Corneliu Vadim Tudor a murit

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 19:19 Actualitate | Esenţial

Corneliu Vadim Tudor
Foto: AGERPRES
Fondatorul PRM Corneliu Vadim Tudor, in varsta de 65 de ani, a murit, luni, in Centrul Clinic de Urgenta de Boli Cardiovasculare al Armatei, unde a fost dus dupa ce i s-a facut rau, anunta Mediafax.

Starea lui Corneliu Vadim Tudor s-a agravat dupa ce a fost internat, luni dimineata, la Centrul Clinic de Urgenta de Boli Cardiovasculare al Armatei, a suferit un infarct si a fost supus unei interventii chirurgicale. La cateva ore dupa interventia chirurgicala, Corneliu Vadim Tudor a decedat, potrivit unor surse medicale.

Fostul senator Marius Marinescu a confirmat decesul lui Corneliu Vadim Tudor.

Fondatorul PRM postase pe pagina sa de Facebook, in urma cu cateva ore, un text despre un concert la care a asistat in weekend.

Fostul europarlamentar Corneliu Vadim Tudor a mai fost internat, in martie 2013, la sectia de cardiologie a Spitalului Militar din Capitala.

Dupa decesul lui Corneliu Vadim Tudor, pe pagina sa de Facebook a fost actualizata o poezie postata initial in 7 septembrie, intitulata "POEM INEDIT ULTIMA CAFEA", care are opt strofe:

"Hai, Moarte, sa bem o cafea / Ti-o fac cu caimac, aromata / Mai leapada-ti coasa cea grea / Si mantia asta ciudata.

Te rog sa iei loc in fotoliu / Nu ma supara daca fumezi / Dupa cine esti, Moarte, in doliu? / De ce tot suspini si oftezi?

E foarte fierbinte cafeaua / Nu te grabi, ca te frigi / Mai lasa-mi pe cer, inca, steaua / Daca eu am sa mor, ce cistigi?

Ai venit sa ma iei in persoana / Prea mare onoare imi faci / Din toata specia asta umana / Numai pe mine ma placi?

Hai sa-ti ghicesc in cafea / E bine sa stii ce te-asteapta / O cumpana grea vei avea / Dar tu te descurci, esti desteapta. (...) Corneliu Vadim Tudor. Noaptea de duminica spre luni, 6 spre 7 septembie 2015".

Corneliu Vadim Tudor s-a nascut la 28 noiembrie 1949, in Bucuresti, era scriitor, politician si jurnalist. Este fondatorul Partidului Romania Mare, fost membru al Parlamentului European si fost senator.


Biografie Corneliu Vadim Tudor:


A absolvit Liceul "Sf. Sava" din Bucuresti (1967) si Facultatea de Filosofie a Universitatii din Bucuresti (1971), sectia Sociologie, obtinand licenta cu o teza despre "Sociologia Religiei", potrivit Agerpres. A fost bursier al Premiului international "Herder", urmand astfel un curs de istorie la Universitatea din Viena (1978-1979). Doctor in istorie al Facultatii din Craiova (2003).

Si-a inceput activitatea profesionala in redactiile publicatiilor Romania libera si Magazin (1972-1975), apoi la Agentia Nationala de Presa Agerpres (decembrie 1975-decembrie 1989).

Dupa decembrie 1989 a infiintat publicatiile Romania Mare, Politica si Tricolorul, precum si Editura Fundatiei "Romania Mare". Pana in prezent, el era redactor-sef al saptamanalului Romania Mare.

Corneliu Vadim Tudor si-a inceput cariera politica odata cu crearea Partidului Romania Mare (PRM) - 20 iunie 1991 - fiind membru fondator al acestei formatiuni politice, al carei presedinte a fost reales la 20 iulie 2013, in cadrul unui Congres desfasurat in Capitala. Unii membrii ai partidului i-au contestat insa aceasta calitate.

La 27 septembrie 1992, in urma scrutinului legislativ, Corneliu Vadim Tudor a fost ales senator in circumscriptia electorala nr. 41 Bucuresti. A fost secretar al Senatului, membru in grupul parlamentar "Partida Nationala" (PN) si al Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala din partea PN (18 noiembrie 1993-23 octombrie 1995).

A fost reales senator, in cadrul aceleiasi circumscriptii, in urma alegerilor din noiembrie 1996. In cadrul acestei legislaturi a fost vicelider al Grupului Parlamentar al Partidului Romania Mare si membru in Comisia pentru politica externa.

