Ministrul de externe francez: Daca toti refugiatii ajung in Europa, atunci Statul Islamic a castigat. Orientul Mijlociu sa ramana in Orientul Mijlociu

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2015, 13:30 Actualitate | Esenţial

Franta a avertizat marti ca Europa ar face o greseala daca ar primi toti refugiatii persecutati de Statul Islamic in Siria si Irak, informeaza Reuters.

Lideri din circa 60 de tari, inclusiv ministri din Irak, Iordania, Turcia si Liban, s-au intalnit marti la Paris pentru a intari masurile destinate usurarii intoarcerii refugiatilor.

“Este foarte dificil, dar daca toti acesti refugiati ajung in Europa sau in alta parte, atunci Daesh a castigat jocul”, a spus ministrul de externe francez Laurent Fabius, facand referire la acronimul arab al Statului Islamic.

“Scopul acestei conferinte este ca Orientul Mijlociu sa ramana in Orientul Mijlociu, adica intr-o regiune a diversitatii unde sunt crestini, yazidi, etc”, a spus el.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8281 vizualizari
  • +13 (33 voturi)    
    ... (Marţi, 8 septembrie 2015, 13:52)

    a.nonim [utilizator]

    Atunci noi ce-am cautat sa incurajam "primaverile" arabe? Ce-a cautat Franta in Libia?
    Chiar daca acele regimuri erau dictaturi, si au comis abuzuri, au asigurat stabilitatea in regiune timp de decenii. Acum numarul de victime depaseste cu un ordin de marime pe cel al fostelor regimuri. Asta e binefacerea pe care le-am adus-o odata cu "democratia"...
    Trebuie sa intelegem ca musulmanii sunt o alta cultura, din principiu nu asculta decat de cel mai puternic. In momentul in care ai distrus autoritatea de care se tem, se petrece ceea ce vedem acum. Deci aceasta e doar nota de plata pentru greselile politice ale occidentului.
    • +9 (9 voturi)    
      De ce ne legam noi la cap fara sa ne doara? (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:56)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Nu ne trebuie islamici. Nu uitati, jihadistii apar numai si numai din randul islamicilor. Iar jihadistii stim ce sunt: biolenta, decapitari, bum.
      Plus teroare civica. Vezi linkul:
      https://www.youtube.com/watch?v=AsiNGQqdsEw

      https://www.youtube.com/watch?v=cOHyVrrztbM
      Lozinca lor era: "Sharia the solution for UK".
  • +6 (22 voturi)    
    "Orientul Mijlociu...... (Marţi, 8 septembrie 2015, 13:57)

    novator [utilizator]

    .....sa ramana in Orientul Mijliciu" !!!!

    Vai de mine ! Cata profunzime ! Cat geniu in gandire !
    Probabil ca, in bezna mintii lui, urmeaza sa ne "lumineze" cu alte panseuri idioate de genul "dupa un deal, urmeaza o vale" si "dupa o noapte, vine o zi" !

    Evident, nicio solutie ci doar aceiasi cotcodaceala netrebnica.

    Vai de biata Europa, cu asemenea "ganditori", de altfel, plini de ifose si orgolii paguboase.
    • +8 (10 voturi)    
      Am inteles, asta-i un idiot fara solutii (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:56)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui novator

      In vreme ce solutia dvs. este...?
      • +8 (8 voturi)    
        solutia mea este...... (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:27)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ......asa cum am mai spus-o de cateva ori, creearea de catre UE in coaborare cu ONU, a unei zone speciale pentru refugiati iar aceasta zona ar putea fi un stat gazda din Africa, dispus sa ii primeasca pe refugiati, contra unui ajutor masiv din partea ONU si UE, atat pentru intretinerea refugiatilor, cat si pentru propria dezvoltare.

        Germania a anuntat ca refugiatii o vor costa in jur de 20 de miliarde de euro. Cu o asemenea suma, se vor gasi tari care sa ii gazduiasca pe refugiati si daca mai adaugam si ajutorul ONU si a celorlalte state UE, va fi chiar concurenta pentru gazduirea refugiatilor.

        O alta solutie ar fi, un ajutor militar si financiar masiv catre Turcia, unde sunt deja doua milioane de refugiati, pentru creearea unei zone tampon la granita cu Siria, zona care ar trebui sa se constitue pe teritoriul sirian si unde sa fie campati si aparati, de catre o coalitie internationala, toti cei ce fug din calea razboiului.
        O astfel de coalitie internationala, cu aprobarea ONU, a fost posibila si in primul razboi din Irak, asa ca precedentul exista.

