Ministrul Educatiei, urmarit de trecut: Curtea de Conturi a descoperit nereguli la Agronomie, pe cand Sorin Cimpeanu era rector - terenuri inregistrate cu valoarea de 1 leu

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2015, 19:07 Actualitate | Esenţial

Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti a inregistrat in 2013 - pe cand rector era Sorin Mihai Cimpeanu, actualul ministru al Educatiei - nereguli in evidentele bunurilor de la stat pe care le aveau in administrare, spun inspectorii Curtii de Conturi a Romaniei, in cel mai recent raport dat publicitatii saptamana trecuta. "Valoarea acestor bunuri nu este reevaluata si actualizata, unele terenuri fiind inregistrate cu valoarea de 1 leu", spune Curtea de Conturi.

Amintim ca Sorin Cimpeanu, ministru al Educatiei din decembrie 2014, a fost din 2012 si pana la preluarea portofoliului de ministru - Rector al Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti. Vezi aici CV-ul lui Sorin Cimpeanu

Curtea de Conturi a publicat saptamana trecuta Raportul public pe anul 2013, in care sunt inventariate mai multe nereguli identificate de auditori la institutiile din subordinea sau coordonarea Ministerului Educatiei. 

"La Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti (UASMVB) s-a constatat ca intre valoarea din evidenta contabila a bunurilor apartinand domeniului public al statului si cea din Inventarul bunurilor din domeniul public al statului exista o diferenta de peste 116 mii lei. Totodata, valoarea acestor bunuri nu este reevaluata si actualizata, unele terenuri fiind inregistrate cu valoarea de 1 leu. De asemenea, nu au fost efectuate demersurile necesare pentru inregistrarea in evidentele cadastrale si de publicitate imobiliara (Cartea funciara si Registrul cadastral al imobilelor) a tuturor bunurilor din domeniul public al statului date in administrarea UASMVB", mentioneaza Raportul pe 2013 al Curtii de Conturi.

Raportul mai arata ca Ministerul Educatiei se numara printre principalii beneficiari ai sumelor repartizate in 2013 din Fondul de rezerva al Guvernului, cu 25 milioane lei (3,1%), pentru plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din institutiile de invatamant superior de stat (15 milioane lei) si finantarea obiectivului de investitii "Spatii de educatie si cercetare" - ASE Bucuresti (10 milioane lei).

De asemenea, inspectorii Curtii de Conturi au constatat ca, din punct de vedere al finantarii, "cea mai mare nerealizare s-a inregistrat la capitolul 'Invatamant', la sursa de finantare din venituri proprii (62,2%), unde diferenta intre creditele bugetare definitive si platile efectuate este de 1.276.647 mii lei, ca urmare, in principal, a realizarii veniturilor proprii in procent de numai 75% fata de prevederile bugetare, cauza fiind nivelul scazut al incasarii taxelor de scolarizare si neatragerea sumelor cuvenite din fondurile structurale europene".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5567 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    asemenea lui andronescu (Luni, 16 februarie 2015, 19:13)

    cartofil [utilizator]

    mediocritatea, smecheria de mahala, impostura, calitati indispensabile pentru promovarea in sistemul universitar romanesc.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca era altfel nu ajungea ministru!! (Luni, 16 februarie 2015, 21:46)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cartofil

      E de-al lor!! Santajabil si impostor!!
  • +14 (14 voturi)    
    Da, va rog foarte mult luati-l pe (Luni, 16 februarie 2015, 19:26)

    OmulNou [utilizator]

    tampitul asta de Campeanu, un ministru mai incompetent ca altul in pleiada Pe$eDista.

    Mare ti-e ograda, Doamne.
  • +3 (3 voturi)    
    surpriza (Luni, 16 februarie 2015, 19:27)

    ion [anonim]

    hopa :)
    • 0 (0 voturi)    
      gradina (Luni, 16 februarie 2015, 21:09)

      ilidia [anonim] i-a raspuns lui ion

      ...si, dupa ce ca unii au sarit gardul, ai mai lasat si poarta deschisa.
  • +8 (8 voturi)    
    Looool, Phonta a pus un Grajdan la Educatie (Luni, 16 februarie 2015, 19:53)

    Wanheda [utilizator]

    Ii pasa cuiva? Doar oameni suntem, nu?
  • -11 (11 voturi)    
    Eu nu cred ca se stabilește competenta in ziare (Luni, 16 februarie 2015, 19:54)

    Bim [anonim]

    Lasa ți omul sa facă ceva nu sariti imediat cu dosare pe el
    • +6 (6 voturi)    
      Dovada (Luni, 16 februarie 2015, 20:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Bim

      A fi ministru intr-un guvern condus de un plagiator si un cercetat penal pentru furt electoral inseamna deja ca esti complice la hotie. Ce sa mai facă omul? Sa fure si mai mult?
    • +4 (4 voturi)    
      Adică? (Luni, 16 februarie 2015, 20:33)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Bim