In urma alegerilor legislative din 26 noiembrie 2000, a obtinut un nou mandat de senator. A fost lider al Grupului parlamentar al Partidului Romania Mare, membru al Delegatiei Parlamentului Romaniei la Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei (APCE) de la Strasbourg (pana in decembrie 2002).

Senator de Bucuresti si intre 2004-2008, cand a ocupat functiile de vicepresedinte al Senatului si de membru al Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala si al Comitetului Director al Grupului Roman al Uniunii Interparlamentare (din martie 2006).

La alegerile parlamentare in sistem uninominal din noiembrie 2008, nu a mai intrat in Parlament.

A candidat la alegerile prezidentiale din noiembrie 1996, obtinand 4,72 % din totalul voturilor valabil exprimate, respectiv 597.508 voturi, clasandu-se pe locul al cincilea din 16 candidati. La alegerile prezidentiale din 2000, in primul tur de scrutin, din 26 noiembrie, liderul PRM a primit 28,34% din totalul sufragiilor valabil exprimate, ocupand pozitia a doua. In al doilea tur, din 10 decembrie 2000, a obtinut 33,17% din voturi, fiind devansat de contracandidatul sau, social-democratul Ion Iliescu (66,83% din voturi).

La alegerile prezidentiale din noiembrie 2004 (primul tur de scrutin), Corneliu Vadim Tudor s-a clasat pe locul al treilea, cu un procentaj de 12,57%. La alegerile prezidentiale din 22 noiembrie 2009, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 5,56% din voturile valabil exprimate. El a candidat si la alegerile prezidentiale din 2 noiembrie 2014, obtinand doar 3,68%.

Corneliu Vadim Tudor a fost ales europarlamentar pe listele PRM (partid neafiliat) in cadrul scrutinului din 7 iunie 2009. In Parlamentul European, in legislatura 2009-2014, a facut parte din Comisia pentru cultura si educatie (16 iulie 2009-18 ianuarie 2012 si 19 ianuarie 2012-30 iunie 2014), din delegatia pentru relatiile cu Elvetia si Norvegia, Comisia parlamentara mixta UE-Islanda si Comisia parlamentara mixta a Spatiului Economic European (SEE) (16 septembrie 2009-30 iunie 2014).

Poet si publicist; a debutat la Radio, in mai 1965, cu o poezie citita in cadrul Cenaclului "George Calinescu". Autor al unor volume de poezie si proza, printre care: "Poezii" (1977), "Epistole vieneze" (1979), "Poeme de dragoste, ura si speranta" (1981), "Idealuri" (1983), "Saturnalii" (1983), "Istorie si civilizatie" (1983), "Mandria de a fi romani" (1985), "Miracole" (antologie in colectia "Cele mai frumoase poezii", 1986), "Jurnal de vacanta" (1996), "Poems", lucrare tradusa in sapte limbi, tiparita la Torino, Italia (1998). In 2010 si-a lansat volumele ''Europa Crestina'' si ''Artificii''. La aceste opere literare se adauga numeroase poezii, eseuri, scenarii de film, piese de teatru, reportaje si cronici literare.

A fost distins cu Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler (2004). In 2007 a primit Medalia de Bronz a Vaticanului, inmanata de Suveranul Pontif Papa Benedict al XVI-lea.

Casatorit cu Doina Vadim Tudor, avea doua fete, Lidia si Eugenia.


Citeste mai multe despre   









120621 vizualizari
  • +52 (82 voturi)    
    hai cu iliescu (Luni, 14 septembrie 2015, 19:22)

    io [anonim]

    Hai cu Iliescu...
    • +32 (46 voturi)    
      la puscarie (Luni, 14 septembrie 2015, 19:34)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui io

      pe viata, viata lunga....
      • +5 (7 voturi)    
        cine , ponta si haita lui (Marţi, 15 septembrie 2015, 1:37)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Ponta si haita lui - psd , pnl si haita , pdl si haita

        A mai ramas cineva nestrigat ?
  • -76 (102 voturi)    
    păcat... Dumnezeu sa îl odihnească. (Luni, 14 septembrie 2015, 19:24)

    @Mishu [utilizator]