        Mai sunt si alte solutii dar spatiul nu permite si apoi, oricum, sleahta parlamentarista nu tine cont.

        Incurajarea refugiatilor sa vina in Europa, a fost cea mai mare prostie iar efectele nu intarzie sa apara.
        Dar asa cum am mai spus, cotcodaceala parlamentarista mincinoasa si ingramadita in interese meschine, este anacronica si periculoasa pentru insasi existenta UE.
  • +11 (11 voturi)    
    Dar, au uitat un invitat: Siria (Marţi, 8 septembrie 2015, 13:57)

    ddutz [utilizator]

    Deci, "Conferinta" e nascuta moarta.
    Salam aleiKum!
  • +23 (25 voturi)    
    Europa (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Uniunea Europeana e o chestie vaga cu comisari ca Mogherini si Corina Cretu.
    Daca bogatii lumii nu vor umbla urgent la cauza problemei, afluxul nu se va opri. Se va mari.
    E crestineste si de bun simt sa acorzi ajutor unor oameni aflati la nevoie. Daca insa numarul acestora devine incontrolabil vei deveni tu cel care trebuie salvat.
    • +12 (14 voturi)    
      Franta trebuie sa construiasca (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:42)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      niste tabere pentru refugiatii crestini persecutati de musulmani in Europa.

      La fel si Suedia.
    • +3 (5 voturi)    
      Cine sa te salveze? Poate, numai Al de sus. (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:55)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Dar si Ala, daca bagi islamici, adica pagani, ii ingustezi domeniul de actiune.
      Si-atunci nici Al de sus nu te mai salveaza.
    • +1 (1 vot)    
      Astia cred ca Europa e o Sirie, dar mai mare, unde (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:51)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      nu se stie de ce casele au ramas in picioare.
      Ori fawa lor e sa fie ca acasa la ei, deci trebuie sa le darame, dinamiteze, etc, ca sa se simta ca acasa.
  • +1 (13 voturi)    
    sofisticatu' destept al europei , (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:17)

    mnicku [anonim]

    ati scormonit si v-ati bagat nasu-n orientu mijlociu pina cind v-ati gasit nasu. Petrolu a fost gratis pina acuma.

    No acuma calmati voi situatia, desteptilor sofisticati !!!!!!!!!!!
  • +10 (18 voturi)    
    francezii vorbesc degeaba (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:18)

    horatiu manu [anonim]

    au fost implicati direct militar in asa zisa primavara araba, au o politica pro-jihadista de multa vreme, sunt impanziti de islamisti.. acum e tarziu sa mai faca ceva, si domnul ministru stie f bine asta, dar daca n-o spune el o spune doamne Le Pen.
  • +10 (18 voturi)    
    Vai de noi (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:19)

    rekas67 [anonim]

    Adica exact ce spune Orban de 2 luni incoace. Cand a spus-o el au sarit pe el spunand ca este inca un mare rau pe care acesta il produce Europei ca valorile europene sunt calcate in picioare. Acum cativa ani Franta s-ar fi dus si singura sa-l dea jos pe Bashar si ii sprijina si acum pe asa zisii moderati. Rezultatul e asta pe care il vedem azi.
    Austriecilor le-a fost de ajuns o tura de imigranti si a zis ca asta nu poate continua la nesfarsit. Cretinii si azi impart cote de imigranti cand sursa este sigur inepuizabila. Vai de noi.
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 8 septembrie 2015, 14:28)

    tirolez [utilizator]

    Sa vezi cum isi da si domnul asta demisia plus scuze ca a indraznit sa spuna asa ceva.
  • +6 (8 voturi)    
    ... mai zilele trecute... (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:37)

    Observatore [utilizator]

    ... acest stilp al onoarei si corectitudinii critica Ungaria pt gardul ce il ridica cu afirmatzii de genul ca : "... nici pt animale nu se folosesc asemenea solutzii ... "
  • +4 (10 voturi)    
    sua (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:46)

    meandmyfriends [utilizator]

    Cati refugiati/imigrati s-au alocat pentru SUA ???
  • +9 (9 voturi)    
    Orientul Mijlociu!!!!????? (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:52)

    dan [anonim]

    Care Orient Mijlociu ca nu mai inteleg.... ca incet incet il asimilam Europei fara sa ne mai uitam pe harta... deja raman trasnit cand vad ca tari ca Kazahtan, Azerbadjan, etc joaca in preliminariile Euro 2016... Acusi acusi Romania va avea meciuri la Euro cu Afganistan si Iran
    • 0 (0 voturi)    
      wtf? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:24)

      Levant [anonim] i-a raspuns lui dan

      de ce ramai trasnit bai impertinentule ? suferi de tine? Kazastan , Azerbaidjan nu sunt tari sau ce? si daca are romani meci cu afghanistan ce? nu este tot tara? oamenii ca tine care sufera de nationalism trebuiesc executati , hai iesi in morti mati cu romania ta , mai corupta ca toate tarile din lume
  • 0 (12 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:08)

    HP [utilizator]

    Ma lamureste cineva care sunt valorile europene pe care le respecta si pentru care se bat romanii ?

