Cornel Pieptea, viceprimar liberal al Capitalei, acuza Guvernul ca a alocat bani doar pentru reabilitarea unei singure cladiri cu "bulina rosie"

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 15:54 Actualitate | Esenţial

Bulina rosie, semnul distinctiv al cladirilor cu risc seismic major
Foto: HotNews.ro
Cornel Pieptea, viceprimar PNL al Bucurestiului, sustine ca banii acordati de Guvern in ultima sedinta pentru imobilele incadrate in clasa I de risc seismic ar ajunge doar pentru reabilitarea unui astfel de imobil.

"Pentru a avea o imagine clara a interesului manifestat de guvern fata de oamenii care locuiesc in aceste imobile, precizez ca doar la nivelul municipiului Bucuresti exista peste 186 de cladiri care trebuie si indeplinesc conditiile legale pentru accesarea programul de consolidari. Daca adaugam si faptul ca reabilitarea unui astfel de imobil costa, in medie, circa 5-6 milioane lei, ajungem la concluzia ca din banii alocati de guvern poate fi reabilitat complet in acest an maxim un imobil la nivelul intregii tari. La un calcul sumar, suma de 5 milioane impartita la cele 25 de imobile, va ajunge probabil pentru montarea schelelor si organizarea de santier", afirma liberalul intr-un comunicat de presa.

Cornel Pieptea afirma ca situatia nu este mai buna nici la nivelul proiectului de buget avansat de Sorin Oprescu in vederea reabilitarii imobilelor incadrate in clasa I de risc seismic. "Prin cele 10,6 milioane lei propuse se doreste continuarea lucrarilor pentru 3 imobile, demararea propriu-zisa a lucrarilor de consolidare pentru 4 imobile, iar pentru alte 17 vor fi elaborate proiectele tehnice necesare", noteaza sursa citata.

Guvernul a aprobat, miercuri, Programul de actiuni pentru 2015 privind proiectarea si executia lucrarilor de interventie pentru reducerea riscului seismic la constructiile cu destinatia de locuinte multietajate, incadrate in clasa I de risc seismic si care prezinta pericol public (cladirile cu bulina rosie). Astfel, potrivit unui comunicat al executivului, in 2015 vor incepe lucrarile la 25 de cladiri din Bucuresti si din tara.

"In cadrul acestui program guvernamental, in acest an, au fost incluse 67 de cladiri, construite inainte de 1977, dintre care 48 sunt situate in Bucuresti, celelalte fiind in Campina, Tulcea, Covasna, Constanta, Bacau, Ploiesti, Suceava, Targu Mures. La 25 dintre aceste cladiri (1.069 de apartamente) vor fi executate lucrari de interventie, iar pentru 42 de cladiri (2.108 de apartamente) va fi elaborata documentatia tehnico-economica. Prin Legea bugetului de stat a fost alocata Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (MDRAP) pentru finantarea acestui program suma de 5 milioane de lei. MDRAP elaboreaza programul anual in baza propunerilor fundamentate de Consiliul General al Municipiului Bucuresti si de consiliile judetene si avizate de Comitetul Municipal Bucuresti, respectiv comitetele judetene pentru situatii de urgenta si, ulterior, de Comisia Nationala de Inginerie Seismica", se arata in comunicatul Guvernului.










816 vizualizari
  • -8 (8 voturi)    
    Buline rosii pe banii nostri? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:50)

    Ricochet [anonim]

    De cand mama dracului e obligat contribuabilul din Cluj, Iasi, Cucuieti, Bolintin, sa-i plateasca reparatia casei smecherului din Bucuresti care locuieste la "bulina rosie"?
    Ne-a castigat guvernul, ori primaria Bucurestilor pe noi astia, mai prosti, la belciuge, cumva?
    Si vecinului meu, mos Ilie, ii cade casa pe el, de ce nu vine guvernul sa-i tranteasca o bulina rosie si sa i-o repare?
    • +3 (5 voturi)    
      Mai usor cu pianul pe scari! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:01)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Bucurestiul plateste taxe cat pentru Cluj, Iasi, Cucuieti si Bolintin la un loc... de vreo cateva ori! Cladirile cu risc seismic se afla in toata tara: Targu Mures, Brasov, Sfantu Gheorghe, Iasi, Galati, Ploiesti, etc... etc. Banii pentru consolidare seismica trebuie dati inapoi de beneficieri intr-un numar de ani... deci nu e gratis. Garantia o reprezinta chiar imobilul. Repet, spre deosebire de multe alte lucruri, nu e gratis.
      Auzi la el, platea tara pentru consolidarile din Bucuresti!
      • -2 (4 voturi)    
        Nu zau!? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:07)

        Ricochet [anonim] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Fireste ca doriti sa platim noi toti pentru bulinele voastre de smecheri de capitala.

        Ce-ar fi ca voi bulinarzii astia sa mergeti frumusel la banci, sa luati, sa zicem, CREDITE ipotecare, garantate de stat, cu care sa va reparati casele?
        Nu ti se pare ca e mult mai cinstit asa, in loc sa bati campii cu "taxele" platite de bucuresteni, si cu datoria noastra de va plati reparatiile?