    Un mare om de cultura, un iubitor de oameni și animale, iată ca oamenii cu răutate nativa ca Băsescu sau Iliescu o duc mult și bine îl loc sa ... :|
    • +25 (49 voturi)    
      ? (Luni, 14 septembrie 2015, 19:33)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      iubitor de oameni ... daca nu sunt unguri, tigani, negri, homosexuali, de alta religie decat el saud e alta rasa decat el. in rest ii iubea pe toti.
    • +23 (55 voturi)    
      pacat ca nu a facut inchisoare inainte sa moara (Luni, 14 septembrie 2015, 19:33)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      ala-i singurul pacat
      • +12 (34 voturi)    
        mai era un pacat (Luni, 14 septembrie 2015, 20:09)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        dar ala i se aplica mai mult lui Ilici.
        Cica e pacat sa-l ingroape, ca ne spurca pamintul. Ala trebuie pus in par, la uscat....
      • +2 (16 voturi)    
        Vadim (Luni, 14 septembrie 2015, 21:49)

        CristinaStanescu1 [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Pentru ce ar fi trebuit sa faca inchisoare ? Limba Română
        Nu-mi place să vorbesc în limbi străine
        Eu sunt un vultur, nu sunt papagal
        Privighetoarea cântă pentru sine
        Un singur cântec, dar e magistral.
        De ce-aş vorbi engleză sau germană
        Sau graiul rus, francez sau spaniol?
        Când limba mea-i balsam de pus pe rană
        Izvor de apă vie, nu nămol.
        În limba asta mă simt cel mai bine
        Ea varsă raze de argint în jur.
        Mai dulce e ca mierea de albine
        Limba Română, templu de azur.
        Ea s-a născut şi a-nflorit sub mâna
        Lui Dumnezeu în 2.000 de ani.
        Regină între graiuri e româna
        N-o poate nimeni cumpăra cu bani.
        Corneliu Vadim Tudor 09.02.2014
      • +1 (1 vot)    
        sper ca ilici nu va muri (Luni, 14 septembrie 2015, 23:21)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        la fel ca ''nefericitul'' asta
    • +12 (30 voturi)    
      hai ca (Luni, 14 septembrie 2015, 20:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      ai deraiat rau de tot.
      daca ramaneai la un "de morti numai de bine" sau "Dumnezeu sa-i ierte pacatele" mai intelegeam, dar sa mananci ra&at cu fadroma, e prea mult.
      imi faci impresia unui postacplatit, cu antecedente la balaceanca.
    • -2 (6 voturi)    
      Dumnezeu sa/l ierte! (Luni, 14 septembrie 2015, 20:30)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Oricat de crestin as fi, acum, nu/l pot ierta!
      Prea multa marlanie, neam prostie si jeg la un loc!
      Mult mai curat, desi a facut lucruri mai urate, Adrian PAUNESCU!
      Respect maestre PAUNESCU; vadime mergi in pace!
    • 0 (2 voturi)    
      corect!!!!! (Luni, 14 septembrie 2015, 21:45)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      ai vazut cum a murit inaintea ta ??!! mare paguba !!!
    • +3 (7 voturi)    
      Vadim, marele om de injuratura s-a stins. Arza-l-a (Marţi, 15 septembrie 2015, 13:13)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Vadim s-a dus sa impuste ingerii pe stadioanele din cer...urmeaza incinerarea. Sa-i facem urarea traditionala: arza-l-ar focu' !
  • +34 (46 voturi)    
    Ion Ilici (Luni, 14 septembrie 2015, 19:24)

    aaa [anonim]

    pentru o secunda, am crezut ca a murit altcineva.
  • +20 (70 voturi)    
    dorinta (Luni, 14 septembrie 2015, 19:25)

    ampersand [utilizator]

    Ii doresc ca acolo unde va ajunge sa fie-nconjurat de unguri, evrei, homosexuali si negri.
    • +10 (20 voturi)    
      Mai frate, pai el se duce-n iad! (Luni, 14 septembrie 2015, 19:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      faci pariu?
    • +1 (17 voturi)    
      Da-o-ncolo ... (Luni, 14 septembrie 2015, 19:44)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Pentru unii n-am nici eu cuvinte de bine. Totusi moartea e un inamic comun ...
      • +2 (2 voturi)    
        Hmm (Luni, 14 septembrie 2015, 21:32)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Coane, uneori este un aliat... Vrei exemple!?
    • +13 (15 voturi)    
      @Ampersand (Luni, 14 septembrie 2015, 20:11)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Exista o mica dilema la dorinta ta:

      *daca ajunge in iad si este inconjurat de cei amintiti de tine inseamna ca si aia isi merita locul

      *daca considerind ca cei mentionati de tine sunt in rai si il inconjoara pe CVT... iarasi nu e bine :)))
    • 0 (2 voturi)    
      Adica le doresti la toti moartea? (Marţi, 15 septembrie 2015, 11:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      E foarte neclar mesajul tau:
      1. Fie le doresti lor raul, adica sa fie morti cu totii,
      2. Fie ii doresti lui Vadim raul, de unde rezulta ca cei de mai sus nu sint buni.
      3. Fie cei de mai sus sint de pus la rana, caz in care ii doresti lui Vadim binele.

