Bucuresti: O femeie a fost incatusata de trei politisti dupa ce a traversat strada printr-un loc nepermis

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:03 Actualitate | Esenţial

O femeie a fost incatusata de trei politisti dupa ce a fost prinsa traversand printr-un loc nepermis, in zona Obor din Capitala, oamenii legii spunand ca au actionat astfel intrucat aceasta a refuzat sa se legitimeze si a avut un "comportament recalcitrant si agresiv".

Potrivit unui raspuns transmis la solicitarea Mediafax de catre reprezentantii Politiei, vineri, in zona Soselei Colentina numarul 2 - Piata Obor a avut loc o actiune cu caracter preventiv a Politiei Rutiere, pentru ca in "acest loc este un punct negru pe harta rutiera a Bucurestiului, prin prisma numarului de accidente produse avand de principala cauza traversarea prin loc nepermis".

Pe parcursul actiunii, precizeaza sursa citata, a fost observata o femeie, angajata in traversarea soselei prin loc nepermis, iar in momentul in care politistii rutieri i-au solicitat sa se legitimeze pentru a o amenda, aceasta "a avut un comportament recalcitrant, agresiv si a refuzat sa se legitimeze".

"Agentii din cadrul Brigazii Rutiere au primit sprijin din partea unei patrule de siguranta publica si deoarece persoana a continuat sa se manifeste agresiv a fost necesara imobilizarea si conducerea acesteia la sediul sectiei de politie, in conformitate cu normele in vigoare", precizeaza reprezentantii Politiei.

Femeia a fost amendata cu 500 lei. Potrivit Politiei, pe parcursul actiunii au fost aplicate 234 de sanctiuni contraventionale pietonilor care au traversat prin loc nepermis.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8380 vizualizari
  • -10 (50 voturi)    
    Militie, nu politie (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:07)

    SergiuPanait [utilizator]

    O alta institutie de mare succes..

    Pe toti infractorii din zona aia, militienii nu ii deranjeaza cu nimic... Ca doar isi iau spaga de la ei sau le e frica
    • +4 (4 voturi)    
      sunt doar curios cine au fost (Duminică, 7 iunie 2015, 1:13)

      huan [anonim] i-a raspuns lui SergiuPanait

      Asa deranjati de comentariul tau pertinent, in intregime real.
      Zona respectiva colcaie de contrabandisti, vanzatori de marfuri furate si samsari ... nu sunt deranjati de nimeni de ani de zile si isi fac treaba la vedere.

      Cu toate astea e la moda sa ne dam iubitori de stat de drept chiar daca nu intelegem clar ce ne dorim : vedem dovezi pozitive chiar si in orice comportament badaranesc.

      E ca si cu controlorii de ratb ...
      • 0 (4 voturi)    
        Si .............. (Luni, 8 iunie 2015, 2:04)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui huan

        Le-a facut cineva ceva?
        Cu ce a gresit batranica?
        Militzieniiiiiiiiiiiiii
        Trebuie bagati la puscarie
        Sint niste animale
        Care e legea pe care a inclcat-o batranica?
        Si cine le da voie sa se comporte asa?
        3 mili tieni contra o batranica?
        As intra in pamant de rusine...........
        Tovarashu Ministru de Interene?
        Mai sit la locurile lor baietii aia cu apicaturi de scandalagii?
        DEMISIA!
  • +11 (43 voturi)    
    Asa, (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:40)

    MalaEducacion [utilizator]

    BINE I-A FACUT!
    • +3 (9 voturi)    
      Normal... (Duminică, 7 iunie 2015, 8:50)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui MalaEducacion

      Unde-i lege nu-i tocmeala. Iar unii, chiar daca au o varsta, sunt extrem de nesimtiti.
  • -10 (44 voturi)    
    Rusinos (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:41)

    JG [utilizator]

    Niste militieni ce s-au dat vinjosi cu o femeie (5 la 1) si care nu deschid pliscul in fata interlopilor.
    RUSINE!!!
  • +19 (23 voturi)    
    pe când tabără și pe ponta (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:42)

    GÂGĂ [anonim]

    Tovarășe interes național, sper ca polițiștii matale să fie la fel de zeloși să-i pună brățări finuțului plagiator, la așa demnitar ar trebui să trimiți tot batalionul de gardă cu care îi dădeai onorul la MAI
  • +25 (47 voturi)    
    baba a zis ca scapa daca face pe nebuna (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:55)

    qwerasdf [utilizator]

    legea-i lege pentru toti!

