber sa faca ce-i dicteaza constiinta, iar a obliga acesti oameni sa-ti urmeze tie crezurile in detrimentul propriilor lor crezuri e o dovada de inapoiere in epoci de trista amintire
      • +3 (9 voturi)    
        Corect, fiecare are dreptul si la mizerie (Duminică, 11 octombrie 2015, 6:01)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        din cauza ignorantei, nimic nou sub soare. Totusi, daca tot povestesti despre trup si suflet....nu prea vad ce legature ar fi intre suflet si niste ciolane.
      • +4 (8 voturi)    
        ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 8:30)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Mister,

        Spiritualitatea e una, asteptatul ore intregi ca sa pupi niste oase e cu totul altceva.
        Sufletul omului se hraneste cu rugaciune si meditare, nu cu pupat obsesiv de oase, si cu matanii la care nu le pricepi rostul.

        Apropo, explica-mi si tu, conform sufletului si spiritualitatii, precum si dogmei ortodoxe, cum se explica faptul ca an de an, oasele acestei femei sunt scoase mereu la suprafata in harmalaia asta?
        Cum se impaca asta cu conceptul de "odihna de veci"!

        Oare popii care ii scot obsesiv oasele pentru a face ei bani, ii respecte dreptul acestei femei la "odihna de veci"?
      • +3 (5 voturi)    
        asta e spiritualitate? (Duminică, 11 octombrie 2015, 8:33)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        oamenii astia care stau acolo la coada nu au treaba cu spiritualitatea, tot pentru trup stau acolo, spera ca cineva supranatural le va vindeca bolile si problemele. asta nu e spiritualitate, este materialism in forma pura mascat in spiritualitate. spiritualitatea o ai oriunde ai fi, nu trebuie sa stai la coada pentru ea. oamenii insa nu au rabdare, ei vor ceva rapid, vor pe cineva sa le dea, asa ca spera sa le dea moastele alea, cand nu sunt moastele e parintele si tot asa.
    • -2 (4 voturi)    
      te clonam, baa (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 23:40)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Te clonam, si rezolvam toate problemele tarii.
      O grija ai, ca vor sa se roage la mitropolie.
      Te dai destept, dar aberezi cu indreptatul spre evul mediu, sugerand ca de fapt Romania a fost o tara fantastica, care acum involueaza, din cauza credinciosilor.
      Daca vrei sa evolueze lucrurile, lasa cotcodaceala de tip 'eu sunt mai destept ca aia, prostii se roaga la oase, eu am numai certitudini'. Fii mai bun ca ei si daca esti un exemplu pozitiv s-or gasi unii sa invete ceva de la tine.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu te-ai nascut devreme (Duminică, 11 octombrie 2015, 10:59)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Dar trebuie sa ne caram povara responsabilitatii, individual si colectiv. Inainte de a fi aparut o majoritate civilizata ca tine, cu siguranta trebuie sa existe alte majoritati, mai putin civilizate.

      Progresul global totusi lucreaza permanent, oricate sincope apar local. Nu doar din istorie se observa asta, dar si pe diversele grade de civilizatie ale tarilor. Diferenta se observa mai bine daca vizitezi cateva tari si socializezi cu oameni din diverse culturi. Si pe statisticile nationale si globale, cele medicale, sociale, tehnologice sau economice se observa progresul. S-au conceput si statistici animate ale istoriei sau putem sa ni le imaginam. Traiectoriile progresului se observa cu multa claritate, tinzand ascendent in aceeasi directie, pe toate datele disponibile, tot mai disponibile in toata lumea.
  • +14 (20 voturi)    
    inchinarea la racla(OASELE CUIVA) (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 20:57)

    Cailean Cornell [anonim]

    Tot inca in Romania anilor 2015,incultura este pe primul loc.Te apuca mila si rusinea in acelasi timp cand vezi lume la coada la oasele cuiva,aduse de smecherii din ortodoxie,cu en motive.( facilitati inchipuite).Nu va e frica de D-zeu? nu cititi macar din curiozitate Biblia,ascultati si numai ascultati de preoti,nu aveti curiozitatea daca stiti citi,la cine sa va inchinati?inca nu a-ti priceput ca azi biserica ortodoxa si nu numai dar in exces,ortodoxa s-a transformat in SRL.Cand va ia foc,casa,va sant inundate,casele,culturile,vine grindina,alunecarile de teren va ia agoniseala, tot la oase va rugati,nu pricepepti ca d-zeu nu va mai asculta atuncia cand da-ti de necaz va rugati si in rest la toate oasele scoase la plimbare si mai nou la mormintele altora ex,Arsenie Boca.Cum va pot ajuta oamenii intregi la minte niste morti,niste oase?rusine sa va fie.Meritati toate pacostele venite asupra voastra.
  • +15 (17 voturi)    
    Imbulzeala... (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 21:03)

    Ipuscas [anonim]

    Este cel mai cras exemplu de lipsa de educatie la nivelul masei de oameni din aceasta tara.!! An de an ma revolta ce vad acolo iar patriarhia si nu numai, trag foloase dintr-o bisnita ordinara pe seama ignorantei multimii care este adunata acolo!
    • +1 (3 voturi)    
      e rezultatul religiei in scoli. (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:18)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ipuscas

      .
  • +14 (16 voturi)    
    Intre timp, doi preoti au fost pe cale (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 21:53)

    transalpinarum [utilizator]

    sa fure mana stanga a Sf Haralambie. Probabil ca e rost de business in tara asta, daca unii vad ca se face banu' cu oasele Paraschevei, ce si--au zis, sa faca si ei ceva cu oasele lui Haralambie.