      Intrebarea e, de cine-ai vrea sa fii inconjurat tu, ca altii ar vrea si niste romani prin preajma.
    • +1 (1 vot)    
      Gura pacatosului.... (Marţi, 15 septembrie 2015, 17:44)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ...adevar graieste.

      Esti unul dintre ei?

      Te simti cu musca pe caciula???
  • +34 (66 voturi)    
    Mda (Luni, 14 septembrie 2015, 19:26)

    Ovidiu M [utilizator]

    Să-mi fie cu iertare, dar n-o să-i duc lipsa. Sper că nu o să auzim acum despre "marele poet" Corneliu Vadim Tudor cum am auzit despre "marele" Adrian Păunescu.
    • -33 (61 voturi)    
      Esti un dobitoc (Luni, 14 septembrie 2015, 19:35)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu M

      Imediat dupa Vulpescu si Minulescu, Paunescu a fost cel mai mare poet romantic al Romaniei. Cat il priveste pe Vadim ... a avut niste convingeri cam extremiste, a fost cam paranoic si fanfaron, dar nu ii poti nega cultura si faptul ca era sufletist.
      • +12 (22 voturi)    
        vrei sa (Luni, 14 septembrie 2015, 20:13)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        spui versificator.
      • +1 (5 voturi)    
        cel (Luni, 14 septembrie 2015, 21:00)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        mai mare porc comunist si pupincurist, asta a fost pasunescu. Talent ca al lui, da, mare talent, tot romanul e poet, versuri ca ale lui faceam si eu in liceu cind beam ceva. Versificator de doi bani, cum bine zice nahir.
      • +1 (5 voturi)    
        Poate sunt (Luni, 14 septembrie 2015, 21:19)

        Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Nu sunt un atat de fin cunoscator al poeziei incat sa te pot aproba sau contrazice. Mea culpa din punctul asta de vedere.

        Poate n-am fost suficient de evident, insa ma refeream la marele cor de pupatori de posterioare care s-au perindat o saptamana la televizor la momentul mortii lui Paunescu pentru a ne vorbi de marele poet, uitand cu totii de osanalele pe care le ridica cuplului Ceausescu sau cariera lui politica pe alocuri descalificanta.

        Asa ma tem ca va fi si aici... vor vorbi cu totii de marele poet Vadim, uitand cum a pactizat cu regimul comunist, genul de om politic care a fost (si aici putem scrie zeci de pagini cu exemple de fatarnicie) sau cate lucruri abjecte a scris la fituica aia a lui pe care o numea ziar.

        In apararea lui Vadim pot spune, dupa ce am stat cateva ore cu el la discutii, ca da, era un om inimos cand venea vorba de animale (in fiecare seara aproape se ducea sa hraneasca animale, in special caini vagabonzi), ca avea o incredibila memorie, ceea ce a dus la o vasta cultura (desi era o cultura de tip vechi, cu multe chestii memorate, dar care nu tinea pasul nici cu filosofia contemporana nici cu chestiuni ce tin de stiinta sau problematici ale zilelor noastre); o incredibil de buna parere de sine si un ego cat pentru 30.
      • -2 (6 voturi)    
        N-ai cu cine (Luni, 14 septembrie 2015, 22:36)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Ei asculta doar Guta si Salam si tu vrei sa stie de poezii de Minulescu
      • +3 (5 voturi)    
        Sufletist (Luni, 14 septembrie 2015, 22:59)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Da, depinde daca erai in tagma lui sau nu. Altfel te terfelea ca pe carpe.
      • +2 (6 voturi)    
        cata cultura ai tu de il consideri pe Vadim cult? (Luni, 14 septembrie 2015, 23:05)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        ia zi mai Hamlet si Cervantes, ca nu va ajunge ca ati furat tot ce se putea, dar va mai dati si 'telectuali "si "esperti" in leteratura manca-ti-as!
    • +20 (44 voturi)    
      ai rabdare (Luni, 14 septembrie 2015, 19:47)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      Ai rabdare, cat de curand se vor gasi imbecili care sa-i dezveleasca vreun bust pe undeva prin Bucuresti.
    • 0 (6 voturi)    
      MDA (Luni, 14 septembrie 2015, 21:52)