    mai sarise si niste mameluci de pe margine sa-i ia apararea
    • +3 (5 voturi)    
      Iata ce spunea P. Tutea: (Duminică, 7 iunie 2015, 8:51)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      "Nu pot evita neplăcerile bătrînetii si nu mă pot supăra pe Dumnezeu că m-a tinut pînă aproape la nouăzeci de ani. Însă bătrînii au o supapă foarte înteleaptă: au dreptul la nerusinare. O nerusinare nelimitată. Cînd mă gîndesc la suferintele bătrînetii, îmi dau seama că în natura asta oarbă cel mai mare geniu este geniul mortii. Faptul că murim, de cele mai multe ori la timp, este un semn al dragostei lui Dumnezeu pentru noi."
  • +34 (38 voturi)    
    Foarte comic, citesc cu placere titlurile. (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:11)

    MC [anonim]

    Un titlu si mai bun era:
    O femeie a fost incatusata dupa ce a luat micul dejun.

    Sau:
    O femeie a fost incatusata dupa ce a iesit de la magazinul Unirea.

    Sau O femeie a fost incatusata dupa ce a marturisit ca nu ii place shaorma.

    Femeia a fost incatusata dupa ce a refuzat sa se identifice, nu are legatura cu alte lucruri pe care le-a facut in acea zi.
    • +2 (4 voturi)    
      ehei... gluma-gluma, dar se mai si intimpla (Duminică, 7 iunie 2015, 3:58)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui MC

      Sau o femeie a fost arestata preventiv sase luni pentru ca a avut tentativa de a recupera niste bani de la o persoana sus-pusa.
  • +29 (45 voturi)    
    sa invete prostimea (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:17)

    kripton [utilizator]

    ca se termina cu haosul;in tara asta trebuie sa existe respect pt lege; si primul ministru si mocofanul din strada trebuie sa inceteze cu golaneala si obraznicia!
  • +12 (34 voturi)    
    amenda (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:37)

    ic.ram1945 [utilizator]

    politistii amendeaza o moarrecare femeie pt o abatere relativ mica, dar inchide ochii mult mai grave produse de soferii de pe masinile de lux. Bravo lor!
    • +3 (7 voturi)    
      da da da (Duminică, 7 iunie 2015, 7:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Dupa ce o sa dai si tu peste o oarecare femeie care trece pe rosu sau iti sare in fata, sa vorbesti atunci. O sa vezi cu ce se mananca cercetare penala si timp f aiurea pe prostia si nesimtirea altuia. Daca are si multe zile de spitalizare, e si mai frumos. Sper sa ti se intample, ca prea le zici cu foc pe neve.
  • +22 (40 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 20:42)

    mitg [utilizator]

    De undeva trebuie sa inceapa!
    Cred ca nu ati vazut cum se zbat unii (in marea majoritate persoane de etnie persecutata de Antonescu) cand vine vorba de amenda sau simpla prezentare a unui act de identitate.
    • -2 (4 voturi)    
      sigur... (Duminică, 7 iunie 2015, 5:24)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si daca tot trebuie sa inceapa de undeva hai sa inceapa de jos... cat mai de jos... asa e mai lejer pt. toata lumea... de exemplu sa le aratam femeilor ce tari suntem noi, organele... avem uniforma, catuse, pulan... prestanta nu-i dar nici nu ne trebuie ca suntem in gasca... si daca nu ajung 3 insi sa disciplineze o delicventa periculoasa care comite crima de lez-militian sa nu vrea sa se legitimeze luam statia de pe jos unde s-a imprastiat si chemam batalionul in ajutor... facem noi ordine in tara... autoritati... avem lege care ne da voie sa fim smecheri? avem... atunci hai sa fim... cum? orice nas isi are nasul? nahhh... ca stam gramada de'aici incolo... nu mai plecam acasa si nu mai dam uniforma jos ca cine stie ce se poate intampla...
      • +1 (1 vot)    
        Mie mi se pare un lucru bun. (Duminică, 7 iunie 2015, 23:10)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

        Daca se invata lumea sa respecte regulile, asa, generic, nu doar cele de circulatie, nu mai trece nimeni pe rosu, nu mai parcheaza nimeni unde nu-i voie, nu se mai iau cretinii la bataie prin birturi, nu mai dau borfasii spargeri de doi lei, nu-ti mai intra tiganii in curte daca uiti poarta descuiata, nu mai auzi noaptea raliuri prin oras - si poate-asa, la un moment dat, politia, procuratura si judecatorii ajung candva sa aibe timp si de chestiile mai grave - de ex. de rachetii din piete, de contrabanda cu alcool si tigari, de evaziunea fiscala generalizata, de taierile de paduri, de braconaj si de mai cate altele.
  • +20 (40 voturi)    
    Foarte bine au facut (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:00)

    je [anonim]