        Auzi, bani care trebuie dati inapoi de beneficiari!
        Parca va si vad cum munciti pe branci in si va dati de ceasul mortii, sa nu intarziati cumva vreo plata la stat...
        • +3 (3 voturi)    
          /// (Duminică, 5 aprilie 2015, 12:05)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

          La bugetul de stat platim taxe toti si taxele se intorc si inapoi la oameni. Bucurestiul plateste cu varf si indesat, este si normal ca macar o parte din bani sa se intoarca. Nu decizi tu cand si unde se duc banii nostri! Nu platesti nimic, stai linistit! Esti chiar asa greu de cap?
          Cand se fac tot felul de cheltuieli inclusiv din banii bucurestenilor, cheltuieli de care nu vor beneficia niciodata, nu va mai sesizati? Cand se dau fonduri nerambursanile... repet nerambursabile, nu va mai sesizati! Si inca o data iti spun, nu e vorba numai de Bucuresti!
          • -2 (4 voturi)    
            Platim toti taxe, dar se intorc doar la unii? (Duminică, 5 aprilie 2015, 17:14)

            Ricochet [anonim] i-a raspuns lui EuSiCuMine

            Platim impozite si taxe pentru servicii de utilitate publica, monser, nu pentru ca sa-i reparam casa domnului BulinaRosie Smecherescu din buricul targului, casa primita cadou de la comunisti, dealtminteri.

            Altminteri, ce-ar fi sa intocmim o lista cu TOTI cei doua milioane de proprietari de darapanaturi din Romania, si nu doar cu cei mai smecheri dintre ei, si sa o inaintam guvernului, pentru plata reparatiilor?
            • +2 (4 voturi)    
              Bucuresti! (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:03)

              Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

              In Bucuresti se platesc mai multe taxe la buget decat se intoc inapoi. Mult mai multe, asa ca stai linistit nu dai nicun ban in Bucuresti!
              Inteleg ca nu iti pasa de cateva mii de morti care sigur vor muri la un cutremur daca nu sunt consolidate cladirile, dar noua ne pasa. Si banii trebuie platiti inapoi. Spre deosebire de garantiile la prima casa, reabilitari termica, fonduri neramburasabile si alte investitii de care bucurestenii nu vor beneficia niciodata desi sunt contributori neti la bugetul tarii.
              Asa ca lasa-ne cu smechereala asta, ca nu iti ia nimeni nicio taxa. Daca te doare in spate de cateva mii de morti asta spune foarte mult de caracterul tau.
              • -2 (4 voturi)    
                Foloseste-ti mainile la munca, nu la intins (Duminică, 5 aprilie 2015, 22:53)

                Ricochet [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

                "In Bucuresti se platesc mai multe taxe la buget decat se intoc inapoi. "
                Pana la prezentarea unor date oficiale, afirmatia ramane pura fantezie propagandistica.
                "E stiut faptul ca..." e argument de politician smecher.

                Problema de principiu ramane: cu ce sunt mai breji cateva sute-mii de bucuresteni fata de celelalte milioane de cetateni care locuiesc in aceleasi conditii precare, si care impartasesc aceleasi riscuri?
                Cei din urma sunt cumva cetateni de mana a doua, buni doar sa plateasca impozite?
                • 0 (0 voturi)    
                  Contributor net! (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:42)

                  Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

                  Cam asta e situatia:
                  http://www.gandul.info/financiar/harta-banilor-din-romania-cat-da-si-cat-primeste-inapoi-de-la-bugetul-de-stat-judetul-tau-9444892
                  Citat din articol: "Bucureştiul primeşte 11 euro pentru fiecare 100 de euro vărsaţi la bugetul de stat".
                  Te-ai linistit?
                  "cu ce sunt mai breji cateva sute-mii de bucuresteni fata de celelalte milioane de cetateni care locuiesc in aceleasi conditii precare, si care impartasesc aceleasi riscuri?"
                  Tu intelegi ca oamenii aia in caz de cutremur pot muri? Daca sunt si altii in conditii similare si ei beneficiaza.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Mentalitati comuniste (Marţi, 7 aprilie 2015, 18:10)

                    Ricochet [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

                    "Tu intelegi ca oamenii aia in caz de cutremur pot muri? "
                    Dar tu intelegi ca pe oamenii aia nu-i tine nimeni cu forta in bulinele alea?
                    Intelegi ca fiecare ins are o respnsabilitate fata de propria viata?
                    Intelegi ca o tara intreaga plateste taxe si impozite care sa fie utilizate in servicii de utilitate PUBLICA, nu ca sa-i repare Ponta casa domnului Ionescu sau Popescu?

                    "Tu intelegi ca oamenii aia in caz de cutremur pot muri? Daca sunt si altii in conditii similare si ei beneficiaza."

                    Da, pot muri. Daca esti tampit si traversezi o strada aglomerata fara sa te asiguri, sau fara sa-ti pese, poti muri. Nu eu sunt responsabil, si nici nu-ti poate plati guvernul un om sa te pazeasca.

                    Orice taran care constata ca ii pica acoperisul in cap PUNE MANA si-l repara, nu pune mana sa scrie guvernului sa i-l repare.

                    Cum adica, beneficiaza si ceilalti? Ceilalti beneficiaza de ce? De lumanari, de vesnica pomenire in sedinte de guvern?
      • -1 (3 voturi)    
        corect (Duminică, 5 aprilie 2015, 13:25)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        insa nu ai specificat care Bolintin de vale sa deal.
  • 0 (0 voturi)    
    ...banii... (Duminică, 5 aprilie 2015, 7:33)

    ALTAN [utilizator]

    ...pt reabilitari au ajuns in pusculita BOR...ca de altfel si banii pt invatamint si sanatate...
  • +1 (1 vot)    
    rusinica (Duminică, 5 aprilie 2015, 13:23)

    tepes [utilizator]

    domnule Pieptea dar pina acum unde ati fost,de ce nu ati propus mai muti bani,v-ati scarpinat in dos si ati uitat de buline?