    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-20482325-doi-preoti-romani-furat-din-grecia-mana-stanga-sfantului-haralambie.htm
  • -2 (4 voturi)    
    daca invatam, cred ca avem ceva-ceva sanse (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 22:49)

    mihaiionescu2 [utilizator]

    Da, asa e. Sa se doneze bani pentru medicina, sa se afle un tratament pentru diabet. Stai asa, ca asta s-a gasit deja. Din pacate de cineva profund religios. Bun ar fi si ceva care sa "vada" mai bine decat X-ray. Un RMN, de exemplu. Dar parca si asta tot crestin e. Mai bine pentru cercetari in fizica cuantica, sa avem energie mai ieftina. Aoleu, si acolo sint multi credinciosi. Ce ne facem ? A, e simplu: insultam, deoarece pentru acest lucru nu iti trebuie multa carte. Ba chiar deloc.
  • +5 (7 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 23:23)

    Natasa [utilizator]

    Oameni saraci cu duhul, tristete mare in tara asta! Ar iesi vreunul dintre ei in strada sa protesteze pentru miile de oameni in scaun cu rotile condamnati sa stea inchisi in case din cauza unor conditii elementare, ar iesi careva sa protesteze ca traim intr-un oras poluat care ne scurteaza viata, ar iesi cu miile in strada pentru lipsa de conditii din spitale si din scolile rurale? Ar iesi cu zecile de mii sa ceara socoteala celor care ne fura tot si viitorul copiilor nostri in tara asta?? Nu, asta e tara in care zeci de mii de oameni stau in frig sa pupe moaste! Moaste care sunt acolo tot anul, dar numai circul asta aduce bani, lesinuri, televiziuni si miracole inchipuite! Saptamana viitoare vor fi acolo sa pupe moastele (peste rand, ca nu-s parte din turma) niste politicieni care isi vor face campanie electorala si poze cu enoriasi piosi si moaste aducatoare de voturi!
    Stiti ce e hilar, intr-o tara in care analfabetismul e in crestere, in care 1 din 5 romani nu se spala pe dinti, in care ramanem fara medici si fara varfuri intelectuale, teama cea mare a turmei e ca vin refugiatii sirieni si ne pun basma pe cap si il scot pe Stefan de la Putna ca sa-l aduca pe Ahmed! Tarii asteia ii face bine sa creada ca e in rahat pana la gat din cauza altora si nu dincauza indolentei, prostiei si puturoseniei locale!
  • +5 (7 voturi)    
    Sunt curios, (Duminică, 11 octombrie 2015, 0:41)

    Sabia lui Damocles [anonim]

    la 25.000 de oameni calculat cu doar 10 lei media / cap de vaca furajata, cate incasari va declara biserica spre impozitare in urma acestui event.

    Am zis 10 lei pt ca e vb de minim 3 lumanari egal in jur de minim 5 lei. :-)
    Plus alte bratari si toate cele alti 5 lei. :-)

    Bilet de intrare oare nu au avut?
    Ar trebui, ca sa mai scoata si statul ceva, sau macar sa se vanda la negru, ca la meciuri de fotbal :-)
  • +2 (4 voturi)    
    România, colonia BOR (Duminică, 11 octombrie 2015, 0:50)

    Alui [anonim]

    Popii au mașini de lux pe care le parchează cu nonșalantă pe trotuare, statul face biserici de marmura, in timp ce romanii circula cu rable de mașini second hand si stau in niște ruine.
  • +2 (4 voturi)    
    Suntem condamnati la inapoiere? (Duminică, 11 octombrie 2015, 2:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Va iesi vreo data aceasta tara din teribila inapoiere (in masa!) in care se afla? Se vor satura vreo data parazitii care exploateaza buna credinta, naivitatea poporului si pe calea aceasta - a bisericismului.
  • +5 (7 voturi)    
    BOR (Duminică, 11 octombrie 2015, 2:38)

    quietguy58 [utilizator]

    BOR-ul exploateaza uriasele zacaminte de prostie crasa din Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 11 octombrie 2015, 3:46)

    Mos Dan [utilizator]