      Dosarele astea nu sunt create din neant, sunt bazate pe fapte ale dânsului din trecut.
      Eu nu-l las decât să plătească pentru ce-a făcut.
  • +6 (8 voturi)    
    PSD=hotie (Luni, 16 februarie 2015, 19:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    daca e psd-ist e hot. In psd nu pot fi oameni cinstiti. Cine e cinstit demisioneaza imediat.
  • +7 (7 voturi)    
    ???? (Luni, 16 februarie 2015, 20:14)

    nnl [anonim]

    La Agronomie sunt lucruri mult mai grave decat terenuri neinregistrate.
  • +1 (1 vot)    
    Orice rector (Luni, 16 februarie 2015, 20:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Eu cred ca daca se iau la purecat toti rectorii (inclusiv foștii rectori) de la universitățile din Bucuresti se va găsi câte ceva la fiecare. E simplu, in actualul sistem nu ai cum sa ajungi rector daca nu esti curat.
  • -6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 16 februarie 2015, 20:29)

    vitan.sandu [utilizator]

    1. Nu este psdist ci pcist, deci numia sarii ca dai cu nasul undeva si nu iti convine (ochii_pe_voi)
    2. Chestia asta cu actualizarea valorilor o au 99% din institutiile publice de stat. Nu este cine stie ce mare problema, doar bunurile respective nu sunt tranzactionabile.
    3. "mediocritatea, smecheria de mahala, impostura, calitati indispensabile pentru promovarea in sistemul universitar romanesc". Nu esti tu, cartofule, in stare sa citesti cat a scris Kati Andronescu. Si nu a scris maculatura ci carti de stiinta.
    • +4 (4 voturi)    
      "...cat a scris Kati Andronescu" (Luni, 16 februarie 2015, 20:53)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Si mai ales cite a inventat! De ex.: bacalaureatul profesional!
    • +3 (3 voturi)    
      Kati a xeroxat ca Phonta (Luni, 16 februarie 2015, 21:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Deci n-o poti da ca exemplu de scriitoare...doar copista.
  • +3 (3 voturi)    
    inca unul (Luni, 16 februarie 2015, 20:38)

    ValentinV [utilizator]

    Din cel mai cinstit guvern... Problema e ca pentru toti ca el si ca restul se merita, isi aranjeaza conturile si dupa ce scapa, o duc linistiti si bine. Prin munca nu castigi atat deci li se merita, au conditii preferentiale de detentie si pensie asigurata..
  • +4 (4 voturi)    
    Asa mai vine omu' de-acasa! (Luni, 16 februarie 2015, 20:55)

    ofCAER [utilizator]

    Ca nu pricepui io pin' acu ce merite are Cimpeanu de fuse pus peste-un Minister...
  • +2 (2 voturi)    
    Inca un "cinstit" in falsh (Marţi, 17 februarie 2015, 5:48)

    Plagarus [utilizator]

    Cum-ii albanezul,ii si Rectulrectoras Sorinel, Abramburit prin IEDucatie !
  • -1 (1 vot)    
    Asta-i stire?? (Marţi, 17 februarie 2015, 6:19)

    Tristul [utilizator]

    Pai sunt mii de societati, dar mai ales institutii in Romania, care au active subevaluate.
  • 0 (0 voturi)    
    "Amore mio" d. ministru (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 15:32)

    mariana [anonim]

    Ca oricare mare personalitate academica (asa prevedea Legea Educatiei Nationale 1/2011 ca este rectorul votat ), in Romania, in aceste timpuri, vizibilitatea academica este data de orientarea politica (ordinile de minustru si ordonantele de guvern, la aceasta lege organica au aparut in Monitorul Oficial, cu aprobarea si consensul Consiliului National al Rectorilor, unde d. Campeanu era presedinte din 2012, si mai era si Secretar general al Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare de fapt presedinte, ca presedintele nu mai participa la sedinte tot de prin 2012, probabil se simtea umilit de ilustra personalitate numita secretar ), acest mare om de stiinta (acum ministru) mai era, este? si presedintele Consortiului Universitatilor de Stiinte Agricole, care are drept jurist ca orice om politic competent .....o blonda Bacau Curec Cristina, cu bogata activitate de blonda..... jurista Agronomiei de la Timisoara unde a pierdut in instanta cam toate procesele agronomiei timisorene, .... inainte mare afacerista cu terenuri cu italienii prin Banat, italienii au fost mai smecheri, ca marii oamenii de stiinta agronomi, au disparut in Italia lor, ... iar blonda cu baloanele la vedere a fost executata silit... asa ca "Amore mio" d. ministru poate reusiti sa privatizati si universitatile romanesti pe 1 leu, blonda jurista va poate ajuta ... este geniala... se pricepe la "Amore mio"