Catalin Prisacariu: Cum ajungi în conducerea TAROM? Cumperi două apartamente de la Ponta

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2014, 15:34 Actualitate | Esenţial

Daciana Sarbu, nevasta premierului Victor Ponta, cumpara de la BCR Leasing, in 2013, un Range Rover de peste 100.000 de euro cu doar 34.000 de euro.Victor Ponta, prim-ministrul Romaniei, ii vinde directorului BCR Leasing o garsoniera - in 2012, an de profunda criza imobiliara - cu 80.000 de euro. In noiembrie 2013, directorul BCR Leasing devine membru in Consiliul de Administratie al TAROM, compania aviatica detinuta de statul roman prin Ministerul Transporturilor, parte a Guvernului Romaniei condus de Victor Ponta. Iar partea cu adevarat frumoasa nu e parafata, inca, dar urmeaza, scrie Catalin Prisacariu pe blog.

Chilipir de litraj mare pentru ecologista Daciana

Luxul e scump, chiar si in Romania si chiar daca esti premier. Dar un masinoi care, in mod normal, te costa intre 100.000 si 140.000 de euro poate fi cumparat undeva la un sfert din suma daca stii pe cine trebuie. Saptamana trecuta, v-am povestit ca Ponta stia pe cine trebuie: pe directorul BCR Leasing, Ionut Bogdan Speteanu. Asa ca, de la BCR Leasing, Daciana Sarbu (sotia lui Ponta) si-a cumparat un Land Rover Range Rover cu 34.000 de euro. Inaintea doamnei prim-ministru, Range-ul fusese platit de o firma din Oradea, dar nu integral. E clar, deci, ca pentru un astfel de chilipir (masina are an de fabricatie 2011, deci leasing-ul anterior nu avea nici doi ani la data incheierii contractului de catre Daciana) trebuie sa cunosti pe cineva foarte sus la societatea de leasing. Poate chiar pe director.

Seful BCR Leasing a cumparat o garsoniera cu 80.000 de euro de la Ponta

Ponta, insa, mai are un contract cu BCR Leasing. De data asta, in nume personal, din 2012. Pentru un Citroen DS de viteza care il costa pe premierul Romaniei cam 30.000 de euro. Cum spuneam, tot la BCR Leasing si acest contract, semnat la sfarsitul verii lui 2012. La acea data, deja, Ponta avea o legatura stransa cu CEO-ul BCR Leasing, Ionut Bogdan Speteanu. Caruia, in martie 2012, ii vanduse un apartament si o garsoniera, in acelasi bloc, pe strada Jiului (nu va dam, inca, adresa exacta, mai avem noi ceva de sapat in jurul blocului si dupa aia va fi la liber, nu va impacientati). Apartamentul l-a costat pe Speteanu 130.000 de euro, iar garsoniera inca 80.000 de euro. Cu totul, CEO-ul BCR Leasing i-a platit lui Victor Ponta 210.000 de euro. Asadar, intr-un an de tot cacatul din punct de vedere imobiliar, Speteanu i-a dat lui Ponta (care nu era inca premier) 80.000 de euro pe o garsoniera.


Citeste mai multe despre   






















12931 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    nu se poate domne .. (Marţi, 25 februarie 2014, 15:49)

    alex87 [utilizator]

    sigur nu e vorba de invarteli. Cine a mai vazut politician corupt ? Nu exista asa ceva.
  • +21 (23 voturi)    
    Și a venit și 2014!! (Marţi, 25 februarie 2014, 15:56)

    corvus coraX [utilizator]

    Alt an de tot c...ul când Mitomanului i se apropie funia de par. Ordonanța cu dedicație pentru Chițoiu-Rușanu-Mafia din ASF o să îi vină de hac. Baronul Ponthausen are frisoane, de urmărit deseară Antena 3...
  • +25 (27 voturi)    
    Daciana este obsedata pt lux, fapt stiut (Marţi, 25 februarie 2014, 15:57)

    Cristiann80 [utilizator]

    Si cate vor mai iesi la iveala despre familia Ponta. Deoarece parvenirea sotilor Ponta este evidenta, luxul a dat navala peste ei, peste familiile lor, afaceri cu statul, invarteli, licitatii. Asa ca, asteptam ca toata presa sa dea in vileg cine sunt cu adevarat acesti doi comunisti sot si sotie. Daciana detine haine, posete, incaltamite de un lux exorbitant, din pacate presa nu vrea sa mediteze, prefera sa se tina tot de Elena Udrea desi ea nu poate intrece si nici nu si-a propus asa ceva, pe Daciana si alte femei din politica care epateaza cu luxul, dar presa inchide ochii. Deh, poate ca nefiind frumoase ca Udrea, de asta le ignora, desi,cand e vorba de adevar ar trebui sa nu se tina cont.
  • +18 (20 voturi)    
    Multa prostie... (Marţi, 25 februarie 2014, 16:07)