      CristinaStanescu1 [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu M

      MDA ---a fost un mare poet si om de mare cultura , ca si Adrian Paunescu Si un mare patriot . Limba Română
      Nu-mi place să vorbesc în limbi străine
      Eu sunt un vultur, nu sunt papagal
      Privighetoarea cântă pentru sine
      Un singur cântec, dar e magistral.
      De ce-aş vorbi engleză sau germană
      Sau graiul rus, francez sau spaniol?
      Când limba mea-i balsam de pus pe rană
      Izvor de apă vie, nu nămol.
      În limba asta mă simt cel mai bine
      Ea varsă raze de argint în jur.
      Mai dulce e ca mierea de albine
      Limba Română, templu de azur.
      Ea s-a născut şi a-nflorit sub mâna
      Lui Dumnezeu în 2.000 de ani.
      Regină între graiuri e româna
      N-o poate nimeni cumpăra cu bani.
      Corneliu Vadim Tudor 09.02.2014
  • +17 (39 voturi)    
    Sirienii (Luni, 14 septembrie 2015, 19:26)

    HP [utilizator]

    Refugiatii sunt de vina, l-au stresat pe Tribun. Blesteme !!!!!!!!!!!!!!!
  • +28 (48 voturi)    
    Hmmmm (Luni, 14 septembrie 2015, 19:27)

    V. Veroiu [utilizator]

    Incepe sa se faca un pic curantenie. Din pacate cei ce vin mostenesc o parte din caracteristicile inaintasilor insa in plus mai sunt si inculti. Incep sa nici nu mai stiu pe cine sa prefer.
    • +10 (10 voturi)    
      dar mai hoti... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:10)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      .
  • +28 (48 voturi)    
    mda,conform unei cutume (Luni, 14 septembrie 2015, 19:29)

    Peredhil [utilizator]

    se spune ca despre morti numai de bine.
    Nu sunt atat de evoluat ca sa ma raliez opiniei.Numai gandindu-ma la faptul ca ii datoram personajului un al treilea mandat al lui Iliescu si "numai de bine " se evapora.Au murit oameni mult mai buni decat el,mai tineri,mai cumplit.Asa ca,din partea mea,sejur placut pe cea lume alaturi de alt "om de cultura" numit Paunescu,de exemplu.Corul bocitoarelor ipocrite va fi amuzant insa.
    Ion Iliescu,dv ati inteles aluzia subtila?
  • +12 (30 voturi)    
    Ceausescu se simtea foarte singur... (Luni, 14 septembrie 2015, 19:29)

    Ricochet [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte, si sa-l rasplateasca dupa cum merita.
    Sper ca nu il voi voi mai reintalni in nici una dintre lumile posibile.
  • +15 (41 voturi)    
    A crapat! Sa fie primit acolo jos, unde-i (Luni, 14 septembrie 2015, 19:30)

    Maniu [utilizator]

    e locul! Cat rau a facut derbedeul asta Romaniei, societatii, nu se poate spune! Aproape cat Paunescu! Rusine securistilor atei care indraznesc sa rosteasca numele divinitatii alaturi de aceasta ordura.
  • +19 (29 voturi)    
    ... (Luni, 14 septembrie 2015, 19:30)

    Andu101 [utilizator]

    Iliescule ilici, tu cand urmezi? Ne-ai furat viitorul numai sa tii tara sub sfera moscovei drept multumire ca te-au pus pe tron. Asta e trista realitate. O tara sacrificata pentru binele tau si a marlanilor din jurul tau. Rezumatul revolutiei.
  • +21 (37 voturi)    
    Aha (Luni, 14 septembrie 2015, 19:32)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Nu-mi pare rau de gunoiul asta communist, dar ma gandeam ca-mi face Iliescu o surpriza. Sau Dan Voinea. Astia sunt intre noi si ADEVAR. Vreti sa vi-l zic eu? Ha HAHAHAHHA...Adevarul e stiut, n-a fost nici o Revolutie, bagabontii astia au avut `grija` de `Revolutie`.
  • +18 (36 voturi)    
    Oh, (Luni, 14 septembrie 2015, 19:32)

    Cnut [utilizator]

    În sfârșit s-a dus și nebunul din cauza căruia țara asta a stat 4 ani pe loc, că a trebuit să îl votăm pe Iliescu să nu fie ales nebunul... fie-i țărâna grea și cazanul fierbinte!