    Raportat la chestiunea refugiatilor, evident.
    • +11 (13 voturi)    
      Europa e a europenilor. Asta-i regula de baza. (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:33)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui HP

      De aici deriva toate celelalte. Iar falsele "valori universale" ca homosexualitate, libertatea religiilor, etc sunt si se vor dovedi false.
      Ex. Islamul nu e o religie, e un sistem militar si civil, un set de norme de viata in familie si societate, dictate NUMAI de legi religioase lege aSHARIA, iar numai la urma o religie, dar prozelitista. O religie violenta, militanta si care-si urmareste scopurile, inclusiv prin mijloace militare, adica asa zisul "JIHAD".
      Sa explic. Un musulman nu are voie sa-si schimbe, sau paraseasca religia, sub PEDEAPSA CU MOARTEA, care chiar se aplica. Un musulman este dator sa faca tot ce poate pentru ai converti la "adevarata religie" pe cainii de necredinciosi".
      Da, crestinii pentru ei, in exprimarea curenta sunt "CAINII DE NECEDINCIOSI".
      Etc. Nu-i locul sa dezvolt.
      • -6 (8 voturi)    
        anaalbu24@yahoo.com (Marţi, 8 septembrie 2015, 18:58)

        anaalbu [anonim] i-a raspuns lui ddutz

        Esti absolut incredibi/incredibila. IQ-ul tau cred ca e cu minus!
        1. Ce intelege mintea ta prin EUROPEAN? Cetatenie acordata arbitrar? dreptul sangeluiu? dreptul pamantului? Ia mai gandeste-te!!!
        2. "falsele valori universale" nu sunt false! sunt o aspiratie bazata pe toleranta pe care o predica insusi Iisus! daca esti un bigot fundamentalist te anunt ca asa sunt si cei din ISIS. Poate locul tau nu e in Europa!
        3. Islamul e o religie, nu un sistem militar! nu toti islamistii sunt jihadisti asa cum nu toti crestinii au fost reaponsabili de macelul numit "Inchizitie" si purtat tot in numele unui zeu suprem!
        4. Ba exista multi musulmani care isi parasesc religia, multi chiar pentru Crestinism. Apropos, stiai ca si musulmanii cred in Iisus??? Diferenta e ca il considera profet nu fiului lui Dumnezeu.
        5. Crestinii nu tot asa trateaza orice alta religie? Daca ai avea creier macar de marimea unui bob de orez ti-ai da seama ca problema jihadismului are legatura cu extremismul, lipsa de educatie si gandire critica, religia ca atare (nu cea musulmana ci la nivel general ca institutionalizare a credintei) si exact nivelul de intoleranta pe care il manifesti tu!
        • 0 (0 voturi)    
          Am dubii, tu chiar esti p.rost ori numai simulezi? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:51)

          ddutz [utilizator] i-a raspuns lui anaalbu

          Oricum, interpretatea e foarte naturala. Si ca sa-ti raspund:
          1. Nascut, crescut, traieste sau a trait in Europa;
          2. Sunt false, deoarece istoric le-au inventat oamenii, iar alti oameni le renega; daca erau adrevarate, erau naturale; coroloar: maimuta din care te-ai tras era homosexuala, deci tu nu te-ai mai fi tras;
          3. Balmajesti prostii de islamisti si Sfanta Inchizitie, care era in evul mediu, unde sunt acum islamistii; du-te la ISIS si mai vorbim de militantismul si caracterul militar al islamistilor; of course, daca nu te ard aia de viu; jihadistii, cum am mai spus apar numai din islamisti;
          4. Sigur ca stiam, altfel nu vorbeam de caracterul jihadist religiei islamice;
          5. Daca crestinii tratau asa alta religie, Orientul Mijlociu era un desert. Cat despre bobul de orez, aici mai pierdut. Nu ma duce mintea la inaltimile gandirii tale, in care poti face comparatii abstracte, intre notiuni metafizice, ca "bobul de orez".
          Spune-o direct: cand nu mai ai argumente, jignesti; asta, da, inteleg.