    Johanis [utilizator]

    zace-n astia de ne conduc! asa e cand dai tara pe mana unor pustani! aici si base e de vina! Si tu, victoras, doctorasule, cat de curand te prabusesti de n-o sa mai auda nimeni de tine! Hal de oameni, hal de tara!
    • +16 (18 voturi)    
      corect (Marţi, 25 februarie 2014, 16:35)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      nu vad inserata opinia BCR, daca nu si a lui Ponta sau Daciana. Astept ca la prima conferinta de presa sa fie intrebat Ponta despre subiect.
  • +15 (17 voturi)    
    !!! (Marţi, 25 februarie 2014, 16:27)

    florin_f [utilizator]

    Ce-l mai cinstit guvern!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    Ce s-au smecherit (Marţi, 25 februarie 2014, 16:29)

    OmulNou [utilizator]

    Valiza cu bani e de mult apusa.
  • +12 (14 voturi)    
    "What goes up must come down" (Marţi, 25 februarie 2014, 16:32)

    Ion B [utilizator]

    A spus-o Isaac Newton in legea pe care a facut-o... legea aia cu gravitatia!
    Acum nici Isaac asta n-a aruncat cu maru'n sus ca sa-si dea seama ca vine'n jos ca asa-i legea, cum nici Ponta nu cred ca a suit el singur-singurel treptele ierarhiei pana in varful Guvernului care conduce Romania.
    Si atunci ma gandesc si eu ca dupa ce a urcat acolo sus, nu se poate sa nu "coboare in jos", mai devreme ori mai tarziu. Si iar ma gandesc, la cat mi-am dat seama de caracterlui acestui PM, ca pe multi o sa traga in jos o data cu el.
    Asta, desigur, daca o sa fie un mai bun tragator decat predecesorul sau...
    'om traii si 'om vedea!
  • +9 (9 voturi)    
    investigatie (Marţi, 25 februarie 2014, 16:52)

    AlexRatoi [utilizator]

    DNA trebuie sa se sesizeze, e nevoie de o curatenie generala de primavara prin guvern.
  • +4 (4 voturi)    
    are intretinerea inclusa pe 5 ani ??? (Marţi, 25 februarie 2014, 17:13)

    open [utilizator]

    numa' o intrebare: la Range-ul lu'Daciana e inclusa intretinerea si benzina/motorina pe cinci ani cu kilometraj nelimitat ?

    Aaaaa, spuneti numai intretinerea la atelierul de motoare avion Tarom si benzina ce mai ramane vre-un fund de rezervor pe la un avion.

    Da anvelopele sunt incluse si ele ? Ca masinile astea puternice mananca cauciuc mult.
  • +7 (7 voturi)    
    Eu as fi mai darnic așa.. (Marţi, 25 februarie 2014, 17:36)

    flyngangel [utilizator]

    Cu doamna.. Cum o chiamă pe madam pontanica? În fine, ziceam ca aveti ddarnic, acum in preajma păsărilor, ias face un cadou super frumos, si potrivit cu pasiunea eu de lux si exclusiv, adică.. Un apartament nou renovat de 10mp la rahova si volanul de la masina, ca sa nu se plictisească, si cum familia nu se abandonează sub nici o forma, i las pune în o mica camera alăturată și un pic mai mucegaita si pe stimatul si prea iubitul ei soț, așa zisul motanul.. Ce ziceți?
  • -3 (5 voturi)    
    asa, pe neve, tot prostul dezvaluie... (Miercuri, 26 februarie 2014, 1:08)

    U_swamp [utilizator]

    Mai, pimpus, ceva dovezi detii?
    • +1 (3 voturi)    
      da, ai dreptate (Miercuri, 26 februarie 2014, 11:04)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      ti-ai dat singur calificativ, adica celor de la a3 si tie implict care ii asculti cu ochii lipiti de ecran.
      Asta sunteti.
      Ai zis bine.
      Bravo.
  • +3 (3 voturi)    
    " Doctorul " malpraxis intr-ale guvernarii (Miercuri, 26 februarie 2014, 8:45)

    Plagarus [utilizator]

    Pentru prima data din 1989, Romania va avea ocazia sa experimenteze un apogeu al politicii rudimentare, infantile si demagogice. Sa ne traiasca noul Pater Patriae, distinsul Victor Viorel Ponta, Bravo popor!
  • +1 (1 vot)    
    director tarom (Vineri, 23 mai 2014, 8:48)

    consting [utilizator]

    aceasta e adevarata fata hada a pm ponta. asta il durea cel mai tare in 2012 cand era in opozitie. ce a urmat se stie. in afara de restaurarea salariilor bugetare si a pensiilor n-a mai facut nimic din ce a promis. si-a asigurat voturile de la credulii de pensionari. in nestiinta lor si de dragostea a tot ce e comunis nu-si dau seama ca pensia restaurata e devorata de masurile prtociclice luate de ponta. atentie pensionari - cu dragul vostru ponta in frunte aveti parte de umilinte tot mai multe. nu pricep in ruptul capului. cum de nu-i vedeti fata indreptata mereu catre rasarit ?