    Nu inseamna ca de acum ne tragem toti de sireturi fara consecinte.
    Nu respecti legea....ajungi pana la catuse si inchisoare.
  • +20 (40 voturi)    
    Noroc... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:02)

    Tati [anonim]

    A avut noroc... daca era in SUA si refuza legitimarea, deja era impuscata...
    • +1 (1 vot)    
      Vorbesti prostii (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 22:31)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui Tati

      Nu cunosti legile.
    • 0 (2 voturi)    
      Dacaa (Duminică, 7 iunie 2015, 1:45)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Tati

      Daca era in SUA, doamna respectiva nu mai astepta tramvaiul, ca isi permitea o masina.

      Ba, de unde tot apareti voi cu "daca"?
  • +16 (20 voturi)    
    asteptam aplicarea totala a legii (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:14)

    rov [utilizator]

    ori eliminarea semnelor ca oprirea interzisa etc
  • +13 (31 voturi)    
    asa si?! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:28)

    liviu_ [utilizator]

    ar fi timpul ca si infractiunile pietonilor sa fie pedepsite...
    imi aduc aminte de o intamplare când traversam pe deasupra pasajului de la universitate acum multi ani cu un coleg... eu eram destul de rezervat in privinta asta si el zice : "stai ma linistit politia oricum ii iau pe astia ca nu au oprit, nu pe noi" ... acest gen de gandire ar fi cazul sa inceteze.
    pana la urma extrem de multe accidente au loc din cauza pietonilor (cele mai multe daca am retinut bine)...
  • +14 (28 voturi)    
    Dpv legal tovarasii politisti sunt acoperiti (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 22:27)

    Jeje [anonim]

    probabil.
    Dar cand discutam despre zona OBOR ... tot tovarasii politisti trebuie sa explice de ce MEREU acolo se aude tigari tigari tigari si ei se fac ca ploua.
    Coroborand cele 2 aspecte pot sa spun : Rusine politia romana ! Va dati mari in fata unei femei de 50 de ani dar ciocul mic si joc de glezne cand vorbim de vanzatorii de tigari si de telefoane furate. Nu aveti curaj sa va puneti cu ei sau va umplu buzunarele
    • +4 (4 voturi)    
      tigari vs masini (Duminică, 7 iunie 2015, 2:13)

      BogdanCur Ly [anonim] i-a raspuns lui Jeje

      o fi din cauza ca politia de rutiera se ocupa doar de circulatie.
      pe mine ma nemultumeste ca politia rutiera nu prea se ocupa de circulatie :)
  • +2 (4 voturi)    
    Titlul e incorect (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 22:38)

    Doru [anonim]

    Titlul corect este: "Femeie incatusata pentru ca a devenit agresiva cand i s-a cerut sa se legitimeze"

    Dar, deh, oamenii sunt atrasi mai usor de "stiri" cu abuzurile politiei si empatizeaza cu presupusa victima, fara sa observe ca nu pentru traversarea ilegala a fost incatusata.
  • 0 (2 voturi)    
    Hmm asta da femeie :) (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 22:47)

    Xena [anonim]

    Cum era bancul cu politistii : sunt nevoie de 5 politisti ca sa insurubeze un bec, unul sta pe masa si patru rotesc masa. Aici au fost nevoie doar de 3 sau 5... :)
  • +2 (4 voturi)    
    Vreti o tara ca afara? (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 23:13)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Toata lumea vorbeste de occident, de legi, etc.
    Dragii mei, legea e lege pentru toti.
    Aceasta femeie in varata care "trecea pe unde vrea ea", a refuzat sa se legitimeze. Sa mearga in orice tara in afara Romaniei si o sa-i fie si mai rau. A preferat teatrul de tip "circ in strada". Aici in Franta, tatal unui prieten,francez, a trecut pe langa trecerea de pietoni. A luat amenda. A gresit, a platit fara comentarii. Se poate? Da. Mentalitatea in Romania din partea multora, e trista.
    Mai nou cuvantul "Abuz" adevenit un cuvant folosit de toti "desteptii".

    Daca va doriti o tara ca afara, inainte sa comentati, folositi internetul. Cautati informatii apoi comentati. Faptul ca NU va convine voua, nu se numeste abuz.
    Mi-e rusine sa arat comentariile romanilor din articole, prietenilor mei. Romanii nu stiu sa vorbeasca, ei stiu sa se injure, jigneasca. Pacat! Asta e mandria voastra?