    P.S. pentru Dumnezeu: Taica Iliescu pe când?
    • +2 (2 voturi)    
      Da' cine l-a votat pe Iliescu? (Marţi, 15 septembrie 2015, 11:56)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Cnut

      Sau prin "sa il votam pe Iliescu", se intelege "sa il scoatem pe Iliescu"?
  • -4 (10 voturi)    
    Boon (Luni, 14 septembrie 2015, 19:42)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Boon, a murit. Si ce loot a drop-at? Picture or it did not happen!
  • +9 (31 voturi)    
    C V T (Luni, 14 septembrie 2015, 19:48)

    gentro [anonim]

    sa-ti fie tarana cat se poate de grea!!!!!!!
  • +7 (25 voturi)    
    rusine (Luni, 14 septembrie 2015, 19:48)

    john70 [utilizator]

    Marea rusine nationala este ca nimeni n-a incercat sa-l omoare in ultimii 25 de ani.
  • +20 (40 voturi)    
    O mare jigodie mai putin ! (Luni, 14 septembrie 2015, 19:49)

    GICA43 [anonim]

    Chiar ar trebui sa ne intristam ?!?!?!
  • +30 (46 voturi)    
    Poezii, ganduri (Luni, 14 septembrie 2015, 19:49)

    V. Veroiu [utilizator]

    Sunt unii care vor spune ca CVT a fost un mare poet. Eu le voi recomanda sa citeasca si "Oda Elenei Ceausescu" - va jur cu mana pe inima, nu am scris-o eu ci el.

    Unii vor spune: ok, a fost un mare poet (si imi vor da exemple de poezii bune sau aparent bune) iar cu pupincurismul a fost doar ca sa poata supravietui.

    Referitor la supravietuire, le voi spune atat: NOI am supravietuit (la 14 grade la bloc iarna) in timp ce EL se bucura, pardon, gudura pe langa mainile care cu gratie il stergeau la ..., pardon, din cartea de istorie.

    Mi se va spune: a scris 1000 de poezii bune si 50 de lingusire. Acelora cu aceasta replica le voi spune o pilda, cu apa de canal.

    1. Ce obtii cand arunci o lingura de Bourbon intr-un butoi cu apa de canal? Raspuns: un butoi cu apa de canal.

    2. Ce obtii cand arunci o lingura de apa de canal intr-un butoi de Bourbon? Raspuns: TOT UN BUTOI DE APA DE CANAL.
    • -1 (3 voturi)    
      Cu mizerie de canal (Luni, 14 septembrie 2015, 21:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      crește porumbul din care se face Bourbon.
  • +8 (20 voturi)    
    Da? (Luni, 14 septembrie 2015, 19:54)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Dan Voinea cred c-ar fi cumva pe locul 1, la stransa concurenta cu Ilici. Au fost si sunt pe mana: fa-te ca cercetezi, Dane, si eu am grija de tine. Partidul e-n toti si-n toate!
  • -1 (31 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Luni, 14 septembrie 2015, 19:54)

    CristianG [utilizator]

    Si atat.
  • +11 (21 voturi)    
    nu-mi vine in minte (Luni, 14 septembrie 2015, 20:12)

    keiser_soze [utilizator]

    altceva decat Queen - Another one bites the dust
  • -1 (5 voturi)    
    A murit? Hai sa fie sanatos! (Luni, 14 septembrie 2015, 20:33)

    Sa FimSeriosi [anonim]

    Urare de iarna

    Este fiica prea iubita
    A acestui brav popor
    De luceferi strajuita
    Si de steagul Tricolor
    E Elena Ceausescu
    Suflet nobil si vibrant
    Mama buna, om politic
    Si prestigios savant
    Inteleapta-i este fapta
    Nazuind spre viitor
    Tot cu cinste sta in dreapta
    Marelui conducator.
  • -1 (7 voturi)    
    Dzeu sa-l odihneasca!! (Luni, 14 septembrie 2015, 20:34)

    PopaIulian2 [anonim]

    Corneliu Vadim Tudor a fost un rau necesar!! La nici o ora dupa moartea lui CVT, Hotnews se grabeste sa creioneze un portret post mortem inainte sa transmita condoleante familiei , de teama ca "xenofobia" si "nationalismul" sa nu rasara din nou in bucatica asta de tara. Au avut grija mai marii lumii sa puna pesticide pentru astfel de plante rare in tara asta. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • +4 (6 voturi)    
    In iarna lui 1990 sau mai degraba 1991... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:37)