    Imi poate explica cineva cine sunt oamenii astia care stau o zi întreaga la coada si ce încearcă sa obțină? Este vorba preponderent de oameni fara educație, sau copleșiti de probleme personale? Sau asemenea obiceiuri fac doar parte din tradiție si oamenii le fac din inerție? Asa cum multi dintre noi sărbătorim Craciunul si Paștele dar suntem desprinși de implicatiile religioase. A fost cineva de-aici sa vadă/sărute/etc. Moaște? Daca da, de ce?
    • +1 (3 voturi)    
      O încercare de răspuns (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:22)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui Mos Dan

      Dragă Dan, în Amsterdam, în fiecare zi, se formează o coadă de sute de metri, unde oamenii așteaptă ore în șir pentru a vizita casa unde a stat ascunsă Anne Frank. Un alt loc foarte vizitat este mormântul lui Jim Morrison din Père Lachaise Cemetery din Paris. Mulți dintre noi mai trec prin locul unde avem rude înmormântate. De ce facem toate astea? Este doar "tradiție" și "inerție"? Nu, eu zic ca din respect, stimă și dragoste pentru persoanele respective.

      Dacă ești ateu și vrei să faci abstracție de credință, poți privi pelerinajele religioase în aceiași cheie. Multe din aceste moaște sunt ale unor sfinți care l-au mărturisit pe Dumnezeu și au avut de suferit din cauza asta. Sunt oameni care au promovat niște valori, de modestie, dragoste de semeni, sacrificiu, pentru care sunt apreciați. Dacă s-ar apleca asupra poveștii vieții lor, eu cred că chiar și un ateu s-ar simți prost că face mișto de aceste "moaște".
      • +1 (1 vot)    
        Pareri . (Duminică, 11 octombrie 2015, 16:27)

        Marx [anonim] i-a raspuns lui reiand

        Corect ce spui dumneata . Sunt si la Amsterdam si in alte parti destui naivi , ca sa nu spun altfel , care cred in legende si alte basme . Dar partea cea mai curioasa este ca majoritatea celor care stau pe la cozi de moaste , n-o fac din credinta in ceva . Sunt oameni care iubesc ritualurile , se roaga pentru loto , fac blesteme la adresa dusmanilor si alte porcarii . Oricum ,toate astea denota lipsa de educatie .
      • 0 (0 voturi)    
        Diferențe (Luni, 12 octombrie 2015, 1:38)

        Mos Dan [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Cred insa ca e o diferența fundamentala intre o vizita la casa memoriala Anne Frank sau la mormântul lui Mihai Vieazul de la Turda si una la mănăstiri/biserici care expun osemintele unor figuri creștine marcante. Prima e o activitate culturală normala si atat. O simpla vizita la muzeu. A doua e cu siguranța mai mult decât un semn de "stima si respect" dupa cum spuneti de vreme ce oamenii săruta si se roagă acestor obiecte. Cu siguranța ca tuturor ni s-ar părea ridicol sa vedem mulțimi sărutând mausoleul lui Mihai Viteazul sa-si arate respectul pentru rolul lui in istoria poporului roman.
        Evident ca daca obiceiurile astea promovate de biserica ii ajuta pe oameni sa fie mai generoși si sa trăiască vieți mai pline de sens, poare ar trebui sa le acceptam fara întrebări. Doar ca valorile seculare umaniste aduc fix același rezultat insa fara efecte secundare si cu siguranța fara stat la coada si sărutat corpuri reci.
  • +4 (4 voturi)    
    PACAT!!!...de noi (Duminică, 11 octombrie 2015, 4:22)

    Andi [anonim]

    Principala caracterisitca a unui popor "sarac" este faptul ca stie mult mai mult sa se roage decat sa munceasca!!!
  • +4 (4 voturi)    
    ca o paranteza (Duminică, 11 octombrie 2015, 5:32)

    gopo111 [utilizator]

    toate babele alea stau in picioare 12 ore sa pupe un geam, dar autobuz se uita la tine ca nu le dai locul, pai e normal? cred ca popi se freaca pe miini citi bani fac ia sa vezi cum schimba masinile intr-o saptamina, in timp ce aia 25000 o sa isi tirasca zilele mai departe , ca rar sa vezi un popa roman sa faca ceva binefaceri pt enoriasi in Romania, sint doar dupa profit, cum e aia cu banul ochiul dracului? se pare ca la ei nu se pune
  • +5 (5 voturi)    
    votanti (Duminică, 11 octombrie 2015, 7:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    ai PSD 95% fac pariu ! prostia , misticismul si frica de schimbare merg impreuna !
    • -3 (3 voturi)    
      delirul oamenilor mici (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:45)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Uimitor cum toti trepadusii au in comun dorinta de a da verdicte care se aplica la mase largi.
      Uite-asa trepadusul francisc a decis ca toti credinciosii din Romania trebuie sa fie votanti PSD.
      O spune cu certitudinea bizonului care stie ca din cauza prostilor credinciosi, PSD a condus tara timp de 25 de ani si a dat toti presedintii...
  • +3 (3 voturi)    
    Nah, ăștia-s turiști! ;) (Duminică, 11 octombrie 2015, 9:09)

    Alui [anonim]

    Pai si la Vatican am văzut cozi din astea. :))