    PS: baba a scapat ieftin, chiar si ceilalti care se luau de politisti. Aici daca te bagi in treaba altuia, ti-o furi si mai rau. Mai ales cand il opresti din treaba.

    In concluzie : RUSINE!
  • +1 (3 voturi)    
    2 wrongs don't make 1 right (Duminică, 7 iunie 2015, 1:13)

    Io. [anonim]

    in traducere doua rele nu fac una buna..
    oricat de corupta, rea, etc. e politia, orice aplicare a legii pe orice caz este o instanta individuala... deci tovarasilor care repede ajung la ideea de militie etc... mai usor cu pianul pe scari... legea e lege ci nu ce va trimite kremlinul pe canale... prietenii stiu de ce
  • 0 (2 voturi)    
    VIDEO (Duminică, 7 iunie 2015, 1:29)

    Airwaves [utilizator]

    Puneti, fratilor, si materialul video cu arestarea.

    Ok, a traversat prin loc nepermis, sa fie amendata, dar ce vedem in clipul video depaseste cu mult imaginatia.

    http://www.220.ro/faze-tari/Femeie-Arestata-La-Obor-Pentru-Traversare-Neregulamentara-Si-Mai-Ales-Refuzul-De-A-Se-Legitima/otJM9oU4Ap/
  • 0 (6 voturi)    
    Niste militieni (Duminică, 7 iunie 2015, 10:03)

    Mihai A. [anonim]

    Bun, si de ce nu i-au pus catusele in fata si au trebuit sa-i suceasca mainile la spate? Fiindca n-o chema Udrea, Sirbu, Vintu, Hrebenciuc sau Vanghelie? Asta face diferenta dintre niste politisti si niste slugoi cu deghizati in militieni. Daca mi-era ruda sau cunoscuta, cu orice risc, ii calcam in picioare. Nu cred ca pana la urma nu gaseam un judecator care sa inteleaga opozitia la asa practici de Turcia, Siria, Somalia, Rusia sau alte tari care inca se incalta cu fesul democratiei.
  • 0 (4 voturi)    
    postari -elucubratie (Duminică, 7 iunie 2015, 10:31)

    mihail stanciu [anonim]

    daca vi se pare abuz al politiei si alte nazbatii postate pe site va rog sa calatoriti prin lume si sa vedeti cu ochii vostri ce se intampla daca o persoana refuza sa se legitimeze la cererea politiei
    • -2 (4 voturi)    
      asta e argument? (Duminică, 7 iunie 2015, 14:58)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui mihail stanciu

      daca (si) pe alte meleaguri oamenii sunt prosti si inghit ceva inseamna ca negresit trebuie sa aplicam ceva-ul respectiv si noi? observ cu neplacere o gramada de opinii care sunt izvorate direct din mentalitatea de slugoi cu capul plecat care inghite orice abuz pe considerentul de "unde-i lege nu-i tocmeala"...
      nu e chiar asa de simplu stimabililor:
      normele democratiei al carei steag il tot fluturam itereaza "puterea poporului" sau macar a majoritatii... daca imi arata cineva ca legea care da dreptul politiei sa legitimeze a fost aprobata (macar) de majoritate sau ca respectiva persoana a fost personal si explicit de acord sa fie legitimata atunci da, este in culpa si trebuie sa suporte consecintele... altfel situatia nu este decat un abuz de forta fundamentat pe un alt abuz care poarta eticheta de "lege"... o eticheta nu transforma parerea / vointa cuiva in "lege"!... si totusi +90% din "legile" in vigoare nu au nici o legatura cu "interesul public" si nu ar fi acceptate sau aprobate niciodata de o majoritate... si atunci existenta si aplicare acelor "legi" nu este abuz? simplul fapt ca ai la dispozitie (ai creat) o forta cu ajutorul careia sa-ti impui propria opinie / vointa asupra celorlalti nu inseamna "lege"... pentru ca toti avem opinii si oricine poate emite "legi" personale... ba chiar - si de aici rezulta pericolul unei astfel de abordari - oricine poate gasi resurse de forta ca sa-si aplice respectiva vointa!
  • +2 (2 voturi)    
    Parca HN facea jurnalism serios, nu cancan (Duminică, 7 iunie 2015, 23:02)

    Eu the first [utilizator]

    Titlul e manipulativ. Sugereaza o relatie de cauzalitate intre faptul ca a trecut strada pe unde nu-i voie si faptul ca i s-au pus catuse.

    Ma astept la asa ceva de la Click, Cancan sau alte chestii pe care nu le citesc, da' HN?