    Lucky1 [utilizator]

    ...strazile Bucurestiului erau troienite bine iar circulatia mult ingreunata. Mergeam spre birou cu masina mea pe care o echipasem cu lanturi. In dreptul Pietei Cotroceni am vazut in mijlocul drumului doi indivizi, unul mai corpolent in fata si altul mai inalt cu o servieta in mana, in spatele primului. Mi-a facut semn disperat sa opresc masna, lucru pe care l-am facut si mi-a cerut sa-i duc pana in centru ca au ceva urgent. I-am luat in masina si am aflat ca pe cel mai corpolent il chema Vadim Tudor. Drept recunostinta pentru serivciul meu, mi-a dat o carte pe care a scris o dedicatie pentru mine si familia mea.
    A fost prima si ultima data cand l-am intalnit.

    Dumnezeu sa-l ierte. Are si ce...
  • 0 (8 voturi)    
    vuie madim! (Luni, 14 septembrie 2015, 20:39)

    ismail paine de circ [utilizator]

    V-am spus eu.. incet, incet scapam de gunoaie. Azi Vadim, maine Ilici, poimaine Phutin, si tot asa...
  • +3 (5 voturi)    
    Saracu, (Luni, 14 septembrie 2015, 20:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    tot cerea medicamente si nu-l asculta nimeni.
  • +1 (5 voturi)    
    inclusiv lui eugen barbu, (Luni, 14 septembrie 2015, 20:45)

    __alex__ [utilizator]

    care l-a protejat si promovat la inceput de cariera, care la randul lui avea un caracter mizerabil, ii era scarba de vadim.

    ar trebui ingropat la Glina.
  • +1 (3 voturi)    
    Si necrologul e cosmetizat!?!? (Luni, 14 septembrie 2015, 20:46)

    Sthelian [utilizator]

    "apoi la Agentia Nationala de Presa Agerpres (decembrie 1975-decembrie 1989)."

    Si Saptamina (culturala a capitalei) unde balacareau ce lauda Romania Literara? Sau unde "dialogau" cu Europa Libera?
    Iar odele inchinate nu intra la activitatea politica?
  • -1 (3 voturi)    
    condoleante (Luni, 14 septembrie 2015, 21:19)

    stanislau [utilizator]

    A murit de inima rea din cauza acelora care l-au deceptionat in finalul vietii sale si pe care el i-a sustinut si a crezut in idealurile lor,aceia care acuma sunt cercetati penal pentru inselarea si mintirea poporului dar si de aceia la care le va veni randul.
    Asta este politica....
    Cine il va mai pomeni?
    • -1 (1 vot)    
      tu (Marţi, 15 septembrie 2015, 23:58)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stanislau

      si alti national comunisti, nazisti, etc...
  • +3 (5 voturi)    
    NU STIU.... (Luni, 14 septembrie 2015, 21:21)

    Warhammer [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte!

    Nu stiu citi dintre voi a-ti avut ocazia sa stati de vorba cu Vadim. Eu am avut.
    Extrem de inteligent - dar nebun de legat!!!

    Nu pot sa il iert ca mi-am calcat pe coa*e si s-a intimplat la fiecare pas cind m-am dus spre cabina de votare sa il votez pe Iliescu.
    Pentru ca un nebun nu poate conduce tara asta.

    Pentru cum a aruncat cu rahat in toata lumea, in functie de interesul personal nu pot sa spun decit RUSINE !!!

    Ar fi multe de spus dar pina la urma raman crestin.
  • +2 (8 voturi)    
    Un comunist mai putin (Luni, 14 septembrie 2015, 21:24)

    a-politic [utilizator]

    Uite ca ce n-au reusit institutiile statului in ultimii 25 de ani reuseste sa faca natura. Credeam ca n-o sa mai vina clipa. Nea Nelu, am impresia ca tu urmezi. Sa fie-ntr-un ceas bun!
  • 0 (6 voturi)    
    Sa-i fie cazanul incins (Luni, 14 septembrie 2015, 21:38)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Un scuipat mare pe fata si memoria acestui comunist retard, o mizerie securista cum n-au fost multi. L-a luat moartea cand trebuia ca sa nu-i mai palteasca tara o pensie securista uriasa in timp ce el infecteaza spatiul public. Sa-i fie cazanul cat mai incins si smoala cat mai fierbinte.
  • +3 (3 voturi)    
    Iliescu rullz! (Luni, 14 septembrie 2015, 21:49)

    Sylver Cheetah 53 [utilizator]

    Eu mă bucur că ateul Iliescu trăieşte mai mult decît creştinul Vadim.
  • 0 (6 voturi)    
    Ura ura ura (Luni, 14 septembrie 2015, 22:05)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...cea mai frumoasa veste care mi a dat o netul pe ziua de azi. La saun cu tine , mizerie de om ! Hai moarte da i bataie ca lista i lunga.
  • 0 (2 voturi)    
    necesar (Luni, 14 septembrie 2015, 23:22)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    Încă un „rău” necesar, s-a dus; și amândoi erau și poeți.
  • 0 (4 voturi)    
    a ramas (Luni, 14 septembrie 2015, 23:28)

    contest [anonim]

    destul de viu si de functional pentru un numar chiar important de romani, ca om grijuliu si secondat de intreg aparatul propagandistic de dupa '89! :(
  • -3 (11 voturi)    
    mi-am schimbat parerea. (Luni, 14 septembrie 2015, 23:37)

    tabas [utilizator]

    am avut parerea ca majoritatea cititorilor hotnews sunt limitati in gandire. acum mi-am dat seama ca sunt doar prosti si rai.
    • -3 (7 voturi)    
      Cata dreptate ai (Marţi, 15 septembrie 2015, 10:00)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui tabas

      Nu au capacitatea de a intelege un moment ca mortea, nu au capacitatea sa analizeze o persoana, nu au capacitatea sa ii recunoasca meritele, chiar daca nu s-a aflat in tabara simpatiilor lor, iar cei mai multi nu au capacitatea sa se distante de linia de partid dictata de postacul sef.
  • -3 (9 voturi)    
    vadim (Marţi, 15 septembrie 2015, 0:57)

    marylon [utilizator]

    Multumesc, iubita mama,

    Steaua mea, din zori de zi!
    fara tine imi este teama
    ca planeta s-ar racit .
    Te-am secatuit de vlaga,
    m-ai crescut, m-ai inflorit
    pentru tine mama draga
    soarele e-n asfintit.
    Lege tainica a firii
    nu pleca fara sa-mi lasi
    zacamintele iubirii
    si secretul nemuririi,
    mama, suflet urias

    Mama frumoasa, primul meu rai,
    fa o minune te rog mai stai!
    dulce lumina, ram de maslin
    Inca nu-i vremea, mai stai putin! ...
  • 0 (2 voturi)    
    maestrul(oip)a fost (Marţi, 15 septembrie 2015, 3:04)

    contest [anonim]

    depasit, excedat de simpatia unanima a romanilor de pe Forum pentru PM Ungariei, Viktor Orban, asta trebuie ca l-a intristat de moarte pe regretatul bard, probabil...;)
  • +3 (9 voturi)    
    reconfortant (Marţi, 15 septembrie 2015, 4:58)

    redmc [utilizator]

    Constat ca lumea nu mai zice cu falsa smerenie "de morti numai de bine" ci mai degraba "ce canalie a fost Vadim Tudor" La nici 30 de ani era deja pupincurist profesionist alaturi de Jenica Barbu iar la 40 de ani injura oameni precum Coposu. Asa o jigodie mai rar.
  • +2 (8 voturi)    
    gunoi (Marţi, 15 septembrie 2015, 10:17)

    hate4hate [utilizator]

    a plecat un gunoi, pacat ca n a murit in puscarie
    a fost expresia celui ai de jos nivel l a care a ajuns vreodata Romania: el, mineriadele, Iliescu
    sa arzi incet in iad e o pedeapsa mica ptr tot ce ai facut, gunoiule!
  • -3 (5 voturi)    
    Sat fara ciini. Pseudo-nebunul necesar. (Marţi, 15 septembrie 2015, 12:13)

    D-or [utilizator]

    Nici chiar sat fara ciini nu e bine sa fim.

    Si la curtile regale era tolerat cite un "nebun" care sa spuna lucrurilor pe nume. Vorbe pentru care altii ar fi platit cu capul. Doar el, in pseudo-nebunia lui, inscenindu-si ridicolul, avea curajul si inteligenta de a ride de ceilalti, de a remarca adevaratul ridicol.

    Acum, cine are curajul de a-si asuma acest rol, atit de necesar?